Amerikanen vonden de waterstofbom niet O.-Duitsland wil lid VN worden Koude rillingen in Washington Zes weken na het Spaanse incident Wallace schuift zijn vrouw naar voren Russen en Chinezen uit Ghana gezet Labour krijgt goedkeuring Griep...? maar menéééér... SENATOR AIDA WOENSDAG 2 MAART 1966 (Van onze correspondent) WASHINGTON Het zoekraken in liet zuidoosten van Spanje van een Amerikaanse waterstofbom met een explosieve kracht, die 500 maal groter is dan die van de bom, die Hirosjima verwoestte, is beslist een van de boeiendste nieuwsverhalen van deze eeuw. Vele pe bedrijvigheid op het strand feiten rondom deze mysterieuze verdwijning zijn echter nog niet Palomares ii t 4 vor smanne onthuld, dankzij de grote zwijgzaamheid van de Spaanse en Ameri kaanse veiligheidsdiensten. Spanje is groot. Kik vorsmannen van de Amerikaanse marine brengen een rubberboot aan land na een sp.eurtocht onder water. Bij het zoeken naar de vermiste waterstofbom hebben de Amerikanen ook een experimentele diepzeeonderzoeker ingeschakeld, die zij de Deep Jeep hebben genoemd. Na een duik van ongeveer 500 m. wordt het toestel aan boord gehesen van een van de schepen, die aan het opsporingswerk deelnemen. Om g°uvemeur te blijven biedt langer dan vier jaar in functie te blijven. De eerste stemming bij de democra tische partij zal op 3 mei plaats vinden. Mevrouw Wallace zal op een grote oppo sitie stuiten van tenminste een van de tien tegenkandidaten, de procureur- generaal van de staat Alabama, Rich mond Flowers. Deze is reeds geruime tijd felle tegenstander van gouverneur Wallace en een van de grootste voor standers van rassenintegratie van de Enkele dagen geleden maakte hij be kend, dat hij zich kandidaat voor het gouverneurschap zou stellen. Flowers zegt grote steun van de negers te zullen krijgen, vanwege zijn uitgesproken vij andige houding jegens de racistische gouverneur. Bij de laatste verkiezingen waren er onder de negers minder dan 75.000 geregistreerde kiezers in Alabama. Voornamelijk dankzij de afgelopen zomer in Alabama gevoerde registratiecam pagne, is dit aantal echter gestegen tot omstreeks 250.000. (Van een correspondent) WASHINGTON George Wal lace, de gouverneur van Alabama, •en fel voorstander van rassen scheiding, hoopt ook na januari 1967, wanneer zjjn ambtstermijn officieel ten einde is, zyn staat te kunnen bljjven voortbesturen. De zer dagen heeft zijn aantrekkelij ke, blonde echtgenote Lurleen, die 39 jaar is en tot op heden geen actieve rol in de politiek gespeeld heeft, aangekondigd dat zij zich voor de opvolging van haar man kandidaat gesteld heeft. Duidelijk Het editpaar heeft duidelijk kenbaar gemaakt, dat indien Lurleen Wallace tot gouverneur gekozen zou worden, de verantwoordelijfcheid en macht in han den zal blijven van de aftredende gou verneur. Tijdens een persconferentie in de hoofdstad van de staat Alabama. Montgomery, verzekerde George Wal lace zijn gehoor, dat hij „zijn echtgenote zou bijstaan om de politiek te bepalen en de noodzakelijke beslissingen te ne men". En de haar echtgenoot toegewijde en onderdanige Lurleen, die George, Wallace voor zUn bijzondere adviezen van Alabama moest van de kandidaten een dollar per jaar wil uitbetalen, be- lijst worden afgevoerd, omdat hij op vestigde, dat „mijn verkiezing mijn man tragische wijze tijdens een recent vlieg- in staat zou stellen zijn politiek in het tuigongeluk om het leven kwam. Hij had belang van het volk van Alabama voort zich drie jaar geleden een gevaarlijke te zetten". belager van Wallace getoond. En vanzelfsprekend zou het hem ook de politieke basis verschaffen, vanwaar hij zijn campagne voor zijn kandidaat stelling door de democratische partij voor het presidentschap zal kunnen voe ren, net als in 1964. Kans Met dit sterke blok achter zich heeft Flowers nog slechts een klein deel van de blanke stemmers nodig om Lurleen Wallace te verslaan. Waarschijnlijk zal hij aan 200.000 stemmen voldoende heb ben om een van de twee plaatsen te veroveren, die in het geding zijn bij de afvalrace tussen de elf kandidaten, die op de nominatie staan. De machtigste anti-Wallace kandidaat Niet nieuw Het zich kandidaat stellen voor een bestuursfunctie door twee echtelieden is in de Amerikaanse politiek geen unicum. In 1914 werd James Ferguson gouver neur van Texas. In 1916 werd hij her kozen. Het jaar daarop echter werd hij beschuldigd van overtredingen op fiscaal Vorig jaar oktober trachtte gouver-gebied. In 1924 werd hem verboden ooit neur Wallace tevergeefs de wetgevende nog een bestuursfunctie op politiek ge- vergadering van zijn staat er toe over te bied te bekleden. halen een wijziging aan te brengen in Maar zijn vrouw, Ma Ferguson, kon- de grondwet, die een gouverneur ver- digde onmiddellijk daarop aan, dat zij zich kandidate voor het gouverneurschap zou stellen. Zij won de verkiezingscam pagne. In 1926 werd zij niet herkozen, maar ondanks een reeks achtereenvol gende nederlagen, werd ze in 1932 op- gouverneur. Gedurende beide ambtsperiodes was het in werkelijkheid Pa Ferguson, die de post bekleedde. Hij stierf in 1944. Zijn vrouw in 1961. Vergeefs Zondagssport (4) Terecht hebt U besloten, om geen verslagen op te nemen van voetbal wedstrijden. op zondag gespeeld. Maar nuvan schaatswedstrijden op zondag verreden, worden wel uitvoeri ge reportages opgenomen. Waarom nu wel? Is dit één lijn trekken? Voetbal len of schaatsen mogen, wat zondag- sport betreft, toch gelijk beoordeeld worden? Ik weet. de verslaggeving is een moeilijke zaak, maar laat als christelijk dagblad toch één geluid horen. Niet dat tweeslachtige. Dordrecht F. de Bruin Zondagssport (S) Wanneer anderen mij nog niet zijn voorgeweest, wil ik graag de eerste zijn, die positief reageert op de schaatsverslagen. Ik vraag mij af, of (om het woord „christelijk" te ge bruiken, dat een van de ingezonden stukken-schrijvers neerschrijft) al de genen. die zich christelijk noemen, niet hebben gekeken naar het scherm, om mee te genieten van deze gezonde sport. Iets heel anders, dan semi-prof voetbal, omdat hier andere elementen een rol spelen. Ik dacht, dat daarom de krant zondagssport niet opneemt Hopelijk sta ik niet alleen, want het schijnt normaal te zijn. dat alleen mensen, die tegen iets zijn. ingezon den stukken zenden. De positieve hoor je nooit. Rotterdam A Barendrecht Ijverig en geduldig speurwerk heeft een correspondent van de „Washington Post" echter in staat gesteld een gezaghebbend rapport samen te. stellen over het incident, zijn mogelijk verschrikkelijke gevolgen en de grote problemen, die het voor de regering van de Verenigde Staten heeft opgeworpen. men hiervan geen bevestiging kunnen krijgen, maar alleen al het feit, dat de vermiste bom bijna elk ander land in handen zou kunnen vallen, is voldoen de om de hoge ambtenaren de koude rillingen over de rug te laten lopen. De meeste Amerikaanse atoomwa pens thans zijn uitgerust met een uitgebreide electronische apparatuur om te voorkomen, dat zij door onbe voegden worden gebruikt door vij anden, krankzinnigen of per abuis. Bommen, zoals die. welke worden ge bruikt in de B-52 bommenwerpers, zouden alleen kunnen worden afgewor pen, nadat twee aparte personen var de daarbij behorende code op de hoog te zouden zijn. Maar een land, dat al grote ervaring heeft op het gebied van kernwapens, zoals Rusland, zou gemak kelijk achter deze geheime code kun nen komen. Niet dat de Verenigde Sta ten of de. wereld nu in groter gevaar zouden komen te verkeren, omdat Rus land de beschikking over alweer een megaton-bom zou hebben, maar het Russische bezit van de bom zou een ernstige bedreiging voor de Verenigde Staten vormen in zoverre het de Rus sen zou helpen om doeltreffender maatregelen te nemen tegen Ameri kaanse atoombommen en -raketten. Het verhaal begint op 17 januari. Een Amerikaanse B-52 bommenwer per, de ruggegraat van het „Strategi sche Luchtcommando" komt in botsing met een tankvliegtuig, waarvan hij brandstof moest betrekken, boven het zuidoosten van Spanje. (Ter voorko ming van verrassingsaanvallen door de vijand, bevindt een gedeelte van deze B-52 bommenwerpers, die atoom bommen vervoeren, zich blijvend in de lucht). De oorzaak van de botsing is nog niet bekend gemaakt en zal waar schijnlijk onbekend blijven. Het tan ken van brandstof in de lucht is altijd delicate operatie. Wat men wel weet is, dat zowel de bommenwerper als het tankvliegtuig naar beneden stortten. Vier bommen De bommenwerper vervoerde vier niet scherp gestelde waterstofbommen één megaton. Drie van deze bom- werden successievelijk nabij Palo mares teruggevonden. Ze lijken wat model betreft op de conventionele „blockbuster"-bom, die 2Vz tot 3 meter lang is. Alleen voor deskundigen zijn ze als H-bommen herkenbaar. Maar terwijl de „blockbuster" slechts een paar ton TNT bevat, hebben de bom- van de B-52 een explosieve kracht van een miljoen ton TNT. Van de drie opgespoorde bommen, was er een beschadigd, maar overi gens nog goed intact. In de andere twee bommen was de grote hoeveel heid explosieven, nodig om de plutoni- umlading tot ontploffing te brengen, na het contact met de grond geëxplo deerd. Over een grote afstand ver spreid trof men bomscherven aan. Ook het plutonium was over een groot ge bied verspreid. Onvindbaar De vierde bom kon men niet vinden. Hij is na 43 dagen en na de meest intensieve en waarschijnlijk ook duur ste speurtocht, die ooit ondernomen is nog steeds niet teruggevonden. Vol gens de correspondent zal de speur tocht worden voortgezet totdat de bom gevonden wordt of totdat de regering van de Verenigde Staten ervan over tuigd is, dat noch zij, noch enige ande re regering of persoon hem ooit zal kunnen opsporen. Toch blijken Spanje en de V.S. niet bereid toe te geven, dat de bom officieel vermist is. De V.S. zijn bijzonder ongerust ge weest over dit incident van Palomares en wel om twee redenen. Op de eerste plaats vanwege de mogelijk fatale ge volgen die de ontsna;ning van radio actief materiaal uit de twee verniel de bommen zou kunnen hebben. Op de tweede plaats om redenen van nationa le en internationale veiligheid, die in gevaar gebracht zouden kunnen wor den, mocht de vermiste bom in onbe voegde handen vallen. De regering in Washington heeft wellicht adem ge haald, toen zij vernam, dat de gezond heid van de inwoners van Palomares geen gevaar zou lopen. De nationale veiligheid is derhalve het punt, waar over de grootste bezorgdheid bestaat. Geruchten aal was zoekgeraakt. Weliswaar heeft plaatst Gevaarlijk Bezit van de vermiste kernbom zou duidelijk van grote waarde zijn voor landen als Frankrijk, die bij de ontwikkeling op het gebied van kern bommen enige jaren bij de Verenigde Staten achterlopen, evenals voor de landen, die naar een nucleaire status streven en er dc capaciteit voor heb ben. Deze landen zouden de bom kun nen gebruiken als een monsterachtig chantagemiddel tegen hun niet-nucle- aire vijanden. Het zijn allemaal zeer theoretische mogelijkheden, maar de mogelijkhe den zijn er en vandaar het voortduren van de Amerikaanse opsporingsacties. De onprettigste ervaring van de laat ste zes weken was voor de Amerika nen het resultaat van de eerste medi sche proeven, waaruit bleek, dat de Spaanse boeren uit het gebied rond Palomares in een gevaarlijke mate door radio-activiteit waren aangetast. De belangrijkste Amerikaanse deskun dige op het gebied van de radio-activi teit, Wright Langham, vertrok onmid dellijk naar Palomares. Probleem Hij ontdekte, dat de boeren en ande re bewoners van de streek niet kleding hadden hoeven te wisselen of zich hadden hoeven te wassen voordat I de urineproeven genomen waren. Klaarblijkelijk waren er microscopi sche deeltjes plutonium van hun kle ding of lichaam in de proefflessen te recht gekomen, die gezamenlijk een fatale hoeveelheid radio-actieve stra ling teweeg brachten. Langham bevestigde ook, dat de dor pelingen geen gevaarlijke hoeveelheid plutonium naar binnen gekregen had den. Sommigen hunner zouden in hun longen ongeveer de helft kunnen heb ben opgezogen van de maximale hoe veelheid, die de Amerikaanse arbei ders in de atoom-industrie jaarlijks in al hun organen mogen opnemen. Een groot praktisch probleem, voor de Verenigde Staten zich nog ge- de bestemming van de besmette aarde en van de verdroogde en ontwortelde tomaten- en wijnstok ken in het gebied rond Palomares. Ra dio-activiteit uit plutonium blijft 24.000 jaar op de helft van haar De Amerikaanse autoriteiten schro- en de besmette grond te verbranden en aldus een blijvend monument voor het incident op te richten. Ze zijn ook niet geestdriftig over de mogelijkheid hem in zee te storten, omdat de erva ring heeft geleerd, dat wanneer iets, dat ook maar in de verste verte op radio-actief afval lijkt, aanspoelt, dit grote angst onder de bevolking teweeg brengt. De correspondent meent, dat de Amerikaanse regering er uiteindelijk toe zal overgaan de besmette aarde naar de Verenigde Staten te versche pen om haar daar te deponeren op de stortingsplaatsen van radio-actief afval. Dit zal volgens de laatste be richten inderdaad gebeuren Red) De artikelen hebben enige interes sante gegevens onthuld over de Amerikaanse atoomwapens. Hij ver telt, dat elk belangrijk deel van elk van de tienduizenden Amerikaanse nu cleaire wapens zijn eigen serienum- draagt. Hij onthult ook, dat twee computers bijhouden waar elk Ameri kaans atoomwapen zich op elk ge wenst ogenblik bevihdt. Sinds het inci dent te Palomares zijn ze overwerkt geraakt. Weerslag Het incident te Palomares heeft ook zijn internationale weerslag. De Russi sche regering beschuldigde zij het wat verlaat de Amerikanen ervan het kernstopverdrag te hebben ge schonden door verspreiding van radio activiteit buiten hun grondgebied te veroorzaken. Washington antwoordde kortaf, dat er geen kernontploffing van welke omvang ook had plaats ge vonden en dat de SAC-bommenwer- pers in de lucht gehandhaafd moeten worden om de Russische atoomdrei ging tegen te gaan. Maar de Amerikanen hebben Spanje beloofd, dat hun van atoomwapens voorziene vliegtuigen niet langer over Spaans grondgebied zullen vliegen. En er zijn enkele hoge ambtenaren in Washington, die vrezen dat hieruit een kettingreactie zal volgen en dat steeds meer landen met het verzoek zullen komen geen vliegtuigen met kernwa pens meer boven hun grondgebied te laten vliegen. Men heeft daarom veel waardering voor de Britse regering, die een dergelijk verzoek van een aantal leden van de Labourparty van de hand gewezen heeft. Bij elkaar zijn er 14 Amerikaanse ongevallen met kernwapens voorgeko men, van de ontsporing van een spoor wegtruck tot het neerstorten van eer. B-52 bommenwerper met twee niet scherp gestelde atoombommen aan boord boven Maryland (in 1964) toe. ACCRA Zeventig Russen en talrijke Chinezen hebben Ghana verlaten. De Russen vertrokken met een van de Iljoesjin-vliegtui- gen, die zij aan Ghana hadden ge geven. De andere twee waren al teruggehaald. Rood China heeft intussen bij Ghana geprotesteerd tegen „mishandelingen, waaraan Ghanese militairen zich tegen over Chinese „technici" schuldig zouden hebben gemaakt". In ode nota eist Pe king verontschuldigingen en bestraffing van de schuldigen. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft de economische politiek van de Labourregering zijn goedkeuring gege ven. Liberalen en Conservatieven stem den tegen. De stemverhouding was 291 tegen 287. een ziekenhuis te Miami in Florida verblijft de 17-jarige June Clark, die al acht weken achtereen om de vijftien seconden niest. Zij was aanvankelijk op genomen in verband met een nierkwaal die eöhter spoedig genas. Daarna begon zij te niezen. De artsen staan machteloos. Twee Cubaanse officieren zijn gearres teerd wegens spionage voor de Ver. Staten. op AS PRO Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering: óók voor kinderen! AS PRO NEW YORK Oost-Duitslandter goedkeuring worden voorge- wil lid worden van de Verenigde j legd aan de Veiligheidsraad en Naties. De Oostduitse partijleider, j daarna aan de Algemene Vergade- Ulbricht, heeft via de Poolse am- ring. bassadeur een schriftelijke vrage by secretaris-generaal Oe Thant ingediend. De aanvraag zal Géén sigaar is zo geurig als Senator! Géén sigaar smaakt zo licht als Aida! Wilt U beweren dat smaak 't belangrijkste is?? Oehoe. Meent U soms dat geur alles uitmaakt Rook smakelijk dan, meneer! Rook geurig dan, meneer Wie heeft gelijk? Neem zelf de proef (probeer daar tussendoor ook 'ns een gewone sigaar I) en schrijf Uw mening aan 'Maar menéééér postbus 540, Eindhoven aanstekelijk lekker! heerlijk licht! Er bevinden zich nog talrijke Russen en Chinezen in het land. Aangenomen wordt, dat ook zij zo snel mogelijk zullen worden teruggezonden. Volgens de Rus sische ambassade bevonden zich ten tijd* van de staatsgreep ongeveer 1000 Russen De Nationale bevrijdingsrasd van ge neraal Ankrah heeft inmiddels alle poli tieke partijen verboden. Ook de partijen in ballingschap vallen onder het verbod. Quaison-Sackey, de vroegere minister van buitenlandse zaken, die Nkroemah naar Peking vergezelde, is op weg naar Ghana. Nkroemah zelf zou van Moskou naar Cairo willen reizen, waar zijn (Egyptische) vrouw en zijn kinderen zich bevinden.. Le Roy wil niets loslaten over ontvoering Barka PARIJS Marcel Le Roy alias ma joor Finville van de Franse contra spionage weigerde gisteren tijdens een verhoor door rechter Zollinger bijzon derheden te vertellen over zijn rol in de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. Le Roy die 10 februari werd aangehouden, werd gisteren drie kwartier lang onder vraagd. Tot Zollinger zei Le Roy: „Ik weiger vooralsnog bijzonderheden te vertellen. U dient beter ingelicht te zijn over mijn rol in de contra-spiona gedienst". Amerika heeft reeds laten weten, dat het alles zal doen om Oost-Duits- land uit de VN te houden. Volgens de Amerikaanse regering is West-Duits- land de enige wettige en in vrijheid gevormde regering die voor het Duitse volk in internationale aangelegenhe den het woord kan voeren. De West- duitse regering meent, dat de Oostduit se stap een nieuwe poging is om de verdeeldheid groter te maken. Ulbricht had oktober vorig jaar in een telegram aan Oe Thant gezegd, dat zijn land door zijn „volhardende vredespolitiek en het vervullen van de grondslagen van het VN-handvest reeds lang het recht heeft" op het VN-lidmaatschap. Oe Thant ging daar in zijn antwoord echter niet op in. Rusland heeft al laten weten dat het de Oostduitse aanvrage zal steunen. Het is bijna zeker dat de Westelijke landen zich tegen toelating zullen ver zetten. Engeland bijvoorbeeld zal zijn veto daarover uitspreken: het erkent Oost-Duitsland niet. Frankrijk en een aantal andere landen zullen dit voor beeld volgen. Gewoonlijk wordt een aanvrage voor lidmaatschap vervat in een ontwerp-resolutie. dat wordt inge diend door een land dat al lid is. Het is niet bekend welk land dit zal doen, j Rusland of Boelgarije. Het Argentijnse ministerie van volks gezondheid heeft met spoed om vaccin tegen de gele koorts gevraagd, nadat ander de slachtoffers van de overstro mingen in het noorden van het land verscheidene mensen waren overleden. I Congres LIET moet voor president John son morele steun zijn te we ten, dat het Congres van de Ver enigde Staten vrijwel in zijn ge heel achter zijn Vietnam-politiek Het is geen kleinigheid als de Senaat met 93 tegen 2 stem men uitspraak doet en het Huis van Afgevaardigden zich met niet minder dan 39'! tegen 4 stemmen uitspreekt. Na alle kritiek, in beide Huizen van het Congres over de president uitgestort, is het goed dit vast te stellen. Met name in Vietnam, waar zich de mensen bevinden, die de ka stanjes uit het rode vuur moeten halen, zal men niet langer het ge voel hebben, in de steek te worden Overigens heelt de steun van het Congres veel te maken met de ver zekering van Johnson, dat open lijk conflict met communistisch China wordt verineden. Er zijn aanwijzingen, dat meer en meer wordt gezocht naar een poli tieke oplossing in Zuid-Vietnam zelf. Die is evenwel pas mogelijk, als de strijd wordt beëindigd,'En daarover wordt nog altijd te Ha noi (of Peking?) beslist. De E.E.G. I I ET ziet ernaar uit, dat de vijf partners van Frankrijk in de Europese economische gemeen schap (EEG) genoegen willen ne men met een wisselend voorzitter schap van het Uitvoerende orgaan dat straks de plaats moet innemen van de thans nog bestaande drie organen. Nigt eens is men het over wisse ling na twee jaar, zoals Frankrijk wenst. Nederland wil er vier jaar van maken en West-Duitsiand voelt wel voor die twee jaar, maar wil Hallstein dan ils voorzitter voor de eerste periode gekozen zien. Zo leven er bij de verschillende partners allerlei wensen, deels van politieke, deels van taktisrhe aard. Het belangrijkste verschil met en kele maandei geleden is evenwel, dat er weer over gesproken kan worden en dat dc weg van het compromis weer kan worden be wandeld. Wanneer zulk een compromis de grondslagen van het EEG-verdrag niet aantast, is er reden het met instemming te begroeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5