Meer behoefte aan gehuwde werkende vrouwen Een ivoord voor va ndaag Wereldraad zit niet op ons woord te wachten DUET INDONESIË DRUKT NU EIGEN RIJBELS Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. nieuw Alle musici gelijk in plan Eén studiecentrum voor sexualiteit? Wat wil de NVSH? Zeg het met bloemer. Beroepi n gsiverk Port ugees-Joods Amsterdam zetel in wereldfederatie VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 Laten uw lendenen omgord zijn en uw lampen brandende" (Lucas 1235). Een oproep tot waakzaamheid. Zalig die slaven, die de heer bij zijn komst wakende zal aantreffen, zegt de Here. Er is in het leven van de mens veel wat de waakzaamheid, waarop Jezus doelt, kan doen verslappen. Daar is in de eerste plaats de drukte van alledag. We hebben zoveel aan ons hoofd, we moeten ons met zoveel zaken bezighoudendat dat. ene, die waakzaamheid, er bij inschiet. Natuurlijk, ive spreken er zo af en toe wel over. De Here komt.' En dan is er daarnaast de twijfel. Het is mogelijk, maar en dan komt het: al eeuwenlangheeft de mens op Zijn komst gewacht en tot op de dag van vandaag is het bij wachten ge bleven. En hoe lang kan het nog duren? Toch de lendenen omgord en brandendede lampen. Op alles voorbereid. Hoe allerlei zaken ons ook in beslag nemen. Al tijd leven in de zekerheid: Eens breekt de dag aan. Leren ons daarnaar te richten. Want het is een realiteit. De komst des Heren is een vergeleken met die van een dief in de nacht. Als niemand er attent op is, als niemand er op heeft gerekend, als er geen toebereidselen zijn gemaakt, zal Hij daar ineens zijn. In al Zijn heerlijkheid. En dan? Ja, en dan! Hoe zal Hij ons aantreffen, wakende en brandende de lampen of slapende en de lamp gedoofd? Op het antwoord hebben we ons te bezinnen. Nu! Wij lezen vanavond Marcus 1 vers 1 tot 13 Ds. Maris tot ICCC-ers t kerkredactie) men graag meer contact zou willen heb- ben. Dit heeft de verontrusting opgewekt AMSTERDAM Een van de onder-1 van ds. J. C. Maris. Europees secretaris werpen, die herhaaldelijk naar voren i van de Internationale raad van chrlstellj- kwamen op de vergadering van het een- ke kerken (ICCC). In Getrouw, het Ne- traal comité van de Wereldraad van Ker- derlandse orgaan van deze organisatie, ken in Genève. was de verhouding tot de schrijft hij onder meer: „Men kan er wel op rekenen dat dit met de nodige voorzichtigheid in zijn werk zal gaan en niet zal neerkomen op een schriftelijke uitnodiging om s.v.p. lid van de Wereldraad te worden. In feite is men al enige tijd bezig op dit terrein. Zo wordt getracht de niet deelnemende ker ken althans te doen medewerken aan interkerkelijke acties, zoals kerbouw, bijbelverspreiding, evangelisatie, hulpver lening e.d. Officieel gaat dat dan niet van de Wereldraad van Kerken uit De betreffende kerken zullen in vele gevallen bereid zijn mee te doen. Niet alleen terwille van het werk dat men samen gaat doen. maar ook omdat men zo een gelegenheid heeft om te laten zien dat men heus niet kinderachtig is. Er is hier een niet te onderschatten psv- ohologische factor. Kleine kerken die anders niet in tel zijn, vinden op deze manier een soort officiële erkenning. Het zal dikwijls vo zijn dat de oecume ne zelf op de achtergrond blijft, maar dat bij haar aangegoten kerken zich met een uitnodiging tot samenwerking rich ten tot kerken die geen lid zijn. En zo zal men er geleidelijk aan wennen dat allerlei dingen gemeenschappelijk wor den gedaan. Tenslotte is het dan niet zo'n grote stap meer om ook formeel tot de kerken-organisatie toe te treden. En dat is dan ook het doel geweest. „Conservatief- evangelische" kerken kun nen zich er dus vast op voorbereiden." spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Van onze kerkredactie) SCHIPHOL Indonesië telt thans ongeveer zeven miljoen christenen. Op een totale bevol king van 103 miljoen is dit onge veer zeven procent. Beslist een minderheid dus. Maar toch heeft de Indonesische regering alle medewerking verleend bij de bouw en de inrichting van de eigen drukkerij van het Indonesische Bijbelgenootschap te Bogor. Twintig procent salarisverhoging voor tandtechnici UTRECHT De Nederlandse maat schappij tot bevordering der tandheel kunde. de vereniging van laboratorium- houdende tandtechnici en de drie organi saties van tandtechnici (de algemene bond Mercurius, de katholieke bond van technici en de christelijke bedrijfsgroe pencentrale) hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor het personeel in de tandtechnek, waarin een belangrijke salarisverhoging is opgeno- Mede ten gevolge van het jarenlang uitblijven van een aanpassing van de tarieven die door de tandtechnische be- r rijven aan de tandarts mogen worden berekend, met name met het oog op de ziekenfondstarieven, was een achterstand in de salariëring ontstaan van tenminste twintig procent. Deze achterstand is in de nieuwe c.a.o. weggewerkt doordat de salarissen zijn opgetrokken tot het ni- Tn'Slen" "'"dTSv^heid' De"suSSng AIdu, y.rt.ld, dc h«r J. J. Kijdd van de arbeid heeft de nieuwe cao. adjunct-algemeen secretaris van het goedgekeurd. Bij deze overeenkomst zijn Nederlands Bijbelgenootschap (afde- jjng. vertalingen) gisteren bij zijn te rugkeer uit Indonesië, waar hij veer tien dagen is geweest, om het feest van de opening van de drukkerij mee te vieren. De opening vond plaats in tegen woordigheid van vele autoriteiten. Zij kwamen niet alleen uit hoofde van hun functie, maar toonden zich werke lijk geïnteresseerd, aldus de heer Kij- ne. Derde vice-premier dr. Leimena sprak over de verhouding tussen de Indonesische revolutie en het evange lie (geen tegenstelling, zo betoogde hij) en tot de verdere sprekers behoor den generaal Simatoepang en prof. Mu- lia, wie door de Vrije Universiteit een eredoctoraat zal worden toegekend. Opmerkelijk was het woord van de regent van Bogor. Deze overtuigde isla miet wilde met tal van citaten uit de Koran aantonen, dat de opening van deze christelijke drukkerij niet in te genspraak is met de Koran. Maar wel moeten volgens hem de bijbelvertalers niet alleen vertalen, maar ook zoeken naar „weggemoffelde" teksten, die opvattingen van de islam kunnen be vestigen. Die wens zullen de vertalers wel naast zich neerleggen, aldus de heer Kijne. Eregaste was de tweede vrouw van 1 1100 werknemers betrokken. Studenten zorgen zelf voor vertier UTRECHT De studentenvereni gingen van Utrecht hebben gemeend in samenwerking met de USF (de ver zorger van de. algemene studentenbe langen te Utrecht) te moeten over gaan tot het scheppen van meer moge lijkheden om in het weekend uit te gaan. Men is overgegaan tot het opzetten van een „zaterdagavondsociëteit", waar men kan dansen, een biertje of iets anders drinken en naar een of ander cabaret kan kijken. Op zaterdag 5 maart wordt gestart in de sociëteit van Eritas. Het SSR-cabaret zal er optreden en de beatgroup „The King Beez". (Advertentie) Een platenbon is altijd raak de president, mevrouw Hartini Soekar- Sinds 1960 is het verboden, om druk werk in de Indonesische taal in te voeren. Dit verbod geschiedde voorna melijk om deviezen te besparen en de oprichting van eigen drukkerijen te stimuleren. Toch heeft de regering het Indonesische Bijbelgenootschap twee maal een royale ontheffing verleend. In 1960-'61 mochten 500.000 boekjes en in 1961-'63 bijna twee miljoen boekjes (bijbels en bijbelgedeelten) worden ingevoerd. In het kader van de herstel betalingen heeft Japan vorig jaar een kwart miljoen bijbels gezonden. Bescheiden iële opdrachten zou aanvaarden. Prl- _ia vindt het IBG, dat zelf al meer dan genoeg te doen heeft. Trouwens, het begin van de activiteiten is nog maar bescheiden. Op het ogenblik zijn er nog geen zetmachines. Het zetten moet voorlopig nog bij anderen ge schieden. In 1970 wil men honderddui zend bijbels per jaar kunnen afleve- Het leeuwedeel van de buitenland; _j hulp voor de drukkerij in Bogor is geleverd door de grote bijbelgenoot schappen (in Engeland, Amerika en ons land). Veel coördinerend en admi nistratief werk is verzet door de men sen van het NBG. Inbreng Van de Inbreng van de „conservatieve evangelischen" heeft ds. Marls niet veel verwachting: „Er zal wel gezegd worden dat ze toch zo'n waardevolle bijdrage kunnen leve ren aan het „gesprek", maar men vergis- se zich niet. Want het is niet zo dat de oecumenische kerken en theologen op het verlossende woord van deze evangeli sche groepen zitten te wachten. En deze laatste moeten zich maar niet vleien met de hoop dat hun getuigenis daar veel zal uitwerken. Het wordt hoogstens verdra gen als ook een „visie" op de openbaring van God. Maar voor de absolute eisen van het Evangelie zal geen plaats zijn. De koers blijft bepaald," zo meent ds. Maris. Ds. Steenmeijer overleden LEEUWARDEN Op 87-jarige leef- tijd is overleden ds. J. J. S. Steen- meijer, emeritus predikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Ds. Steenmeijer werd geboren in 1879. Hij studeerde in Utrecht en werd in 1906 kandidaat. Op 8 december 1907 aanvaardde hij zijn ambt in Krewerd bij Delfzijl. In 1910 verwisselde hij deze gemeente voor het naburige Oter- dum. Vandaar ging hij in 1919 naar Lutkewierum. Van 1927 tot aan zijn emeritaat, dat hem op 1 mei 1944 werd verleend, diende hij de gemeente Oostvlieland. Nadien yias hij nog eni ge tijd als hulpprediker te Gerkes- klooster werkzaam, waar hij ook is' blijven wonen. De begrafenis vond vanmiddag in Ger- kesklooster plaats. En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter Houding van velen is nog negatief (Van onze kerkredactie) UTRECHT Een onderwerp, dat steeds meer discussies uitlokt is dat van de gehuwde buitenshuis werkende vrouw. Voor de Ne derlandse Hervormde Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid en de Landelijke commissie van de Hervormde Vrouwen Dienst is dit dan ook een reden geweest gisteren als afronding van een enquête een studiedag aan het onderwerp te wijden. 25 februari (Advertentie) Een platenbon is altijd raak Luns in Paramaribo PARAMARIBO Minister Luns van buitenlandse zaken heeft gisteren te Paramaribo gesproken met Neder landse ambassadeurs die gestationeerd zijn in Zuid-Amerika en in het Carai- bische gebied. De ambassadeurs waren voor deze gflegenheid allen naar Para maribo gekomen. Minister Luns be sprak met hen internationale vraag stukken waaronder de kwestie Viet nam en de EEG. (Advertentie» Een platenbon is altijd raak Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1-2. luidruchtig feest. 2-3 verhoogde plaats in een ver trek. 1-4 luitenant-kolonel. 3-4 lyrisch ge- Ds. Bons beroepen in Noord-Celebes (Van onze Leidse redactie) OEGSTGEEST De Raad voor d Zending heeft onlangs aan de kerk van Minahassa aangeboden ds. P. Bons, zendingspredikant met verlof uit West-Irian, naar Noord-Celebes te zenden om werkzaam te zijn als studentenpredikant in Menado. Gis teren reeds ontving ds. Bons een be roep van genoemde kerk met de mededeling dat men hem gaarne voor het studentenwerk zou ontvangen. Momenteel wordt een visum voor hem aangevraagd. In afwachting daarvan zal ds. Bons op het zendings bureau het werk van ds. H. Perdok waarnemen. Ds. Perdok, die, zoals wij eerder berichtten, een reis naar Indonesië gaat maken in opdracht van de Raad De by het N.V.V. aan-j voor de Zending zal door vertraagd Bond van Kunstenaars afkomen van zijn visum eerst maan kunstredactie) onder de ondervraagden maar weinig vrouwen zijn, die de vrouw „het recht op werken buitenshuis" zouden willen verlenen. Mevrouw drs. A. J. Schelle- kens-Ligtbart dacht daar anders over in haar sociologische uitleg van dit vraag stuk. Als een van de belangrijkste oorzaken van belangstelling voor de werkende ge huwde vrouw noemde zij het tekort aar vrouwelijke arbeidskrachten. Het aantal niet schoolgaande en ongehuwde vrou wen, dat in het arbeidsproces is opgeno men daalt, omdat de leerplicht wordt verlengd, maar ook omdat meer meisjes verder gaan leren, vroeger trouwen en meer kans hebben om te trouwen omdat het mannenoverschot toeneemt. Redding Daarom kan alleen de gehuwde vr die nog thuis is redding brengen. Dat het aantal, dat werk zoekt nog klein is komt omdat dit niet past bij het ideale beeld van het gezin. Toch is de oude visie aar het afbrokkelen. Steeds meer meisjes kie zen bewust een beroep, waar ze bevredi ging in vinden en dan is het niet makke lijk na het huwelijk hiermee op te hou den. Een andere reden is de groeiende behoefte aan geld. Het iets royaler leven kan bijdragen tot het geluk van het ge- Toch kan aan werken buitenshuis bij voorbeeld niet worden gedacht in bepaal de perioden, zoals wanneer er jonge opgroeiende kinderen zijn. Echter nog geen concreet onderzoek heeft bewezen, dat het buitenshuis werken van de moe der leidt tot verwaarlozing of criminali teit van de kinderen. RL Vrolijk dag kunnen vertrekken. Hij hoopt in september terug te zijn. UTRECHT - gesloten Alg. heeft aan cultuurminister een programma van beginselen muziekdramatische kunst en een nieuw salarlcringsplan voor orkesten en koren voorgelegd. Gebroken Is hierin met de veel gewraakte rapporten van de com- missie-Wltteman, die. aldus het A.B.K. onrust en tevredenheid hebben gezaaid.! het salarisplan zRn alle twintig Neder- France hebben gisteren een aardgas- landse orkesten gelijk. i contract gesloten. Volgens de overeen- nkomst zal NAM hoeveelheden aardgas de ISmgrlTeSen tóruggebÏÏcht v<n vijf «n Fwnkrijk leveren bestemd voor tot drie. In groep I zijn ondergebrachtde openbare gasvoorziening en voor 'de eerste en tweede concertmeester en|de industrie, die geleidelijk zullen voerders van de verschillende par-1 oplopen tot vijf miljard kubieke meter Aardgascontract NAM-Gaz de France GRONINGEN De NAM en Gaz de de meeste mannen antipathiek staan te genover het buitenshuis werken vrouw. Zij willen vasthouden verouderde gezinspatroon en aan het ide aalbeeld van de vrouw, die dienstbaar is aan man en kinderen. De samenleving heeft echter grote behoefte aan werken de gehuwde vrouwen, besloot mevrouw Schellekens. Cijfers Mr. drs. G. J. Leibbrandt, lector in de economie aan de VU vond, dat vanuit economisch standpunt gezien een grotere deelneming van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces zeer gewenst is. Het aantal openstaande arbeidsplaatsen voor mannen (3,6 procent van de totale be roepsbevolking) is maar half zo groot als dat van de vrouwen (6,5 procent). Hij pleitte voor enkele factoren, die het aantrekkelijker zullen maken voor de gehuwde vrouw om te gaan werken, zoals grotere fiscale tegemoetkoming, het besteden van veel aandacht aan de scho ling van meisjes, herscholing, meer over- blijf-mogelijkheid op de scholen en bij zondere arbeidsvoorwaarden voor de ge trouwde vrouw in de industrie. Prof. dr. L. J. van Holk besprak op dikwijls geestige wijze de zedelijke en godsdienstige aspecten. „De bijbel zegt er niets over", aldus prof. Van Holk, „want toen kende men dit probleem niet". Daarom moet de geest van het Evangelie en de geest van Christus hier de weg wijzen. Hij pleitte bij de beslis sing of de gehuwde vrouw al dan niet! zal gaan werken voor meer overleg, aandacht en tijd voor elkaar. Deze| egards voor elkaar hebben is een uiting van de liefde zelf. Soms hangt er al iets In de lucht van rulle aarde en terugkerend leven Neem alvast een voorproefje van de lente en neem een boeketje tulpen mee. Ze zijn er in zoveel soorten! beginsel niet afwijzend tegenover sub- sidieverlening aan de Nederlandse Ver- eniging voor Sexuele Hervorming! (NVSH). Deze organisatie heeft echteri zrs van na v.™„,uanvv u.nja.u n°f f'r" ftamMlë'e «tenm tijen, alsook de plaatsvervangende solo- per jaar. Met de levering zal, naar ingediend. Dit heeft staaissecreiari. musici. In plaats van na veertien jaarmen verwacht, nog voor het einde van Bartels donderdag gezegd ini de open- na tieni jaar de maximale 1967 een begin worden gemaakt. A" S&BjSfi ICiOO mnnfon kUITT.en (Vai parlementsredactie) aspecten, doch ook godsdienstige, ethi sche en sociaal-economische aspecten dienen in die voorlichting opgenomen te worden. Op landelijk niveau wordt met maat schappelijke organisaties van diverse j ggrd^.s richtingen overleg gepleegd over de j den va i eventuele oprichting van een studie-1 centrum voor sexualiteit en geboorte-1 Kinderrechten Hij meende, dat men niet al te senti menteel moet doen over het recht van de kinderen op een moeder, die altijd thuis is en altijd voor hen klaar staat. „Het kan voor een kind bijzonder nuttig zijn te weten dat er tijden zijn. waarop alle rechten hem niet toekomen en de grotere kinderen kunnen heel goed leren, dat zij ook maar eens iets voor hun moeder moeten opvangen." „Het gezin functioneert in de maat schappij". aldus prof. Van Holk, „en daar om is het buiten beschouwing laten van lie de maatschappij stelt, bewijs van bekrompenheid VARA kiest nieuwe omroepsecretaris (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aangezien de omroep secretaris J. B Broeksz binnenkort mr. J. A. W. Burger zal opvolgen als voorzit ter van de VARA, moet deze omroepvere niging een nieuwe secretaris hebben. Het bestuur heeft nu de heren Jan L. de Troye 'nu adjunct- bestuurder) en J. Smit (hoofd van de dienst gesproken woord radio) voor deze functie candidaat gesteld. In de jaarvergadering van de vereni gingsraad. welke wordt gehouden op za terdag 22 april, zal men uit deze twee candidaten moeten kiezen. (Advertentie) i zedelijk volwassenheid." Een platenbon is altijd raak DEN HAAG - De regerinj stut I» «fSSf- deeWe dicht. 3-6 rampzalige toestand. 4-5 een vijandelijk schip aan boord k -\mpen en beklimmen. 5-6 keurige. Bij juiste invulling leest men in de zouden zij jaarwedde bereiken. Tot groep I behoren alle overige orkest leden en vocalisten met een minimum van 11.000 en een eindsalaris var 16.000 's jaars. Voor vervangend aan- voerderswerk in deze groep is een toe lage van 1250 gedacht. Tot groep III behoren leerlingen '50' van het aanvangssalaris), adspiranten w R' centrum: te MÓlki-e'rum-Koudum: kand. A B K »-en£n ™iV"JrTT™t be-r-kktM H- J O1""10' M Bilthown: te Jutrtjp: tof een" Je" prSUk £r*Me IA' 'j ï- Bin-bergen te Opperdoee. opleiding, de bouw van behoorlijke con- :ertzalen. extra beloning voor bijzondere NED. HERV. KERK I Beroepen te Veenendaal (toez. - vac. P. de Jong»: J. Verwelius te Waddinx- te Middelburg (vac. H. Snoep): r. d. Zee. jeugdpred. te Rotterdam bekwaamheden en de instelling commissie van overleg. De A.B.K. acht het voorts gewenst dat een orkest be schikt over twee eerste dirigenten of een tweede orkest- Oplossint! vorige pu»ie' Hor 1 vaag 4 Esla, 7. bagatel. 10. j Het Zuidafrlkaanse blad „Rand Daily roede' 12 oneer. 14. Epe, 15. not, 17. end. Mail" in Johannesburg is dit jaar win- 18 sla 20 eng 21 lorre. 22. ark, 24. ral. naar geworden i an de jaarlijkse onder- 26 Ane 27 tèa 29 ree 31. Adèle. 33. scheiding van de Stichting van Ameri meent 35. dertien. 3è. test. 37. karn. i kaanse dagblaau-tgevers. Volgens dl Vert 1 Vere 2. abeel, 3. Gad, 4. een, 5. stichting heeft het blad zich o.m. krach- Sleen 6 aard '8. Gen, 9. tot. 11. opstand, tig verzet tegen de apartheidspolitiek er 13 Engelen 16. Oerle. 19. alk. 20. eer. 23. aangedrongen op betere levensomstandig- reeds 25 arena 26 aalt, 27. ter, 28. ami, heden, vrijheid van uitdrukking en socia- t0 eten 32. Let, 34. eek. I ie rechtvaardigheid voor alle burgers. in^bergen te Opperdoes. Aangenomen naar Hillegom (vac. Brouwer): C. Boogaard te Strijen; naar Bussvim (5e p.p. - toez.): C. v. Gelder te Tricht. Brdankt voor Zundert: F. J. Th. Boven te Muntendam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Appingedam (vac. J. P. Kakes): B. Fidder te Krabbendijke. Bedankt voor Denderleeuw (België) voor Soesterberg: G. den Heeten te Bruinisse (Z.). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Vennep: Otter te Deventer. OUD GEREF. GEM. IN VEP Toegelaten als proponent: de iB. v. d. Meer te Monster. bare vergadering van de Commissie j voor de Volksgezondheid. j Hij wees er op dat door het ontbre ken van contact met de NVSH niet duidelijk is wat voor doel zij heeft. „Wil men zich beperken tot zuiver technische hulpverlening bij de ge boortebeperking of gaat men meer de richting uit van een bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden vroeg de bewindsman. Dr. Bartels zei persoonlijk wel be reid te zijn subsidie te verlenen aan organisaties die zich beperken tot tech nische hulpverlening. Naar zijn me ning zal dan echter ook de taak die de huisartsen op dit terrein hebben, moe ten worden bezien. De KVP-er De Vreeze sprak de wens uit. dat niet eenzijdig een subsi die op dit terrein zou worden ver leend. Hij bepleitte een totaal subsi die-program, want „er zijn veel ande re instanties naast de N.V.S.H., die op hun wijze op dit terrein allerlei moge lijke activiteiten hebben ontplooid". Drs. Tilanus sloot zich bij dit plei dooi voor een niet-monopoliepositie de N.V.S.H. aan. Hij merkte op, •'at alleen de te geven voorlichting zich niet ;n mag beperken tot biologische Bartels mee. In de commissie bestond geen! eenstemmigheid over het karakter; van hel op te richten studiecentrum Drs. A. D. W. Tilanus (ch) bepleitte 4e oprichting van meer dan een bu-| reau, daarbij rekening houdende met i de mens-beschouwing en de socialis tische afgevaardigde dr. H. L. H. J. Lamberts bepleitte de oprichting j van juist één centrale instelling. Hij verzette zich tegen „verzuiling". De staatssecretaris merkte op, met de opvattingen van de verschillende maatschappelijke organisaties reke- ning te zullen houden bij de verdere: uitwerking van de voorgenomen plan- j nen. „Of men tot gezamenlijkheid kan! komen, durf ik niet te zeggen", zoj merkte hij op. AMSTERDAM Bij de laatste vergadering vau de raad van de we reldfederatie van sephardische Jo len, Ijeeft men de Portugees-Israëli tische gemeente in Amsterdam (de anige Portugees-Israëlitische (Advertentie) Een platenbon is altijd raak Prof. dr. Tinbergen naar Indonesië ROTTERDAM Prof dr. J. Tinber gen, hoogleraar in de econometrie aan de Economische Hogeschool, is vanmiddag naar Indonesië vertrokken. Hij moet pro beren de economie van dat land weer op poten te helpen. In december 1964 heeft de hoogleraar ook een bezoek ai bracht. meente. die nog in ons land bestaat) een zetel in genoemde raad aangebo den. Deze eervolle uitnodiging werd gedaan, omdat de Amsterdamse ge meente door de eeuwen heen de oudste en voornaamste sephardische gemeente van West-Europa is ge weest. De wereldfederatie van sephardi sche Joden (opgericht kort na de eerste wereldoorlog en gevestigd in Londen) houdt zich thans intensief bezig met de voorbereiding van haar grote we reldcongres, dpt in november in Parijs zal worden gehouden. De federatie ver tegenwoordigt bijna alle sephardische gemeenschappen in de wereld. Onder de sephardi verstaat men al lereerst de Joden, wier voorouders (reeds voor de christelijke jaartelling) op het Iberisch schiereiland woonden. In 1492 werden zij tegelijk met de Moren uit Spanje verdreven. Velen gingen onder dwang tot het rooms-ka- tholicisme over, maar vooral door de activiteiten van de inquisitoriale recht banken emigreerden de „nieuw-chris- tenen'\ ook wel „maranos" genoemd geleidelijk naar andere landen onder meer naar Nederland. Tot de sephardi rekent men echter ook de Joden, die afkomstig zijn uit de landen rond de Middellandse Zee, alsmede uit het Midden- en Verre Oosten. Dit gebeurt, omdat zij dezelf de ritus en nagenoeg dezelfde uitspraak van het Hebreeuws hebben. Hun totaal aantal wordt op drie mil joen geschat, waarvan de helft tegen woordig in Israël woont. De omgangstaal van de uit Spanje en Portugal stammende Joden is het Ladino, een zestiende-eeuws Spaans met elementen van de talen der lan den, waarheen zij gevlucht zijn, alsme de enige Hebreeuwse woorden. Dit La dino wordt in Israël door ongeveer driehonderdduizend mensen gesproken en in Tel Aviv verschijnen drie dagbla den in deze taal. Verder kan men het aantal Ladino-sprekenden schatten op ongeveer 750.000. In Nederland zijn het Spaans en het Portugees onder de sephardische Jo den in de negentiende eeuw in onbruik geraakt. Tot 1848 werd nn* in het Portugees gepreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2