Wat doet het nieuwe Shetland voor een vrouw van 20? Van 30? Van 40? Van 50? Van 60? Groot deel Zuid-Holland in verziltingsgevaar BEURSOVERZICHT EHB O. - demonstratie in Zw.dam over beademing hoe offmsCH£PM=^ NIEUWE LEIDSE COURANT 14 DONDERDAG 3 MAART 1966 en werpt zich voor trein ALMELO De 57-jarige F. D„ baan- werker bü de spoorwegen in Almelo, heeft gistermiddag de 42-jarige weduwe A. L. na een gesprek over een gebroken verhouding een aantal steken toegebracht en ernstig gewond. De vrouw, werkster bij een drukkerij, waar D. haar in een gangetje naast het bedrijf had getroffen, kon het gebouw nog binnenstrompelen. Zij was in staat de naam van de dader te noemen. Deze was na het drama, blijkbaar in de ver onderstelling dat hij de vrouw had ge dood, snel weggefietst. Korte tijd laiter bleek hij zich onder een trein te hebben geworpen en onmiddellijk te zijn gedood. In een op hem gevonden notitieboekje stond een snel neergekrabbelde afscheids groet aan zijn vrouw on kinderen» Handel obligaties voor pijpleiding AMSTERDAM Op 8 maart begint de beurshandel in 6^: pet obligaties van Tranalpine Finance Holdings S. A, te Luxemburg, groot 27,5 miljoen, op 23 februari a pari overgenomen door een internationaal banksyndicaat, waartoe de firma Pierson, Heldring en Pierson, de Amsterdam-Roterdam Bank, de Alge mene Bank Nederland en Mees en Hope behoren. De opbrengst dient voor de aanleg van de oliepijpleiding over de Alpen in Italië, Oostenrijk en West- Du itsland van Triest naar Ingolstadt, met een grootste hoogte van 1560 meter, een lengte van 460 km en een doorsnee die de grootste is van West-Europa. Aanlegplaatsen worden gereed gemaakt voor tankers van 160.000 ton en er ko men drie tunnels elk van zeven km. De leiding zal dagelijks 500.000 en later een miljoen vaten olie kunnen vervoeren. De aanleg zal aanvankelijk 185 min, en Tien maanden voor poging mishandeing wielrenner AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vanmorgen de 46- jarige zeeman-havenarebider Jan van I. veroordeeld tot tien maanden waarvan vier voorwaardelijk wegens poging tot zware mishandeling van de Amsterdamse wielrenner Joop Captein. De wielrenner werd op de baan geduwd en wist op het nippertje te ontkomen aan de aan stormende motoren. later nog eens 50 min. kosten. Hiervan nemen de oliebedrijven 25 pet voor hun rekening en 75 pet wil men dekken door leningen. De obligaties worden afgelost in 1969/85. Vervroegde aflossing wordt mogelijk in 1971. De coupondatum is 31 oktober Zuidhollandse Waterschapsbonden DEN HAAG De uitvoering van het Deltaplan zal niet de gehoopte verbetering brengen in het vraag stuk van de voortschrijdende verzil- ting van het westen van Nederland en in het bijzonder van het gebied van Delfland. Deze verzilting geeft aanleiding tot grote zorg. Dit lezen we in het jaarverslag over 1965 van de Zuidhollandse Waterschaps- bond. De oplossing voor dit vraagstuk zal elders gevonden moeten worden. Er wordt naarstig gespeurd naar het ant woord op de vraag, welke maatregelen genomen zullen moeten worden om een groot deel van het vasteland van Zuid- Holland, voornamelijk Delfland, Rijnland en Schieland ook in de toekomst te kun nen voorzien van zoet water van rede lijke kwaliteit. Indien dat antwoord niet spoedig wordt gevonden, zo schrijft de bond. dan zijn ernstige gevaren te vrezen. De' bond noemt het bijzonder teleur stellend, dat de Memorie van antwoord op het ontwerp bijdragemvet Deltawer ken nog steeds niet hij de Tweede Ka mer is ingediend. Even belangrijk voor de Zuidhollandse waterschappen wordt het ontwerp wet uitkering wegen genoemd. Er is vorig jaar in de Tweede Kamer niet openbaar gesproken over deze zaak, ondanks het feit, dat de Memorie van antwoord da teert van oktober 1964. „Ook op dit deel van het front heerst een overigens op merkelijke rust". Het is nog niet bekend hoe de mi nister denkt over de zorgwekkende fi nanciën van vele waterschappen. Zo af en toe meent de bond te mogen con cluderen, dat de regering in principe niet afwijzend staat tegenover een bij drage uit algemene middelen. Internationals licht verdeeld AMSTERDAM Het is vandaag Ier beurze wel erg stil geweest. De animo van het publiek om iets te ondernemen was minimaal. Dit bleef vrijwel zo ge durende de gehele beursduur. De stem ming voor de hoofdfondsen viel niet te gen, zeker niet voor Philips. Dit fonds opende een dubbeltje hoger op 119.80 om later aan te trekken tot 120.20. Er was in de Philips' hoek geen Amerikaans aan bod te bespeuren. Dit was trouwens ook niet in Unilever en Kon. Olie. Deze beide fondsen gaven weinig verandering te zien t.o.v. de voorgaande slotprijzen. Unilever was twintig cent lager op 108.50, Kon. Olie een paar dubbeltjes lager op 154.60. AKU was prijshoudend op 361. Dit concern heeft een overeenkomst be reikt inzake de nieuwe cao's. De gepu bliceerde cijfers van Hoogovens werden door de beurs goed bestudeerd, in orde bevonden doch daarmede was dan ook alles gezegd. De koers van dit fonds gaf weinig verandering te zien. KLM werd lager geadviseerd doordat dit fonds gis teren in Wallstifeet 2% dollar inzakte. Wallstreet was voor de eigen markt zeer flauw. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie-aandelen daalde er 13% punt tot 938.30. De omzet beliep 11 miljoen aandelen. Volgens de beurs hing er reeds enkele dagen een forse koersdaling boven de markt in Wallstreet. Dit onder meer door de gunstige rente-tarieven en een mogelijke belastingverhoging. De aanhoudende koersdalingen in de scheepvaartsector van de voorgaande beursdagen werden vanmiddag een halt toegeroepen. Enkele fondsen in deze afde ling gaven een goed herstel te zien. Holl. Amerika Lijn ging, evenals Scheepvaart- Unie, twee punten omhoog tot resp. 124 en 146%. Alleen Van Nievelt moest zich een lagere koers tevreden stellen. De cultures gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. Hetzelfde geldt voor de staatsfondsenmarkt. Hier was de stemming prijshoudend tot eerder iets beter. Voor de nieuwste 6% procent staatslening werd zelfs 99A betaald. Dit is de hoogste koers sedert de eerste ver- handeldag. Ook in de lokale afdelingen was het >er stil. Claims Meneba werden voor de eerste verhandeldag op ca. f 3,50 geadvi seerd. Aangezien er veertig claims nodig zijn voor f 1000 614 procent converteer bare obligaties komt deze claimprijs Weinig vaart in spel van Den Haag/Leiden DEN HAAG Hst moet voor de keuze heren van de afdeling Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en in laatste in stantie natuurlek ook voor die van de KNVB, gisteravond op het verlichte ter rein van VUC een wat trieste zaak zyn gemeest: geen doelpunten, weinig ver warmend voetbal, een trieste, druilerige regen nn wat het allerbelangrijkste is geen enkel lichtpuntje in de eerste selectiewedstrijd voor het Nederlands amateurelftal. Het was de spelers van de elftallen van Den Haag/Leiden en Rotterdam/Dord recht duidelijk aan te zien, dat zij het voetballen wat waren ontwend. Er zat weinig vaart in de aanvalsakties, men verkeek zich in de verdediging nog wel eens en het plaatsen was vooral van Haags/Leidse zijde bijzonder matig. Pas ver in de tweede helft kwam daar verandering in. De 0—0 uitslag geeft de krachitverhou- ding overigens niet weer. Het in rode shirts gestoken Haags/Leidse elftal was vooral in de tweede helft de betere ploeg, maar slaagde er niet in het overwicht in geldige treffers uit te drukken. De rood- wi*ten kwamen namelijk nieit verder dan twee afgekeurde doelpunten (gescoord door Bolleboom van RKAW en de Haag se ESDO-speler Brik). Geen ouderdag DEN HAAG De ouderdag gaat mor gen in de legerplaats Ossendrecht niet door, nu een van de dienstplichtigen 1 nekkramp heeft gekregen. Hij maakt het goed. De militairen mogen vrijdag normaal naar huis. Shetland'66 doet voor alle vrouwen hetzelfde: het maakt ze be minnelijk. Zijn zachtheid vertedert. Daarom zien vrouwen er zo lief en lentelijk in uit. Er zijn nü veel Shetland - costuums in zuiver scheerwol bij Lampe Modehuis. Maar voor hoelang? Man steekt vrouw 119.-Van achterlicht getailleerd. In beige/ bruin en grijs/beige. Maten38 t/m 44. 139.- Zónder ceintuur iets strenger van lijn. In grijs/grijs en beige/ groen. 36 t/m 44. 98.75 Eenvoudige élé- gance. In lichtgrijs, mediumgrijs en groen. Maten: 36 t/m 42. méér variatie in gloednieuwe mode DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken houdt zijn ambtenaren de voorschriften tot geheimhouding op zeer moderne manier voorEr zijn sinds enige dagen affiches opgehangen, waar op een papegaai is afgebeeld met een dichtgebonden snavel en een glaasje in één van de poten. Op het affiche staat: „Geen loslippigheid bij gezelligheid". De plaat wil de ambtenaren er aan herinneren dat zij ook onder de meest aangename omstandigheden het hoofd helder moeten honden en weten wat ze zeggen en (ver)zwijgen kunnen en moeten. Gieterij Pannevis wordt gesloten UTRECHT De Machinefabriek v-h. Pannevis en Zoon zal bij de overplaatsing van het bedrijf naar nieuwe panden in de Lage Weide de gieterij niet herbou wen en zich elders van gieterijprodukten voorzien zodat het produktieprogramma niet verandert Met de vakbonden is volle overeen stemming verkregen over overplaatsing en afvloeiing van de daarbij betrokken 20 werknemers, die men zo veel moge lijk in eigen bedrijf zal houden, terwijl voor de overigen voorzieningen worden getoffen en de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau spreekt met andere bedrijven over plaatsting. De gieterij wordt over enkele maanden gesloten. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het Argentinië: ms Laennec 7/3 ms Uruguay Star 11/3; Australië: ms Songkhla 6/3, ms Rei- fenstein 9/3. ms Alaric 9/3; Brazilië: ms Laennec 7/3. ms Kennemertand 9/3. ms Uruguay Star 11/3; Canada; ms Margaret C. Ertel 9/3; Chili: ms Buntensteln 6,3; Kenya. Oeganda. Tanganjtka: ms Ferd. de Lcsseps 6/3; Ned. Antillen; ms Medon 7/3; Nieuw-Zeeland: ms Tysla 7/3; Suriname: ms Adonis 7/3; Verenigde Staten van Ame rika: ss Mormacaltalr 6/3. ms Prinses Mar griet 9/3; Z.-Afrika (Rep.) m.l.v. Z-W-Afrlka: ms S.A. Oranje 6/3, ms Jagersfontein 7/3. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan- ZWAMMERDAM De EHBO, afd. Zwammerdam gaf een demonstratie van mond-op-mond-beademing. Deze avond was voor iedereen toegankelijk. Jammer was het, dat niet ieder ervan gebruik maakte. Allereerst liet dokter Gill aan de hand van dia's zien, wat er gebeurt bij ademhaling. Wij kunnen door de neus en door de mond ademhalen- Door de neus is beter, omdat de vuile lucht, die ons lichaam binnenstroomt, wordt gezui verd door haartjes en ook wordt de luoht in onze neus verwarmd. Dat dit van belang is, werd gedemonstreerd door de heer J. Th. Hoogeveen. Hij paste deze beademingsmethode toe op een oefenpop. „Als we iemand, die reeds schijn dood is, weer „levend" moeten maken, kunnen we beter mond-op-neus-be ademing toepassen dan mond-op-mond beademing. Bij mond op mondbeade ming bestaat namelijk het gevaar, dat we de maag opblazen. En natuurlijk wordt bij mond-op-neus-beademing de lucht weer gezuiverd en verwarmd. Wat wij allereerst bij een schijndode moeten doen is: het hoofd zover moge lijk naar achteren, dan de onderkaak naar voren duwen. Dit is om de tong naar voren te krijgen. Want anders wordt de luchtweg afgesloten en haalt de beademing niets uit Daarna moeten we de duim op de gesloten lippen houden. Dan met de mond op de neus. Eerst hebben we diep ademgehaald; de uitademing gaat via de neus de Nuts-filmavond in Zwammerdam ZWAMMERDAM Dinsdagavond waren er velen naar de Nutszaal ge komen om de film „Faja Lobbi" te zien. Het werd een mooie avond in een gerestaureerde Nutszaal. Er is in plaats van de cementen vloer een nieuwe parketvloer gekomen. Ook zit ten de mensen nu niet meer in de kou, want nieuwe kachels zorgen voor een heel goede verwarming. Aan de film „Foja Lobbi" ging een korte zwart-witfilm vooraf. Deze was getiteld „Prijs de zee". Beide films zijn van de cineast Herman van der Horst Ze zijn vele malen bekroond in binnen- en buitenland. Na de voorfilm volgde de prachtige kleurenfilm „Faja Lobbi" over Suri name. Hij liet de bonte mengeling van rassen zien, die in Suriname leven. Achtereenvolgens kwamen voor het voetlicht Indianen, Bosnegers. Creolen Hindoestanen, Javanen en Chinezen. De film liet vooral zien dat velen van deze mensen nog zo sterk verbonden zijn met de natuur. Prachtige beelden werden vertoond van de grote rivieren waarin machtige stroomversnellingen voorkomen. Dieren, grote en kleine, uit het oerwoud werden gefilmd. Kort om: een prachtige film, waarmee het bestuur van de Nutsspaarbank een goede keus had gedaan- "REILEN EN ZEILEN Tweede lijst patiënt in- We doen dit drie a vier keer. Dan weer frisse lucht ademen en weer de mond op de neus. Net zo lang tot de patiënt leven vertoont. Na de demonstratie van de heer Hoogeveen konden de aanwezigen het zelf op de pop doen. Een instructieve V oetbalprogramma ZWAMMERDAM Het eerste elf tal van de v.v. „Zwamimerdam" speelt zaterdag om 4 uur tegen Sportief 1- Tegen dit (enthousiaste) elftal moet een kleine overwinning mogelijk zijn. Om 2 uur krijgt ZW 3 het tegen Sportlust 4 echter moeilijker. Een puntenverdeling lijkt voor de hand te liggen. ZW 4 incasseert tegen Jod. Boys 5 in Gouda zijn achtste neder laag in successie. ZVV 2 ten slotte kan in Boskoop winnen van Boskoop 2. Nederland grootste melkproducent AARLANDERVEEN Op de maan dagavond gehouden vergadering van de CBTB afdeling Aarlanderveen. heeft ir. T. T. Wind, secretaris van de CBTB, ge sproken over het melkprijsbeleid en de achtergronden daarvan. De melkprijs wordt niet meer natio naal, maar in EEG-verband bepaald. Het westen levert 55 pet van de wereldmelk- produktie, terwijl in de ontwikkelings landen 60 pet van de wereldbevolking leeft. Dank zij het gunstige klimaat en de vakkennis van de Nedrelanidse boer neemt ons land onder de melkproducen ten van Europa de eerste plaats in. Toch vroeg de spreker zich af het grasland niet nog beter benut zou kunnen worden, waardoor de ppoduktie nog meer opge voerd z»u kunnen worden. Tijdens de discussie kwamen nog ver schillende vragen los, onder meer over de ruilverkaveling en de melkprijs in omliggende landen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. Keyzer herkozen1; in plaats van de heer G. Gerritsen werd gekozen de heer D. de Jong. De avond stond onder leiding van voor zitter M. van Berkel. Afscheid ds. Klusener NIEUW VEEN Ds. A. S. Klusener zal zondag, 6 maart, afscheid nemen van de hervormde gemeente. De af- scheidsdienst worden gehouden in de her vormde kerk aan de Kerkstraat om half drie 's middags. Dr. Albeda van CNV sprak in Koudekerk KOUDEKERK In een matig be zette zaal van het Verenigingsgebouw sprak dr. W. Albeda, secretaris van het CNV, over inflatie. Voorzitter W. van Vegten van de chr. besturenbond leidde Inflatie d.i. geldontwaarding doet zich voor bü alle urgente, blijvende stijgingen van lonen, prijzen én derge lijke. Het is een begeleidend versohyn- sel. Wat doen wij ertegen? Een algemene aanpak van lonen en prijzen in binnen- en buitenland, meende dr. Albeda. De Zes moeten tot goede coördinatie komen. Wil die inhoud krijgen, dan moet men dat door de vakverenigingen moeten laten verzorgen. Dat de belangstelling groot was, bleek uit de uitvoerige discussie na het be toog van dr. Albeda. Koudekerkse schaakclub KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het tweede tiental van de Koudekerkse Schaakclub speelde een thuiswedstryd tegen Alphen III. Heit werd een neder laag, n.l. 4%5%. L. Vijfhiüjzen (Koude kerk III) C. H. Veerman (Alphen III) 01; D. de Kooterniet opgekomen 1 —0; H. Starreveld—A. Post E. DorrepaalP. Demoed P. de Bra banderH. A. Ansens 01; G. Snatersen J. Wiegman 9—1; C. Kuipers—J. van Ofwegen 01; P. VernetB J. Hofstra 1—0; J. de Houdijker—H W. van Teef- felen 1—0; P. de Jng—P. de Ruiter totaal 45%. Maandag speelt het eerste tiental een thuiswedstrijd tegen V.T.L. Leiden. Nog enkele uitslagen van de winter competitie: Groep I: J. van EgmondJ. van Nieu- wenhuijse O—l; L. van der WulpH. Boe- lee 1—0; A. J. de WitteC. Rijneveld 10. C. RijneveldJ. Cohjn 1—0 (re giem.). Braassemconcours ROELOF ARENDSVEEN Reeds, en kele jaren heeft de tafeltennisver. „De Treffers" met groot succes het z.g. Braas- sem-concours waarvoor alle muziekbe oefenaars in het populaire genre, alsook zangers (essen) van bands als solist kun nen deelnemen, georganiseerd. Ook dit jaar zal dit muzikaal evenement weer plaats hebben en wel op de zaterdagen 16. 23 en 30 april, waarna de finale ge houden zal worden op 15 mei. Aanvang 15 uur, des avonds van 8 tot 11 uur. Dit concours wordt weer gehouden in de Pancratiuszaal. De organisatie door de tafeltennisver. „De Treffers" geschiedt in samenwerking met Negram-DELTA. grammofoonplatenmaatschappij. Teen- beat het bekende muziekblad, de AVRO- televisie alsmede radio Veronica.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 14