Leidsche Broodfabriek Weekagenda Oskar Kokoschka met litho's in Lakenhal eeuw onder hetzelfde dak BEHANG Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Indrukwekkende avond met Residentie-orkest Kunstenaars gaan werk voor India verkopen Vlucht naar Londen Blokfluit en clavecimbel bij Kokoschka-expositie NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 2 MAART 1966 fc V wm Woensdag Stadhuis, 4 tot 6 uur: zitting sociaal raadsman. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Den Haag: Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater, ook voor K. en O. Schevenlngen: Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie-Orkest, met pianist Donderdag Den Burcht, 7 tot 11 uur nam.: Note- boom-schaakwedstrijd. Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur: Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, voorlich ting over de aardappel Lakenhal, 8 uur: concert Leids Toon kunstorkest. Schouwburg, 8 uur: K. en O. en L. J. A., De Nieuwe Komedie met „Romulus de Grote". Raadzaal stadhuis. 2 uur: installati* Leidse Studentenraad. Marekerk, 8 uur: concert Delfts stu dentenorkest. Den Haag: Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Cactusbloem". Den Haag: Rolzaal, 8.15 uur: kamermu ziek door leden van Residentie-Orkest. Vrijdag Den Burcht, 7 tot 11 uur nam.; Note- boom-sohaaktoernooi. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 tot 10 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Zuiderkerk. 8 uur: concert Toonkunst- Ja nvossensteeg 59, 8.30 uur nam.: De Riiif café ehantant. Rapenburg 10, 8 uur; jongerensociëteit 't Venster, Rehoboth-rechtbank. Oen Haag: Schouwburg, 8.15 uur: h' agsche Comedie met „Droom van m.dzomennacht". Den Haag: Rolzaal, 8.15 uur: Marie Th. Fourneau, piano. Schouwburg, 2 uur: toneelc'ub vrou welijke studenten, opvoering van „Pas goed op Arnélia" Zaterdag Den Burcht, S tot 7 uur: Noteboom- schaaktoernooi. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen met .Angst om de liefde". Janvossensteeg 59, 8.30 uur nam.: De Ruif, café ehantant Maranathakerk, L. Morsweg: filmavond Jongerensociëteiten. Den Haag: Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Lessen in las ter". Schevenlngen: KuraaaL, 8.15 uur; Re sidentie-Orkest, met violist. Zondag Rapenburg 10, 8 uur: jongerensociëteit De Spil. Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen- Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 u): Gods geu zen (14 jr). Lido (2.30, 7 en 9.15 u): Ipcress. streng geheim (18 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 u): Op een mooie zomermorgen (18 jr); woensd Dodend rendez-vous (18 jr). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 u): Dr. No (18 jr). Studio (2.30, 7 en 9.15 u): Huwelijk in Italiaanse stijl (18 jr). Trianon (2.30, 7 en 9.15 u): Sound of Music (a.l.). Films van donderdag af Camera (2 en 8 uur): Les enfants du paradis (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): She (De onsterfelijke vrouw) 14 jaar. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Shenandoah (18 jaar); woensdag: Schokkend sadisme (18 jaar). Rex, (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dr. No (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Huwelijk in Italiaanse stijl (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The sound of music (alle leeftijden). Tentoonstellingen Lakenhal: litho's van Oskar Kokoschka, uit de jaren 1963 tot 1965, van 1 maart tot 18 april. Janvossensteeg 59: poppen en wand kleden van May Hobijn-Roth «van 19 febr.12 maart) Wassenaar: Kunstzaal Heult. Hoflaan 7: tentoonstelling aquarellen van Otto van Bennekom en keramiek van Ru de Boer (tot en met 9 maart dag van 1017 u.: op dinsdagavond van 810 uur. zon dags gesloten). Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Astrid Ellen dr v B J Tinbergen en J H J van Ros som; Karin, dr v C Anholts en A Heems kerk: Mieke dr v N den Heed en M Vogelenzang; Thomas Axel. znv EK J Jakel en D R Schütte; Wijnanda, dr v R de Goede en C W J H Hesseling Theresia Josephine, dr v J Stakenburg en M A H Mol: Sophia, dr v V Vlasmar en T van Velzen; Raymond Stefan Fe- renc, zn v I F Németh en E Sanders Overleden: J van Zijverden, 87 j., man; W Brakel, 86 j.. wed van I J Lol kes de Beer; G de Bruijn, 78 j., man- A Velgersdijk 81 j., man- T de Ruiter 84 jman; D G F Volbeda 06 j., man. H Renee 70 j., man: C M Maree 65 j.. echtgenote yan J yan Leeuwen. EETGEWOONTEN ZIJN AAN HET VERANDEREN LEIDEN Een eeuw geleden kreeg de bevolking van deze stad een cir culaire in de bus. Liefhebbers van goed brood konden aandelen kopen ten behoeve van de oprichting van een broodfabriek, zo stond in dat rondschrijven te lezen. Het resultaat bleef niet uit: er werden 420 aan delen van f 100,verkocht en de N.V. Leidsche Broodfabriek kon star ten. Er mag sindsdien veel zijn veranderd, en de meeste papieren uit die beginperiode mogen onlangs zijn verbrand bij een inbraak, de fabriek staat nog steeds op de zelfde plaats aan de Mare. Het complex werd slechts twee keer verbouwd en wel in 1870 en in 1875. De statuten zijn helemaal niet veranderd. Nog steeds houdt de fabriek zich bezig met „den vervaardiging en handel van deugdzaam brood". (grootvader van de huidige president- commissaris). De eerder genoemde circulaire was ondertekend door de heren W. C. Baert, I. A. Boogaard. D. Harteveld, B. F. Krantz. J. van Heukelom, S. J. Ie Poole, I. I. van Wensen en D. L. Wolf- son. Eerste directeur was de heer G. J. de Casparis. tweede de heer L. J. Bos, derde de heer Th. J. Mulder en vierde de heer Bosma. die in 1939 directeur werd. Het totale aantal com missarissen in de voorbije honderd jaar is groter: 45. De raad van com missarissen bestaat nu uit mr. Goud- smit, jhr. D. A. W. van Tets van Gou- driaan en jhr. J. van den Brandeler. Ter gelegenheid van het eeuwfeest wordt maandagmiddag van 3 tot 5 uur in de koffiekamer van de Stadsgehoor zaal een receptie gehouden. Dit jaar volledige Maar de herdenking van het hon derdjarig bestaan wordt gemarkeerd door een belangrijke mijlpaal: bin nenkort gaat het bedrijf dat alleen in Leiden al 15 000 gezinnen van het dagelijkse brood voorziet, tot volle dige automatisering over. Directeur J. Bosma en president-commissaris mr. H. F. Goudsmit verzekerden ons. dat deze automatisering beslist niei tot ontslagen zal leiden. In het produktiebedrijf werken nu 24 mepsen. in het distributiebedrijf 60. Dat de werkwijze in de afgelopen eeuw stukken efficiënter is geworden, blijkt wel uit het feit, dat men in 1870 wel 37 mensen in het produktiebedrijf had werken, meer dan thans dus. terwijl er nu veel meer „broodjes" worden gebakken. Globaal kan men het zo stellen, dat de omzet is verdubbeld, terwijl de hoefte aan brood is gehalveerd. Ook de aard van de behoefte veranderde: werd een eeuw geleden alleen tarwe- Toggebrood gegeten, nu bestaat de omzet voor 75 procent uit witbrood. Leidse namen Wat de distribuie betreft; de handkar werd achtereenvolgens vervangen door de bakfiets, de gemotoriseerde bakfiets en de elektrische wagentjes. De honderdjarige LBF bezit thans zes eigen winkels, terwijl zij aan een grote groep zgn. „koude bakkers" levert. De notulen van de oprichtingsver gadering vermelden bekende Leidse men: H. C. Harteveld, B. F. Krantz, J. van Wensen en J. E. Goudsmit meer dan 1000 dessins Haarlemmerstraat 111 Bij de prent: Aegina 1, uit de serie „Hellas". ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 1 maart Groot tentamen god geleerdheid; de heer F Luitjes (Schiedam), doet. ex. geologie: de heer K Schrijver (Amsterdam): doet. ex. natuurkunde: de heer F VW Gorter (Leiden); doet. ex. schei kunde: de heer C D voorhorst, cum laude (Leiden): kand. ex. A. W„ en N.: de heren N A J G V d Vlugt (Lisse), B J Horsten (Leiden) MAM van Maarle (Den Haag), H J J M van Winkel (Leiden): idem A': de heer A L J Burgmans (Leiden)-, idem G: mej. A v d Burg (Leiden); idem J: mej. E J Brinkman (Leiden) Na diefstal van de kas Pops toch weer actief LEIDEN Na een gedwongen rust periode wegens diefstal van de kas (f 500) gaat movementsclub Pops (Hollands no. 1 beat-beweging, zoals zij zichzelf noemt) in Warmond, Oegst- geest, Voorschoten en Valkenburg weer muzikale activiteiten ontplooien. Begonnen wordt zaterdagavond 5 maart met een optreden van de Haagse beatgroep Shane in 't Trefpunt te Wanmond. Op 10 maart houdt men in samenwerking met het Orangecomité een Oranjebal in het Patronaatsge bouw te Oegstgeest. Daaraan werken mee De Moenpiepers en The Smogs. Op 12 maart is Voorschoten aan de beurt. In het bondsgebouw naast de rk kerk treedt de beatgroep Shame op. De opbrengst van deze avond is voor de hongeractie in India. Valkenburg sluit voorlopig de rij met een optreden van de Moenpipers en Nou& op 26 maart. In april bestaat de olub één jaar. Dat zal met een groot feest worden ge- Overval Burgsteeg voor de rechter: 10 weken geëist DEN HAAG De 19-jarige Duitse monteur uit Leiden, die zich gisteren voor de Haagse rechtbank had te verant woorden wegens diefstal van een tas met boodschappen bekende, dat hij met zijn vriend uit Duitsland was gevlucht, omdat hü daar een auto had gestolen. Toen het tweetal op de avond van 7 januari in de Leidse Burgsteeg liep, overvielen de jongelieden een vrouw, die :n tas droeg waarin vlees, medicijnen andere boodschappen. Intussen is de vriend naar Duitsland overgebracht. Hij wacht daar zijn straf voor de autodiefstal. Tegen de monteur eiste de officier van justitie tien weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarna verdacht» over de grens zal worden gezet. Uitspraak op 15 maart Busroute weer normaal in Leiden-Zuidwest LEIDEN Lijn 12 van de NZH in Leiden-zuidwest kan weer de normale route rijden, te weten Debussystraat, Verdistraat, Brahmslaan, Mendelssohn- kade, Beethovenlaan en Kenedylaan. De tijdelijk vervallen halteplaatsen zijn weer in gebruik gesteld. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onza wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- seplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan- toor. Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE LEIDEN Het vijfde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest werd door twee gebeurtenissen gekenmerkt: allereerst het feit, dat Willem van Otterloo weer achter de dirigentenlessenaar verscheen, al scheen hem dat fysiek nog niet helemaal mee te vallen, en vervolgens door het magistrale optreden van de pianist Eduardo del Puej/o in Brahms' tweede pianoconcert in Bes. Dirigent en solist kregen al dadelijk de gelegenheid hun vermogen tot samenwerking te tonen, want Brahms' concert op. 83 vormde de entree van de avond. JapieStikkelorum als veilingmeester JAPIE veilingmeester LEIDEN Niet alleen scholieren en' studenten, ook de bfeeldeflde kun stenaars uit Leiden en omgeving heb ben de koppen bij elkaar gestoken om iets aan India te doen. Het resultaat daarvan is dat morgenavond, donder- LEIDEN Als hommage aan de op 1 maart tachtig jaar geworden be roemde schilder Oskar Kokoschka is in De Lakenhal een tentoonstelling ingericht van litho's van deze kunstenaar. De kern van deze tentoonstel ling wordt gevormd door 63 prenten van de cycli Koning Lear", „Reis door Apulië" en ,JIellas", waarbij een suite van 44 bladen met als thema de Odyssee. Een aantal andere werken, o.m. portretten voor „Der Sturm", prenten uit ,fllbrder, Hoffnung der Frauern" (een drama dat Kokoschka schreef in 1908) alsmede drie prenten uit „Der gefesselte Kolumbus" naar Kokoschka's gedicht uit 1913. Voor de Wiener Werkstatte maakte hij een serie van 16 kleurlitho's, waarvan er ook een aantal op de expositie is. Een kleine verzameling publikaties, die in de loop der jaren over de schil der zijn verschenen, en drie portretten van Kokoschka door Paul Citroen ronden de tentoonstelling af. dwong hem de vlucht te nemen naar Praag, maar ook daar kreeg de e Jood se schilder geen rust. Omdat hij vol gens de toenmalige machthebbers be hoorde tot de „ontaarde kunstenaars", werden uit alle Duitse musea zijn wer ken verwijderd, in Wenen werd zijn portret zelfs in stukken gescheurd. In oktober 1938, toen het Duits" leger Tsjechoslowakije binnenrukte, vluchtte de schilder bijna zonder geld of goed, Londen. Enkele jaren geleder werd hij genaturaliseerd tot Engelsman, doch woont thans in Villeneuve bij Genève. Hij heeft kunstreizen gemaakt door Europa en Noord-Afrika. Ook Nederland heeft hij bezocht en maakte in Amstei>- dam o.m. het beroemde schilderij ..Klo veniersburgwal". dat hij in 1925 vanuit het Doelenhotel schilderde. Oskar Kokoschka Is Oostenrijker van geboorte. De nazificatie van zijn geboorteland in de dertiger jaren Belijdenis Om zijn grafische werk. zoals dat thans De Lakenhal is geëxposeerd op de juiste waarde te kunnen schatten, is het goed de kunstenaar zelf aan het woord te laten. een gesprek met Wolfgang Fischer in oktober 1963 te Londen naar aanleiding van de verschijning der series zegt Kokoschka onder meer: „Elk van mijn lithografische werken is tegelijk een andere variatie van een persoonlijke be lijdenis". Komt het daardoor dat Kokosch ka vrij veel zelfportretten heeft gemaakt zoals de door hem zo be wonderde Rembrandt en dat in zijn litho's, b.v. in de serie Odyssee, de gezichten zo dikwijls geïnspireerd schijnen te zijn door zijn eigen ge laat? Zonder zijn eigen „persoon lijke belijdenis" is het moeilijk het werk van Kokoschka te analyse- Dit late oeuvre van de thans 80- jarige getuigt echter van een vita liteit en een kracht, die wonder baarlijk zijn. Hij schijnt bezeten van de grote tijdperken en de grote figuren uit de oude geschiedenis en de klassieke verhalen. „In Odysseus zag Kokoschka al Europeër de eerste grote individuele mens in de Europese literatuur en de grote Homerische wereld". Apulië zag hij „als de poort naar de oudheid. Grie kenland en Apulië behoren geestelijk bij Griekse cultuur Zijn liefde en bewondering voor de Griekse cultuur („De Romeinse is slechts navolging") spreekt hij uit in weidse pren ten van de monumentale ruïnes en land schappen: Akropolis. Aegina en de Pro- pylaeën, in Worstelaar, Danseres Apollo. Het is een terugblik vol heimwee naar een groots verleden, naar de godensche mering onzer westerse beschaving, die in het magistrale werk van deze begenadig de kunstenaar tot leven wordt gewekt. dag 3 maart om half negen in het Waaggebouw aan de Aalmarkt een veiling begint van schilderijen en pot- terie. De opbrengst zal geheel ten goede komen aan de actie „Eten voor India". Als veilingmeester zal optreden „Japie" Stikkelorum, de in Leiden en verre omgeving bekende marktkoop- Er zal werk worden verkocht van onder meer Herman Dijkstra, Kees Buurman. Jan Kuiper, William Man, Frans Pieck. Jacques Turk, Bert Jonk. Marian Bode en Myob. Vanaf haüf zeven morgenavond is de Waag geopend voor hen die van tevo ren een keus uit de „kunstwaar" wil len maken- Het Waaggebouw is voor dit doel gratis ter beschikking gesteld door het gemeentebestuur. Morgen overdag zullen de organisa toren van deze veiling, onder wie Ben Walenkamp, de koopman van de kunstmarkt, met een geluidswagqn door de stad rijden om de Leidenaars op te roepen door de aankoop van een schilderij voor eten voor India te zor gen. Magistraal optreden van Spaans pianist Het grandioze, zeer persoonlijke, ritmisch uiterst boeiende van deze te Brussel woonachtige Spanjaard scheen het orkest geheel in zijn ban te houden. Wellicht zouden meer romantisch Huwelij ks-zangavond in Oude-Vestkerk LEIDEN Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg wordt maan dag in de Geref. kerk aan de Oude Vest een zangavond gehouden, waar aan meewerken de zangverenigingen Excelsior (Leiderdorp), De Lofstem (Woubrugge). het Hervormd kerk koor van Oegstigeest, het Alphense NPB-koor, de Chr. Gemengde Zang vereniging te Katwijk aan den Rijn en het koperkwartet Arti et Religioni uit Alphen aan den Rijn. De heer A. van Vliet leidt de samenzang. LEIDEN Er zijn hier nog nooit zóveel mensen bij de opening van een tentoonstelling geweest, zei La kenhal-directeur drs. J. N. van Wes- sem in zijn openingsspeech. Maar aan de expositie van het grafische werk van Kokoschka gingen dan ook een kort recital en een causerie van Paul Citroen vooraf. Over Citroens Herinneringen aan Kokoschka" schrijf ik niet, wél over het recital, door de dames Hans Verkade (blok fluit) en Everdien van der Vegt- Daanje (klavecimbel) gegeven. G. Ph. Telemann, Francois Coupérin (le Grand) en Benedetto Marcello wa ren weliswaar geen tijdgenoten van de tentoongestelde tachtigjarige meester, maar (zo merkte de heer Van Wessem op) innerlijk is hij toch met de barok verwant, zodat hij zeker met dit pro gramma gelukkig zou kunnen zijn. Het bleek, dat beide musicerende dames niet alleen technisch zeer be dreven zijn, maar bovendien een klaar begrip van de barokstijl bezitten en dit inzicht op een boeiende wyze in klank kunnen verwerkelijken. Nauwlettend en in dezelfde stijl be geleid door de claveciniste blies Hans Verkade eerst een Suite (in G-groot) van Bachs tijd- en landgenoot Tele mann. Ze deed het nogal gehaast, maar met een doorgaans puntgave toon. De sterk uiterlijke voordracht vond ik toch bijzonder imponerend. Acht préludes uit „L'art de toucher le clavecin", het pedagogische meester, werk van de grote Coupérin. hoorden we van mevrouw Van der Vegt-Daan- je. Haar aanslag was krachtig en liet geen enkel detail verhuld. E.i op die finesses, de talrijke versieringen, komt het hier juist aan. Hans Verkade speelde nog de Sonate in d-klein van Marcello, op een alt blokfluit. Hier en daar scheen het in strument minder gewillig, en een paar delen maakten niet zo'n sterke indruk als Telemanns Suite. Maar het slot- allegro klonk in vrijwel rimpelloze gaafheid ronduit bewonderenswaardig. Joh. van Wolfswinkel. aangelegde pianisten meer de nadruk op de romantische, lyrische kanten van dit imposante werk hebben gelegd, doch in deze versie heeft het stuk ons machtig gefascineerd. De laatste delen maakten de diepste indruk; hier ook trof ons het duidelijkst het zeer karakteristieke toucher van Del Pueyo dat samenhangt met zijn elastische motorische benadering van de techni sche problemen. Alles is doordacht en voorbereid. Een stormachtig applaus bewees hoezeer de solist het publiek in span ning had gehouden. Na de pauze hoorden we Mahlers eerste symfonie; een werk van Petras- si moest vervallen waarschijnlijk omdat de tijd van voorbereiding te kort was geworden. Van Otterloo. die zich in Brahms een uitstekend begeleider had ge toond. heeft van deze prachtige parti tuur een bewogen, zeer menselijke en geladen verklanking gegeven, vooral in de finale waar aan hot koper onder meer grote aandacht bleek te zijn besteed. Afgezien van de cello-solo aan het begin van deel III, die bijna een persiflage op zichzelf leek, lever den alle groepen van het orkest goede prestaties, op enkele traagheden van reactie na. Dat we niet voor 100 pro cent enthousiast waren, was te wijten aan het feit, dat Van Otterloo in wezen geen Mahler-dirigent is; hjj probeert de gewilde, als cynische ironie bedoelde vulgariteiten binnen de perken te houden en daarin gaat hy naar ons gevoel iets te ver. De Landler van deel II is een persiflage, geen idylle of boerenbruiloft, en dit typisch Oostenrijkse trekje kwam niet helemaal tot zijn recht. Niettemin een prachtige vertolking waarvoor het langdurige applaus ten volle was verdiend. Dr. J. van der Veen Spoedvergadering raad LISSE De gemeenteraad komt vanavond om acht uur in een spoed vergadering bijeen. Aan de orde komt het verlenen van een krediet voor het bouw rij pmaken van Poelpolder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3