HOFNAR 't romantische type 3m Een woord voor vandaag Mevr. Biddy Chambers in Engeland overleden Kerk van vandaag moet de wedloop nemen Districtskantoor van NBG in Rotterdam geopend IVOROL 33a# Concilie veranderde nog niet veel in Spanje Eerste scheuring in Kerk van Zuid-India Verwoerd doet te veel voor de Bantoes Chefarine 4 Uw probleem is het onze.... Puzzelboek T* 3 H'3 H i tl i a L ld J DONDERDAG 3 MAART 1966 Twee broers brengen hun dankoffers aan God: Kain en Abel. De eerste van de opbrengst van het land, de tweede van de lammeren der kudde. De eerste wordt verworpende tweede aangenomen. Waarom dit verschil? Was Kaïn slechter dan Abel? Was Abel geloviger dan Kaïn? De bijbel spreekt helemaal niet over het morele leven van deze beide mensen. De bijbel spreekt al evenmin over de meerdere of mindere waarachtigheid van hun geloof. De bijbel spreekt alleen over het verschil m offer. Kaïn had kunnen toeten wat God tot zijn vader zei: ,J)e aard bodem is om uwentwil vervloektdoornen en distelen zal hij u voortbrengen." En toch komt Karn met wat hij tn het zweet zijns aanschijn? aan de aarde heeft ontworsteld. Hij komt met wat ligt onder de vloek over de zonde. Het opmerkelijke van de eerste hoofdstukken van de bijbel is dat deze vloek zich niet uitstrekt tot de „levende have". God zegt alleen tot de slang: „Gij zijt vervloekt onder al het vee." Het is alsof God zegt: „Wat uit de aarde voortkomt kan ik niet aanvaarden." Dat heeft geweldige consequenties, want God zegt ook tot ons ,fitof zijt gij en tot stof zult ge wederkeren". En PauliLs voegt er aan toe: „De eerste mens is uit de aarde, stoffelijk." Daarom is Kaïns lot ons lot. Maar daarom ook is er geen verlossing uit de aarde mogelijk. Wij kunnen niet tot de hemel opklimmen. Maar dan komt het troostwoord: ,J)e tweede mens is uit de hemel." Christus kwam om ons te verlossen van de vloek. We lezen vandaag: Marcus 3 vers 7-19. Geheel voor Hem LONDEN In Engeland is op 83-jarige leeftijd overleden me vrouw Biddy Chambers, de vrouw die na de dood van haar man Os wald Chambers in 1917 zijn bijbel lessen begon uit te geven die over de gehele wereld grote belangstel ling trokken. Het bekendste boek je dat zij uit aantekeningen van haar man samenstelde is het prachtige dagboek „Geheel voor Hem", dat in vele talen verscheen en in het Nederlands reeds vele drukken beleefde. Mevrouw Chambers was de echtge note van ds. Oswald Chambers, voor de eerste wereldoorlog directeur van het Bible Training College in Londen. Tijdens die wereldoorlog legde hij die functie echter neer en vertrok voor de YMCA naar Egypte om daar de Engel*# troepen pastoraal te veren gen. Na een kort verblijf in verschillende plaatsen vestigde hij zich uiteindelijk in Zeitoun, Egypte, waar hij in een tent een soort christelijk militair te huis schiep. Iedere avond gaf hij daar een bijbelles die veel belangstellenden trok. Chambers overleed plotseling 43-jarige leeftijd in 1917 en liet xijn vronw met een baby onverzorgd achter. Hij was op dat moment in Engeland nog vrijwel geheel onbe kend. Na zijn dood is hij, dank zij zijn vrouw, een van de meest bekende schrijvers over theologische onderwer pen geworden en kreeg hij ook vei buiten zijn eigen land grote bekend heid. Mevrouw Chambers, voor haar huwe lijk steno-typiste van beroep, besloot de preken van haar man vleugels te geven. Reeds tijdens hun verblijf in Londen had zij van zijn lessen over bijbelboeken en bijbelse onderwerpen en ook van zijn avondsluitingen in steno aantekeningen gemaakt. Zij be gon deze aantekeningen uit te werken en te publiceren. Ook had zij de bijbellessen die hij in Zeitoun gaf voor militairen in steno opgenomen. Eerst gingen de boeken hoofdzakelijk naar vrienden, maar al spoedig kregen zij grotere bekendheid. De grootste oplaag kreeg het dagboek ..My Utmost for His Highest", in het Nederlands vertaald onder de titel „Geheel voor Hem." Zijn lessen voor soldaten bleken een blijvende actualiteit te bezitten, ener zijds omdat zij bestonden uit pure bij belstudies, anderzijds omdat hij vaak ver op de problemen vooruit was. Zo besprak hij het boek Jog niet als het probleem van het lijden, maar als het probleem van het beeld Gods dat door de mens geschapen en steeds weer door God afgebroken moet worden, een thema dat, geheel anders uitge werkt, terug te vinden is in „Eerlijk God" van Bisschop Joh nT. Ro binson. Mevrouw Chambers heeft in de loop der jaren uit de aantekenin gen die zij maakte van de lessen van haar man niet minder dan vijftig boe ken samengesteld. Geen zendelingen Evangelie wordt verkondigd in Noord-India (Van onze kerkredactie) Het uiterste noordoosten van In dia i* een afgesloten gebied. Vreemdelingen worden er niet toegelaten, zelfs de inwoners van India niet, die elders hun tehuis hebben. De streek staat onder het gezag van het Indiase leger en is een bolwerk tegen een mogelijke Chinese inval. Toch dringt het evangelie in dat gebied door. Ds. Alfred F. Merrill, de direc teur van de Amerikaanse organi satie voor uitwendige zending heeft juist een bezoek gebracht aan het grensgebied dat toegang geeft tot deze ge'isoleerde streek. Hij ontdekte dat er in het afgeslo ten gebied in de laatste jaren elf kerken zijn geïnstitueerd. In dit grensgebied is ds. Korort werkzaam. Hoewel hij het gebied niet kan bezoeken, komen de men sen naar hem toe. In het afge lopen jaar heeft hij 72 mensen van de Aborstam gedoopt. Velen kwamen eerst meer dan 25 kilo meter per kano en moesten daar na nog ruim die afstand te voet afleggen. Volgens ds. Koron tel len de elf zelfstandige kerken reeds 280 belijdende leden. Beroejiingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Piershil (toez.): kand. D. Heikoop te Utrecht: te Delfstrahuizen: J. Mansvelt te Giessen-Oudekerk. Aangenomen naar Urk: kand. E. Bou- man te Katwijk aan Zee. die bedankte voor Rijswijk (Gld.), Rijnsaterwoude, Nieuwveen (toez.), Uitwijk-Waardhuizen, Kerkdriel en Nieuwendijk. GEREF. KERKEN (VRUGEM.) Tweetal te Edmonton (Alta, Can. Ref. Church): S. S. Cnossen te Gromngen- Ooat en dr. C. Trimp te Voorburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-West: L de Bruij- ne te Rotterdam-Centrum en A. Hilbers te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Lethbridge (Alb., Can.): C. Harinck te Utrecht en G. Schipaanboord te Apeldoorn. heeft het Nederlandsch Bijbel Genootschap een districtskantoor in Rotterdam (Kipstraat la). Dat betekent, dat de meer dan 180 afdelingen in Zuid-Holland van het NBG, waaronder zestien Rot terdamse, een centraal adres hebben gekregen in deze provin- Centraal adres Zuid-Holland voor provincie (Van onze kerkredactie) Wat betreft de plaats van vestiging, Rotterdam, associeerde ds. J. H. Sille- Smitt dit met Erasmus, een ver taler van het Nieuwe Testament. „Het Woord Gods blijft in eeuwigheid. Het gaat door, levend en werkend", be sloot hij als voorzitter van het NBG zijn korte openingswoord. Ds. Joh. Prins, lid van het hoofdbe stuur en voorzitter van de commissie binnenland, riep het beeld op van de verontrustende secularisatie in de we reld en de chaos in de jonge landen. Het christendom moet het geestelijk vacuüm in deze opengebroken gebie den opvullen, want als dit verstek laat gaan, dan zijn er wel andere middelen om dit te doen. Wedloop Dat zijn niet alleen veel geestelijke stromingen, maar ook ideologieën, die pal staan tegenover het christendom. Het NBG moet de wedloop nemen met dexe ideologieën. Dat is de grote opga ve van de kerk van vandaag. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat het NBG kracht moet putten bij een groep van weiwillenden, maar dat nog niet de gehele kerk zich erach ter stelt. Het doel van het NBG is een bijbel voor ieder in zijn eigen taal. Op het ogenblik is de bijbel of zijn gedeelten van de bijbel in 1236 talen vertaald. Toch zijn we er nog lang niet. Een land als India heeft 650 talen, Indone sië 250 en de Filippijnen 140, aldus ds. Prins. Vervolgens spraken de twee dis trictssecretarissen over het werk, dat het nieuwe kantoor hoopt te gaan doen. T entoonstelling De heer H. A. van Til somde enkele activiteiten op, die of al aan de gang zijn of in voorbereiding zijn, zoals de regionale bijbeltentoonstelling Het Le vende Woord, die van 21 tot en met 31 maart in Lisse in de Bloemlusthallen wordt gehouden. Verder worden bijeenkomsten van; ambtsdragers uit diverse kerken be-1 legd, waar wordt gesproken over het gebruik van de bijbel, van de Haagse afdeling zuid wordt na de geslaagde ledenwerfactie rondom de Laakkerk een werfactie van de hervormde Oran jekerk gehouden. Na de zomervakan tie zullen de rijdende bijbelhuizen een bezoek brengen aan de Hoekse Waard en Voorne en Putten, ook wordt aan de „nazorg" aandacht besteed. De heer W. R. Scheuing stelde dat de problematiek van de randstad Hol land enigszins aanleiding heeft gege ven tot deze nieuwe opzet: een vorm van gedeeltelijke decentralisatie. Tevens speelt het feit een rol, dat tijdens de landelijke jubileumactie in 1964 de provincie Zuid-Holland niet geheel voldaan heeft aan de verwach tingen. Teneinde 25 procent van het aantal protestants-christelijke gezin nen in deze provincie deel te doen uitmaken van het grote „NBG-gezin" dienen nog meer dan 33.000 gezinnen voor het lidmaatschap gewonnen te worden. HAMM Onder de leuze „Geen ander evangelie" is dezer dagen een belijdenis- beweging ontstaan als verzamelplaats voor die christenen in Duitsland die .onverkort de Bijbel en de evangelische belijdenis als grondslag aanvaarden". Ds. Rudolf Baumer uit Steilhof is voorzitter geworden van de voorlopige werkgroep, waarvan meerdere predikanten en ook de algemeen secretaris van de CJMV deel uitmaken. De belijdenisbeweging „Geen ander evangelie" is van plan. om op zondagmiddag 6 maart in Dortmund een eerste grote betoging te houden. Prof. dr. Walter Künneth van Erlangen zal dan spreken over „Kruis en opstan ding van Jezus Christus". Promotie I. B. Horst AMSTERDAM Vrijdagmiddag hoopt de Amerikaan Irvin B. Horst aan ae universiteit van Amsterdam te promove ren tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, dat handelt over het anabaptisme en de Engelse Reformatie tot 1558. Dc heer Horst, die verbonden is aan het Eastern Mennonite College in Harrisonburg (Virginia), promoveert bij prof. dr. W. J. Kooiman. De gebeurtenis vindt c— De kwa li te its tandpasta Het behoud van Uwtanden Hulp bij invullen aangiftebiljet Ook dit jaar Is er weer volop hulp voor de fiscaal onwetenden maar uiterst geïnteresseerden verschenen. Vooral deze maand sullen velen over hun aangiftefor mulieren gebogen zitten om toch vooral maar het onderste uit de kan te halen. De drie hieronder besproken boekwer ken geven daarbij nuttige Informatie. Veel is er veranderd in de wijze van invullen volgens de nieuwe Wet op de inkomstenbelasting. Zoals in het voor woord tot de Belasting-Almanak van Elsevier gezegd wordt: er is geen touw aan vast te knopen. Voor „de kenners" ls de Belasting-Almanak van Elsevier (253 blz., 5,90) onmisbaar. Op de bekende overzichtelijke wijze is deze elfde, ge heel herziene en tot 1966 bijgewerkte uitgave samengesteld. Het zullen voorna melijk degenen met ingewikkelde aangif tes zijn die van de Almanak veel plezier zullen hebben. Ook is aandacht besteed aan de nieuwe wetsontwerpen Belasting- spaarbrieven en Vrijstelling Successie recht. Daarnaast verscheen een Elsevier Be- lastinggids 1966 in pocketuitgave voor de eenvoudige inkomens. Een bijzonder han dig boekje, dat speciaal bestemd is voor de minder gevorderden in het doolhof der belastingmaatregelen. Ook de 17e druk van Aftrekposten, Inkomsten- en Vermogensbelasting, door de belastingconsulenten B. Schippers en J. L. van Hedel (uitgave Nederlandsche Uitgeversmaatschappij, Leiden 216 blz., 3,75) is geheel vernieuwd. Dit handige boekje is bestemd voor belastingplichti gen met niet al te ingewikkelde inko mens, uiteindelijk de grootste groep. Alles staat er in, wat aftrekbaar is en wat mogelijk aftrekbaar is. Verder vele tips en voorbeelden van aangiftes. (Van onze kerkredactie) MADRID De commissie voor de verdediging van het protestan tisme, die geleid door ds. José Cardona in de loop van 1965 zich heeft ontwikkeld tot de spreek- dc verdediging van het protesan- tisme, is begonnen met de uitgave van een informatiebulletin. ROOKT RIGOLETTO uitsl u itend tabak Nieuw informatiebulletin Het wil waarheidsbetrouwe informa tie geven aan de protestanten in Span je zelf, maar ook aan de vrienden van de Spaanse protestanten in het buiten land. die volgens de commissie in het voorwoord van het eerste nummer meermalen slechts tendentieuze en opportunistische berichten uit Spanje I krijgen. In 1965 hebben de autoriteiten in to-1 taal 62 protestantse plaatselijke ge meenten erkend. Ook werd de invoer j van meer dan honderd verschillende protestantse boektitels uit het buiten-j land toegestaan. In Barcelona kon een protestantse boekhandel worden geopend, maar drie maanden later moesten uitgespro ken protestantse boeken uit de etalage worden weggehaald, omdat dit open lijk ten toon stellen als illegale propa ganda werd beschouwd. In de loop van het vorig jaar wer den in drie verschillende plaatsen geld boetes uitgedeeld wegens het versprei den van protestantse lectuur. Gezamen lijk bedroegen deze boetes echter slechts 2.700 peseta's (175 gulden). Statuut In een commentaar op de concilie verklaring over de godsdienstvrijheid zegt de commissie tot verdediging van het Spaanse protestantisme, dat nu het concilie afgelopen is, niet meer gespro ken wordt van het zo dringend nodige protestantenstatuut. Daar de discriminatie van de protes tanten teruggaat op het concordaat van 1953, is het nu de tijd voor de rooms-katholieke hiërarchie, om de re gelingen tussen de Spaanse regering en het Vaticaan uit 1953, die in strijd zijn met de conciliebesluiten, te veran deren. In de concilieverklaring wordt elk gebruik van geweld in geloofsza ken in strijd met Gods wil genoemd. Oud-paria's ontevreden (Van onze kerkredactie) KERALA De eenheid van de Kerk van Zuid-India is verbroken. Een groep anglicanen heeft zich afgescheiden om een nieuwe Onaf hankelijke Anglicaanse Kerk te vormen. Deze nieuwe kerk zal zich waarschijnlijk aansluiten bij de Internationale Raad van Christe lijke Kerken. Het is nog niet duidelijk hoeveel mensen zich hebben afgescheiden. Het blad van dr. Carl Mclntire, The christian Beacon, spreekt van 80.000 lidmaten. Het hoog-anglicaanse blad Church Times, houdt het voorlopig op 1000, maar erkent dat er meer zullen volgen. schijnlijk, zegt men, is het een bis schop uit een episcopaalse kerk die niet erkend wordt door Canterbury. Commissie Inmiddels heeft de Kerk van Zuid-India een commissie van drie le den gevormd om een onderzoek in te stellen naar de moeilijkheden in dit bepaalde bisdom. De commissie wordt geleid door de vroegere voorzitter van de synode, bisschop Sumitra, die wordt bijgestaan door een vooraan staand lidmaat uit zijn kerk, de heer R. D. Paul, en een oud-zendeling van de anglicaanse zending, ds. Geoffrey De Kerk van Zuid-India werd in 1947 gevormd en is de enige naoorlog se grote fusie van kerken van verschil lende geloofstradities. Zij werd ge vormd door anglicanen, methodisten, congregationalisten en presbyteria- Reeds enige jaren bestaan er span ningen in sommige delen van deze kerk. In bepaalde kringen was men niet tevreden over de leiding. Men voelde zich buitengesloten. De christe nen, oorspronkelijk voortgekomen uit de klasse van de paria's hadden het gevoel dat zij werden overheerst door de mensen van Syrische oorsprong. Church Times erkent dat de groep van ontevredenen in het laatste jaar sterk gegroeid is. Anglicaans Mclntires Christian Beacon schrijft dat de afscheiding plaats gevonden heeft in één bepaald bisdom van de Kerk van Zuid-India. Het betreft men sen uit de laagste klassen die indertijd tot geloof kwamen door het werk van anglicaanse zendelingen van dc Church Missionary Society. In rond- schrijfbrieven worden de gelovigen herinnerd aan de zegen indertijd door dit zendingswerk ontvangen. In het hoofdkwartier van de Church Missionary Society te Londen heeft men bericht ontvangen dat de nieuwe kerk op 10 maart officieel zal worden geconstitueerd. Een anglicaanse bis schop uit Amerika zal twintig geestelij ken in het ambt bevestigen. In Londen wordt gezegd dat het niet waarschijn lijk is dat het een bisschop zal zijn uit Paus niet content met gekleurde priesterdassen I 1 ROME De paus heeft gisteren ini een toespraak tot priesters van Romei zijn bezorgdheid geuit over de onze- I kerheid en onrust, die „hier meer, daar minder, maar zo'n beetje overal" bij de geestelijkheid gevonden wordt. Hij vroeg de priesters trouw te blijven aan de leer van de kerk en vertrou wen te hebben in haar gezag en zich niet over te geven aan het kwaad van een relativistische mentaliteit, die het begrip van de objektieve waarheid ver nietigt. Wie een algehele herziening van de kerkelijke discipline wil, omdat het kanonieke recht volgens hem verouderd is. is niet op de goede weg, aldus de paus. De paus waarschuwde verder teggen uitwassen bij de modernisering van de priesterkleding. Hij had zelfs al geeste lijken met gekleurde dassen gesigna- Predikant vindt: (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG Ds. J. C. Kru- ger predikant van de Gereformeerde Kerk van Suid-Afrika, heeft zijn ambt neergelegd, om in de politiek te gaan. Hij heeft het voornemen, om bij de parlementsverkiezingen van 30 maart dr. Verwoerd te bestrijden met een nieuwe partij, de Republikeinse par tij. Ds. Kruger vindt, dat de huidige Zuidafrikaanse regering een te linkse koers volgt. De Bantoestan-politiek van dr. Verwoerd wordt door de Repu- bikeinse Partij als gevaarlijk be schouwd. De partij staat ook op het standpunt, dat de Zuidafrikaanse rege ring te veel doet voor de ontwikkeling van de Bantoes. De Gereformeerde Kerk van Suid-Afrika is de kleinste van de drie grote Boerenkerken (naast de Neder duitse Gereformeerde Kerk en de Ne derduitse Hervormde Kerk). Bij de rtichting van deze „Dopperkerk". die ioor de jaren heen nauwe contacten met de Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft onderhouden, speelde Griep? Chefarine „4"doet wonderen Inmiddels heeft de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, reeds een brief geschreven aan de leider van de afdelingds. V. J. Stephen. Hij ver zocht hem samen te willen werken met de commissie opdat er een weg tot verzoening gevonden zal worden. Verspreidde evangeliën Spaanse soldaat weer in arrest (Van onze kerkredactie) MADRID Jenaro Redero, d_ Spanjaard, die enkele jaren geleden x .- brede bekendheid verkreeg als de sol de Protestant Episcopal Church van daat> die „jet bij de mis wilde knielen, de Verenigde Staten, de zusterkerk js on|angS weer gearresteerd, nu we- van de Anglicaanse Kerk. Zeer waar- g.ens het „^g,, van „ketterse propa ganda" in Ciudad Real. Na een hoor van zes uur werd hij vrijgelaten met de mededeling, dat hij er meer van zou horen. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht ging Jenaro Redero, die baptist is, studeren voor evangelist. Thans is hij enige maanden als zoda nig werkzaam. Volgens inlichtingen, die de „Spaanse Evangelische Zending" te Zeist heeft ontvangen, was Redero eind december bezig met het uitdelen van evangeliën op straat, toen hij werd gesignaleerd door enkele geestelijken, die een klacht indienden op het politiebureau. Omdat Redero dit gezien had, ging hij zelf ook naar het bureau, waar hij vergunning aanvroeg voor zijn werk. De politie weigerde hem die, maar liet hem gaan in de waan, dat hij toch kon doorgaan met zijn werk. Op 5 januari verschenen enkele agenten bij Redero aan huis, die hem meenamen naar het bureau. Daar werd hem een verhoor van zes uur afgenomen door de hoofdcommissaris. Na overleg liet deze hem vrij met de mededeling, dat een verder onderzoek zou worden ingesteld. Redero's naam werd over de gehele wereld bekend, omdat hij als militair op 10 juli 1961 (twee dagen, voordat hij met groot verlof zou gaan) gedwon gen werd de mis bij te wonen en tij dens deze mis te knielen. Omdat hij SAINT LOUIS - D. „nHcal, mud fXeeTn' MPjffSÏÏST De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", ieder afzonder lijk al beroemd, werken tezamen nog beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ontstaat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. Amerikaanse kerken willen betere relatie met China Brieven die nle» z(jn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient eeD gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Naast ons staat een huis, waarvan de elektriciteit door het ge meentelijk elektrische bedrijf afge keurd is. Deze moet helemaal ver nieuwd worden, doch de huisbaas denkt er niet over dat te doen. Nu zijn de bewoners er uit gegaan en een zuster van de huisbaas is er in getrok ken. Die weet heel goed dat de elek triciteit afgekeurd is, maar wat geeft dat, zeggen ze. we zijn toch verze kerd. Nu heeft men ons verteld dat zo als er brand komt, nietc van de verze kering krijgen, want ze wisten dat er brandgevaar dreigde. Want het kost nog al eens een stop of lamp, vertelde me de vorige bewoner. Maar nu komt mijn vraag pas: Als zij afbranden en wij gaan mee, moe ten zij ons betalen, want als zij het hadden laten vernieuwen, was het niet gebeurd. Maar de huisbaas is toch ook verantwoordelijk voor zo iets? We zijn 20 jaar getrouwd en voor nieuwwaarde verzekerd, maar ik weet me geen raad als we afbranden. Is hieraan iets te doen en tot wie moe ten we ons wenden? Antwoord: In geval van brand zou u schadevergoeding kunnen eisen als u bewijzen kan dat de huiseigenaar van het buurhuis schuldig is. U kan ook een proces tegen hem beginnen. Eenvoudiger en goedkoper is bouw en woningtoezicht te waarschuwen (desnoods de wethouder of de burge meester) en het elektriciteitsbedrijf. U kan ook uw eige: verzekeringmaat schappij waarschuwen. Die weet wel de kat de bel aan te binden. Vraag: Onlangs kreeg ik ln handen de biografie van Z.K.H. prins Bern- hard. Deze is geschreven door Alden Hatch. Van zijn hand zijn nog enkele biografieën verschenen. Mijn vraag is nu of u mij enige informatie kan geven omtrent de persoon Alden Hatch. Bij het verschijnen van de boeken van Hatch in Nederland zijn natuurlijk enige commentaren en kri tieken geschreven. Kan u mij deze toezenden of de plaatsen noemen, waar ik die kan naslaan? Antwoord: Alden Hatch is 67 jaar oud en werd te New York geboren. Hij was journalist en heeft de levens beschreven van wereldberoemde per sonen. zoals Wilson. Roosevelt, de Gaulle en paus Pius XII. Dit laatste is opmerkelijk omdat hij protestant is. De uitgever H. J. W. Beent te Amster dam zal zeer zeker weten op welke data en in welke kranten kritieken verschenen zijn. U kan ook bij de noofdredacties informeren, want an- anders is het ondoenlijk deze zaak na te zoeken. Vraag: Waar berust het archief van de voormalige polder Blijdorp? Antwoord: Bij het Hoogheemraad schap Schielana, Eendrachtsstraat 76, Rotterdam. Vraag: Een motorvlet vaart met de snelheid van 18 km per uur. Wat zal nu de snelheid van de boot zijn als zij met de stroom meevaart en de stroomsnelheid 6 km bedraagt en wat als zij tegen de stroom moet invaren?. Antwoord: Ruwweg kan men dé snelheden van de boot en de atroopr bij elkaar optellen of van elkaar aftrekken, zodat men op snelheden van 24 en 12 km komt, maar in de praktijk blijkt dat vp-'' -!»t te klop pen want er zijn verschillende facto ren, die hierop invloed uitoefenen, zo als de richting en snelheid van de wind, de turbulentie in de stroom, de vorm van het deel der boot, dat zich onder water bevindt, e.d. Het is dus bijna onmogelijk de snelheid van de boot nauwkeurig uit te rekenen omdat snelheid en richting van de wind turbulentie enz. wisselen. Vraag: Vroeger hoorde ik van mijn moeder e -s, waarvan ik nog maar enkele regels ken. Dat was in Groningen. Het ging over een klein en teer kind dat geen moeder meer had. Eens op een dag vroeg het: Ach vader, vader mijn. waar mag toch moeke zijn? J~ moeke kind ligt op het kerkhof daar, al bij die oude Gijzelaar. Het kind vernam dit nauw, en ging naar 't kerkhof gauw en groef daar met '-.aar kleine hand in het zand. Ze groef daar lang en diep terwijl zij schreiend riep: Ach, moeke mijn, als gij mij hoort, zeg slechts maar één woord, .'.ch, laat mij hier 6lapen. Ga naar huis, daar vindt ge een andere moeder. Ach neen, die is -<"»t goed. 'tls al boos, wat zij doet. Als zij mijn haar kamt, het steekt en schramt. Als zij mijn hemdje wast, dan scheldt zij mij. Als rij dat voor mij deed, had ik daarvan geen weet Verder ken ik het niet. Wie kan mij helpen? Antwoord: Helaas kennen wij dit vers niet. Opnieuw moeten we een beroep doen op onze trouwe lezer* en lezeressen. Kruiswoortl-puzzel Horizontaal: 1. bekoorlijk gelegen, 5. boom. 9. ridderteken, 9. jaar (Lat 10. hitje, klein paard. 11. bestelling. 12. ri vier in Frankrijk, 13. munt in China, 16. atmosfeer (afk.), 18. eetgerei, 20. lengte maat, 22. deel van het gelaat, 24. godin van kerken in de Verenigde Staten ^uf'ïCruEere^n beTan^rUke rÓflëT communistisch Chi„a wordt - een beiangrijKe rol. Mei toefe,aten (0, de verenigde Naties en dat de Amerikaanse regering de diplo matieke erkenning van Peking in over weging neemt. Een resolutie van deze aard werd dinsdag met 90 tegen 3 stemmen aanvaard. De resolutie sprak zich voorts uit tegen de agressieve politiek van communistisch China ten opzichte van bepaalde buurlanden en tegen zijn verzet tegen de vreedzame coëxis- De zendingsraad van de 10,3 miljoen leden tellende Methodistenkerk van de Verenigde Staten heeft dezer dagen een soortgelijke uitspraak gedaan. De ze raad wenst onder andere herstel van vrij verkeer tussen de Verenigde Staten en China, herstel van de han del, studentenuitwisseling en techni sche samenwerking. De methodisten- raad riep de Amerikaanse christenen op, om alles te blijven proberen tot het scheppen van nieuwe contacten met de Chinese christenen. Zendingsarbeidster met verlof OEGSTGEEST Gisteren is in ons land met verlof aangekomen mejuf frouw L. C. Swaan, zendingsarbeidster van de Nederlandse Hervormde Kerk verbonden aan de classis Haarlem. Met mejuffrouw J. van der Lecq is zij verbonden aan de Evangelisch Christelijke Kerk van West Irian voor het sociaal-diaconaal werk. Beiden zijn zeer gewaardeerde krachten voor het werk onder vrouwen en meisjes. Een belangrijk deel van haar werk bestaat uit het opleiden van Papoese meisjes om eenvoudig sociaal werk in de kampongs te verrichten. straf veroordeeld wegens insubordina- tie. Protesten uit allerlei landen leid- 1 den ertoe, dat hij na ruim een jaari vervroegd is vrijgelaten. In een van de steden op de Canari- sche eilanden werd onlangs iemand een boete van 120 gulden opgelegd, omdat hij tijdens een begrafenis een traktaat had uitgedeeld. Prof. L. Seekles eredoctor UTRECHT De universiteit van Ma drid heeft, op voordracht van de veteri naire faculteit aldaar, aan prof dr. L. Seekles. hoogleraar in de meaisch-veteri- naire chemie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, de graad van doctor honoris cau sa toegekend. De plechtige investituut zal op 7 maart aanstaande in de aloude Universitas Complutensis te Alcala de Henares, waar de universiteit van Ma drid haar oorsprong vond, plaat* yin- 2 3 T~ T~ 8 MI2 m ib Jö 21 22 i R i 5 3 Vertikaal: 1. kledingstuk, 2. bloem, 3. giftslangetje, 4. scheik. element (afk), 5. eind. 6 vlug, 7. kleine opening, 9. vlakte maat, 11. beneden, 14. werktuig, 15- tegen zin, afkeer, 17. zwakke, 18. onderricht, 19. vreemde munt, 21. plaats voor duiven. 23. keurig, 25. votre excellence (afk.). Oplossing vorige pnzzpi Horizontaal: 1. hortensia, 2. Akersloot, 3. rem - Ot - gene. 4. Lr - om - hes - ha, 5. iep - Petten. 6. neer - riant. 7. gl - «e - Inn - li, 8. eend - e.k. - nee. 9. ns - «et - taak. Vertikaal: 1. Harlingen. 2. oker - et - les, 3. rem - opeens, 4. Tromp - rede, 5. Esther - iet. 6. nl - get - inkt, 7. Soest - Anna. 8. ion - Hen - Lea, 9. sta antiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2