Voorzitter Tilanus zoekt synthese Siliwangi generaal beschermt Nasoetion Prof. A. Anema overleden Soeharto dreigde met ontslag ,lin:d£) Den Uyl: „prijzen gingen gelukkig weinig omhoog" Elke mening moet tot haar recht komen Soekarno streng bewaakt Monument voor communisten Stuurman op zinkende sleper achtergelaten Nederlander wordt steeds natter dertig" jaar ch-vrouwen Verkeerde Marokkaan in de getuigenbank .7 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 Eis acht maanden wegens diefstal UTRECHT Wegens het verduisteren van ongeveer "23.000 eiste de staat giste ren tegen de 41-jarige beroepskeuze adviseur W. F. u't Amersfoort een gevan- Jenisstraf van acht maanden, waarvan rie voorwaar leiijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De officier bij de Utrechtse rechtbank wil bovendien uat F. zich onder psychia trische controle stelt. In de functie van beroepskeuze-adviseur was hij onder meer belast met het innen van subsidie gelden. Op deze manier eigende hij zich duizenden guldens toe. Het geld ging op aan uitgaan en auto's. Beginselprogramma wordt herzien KIESPIJN? Wég pijn... Als u WITTE KRUIS poeders kiest! Gezonde economie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Er moet wat voortgang komen in de herziening van het beginselprogramma der CHU. Reeds enige tijd houdt een commissie zich hiermee bezig. Een nieuwe vormgeving van het pro gram is zeker gewenst." Dit vertelt de zaterdag jl. ge kozen voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus ons. Wij hebben hem voor een nadere kennisma king een bezoek gebracht. De heer Tilanus ontvangt ons in zijn woonkamer aan de Statenlaan. Hier is hij gedurende de dagen dat de Tweede Kamer vergadert. De rest van de week brengt hij door in Arnhem, waar hij tot voor kort directeur was van de Stich ting Gelderland voor maatschap pelijk werk. Befaamd rechtsgeleerde en onafhankelijk denker (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kort na zijn 94ste verjaardag is vorige week vrijdag in zijn woning te Haarlem overleden prof. mr. A. Anema, oud-<hoogleraar in de rechtsweten schap aan de Vrije Universiteit en oud-lid van de Eerste Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij. De begrafenis had vanmiddag in alle stilte plaats op de begraaf plaats te Driehuis-Westerveld. Op uitdrukkelijk verzoek van de familie publiceren wij eerst van daag het doodsbericht. Met prof. Anema is een be faamd rechtsgeleerde, een onaf hankelijk denker en een politicus van bijzondere allure heengegaan. Mr. Anne Anema werd op 10 februari 1872 in het Friese Minnertsga geboren. Na zijn gymnasiumopleiding in Leeuwar den studeerde hij korte tijd klassieke letteren aan beide Amsterdamse universi teiten. De lectuur van dr. A. Kuypers „Ons Program" deed hem besluiten naar de rechts- en staatswetenschap stappen. In 1894 promoveerde hij Leidse universiteit tot doctor in de rech ten op een proefschrift over „Het begrip „onderstand" in art. 80 der Grondwet". Daarna oefende hij enige tijd het beroep van advocaat en procureur uit. Door zijn studie over „Calvinisme Rechtswetenschap" (1897) kwam mr. Ane ma in nauwe aanraking met dr. A. Kuy- per, wiens politiek secretaris hij werd ei wiens staatkundige inzichten hij in ta_ van brochures verdedigde. In later jaren distantieerde hij zich echter min of meer van Kuypers opvattingen. Naar aanlei ding van zijn studie over „De gronden van echtscheiding in het Nederlandse Burgerlijk Recht" werd mr. Anema in 1904 benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit, waar hij aanvankelijk pri vaatrecht, later ook staatsrecht en vol kenrecht doceerde. Generaties calvinisti sche juristen heeft hij opgeleid. In 1945 legde hij zijn professoraat neer. Zijn faam als rechtsgeleerde vestigde mr. Anema o.a. met de herziening van vijfde deel cus, die tegenstellingen tussen zijn geestverwanten en andersdenkenden trachtte te verzoenen. Zo was hij n Indonesische crisis de eerste antirevolu tionair, die het toenmalige kabi- net-Drees de hand reikte en aankondig de, dat de ARP bereid was regerings verantwoordelijkheid te dragen. Onafhankelijk Als politiek denker en schrijver was ir. Anema zijn tijd in menig opzicht ver vooruit. Daarvan getuigen reeds zijn vroegste brochures. In een tijd dat het gereformeerd-antirevolutionaire volks deel grotendeels nog leefde in de antithe- hij een meer synthe- brochure „Onze roeping" van 1921 is een geschrift, dat nog weinig aan actualiteit heeft ingeboet. Temidden var zijn geestverwanten nam hij een geheel eigen, onafhankelijke plaats in. Mr. Anema was ook een man met eer grote artistieke belangstelling. Al in 1920. toen de geoorloofdheid van schouwburg bezoek nog een twistpunt was in gerefor meerde kring, was hij lid van de Rijks commissie voor de dramatische kunst. De bekende dramaturg en acteur dr. Willem Roy aards behoorde tot zijn persoonlijke vrienden. Boven het toneel ging hem echter de muziek. Hij speelde zelf goed piano en was een geregeld bezoeker van de concerten in het Amsterdamse Con- misverstanden over kunst te heffen. Prof. Anema was ere-lid Partij. politiek vinden we ditzelfde iets andere vorm toch eigenlijk weer terug. Vindt u dit heen en weer reizen niet te lastig. Zoudt u niet liever in Den Haag gaan wonen? „We willen eerst nog even afwach ten hoe het nu gaat", zegt hij. „Doordat ik veel in Den Haag moet zijn, is mijn vrouw nu vaak alleen thuis. Maar •m *4. i it-j i j wonen in Arnhem erg mooi. Het „Een voorzitter zal altgd binnen de JMn stod om ,e ontvluchten organisatie moeten streven naar syn- De laatste vraag: these", antwoordt de Unieleider. „Hij zal er op moeten toezien dat elke Wat verwacht u van de ver- mening voldoende tot haar recht kan komen." De Unievoorzitter toont zich ge matigd optimistisch. „Onlangs heeft Synthese! Reeds aan het begin van het nïPO. in opdracht van de NCRV ons gesprek is dit voor de^ CHU^zo|een enquete gehouden onder de jonge kiezers. De uitkomst hiervan was voor de CHU hoopgevend", zegt hij. dit voor de CHU kenmerkende woord gevallen. Het brengt ons midden in het leven der Unie. Vaak wordt gezegd dat de CHU een groep traditionele kiezers heeft. „Mensen gezellig onder el kaar". Wat vindt u hiervan. Kunt u weergeven waarom u zich tot de CHU aangetrokken voelt? De heer Tilanus vindt een dergelijke opvatting wat overtrokken. „Er komen op vergaderingen natuurlijk mensen die elkaar goed kennen en die onmid dellijk een gezellige sfeer weten te scheppen. Maar een politieke partij is meer dan een gezelligheidsvereniging. Fundament van de CHU vormt de Bjjbel. De daaruit voortspruitende vi sie op mens en maatschappij is als het ware het dak van ons politiek gebouw. Kenmerk van onze Unie is mijns in ziens de grote vrijheid die men heeft om zelf zijn plaats onder dit dak te bepalen. De CHU legt binnen haar organisatie een grote nadruk op de persoonlijke vrijheid en de daarmee samenhangende persoonlijke verant woordelijkheid." De Unie wordt gekenmerkt door een soepele partij organisatie. Acht U de huidige structuur voldoende of staat U wijzigingen voor! „De structuur van onze organisatie is op zichzelf wel goed", antwoordt onze gastheer. Wijziging als zodanig is niet nodig. Misschien moet hier en daar echter een druppeltje olie in de machine. Binnenkort zal ook onze secretaris, mr. Van Gelder aftreden. t dan een nieuw „be- stuurskoppel". Wanneer we aan het het werk gaan zullen deze zaken zeker worden bekeken." „Ik heb de indruk dat sommige men sen toch wel het gevaar voor inflatie w r :ien dat het mijns inziens veel fel ambitieuze program van deze regering met zich meebrengt." (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Uyl (economische zaken) vindt het „bijzonder verheugend,", dat de kosten van levensonderhoud in januari jl. slechts met één punt zijn gestegen ondanks de huurver hoging en de prijsstijging tenge volge van de verhoging der indi- rekte belastingen. Het prijsindex cijfer van het levensonderhoud steeg volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek van 123 midden december jl. tot 124 midden janu ari. De stijging in dezelfde periode van 1964 op '65 bedroeg drie pun ten (116—119). De minister deelde dit gistermid dag mee bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Hij concludeerde, dat de prijsontwikke ling van begin dit jaar duidelijk bin nen de perken is gebleven. Naast prijsverhogingen traden prijsdalin gen op en de prijscontrole werkte over het algemeen effectief. Ook voor de naaste toekomst achtte a "Oos t-Berli jn? gêbruiicm a -1 drs. Den Uyl een intensieve prijsbewa- dagpas. De Pool werkte in king over een breed front geboden. Het 1namelijk voor het welzijn Buitenlanders zonder pardon op de bon UTRECHT De Utrechtse verkeerspo litie is het niet eens met de ANVV, die verzocht had soepel op te treden tegen buitenlanders die verkeersovertredingen hebben begaan. Commissaris van ver keerspolitie. C. S. van Doesburg, zei gis teren dat Nederlanders en buitenlanders in dat opzicht gelijk moeten worden be handeld. Commissaris Van Doesburg ver klaarde dit gisteren op een persconferen tie. Hij kondigde voorts aan dat de po litie van 1 maart af een verscherpte controle gaat uitoefenen op de naleving van wacht- en stopverboden i~ nenstad. Een groep van 12 nu ciaal voor dit werk vrijgemaakt. de bin- BERLIJN Een 21-jarige Poolse ■luchteling heeft asiel gevraagd, aldus de Westberlijnse politie. Hij kwam de economie van wezenlijk belang, dat de prijsontwikkeling in 1966 blijft binnen de geraamde 4,5 procent. Niet alleen het loonbeleid. ook het prijsbeleid kent z'n gevarenzone. De inflatiegraad in onze economie moge dan een dalende lijn ver tonen. de inflatoire ontwikkeling blijft een punt van grote zorg. Overigens koes terde de minister het vertrouwen, dat het bedrijfsleven alle medewerking zal verlenen om het loonbeleid en daarmee de prijsontwikkeling te houden binnen de raming van het Centraal Plan Bu- Bedenkingen Huisarts U bent aanvankelijk huisarts geweest. Hoe bent u eigenlijk in de politiek terechtgekomen. Lig gen deze twee functies niet ver uit elkaar? „Voordat ik lid werd van de Tweede Kamer in 1963 had ik al eerder contact met de politiek gehad. Na de oorlog ben ik enige tijd gemeente raadslid in Voorburg geweest. Ook heb ik, aldus drs. Tilanus, deel uit gemaakt van een aantal studiecom mis sies van de Savornin Lohmanstichting, het wetenschappelijk bureau var CHU. In Arnhem heb ik mij vooral bezig gehouden met maatschappeijk opbouwwerk. Hierbij probeer je vorm te geven aan de samenleving. Wat vandaag gedaan wordt kan in de toe komst van groot belang zijn. In de Kapitein hoort boete eisen ZWOLLE Wegens onachtzaamheid tengevolge waarvan een sleepboot op het Assers Handboek IJsselmeer zonk en de stuurman om het het Bur^riij^RocM »y«,h« ..Be- leven kw4m el5l. dc 0((lcl„ van Justitie bij de rechtbank te Zwolle dinsdag 200 gulden subsidiair tachtig dagen hechtenis tegen de 25-jarlge sleepbootkapitein IJ. S. te Urk. wijsrecht" (1911). Daarin maakte hij ons bewijsrecht los van de Duitse invloed waaraan het zo lang had blootgestaan. Van zijn overige publicaties noemen wij „Grondslagen der sociologie" (1899). „De bronnen van het privaatrecht" (1912) en „Grondslag en karakter der Itali- aansch-fascistische staatsleer" (1934). Ja renlang was hij raadsheer-plaatsver vanger in het gerechtshof te Amsterdam, voorts lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, van het Permanente Hof van Arbitrage en van de Staatscom missie voor Grondwetsherziening. Journalist De sleepboot Neeltje Jacoba was op 13 februari van het vorige jaar bij stormachtig weer, windsnelheid 18 me ter per seconde, uitgevaren terwijl een der patrijspoorten niet gesloten en ge kneveld was. Hierdoor drong overko mend water het achterschip binnen zo dat het vaartuig al dieper en dieper kwam te liggen en tenslotte zonk. op het schip heen en weer liep. Verdach te beriep er zich op dat het achterschip net voor de afvaart door meisjes was schoongemaakt. Hij had echter verzuimd om te controleren of de patrijspoorten behoorlijk gesloten waren. Een adjudant van de rijkspolitie te water te Leeuwarden verklaarde als ge-' tuigc.-deskundige, dat bij het lichten van de sleepboot was gebleken dat één pa trijspoort wel maar de andere niet geslo ten waren geweest. De -afsluiter van de volgelopen ballasttanks waren niet In orde bevonden. Verdachte bleek geen diploma var zagvoerder te hebben, maar voer niette min regelmatig als sleepbootkapitein. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. DJAKARTA De toestand in Djakarta na hetfieengaan van generaal Nasoetion als minister van defensie is bijzonder explosief'. Er kan elk ogenblik een gewapend conflict uitbreken. Het paleis van Soekarno wordt streng bewaakt. Welingelichte diplomatieke reizigers die gisteren uit Djakarta te Singapore zijn aangekomen meldden, dat Nasoetion vier bataljons van de Siliwangi-divisie naar de hoofdstad beeft laten komen om hem te bewaken. Volgens deze reizigers zou Soe karno op 17 februari tegen Na soetion hebben gezegd, dat h(j hem zou ontslaan uit z(jn gecombineer. de functie van minister van de- Van Dis: artikel in Dialoog is godslasterlijk DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis (sg) heeft de minister? van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk en van justitie schriftelijk ge raagd. of zij kennis hebben genomen an een artikel in Dialoog, tijdschrift •oor homofilie en maatschappij, „dat als antwoord moet d:-nen op het protest van een predikant en een pater tegen een eerder van dezelfde schrijver afkomstig artikel in dit tijdschrift, waaruit blijkt dat de predikant en de pater door dit artikel in hun godsdienstig gevoelens zijn gekrenkt wegens smalende godslaste ring". Moeten de ministers niet erkennen, zo raagt de heer "an Dis. dat het artikel il evenzeer godslasterlijk, immoreel, bes tiaal en zelfs satanisch van inhoud is en derhalve uitermate krenkend voor de godsdienstige gevoelens van zeer velen van ons volk? De heer Van Dis wil weten, welke maatregelen de ministers wellicht inmid dels reeds naar aanleiding van deze pu- blikatie hebben genomen of MIDDELBURG D 26-jarige direc tie-assistent L. Becker Hoff is dinsdag morgen door tot dusver onbekende oorzaak op de linker weghelft gaan rij den van de rijksweg GoesBergen op Zoom. Daarbij botste hij tegen een vrachtauto en kwam om het leven. Mr. Anema was ook journalist. In het I *n had zich op een reddingsvlot, dat eerste decennium van deze eeuw voerdeoverigens niet, zoals de voorschriften lui- hij enige jaren (teramen met wijlenden met een lijn aan het schip verbon- prof. mr. P. A. Diepenhorst) de hoofdre- den was. weten te redden. Stuurman Van dactie van De Rotterdammer. In 1919j den Berg, een zoon van de eigenaar van vormde hij met H. Colijn. A. W. F. Iden- de sleepboot, was met het zinkende vaar- burg, J. Schouten, mr. J. A. de Wilde en tuig in de golven verdwenen. Verdachte A. Zijlstra het „zesmansehap". dat dr. A. had nog waargenomen dat hij m paniek Kuyper tijdelijk opvolgde in de uolitleke leiding van het dagblad De Standaard. In de jaren 1933-'37, tijdens het premier schap van dr. Colijn, had opnieuw zitting f dit blad. In de openbaarheid trad mr. Anema vooral door zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer, dat van september 1921 tot september 1960 heeft geduurd. Jaren lang leidde hij de antirevolutionaire Se naatsfractie en tot op hoge leeftijd wist hii vriend en tegenstander te boeien met zijn haarscherpe analyses van alge meen-politieke, juridische en internatio nale aangelegenheden. Hij verstond de kunst om moeilijke en ingewikkelde zaken helder en klaar uiteen te zetten. Nooit gebruikte hij daarbij meer woorden dan strikt nood zakelijk waren. Als parlementariër heeft hij zioh doen kennen als een man met een breed en diep inzicht, van wie gezag en invloed uitging. Men kende Passend werk voor ontslagenen van Rijnstaal zeker? ARNHEM Het ziet er naar uit dat bijna alle ontslagen arbeiders van de NV Rijnstaal een passende werkkring kan worden aangeboden, mede als gevolg der bemiddeling van het gewestelijk arbeids bureau. Niet alleen in Arnhem en omge ving gevestigde bedrijven ondernemen in dit verband wervingsacties, maar ook be drijven uit andere delen van het land. Van de ontslagen buitenlandse werk krachten kunnen ten minste 50 Italianen en 100 Turken in andere bedrijven wor den geplaatst. Van de Nederlandse werk- hebben zich intussen velen reeds hem vooral ook als een irenisch politi-1 voor herplaatsing gemeld. 9? ders neemt nog steeds dc zo'n 370 miljoen liter vorig jaar volgens mingen 400 miljoen liter consumptie toe. In 1963produceerden droeg in 1964 423 miljoen °f te wel bijna 32 liter de gezamenlijke Neder- uter bier of te wel een ver hoofd van de bevol- landse brouwerijen 441 kleine 35 liter per hoofd kin9- Opmerkelijk danr- miljoen liter bier, in van de bevolking. Daar- bij is, dat het toenemen- 1964 kwam 496 miljoen mee blijft de huidige frisdrankengebruik liter bier uit de kuipen, generatie evenwel achter niet isgegaan ten koste Deze plas spreekt pas tot bij die van 1899. Dat was van bet bierverbruik. de verbeelding, als men het top-bier-verbruik- Het bureau bierhandel beseft, dat deze jaarpro- jaar: 43 liter bier per en mineraalwaterindus- duktie voldoende is om hoofd van de bevolking, trie concludeert uit deze daarmee een Amster- Ook de frisdranken ontwikkeling, dat het damse bosbaan van 3.000 zijn in opmars. In 1964 Nederlandse volk steeds meter lengte, 16 meter bedroeg het verbruik „natter" wordt. fensie en stafchef van de strijd krachten. Nasoetion zou Soekar no toen niet meteen hebben ge antwoord. De volgende dag, aldus de reizigers, riep Nasoetion een vergadering bijeen van alle gene raals van het leger, waarop een verhitte discussie volgde, stafchef van de landmacht, gene raal Soeharto, was woedend. Hg drong er bij Nasoetion met klem op aan dat deze zich tegen zijn af zetting zou verzetten. Op 20 februari riep Soekarno Naso tion bij zich en eiste een antwoord. Maar de volgende dag gaf hij „ogen schijnlijk" toe aan de eis van Soekar no. Volgens de berichten zou Soeharto gedreigd hebben Soekarno zijn ontslag aan te bieden als Nasoetion nog ver der gedegradeerd werd. Soekarno heeft Nasoetion aangeboden reizend ambassadeur te worden. Het aanbod werd niet geaccepteerd. President Soekarno heeft gisteren gezegd, dat het hoogste Indonesische beleidbepalende orgaan, KOTI, wordt gereorganiseerd. Het zal voortaan KO- GAM (het commando voor de „verplet tering" van Maleisië heten. Leider van KOGAM zal Soekarno zelf zijn in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber. Een Maleisische woordvoerder zei Koeala Loempoer, dat de kabinetswij ziging tot doel heeft de Indonesische communistische partij weer op de stoel te brengen en daardoor de Chine se communistische invloed terug te brengen met het oog op een naleving van de as Peking-Djakarta. Door het verwijderen van Nasoetion probeert Soekarno verdeeldheid te brengen in het leger, dat tot dusver tegenover de communisten eensgezind is geweest. MONUMENT Nauwelijks was de kabinetsherzie- I ning een dag oud, of Soekarno prees |de communistische partij PKI als de partij die de meeste offers heeft ge bracht voor het land. In een toespraak tot zakenlieden in zijn paleis te Dja karta verklaarde hij, dat hij een monu ment zal laten bouwen in Boven Di- goel (West Irian) ter nagedachtenis aan de communisten die voor Indone sië het leven lieten. Militairen openden het vuur op honderden studenten, die bij het pa leis van Soekarno betoogden tegen het afzetten van Nasoetion. De stu denten schreeuwden „Hang Soeban- drio op". Militairen van de presiden tiële lijfwacht gesteund door pantser wagens hielden de betogers tegen. De studenten klommen op de militaire voertuigen. Ook voor Soebandrio's ministerie van buitenlandse zaken werd betoogd. Militairen schoten in de lucht om de '~g»rs te .ci 4-yven. Generaal-majoor Sabrini is de afgezette Indonesische minister van defensieNasoetion, opge volgd. Ondanks bedenkingen van o.a. de Ka merleden Nelissen (kath.v.), Portheine en Van der Mei (c.h.) handhaafde de minister zijn eerder uitgesproken me ning, dat onze economie gezond is. Daar om wees hij ook het verzoek van ge noemde heren van de hand om herinvoe ring van bepaalde investeringsfaciliteiten (met name de vervroegde afschrijving) ,-erweging te nemen. Er zijn bepaal de knelpunten, maar die rechtvaardigen t zo'n stap. Nog altijd is er sprake een uiterst schaarse arbeidsmarkt. In i situatie kan wederinvoering van esteringsfaciliteiten averechts werken, t kan leiden tot vergroting yan de spanningen op de kapitaalmarkt. duktle met 6 procent raamt. „Alleen in een fundamenteel gezonde economie Is zo'n belangrijke groei mogelijk". De mi nister meende, dat zij die nu zo waar schuwen voor een naderende recessie, systematisch uit het oog verliezen, dat de produktle sedert 1964 belangrijk sneller is gestegen dan verwacht werd. De „ongeluksprofeten" negeren ook het feit. dat de loonexplosie van 1963 niet heeft geleid tot aanpassing aan de EEG-ontwikkeling en dus niet tot aantas ting van onze concurrentiepositie. Ook in de andere EEG-landen is immers het loon- en prijspeil gestegen. Wij hebben niet „ingelopen", maar zijn „in de (EEG-)pas gebleven", dank zij die loon explosie. APELDOORN Gisteren Is het dertigjarige bestaan gevierd van de Centrale van CH-vrouwen. Mevrouw mr. M. Grooten-Van Boven noemde als presidente van de Centrale een van de eerste taken, de scholing van de CH-vrouwen, zodat ook functies in de vertegenwoordigende lichamen kunnen worden ingenomen. Niet dat er evenveel vrouwen als mannen in de politiek moeten zitten, maar wel moet er een afrekening zijn met de vooroorlogse gedachte, dat politiek voor de man is en dat de vrouw alleen maar mee mag praten. Aan het begin van de vergadering herdacht zij het heengaan van dr. H. W. Tilanus. Ontroerd las zij een brief voor. die de overledene nog onlangs had geschreven aan de ver gadering. Daarin stond, dat hij helaas niet aanwezig-kon zijn, wegens een zware griep. Hij voegde zyn hartelijke gelukwens eraan toe. Jonkvrouwe C. W. I. Wttwaal van Stoetwegen voegde hieraan toe. dat dr. Tilanus er altijd voor heeft gezorgd, dat er een vrouw in de CH-fractie zitting heeft gehad. Namens de Tweede-Kamerfractie der CHU complimenteerde zij de jubilerende Centrale, evenals ds. J. W. Beerekamp namens de Eerste Kamerfractie en vele andere CHU-afgevaardigden. Voor de heer Claus von Amsberg heeft de presidente gisteren de lans gebroken. „Een faire kans hebben we de heer von Amsberg nog niet gegeven", meen de ze. „De t(jd voor grapjes Is nu voor bij. Als we vinden dat we altUd zo ruim denkend zijn, dan moeten we hem een faire kans geven." De Rotterdamse predikant ds. M. L. W. Schoch sprak tenslotte over de ver schuiving in de moraal. BERGSCHENHOEK Dinsdagmiddag is de heer J. v. d. Snel uit Den Haag bij een aanrijding om het leven gekomen. Hij kwam bij een inhaalmanoeuvre fron taal in botsing met een vrachtauto. Rechter bedwong lachspieren Stamrivaliteit leidde tot vechtpartij AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam wist niet beter of het Marokkaanse slachtoffer zat in de getuigenbank. Zijn landge noot, de 34-jarige perser Omar S. zou hem met een mes in de buik hebben gestoken. Kort nadaj; de officier de dagvaardiging had voorgelezen, deelde de tolk echter aan de rechtbank mee dat de ge tuige niet dezelfde was als het slachtoffer dat tijdens het vooron derzoek door de rechter-commis saris was gehoord. President (via de tolk): „Bent u dan niet gestoken en hebt u geen klap met een steen op het hoofd gehad?" De Marokkaan schudde van neem „Wat doet u dan hier", vroeg de president die zelf moeilijk zijn lach spieren in bedwang kon houden. Helemaal duidelijk werd het niet. De namen van het slachtoffer en de ver keerde getuige kwamen overeen, bev den heten Buffrahi. Dit was niet zo verwonderlijk, want Buffrahi bleek een verzamelnaam voor een gehele Marokkaanse stam te zijn. Daarmee was echter nog niet het raadsel opge lost hoe de dagvaarding die naar de Nicolaas Beetsstraat was verzonden, in de bus terechtkwam van de ver keerde getuige die aan de Weesper- zijde woont. Onder grote hilariteit van de aanwezi ge pers en een klas schoolkinderen kreeg de Marokkaan toestemming de rechtszaal te verlaten. Het verhoor werd echter voortgezet. De verdach te, zeer klein van stuk, vertelde zijn verhaal met een droefgeestig ge zicht, terwijl hij af en toe op militai re wijze beleefd naar de president salueerde. Buffrahi zou hem enkele dagen lang op het werk hebben getreiterd en tot een vechtpartij hebben uitge daagd. Onderlinge stamrivaliteit zou o.m. oorzaak zijn geweest; de ver dachte is nl. Berber van afkomst, en Buffrahi Arabier. Omdat de Berber niet inging op zijn uitdaging, noem de Buffrahi, die een paar koppen groter is, hem een lafaard. Dat was de kleine Marokkaan te veel gewor den. Een paar dagen later had hij na werk tijd op straat zijn jasje uitgetrokken en was Buffrahi te lijf gegaan. Met een mes en een steen had hij het gevecht in zijn voordeel beslist. De Marokkaan verzekerde de rechtbank dat hij hier niet om te vechten maar om te werken was gekomen. De pre sident deelde mee dat een getuige, die het gevecht had gezien, niet oog in oog met de verdachte had durven verschijnen, omdat deze „de reactie van vreemdelingen zo onberekenbaar" achtte. De presi dent liet daarop de Marokkaan via de tolk op strenge toon weten dat de Nederlandse jusitie zeer streng zou optreden als hij deze getuige moeilijkheden in de weg zou leggen. Op verzoek van de raadsman en de verdachte werd de zaak geschorst tot 8 maart. Beiden wilden het „echte" slachtoffer als getuige zien verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7