SIERAAD VAN OUDE KOOPMANSSTAD Militaire staatsgrepen de mode in Afrika in In Brussel: agent lijk ontvoerd DE WESTER „Geen risico's op oceaanvlucht Het afzetten van Nkroemah Oentoeng: generaals op jnijn bevel vermoord alles kan met CEta [nflg]|l//|S][jJ ""8 h'tldleiJing in de winkel Uit de Haagse hof geplukt Feisal vraagt Johnson hulp voor Jemen VRIJDAG 25 FEBRUARI 196« (Van een onzer redacteuren) Militaire staatsgrepen zijn in Afrika de laatste t\jd aan de orde van de dag. Ontevredenheid over de verrichtingen van de politieke leiders, die opgehouden hebben de belangen van hun land te dienen, vormden de aanleiding daartoe. Zeker is zulks het geval, als leidende politici zich voornamelijk bekommeren over hun persoonlijke be langen. De militairen zijn dan de enigen, die wat kunnen doen, omdat zij de middelen bezitten om hun argumenten kracht bij te zetten. Zo is het klaarblijkelijk ook in Ghana gegaan. Op het ogenblik dat we deze regels schrijven is nog niet bekend, of de staatsgreep van leger en politie een definitief succes zal hebben. Dat de tegenstanders van Nkroemah macht niet zonder slag of stoot konden overnemen, was duidelijk. In een poli tiestaat treft men met name bij de politie en de strijdkrachten mensen aan, die zich zo hebben ingespannen om het de dictator Nkroemah naar de zin te maken, dat zij alleen al uit eigenbelang zo lang mogelijk probe ren, de dans te ontspringen. Vermoord Er is in de meer dan acht jaren, die sinds het onafhankelijk worden van Ghana (vroeger onder Nederlands en Brits bestuur Goudkust genoemd) heel veel gebeurd, dat de reputatie van Nkroemah geen goed heeft gedaan. Ve le tegenstanders van de president wer den op diens bevel letterlijk en figuur lijk uit de weg geruimd. Op die ma nier slaagde hij er in, de alleenheer schappij te verkrijgen. Ook trachtte hij de andere landen van West-Afri- ka voor zijn ambitieuze plannen te winnen. Lang heeft hij er van ge droomd, dat hij nog eens de grote lei der van zwart Afrika zou worden. Het leek zo goed te beginnen. De 56-jarige Kwame Nkroemah was de eerste Afrikaanse nationalist, die er in slaagde, een machtige positie te ver werven op het Afrikaanse continent, waar de blanken toen nog vrijwel over al de lakens uitdeelden. In de Ver. Staten en Engeland volgde hij hoger onderwijs, leerde ook in die landen honger en ellende kennen en keerde naar zijn land terug als iemand, die voorbestemd was, leiding te geven. De Nkroemahde afgezette president van Ghana, die zich in Peking bevindt en niemand meer ver tegenwoordigt, ook niet als hij nog naar Hanoi gaat om inzake Vietnam te bemiddelen Britten stelden echter geen prijs op zijn optreden en voordat zij Goudkust in 1957 onafhankelijkheid verleenden, bracht Nkroemah geruime tijd in ge vangenissen door. Toen zijn Verenigde Volkspartij bij de eerste algemene verkiezingen goudkust in 1951 een overweldigende meerderheid kreeg liet de Britse gou verneur hem vrij zodat hij de leiding van de eerste Afrikaanse regering op zich kon nemen. Nkroemah, die een socialistisch Afrika van politiek vere nigde zelfstandige landen als ideaal beschouwde, streefde vervolgens naar zelfbestuur van zijn land. De pan- afrikaanse gedachten van Nkroemaih verspreidden zich over het Afrikaanse continent, doch ondervonden ook veel gezet, de van regeringsege geleide het voormalig Frans - Afrika. Uitspraak Met zijn uitspraak „Het is veel beter vrij te zijn om het eigen land te rege ren, of zelfs verkeerd te regeren, dan door een ander bestuurd te worden" concentreerde hij de directe controle op regering en partij in eigen hand. Zijn politieke tegenstanders liet hij arresteren en buitenlandse persverte genwoordigers werden over de grens gezet de van regeringswege geleide pers verheerlijkte het staatshoofd als een goddelijk wezen, waarbij hem de titels Verlosser van Afrika, Grote Mes sias en de Christus van onze tijd wer den toegedicht. Krachtig gebouwd en met het uiter lijk van een idealist had Nkroemah een charme en een levenslust die ieder een voor zich innam. Hij had er slag van om in een felle rede, met wilde gebaren, zijn toehoorders op te zwe pen. Hij werd rooms-katholiek opge voed, doch noemde zich later een niet kerkgenootschap behorende christen. In de politiek rangschikte hij zich als marxistisch socialist. Volgens hem bestond er tussen deze twee geen tegenstelling. Opleiding Lang vrijgezel gebleven huwde Nkroemah in 1957 in alle stilte met een Egyptische. Het echtpaar heeft :n zoon en een dochter. Francis Nwia Kofie (Kwame) Nkroemah werd op 21 september 1909 in het dorpje Nkroful, in de provincie Nzima, geboren. een eerste opleiding op scholen de rooms-katholieke missie ging hij naar een instituut van de regering in Accra, waar hij voor onderwijzer werd opgeleid. Gedurende enige tijd had hij het voornemen tot de orde der Jezuiten toe te treden, doch in 1935 ging Nkroemah naar de Verenigde Sta ten om te studeren aan de universiteit voor negers in Pennsylvania. Hij ver wierf daar graden in wijsbegeerte, opvoedkunde en theologie. Om zijn studie te bekostigen deed hij allerlei werkzaamheden, zoals die van hut jon gen op schepen en arbeider op een scheepswerf. In 1945 ging hij naar Lon den om er economie te studeren. In 1947 keerde hij naar zijn land terug waar hem de leiding van de Verenigde Goudkust-partij werd toevertrouwd, trouwd. Na zijn benoeming als premier in 1951 ging Nkroemah voor de eerste maal in 1957 naar de conferentie van Gemenebestpremiers in Londen. Bij een volksstemming over de be noeming van een president kreeg Nkroemah een overweldigende meer- Nkroemah ze barst. Het kan soms erg lang duren. Maar de barst komt vrijwel altijd. Dat moet Kwame Nkroemah, de afgezette president van Ghana thans ook ervaren. Toen hij in 1957 de leiding overnam uit handen van de Britten was er reden om zijn optreden met ver trouwen en sympathie gade te slaan. Na verloop van tijd bleek echter, dat hij geen tegenspraak duldde. De alleenheerschappij van Nkroe mah maakte van Ghana een politie staat, waar niemand een ogenblik zeker was van zijn veiligheid. Mee dogenloos roeide Nkroemah de op positie tegen zijn dictatoriale nei gingen uit. Dit optreden leidde er toe, dat de Ghanezen zich „op de vlakte gingen houden". Het gevolg was, dat een algemeen verlangen groeide naar „bevrijding". Men wachtte op een stap, die een eind zou maken aan de macht van Nkroemah. Enkele op zijn leven gepleegde aanslagen mislukten. Van de ge legenheid, dat Nkroemah zich bui tenslands bevond heeft men nu ge bruik gemaakt, een eind te maken van de „mythe van Nkroemah" Alleen degenen onder strijdkrachten en politie, die zich ernstig gecom promitteerd hebben, hebben zich tegen de staatsgreep verzet. Ook in de buurlanden van Gham> zal de staatsgreep indien zij blij vend een nieuwe situatie zal schep pen als een grote opluchting worden ervaren. derheid. Op 1 juli 1960 werd hij beëdigd. Hij behield het premierschap en had daarmee alle macht in handen welke voordien werd uitgeoefend door de gouverneur-generaal en de pre mier. Onder zijn leiding werd het vijf jarenplan voor opwekking van elektri citeit door een dam in de Volta vol- Op politiek gebied werkte hij aar de samenwerking tussen de Afrikaan se landen op velerlei terreinen. Hij bracht bezoeken aan de Verenigde Sta ten, Canada, India, China, de Sowjetu- nie en de meeste Oosteuropese landen. In 1961 nam dr. Nkroemah de algehele leiding van de Verenigde Volkspartij in handen en in datzelfde jaar riep hij zich uit tot opperbevelhebber van de Ghanese strijdkrachten, nadat hij een Britse stafofficier van diens post als chef van de defensiestaf had onthe ven. In oktober 1961 liet Nkroemah onge veer vijftig politieke figuren, onder wie enkele leiders van de Verenigde oppositiepartij, arresteren. Volgens een officiële verklaring bestonden er plannen om de president en een aantal ministers te laten vermoorden. Korte tijd later kwam de reis van Koningin Elizabeth naar Ghana in gevaar door dat zich in Accra bomaanslagen voor deden. Na een haastig bezoek van de Britse minister van gemenebestzaken aan de Ghanese hoofdstad ging het bezoek door en verliep ongestoord. In januari 1964 voerde Nkroemah het eenpartijstelsel in. BRUSSEL In het centrum van Brussel hebben gisteravond gangsters een politieagent doodgeschoten en zijn lijk ontvoerd. De agent had post gevat bij een par keerplaats waar een uit Luxemburg af komstige, gestolen auto was ontdekt. Tegen middernacht kwam een drietal mannen de wagen ophalen. Toen ze op de politiebewaking stuitten openden ze *--1 vuur met automatische wapens. Ze ïn vervolgens de vlucht, na het lijk de agent in de koffer van hun auto te hebben gelegd,, v- Het gehele Belgische politieapparaat werd gealarmeerd om de daders op te sporen. Via de ra&io, werden,.oproepen uitgezonden voor medewerking van de bevolking. Aangezien de auto waarschijn lijk bij de schietpartij beschadigd is, zijn ook alle garages gewaarschuwd. Op de laats van de moord is een identitelts- :aart gevonden van een Fransman, een ran de "ermoedelijke daders. Enkele maanden geleden werd eveneens in het Brusselse centrum een politieman gedood bij een poging tot arrestatie van inbre- Twee VS-soldaten in Berlijn vrijgelaten BERLIJN Twee Amerikaanse solda ten, die veroordeeld waren om hun aandeel in het smokkelen van vluchtelin gen naar West-Berlijn, zijn vrijgelaten. Generaal-majoor John F. Franklin Jr. had eerst hun straffen op drie maanden bepaald. Daarna schortte hij de straffen op, rekening houdend met het feit dat de annen al anderhalve maand in een ka- •rne vast zaten sedert hun arrestatie. Soldaat eerste klas R. Herman (21) en specialist William G. Taylor (22) zullen ,met hun volledige militaire status" veer worden ingedeeld bij een ander legeronderdeel in West-Europa, niet meer in Berlijn. Zij hebben twee Oostduitse vrouwen en een man gehol pen over de zonegrens te komen door hen Amerikaanse uniformen te leve- Nieuwe aanval op Merdeka-paleis DJAKARTA Overste Oen toeng heeft gisteren voor het mili taire tribunaal toegegeven verant woordelijk te zijn geweest voor de dood van de Indonesische gene raals tijdens de mislukte staats greep van oktober. Zijn bevel de generaals weg te voeren beteken de tevens het doodvonnis. Eerder had Oentoeng gezegd, dat hij alleen maar bev-?l had gegeven de betrok ken officieren weg te voeren. Hij deed dit uit eigener beweging om zoals hij zei, Soekarno te redden. Lid van de Indone- siche communistische partij zou hij niet zijn geweest, vertelde Oentoeng voor het tribunaal. Hij verwerpt de beschuldigin gen van hoogverraad. Inmiddels heeft het Russische blad Prawda aangedrongen dat Oentoengs h;ndlanger. Njono. wordt vernietigd. Terwijl het proces aan de gang was DOOR Sinds jaar en dag staar mijn heel oude, heel degelijke, maar toch wel heel moegereden fiets in de kelder. De banden futloos slap: het licht er af gesloopt dooi; iemand, die de lamp kwam „lenen" en nimmer terug bracht. Er is geen sprake van, dat ik er zo op zou kunnen wegrijden en toch, toch kan ik het niet over mijn hart verkrijg ;n dit vehikel op te rui men. Ergens in mijn achterhoofd gaat geen stalen ros meer, maar een ele gant nietsje, dat je in tweeën kan draaien, met verstelbaar zadel en een hoog stuur. Bandenplakellende is er ook nie meer bij. Dat wil zeggen de morele plicht om die ellende zelf te kunnen opknappen. Die bestond vroegei Geen eigen fiets voor je een bano kon plakken De proef heb ik du. afgelegd en tegelijkertijd besloten liikheld. Leermeester A gal dan de afzet, leermeester B ving me op bij de rechtermuur en dan zeilde ik naar leermeester 2 verderop links. Wie het hardste schold, weet ik niet meer en hoeveel blauwe plekken de lessen opgeleverd hebben evenmin. Maar nog wel het triomfantelijk ge voel toen ik het ererondje ten aanschouwe vj.r de verzamelde fami lie kon rijden. dat ik eens. nog eens op het zadel zal klimmen en -ver stille paden pedde- Want daai rit de ellende in. Ik durf niet door het stadsgewoel Een paar jaar geleden riet nog eens geprobeerd Schaapjes uit één wei Zou het waar zijn. dat de automen sen toch wel weer terugkeren tot de fiets? Misschien niet voor zijn haastig zakelijk lewn maar voor zijn vrije tijd. Maar zijn de mensen van nu nog fel, dat ik maar weer lopelaar ben geworden. De protesten varieerden overigens wel van aard. Men vond mij een onverantwoordelijk wezen op de weg. Een gevaar voor de mede mens. Men oeweerde geen rust meer te hebben wanneer ik op het rad zat Een minuut te laat thuiskomen bete kende bleke rirakke gezichten, want men waande mü reeds in het zieken huis. Maar net felste trof de kreet „Je zit niet co een fiets, maar steiger' als op een paard. Geen gezicht!" Dat bracht 'e fiets in de kelder. Om nog liaar weinig aar te den En nu? Daai komt de hele oude liefde weer boven door de RA 1 Alleen maar door de R.A.I. in de krant, want ik zal me verre van zulke verleidelijke v-rden houden De fiets dat het eens en voor altijd was Waar aan ik me strikt gehouden heb O die tijd v-m het fietsen Ieren! Dat is nu ook voorbij. De kinderer bereiden zien op de step voor en stap pen op een uoede (of kwade) dag o; moeders fiets en rijden weg. Bij mi waren er drie man sterk voor nodig Ze hadden een taakverdeling oupge teld, omdat mijn eerste eenzame leer meester naar adem snakkend maai zeer luide had verkondigd dat nor één les voor hem het einde zou bete Het was 'n een verrukkelijk straat je, de MeesVr Lottelaan in Haarlem Tuinmuren omrandden het een goedf meter brede wegdek. Daarom moes ten ze ook zo hard achter je aanlo pen. want er was geen litwijkmoge dan geen fietsen moeten komen met plastic maannelmen en toch ook maar liever een geruisloos motortje, waar bij de trap'llusie desnoods behouden mag blijven, maar dan- wel mneite- Of zijn er zovelen, die toch wat heimwee hebben naar een tikkeltje orimitiviteit? Die het niet aLemaal zo gladjes, zo v'ug en zo veel behoeven 'e hebben? Die de stille paden verkiezen boven Ie grote verkeersaders en de grote heide boven wegberm? Gan dan maar naar ck- R A l en iekijk de karretjes eens Maar be tenk wel. dat er altijd nog het risico :n zit. dat j toch inplaats van met oen simpele 'iets met een su- ner-de-luxe raravan thuiskomt. werd voor het Merdeka-paleis van Soe karno door duizenden studenten gede-| monstreerd. Dit gebeurde even na beëdiging van de nieuwe ministers Soekarno's kabinet. Een stormaanval de studenten werd door de met bajonet-1 ten gewapende militairen afgeslagen. Ver-| schillende betogers, onder wie een meis je, liepen bajonetsteken op. Vijf kilometer verder raakten betogers I slaags met militairen, die hun mars door| de stad wilden verhinderen. Da demon stranten werden teruggedreven met pant-| serwagens en bajonetten. Protest (3) Naar aanleiding van het stukje Pro test 2 (C. Walle, Leiderdorp) het vol gende. 1. direct nadat Nederland op 10 mei 1940 in de oorlog betrokken werd, is van mij geen hoofdartikel of enig ander stuk meer in De Banier gedurende de bezettingstijd versche nen; 2 het hoofdartikel waarop in het tv-programma „Zo is het" dd. 11 febr. jl. gewezen werd. is voor de plaatsing niet in mijn handen geweest, evenmin als dit het geval is geweest met enig ander hoofdartikel of ander stuk dat gedurende de bezettingstijd in De Ba nier is opgenomen; 3. derhalve draag ik niet de allerminste verantwoordelijk heid voor wat er na 10 mei 1940 in De Banier heeft gestaan; 4. het voren staande wordt onomstotelijk beves tigd doordat de Raad voor de Perszui vering mij nimmer aansprakelijk heeft gesteld voor wat er gedurende de bezettingstijd in De Banier ver schenen is aangezien voornoemde Raad mij nimmer heeft opgeroepen, wat ongetwijfeld het geval zou zijn geweest indien men mij voor het hoofdartikel, dat in voornoemd tv-pro gramma voor het forum werd ge bracht. verantwoordelijk zou hebben gesteld: 5. in dit tv-programma is der halve t.o.v. mij sprake van een valse voorstelling en niet van een ontmaske ring, zoals de heer Walle schreef. Den Haag Ir C N van Dis Oproep •gingen Gezien de recente brug naar de vrede te nam heb ik een brief aan president Johnson geschreven om zijn medewer king aan een oproep tot een periodf van wereldgebed, waaraan ware dee te nemen door alle godsdiensten en alle rassen. Het zou bijv. kunnen or Goede Vrijdag. Miljoenen zouden dar hun problemen aan de voeten kunner leggen van God Almachtig. Die alle noden, ook die tn Vietnam en elder kan opheffen. Dit appèl zou kunner worden verwezenlijkt binnen het k" J?r van de VN-organisatie. Ik heb verder voorgesteld het e< bed vergezeld te doen gaan van uitir een van medeleven en van hulp aa' daklozen eenzamen zieken hongeren den. Ik geloof namehjk ook dat ee wereldomvattend beroep on onze naas tenliefde tot zeeen zou kunnen zii miljoenen. De klokken van Ne derland kunnen opnieuw luiden: ni vrede in Vietnam! Voorburg P. yan Ernst Back AMSTERDAM Er is in Nederland geen kerk aan te wijzen die (door haar toren) kan bogen op groter bekend heid en zelfs populariteit dan „de Wester", waarin op 10 maart het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal worden ingeze- gènd. In de loop der eeuwen is zij herhaaldelijk prijzend be zongen. Aan haar zijn de sen timenteelste liederen gewijd, over haar is in krachtig proza geschreven. Zij heeft bij dui zenden en duizenden (niet) Amsterdammers-in-den-vreem- de heimwee opgewekt naar het vaderland, dat door haar wenkte. „De Wester" sieraad van de oude koopmansstad, schepping van de onvolprezen bouwmeester Hen- drick de Keyser, die Amsterdam zoveel schoons aan bouwwerken heeft geschonken. Helaas, hij heeft haar voltooiing niet mogen bele ven. Hij stierf op zijn verjaardag. 15 mei 1621. acht maanden nadat Willem de Vrij, zoon van burge meester Fredei-ik de Vrij, de eerste steen had gelegd. Elf jaar heeft de bouw geduurd. Het heet, dat de bouwkosten mede zijn bestreden uit een deel van de matten", afkomstig uit „Zilvervloot", die Piet Hein op de Spanjaarden veroverde, maar zekerheid daarover is er niet. Op 8 juni 1631 werd de kerk ingewijd. En daaraan herinnert nog de steen, aangebracht boven de deur, waardoor men van de kerk uit de kosterij betreedt: „Tot Oefeninge van de Christelij ke Religie is dese Westerkerck ghesticht. Anno MDCXX den IX Septembr. den eersten steen ghe- leyt, ende Ao MDCXXX en 1 op Pinxterdagh de eerste Predicatie gedaen". (Predikant was dominee Pieter Baltus). Monumentaal De Westerkerk is eens genoemd „niet alleen de monumentaalste van de voor de protestanten gebouwde kerken in Amsterdam, maar ook in Nederland en in alle landen". Zij werd ontworpen als Latijnse kruis kerk, maar er vallen nog veel Gothi- sche trekken in te ontdekken. Het interieur heeft een lengte van 168 voet en een breedte van 97 voet. Tien pilaren dragen het dak. Het licht wordt toegang verleend door 36 ramen, die zorgdragen voor een dus danig effect, dat het schemer-duister, zo kenmerkend voor rooms-katholie ke kerken, hier niet aanwezi" is. Opvallend fraai zijn de dertien ko peren lichtkronen, vier grote in het middenschip en negen kleinere in de zijschepen en op de gaanderij. Het orgel, tegen het einde van de zeven tiende eeuw door Roelof Barems Duytschot gebouwd, is zoals eerder geschreven aan een grondi ge restauratie toe. Voor de plechtig heid op 10 maart is het echter nog zeer goed bruikbaar. Toren Maximiliaan van Oostenrijk had- de stad Amsterdam, een anderhal ve eeuw voor de bouw van de Westerkerk, het recht verleend de keizerskroon te gebruiken. Deze kroon ging de 85 meter hoge toren van de kerk sieren. Die toren is de trots van de Amsterdammers. Reeds op verre afstand is hij van alle kanten zichtbaar. Niet alleen de Amsterdammers, maar ook niet-Amsterdammers prijzen hem als de mooiste toren van heel het land. Hij werd voltooid in 1638, toen- de kerk dus allang in gebruik was genomen. Onder de eerste trans hangen drie luidklokken, waarvan de heeluursklok ruim 7500 kilo weegt. Boven de eerste trans han gen de uur-, speel- en slagwerken. Daarnaast zijn er nog 33 carillon- klokken. Deze toren, wel eens aangeduid met Lange Jan of Malle Jan, heeft vooral dichters en schrijvers geïn spireerd. en zal dit blijven doen tot in lengte van dagen.... Graven Men neemt aan, dat Rembrandt in de Westerkerk zijn laatste rustplaats heeft gevonden. In het Begraafreke- ningenboek van de kerk vindt men althans opgetekend: „Deynsdach, 8 October 1669. Rembrandt van Rijn, schilder, op de Roosegraft, tegheno- ver het Doolhof. Laet na 2 kijnders". Maar waar zijn gebeente rust, is niet precies bekend. In 1906, toen zijn driehonderdste geboortedag werd herdacht, werd te gen een van de zware muurzuilen een eenvoudige gedenkplaat onthuld, waarop vermeld: „Hier ligt begraven Rijn, ge- Rembrandt Harmensz. zoon Titus wel in de Westerkerk ligt begraven. Echte praalgraven, zoals we die in zovele kerken in Nederland kennen en waarin de gebeente van beroem de mannen rust, bezit de Westerkerk niet. Paniek De geschiedenis van de Wester kerk heeft een zwarte bladzijde. De historicus bericht: „Tijdens de bouw van het orgel werd in de zuidoost hoek van het gebouw voor de lalmoezeniers-weesklnderen een gro te, ruime gaanderij aangebracht. Op condag 27 juni 1704 vond hier een ontzettend ongeluk plaats. Onder de prediking van ds. Jacobus Streso werd de gemeente eenrklaps opge schrikt door een geweldig gekraak. Boven de gaanderij stortte de noorde lijke boog van het gemetselde ge welf plotseling ineen; de kinderen, die hier zaten werden onder het neervallende puin bedolven...,". Er ontstond een geweldige paniek. „Er waren kinderen die van de gaan derij sprongen, anderen lieten zich langs de pilaren naar beneden glij den en het gedrang der knapen op de trap, die naar de uitgang voerde was zo groot, dat het hek niet dan met de grootste moeite kon worden ontsloten". Zes weeskinderen werden gedood, t4 liepen verwondingen op. De vol gende dag werd nog een knaap dood onder een vernielde bank gevonden. Hij had zijn Psaimboekje nog in de Transatlantische piloten: NEW YORK Amerikaanse piloten heben in een advertentie beweerd dat een nieuw voorschrift van de Amerikaanse regering een „ernstig risico" schept voor bot singen in de lucht boven de Atlan tische oceaan. De advertentie in de New York Times luidde (gedeeltelijk): „Een recente dras tische verandering in de 'liegprocedures boven de Atlantische Oceaan stelt de pas sagiers bloot aan het ernstige risico var botsingen in de lucht- Wij hebben lit middelen om dit nrobleem op te lossen uitgeput. Deze kennisgeving is bedoeld om uw hulp 'die van de passagiers) krijgen om een mogelijke ramp te vo komen" ij De piloten drongen er bij de passagiers op aan contact op te nemen met hun vertegenwoordigers in het congres verzoeken om een onmiddellijke opschor ting van het nieuwe voorschrift en een onderzoek daarnaar door het Federale bureau voor de luchtvaart. Het bureau heeft op dertien januari de vereiste afstand tussen vliegtuigen boven de Atlantische oceaan verkleind van 193 kilometer tot 144 kilometer. Het is in de eerste plaats een economische maatregel Men wil meer vliegtuigen boven dp At lantische oceaan P" njlntpn willen dat op veilige wijze kunnen r'oen Met de navigatiesystemen die nu in gebruik zijn. ..is het zee' moeilijk de ab soluut iuist» oositlo an liegtuigen vast te stellen. Hoewel 193 kilometer of zelfs '44 kilometer een grote afstand mag lij ken, zeggen de piloten, dat het met straal vliegtuigen niet lang duurt yoor men een i dergelijke afstand heeft afgelegd." Op het ogenblik vraagt ongeveer 81 procent van de 200 transatlantische pilo ten een minimum scheiding van andere vliegtuigen van 216 km. Het bureau is bereid deze grotere onderlinge afstand toe te staan indien de vliegtuigen bene den de 8400 m vliegen in plaats van de normale transatlantische hoogte 9-900 tot 11.100 m. De maatschappijen zijn hier niet voor omdat vliegtuigen op lagere hoogte aan zienlijk meer brandstof per mijl gebrui ken. De piloten menen echter dat hand having van de veiligheidsfactor het ge bruik van deze extra brandstof recht vaardigt. NEW YORK Saoedi-Arabië heeft Amerika verzocht om militaire en politie ke steun, waaronder vliegtuigen, als Egypte de gevechten in Jemen hervat, aldus de New York Times. Komog Feisal zou president Johnson gewaarschuwd hebben dat Saoedi- Arabische strijdkrachten in Jemen tussen beide zul'en komen als de republikeinse strijdkrachten gesteund door de troepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7