Nieuwe Leicis e Courant V.S. erkennen nu: atoombom vermist Afkeuring verwacht van enkele contracten Gratie van boete en hechtenis Britse politie sceptisch over verklaring Nederlands meisje N.L.C. Explosie - géén kernontploffing Bevolking kreeg dosis ongevaarlijke straling Universiteit van Djakarta gesloten Sluit winkels op 10 maart Commentaar Frankrijk begint met afstoten van NAVO Dontierdag 3 maart 1966, 46ste Jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATfONAAl DAGB1A0 nrffa Im*4 ta te gk en «poet t" krant van formaat Abonnementsprijzen p.w. 0,8 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Zo is de bruidsstoet Een voorproef in miniatuur van wat op 10 maart in Amster dam aan vorstelijke luister en charme werkelijkheid zal zijn. Zie pagina 9- Nieuwe toekomst voor Z.-Limburg pagina 13 UW MAN TER PTAATSE Onze speciale verslaggever Link van Bruggen maakt voor de bladen van Het Kwartet een re- portagereis door Zuid-Oost-Azië. Op dit ogenblik is hij in Xnda. Vandaag publceren wij zijn eerste artikel op pagina 5. Dukla-Blokkeer: sportreportage uit Prctag pagina 11 WASHINGTON De verklaring is ten slotte afgekomen. Amerika geeft officieel toe dat er een atoomwapen in Spanje wordt vermist of het al of niet een waterstofbom is wordt niet vermeld en dat twee atoom bommen, die bij de val van de ongeluksbommenwerper bg Palomares uit elkaar sprongen (géén atoomontploffing overigens) „enig plutonium 239 en uranium 235 op de grond hebben verspreid". Met name in Madrid heeft deze laatste mededeling verrassing gewekt. Het stuk grond is, aldus Amerika, naar schatting dertig meter in het vierkant. De ontploffing van de bom men geschiedde door ..conventionele ontsteking"; men zou haar kunnen vergelijken met het ontploffen van een brandstoftank. Er was geen sprake van. dat kernenergie met de explosie te maken heeft gehad. Spaanse en Amerikaanse geleerden, aldus nog altijd de officiële verklaring van Washington, hebben gedurende 44 dagen uitgebreide radiologische en ande ren onderzoekingen verricht in het be trokken gebied, maar ze kunnen unaniem verklaren over geen enkel bewijs van gevaar voor de gezondheid te beschikken Naar Amerika Het is niet gevaarlijk groenten uit het gebied te eten, evenmin als het eten van vlees of vis, of het drinken van melk. Stappen worden ondernomen om de betrokken gebieden volledig te zuiveren en schoon te maken. Op de plaats waar het toestel neerstortte, zullen honderden tonnen Spaanse grond worden bijeengegaard om te worden overgebracht naar afvalplaat- sen in de VS. Waarom dit alles? Om elke kans op mogelijk gevaar weg te nemen en om „de ongegronde vrees tot rust te bren gen". Hierdoor kan ook de rust van vroeger in Palomares des te gemakke lijker worden hersteld, aldus de verkla ring. Met nadruk is gesteld dat de bommen aan boord van de verongelukte bommen werper niet „op scherp" stonden. Daar voor zijn altijd voldoende waarborgen aanwezig. Dat is ook met het waarschijn lijk in zee gevallen projectiel het geval. Het zoeken hiernaar zal echter voor onbepaalde tijd worden voortgezet. Spaanse verklaring Mensen die het weten kunnen menen, dat een Spaanse verklaring de aanleiding DEN HAAG In verband met het huwelijk vam prinses Beatrix en Claus von Amsberg wordt gratie verleend van onvoorwaardelijke vrijheidsstraf fen en geldboeten. De gratieregeling, die vaindaag iin het Staatsblad is gepubliceerd, komt op het volgende neer: Geldboeten van f 25 en minder worden kwijtgescholden; Hogere boeten van f 100 worden f 25 minder; Van geldboeten meer dan f 100 wordt een vierde kwijtgescholden; wie in plaats van het betalen var deze boeten, wil gaan „zitten' krijgt naatr evenredigheid vermin dering van de straftijd. De gnaitie van tijdelijke vrijheids straffen omvat: Straffen van 14 dagen en mindier wooden kwijtgescholden;- De overige vrijheidsstraffen wor den met een vierde deel vermin derd; Deze vermindering bedraagt ten minste 14 dagen, maar ten hoogste drie maanden. De door de rechter in aftrek gebrachte voorlopige hechtenis blijft meetellen bij de berekening van de straf waarvoor gratie wordt verleend. De gratieverlening strekt zich met gezellig avondje niXyfl niet duur wel heerlijk Weersverwachting Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enlee regen, later enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegen matige wind draaiend naar westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur). bepaalde uitzonderingen uit tot hen die veroordeeld zijn tot de gewone de licten, waartoe worden gerekend mili taire, economische fiscale strafbare feiten, die vóór 1 januari 1966 zijn ge- pleggd. De vonnissen moeten uiterlijk 10 maart onherroepelijk zijn geworden. De gratie geldt dus niet voor in eerste instantie opgelegde straffen, wanneer op 10 maart de appèltermijn of behandeling in hoger beroep nog loopt. Voor veroordeelden, die zich binnen een tijdvak van drie maanden, vooraf gaande aan 10 maart, aan ernstig wan gedrag of ontvluchting hebben schuldig gemaakt en veroordeelden die zich aan de straf hebben onttrokken, geldt de gra- Geen receptie van Ghanese ambassadeur DEN HAAG De ambassadeur van Ghaua deelt mee, dat de receptie t.g.v. de nationale dag op 7 maart niet doorgaat. is geworden tot deze officiële erkenning van de VS. In die verklaring werd mee gedeeld dat in totaal 2000 mensen bloot gesteld zijn geweest aan het gevaar van straling. Daaraan werd toegevoegd dat niemand hiervan een gevaarlijke dosis kreeg. Het enige onopgeloste punt zou nog de zoek geraakte bom zijn. Desgevraagd werd namens het Ame rikaanse ministerie van defensie be vestigd, dat door de nog zoek zijnde bom (soort alleen bij enkele inge wijden bekend) ongelukken niet vol komen uitgesloten kunnen worden. De juistheid van een Spaanse mede deling als zouden voortaan geen Ameri- j kaanse vliegtuigen meer met kernwa- I penen boven Spanje vliegen, wilde men van Amerikaanse zijde niet bevestigea haar man aan. Zij DJAKARTA De universiteit is op last van vice-premier Leimena gesloten nadat 3000 studenten gis teren opnieuw betoogd hadden voor ophanging van vice-premier Soe- bandrio. Zij noemden hem een hond van Peking. Onderwijzers en leerlingen var scholen staakten tegen de door Soekarno benoemde minister van basisonderwijs Soemardjo. Studenten droegen een pop aan een galg mee, die de pro-communis tische minister van elektriciteit Setiad» moest voorstellen. Zwaar bewapende militairen versper den de toegang tot het paleis. Leden van een pro-communistische organisatie trachtten halfstok hangende vlaggen huizen en winkels te verwijderen. Soekarno kan nog krediet krijgen DJAKARTA In zijn onderhoud met prof. dr. J. Tinbergen heeft president Soekarno verteld dat hij 237 kredietaan biedingen, elk van miljoenen dollars, ontvangen heeft, wat hij een afdoend bewijs noemde, dat de buitenlandse ge ruchten als zou Indonesië op de rand van een bankroet staait, vals en laster lijk hij. Hij zedde dat de Indonesische economie nog sterk is. De vruchtbare grond kan nog veel opbrengen. De mi nisters. die het onderhoud bijwoonden, schenen hun grote glinsterende auto's te hebben weggedaan. Verscheidene re den in jeeps. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het college van rijksbemiddelaars heeft vandaag zijn definitieve standpunt geformuleerd inzake de al of niet afkeuring van enkele arbeidsovereenkomsten. Het gaat om zes contracten van zeer be perkte omvang. De belangrijkste is de cao voor de houthandel, in welke bedrijfstak 9000 man werkzaam zijn. Dit contract werd afgesloten voor drie jaar. De ver wachting is dat althans voor enkele van de zes contracten minister Veld kamp geadviseerd zal worden niet akkoord te gaan met algemeen ver bindend verklaring. Journalisten Het ontwerp-cao voor de 2000 dagblad journalisten in Nederland dat bij het college van rijksbemiddelaars ook op moeilijkheden stuitte, is niet in de Stichting van de Arbeid aan de orde Organisaties adviseren: DEN HAAG Zullen de winkels op 10 maart zijn gesloten De Christelijke Middenstandbond, de Kon. Nederlandse Middenstandsbond, de Nederlandse ka tholieke middenstandsbond, het Neder land verbond van middenstandsvereni gingen en de Raad voor het grootwinkel bedrijf hebben htm leden geadvaiseerd op 10 maart hun werknemers vrijaf te geven, met behoud van loon. Tevens adviseren zij de bedrijven die dag te sluiten, althans voor zover plaat selijke of bedrijfsomstandigheden dit toe- Vrouwentoorn stuit op moeilijkheden In de vergadering van de Iooncommls- sle van de Stichting van de Arbeid is de brief van minister Veldkamp het minimum inkomen van 120 gulden voor gehuwde vrouwen werkzaam gemengde functies nogal op bezwaren gestuit. Het college van rijksbemidde laars moet de tekst voor de vergunning nog opstellen, waarvoor advies is ge vraagd aan de Stichting van de Arbeid. Het overleg in de looncommissie kwam geen stap verder omdat de werkgevers beducht bleken voor de financiële ge volgen van deze maatregel. Vrouwen In bedrijfstakken als de textiel- er schoenenindustrie en het groot winkel bedrijf zal deze maatregel tot een aan zienlijke stijging van de loonpost leiden, omdat hier veel vrouwelijk personeel Bouwvakpatronen: 10 maart werkdag VEENDAM Het hoofdbestuur va de Nederlandse Organisatie van Bouw vakpatronen (NOB) heeft meegedeeld, dat haar organisatie ongeacht het advies van werkgevers en werknemersbonden, heeft besloten de tiende maart te be schouwen als een normale werkdag. Het hoofdbestuur van de NOB is van mening dat het niet verantwoord is het gehele bouwbedrijf stil te leggen, hoe belangrijk deze dag voor velen ook moge zijn. Het personeel dat er prijs op stelt vrij te zijn, kan een snipperdag opnemen. LONDEN De Britse recherche staat vrij sceptisch tegenover het verhaal van de 19-jarige Fransje Roeling uit Laren, die enkele dagen geleden door een inwoner van het Britse dorp Nazeing, 40 km ten oos ten van Londen in een greppel werd gevonden. Ze zou in de koffer ruimte van een auto zijn ontvoerd, maar zou zich daarvan niets meer kunnen herinneren. Het meisje ligt nu in het Alexandra- ziekenhuis in Harlow, waar zij streng is geïsoleerd van de buitenwereld. Zij mag tegen niemand over haar avontuur spreken en het is haar zelfs verboden, haar vader te schrijven. Te fantastisch De politie vindt haar verhaal te fantastisch en vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat Fransje (die in Londen au pair is) zich niets meer herinnert van haar reis van Londen naar Basingstoke, maandagavond. Daar zou zij die avond naar school gaan nadat zij zondagavond een feestje had gehad, de nacht had door gebracht bij haar vroegere werk geefster Lady CUvrissa Egleston en Londen inkopen had ge- ,Weet niets" Zij zelf verklaart niet te weten, of zij inderdaad in de trein heeft gezeten. Opeens kon ik mij niets meer her inneren, totdat ik wakker werd in de kofferruimte van een auto, zegt zij nu. Zij was er uit gekropen zonder dat de twee mannen, die in de auto zaten er iets van merkten. Fransje voelt er niets voor naar huis te gaan, ondanks het feit, dat haar vader de Larense procuratiehouder J. M. A. Roeling, haar dat telefonisch heeft be volen. werkzaam is. In een groot aantal ge vallen zal het gaan om een loonsver hoging voor vrouwelijk personeel van circa 20 procent. Bij doorvoering van het binden van die minimum-inkomen lijkt de kans aanwezig, dat hier en daar in de bedrijven vrouwelijk personeel zal worden afgestoten of althans geen nieuw vrouwelijk personeel zal worden aangenomen. Alpheus kind verdronken BORN Gistermiddag is het vierjari ge schipperskind Martin Rijfers uit Al phen aan den Rijn in het Limburgse Julianakanaal verdronken. Voor India nu 23 miljoen DEN HAAG Het totaalbedrag voor India is de 23 miljoen thans gepasseerd, woensdag opnieuw een half miljoen aan stortingen op het bekende nummer *10200 is geregistreerd. Ook met het motorschip Jalanmanjari dat morgen uit Rotterdam vertrekt zal een grote hoeveelheid melkpoeder naar India worden verscheept: in totaal 200 ton. De betrokken rederij zal de partij gratis vervoeren. INDIA Vandaag publiceren wij het eerste bericht uit India van onze verslag gever Link van Bruggen. Het lag voor de hand dat hij op een voorge nomen reis door een aantal Azia tische landen ook India zou aandoen. Voor ons allen is dit ontzaglijke land nog te actueler geworden door de klem op ons hart vanwege het voedselgebrek. Wat onze verslaggever bevonden heeft was niet in alle opzichten verhef fend. Wij in het oude Europa leven in een omgeving waarin vele eeuwen van Christendom hun sporen hebben achtergelaten, ja waarin dat Chris tendom hier minder, daar meer gestalte heeft aangenomen. En ook waar het Christendom van zijn diepte en dimensie verloren heeft, heeft het zijn invloed op het mensbeeld en op de kijk die men op de medemens heeft niet kunnen verliezen. De naaste lief te hebben als zichzelf is dat niet het rechtstreekse ge volg van de liefde tot God, die ons eerst zo oneindig heeft liefgehad? Het Christendom onderscheidt zich van andere godsdiensten die door fatalisme zijn gekenmerkt door dat het door Gods genade een zicht opent op de mens als medemens, op de mens met een ziel. Wie in het stof lag neergebogen wordt door de Heer weer opgericht. Maar wanneer Hij dat doet, willen wij niet achterblijven. Wij die zelf Zijn verlossende genade mochten ervaren. Het kan niet anders, of een christen is een mededeelzaam mens, delende van wat hij zelf heeft ontvangen. Wij laten ons niet ontmoedigen door wat ons, ook In India, zeker aanvan kelijk als teleurstellend voorkomt. Want de nood blijft een feit en al leen al de wetenschap van dat ge brek g'nds maakt ons als mens ver antwoordelijk. En ons geloof maakt ons onze verantwoordelijkheid ook bewust. In India voelt met zich op het ogen blik nog wat beschaamd. Er spelen daar ook politieke overwegingen een woordje mee. Maar ergens moet het er te denken geven dat ver weg, ook in een klein land aan de Noordzee, mensen geraakt zijn door het gebrek dat men in India lijdt. Dat is een mogelijkheid waaraan men in India nog onvoldoende had gedacht, maar waarvoor nu de ogen worden ge opend. En voor de christen in het heerlijk, te leven in een tijd waarin zijn lief de tot de medemens waarlijk kan zijn van een wereldwijde omvang. Kinderen in de Ghanese hoofd stad vermaken zich op en om het omvergeworpen standbeeld van de ex-president Kwame Nkroemah. Het beeld stond op een plein in het centrum van Accratotdat een week geleden het leger en de politie een greep naar de. macht deden. Burgemeester Van Hall boos op studenten Geen ruimte voor Caledonia AMSTERDAM Er is in de haven geen plaats voor het door de Stichting studentenhuisvesting aangekochte oude Britse passagiersschip Caledonia. Er zijn mogelijkheden voor een andere ligplaats, maar het in orde maken kost een miljoen Dit zei gisteren burgemeester Van Hall tijdens de begrotingscommissie in de ge meenteraad. Hij is boos op de stichting, die zonder overleg met de gemeente het schip naar het IJ had xersleept. PARIJS Frankrijk zal binnen kort de eerste stap doen om de nau we banden tussen Frankrijk er NAVO in Europa te verbreken. Dit is gisteren meegedeeld in Franse regeringskringen. Er zullen afzon derlijke besprekingen worden ge voerd met de VS. West-Duitsland en de NAVO. Met Amerika zal worden onderhandeld over de militaire bases in Frankrijk zelf, met Weet-Duitsland over de Franse troe pen ira de Bondsrepubliek en met de NAVO over de overplaatsing van het militaire hoofdkwartier van de NAVO bij Parijs naar een ander land. Frankrijk en de VS hebben echter ook. overeenkomsten over militaire bases ge sloten. die voor onbepaalde tijd gelden. Die overeenkomsten kunnen alleen wor den verbroken als beide partijen dat willen. De Franse regering stelt nu, dat deze akkoorden indirect betrekking hebben op de NAVO en ongeldig worden als Frank rijk uit de NAVO mocht treden. De Fran se troepen die in West-Duitsland gele gerd zijn, zijn daar in NAVO-verband. De Franse regering wil haar troepen in de Bondsrepubliek weer volledig onder Frans bevel plaatsen. Van regeringszijde in Parijs is er do nadruk op gelegd, dat Frankrijk lid van het Noordatlantische bondgenootschap wil blijven en ook de bijeenkomsten van de NAVO-ministerraad wil blijven bijwo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1