Weekagenda Leidsche Schouwburgvereeniging Na grenswijziging indeling omgeving Leiden in studie Haal heerlijke ZWANENBERG rookworst in huis! AEG Keukenhof verwacht dit jaar meer bezoekers dan ooit Rijnmondraad blijft tot na 1970 aan Leiderdorp voorlopig buiten schot houden "ïïïKïï!;;:;-;-.; zwan begon eeuw geleden als NV NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 196« Zaterdag Den Burcht, 3 tot 7 uur: Noteboom- schaaktoernooi. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen met „Angst om de liefde". Janvossensteeg 59, 8.30 uur nam.: De Ruif, café chantant Maranathakerk, L. Morsweg: filmavond jongerensociëteiten. Den Haag: Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Lessen in las ter". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur; Re sidentie-Orkest, met violist. Zondag Rapenburg 10. 8 uur: jongerensociëteit De SpiL Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen- Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553 Films Camera (2 en 8 uur): Les enfants du paradis (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): She (De onsterfelijke vrouw) 14 jaar. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Shenandoah (18 jaar); woensdag: Schokkend sadisme (18 jaar). Rex, (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dr. No (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Huwelijk in Italiaanse stijl (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The sound of music (alle leeftijden). Tentoonstellingen Lakenhal: litho's van Oskar Kokoschka, uit de jaren 1963 tot 1965, van 1 maart tot 18 april. Janvossensteeg 59: poppen en wand kleden van May Hobijn-Roth (vao 19 febr.—12 maart). Wassenaar: Kunsttaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling aquarellen van Otto van Bennekom en keramiek van Ru de Boer (tot en met 9 maart dag. van 10—17 u.; op dinsdagavond van 810 uur. zon dags gesloten). Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen AMSTERDAM Kleuter krijgt kokend water over zicli heen LEIDEN De driejarige Hansje Huson uit de Moddermanstraat heeft gisteren in een onbewaakt ogenblik een ketel ko kend water van het aanrecht getrokken. Met brandwonden aan de linkeram is het meisje naar het ziekenhuis gebracht. De achttienjarige slagersleerlirag P. de Groot uit Zoeterwoude is gisteren ge troffen in de rechterlies. toen het mes waarmee hij in een slagerij aan de Vrou- wensteeg vlees stond uit te benen uit schoot. Met een slagaderlijke bloeding is lar het ziekenhuis gebracht. Eveneens een slagaderlijke bloeding liep de twintigjarige monteur A. de Lange uit Leiden op, toen hij in de tuin zijn woning met zijin rechterhand in stuk glas vieL Ook is hij met spoed het ziekenhuis getransporteerd. (Van een onzer verslaggevers) LISSE De lente mag officieel op 21 mrt. beginnen, pas op 30 mrt. zal de winter dit jaar zichtbaar voor bij zijn. Op die dag opent namelijk de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, de Keukenhof, die in 1966 voor de zeventiende maar de zaak verbloemt. Een dag later, op donder dag 31 maart dus, zullen de eerste van waarschijnlijk weer vele dui zenden bezoekers kunnen toestromen. Om die stroom van bezoekers te kunnen opvangen, is het parkeerter rein langs de Stationsweg met 2 ha uitgebreid; de totale capaciteit is daarmee op ruim 16 ha gebracht. Dit betekent dat 5000 auto's tegelij kertijd geparkeerd kunnen worden. Wie per trein naar de Keukenhof gaat, kan weer gebruik maken van de speciale NS-dienstregeling. Van 9 april tot en met 15 mei zullen 's za terdags en 's zondags twaalf a der tien treinen uit de richtingen Am sterdam en Rotterdam in Lisse stop pen. Deze regeling geldt ook voor goede vrijdag, bevrijdingsdag en he melvaartsdag. Voor 14/15 en 19 mei geldt het voorbehoud dat de Keuken hof nog geopend is. Kökenhöf se en Belgische beeldhouwers. De Belgische plastieken worden ingezon den in het kader van het Belgisch- Nederlands cultureel verdrag. Een afzonderlijke beeldencatalogus zal dit jaar niet worden uitgegeven; de catalogus is opgenomen in de Keukenhof gids, waarvan 60.000 exem plaren in omloop worden gebracht. Evenals twee jaar geleden in Mün- chen zal ook dit jaar weer een gro te manifestatie worden gehouden om ook buitenlanders naar de Keukenhof te krijgen. Van 4 tot 13 maart wordt in Stockholm een Holland-week ge houden onder auspiciën van de ANW. Hopelijk is daarvan iets te merken op de Kökenhöf. Tot slot nog een paar nieuwtjes. Voor het eerst zullen de entreebewij zen waarvan de prijs even laag gehouden is als vorig jaar uit een automaat gehaald kunnen worden, waardoor op topdagen de entree wat gesmeerder zal lopen. Verder worden de vergrijsde park wachters vervangen door waarschijn lijk lieve meisjes (hopelijk niet om dat het dit jaar beter zou zijn niet zo goed naar de bloemen te kijken) en wordt in het paviljoen een klei ne tentoonstelling gehouden van zegels met afbeeldingen van bolbloe- men. De expositie is tot stand geKu- men in samenwerking met de afde ling Bloembollenstreek van Philateli- A1 met al ziet het ernaar uit dat niet alleen de opening van de Keu kenhof een vrolijke boel wordt. Doktersauto terecht LEIDEN De voor het Eliaabebhzie- kenhuis geparkeerde doktersauto, die op 5 februari werd vermist, is m Antwer pen teruggevonden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met alleen de stem men van VVD en Boerenpartij tegen, heeft de Tweede Kamer bij zitten en opstaan haar goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel om de zittingsduur van de Rijnmondraad tot 1970 te ver lengen, en de aantallen te stellen kan didaten te verhogen. ..Een aanslag op de democratie", zo noemde de WD-fractieleider mr. Geert- sema het voorstel. Zijn fractie heeft er overwegende bezwaren tegen, dat het be staan van de vertegenwoordigend lichaam wordt gerekt, zonder dat de kie zers daarover zijn geraadpleegd. In '65 hebben dc kiezers immers hun stem uitgebracht in de wetenschap dat de Raad niet langer dan een jaar zou aan blijven. Minister S mallen broek (binnenlandse zaken) zei in zfjn antwoord, dat het de Tweede Kamer destijds helemaal is ont gaan, dat de Rijnmondraad maar voor een jaar zou aanblijven. Dat was hele maal de bedoeling niet. Er zijn grote praktische bezwaren aan verbonden. In verlenging van de zittingsduur, zoals nu wordt voorgesteld, zag de minister ook wel bezwaren, maar die achtte hij toch belangrijk geringer dan die, welke zihh zouden hebben voogedaan als het college straks opnieuw zou moeten wor den gekozen. Staatssecretaris Westerhout: DEN HAAG Staatssecretaris VVesterhout heeft een memorie van ant woord opgesteld op het voorlopige verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van Leiden en omliggende ge meenten. Zoals bekend, deed de commissie van de Eerste Kamer de sug gestie Leiderdorp in de grenswyzigingsplannen te betrekken. De staats secretaris is echter van mening, dat dit momenteel volkomen onjuist zou zijn en hy voert tal van argumenten aan om het bestaansrecht van Leider dorp te verdedigen. Dat het wetsvoorstel voor Leiden aan kracht heeft ver loren door de door de Tweede Kamer aanvaarde amendementen, wil de heer Westerhout niet ontkennen. De staatssecretaris is van plan, zo dra het wetsontwerp het Staatsblad heeft bereikt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland uit te nodigen de ge meentelijke indeling van de gehele streek in studie te nemen. Na verloop van jaren zal namelijk, behalve in Zoeterwoude, in alle gemeenten rond Leiden en dus niet alleen in die, welke bjj het huidige wetsontwerp zijn betrokken de voorraad woning bouwgrond zijn uitgeput En omdat uiteraard daarna de behoefte aan wo ningen zal voortduren, zal een op nieuw verschuiven van de grenzen der nu bij het ontwerp betrokken ge meenten geen oplossing kunnen bren gen. Daartoe zal een ruimere omge ving van Leiden in ogenschouw moe ten worden genomen. Afbreuk gedaan Het aanhangige wetsontwerp is ook volgens de staatssecretaris tweeslach tig. Enerzijds wil het immers Leiden de nodige ruimte geven, anderzijds wil het de randgemeenten ruimte voor haar eigen ontwikkeling laten- Dat het ontwerp daarom weinig doelma tig van opzet zou zijn, meent de staats secretaris met klem te moeten ont kennen. Wel is hij. evenals het pro vinciaal bestuur, van oordeel, dat aan de doelmatigheid van het voorstel voor Leiden afbreuik is gedaan door de amendementen, die de Tweede Kamer heeft aanvaard. Gegeven het proces van agglomera tievorming kan de door „grondnood" veroorzaakte behoefte van Leiden aan gebiedsuitbreiding slechts worden be naderd indien men de zaak beziet in Geen wachtverbod voor Leidenaar LEIDEN Zoals we hebben bericht, heeft een bewoner van de Mozartstraat, de heer P. C. de Boer, getracht bij de gemeente gedaan te krijgen, dat een wachtverbod zou worden ingesteld voor zijn kant van de Mozartstraat omdat hij zioh ergert aan de regelmatig voor zijn huis geparkeerde auto's. B„ en W. beslisten afwijzend en daarop ging de heer De Boer in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft het verzoek nu om formele redenen afgewezen; de heer De Boer blijkt de termijn, tijdens welke beroep mogelijk was, niet in acht te hebben genomen. het grote verband der agglomeratie, aldus de staatssecretaris. Het pro bleem bestaat niet alleen uit het on derbrengen van de overloop van Lei den doch ook uit de noodzaak ruimte te vinden voor de bevolkingsaanwas van de randgemeenten, die zowel door eigen groei als door vestigingen van buiten de agglomeratie wordt veroor- Argumenten Voor een uitbreiding van Leiden ten koste van Leiderdorp zijn geen reële mogelijkheden aanwezig, wil men Lei derdorp ndet opheffen, zo verklaart de staatssecretaris verder. Hij beant woordt daarna de vraag, of opheffing van Leiderdorp noodzakelijk moet worden geacht, ontkennend. Argumen ten Leiderdorp is een op het gebied van de woningnood „krachtige" gemeente; Leiderdorp is geen „verboden gebied" voor Leidenaars en bewoners van de Leidse agglomeratie; Leiderdorp is ge leidelijk aan een belangrijke woon functie voor de Haagse agglomeratie gaan vervullen. Wat de verdere toekomst betreft, zegt de staatssecretaris ten aanzien van Leiderdorp, dat de ruimte van deze gemeente voor het opvangen van de woonbehoefte van de Leidse agglo meratie pas actueel wordt als de wo ningbouw in Zoetermeer goed op gang is gekomen. Resumerend zegt hij ten aanzien van deze gemeente, dat met handhaving van Leiderdorp, althans op dit ogenblik, een groter belang wordt gediend dan met opheffing. Hoera, boerenkool! Rookworst "fMlSSS!sgs"""l 51** B*ïïïE8*mmZZ2 Schoenwinkels op maandag dicht LEIDEN De in Leiden gevestigde schoenwinkeliers cn drogisten hebben in grote meerderheid de wens te kennen gegeven, dat de verplichte maandag- ochtend- respectievelijk dinsdagmiddag sluiting voor hun winkels wordt omgezet in een verplichte maandagmiddagslui ting. Het is de bedoeling van de schoen winkeliers om na aanwijzing van de maandagmiddag als verplichte sluitings middag. hun zaken de gehele maandag te sluiten. De drogisten zullen de winkel sluiting uitsluitend tot de maandagmid dag beperken. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Norbert zn v C T Ruijgrok en P H Witte; Christiaan zn v W Heemskerk en J van der Marei; Marinus J B zn v G van Kalkeren en E M Smits; Jacob Rober zn v J van Haastrecht en AC M Oomen; Allaart zn v M van Blanken- stein en U R Welbergen; Theodatus D G zn v W C Kraan en C A M Kievits; Martinus J E zn v J E Kok en J A Otten. Overleden: A J van der Heijden, 3 jr, zoon; J van Emmerik, 71 jr, man; J Sijs, 53 jr. man; L A Overdevest. 51 jr, man; H van der Steen, 85 jr. Jeugdhonk aan Morsweg LEIDEN Volgende week dinsdag avond om 8 uur zal de Herv. wijkge- meente Morskwartier op de zolder van de chr. kleuterschool aan de Morsweg een jeugdhonk in gebruik nemen. De meisjes- en jongensclubs krijgen hier onderdak. De ruimte is in huur afgestaan door de Hervormde Schoolvereniging. LEIDEN De Leidsche Schouwburgvereeniging herdenkt deze maand (evenals de Leidsche Broodfabriek, waarrover wij gisteren schreven) haar honderdjarig bestaan. Ook hier gaf een circulaire de stoot tot de oprich ting. Het schrijven was ondertekend door de heren C. W. Huibrecht, H. J. Halbertsma, B. F. Krantz, D. A. Schretlen en L. Dries sen. Zij lanceerden het plan over te gaan tot aankoop van de schouwburg, teneinde deze te veranderen en te verbeteren. De initiatiefnemers verwachtten goedkeuring en belangstelling van de ingezetenen", daar hun streven was „de Leidse schouwburg te maken tot een plaats waar Leidens ingezetenen genoeg lijk kimnen komen om goede stukken te zien opvoeren". r financiering van het plan werden aandelen in een op te rich ten NV Leidsche Schouwburgmaat schappij uitgegeven tot een totaal van f 55.000. De aandelen waren nominaal f 250 en f 125 groot. Na dat de oorspronkelijke 3 eigenaars, de heren Bronkhuizen, Hartrop en Van Staveren, voor f 21.000 waren uitgekocht de heer Van Staveren was in datzelfde jaar (1864) overle den en zijn aandeel was in bod ge bracht begon het tijdelijke be stuur aan de verbouwing. Op 28 november 1865 had de her opening van de schouwburg plaats. Ondertussen was het verzoek on goedkeuring van de naamloze ven nootschap afgewezen omdat het hier geen handelsonderneming betrof. Om toch te kunnen werken, werd toen op dezelfde voorwaarden de Leidsche Schouwburgvereeniging opgericht, waarvan de statuten bij Koninklijk Besluit van 18 mei 1866 werden goed gekeurd. Hiermee had men dus de merkwaardige juridische figgur ge kregen van een vereniging met aan deelhouders. Studentenbanken De band met de universiteit is al tijd nauw geweest. Zo bekleedden verscheidené hoogleraren de functie voorzitter, onder wie prof. mr. E. M. Meyers, die meer dan een kwarteeuw voorzitter was. De rela tie met de studentenwereld en spe ciaal met het Leidsch Studenten Corps was van nog oudere datum. Reeds in 1839 bij de oprichting van het Corps werden in de schouwburg speciale banken vrijgehouden. Ook de VVSL heeft speciale plaatsen. Wat de schouwburg zelf betreft, het bekend, dat al in 1705 op de plaats van het tegenwoordige gebouw een schouwburg werd geopend. De schouwburg heeft zich steeds in een grote belangstelling mogen verheugen, getuige de vele voorstel lingen die er door de meest uiteen lopende verenigingen en gezelschap pen werden gegeven. In de laatste twintig jaar speelt de Volksuniversi teit K O een belangrijke rol in de stimulering van de belangstelling voor het toneel onder alle lagen van de bevolking. Ook het amateurtoneel maakt regelmatig gebruik van de schouwburg, waarbij wij niet onver meld mogen laten, dat de Koninklijke Vereniging „Litteris Sacrum" dezer dagen het feit herdacht, dat zij 110 jaar bestaat. mor enkele jaren heeft de Leid sche Schouwburgvereeniging kans ge zien de exploitatie sluitend te hou den. In 1953 moesten als gevolg van verzwaarde eisen van de brandvei ligheid kostbare voorzieningen wor den getroffen. Voor de eerste maal kwam toen de gemeente Leiden te hulp met een subsidie. Toen in 1958 bleek, dat bij de uitvoering van de plannen voor de nieuwe schouwburg met aanzienlijke vertraging moest worden gerekend, kreeg de vereni ging andermaal een subsidie van de gemeente voor verbeteringen in ge bouw en outillage. De steeds stijgen de kosten (zowel van de uitkoopsom men van de gezelschappen als perso neels- en onderhoudskosten) maakten de laatste jaren een sluitende ex ploitatie onmogelijk. De gemeente Leiden heeft daarom besloten de ver eniging regelmatig te subsidiëren. De opeenvolgende besturen hebben steeds met enthousiasme hun taak vervuld en er naar gestreefd daar mee een bijdrage aan het culturele leven van Leiden te leveren. Het te genwoordige bestuur hoopt, dat het mogelijk zal zijn met hulp van de gemeente de schouwburg te blijven exploiteren tot de nieuwe schouw burg er zal zijn en het tegenwoordi ge gebouw zijn lange geschiedenis als toneclcentrum voor Leiden zal moeten afsluiten. Prof.Kukenheim ridder Legioen van Eer LEIDEN Prof. dr. L. Kukenheim, hoogleraar in de Romaanse taal- en Letterkunde, ds op grond van zijn ver diensten voor de Franse cultuur be noemd tot ridder in het Legioen van Eer. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 2 maart Doet. ex. Ned. recht: le heer B Lotgering (Meppel). Weinig schokkends bij zwemmen van Donderdag Den Burcht, 7 tot 11 uur nam.: Note- boom-schaakwedstrijd. Lakenhal, 8 uur; concert Leids Toon kunstorkest. Schouwburg, 8 uur: K. en O. en L. J. A., De Nieuwe Komedie met „Romulus de Grote". Marekerk, 8 uur: concert Delfts stu dentenorkest. Den Haag: Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Cactusbloem". Den Haag: Rolzaal, 8.15 uur: kamermu ziek door leden van Residentie-Orkest. Vrijdag Den Burcht, 7 tot 11 uur nam.: Note- boom-schaaktoernooi. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 tot 10 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Zuiderkerk. 8 uur: concert Toonkunst- Janvossensteeg 59, 8.30 uur nam.: De Ruif café chantant. Rapenburg 10, 8 uur: jongerensociëteit 't Venster, Rehoboth-rechtbank. Den Haag; Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Droom van een midzomernacht". Den Haag: Rolzaal, 8.15 uur: Marie Th. Fourneau. piano. Schouwburg, 2 uur: toneelc'ub vrou welijke studenten, opvoering van „Pas goed op Arnélie" Leidse hoogleraren naar Bordeaux LEIDEN De Nederlandse univer sitaire week, die dit jaar wordt geor ganiseerd door de Universiteit van Bordeaux, is van 11 tot 18 maart- Van Leidse zijde zullen bwee hoogleraren uit de literaire faculteit voordrachten verzorgen, voorts een uit de medische faculteit en een uit de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen, resp. prof- dr. L. Kukenheim, prof. dr. J. G. Bomhoff. prof. dr. A. G. Brom en prof. dr. C. J. Gorter. Leidse studenten LEIDEN De jaarlijkse zwemkam- pioenschappen van de Leidse Universi taire Sportvereniging, die gisteravond in de Leidse Overdekte zijn gehouden heb ben welhaast traditiegetrouw wei nig schokkende resultaten opgeleverd. Er werd op de negen nummers felle (vaak ook vrolijke) strijd geleverd en de tij den bleven aan de matige kant. Een uit schieter was de zege van Simon Ouwer- kerk op de 100 meter vrijeslag in 1.02. De uitslagen luiden: Dames: 50 meter schoolslag: 1. M v d Kinderen 49.4; 2. J Cox 52; 3. C Beumer 50 meter vr(jeslag: 1. M v d Kinderen 41.8, 2. J Cox 50.3, 3. I Tordoir 55.3. Heren, 50 meter rugslag: 1. J Bakkers 36.8, 2. F Roelofs 37.4, 3. J Kenter 37.5. 50 meter schoolslag: 1. F Roelofs 38.5, 2 R Toet 38.9, 3. C Pley 39.1. 100 meter school slag: 1. R Toet 1.26.6, 2. J Handeman 1.44.8, 3. D Klein 1.51.1. 50 meter vlinder slag: 1 R Toet 34.4, 2. F Roelofs 37.1, 3. C Pley 39.1. 50 meter vrjjeslag: 1. N van Sittert 29.—, 2. J Kenter 30.1, 3. H Eijkel- not 30.4. 100 meter vrtfeslag: 1. S Ouwer- kerk 62.—, 2. F Roelofs 68.5, 3. W Verha gen 68.9. 4 X 25 meter wisselslag pers.: 1. J Kenter 1.25.2. 2. R Toet 1.25.3. 3. C Meijer 1.30.6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3