Ontluistering van Stalin al tien jaar geleden Regiem Hafez in Syrië afgezet I- Het was donker, stil en koud... Mikoyan opende de aanval YtNUMW# Onder vlag „persbureau" spionage bedreven Fransen nemen proef luchttrein Drastische besnoeiing defensie - uitgaven WOENSDAG 23 FEBRl'ARI 1966 Lawines gevaarlijk in Zwitserland LOCARNO Dinsdag werden vijf mannen, die werkten aan een bouwkun dig project in Robei onder een lawine be dolven. Reddingsploegen slaagden erin de lichtgewonde mannen uit te graven. Wegen werden in deze omgeving, de Be- drettovallei, door sneeuw geblokkeerd. In dit gebied viel een halve meter sneeuw. De waarschuwingsdien.st in Davos heeft gewezen op het grote lawinegevaar. de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! MOSKOU Het was donker, stil en bitter koud 40 graden on der nul te Moskou op de avond, waarop Nikita Chroesjtsjef Stalin voorgoed begroef. Grauwzwarte schaduwen, mannen en vrouwen, schoven door de straten van de zwijgende stad. Moskou was in 1956 's avonds altyd een zwijgende stad. Hoog boven de Moskwa wierpen de verlichte sterren boven vijf torens van het Kremlin een rode gloed over het Rode Plein. Een blok verder baadde het Bolsjoitheater in een bleek-gouden lichtglans. [N Syrië heeft zich een staatsgreep voorgedaan, die een eind heeft ild^emaakt aan het bewind van de ierke man, generaal Amin el Hafez. Is gevolg daarvan is de situatie in Middenoosten nog gecompliceer- ir geworden. iet is nog niet duidelijk, welke Stoers de nieuwe machthebbers bullen inslaan. Er zijn twee moge lijkheden, zo er niet meer zijn. Een is, dat men de buik vol id van de dictatuur van generaal ifez. zo is, zal er in Syrië zelf it een en ander gaan veranderen, ir zal er in de internationale itie van het land wellicht wel- :ht geen wijziging van belang •men. Enige toenadering tot Irak wellicht ook Egypte ligt dan voor hand. liet uitgesloten is overigens, dat :hter de geslaagde staatsgreep ■achten schuilgaan, die weer op luwe samenwerking met Nasser 'illen aansturen, dat het geval, dan zullen de Veenanningen in het Middenoosten toe- imen. Een zenuwenoorlog tegen iraël is dan onvermijdelijk. Engeland il/TEN kan premier Wilson van Engeland niet verwijten, dat hij politieke moed heeft. Het ;endeel is het geval. Ondanks zijn tonder geringe meerderheid in ;t Lagerhuis durft hij maatregelen nemen, die helemaal niet popu- zijn. ieuws bevatte het gisteren gepu- iceerde defensie-witboek niet ter. De inhoud er van was in de (gelopen weken geleidelijk uitge- ;t. Met de publikatie wordt dus tchts bevestigd en toegelicht, wat it publiek reeds wist. ikele maatrege en liggen voor de zoals de ontruiming van de n Aden (dat onafhankelijk- toegezegd) en de verminde- an de strijdkrachten in het iddeüandse zeegebied. Moderni- r van de strijdkrachten maakt maatregelen mogelijk. ov«!et belangrijkste punt is dan ook de Zes limousines stopten voor de jyt| met crèmekleurige zuilen versier- de voorgevel van 'het theater en |pl|f§ er stapten mannen en vrouwen uit, gekleed in de meest luxueuze bont- SÉéI jassen van geheel Rusland. Er vond een van de vele galavoorstel lingen voor afgevaardigden naar het 20ste congres van de commu nistische partij in de Sowjetunie plaats. Maar de grote staatsloge, versierd met vlaggen en bloemen, was bevolkt door welgedane vrou wen en ondergeschikten. Chroesj tsjef, de opvolger van Stalin en machtige leider van de partij, was er niet. Verwarring Sommigen wisten waarom, alle afge vaardigden waren ontboden naar eer buitengewone bijeenkomst, die op de- ze 24ste februari 1956 na de zitting van 'het congres laat in de avond zou worden gehouden. Het handjevol respondenten uit het Westen te Moskou had gedacht dat het congres afgelopen was. Wat was er nu aan de hand? Een laatste opwekkend woord van Chroesjt sjef? De verwarring werd groter naar mate het ene uur op het andere volg de en de afgevaardigden in hun gehei me zitting bijeen bleven. Eindelijk, in de duisternis van het vijfde uur in de morgen, begonnen de gedelegeerden naar buiten en naar hel hotel Nationaal te schuifelen. Zij juich ten en zongen. Zij bestelden wodka en Armeense cognac en het geknal van de kurken van de flessen champagne uit de Krim klonk als het besluit van een groot feest. Een feest Het was misschien ook het besluit van een feest, dat zij hadden meege maakt. De politieke versie van een feest dan. Ongeveer tegen het middag uur begonnen de correspondenten eni ge aanwijzingen te krijgen omtrent hetgeen zich in de nachtzitting in het Kremlin had afgespeeld. Er kwamen telefoontjes van Westeuropese commu nisten, die het congres als waarnemers hadden bijgewoond. Er kwamen ter sluikse bezoeken van Oosteuropese waarnemers onder doorzichtige voor wendsels. Geen telefoontjes var hen. Zij wisten niets. Dat was een aanwij zing van betekpnis. Voor het eerst sinds het begin van het congres waren zij niet tot een zitting uitgenodigd. Verder die avond opnieuw stilzwijgen, een stilzwijgen, dat bijna hoorbaar was. Blijkbaar was op een of andere wijze het parool gegeven dat het niet verstandig was, met buitenlanders te spreken. Omstreeks deze tijd wisten de cor respondenten echter, dat Chroesjtsjef wat thans bekend is als zijn „geheime Het is tien jaar geleden, dat Nikita Chroesjtsjef de hele communistische wereld op haar grondvesten deed wan kelen door abrupt een einde te maken aan de Stalinmythe. Voor zijn dood in 1953 had de communistische partij in de Sowjetunie Stalin afgeschil derd als een levende godheid, onfeilbaar in alle dingen. Een correspondent die zich tien jaar geleden te Moskou be vond, vertelt op deze pagina van het mysterie, de intrigue en de schok van die gewich tige avond, die voor de Sow jetunie. het einde betekende van een tijdvak en het begin van een ander. Schrijver en chauffeur voor rechter ZURICH Dinsdag begon het proces, dat vier dagen zal duren, tegen een Oostduitse schi ijver en een Zwitserse chauffeur, die worden beschuldigd van tegen West-Du'.'sland, Zweden en Zwit serland gerichte militaire en economi sche spionage. Een Zwitsers persbureau diende als dekmantel voor deze activitei ten. Chroesjtsjef, de man die Stalin ont luisterde maar later een zelfde lot zou ondergaan. bevestiging, dat de verdediging van Engeland in Navoverband in de toekomst gebaseerd zal zijn op een vloot van (Amerikaanse) F-lll straalbommenwerpers. Vliegdek schepen en andere 'verouderde' strijdmiddelen zullen tot het ver leden gaan behoren. Ook in politiek opzicht gaat Wilson met zijn tijd mee. De verklaring, dat Engeland geen bases wil handhaven tegen de wil van de betrokken landen, geeft de aanwezigheid van Britse strijdkrachten in verschil lende delen van de wereld een heel ander karakter. and. rede" had gehouden, waarin hij Stalin aan de kaak had gesteld. De commu-| nistische partij in de Sowjetunie en de regering hadden in hun ijverig stre- naar geheimhouding het raadsel ontraadseld. Mikoyi an Anastas Mikoyan was de aanval be gonnen met de veroordeling van de „persoonsverering". Maarschalk Zjoe- kof volgde en Chroesjtsjef hield de beslissende rede. Correspondenten hadden met het oog op de censor voorzichtig gestelde berichten verzonden over de degrada tie van Stalin. Zij konden melden dat Chroesjtsjef de „persoonsverheerlij king" maar niet, dat hij Stalin zelf veroordeeld had. Toen veranderden de zaken. De cen soren werden abnormaal gevoelig. Zij verbraken een telefoonverbinding als Doden bij noodweer over Portugal ESTORIL Reeds dagenlang teistert noodweer Portugal. Elf mensen zijn omgekomen in de voortdurende stormen. Meer dan 30.000 mensen hebben dinsdag, de nationale feestdag, moeten gebruiken hun huizen te repareren, die werden beschadigd door opgezweept water, har- s en zware regenval. Onder de omgekomen mensen w ïn moeder en haar dochter, die door ;n aardverschuiving werden bedolven. Drie mensen werden weggeslagen toen zij naar de golven stonden te kijken. Vier bemanningsleden van een Chileense boot, die op tonijn viste, sloegen over boord. De wind. die af en toe een snel heid van 110 kilometer per uur bereikte, sloeg de voorjaarsoogst plat. Meer dan 3C wegen werden onbegaanbaar, spoorwe gen zijn verstoord. alleen maar de naam „Stalin" werd genoemd, al was het in de meest onschuldige context. Uit telegrammen werd alles geschrapt wat op Stalin betrekking had en de. jacht om precies te weten te komen wat Chroesjtsjef had gezegd begon. Partijfunctionarissen begonnen ver gaderingen te houden om de gewone partijleden „uit te leggen" waarover zijn rede handelde. Wij zagen mannen en vrouwen huilend uit zulke verga deringen komen. Huilden zij omdat het beeld van de „heilige Stalin" was verbrijzeld? Of om zichzelf, hun fami lies, vrienden, Rusland zelf en alles wat was geofferd op het altaar Stalin? mee ging. En die avond stopte in een zijstraat, dicht bij het gebouw van de „Izwestia", een grijze Pobeda om hem op te halen. De wagen reed naar de II met sneeuw overdekte Leninheuvels I bij het hoge universiteitsgebouw. De docent sprong uit de auto en verdween. Na een hele tijd kwam hij terug, stapte in en reed weg. En ter wijl hij reed ontvlood een woorden stroom'aan zijn lippen. Hij vertelde, hoe Stalin zijn kameraden had verra den het land niet had voorbereid op de aanval van de nazi's, hoe hij het communisme had verwrongen en trou- partijleden had vervolgd. Wat hij vertelde maakte het moei lijk, eraan te twijfelen, dat de erfgena men van Stalin voornemens waren hem de schuld te geven van alles, wat het volk van dit ongelukkige land had geleden. Het zou de tweede dood en begrafenis van Stalin zijn. Het lag voor de hand, dat de censor niets van dit alles zou laten passeren, maar via diplomatieke kanalen werd het toch te Washington bekend. Onthuld Al wat wij wisten was, dat de of andere dag wel iemand zou spre- keg. Op een dag fluisterde een docent aan de universiteit een verslaggever toe, dat hij te weten kon komen wat hij wenste als hij die avond met hem franken (350 dollar) per maand en onkosten ten bedrage van 18.000 fran ken (4200 dollar) per jaar. Het kantoor werd officieel geregi streerd. had een bankrekening, telefoon, postpapier en alles wat er bij een persbu reau hoort. Besii reisde door Zweden, Zwitserland en vvest-Duitsland, waar hij zich uitgaf voor journalist en contacten legde met politici, journalisten en studen ten. Onder meer woonde hij in 1964 in Hannover het co.igres van de Christende mocratische partij bij. De Zwitser trad vooral in contact met studenten aan de universiteiten van München, Freiburg, Tübbingen en Zürich. Het materiaal dat hij verzamelde zond hij naar een post bus, die voor dat doel in West-Berlijn was gehuurd, ten Oostduitse agent, die de sleutel had, haalde de inhoud op. In Zweden verzam- 1de Beeli materiaal bij .collega's". Juist wilde hij met von Oettingen de operaties uitbreiden tot Oostenrijk toen zij in november 1964 werden gepakt. Reeds hadden ze geadverteerd om perso- te. Gevolg en In Moskou kon men over de gevol gen van die nacht in het Kremlin be richten. De standbeelden en portretten van Stalin verdwenen en voorheen ir ongenade gevallen helden van de par tij werden in ere hersteld. Het is merkwaardig, dat de partij bij deze herwaardering van de zwarte jaren gedurende de sinds de geheime rede verlopen tien jaar openlijk alleen maar tranen heeft gestort over „de trouwe zonen van de partij", die door de handen van Stalin zijn vernietigd, maar niet over de miljoenen gewone Russen en hetgeen zij in het Stalintijd- vak hebben geleden. De officiële houding van de partij kan men aldus omschrijven: „Stalin was een monster, maar hij was ons monster. Wat hij niet-communisten heeft aangedaan gaat ons niet aan". Britse regering publiceert witboek LONDEN De Britse regering heeft drastisch het mes gezet in de defensie-uitgaven. Opheffing van de marine-luchtvaartdienst, ontruiming van de basis te Aden, vermindering van de strijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee en in Azië, zo staat in het gisteren gepubliceerde, defensie-witboek. Bovendien komen er geen nieuwe vliegdekschepen. De luchtmacht wordt uitgebreid met vijf tig bommenwerpers van het type F-lll, die reeds bij Amerika zijn be steld. Wat Engelands verplichtingen tegen over de NAVO betreft is de Britse regering van plan de steun van haar luchtmacht aan de conventionele grondstrijdkrachten te vergroten. De Britse kernluchtmacht in Duitsland zal worden ingekrompen. Overwogen wordt ook te kunnen besnoeien op de zeestrijdkrachten die op het ogenblik voor de NAVO zijn bestemd. Men had Frankrijk laten weten, dat Engeland de Franse straalbommenwerpers Mira- ge-4 niet zal kopen. Wat Engelands militaire rol buiten Europa betreft wordt in het witboek opgemerkt dat 1) Engeland geen krijgsoperaties van enige betekenis zal ondernemen behalve dan in samenwerking met zijn bondgenoten; 2) het slechts mili taire steun aan een ander land zal ge ven als het tijdig die faciliteiten krijgt die nodig zijn om de steun doeltref fend te maken. 3) het niet zal trachten bases te handhaven tegen de wil van betrokken onafhankelijke landen. De bases in Maleisië en Singapore zullen gehandhaafd blijven zolang de regeringen van deze staten dit willen. Voorts staat in het witboek, dat de begroting voor het jaar 1966/1967 wordt geschat op bijna 22 miljard gul den. Volgens de beschuldiging nam de 46-jarige OostJuitse schrijver Hans von Oettingen de 32-jarige Zwitserse taxi chauffeur Richard Beeli voor dit werk in dienst. In Zürich vestigde von Oettingen de „Round-Up Press. Servi ce". die verhalen leverde aan bladen in Zwitserland en het buitenland. Beeli Premier Oeganda grijpt macht KAMPALA Premier Milton f nn Oeganda liet dinsdag vijf van n ministers arresteren en nam daarmee alle regeringsmacht over.- Hij zal zich laten adviseren door een raad. waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Obo- te zei zijn besluit te hebben genomen in het belang van rust en orde. Een onder zoek wordt ingesteld naar de activiteiten van de vijf ministers, wier aanhouding door een speciale politie-eenheid zou zijn geschied. De gearresteerden zijn allen Bantoes. Zij komen uit westelijk-, midden- en oost-Oeganda, niet uit het noorden, waar de bevolking van een ander ras is, de z.g. Niloten. Zeker is dat onder de vijf bewindslieden die van landbouw is. De 42-jarige Obote leidt Oeganda se dert de onafhankelijkheid in 1962. Vorige week verbond hij zijn politieke leven aan een onderzoek naar beschuldigingen dat hij een deel van de opbrengst zou hebben gekregen van ivoor en goud dat bij rooftochten in Kongo zou zijn buitge maakt. Obote heeft ontkend. In een ver klaring heeft hij gezegd de toestand meester te zijn. neel te werven voor een In Wenen te openen filiaal van de „Round-Up Press Service". Von Oettingen, alias dr. Rudolf Jellek, alias Günther Kolm, had volgens de be schuldiging de leiding over meer dan honderd spionagecellen in WeSt-Duits- land, Zweden en Zwitserland. Hij beken de, maar zei niet tegen Zwitserland te hebben gespioneerd. Beeli ontkende. Hij zei niet te hebben geweten dat liij in feite voor de Oostduitse spionage werk- BEIROET Een politieke crisis in Syrië is vanochtend voor zons opgang uitgelopen op een staats greep. De sterke man, generaal Amin el Hafez, is afgezet als staatshoofd. Hg werd tezamen met verschillende ministers gearresteerd. Een „regionaal voor lopig bestuur van de Baathpartg' heeft de macht in handen. Voor het gehele land werd een uitgaansverbod ingesteld. Havens vliegvelden zyn gesloten. Tot arrestanten behoren premier Salah Bitar, Michel Aflak, stichter en theo reticus van de Baathpartij. Moenif Razzaz, secr.-generaal van de partij, alsmede minister van defensie, gene raal Mohamed Omran. Zij moeten zich voor een partijtribunaal verant woorden. In een lange verklaring worden de afgezette leiders beschuldigd zwakheid, egoïsme en pogingen, de partijpolitiek naar rechts om te bui gen. Zij waren door burgerlijke en militaire groeperingen benaderd met het verzoek, een partijcongres te be leggen. Dit verzoek willigden zij niet in. Het nieuwe bewind zal het socia lisme bevorderen en zich kanten tegen het imperialisme en het zionisme, zo werd gezegd. Zij die nu de macht in handen hebben, zijn lid van het nationale bestuur van de Baathpartij, dat op 22 december werd ontbonden. Sterke eenheden van leger en luchtmacht staan achter de staatsgreep. He nieuwe bewind zal onmiddellijk maat regelen nemen ter verbetering van de economische toestand van het land. De staatsgreep is de veertiende binnen acht jaar. Bron van de moei lijkheden is de strijd om de macht tussen de Baathpartij en groeperingen, die achter Nasser staan. Hoewel de party in principe voor Arabische eenheid is. is zij fel gekant tegen dominerende positie van Nassers Egypte. Drie jaar lang werd Syrië door Nasser overheerst, toen het sa men met Egypte de Verenigde Ara bische republiek vormde. Vorig jaar was Syrië het toneel van opeens ook lARIJS Technici hebben een ge slaagde proef genomen met een lucht- n, een voertuig dat wordt aangedre- met een propeller zoals die van een liegtuig dat rijdt op een dun luchtkus- Het prototype werd getest op een van vier kilometer even buiten de id. De tien meter lange trein vervoerde ■ier mensen met een snelheid van 135 ondgilometer per uur. propellor. waarmee het voertuig, dat schil z'ch voortbeweegt over een soort mono- ente ra'i- wordt aangedreven, bevindt zich aan de achterzijde. Tijdens het rijden ,j wordt de trein geheven op een soort luchtkussen, er zijn geen wielen. Dege ne nen, die de proefrit meemaakten, ver- ndifS telden dat de trein kort na de start ralla veel lawaai maakte en nogal trilde. In volgende modellen wil men het geluid beperken. De bedoeling is in de toe komst dergelijke treinen honderd sen te laten vervoeren met een snel heid van 400 kilometer per De luchttrein is bedoeld om passagiers over betrekkelijk korte afstanden tus sen grote steden te vervoeren. Het is een project dat overheid en particulie ren gezamenlijk tot stand brengen. In de komende maanden worden proeven genomen met grotere modellen grote afstanden. De Société d'Etudes de l'Aérotrain, die het prototype bouwde, heeft meege deeld verzoeken om inlichtingen te hebben ontvangen uit Mexico, Chili. Zuid-Afrika, Israël, Noorwegen, Zwe den, België, Duitsland, S lippijnen, Canada en de Omdat we in een bocht tegta Dat missen de jongens van nu. Stem- zo op van zijn Kaartjestas en elkaar aanbotsten kwam het gesprek peltje, wegwezen, geen lol meer an. ie...? Zo tussen de vitrages op gang. Na een wat verontschuldi- Alleen bij het eindpunt kun je nog huis door? Bloed... en een vrouwmens "id momoelen van mijn kant. deed eens ee hij alsof ik een zware beschuldiging ook als naar de bestuurder van onze tram Ik knikte nu begrijpend had geworpen. „Zo'n jongen kèn dat belangstellend, want de behoefte •oorkommen", zei hij met een blik op het gezellige praatje de brede mg van de ietwat dikke en bij mij opgekomen, zeker gedegen huisvader, die ik voor Hij had iets. waaruitje zijn levens geen goud als „jongen" durven betitelen. Ik knikte vaag. De bestuurlijke pro blemen. zelfs van trams, blijven voor mij altijd een heksentoer. Al van kindsaf heb ik me afgevraagd of die bestuurder nou op de millimeter de bochten kent. of dat een tram zelf zo meezwenkt. Niemand die het me ooit duidelijk heelt kunnen maken. Maar volkome„ gelukkig is met wat hij hebben kunst kon opmaken. Zo'n praatje maken. Doe ik dan op de vloer... Hij de wagen af, rent - -- - door de tuin naar de keukendeur en vindt daar twee lijken, de mevrouw en de keukenmeid..." Vertellend gaf hij me een por in mijn zij bij het gebaar van „nek afgesneden..." „Nee," zei ik totaal verbouwe reerd. Maar hij knikt* hevig van ja. „De anderen hadden de politie al gewaar schuwd, en ze hebben de moordenaar nog te pakken gekregen ook. Ergens Leven met de tram mijn geknik werd meteen de kop hf>pft j .i.» j„«.. K.3,„» neen op het land achter die huizen, dat was toen nog allemaal open. Het was een neef of zo iets. die de centen van 1S> „1Ck die ouwe wilde hebben... Nou wat zeg dankbaar voor wat hij niet dat, blij ben het niet meege- - maakt te hebben? ben het nou eenmaal niet allemaal de vingers en het kèn zijn, ik geloof het haast, dat hij pas op deze route zit." „Misschien wel", zei ik slapjes, maar niets kon de gezelligheid nu meer keren. „Vast en zeker. Ik weet ik er wat van. Zelf heb ik jaren en jaren op één lijn gezeten en dan opeens een collega Toen vertelde hij me van zijn Ie le11- ven nu.'s Ochtends naar zijn getrouw- Goeie diensttijd gehad, prettige de dochter voor een kopje koffie, dan tijd. Kalm aan, nooit een ongeluk, weer naar huis voor de warme prak. Soms da~M -k «mi 'g, wat zou je nou 's Middags naar de getrouwde zoon of doen als er opeens wat gebeurde, de stad in samen. En nog maar er gebeurde nooit wat.' ommetje met tram of bus, „Had er dan iets kunnen gebeu- sen door. Glunderend stak hij de ren?", hitste ik. hand in zijn binnenzak: „Da's nou de ïPaf ken altijd strafte hij aL „Een mop.^het^kost allemajJ niks. Gepensio- me is wat overkomen, neerde H.T.M.e u dat verhaal vertel ik graag. Maar kaart op alle lijnen. Bost leven zo." i dat ik or niot hii was. Het is non nli At. k-n-, kil andere lijn, dat valt niet - - hecht aan je route. Je kent de vaste blij dat ik er niet bij klanten, alle huizen langs de weg. Ik zeker al een dertig, IRP ben nog uit de tijd. dat we met zijn rug. maar het werd me vertéld toen schappelijk" toe."*De tweeën op de wagen stonden: bestuur- ik voor het eerst In dienst kwam. Dat stuurkruk kreeg eer der en de conducteur voor de kaart- jes. En altijd wel een gezellig praatje. ■■Be maar hij stempelde 5 of 10 of 20 guldens voor een oude pan terug! (a.s. maandag definitief de allerlaatste dag) Doet er niet toe hoe oud en ver sleten: voor elke oude kookpan, steelpan, fluitketel of melkkoker, hebt U recht op een sensatio nele inruilkorting van 20% op een echte Sola-Elite pan van Zweeds edelstaal. Onverwoest baar en blijvend mooi bij koken op gas (ook het felste aard gas!) en elektra. Kromtrekken kèn niet. Aanbranden ook niet. Roesten? Nooit! Garantie? LevenslangI Kom gauw kiezen. Na maandag is het afgelopen. een reeks crises. De rechtervleugel van de partij bleef onrust zaaien na dat de regering nationalisatie-maat regelen had afgekondigd. In december leidde dit tot een conflict op grote schaal binnen de partij. Gesteund dooi de gematigde Baathisten onder leiding van Bitar nam het „internationale" partijbestuur het heft in handen. Het landelijke partijbestuur werd naar huis gestuurd en Bitar werd premier. BRUSSEL Ondanks de regerings crisis in twee van de zes landen van de zal de Europese ministerraad zoals was vastgesteld op 28 februari en 1 maart in Brussel bijeenkomen. Gehoopt w?rdt. dat Italië dan weer een regering zal hebben en dat de minister Spaak van buitenlandse zaken, aan de besprekingen zal kunnen deelnemen ook als de crisis ui België nog nie: zal zijn opgelost. ttezu-aarden Bezwaarde chr. gereformeerden wil len een eigen orgaan, las ik. Het gaat er steeds meer op lijken dat de kerk, evenals het bedrijfsleven, een organi satievorm met „filialen" of „afdelin gen" prefereert. Bijzonder jammer vind ik het, dat ook chr. gcref. op deze manier handelen. Waarom zich te rechtvaardigen met allerlei argu menten als: „verschraling van de be- vmdelijke prediking" en „gemis aan Schriftuurlijke prediking", om zo een bepaald optreden te motiveren? Vol komen afkeurenswaardig. De uitgave van een eigen orgaan maakt hierdoor zjjn bestaansrecht niet duidelijker. Neen, dit hele optreden acht ik in strijd met het christen-zijn. Barendrecht p. Molenaar Geweten Voor velen lijkt het woord „gewe ten" inhoudsloos te zijn geworden. De trieste brand in het Amsterdamse bo venhuis, waar drie kinderen omkwa men is daar het bewijs van. Overi gens is de overheid hier mijns inziens mede schuldig en werkt ze situaties als deze zelfs bewust in de hand door vrouwenarbeid te stimuleren. Ook hierdoor worden moeders uit haar ge zin gehaald, terwijl kleuters en school gaande kinderen juist dan hun moe der zo hard nodig hebben. Den Haag j. de Ket Wilhelmus Zaterdag werden we weer vergast op een recensie van uw tv-kriticus °v.er, de uitzending van Willem Duys. Pijnlijk vonden we het te ervaren dat de Kolommen van uw blad openstaan voor schrijvers die niets beters weten te doen dan de weinigere keren dat men nog spontaan van zijn liefde voor het Oranjehuis laat blijken op ergerlijke wijze te verguizen. Het zal uw recensent inmiddels genoegen heb- Den gedaan te bemerken dat hij zich ook nu weer in gezelschap bevindt van de rode makkers. Zijn dikwijls zachtmoedige kritiek op „Zo is het", och nee. niet altijd, dan loopt het tevéél in de gaten, wijst wel in die richting. Den Haag h. Wlllemsen Wilhelmus (2) Is het n'et fijn dat Willem Duys zo voor ons vorstenhuis is? Nu onze Prin ses de bruid is kwam het Wilhelmus juist zo prachtig uit. Hoort u dan liever het geschimp van „Zo is het"? Vindt u het niet vreselijk wat ze daar durven zeggen? En daar nu bom bo ven op ons volkslied: ik werd er koud van. Laten we Briels laten rus ten. maar bij Willem Duys kwam het spontaan uit zijn hart. Ik hoop dat de Krant het voortaan wat meer voor ons lachen opneemt- Wat zal de Vara LlJ'" M. Molenaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5