Nieuwe Leidse Courant ïEERST BEZINNING - DAN DE VORMGEVING Bruidsstoet Kosten huwelijk f 1,5 miljoen C HU-voorzitter drs. A. D. Tilanus -over christen - democratisch samengaan: Kort na zijn 94ste verjaardag is vrijdag prof. mr. A. Anema overleden Twee Russische honden om de aarde - zie pagina 9 Verkeerde Marokkaan in getuigenbank- Nederlander wordt steeds Eb Philips en Indoheem nauwer samen Voedseltekort India erger dan voorzien SER wil 2 procent meer dan minister Commentaren Boze boeren gooiden verbodbordjes weg \Toen»»(iag 23 februari 1966. 46«te jaargang t f. OIEMER laetaun Or. E. DIEMES CHRtSTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD k, it gheblao i »eghen»poi Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 pagina pagina Minister Den Uyl kon de Twee- de Kamer gisteren meedelen, dat de prijzen gelukkig maar weinig omhoog zijn gegaan - pagina 7. Waarom moet ik voor hen spe- DEN' HAAG De bruidstoet ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal als volgt zijn samengesteld: 24 motorrijders van het wapen der Kon. Marechaussee. Ie auto: H.D.H. Prinses Armgard zur .ippe Biesterfeld; Z.D.H. Prins Aschwin xr Lippe Biesterfeld: H.D.H. Prinses imone zur Lippe Biesterfeld. 2e auto: de heer E. G. Haarhaus; me- -ouw B. Haarhaus-Von Amsberg. 3e auto: de heer E. C. Grubitz; me- rouw M. Grubitz-Von Amsberg. 4e auto: jonkvrouwe T. von Amsberg: C baron Von Friesen. 5e auto: J. baron Von dem Bussche- laddenhausen; baronnesse Von den» ïussche-Haddenhausen. 6c auto: H.K.H. Prinses Alexandra van Cent; de honourable A. Ogilvy. 7e auto: dr. W. Drees; mevrouw Drees- lent. 8e auto: de heer Th. B. Smith: mevrouw R. Smith-jonkvrouwe Roëll 9e auto: prof. jhr. dr. F. A. Alting von Geusau; mevrouw Alting von Geusau- Kouben. (Voor vervolg zie pag. 11) elke verjaardag 7UXTI niet duur wel heerlijk Weersverwachting Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met slechts kier en daar een bui. Morgen later op de lag meer bewolking met waarschijnlijk legen de avond enige regen. Vrjj krach- 'ige tot matige zuidwestelijke wind. Wei- lig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 11.15 uur). DEN HAAG Philips" Gloeilampen fabrieken en Indoheem beraden zich over de mogelijkheid om met handha ving van de volle zelfstandigheid van Indoheem tot hechtere samenwerking te komen. De gedachten gaan ernaar uit de reeds bestaande gemeenschappe lijke werkzaamheden in de Ver. Stof- zuLgersfabrieken NV uit te breiden tot ontwikkeling en produktie van radio, televisie en elektronische apparatuur in gemeenschappelijke dochter. Een onderzoek is in volle gang en het ligt de bedoeling te zijner tijd verder publikaties te doen volgen. De beide besturen zijn voornemens met deze aankondiging voorlopig te volstaan, aangezien zij deze in een zeer vroeg stadium van het overleg hebben gedaan juist om geruchten en fluister campagnes te voorkomen. In een later stadium mag men zeer uitvoerige be kendmakingen verwachten. Men mag er op vertrouwen, dat het overleg over een samenwerking, waarbij thans geen sprake is van fusie, geen on gewenste gevolgen zal hebben voor per soneelsleden. Opgemerkt dient te worden dat het samengaan van Indola en Van der Heem geen ontslagen heeft tengevol ge gehad, hoewel dit wel een fusie was. Het personeel is thans ongeveer even groot als bil bet begin der fusie namelijk 5600 tot 5700. Indoheem Indoheem is ontstaan uit een 5 januari 1965 bekend gemaakte fusie tussen Van der Heem, van wie een groot deel der verkopen in handen was van R. S. Stok vis, en Indola. Het nieuwe concern be stond toen uit een groep van negen maatschappijen, met f 51.9 miljoen aan vaste activa, f 54 min. eigen vermogen op de geconsolideerde balans, waarvan de totale telling f 73.1 min. was. Over de eerste 9 maanden van 1965 be haalde Indoheem een winst van f 1.6 (1964 31 min Het derde kwartaal was ongunstig en bracht f 0,3 min. verlies. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat Indoheem werkte aan enige grote en langdurige orders, en dat bet vierde kwartaal zeer belangrijk is. Na de fusie trad de N.V. Fabriek Persplastics Gebr. van Niftrik te Putten 'e. Indoheem heeft een grote reeks van ar tikelen waarvoor de samenwerking met Philips zeer belangrijk zal zijn. i NEW DELHI. Het voedseltekort zal waarschijnlijk erger zijn dan voor- ien zo waarschuwde dinsdag het Indiase ministerie van voedselvoorziening. Veliicht zal het tekort 14 tot 15 miljoen ton bedragen. Massale hulp van de r.S. en andere landen is misschien niet voldoende om in de behoeften te voor- ien. In de door droogte getroffen gebieden zullen dit jaar 50 tot 60 miljoen mensen in zeven staten gebrek aan voedsel hebben, aldus de minister van oedselvoorziening Soebramaniam in het parlement. Vijf miljoen mensen uilen ie werk worden gesteld bij de aanleg van kanalen en wegen en voor iet graven van waterputten. Ze worden gedeeltelijk in voedsel betaald. Persoonlijk liefst eenheid (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wanneer men in Nederland tot een christendemocra tische samenwerking wil komen tus sen AR, CHU en KVP is het nood zakelijk dat men zich eerst gezamen lijk gaat bezinnen op de fundamen tele uitgangspunten van deze poli tiek. Uit het resultaat van deze stu die kunnen we dan nagaan hoe aan deze samenwerking nader vorm kan worden gegeven. Dit zei de nieuwe voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus dinsdagmiddag tijdens een bijeenkomst waarop de parle mentaire pers met hem kennis maakte. De Unievoorzitter achtte het van belang dat eerst werd nagegaan hoe door AR. CHU en KVP wordt gedacht over be langrijke vraagstukken zoals de plaats en de functie van de overheid in de sa menleving en ook de positie van Rege ring en Parlement Drs. Tilanus vertelde dat hij persoon lijk het liefst een politieke eenheid zag van al diegenen die het christendom als basis voor hun maatschappijbeschouwing aanvaarden. Hij drong er op aan bij de samenstelling van een studiecommissie niet te exclusief in de keuze van de le den te zijn. Naar zijn mening maakt de AR-CH- vriendenkring de fout te veel naar de organisatorische samenwerking te kijken zonder zich rekenschap te geven van het feit of voor een blijver de goede samen werking de basis hecK genoeg is Het feit dat de CHU thans in tegen stelling tot ARP en KVP oppositiepartij is. achtte de heer Tilanus zuiver inciden teel van aard. Het is best mogelijk dat we in 1967 weer met zijn drieën in de Regering zitten, betoogde hij. Dat hangt af van het regeringsprogram dat dan wordt opgesteld. Gevraagd naar zijn opvattingen over het voorzitterschap van de CHU ant woordde drs. Tilanus dat het hem een onmogelijke opgave leek in het voet spoor van zijn vader, wijlen dr. H. W. Tilanus te treden. Mijn vader heeft zijn functie op zo'n persoonlijke wijze vervuld dat het niemand ook zijn zoon niet mogelijk is hem hierin na te volgen, aldus de Unievoorzitter. De kust van west-Afrika is geteisterd door een enorme vloedgolf. De vis sersplaats Safi (225 km ten zuid-westen van Casablanca) waarvan hier een foto. is een van de zwaarst getroffen plaatsen. De vloot en de haoen van de sardinevissers is grotendeels onbruikbaar geworden. Cals bij wijziging begroting DEN HAAG De kosten van het huwelijk van prinses Beatrix zullen, blijkens de door de minister-president Calsingediende wijziging van de begroting van algemene zaken naar schatting anderhalf miljoen gulden bedragen. Verhoging sociale uitkeringen Voor-indexering weer in studie (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Sociaal-Economische Raad wil de sociale uitkeringen twee pro cent verder optrekken dan de minis ter van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, die onlangs heeft bekend gemaakt deze uitkeringen per 1 ja nuari jl. met 9.4 procent te willen verhogen. Dit blijkt uit het verdeelde advies dat de SER nog deze week aan de bewindsman zal uitbrengen- Het gaat hier. zoals bekend, om de aan passing van de ouderdoms- en we- duwenpensioenen, de kinderbijsla gen en de invalidileitsrenten aan het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud De 9.4 procent van minister Veldkamp is als volgt sa mengesteld: 3,1 procent aanpassing aan de gestegen kbsten van levens onderhoud in 1965, 1,3 procent extra huurcompensatie en 5 procent ..voor schot" op de kostenstijging in 1966 (zgn. voor-indexering). Te laag Naar de mening van vakbewegings vertegenwoordigers in de SER en een deel van de Kroonleden is dit voor schot van 5 procent twee procent te laag. De werkgevers en de andere Kroonleden zijn van oordeel dat voor- indexering thans niet nodig is. omdat de wettelijke invoering van deze mo gelijkheid (na de loonexplosie van 1964) bedoeld is geweest voor uitzon derlijke omstandigheden. Besloten werd de principiële vraag of De op 24 juli van het vorig jaar gezonken kotter Jacomina is gis teren op de Noordzee gelicht. Hierbij maakte men gebruik van een nieuw soort schuimkunststof dat in het ruim van het schip werd gepompt, zodat het vaartuig zijn drijfvermogen terug kreeg. op het pad der voor-indexering moet worden voort gegaan terug te verwijzen naar de SER-commi6sie. die de opdracht kreeg ook na te gaan of wellicht snelde na-indexering kan worden inge voerd. Normaal vindt aanpassing jaar plaats. Uit het advies blijkt, dat de vele SER- leden slecht te spreken zijn het feit, dat minister Veldkamp het oordeel van de raad over deze materie pas heeft gevraagd riadat hij de door hem gewenste verhogingen voor publikatie had gegeven. Vanavond op tv. DEN HAAG Om half acht vanavond begint op het eerste televisienet de recht streekse uitzending van de voetbalwed strijd Anderleoht—Real Madrid, die in Brussel wordt gespeeld. Ook de return Real MadridAnderlecht op 9 maart in Madrid zal rechtstreeks via de televisie worden uitgezonden. DEN HAAG De kiesraad heeft de in december van het vorig jaar opge richte Republikeinse party niet in het re gister opgenomen als kandidaat voor de verkiezingen voor de Staten-Generaal. l tegemoetkoming aan de gemeente Amsterdam in de kosten die deze gemeente moet maken, voorzover die het direct gevolg zijn van het feit, dat het huwelijk in Amsterdam wordt gesloten f 600.000, tegemoetkoming aan het college van kerkvoogden van de Herv. Ge meente en Amsterdam in de kosten van bouwkundige werken (zoals in- en uit wendig onderzoek, verbetering van het interieur, waaronder schilderen, witten e.d. en verbetering van de elektrische In stallatie) en de inrichting van de Wester- kerk f 160.000. gens deze specificatie: Inrichting en functioneren van een perscentrum in hotel Krasnapolsky. Overeenkomstig de gebleken behoeften zijn in totaal negen zalen gereserveerd. Drie daarvan komen voor rekening van de Nederlandse Radio Unie respectieve lijk de Nederlandse Televisie Stichting. De ervaring heeft geleerd, dat b(j dit soort gebeurtenissen rekening moet wor den gehouden met een piek van onge veer 600 vertegenwoordigers van publici teitsmedia (de avond tevoren) en een gemiddelde over enkele dagen van 200 a 300. Er zal o.m. een vertaalsysteem wor den opgesteld, terwijl ook voor de nodi ge technische hulp- en communicatiemid delen zal worden gezorgd. Voorts dienen de kosten, verbonden aan tijdelijke in- scakeling van hulpkrachten en aan pers. conferenties e.d te worden gefinancierd f 55.000. (Voor vervolg zie pag. 11) PROF. ANEMA ..Een sieraad van de juridische we tenschap", zo heeft prof. Oud de n« overleden prof Anema eens genoemd. Het is slechts één facet van deze veelzijdige figuur. Want nu aan zijn rijke en lange leven een eind is ge komen, rijst de vraag wat meer in hem te eren en te gedenken valt: de briljante rechtsgeleerde, de 1 eermees» ter „par excellence", de soms visio» naire politieke denker en schrijver, de even wijze als scherpzinnige poli-' ticus. of de bekwame journalist wiens naam ook aan onze krant (waarvan hij in dc beginperiode hoofdredacteur was) verbonden sal blijven. Dat alles was verenigd in dex® hoogbegaafde grand-seigneur onder de Calvinisten. Was hij eigenlijk wel een Calvinist? Stellig, maar één van een bijsonder soort. Aristocraat naar de geest, fijnbesnaard cultuurmens met artistieke inslag, moet hij zich in het cultuurarme calvinistische le venspatroon van destijds weieens eenzaam hebben gevoeld. Die een zaamheid leidde echter nooit tot re bellie. Overheersend bleef de trouw aan de gekozen levensrichting én aan de bevolkingsgroep waaruit hij was voortgekomen. Maar binnen die groep werkte hij als een soort katalysator. In een tijd toen ruimheid van denken nog niet tot de meest opvallende eigenschap pen van het neo-calvinistische volks-1 deel behoorde, was hij het, die mis plaatste beginselvastheid relativeerde en geestverwanten ervan wist te overtuigen, dat in het isolement niet altijd hun kracht lag. Wat vorige week over wijlen dr. Tilanus is ge schreven. kan ook van prof. Anema worden gezegd: hij was een synthe tische figuur. Nu het in de mode is om tegen het verleden van de „mannenbroeders" aan te trappen (en vaak terecht), is het terwille van een rechtvaardige oordeelsvorming goed te bedenken dat een zo opmerkelijk vooruitstre vend man als Anema van dat verle den deel heeft "uitgemaakt Want vooruitstrevend was en bleef hij, tot in hoge ouderdom. Het vermogen om in alle menselijke verrichtingen en leerstelligheden het betrekkelijk® te zien. hield zijn geest soepel en maakte hem niet alleen ontvankelijk voor nieuwe ontwikkelingen, maar deed hem ook met bijna profetische intuïtie de toekomst peilen. Daarom presteerde hij het om als ruim tach tigjarige Jongeren een slag voor t« zijn. Daarom doen veel van zijn ge schriften nog zo verrassend modern aan. Voor de geestelijke emancipatie van het Nederlandse neocalvinisme i® prof. Anema van grote betekenis ge weest. WONINGBOUW Het bouwbedrijf heeft met financie ringsmoeilijkheden te kampen. Minis ter Bogaers deed onlangs reeds een dringend beroep op het Nederlands® volk door middel van sparen de wo ningbouw aan de nodige financiël® middelen te helpen. Enkele maanden ervaring tn het nieuwe jaar doen echter vrezen, dat de bouwplannen voor 1966 niet hele maal verwezenlijkt kunnen worden. Zeker in de sector van dc particulier® bouw is het onzeker, of de geraamde bouw van 65.000 woningen zal wor den gehaald. De krapte op de kapi taalmarkt en de daarmee gepaard gaande hoge rentestand betekenen een ernstige rem op de bouwactivi teiten. De suggestie die vandaag de voorzit ter van de Nederlandse, Christelijk® Aannemers- en Bouwvakpatroons bond, de heer Versloot gedaan heeft, verdient daarom alle aandacht. Hij heeft de overheid gevraagd kapitaal tegen lage rente beschikbaar te stel len voor de bouw van alle soorten woningen. Een dergelijke subsidie i® billijk, maar waarschijnlijk ook doel matig. De Nederlandse woningbouw wordt hierdoor immers gestimuleerd. Wel iswaar gaat dit gepaard met enig® extra kosten voor de overheid, maar de gevolgen van een achterwege la ten van een dergelijke maatregel, zullen waarschijnlijk kostbaarder zijn. Achterblijven van de particu liere bouw zal waarschijnlijk voor volgend jaar meer door de overheid gefinancierde kostbare woningwet woningen betekenen. Bovendien kan een terugvallen van de bouwactiviteiten in 1966 ernstige gevolgen meebrengen voor de werk gelegenheid. Zowel de sociale als d« economische kant van het vraagstuk van de hoge rentestand zal voor het bouwbedrijf ernstig bezien moeten worden. HOOGEVEEN Een aantal boze „vrije boeren", die het niet konden verkroppen dat een door brand verwoeste boerderij werd ge sloopt, heeft gisteren uit protest de rond de puinhoop geplaatste bordjes „verboden toegang" in de sloot gegooid. Deze boerderij, die in Hollandscheveld staat, behoorde aanvankelijk aan boer Hartman, maar het Landbouwschap heeft haar in bezit genomen en daarna verhuurd aan de landbouwer H. Zo mer. Reeds eerder had men pogingen gedaan het complex met de grond ge lijk te maken, maar steeds weer werd dit door de „vrije boeren" verhinderd. Gisteren was het dan zover. Onder toezicht van de politie duwde een grote bulldozer de muren omver. De boerderij, die door een brand in 1963 werd verwoest, was zo lang zamerhand een bedevaartplaats ge worden van de „vrije boeren". Vorig jaar nog sprak boer Koekoek, staan de in de deur van de hooizolder van het monumentde aanwezigen toe. Nadat de boeren de bordjes „verboden toegang" in de sloot hadden gegooid, plaatsten zij enkele borden met het opschrift ..Voorlichtingsboerderij van het landbouwschap, agent H. Zomer t®

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1