VLEET Subsidie tuinbouw hard nodig Schiedams mannenkoor zong in Rijnsburg Bebouwing Poelpolder aanzienlijk versneld Geloof en wetenschap: botsing of samenspel? Nieuwe Wilhelminaschool thans reeds te klein Visserijnieuws bij de Pleidooi voorzitter afdeling tuinbouw landbouwcomité ELECTRICIEN ELECTRO TECHNISCH BEDRIJF W. ZWAAN WIEWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 1966 RIJNSBURG Het Schiedams Christelijk Mannenkoor zong onder lei ding van Jan van der Ree in de Maranathakerk. Zonder topprestaties te bereiken, blijft dit goed geïnstrueerde ensemble toch bijna steeds iets bo ven het gangbare gemiddelde. Van der Ree dirigeert in nieuwe stijl, ner gens nadrukkelijk geaccentueerd, zonder gevoeligheden en uiterlijk ver toon, maar toch wel doeltreffend. De mannen zingen in nauw verband. Hier en daar deed zich een onregelma- II tigheid voor en de mooie eerste tenor stemmen troffen soms niet helemaal zuiver. Het Duits van dit koor is niet beter of slechter dan dat van de grote massa der amateurs. De frisheid deed voortdurend prettig aan. Een bijzondere klankverzorging. een raffinement in de détails viel ner- De geestelijke werken klonken wat nds conventioneel. Het koor kwam pas los in de bekende hymne van Gebhardt Even eenvoudig als de dirigent leid- rxi_ de. klonken ook „Die Almacht" (Schu- ie^ bert), ,Xa vergine degli arageli" (uit „La forza del destino", Verdi) en het soldatenkoor uit Faust (Gounod). Marie Cécile Moerdijk trad tiwee- maal op met een programma van Iar' volksliederen uit allerlei landen- Ze gaf beknopte toelichtingen, zong hel' m. der en ongedwongen en typeerde raak. de Voor dit genre bezit ze véél talent, Jaarfeest CJV- clubs Rijnsburg RIJNSBURG Ds. H. van Gosliga had gisteravond in de Bethelkerk de leiding van de feestelijke jaar vergadering der bij het CJV aan- gesloten verenigingen. De predi kant sprak er zijn vreugde over 1 uit dat er veel leden aanwezig wa- 1 ren. „Aan het begin van het sei zoen waren er sombere geruchten, dat de clubs geen reden van be- 1 staan meer zouden habben. Ge- lukkig zijn de verenigingen er weer bovenop gekomen". Aldus ds. Van Gosliga. Verenigingsvoorzitter D. van Egmond hield een inleiding over de rijke jonge- waarna vier leden op originele wijze de jaarverslagen bradhten onder he* motto: wat zegt u daar wel van? „De rattenvanger van Hameln" en Sen nieuw lied" waren gedichten, die reap, door G. den Heijer en Ria Krom hout werden voorgedragen. Het toneelspel „Orkaan breekt los" door üsidoor, Albert en Marie van Lugt over de houten-vuurtoren in Engelse kustplaats van 150 jaar geleden as ht hoogtepunt van de avond. Tot slot was er samenzang, begeleid door Henk Brussee aan het orgel. In de tweede en laatste bijeenkomst aal •dB, M. C. Groenowoud vanavond de 'I leiding hebben. -«a niet of nauwelijks echter voor „Die Alknacht" en „La vergine degli an geli". Carlos Moerdijk begeleidde haar knap. Mevrouw Langejan accompagneerde het koor met vaardigheid. Ook de be kwame organist Dirk Schoneveld on derscheidde zich, in de pauze tevens ris solist Joh. van Wolfswinkel C.H.U. Voorhout VOORHOUT De afdeling Voorhout van de C.H. Untie hield de jaarverga dering. De laatste jaren werd gezamen lijk opgetrokken onder de naam Protes tants-Christelijk. Lijstaanvoerder zal weer zijn de heer G. v. d. Tang De lijst van kandidaten kon nog niet worden vast gesteld. Secretaris D. Bol las het jaarverslag en penningmeester P. Timmers kon goede kaspositie melden. VOORHOUT Aan het kantoor de P.T.T. werd in februari gespaard f26.133 en terugbetaald f14.665. HVG ring Leidden WARMOND In het 't Trefpunt werd een beenkomst gehouden van de HVG ring Leiden. Er was vrolijke samenzang met medewerking van De Krooskappers uit Boskoop. Voor na de pauze stond een katoenshow op het programma, verzorgd door de groep uit Boskoop. Mejuffrouw M. Spijker, vormingsleidster van Oud-Poelgeest, vertelde over haar werk, toegelicht met dia's. Dank zij medewerking van Den Haag LISSE In een gisteravond ge houden spoedvergadering is de raad ermee akkoord gegaan dat door mid del van kasgeldleningen de bouwrijp- making van de nieuwe woonwijk Poel polder op korte termijn gefinancierd wordt. Burgemeester De Graaf deelde mee dat voor alle voorzieningen een be drag van drie miljoen nodig is. en dat in de polder 836 woningen gebouwd kunnen worden. Er is een gewijzigd Poelpolderplan opgesteld, waardoor een gunstiger exploitatie-opzet ver kregen kan worden. Bijzonder verheugd was burgemees ter De Graaf over de medewerking van Den Haag. Het was hem gebleken dat men daar een groot vertrouwen heeft in het financieel beleid van Lisse- De burgemeester zwaaide daar voor lof toe aan de heer Broersen, chef van de afdeling financiën. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van Leeuwen (PvdA) J8|W Peter Bontje thans dirigent Lofstem RIJNSBURG De Lofstem heeft een nieuwe dirigent: de heer Peter Borotje, student aan het Haagse conservatorium. De heer Bontje is ook dirigent Vredeskoor te Leiden. RIJNSBURG Vanavond houden de Gereformeerde Jeugdverenigingen hun jaarfeest in de Petrakerk. Ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal spreken. RIJNSBURG In Concordia ver gadert morgenavond de AR-kiesver- eniiging Nederland en Oranje, ter vast stelling van de kandidatenlijst voor de Gemeenteraadsverkiezingen. Vooraf wordt een kort huishoudelijk gedeelte afgehandeld. RIJNSBURG De heer D. van Zuilen ('hoofdbestuurslid NCAB) geeft morgenavond voor de Rijns- burgse leden van de NCAB een uit eenzetting over de verschillende cao's. Bovendien wordt een bestuursverkie zing gehouden en een ledenwerfactie besproken. Plaats van samenkomst: Geref. Jeugdhuis. Aanvang 8 uur. RIJNSBURG Vanavond houdt de vereniging proeftuin Rijnsburg haar jaar vergadering in Flora. De heer N. Luitse van het Produktschap voor Siergewassen hoopt te spreken over: De mogelijkheden die de E.E.G. biedt voor de afzet van onze bloemisterijprodukten. Aanvang half acht Operette en cabaret ten behoeve van Beatrix-poliofonds SASSENHEIM In het KSA-ge bouw zijn gistermiddag twee voorstel lingen gegeven van de kinderoperette „Beatrix". Vooral voor de eerste voor stellingen waren er plaatsen tekort. Behalve voor de ouderen was het ootk een middag voor de jeugd: de vijf- en zesjarigen speelden „Juffrouw Sterrevis", de zeven- tot twaalfjarigen „Het geheim van de lentekoningin" en de ouderen „De nieuweling". Kees u d. Voet speelde op de piano. Vooral de antwoordbrief van prinses Beatrix, waarin deze de Sassertheimers een suc cesvolle middag en avond toewenste, vond uiteraard veel bijval. 's Avonds was de beurt aan de vol wassenen, die een voorstelling van cabaretgroep „De narcis" bijwoonden. Mevrouw Hulsbergen-Hessen opende de avond en vertelde iets over de ge handicapten in het revalidatiecentrum te Leersum en het Beatrix-poliofonds, ten behoeve waarvan de middag en avond werden gehouden. Nadat de voorzitter van het plaatse lijk comité, de heer G. A. Stolwijk, nog een propaganda toespraak had gehouden, braaht „De cis" een programma van oude nieuwe nummers. Er werd gedanst., gezongen en gegoocheld, terwijl na de pauze de sketch in twee bedrijven „Hel dolgeworden daghitje" op de planken werd gebracht De muzikale begelei ding was in goede handen bij Joop van Strien uit Voorschoten. Agemlanieuws Saseenheim SASSENHEIM Vrijdagavond om 8 uur houdt de plaatselijke afdeling van De Jonge Kerk een bijeenkomst in de kerkekamer. De mormonen D Staples en M. J. Themmen uit Ameri ka zullen spreken. Vrijdagavond 25 maart om 8 uur houd-t de zwemvereniging „Sassen- heim" een groot feest in de grote hal van de N.V. W. Moolenaar en Zn. SASSENHEIM Ingelegd bij de rijkspostspaarbank in fefor. f 87-000 en uitbetaald f 86.000. Discussie in Oegstgeest OEGSTGEEST Komen geloof en (natuur) wetenschap met elkaar in botsing? Tot hoever mag een christen gaan in het betwijfelen van de letter lijke waarheden in de bijbel? Kan men via de bestudering van de enerzijds majesteitelijke, anderzijds toch ook wrede natuur God en Zijn liefde leren kennenOf kunnen wij met onze menselijke opvatting van het begrip liefde, Gods begrip omtrent liefde niet bevatten? De aanwezigen op de Hervormde een- bijbel vormt een beschermende ring wees de voorzitter erop dat bij het aantal te bouwen woningen 200 wo ningwetwoningen zijn inbegrepen voor mensen van buiten Lisse. Daardoor konden echter ook 50 woningen extra voor Lissenaren verkregen worden. De heer Mor.tagne (AR) merkte op met de versnelling van de bouw moet rekening worden gehouden met de bouw van kerken, scholen en winkels. De voorzitter voegde daaraan toe dat ook de aanleg van een hoofdriool zo spoedig mogelijk gerealiseerd moet worden. Tenslotte werd meegedeeld dat de raad binnen veertien dagen een nota van B. en W. kan verwachten waarin belangrijke aspecten aan de orde wor den gesteld; deze nota zal in de raads vergadering van 25 maart behandeld worden. Excuus De voorzitter bood zijn excuses aan voor de wat scherp uitgevallen op merkingen aan het adres van de ijs- club Lisse, in de vorige raadsvergade ring gemaakt. Na besprekingen met de ijsclub was hem duidelijk geworden dat het bestuur wel degelijk pogingen had ondernomen terrein te vinden voor een nieuwe ijsbaan. Hij wenste het bestuur van de ijsclub dan ook openlijk van een onverdiende blaam te zuiveren. De beslissing van de Kroon inzake het verbod van bromfietsen op be paalde uren in de Kanaalstraat is ten gunste van de gemeente uitgevallen. Bijkantoor Centrale Volksbank geopend LISSE Gisteravond heeft dé Cen trale Volksbank, gevestigd te Utrecht, een bijkantor te Lisse geopend nadat een lange reeks van jaren deze bank instelling te Lisse alleen maar een agentschap heeft gehad. Het bijkantoor is gevestigd in het pand Heereweg 275a, tot voorheen het r.k. bureau voor maatschappelijk werk. Tot kassier van het bijkantoor Lisse werd be noemd de heer P. van der Lans, die voorheen het agentschap behartigde. Oprichting van het bijkantoor is be reikt door het. grote doorzettingsver mogen van degenen die jarenlang het agentschap gediend hebben, te weten de heren M. van der Lans, J. Beijk en NOORD WIJK De vreugde c opening van de nieuwe Wilhelminaschool was nog maar nauwelijks geluwd, toen begin september jl. een eerste klas werd gevormd met een zo groot aantal leer lingen, dat splitsing noodzakelijk was. Het probleem van de plaatsruimte werd opgelost door een der klassen in de hal onder te brengen. Aanvankelijk zat deze klas in de open hal, doch later werd samenwerking met de heer Bertram e afscheiding aangebracht, waardoor ook de hal bruikbaar bleef. Nu het Beeklaan-kwartier gaandeweg wordt volgebouwd en met de uitvoering het plan Boerenburg in het vooruit zicht, zullen spoedig tien leerkrachten nodig zijn en daardoor is een nieuw pro bleem ontstaan. Tegen de aanvankelijke opvattingen in blijkt thans, dat met uit breiding van de nieuwe school tot tien lokalen het probleem voor de toekomst niet is opgelost, zodat ook de stichting een nieuwe school in de o' gingen moet worden betrokken. Het bestuur beraadt zich over de si tuatie en blijft terzake diligent, aldus de voorzitter, de heer B. Ike, op de jaar lijkse ouderavond van de Wilhelmina- Zeer erkentelijk was men handwerk- lerares mevr. Blankenspoor, die met de meisjes van de vijfde en zesde klas reeds een prachtig geborduurd wandkleed de nieuwe school had geschonken Geen stille omgang meer in Vschoten VOORSCHOTEN Het genoot- schap van de „Stille Omgang" heeft besloten zyn activiteiten te staken en het genootschap op te heffen. Voorschoten-dorp breekt hiermee met een eeuwenoude traditie. De „Stille Omgar.g" werd vroeger druk bezocht De laatste jaren liep de deel neming sterk terug, onder meer door dat de samenwerking, in Voorschoten tussen de verschillende Kerken zo goed is en een „Stille Omgang" als een protest tegen het processie-verbod kan warden gezien. Het bestuur van het Genootschap deelt de leden mee. dat het zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat dit jaarlijkse gebeuren niet meer spreek* tot de mensen van deze tijd. Jeugd vierde de dag van Europa VOORSCHOTEN Op uitnodiging het gemeentebestuur waren gisteren de leerlingen van de hoogste klassen van e scholen voor voortgezet onderwijs iar het Cultureel Centrum gekomen >or de viering van de dag van Europa. Burgemeester L. de Kool leidde het Tweede-Kamerlid drs. Th. E. Westerterp ie een boeiende verhandeling hield de Europese groei naar eenheid. De revolutie die zich thans in het Europese statenbestel voltrekt, is niet te stuiten, zelfs niet door de Franse president, zo zei de heer Westerterp. Vervolgens werden films vertoond. Groslijst VVD VOORSCHOTEN Ds fraUfst de V.V.D. voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen is als volgt samenge steld: 1. G. A Alers; 2. mevrouw K. Be- geer-Baatrup; 3. ir. H. van den Berkhof; 4. A BeydQls; 5. dr. J. A Bos; 6. mr. M. J. van Breda; 7. drs. P. D. Burggraaf; 8. mr. H. P. Engel: 9. drs. A van Ge mind; 10. A. de Groot; 11. dns. J. Havik; 12. C. W. van Heijnin-gen; 13 dr. M, S Kammiiniga; 14. H. R. Mol; 15. drs. H. Olthuds; 16. N. Oosterbaan; 17. R, Rees/VellingS; 13. H. Reddsma: 19. vrouw mr. M. E. Scheffer-Munters; 20. mevrouw G. J. Sirks-Legigens; 21. A. J. Stemerding; 22. mr. R. W. Baron de Vo6 m Steenwyk; 23. mr. W. B. Westerman. De groslijst is alfabetisch gerangschikt sinds een aantal jaren de heer P. van De drie zitting hebbende raadsleden der Lans zoon van de eerstgenoemde, komen alle drie voor op de groslijst, tw. Het spaartegoed is van f 10.000 in 1920 A de Groot; dr. M. S. Kamminga gestegen tot ruim 1 miljoen. IH. Olthuds. IJMUIDEN Aan de IJmuvder markt verzorgden zeven vaartuigen een aanvoer van 4700 kisten vis, waarvan 630 kisten schelvis, 30 kisten wijting, 520 kisten gul en kabeljauw, 2400 kisten koolvis250 kisten rood- baars, 40 kisten sprot, 485 kisten haring, 1180 kleine kisten haring, 2 kis ten makreel, 45 kleine kisten makreel, 90 kisten schol, 180 kisten diversen, 980 stuks stijve kabeljauw en 3800 kilo tong. Bij de schelvis was de groot ste soort zeer in trek. Op de eerste afslag betaalde men niet minder dan f 100, later f 75. De andere soorten waren over het algemeen goedkoper dan op de voorgaande dagen. trale gemeenteavond in Irene, georgani- leerd door de wijkgemeente Kerckwerve. kwamen gisteren niet uit de problema tiek rondom dergelijke vragen. Dat lag ook niet in de bedoeling de opzet was een gesprek, waarin iedereen zo moge lijk zijn steentje zou bijdragen. Gediscussieerd is er dan ook hevig. Prof. dr. H. P. Wolvekamp. dr. P. van Duijn en mejuffrouw dr. J. J. P. Zaaijer, allen werkzaam in de natuurwetenschap pelijke sector, lokten dat met korte toe spraakjes uit. De eerste stelde onder meer, dat de christen voor de ontwikke ling van de natuurwetenschap dankbaar tnoet zijn omdat hij weet dat hem de toogelijkheden tot onderzoek en vooruit gang zijn geschonken. Prof. Wolvekamp zag de (vermeende) tegenstelling tussen wetenschap en geloof dan ook niet als ;-een probleem. u Geen kritiek Het geloof in de onfeilbaarheid yan de de Heilige Schrift, die de natuurweten schap niet kan accepteren. Mag men geen kritiek hebben op de bijbel? Gods Woord geeft geen antwoord op alle vragen, maar gaat het in de Schrift ook niet méér om Jezus Christus, dan om bijkomstige fei ten? Aldus dr. ,Van Duijn. Mejuffrouw Zaaijer zei dat de majes teit van de natuur niet door onderzoekin gen verloren gaat. „In de kleinste levens cel vind ik Gods liefde als de zin van het Een forum, waarin behalve de drie in leiders ook dr. F. A. Rodrigo, de heer H. Bosscher en ds. J. Irlk zaten, besprak later de naar voren gekomen vragen. Onder meer werd gezegd dat wat voor de één een botsing betekent, voor de an- samen-onderweg-z(jn naar de vol einding kan inhouden. Bovendien spreekt de bijbel in beelden, niet in pure werke lijkheid. Er is immers geen andere ma nier dan de beeldspraak om Gods liefde enigszins in menselijke bewoordingen uit te drukken? De grootmiddel en de kleinmiddel be landden zelfs onder de f50. Eigenaardig gen-oeg wist de braad op de eerste af slag boven deze grens te blijven. Op de laatste afslag lag de koers op f41. De gestripte wijting zette zonder blikken of blozen in op f50. Het laagste peil was f36 zodat het gemiddelde niets te wen sen overliet Voor dichte wijting laf notering tussen de £37 en de £26. De gulprijzen bleven vrijwel gelijk die van de laatste dagen. Over de drie soorten lag de koers tussen de f51 de f36. De kleine haai haalde de m< notering van f55 tot f50. De poontje6 deden het met een koers van f 50 tot f 40 evenmin slecht. De kleine zwarte kool- vis was weer goedkoop. Op de eerste afslag gaf men niet meer dan £25. op de laatste ging met niet hoger dan f 15. De kisten grote kabeljauw deed het met een notering van f108 tot f76 beter. Voor de grote zwarte koolvis was de belangstelling niet groot. Men ging niet verder dan f88, om op de laatste afclag slechts tot £58 te gaan. De grote wolf haalde niet meer dan £57. Door de vrij geringe aanvoer vlogen de scholprijzen omhoog. De tweetjes deden op de eerste afslag f68. De kleinmiddel en de schol 1 zaten toen dicht bij de f 50. Ook de tong was ditmaal niet zo best vertegenwoor digd en dat betekende hogere prijzen. De kleinmiddel zat met een notering van f7.52 aan de top. De grootmiddel moóht er met een hoogste koers van f 7.10 best zijn Wat makreel. Tussen 59 en 60 NB werd wat makreel gevangen. Sommige schepen haalden uit een trek ongeveer 50 kisten over het algemeen kleine blauwpijpjes scheep. In deze omgeving kwam ook weer veel koolvis voor. De schelvis liet zich niet zo gemakkelijk meer vangen. De loggers en kotters bij de P-boeien gingen zonder tot opzienbarende verrichtingen te komen rustig hun gang. Het gemiddelde lag per trek op 60 kilo tong en een mand of acht andere vis. voornamelijk schol. Onder de Nederlandse kust deden de loggers en kotters door elkaar genomen trekken van 45 kilo tong en vier vijf manden schol en wijting. Voor een enkel gelukkig vaartuig was er soms een aar- dik trekje kabeljauw weggelegd. Tarbot werd in beide gebieden in geringe mate gevangen. Ook de gul die nog niet zo lag geleden onder de kust in ruime mate •rd verschalkt was in geen velden of wegen te bekennen. Vandaag aan de markt. Vandaag verschenen aan de IJmuider markt onder meer de IJM 5 Maria Eli sabeth met 870 kisten en 40 stuks stijve kabeljauw en de VL 142 Voorwaarts met 190 kisten en 2100 kilo tong. In Scheveningen. In Scheveningen werden aangevoerd 40 kisten wijting, 200 kisten gul beljauw, 1200 kisten haring (in Ierland gekocht), 110 kisten schol en 3500 kilo tong. thans twee bijpassende borduurwerken voor de hal aanbood. Voorts viel deze avond het grote aquarium te bezichtigen het geschenk van de ouders bij de ope- De ouderavond werd ingeleid met een gymdemonstratie van de jongens en meisjes uit de zesde klas. Na de koffie was het woord aan de heer C. A. N. Wagenaar, jeugdconsulent bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse. die de vraag behandelde: Wat moet ik met mijn kind doen na de lagere NOORDWIJK Uitslagen schiet vereniging Blijf voor 't land: le kl-: D. A. Lüscher 47 pnt; 2e kl.: L. Was sing Lzn 42 pnt; 3e kL: M. de Jong 41 pnt- Landbouwschap vraagt: Hogere subsidie verplaatsing van boerderij (Van onze sociaal-economische redactie). DEN HAAG Het bestuur vs het Landbouwschap zal de minister van landbouw dringend verzoeken de subsidieregeling voor boerderij- bouw in geval van verplaatsing zo danig te wijzigen dat de normatieve bedragen in overeenstemming worden gebracht met de huidige reële bouw kosten. Daarbij zal het Landbouwschap, zo werd gisteren besloten, er op aandringen de normatieve bedragen jaarlijks op deze bouwkosten af te stemmen. De huidige subsidieregeling dateert van 1958. Sinds dien evenwel zijn de bouwkosten van ge subsidieerde boerderijen met 48 procent gestegen. Boerderij verplaatsing vindt vooral plaats in ruilverkavelingsgebieden. AMSTERDAM .Minister Den tuinbouw in staat stellen een zo sterk Uyl heeft onlangs beweerd dat de Nederlandse economie niet ziek is. Ik ben echter de mening toegedaan dat in het gehele agrarische bestel, ook de tuinbouw, symptomen van ernstige ziekteverschijnselen te nemen zyn omdat er tussen pro ductiekosten en produceentenpryzen een wanverhouding dreigt te ont staan. waarvan de gevolgen niet te overzien zijn". De heer G. W. Bos, voorzitter de afdeling tuinbouw van het Koninklijk Nederlands landbouwcomité, zei dit gis teren op de jaarlijkse tuinibouwdag van deze organisatie in Amsterdam. De conourrentieveibouding met de EEG-partnerlanden dreigt volgens de heer Bos ten ongunste van Nederland uit te vallen wanneer het beleid niet omgebogen wordt. De grootst mogelüke aandacht zal moeten worden geschonken de structuurpolitiek Prioriteit Grote prioriteit zou de heer Bos wil len gerven aan de subsidiepolitiek. De ocncurrentieverhoudingen worden totaal scheefgetrokken wanneer de partner- landen blijven doorgaan met rentesub sidies en subsidies a fonds perdu. Onze nationale tuinbouw heeft zicfh, daartoe al of niet in de gelegenheid gesteld door de centrale boerenleenbanken en de garantiegevende instellingen, grote investeringen moeten getroosten om zijn economische positie te handhaven, het geen van groot nationaal belang geacht worden. Op grond hiervan was de heer Bos van mening, dat onze overheid dezelfde maatstaven zal moeten han teren als waarmee de partnerlanden hun Landbouwschap achter plan I (Van onze soc.-econ, redactie) DEN HAAG Ook het bestuur vai het Landbouwschap heeft zioh thans, in zijn vergadering van gisteren, uitgespro ken voor de uitvoering van het zgn. plan I van de Dollandcommissie. Het schap geeft aan dit plan, desnoods in ver eenvoudigde vorm, verreweg de voor keur boven het goedkopere plan II, Vergoeding aanleg aardgasleiding wordt hoger (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Tussen de directie m de Nederlandse Gasunie en de commissie Grondgebruik van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over een herziening van de vergoedingsregeling voor schade die wordt aangebracht door de aanleg van aardgasbuizen. De vergoeding voor de aanleg van hoofdleiding js verhoogd van f 3 tot f 4.50 per meter over een strook van 17 meter en die voor de aanleg van regionale lei dingen (strook 8 meter) van f 1.50 tot f 2 per meter. Ook de vergoedingsnormen voor aard appelen, granen en grasland zyn opge trokken. De inzaaivergoeding is gehand haafd. Naast de gewassenschade kreeg de gebruiker tot nu toe structuurschade ver goed, nl. f 2.50 per strekkende meter bij een sleuf van maximaal 2 meter breed. Voortaan zullen de gebruikers eerst een soort recognitie ontvangen: f 1 voor een grote buis en f 0.50 bij een kleine buis, in beide gevallen per strekkende meter. Bovendien ontvangen zij voortaan vooraf 10 cent per m2 werkstrook als structuur- schadevergoeding. Raad Zoetenvoude besprak begroting ZOETERWOUDE De gemeenteraad vergaderde gisteravond. B. en W, zegden toe de aanvraag voor een volledige vergunning voor het Don Boscohuis in studie te nemen. Wegens opheffing van waterleidingbedrijf werden kassier G. M, Kalkers en administrateur H. M. Sieverdinr eervol ontslagen. Uit de aangeboden begroting voor dit jaar bleek een tekort van £70.000. De heer J. H. van der Ploeg (KVP) zei in zijn algemene beschouwing, dat hij nu niet bepaald kon juichen over de vorig jaar gereed gekomen openbare werken. Hij vroeg een populaire folder over de omstreden excloitatieverorde- De heer Van Vliet (CHU) stelde zich achter het rapport van de studiecom missie inzake verhoging van belastingen omdat dit een ervenrediger verdeling van de lasten met zich kan brengen. De heer Westerman zei van mening te zijn, dat de kapitaalkrachtigen de grond prijs moeten betalen voor da woning wetwoningen. Nadat B. en W. overleg hadden ge pleegd, deelde de voorzitter mee. dat het college schriftelijk zal antwoorden op de vragen van de raad. en vel op 24 maart. mogelijke positie op de markt te be werkstelligen. Ook op fiscaal terrein, speciaal wat de inkomstenbelasting betreft werken de tuinders in de partnerlanden onder gun stiger omstandigheden dan hun Neder landse collega's. De beer Bos was de Nederlandse overheid erkentelijk voor 6® restitutie op de stookolie-accijns, die zij aan de kastuinders geeft. A. W. Biewenga weer ziek Kabinet nog niet eens over nieuwe melkrichtprijs (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft nog geen beslissing genomen over dc hoogte van de richtprijs voor de bóeren- melk in het melprjjsjaar 1965/1966, dat op 1 april a.s. begint. Dit heeft waarnemend voorzitter van het Landbouwschap, de heer S. v. d. Ploeg, gisteren meegedeeld in de 'be stuursvergadering van het schap. In ver band daarmee is de bespreking tussen de minister van landbouw en het dage lijks bestuur van het Landbouwschap, die vanmorgen zou worden gehouden, uitgesteld tot volgende week woensdag in de verwachting dat het kabinet a.«. vrijdag tot een beslissing zal komen. De heer v. d. Ploeg deelde voorts mee. dat de voorzitter, de heer A W. Biewen ga, opnieuw ziek is. Het ziet er naar uit, dat hij zfjn werkzaamheden voor het Landbouwschap niet zal kunnen hervat ten, aangezien hdj, zoals bekend, eerder heeft meegedeeld zijn functie per 1 mei i.s. te willen neerleggen. Brandschade Katwijk ruim half miljoen KATWIJK De schade aan brand bedroeg vorig jaar ruim een half mil joen gulden. Om precies te zijn: f 583-580- In 1964 werd voor f 330.430 aan schade aangericht. In 1965 rukte de vrijwillige brand weer 24 keer uit (in 1964: 51 x). Loos alarm 1 x; niet opgetreden 5 x; hulp verleend 2 x; schoorsteenbrand 1 x; kleine brand 12 x; middelgrote bran den 2 x; gTOte brand op 6 maart in de kunstiharsfabriek aan de Industrieweg. Bij gehouden wedstrijden in Sassen- heim bereikte Katwijk de zevende plaats- Het korps bestond per 31 de cember uit 35 mannen. Er zijn in Kat wijk 350 brandtoranesa. Kandidaat Bonman gaat naar Uric KATWIJK AAN ZEE Kandidaat Bouman heeft besloten naar Urk te gaan. Hij heeft het door de Hervormde Ge meente daar om op hem uitgebrachte beroep aangenomen. Tegelijkertijd be dankte hjj voor de beroepen op hem uitgebracht door Kerkdriel. Uitwijk- W aard huizen, Nieuwendijk, Rijn*terwou- Niuwveen en Rijswijk (Gelderland). Kandidaat Bouman die in 1937 is ge boren, heeft in Utrecht gestudeerd. Hij hoopt zijn intrede te Urk te doen o© 17 april Hoog en laag water te Katwijk aan Zee „Oranje en de visserij" op tentoonstelling VLAARDINGoN Ter gelegenheid van het huwelijk van de kroonprinses zal er van 9 tot 28 maart een tentoon stelling worden gehouden in het museum voor de Nederlandse zeevisserij aan de Westhavenkade 45 onder de titel „Oranje en de visserij". De tentoonstelling omvat een collectie prenten, handschriften, voorwerpen en foto's voor een deel afkomstig uit het privé-bezit van H. M. de Koningin. Vroots werd medewerking verleend door een aantal gemeente-archieven, musea, bedrijven, instellingen en par ticulieren. Katwijk opgelet! VRIJDAGMARKT Zeer luxe brushed nylon dames nacht hemden 16,98 nu ongelooflijk 7,98. Leuke damesvestjes en truitjes ook met col. 15,98 nu 7,96. Lange onderbroeken, borst rokken 2.98 nu 2,25 Laatste lange jongens onderbroeken 1,49. Vlotte da mespy ama's tot 48 10,98, nu alle maten 5,98. GemoJ- tonneerde lange ondierbroeken en borst rokken, .lange mouw 6.98 nu 3,96. Nacht japonnen tot 52 nu 3,98. Dames slips tot 52 nu 0,98. Kindengoed 69. Badlakens 2,25 Corsethemdjes 1,25. Brushed nylon meis jes nachbheimdjes vanaf 4,98. Dames stretch broekjes met pijpjes 3,98 nu 2,49. ZIE BORDEN JAPIE NET MEISJE gevr. Pension Boot KonWilhelminastraat 4 Katwijk aan Zee. Tel. 01715-3677. Voor direkt gevraagd Goed loon. ANDREASPLE1N 16 KATWIJK AAN ZEE Minister De Jong verklaart: Geen principieel bezwaar tegen legerpredikant in burger (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van defensie. P. J. S. de Jong, heeft er principieel geen bezwaar tegen dat geestelijke verzorgers in de krijgs macht zich in burger tussen de mili tairen bewegen. Wel ziet hij grote praktische bezwaren. De bewindsman verwacht moeilijk heden omdat het dragen van burgerkle ding in bepaalde gevallen geen onmid dellijke legitimatie verschaft of de nood zakelijke sfeer van vertrouwen schaadt. Als voorbeeld noemt hij het in burger bijwonen van oefeningen te velde en het verblijven in objecten die in de regel alleen voor militairen toegankelijk zijn. Dit schrijft de minister aan de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord od de begroting. De bewindsman hecht voor eigen oor deelsvorming grote waarde aan het stand- punt van de hoofden der protestantse geestelijke verzorging. Vergelijking Gevraagd naar een vergelijking met de NAVO-landen. merkt minister De Jong op. dat de positie van de geestelijke ver zorgers daar afhankelijk is van de ver houding tussen Kerk en Staat: de ver houding tussen staatskerk en vrije ker ken: de verhouding van het aantal leden der diverse kerken en ten slotte van de organisatie der geestelijke verzorging. In een vergelijkend overzicht merkt de bewindsman op dat, wellicht op histo rische gronden, geestelijke verzorgers in de Britse marine geen rangonderschei dingstekens dragen. Hun collega's bij de Britse luchtmacht en het Britse leger hebben dit wél Voorts zegt de bewindsman er de voor keur aan te geven dat de kerken en de humanistische organisatie gezamenlijk een standpunt bepalen In de kwestie van de status en positie van de legerpredlkan- ten. De minister Is van oordeel, dat hijzelf of een der staatssecretarissen niet de meest aangewezen personen zijn om dit overleg te leiden. Minister De Jong zegt. dat de proef periode met de geestelijke verzorging vanwege het Humanistisch Verbond nog niet voorbij is. Hij meent dat er geen sprake is van een verhoudingsgewijs ge ring aantal raadsleden. Keuring De minister van defensie schrijft dat bij de keuring van dienstplichtigen twee criteria gelden. Men moet ten eerste vol doen aan minimumeisen betrekking heb bend op de geestelijke en lichamelijke ge steldheid. Daarnaast moet men bepaalde eigenschappen bezitten, die indeling bij een krUgsmachtonderdeel mogelijk ma ken. De hantering van dit laatste criterium maakt het mogelijk dat vooraanstaande sportlieden voor de militaire dienst toch minder geschikt zijn. aldus minister De Jong. Vereenlgd Bezit van 1894 ral 15 aart weer f 2 per aandeel van f 50 of 4 pot. interim-dividend betaalbaar stellen. Dividendvoorstellen De Rotterdamsche Droogdokmjj. zal weer 13 pot. dividend voorstellen en per oprichtersbewijs f2132. verhoofd me* f 1,20 uit onverdeeld saldo, samen £2133,20 (vorig jaar 2132).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15