Blokkeer bracht Dukla tweemaal tot wanhoop Ned. elftal sehoot beter dan Eintraeht Frankfurt Werk met atomen een bezoek alleszins waard Bekerflitsen Gebrek aan ervaring gaf Rijswijkse ploeg nekslag In Delft krijgt Dukla het bijzonder zwaar Keuzecommissie kreeg voldoende materiaal „Plannen openen horizon naar nieuwe toekomst" 11 DONDERDAG 3 MAART 196« Verkerk en Schenk arriveren 11 maart SCHIPHOL Wereldkampioen Kees Verkerk en Europees kampioen Ard Schenk worden vrijdagmiddag 11 maart om kwart over vier op Schiphol ver wacht Naar verluidt zal hen een war me ontvangst worden bereid. De raad van elf van de Nijmeegse carnavals vereniging „De Platenpoetsers" heeft reeds verkondigd de beide cracks de on derscheiding van „De scheve schaats' toe te kennen. Eenzelfde eer zal ook coach Anton Huiskes, die zijn jongens ongetwijfeld op Schiphol zal begroeten- te beurt vallea. SCHAKEN Amsterdammer Ree versloeg Larsen TER APEL In de derde ronde van het internationale Klooster-schaaktoer nooi is de strijd weer geheel open ge worden. De Deense grootmeester Bent Larsen verloor met wit van de jonge Amsterdammer Hans Ree, die een kans op een koningsaanval feilloos benutte. De andere uitslagen: Te VeldeDon'ner 01; Lehman—Pfleger afg. De stand na drie ronden: 1. Ree 2 pnt; 2. Lehman Hè en 1 afg. 4/4 Donner/Larsen Hè. 5. Pfgleger 1 en 1 afg. 6. Te Velde. Amnestie in Nijmegen GEN De afdeling Nijmegen van de KNVB verleent in tegenstelling tot de landelijke organisatie ter gele genheid van het huwehjk van prinses Beatrix met de heer von Amsbeng am nestie. Aan de strafcommissie wordt over gelaten in hoeverre deze kwijtschelding van straf zal strekken. BOEDAPEST De tweevoudige winnaar van de Europa-Cup voor lands kampioenen, het Italiaanse Inter heeft zich woensdagavond als eerste team ge plaatst in de halve finale van de Europa- Cup-serie 1965'66. De Italianen speel den in Boedapest gelijk tegen het Hon gaarse Ferenovaros. Inter had thuis reeds met 4—0 gewonnen. PRAAG Spartak Praag is inmiddels ook een eind in de goede richting ge komen. Op eigen veld versloegen de Tsjechen het Zuidslavische Partizan met Tsjechen wonnen niet erg overtuigend (Van onze speciale verslaggever) NIALAVA, donderdagmorgen Jaroslav Foecik, trai ner van het Tsjechische Kolim schudde zijn hoofd, zijn team, dat vyf internationals telde, mocht dan gister avond in de kwart-finale van de Europacup een 31 (1115, 156, 158, 1511) overwinning hebben behaald op het Ryswjjkse Blokkeer, de wyze waarop zijn pupillen in de Sportovnihala wonnen, was echter geenszins overtuigend. Slechts dank zij de steun van het publiek in de beslissende vierde set en een beter uithoudingsvermogen, konden de Nederlandse kam pioenen worden geklopt, maar de puntenwinst van de Tsjechen bestond uit zestien punten. De kreten van de Dukla-aanhangers beloofden dan ook, dat een re turn zaterdag, 19 maart, in de Delftse Studeutensport- hal, een Tsjechische zege zou kunnen opleveren. Het spel en de techniek van Blokkeer hadden al direkt in Tsjechoslowakije, het tweede volleyballand ter we reld, veel ontzag afgedwongen. De spelers van Dukla Kolim, allen militairen in het Tsjechische leger, tra den gisteravond uiterst geladen aan in een nog geen twee jaar oude ultra-moderne sporthal van Nilava, een provinciestad van ongeveer 30.000 inwoners. 50 km buiten Praag. Pijn en moeite NILAVA Donderdagmorgen. De wedstrijd die Joop Tinkhof gisteravond tegen Dukla-Kolim speelde, heeft meer pijn en moeite gekost dan de toeschouwers in de Sportovnihala zullen hebben ver moed. In de vierstedenontmoeting in Praag zaterdagavond, kreeg Tinkhof in de wedstrijd tegen de Tsjechische junioren weer last van een blessure aan zijn rechterschou der. Foto's, in een Praags zieken huis brachten de oorzaak van de verwonding aan het licht. Met in jecties zouden de Tsjechische art sen proberen Tinkhof toch te laten spelen. En inderdaad, twee injecties vlak voor de wedstrijd bestreden zijn pijn. Alleen in de vierde set, begon hij hinder te on dervinden van de kwetsure; geen reden voor Tinkhof echter, niet door te spelen! Direct in de eerste set bewees Blok keer dat die vrees niet ongegrond was. want met verrassend aanvalsspel. wi de korte set-up gevaarlijk wapen bleek, werd Dukla te ruggedrongen, terwijl de Blokkeer-verdedi- ging, altijd minder goed dan de aanval, weinig steken liet val len. De Tsjechen na men in die eerste set, na enig zoeken welis waar een 10 toen nam Blokkeer het initiatief. Met Tinkhof aan opslag werd het 12, en toen Constandse bij de s< beurt van Henk Sohreuders tweemaal raak smashte, vroeg de Tsjechische trai- sr een time-out aan. Dukla kon zich echter niet herstellen, Blokkeer vergrootte de voorsprong tot maar liefst 17. Dukla, dat verdedi gend iets tegenviel, kwam eerst hierna langzaam, punt voor punt, terug. Time out bij 6—8 gaf Blokkeer nog rust e een ruk werd de stand omgebogen 78 tot 7—11. sprong, Jan Mulder, Jef Jurion en van Himst keken toe (Van onze sportredactie) 'AMSTERDAM Eintraeht Frankfurt heeft zich gisteravond in het Olympisch Stadion een betere tegenstander getoond tegen het voorlopige Nederlandse (semiprof) elftal dan het Franse Strassbourg. Niettemin wonnen de in blauw gestoken oranje-elf met 4-1 van de pupillen van Elek Schwartz, die heel prachtige combinaties op de grasmat legden, maar niet in staat waren de vaak verrassende aanvallen in doelpunten om te zet ten. Dat konden de „voorlopigen" ook niet tot ver in de tweede helft. Toen werd de enigszins tegenvallende PSV'er Van der Kuylen geblesseerd door de Ajaxied Piet Keizer die onmiddellijk meer vaart in de aanval bracht. Die aanval voornamelijk uit Ajaxieden bestaande besloot toen het diuel nog met twee prachtige treffers van Nuninga en Keizer, die nog enig cachet aan de oefening gaven. Voor rust deed Coen Moulijn op de linkervleugel met Dullens heel aardige dingen, maar Van der Kuylen kwam niet voldoende mee. En stond hij voor om eventuele passes op te vangen dan stond hij buitenspel. Voor beide doelen ontstemden in de beginfase zeer span nende momenten, mede dank zij hert hoge tempo dat beide ploegen ontwik kelden. Daarbij viel vooral het kundi ge plaatsen van de Duitse bundesliga- ploeg op. Na 26 minuten was het de bijzonder knap spelende Nuninga die Van der Kuylen een prachtige pass voorscho telde. Deze passeerde spil Lutz en vanuit moeilijke positie ook de uitlo pende doelman Kunrter. Een minuut later was het alweer gelijk toen rechts half Trimhold na een combinatie met Hubertz goed doorliep en de verdedi ging slechts half ingreep. Tegen de listige boogbal kon Pieters Graafland niets meer uitrichten. Onmiddellijk na rust was het op nieuw Van der Kuylen. die Nederland aan een voorsprong hielp. Een diepte- pass van rechtsachter Flinkevleugel kwam precies in een gat dat de Duit se defensie openliet en invaller-doel man Loy was machteloos. Enige ma len achtereen ontsnapte het Duitse doel nog aan doorboringen, waarbij vooral Nuninga en Swart enige malen bijzonder ongelukkig waren. Het tempo bleef hoog en dat ver klaart waarschijnlijk ook het feit dat de voor rust strak en goed leidende arbiter Aalbrechts enkele steekjes liet vallen. Hoe dan ook het werd even rommelig en dat werd nog erger toen Lutz na een botsing bij een kopduel met een lichte hersenschudding het veld moest verlaten. Hij werd vervan gen door Friedrich. Daardoor was te vens het verband bij de Duitsers, die ook al Trimhold en Lechner op de halfplaatsen hadden laten wisselen en rechtsachter Wirth hadden vervangen door Blusch, helemaal zoek. In het Nederlandse team was Muller vervangen door Pijs, maar dat beteken de helemaal geen verzwakking integen- Ned. militaire elftal gelijk tegen België BRUGGE In de tweede ronde van het internationale militaire voetbalkam pioenschap heeft het Ned. militaire elftal woensdag genoegen moeten nemen met een 1—1 gelijk spel tegen het Belgische militaire team. Nederland leidde bij rust met 1—0 dank zij een eigen inzet van achterspeler Cuypers toen deze in het nauw werd gebracht door linksbinnen Jansen en midvoor Wolbers. De Belgen werden sterker maar het duurde tot na rust alvorens Liamond gelijk kon maken De return vojgl op 6 april. deel. Een minuur na de vervanging van Lutz greep de Duitse defensie op nieuw naar de noodrem toen Van der Kuylen in samenwerking met Nuninga trachtte door te breken. Van der Kuy len moest zich na de te felle charge laten vervangen door Piet Keizer, die aanvankelijk zonder succes met Coen Moulijn op de linkervleugel bewoog. Moulijn was na rust geen schaduw meer van de Moulijn van de eerste helft. Hij werd enkele malen genomen en hinkelde maar wat door. Schoten Ook Dullens viel na rust wat terug. En juist Moulijn zorgde voor de in leiding van de derde treffer. Goed werk van Pijs bracht de bal bij Moulijn, die na enige schijnbewegingen de bal doorschoof naar Nuninga die van der tig meter plotseling een keihard schot in de uiterste hoek loste. Het was het mooiste doelpunt van de wedstrijd tot dat Swart na enkele individuele ac ties van Keizer een hoekschop mocht Het was vier minuten voor het einde en feitelijk werd die hoekschop niet zo best genomen. Keihard en laag langs de grond werd hij voorgeschoten, waar plotseling Piet Keizer aanstormde en de bal vol op zijn schoen nam. Doel- Loy moet het schot alleen maar hebben gehoord. De Ajaxieden gingen toen nog even over tot een voorstel ling doelschieten, die echter geen suc ces had. Feijenoord lonkt naar Pele ROTTERDAM Feijenoord is in on derhandeling met de Braziliaanse voet bal-ster Pele. De Rotterdamse eredivisie club heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, dat de 25-jarige wondervoet- voetbalier uit Sao Paulo momenteel op huwelijksreis in Europa is, cn heeft telegrafisch contact met hem gezocht. De verwachting is gerechtvaardigd, dat binenkort een gesprek zal plaats vinden tussen het bestuur van Feijenoord en de „zwarte parel", die als Pele naam heeft gemaakt, maar in werkelijkheid Edson Arantes Do Nacimiento heet DURBAN De Amerikaanse wereld kampioene, Cathy Ferguson, heeft gis teravond gewonnen van de Zuid-Afri kaanse wonderzwemster Karen Muir, en behaalde hiermee de titel 220 yards vrij slag dames in de plaatselijke record tijd van 2.17,1. Cathy knabbelde 7 seconden af van het Zuidafrikaanse record. Karen Muir werd tweede en Ann Fairlie, derde. Weer vroeg Dukla een time-out en weer liepen de Tsjechen bijna in 1011 Tot grote verrassing van het publiek liep Blokkeer wederom uit om de eerste set met l'l15 te winnen (01). De terugslag van deze explosie volgde in de tweede set. aanvankelijk liep de score gelijk op (3—3), doch Dukla wist ondanks de weinig afwisselende aanval, langzaam weg te lopen van Blokkeer, dat na een misslag van Koole, die uitgleed op de te gladde vloer, plotseling i slapte. De time-out bij 8—5 bracht niet de dige rust en Dukla zette de opmars voort tot 126. Nog wel wist Blokkeer de op slag terug te winnen maar tot scoren kwamen de Rijswijkers niet 15—6 (1—1). Dukla, dat langzaam naar zijn groeide, ging in de derde set steeds beter spelen. Dat laatste kostte Blokkeer dan ook de 24 voorsprong, (64). Routinier Pauls, een 33-jarige kapitein in het Tsje chische leger, vaak genoemd als de beste spelverdeler ter wereld en de internatio nals Peska en Smolka als beste spelers, moest Dukla Blokkeer nog eenmaal langs laten komen (66). Dukla kon daarna in. een enerverend duel evenals in de vo rige set weglopen van Blokkeer. Met uitblinkers als Jacques de Vink, Frans Constandse en Jurriaan Kooien, zoals de Tsjechische trainer Foecik na afloop verklaarde, en Henk Schreuders die vooral in de eerste set goed uit de voeten kwam en een geblesseerde Tink hof, en een wisselvallige Kranenburg, die enkele malen werden gewisseld met Lin- ders, was Blokkeer, echter geheel de mindere van Dukla, hetgeen duidelijk in de vierde set zou blijken. Bekeken serve In de derde set echter, wilde het met punten scoren niet zo vlotten, en na 6—6 gelijk spel werd het 14—7 voor Dukla. Nog eenmaal scoorde Blokkeer maar daarna was het voorbij, (21). De vierde set had een bijzonder ener verend verloop. Na een wisselende ge lijk opgaande strijd die van 3—0 naar 34 en 65 leidde, kwam de opslag bij Tinkhof, die met zijn bekeken" serves de stand in één klap in 611 wist buigen. Dukla stapelde fout op fout. Eenvou dige smashes werden in het net geslagen, geen bal werd goed gestopt, en van het blokkeren van de smashes van De Vink en Constandse was geen sprake meer. Zelfs Pauls, nog steeds een groot volley, balier, deelde in de Dukla-malaise. Een in wanhoop aangevraagde time-out bracht oplossing. In nog geen twee minu ten herstelde Dukla Kolim zich, en vech tend tot het uiterste werd Blokkeer terug gedrongen. De voorspronk slonk tot 10—11. Opgejaagd Toch kreeg Blokkeer de kans de winst, die er in de vierde set nog inzat, te grij- pen, maar de Nederlandse kampioenen 1 misten deze. Dukla kwam tot 1111, Overveen vroeg een time-out aan, maar Dukla, tot het uiterste opgejaagd door het publiek, liep snel uit tot 15—11. Blokkeer heeft dus de kans gemist, die laatste set te grijpen. Door een gebrek aan uithoudingsvermogen, door een ge brek aan internationale ervaring mis schien. Maar bovenal is de laatste set verloren door het publiek, dat Dukla over de geweldige achterstand heen heeft geholpen. (Van onze speciale verslaggever) NILAVA, donderdagmorgen Terwijl de Nederlandse en Tsjechische volleyballers in de grote zaal van het hotel in Nilava nog druk feestvier- den, begon Henk Hoogerwaard, coach varn Blokkeer reeds te denken over de voorbereidingen voor de return 19 maart in Delft. „We moeten dan met 31 kunnen winnen, daar ben ik van overtuigd, want we waren hier nauwelijks de minderen van Dukla, hoewel we vele dingen tegen hadden. Zo heeft het publiek Dukla in de vierde set over zijn inzinking heen Weten te brengen. Was dat niet gebeurd, dan hadden we e die viere set, waarin we met 6-11 voorstonden, kunnen winnen, iets, dat meer in overeenstemming was met het spelbeeld. Onverschillig, hoe die vijfde set zou zijn uitgevallen. Zo viel bij voorbeeld, de wereldberoemde Tsjechi sche verdediging mij tegen. Het onder hands opvangen was ronduit slecht, maar hun bovenhandse techniek maakte veel goed. Hun aanval was minder krachtig Idan de onze, maar ze speelden meer ZATERDAGJEUGD CONTRA BONDSTEAM (Van een onzer sportredacteuren) ZEIST Nadat de wedstrijd tussen het bondszaterdagelftal en het Ned. jeugdelftal tot driemaal toe was afgelast, is het er gisteravond dan toch ein delijk van gekomen. En de keuze-commissie zal er stellig plezier aan hebben beleefd. Er is aantrekkelijk gespeeld en diverse nieuwe, vooral jongere krach ten stelden hun kandidatuur voor een plaatsje in de binnenkort te vormen centrale trainingsgroep. Behoudens de grote uitblinker Henk Kiel waren er dan mogelijk geen directe geweldige uitschieters. In spelers als Den Rooyen (SSC), Kos ter (Rillandia), Bestebreurtje (Rijsoord), Groenendijk (Geinoord) en in iets min dere mate In 't Veld (SSS) en Kok (Llsselmeervogels) heeft de KC echter enkele knapen die in staat moeten wor den geacht nieuw bloed in de Oranje gelederen te kunnen spuiten. Hetzij di rect, hetzij op wat langere termijn. Uiteindelijk won het wat meer gerou tineerde, qua conditie beter onderlegde bondsteam met 53, hoewel het vooral rust zeer vlot spelende jeugdteam lang een 21 voorsprong heeft gehad. In dat jeugdelftal werd de plaats van de zieke Marbers van Excelsior '31 inge- :n door Visser van Heerjansdam die kon spelen, maar door onvoldoende training nog niet in ziin beste vorm stak. waren voor de KC ook uitroep tekens in negatieve zin. Het lijkt on waarschijnlijk dat spelers als Polak on danks enkele goede akties, Anema, Veer- en v. d. Beek voorlopig nog een jze kans zullen krijgen. Ook de clubmoot Leusink-Vondel viel na een uitstekende eerste helft na rust bedui dend tegen. Bij de jeugdploeg was Den Rooyen van SSC stellig de uitblinker, hoewel hij ook ust iets terugviel. Zowel technisch als tactisch gaf hij blijk van voortreffe lijke kwaliteiten die de KC best zal wil len uitbuiten ook al is de concurrentie •an Kiel en Koelewijn op het midden- ■eld erg zwaar. Koster deed als verdedi ger stellig niet onder voor routiniers als Giesen en De Graaf, waarmee ge zegd wil zijn dat er voldoende materiaal is voor een hechte achterhoede waarin d. Laan wel weer de laatste man zal worden. Zwaar Ondanks het zware tentamen dat hij vandaag moest afleggen draaide v. d. Herberg als linksachter na een aarze lend begin goed. zodat In 't Veld het r zal krijgen om te worden geselec teerd. Uiteindelijk bleef er nog een voorhoede-probleem, want uitschieters n er niet ook al scoorde v. d. Lippe drie keer. Dat echter mede dank zij twee zwakke momenten van doelman Polak. Slagboom struikelde te vaak over de zeer verdienstelijke Westerik en Beste breurtje werd te weinig van goede pas- oorzien om te kunnen tonen dat hij werkelijk tot de uitverkorenen behoort ook al was hij bijzonder ijverig en liet hij diverse goede dingen zien, o.a. een beheerst doelpunt. Scoreverloop: 5 min. Groenendijk 1—0. 35 min. Bestegreurtje 11, 37 min. Leu- sink 12. Rust. Groenendijk 22. Van der Lippe 3—2, 4r-2 en 5—2. Vondel 5—3. een slim spel, het plaatsen van zachte ballen, het zoeken van gaten in de Blok- keer-verdediging. In ieder geval, het isolement waarin we zes jaar hebben gezeten, is door broken. We hebben bewezen, dat we een tegenstander als Dukla, meer dan goed partij kunnen geven". Coach Hooger waard is dan ook gebrand op revanche. En hij gelooft dat het kén. Blokkeer heeft slechts 16 punten verloren, en die kunnen zaterdag 19 maart in Delft zonder twijfel ongedaan worden gemaakt. Coach Foecik en de trainer van het Tsjechische nationale team Vaclac Matiasek denken er ongeveer hetzelfde over Beste ter tvereld „Wanneer Jacques de Vink en Frans Constandse Dukla komen versterken, zou Dukla Kolim het sterkste volleybalteam ter wereld zijn", verklaarde Foecik na afloop. „Formidable spelers, vooral De Vink, terwijl ook Kooien die indruk achterliet. Jammer van Tinkhof, dat hij geblesseerd was". Ook Foecik was ervan overtuigd, dat Dukla het in Delft bijzonder zwaar zou krijgen. Hoe het ook zij, Blokkeer heeft ondanks de 3-1 nederlaag bewezen, meer kwaliteit te hebben dan er in Nederland ooit is uitgekomen. De Rijswijkse kam- pioensploeg kan nu, na dit eerste contact met het sterke, Oosteuropese volleybal gaan bouwen aan een definitieve aan sluiting bij dit volleybalniveau. Minister Den Uyl over Limburg Veel lof van AR-zijde (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ..Het klinkt mis schien wel wat hoogmoedig, maar staatssecretaris Bakker en ik heb ben de pretentie, dat onze plannen voor de ontwikkeling van Zuid-Lim burg de horizon naar een nieuwe toe komst openen. Daarmee is niet ge zegd, dat de ontwikkeling zich zon der fricties zal voltrekken". Deze uitspraak deed minister Den Uyl (economische zaken) gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de plannen om de liquidatie van de mijnindustrie in Zuid-Limburg op te vangen. De beleidsnota waarin deze plannen zijn ontvouwd, oogstte gistermiddag ook veel lof van AR-zijde. De heer Roolvink prees de voortvarende aanpak van d< regering en toonde zich ook bijzonder ge lukkig met het D AF-project en de voor genomen staatsdeelneming daarin. De AR-fractie is niet alleen niet tegen, maar zonder reserve vóór deze overheidsparti- cipatie, die door het algemeen belang wordt gerechtvaardigd. Wel vroeg de heer Roolvink zich af of het nodig was ge weest dat de staat voor 25 pot. gaat deel nemen in de héle DAF-onderneming in plaats van uitsluitend in de nieuwe fa briek in Zuid-Limburg. En verder zou hij het, evenals andere sprekers, op prijs stellen dat de staatsdeelneming een tijde lijk karakter krijgt. Daarover wilde hii echter geen motie indienen. In zijn antwoord weer minister Den Uyl het. verwijt, dat zijn nota een „sociale blauwdruk" mist, van de hand. Een rege ring kan zo'n blauwdruk niet verschaf fen, kan een samenleving geen sociaal- cultureel levenspatroon opdrukken. Het initiatief moet van de betrokkenen zelf uitgaan, d.w.z. van de mijnwerkers, de organisaties en de plaatselijke en regio nale overheden. De minister was er zich van be wust, dat de stimuierings- en steun maatregelen voor Limburg repercus sies kunnen hebben voor andere de len van het land- Voor het noorden ligt dan ook een heroverweging van. het structuurbeleid m het verschiet. Maatregelen echter als nu voor Limburg zijn getroffen, moeten uniek blijven, omdat Limburg in een situatie is gekomen, die niet met die in andere landsdelen te vergelijken valt Nergens is immers de bevolking zo afhankelijk van één bepaalide in dustrie als in Zuid-Limburg. Oefen pro gr a mm a zaterdagelftal (Van onze sportredactie) ZEIST Alvorens de groep spelers jan te wijzen die gaat deelnemen aar de centrale training in Zeist ter voorbe reiding op de interlands tegen Frank rijk en België speelt een voorlopig bonds- elftal dinsdagavond half zeven nog oefenwedstrijd tegen het Noordelijk terdagelftal. Deze wedstrijd wordt ge speeld op het veld van Nunspeet. De opstelling van dat bondsteam is als volgt: doel: Vlaanderen Zuid vogels)achter: Visser (Heerjansdam). De Graaf (IJssel- meervogels)v. d. Giesen (Zwart Wit) en v. d. Herberg (CJW); midden1: J. Nieuwstraten (Zwart Wit) en Koelewijni (IJsselmeervogels)voor: Leus ink (Ex celsior '31), Groenendijk (Geinoorrr)Kiel (Go Ahead K) en v. d. Woude (Nun speet), Reserves: v. d. Niet (Noordwijk), Wes- terirak (WHC), Den Rooyen (SSC) en v. d. Beek (SDVB). Dinsdag, 22 maart, wordt er om 6 uur geoefend tegen HVC in Amersfoort. Voor april volgt nog een programma. Daarin zullen wellicht worden opgenomen wed strijden tegen RCH en Fortune Vlaar- dingen. Op wat langere termijn wacht nog een wedstrijd tegen Cambuur in Leeuwarden op 25 jumli. Dit op verzoek van de ohr. sportfederatie In. Leeuwar den. Tot slot heeft het bondsbestuur van de KNVB het Saarlandse amateur- elftal uitgenodigd voor een trip naar Nederland in de periode van 1 tot 15 juni. Daarin zouden dan twee tot drie wedstrijden moeiten worden gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Werken met atomen" heet de tentoonstelling op het Jaar beursterrein, die de bezoekers tot eind maart op instructieve wijze in woord en beeld een interessante kijk geeft op de talrijke vreedzame toe passingsmogelijkheden van atoom energie. De expositie van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft al in vele landen van de wereld tiendui zenden mensen ontvangen. Op uitno diging van de regering is zij thans in ons land ingericht. Een demontabel gebouw, te vergelijken met een mo dern soort circustent, biedt onderdak aan de tentoonstelling, die in de afge lopen jaren al anderhalf maal de om trek van de aarde heeft afgelegd Trekpleister zijn de achter glas te be zichtigen kernreactor van 10 kW-ge bouwd in een zes meter diepe kuil- en een gammabestralingsbron met radio-ac tief kobalt 60. Nederlandse en Ameri kaanse geleerden verrichten hiermee ge durende de tentoonstelling experimenten, Op de bodem van de reactor staat een vat met ruim twee kilo uranium, de broD van de energieproduktie. Na een kort filmpje als inleiding volgt een wandeling langs de diverse onder delen waarbij speciaal opgeleide gidsen uitleg geven. Aan het eind daarvan heeft het publiek een globaal idee gekregen van begrippen, termen en werkmethoden, die het tevoren als wetenschappelijke, nietszeggende vaktaal beschouwde Nucleaire splijtstoffen zullen op den van energie. Bij kernsplijting komen warmte en straling vrij. Beide „produkten" kunnen voor de meest uit eenlopende bestemmingen worden aan gewend. Warmte bijv. voor de opwek king van elektriciteit (kerncentrales) of voor de voortstuwing van schepen (Sa vannah, atoomonderzeeëx-s) Toepassingen Legio zijn de toepassingen van be straling in de medische wereld, land bouw en industrie. De ontdekking, dat bestraling de aard van de materie ver andert, heeft het mogelijk gemaakt, voedingsstoffen te steriliseren en te pasteuriseren. Deze methode open; on gekende mogelijkheden in gebieden waar het ondoenlijk is voeding vol gens de gebruikelijke manier te con- In Florida (en binnenkort ook op Cu racao) is door middel van bestraling een voor de veestapel schadelijke plaag schroefwormvliegen uitgeroeid. De r nelijke vliegen werden met gammastra- len gesteriliseerd en boven de geteisterde streken losgelaten. De vrouwtjes legden daarna eitjes, die niet waren bevrucht Resultaat was. dat de plaag geheel was verdwenen. Bestraling kan ook de sterkte, dicht- heid en vochtbestendigheid van hout ver beteren. Plastic kan op dezelfde manier hittebestendig worden gemaakt Isotopen (kunstmatig radio-actief gemaakte stoffen) maken inwendige processen „zichtbaar". Bekend is de nucleaire cocktail" met een jodium- isotoop om de werking van de schild- op soortgelijke wijze de herkomst van opium vastgesteld: op 'deze manier maakte de politie dus gebruik van de kernwetenschap De Amerikanen beweren, dat de nu cleaire industrie één van de veiligste be drijfstakken in de Verenigde Staten is. .Toen het vuur werd ontdekt, hebben de nensen ook moeten leren er voorzichtig mee om te gaan", aldus motiveren zij de uitgebreide voorzorgsmaatregelen in de fabrieken waar met nucleair materiaal wordt gewerkt. De tentoonstelling geeft daarvan enkele voorbeelden, o.a. de me chanische handen waarmee men na enige oefening de moeilijkste handelingen kan verrichten. Voor de geïnteresseerde wetenschaps mensen is aan de expositie een informa tiecentrum verbonden waar zij alle mo gelijke inlichtingen kunnen krijgen. In samenhang met de tentoonstelling houdt het Nederlands Atoomforum tot 28 maart in motel Bunmik een congres. Amerikaan se geleerden van naam zullen er lezin gen houden. Behalve op 10 maart is de tentoonstel ling elke dag van 's morgens tien tot 's avonds negen uur geopend. De toegang LONDEN In de strijd om de Euro pese beker voor bekerwinnaars kwam bekerhouder West Ham United thuis tegen het Oostduitse Aufbau niet verder dan een schamele 10 zogc door een doelpunt van Byrne. Intussen plaatste Borussia Dortmund zich in de halve finale door een 1—0 zege op het Spaanse Atletico Madrid dat thuis de stand in duur kolen^ olie en gat vervangen als le- klier te controleren. In de praktijk it evenwicht (LIj had weten te houden. Niet de beste De bewindsman verwierp de stelling' van de heer Bakker (comm.), dat de Nederlandse mijnen tot de allerbeste van Europa behoren en derhalve het laatst voor sluiting in aanmerking zouden moeten komen. Uit een oog punt van kolenwinningstechniek be horen onze mijnen kwalitatief tot de middenmoot Er zijn elders betere, maar ook slechtere- De mijnindustrie neemt in ons land ook lang niet zo'n belangrijke plaats in als bv. in Duits land. De kolen nemen hier al een ge ruime tijd een veel geringer deel van de energievoorziening voor hun reke ning dan in de Bondrepubliek en in Engeland. Hoe na 1975 Zullen er na 1975 geen kolen meer in Nederland worden geproduceerd? Op die vraag moest minister Den Uyl het ant woord schuldig blijven. Hij volstond met de opmerking, dat de ontwikkeling dient te worden afgewacht. Inderdaad gaan de contracten van de eleotriciteitscentrales mot de mijnen niet verder dan 1975. maar dat zegt niet alles. Niet zonder zorg was de minister over de afzet van onze huisbrandkolen. De mogelijkheid van „onaangename verras singen" wilde hij niet uitsluiten. Voor de afzet is een gelijkmatige export nood zakelijk. Als die geblokkeerd wordit, ont staan grote moeilijkheden. Daarom zal de regering onverkort vasthouden aan het vrije handelsverkeer van kolen op de EEG-markt. De minister zou zijn betoog vanmiddag voortzetten en daarbij ingaan op de staats deelneming in het DAF-project en op de bezwaren tegen de stimuleringsregeling, waarover een motie-Van Son (kath. v.) is ingediend. HANNOVER Op eigen veld is Hannover door het lot uit de strijd om de Europa Cup voor Jaarbeurssteden gewiipt. In de beslissingswedstrijd tegen Barcelona bleef het na de reglementaire speeltijd en verlenging 11. Het lot was Barcelona gunstig gezind. Espagnol be reikte eveneens de kwart-finale door do beslissingswedstrijd tegen Rode Ster Brasov te winnen met 1—0. Ook Real Zaragoza kwam bij de laatste acht door eveneens in een beslissingswedstrijd tegen het Sohobse Midlothian mot 10 te winnen. Morgen opklaringen DE BILT Na het wegtrekken van een hogedrukgebied naar oost-Europa, is het weer in onze omgeving onder invloed gekomen van enkele oceaan fronten. Deze brachten in een groot deel van ons land regen. De fronten behoren bij een depres sie gebied dat zich van het zeegebied ten zuiden van IJsland tot over Scan dinavië uitstrekt. Zij verplaatsen zich maar langzaam en zullen pas naar het oosten wegtrekken als een trogvormige uitloper van de depressie die vanmor gen bij Ierland lag, ons land passeert. Verwacht wordt dat dit vrijdagmorgen zal gebeuren, waarna morgen overdag opklaringen zullen voorkomen, bij naar west ruimende wind. In de temperatuur komt niet veel verandering. Zon en maan Vrijdag 4 maart: zon op 7.20, onder 18.24; maan op 14.31, onder 6.37. Maandag 7 maart: volle maan HOOGWATER SCHEVEKJiNGEN 4 maart: 0.28 v.m.; 12.58 njn. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uuf Vpenburg motregen VI i vingen regen Belde regen De Bilt motregen Stockholm gh. bcw. Oslo motregen Kopenhagen regen Innsbruck Belgrado vlndstil 15 2 o

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11