Nieuwe Leidse Courant Buitenlandse troepen in '69 onder Frans bevel Ex-nazi A. Koskull landt op Schiphol Binnen twee weken grote zending voedsel klaar De Gaulle tot ruim 1000 verslaggevers contra-spionage verzweeg niets vredesverdrag Vietnam a samenwerking in de EEG V.S. slepen de NAVO mee in conflict Nasoetion gaat er uit Dani blijft aan In Willemstad aangehouden Koffie duurder: Organisaties bundelen samenwerking Commentaar Overleg bouwbedrijf weer afgebroken Hoogovens wil 100 min. lenen tegen 6V2 pet Dinsdag 22 februari 1966, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGB1A0 „Slantvastick i» ghebleven mijn hert m teghenspoet I" Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele Kerkstraat 2-28 Telef. 01726—2541 - Vraagt brochure Kantoren leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.er. 0.88. p.m. 3.75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Op Franse bodem? Dan onder Frans gezag! De Gaulle: NATO is verleden tijd Prof. Steurpastoor in bolleugehucht pagina Kerinnerk Predikant adviseert bond zonder naam pagina Kernmerk Oostduitsers luisteren naar Amerikaanse radio pag. Radio en TV Kabinetsformateur Segers van België wil op bais van een minl- tieus programma komen tot recon structie van het coalitiekabinet- llarmel zie pag. 5 Nieuw hitteschild voor Apollo pgaina 5 PARIJS Na 4 april 1969 moeten alle buitenlandse troepen en bases in Frankrijk uitsluitend onder Frans bevel staan. Dit zei gisteren president de Gaulle op de eerste persconferentie van zyn tweede ambtstermijn. Rond uit verklaarde de Gaulle dat het lidmaatschap van NAVO onverenigbaar is met de belangen van de Franse natie. Het lidmaatschap brengt voor Frankrijk en de andere Europese landen het gevaar mee, de V.S. in een conflict te moeten volgen waar in zij niet gemengd wensen te wor den. Frankrijk zal dan ook voortgaan zijn strijdkrachten uit de Noordat- lantische Verdragsorganisatie los te maken, aldus de Gaulle tijdens zijn persconferentie die bijgewoond werd door ruim duizend verslaggevers. Naast de president zat het voltallig Kabinet. Souvereiniteit Het gaat hier om een herstel van de normale Franse soevereiniteit op Frans gebied. Alle buitenlandse elementen die in Frankrijk bevinden, vallen voort- alleen onder Frans gezag. „Men ziet dit helemaal geen breuk inhoudt r een noodzakelijke aanpassing", al dus de president. Andere belangrijke onderwerpen dia Dc Gaulle aansneed waren Ben Barka, Vietnam en de Eurooese samenwerkt me. Opperbevel De generaal zei niet het bestaan van de NAVO in het geding te willen brengen, maar wel het geïntegreerd NAVO-opperbevel. „Ons land is be zig zich op eigen kracht, tot een kerrumogendheid te ontwikkelen en het moet de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheden op politiek en strategisch gebied zelf op zich nemen. Deze verantwoordelijkheden Soekarno hervormt kabinet DJAKARTA. Tegelijk met generaal Abdoel Harris Nasoetion, de „sterke man" in Indonesië, als minister van verdediging, is admiraal Marta- dinata door Soekarno ontslagen als minister van marine. De functie van voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, die door Nasoetion tege lijkertijd werd vervuld, is afgeschaft. President Soekarno maakte gisteren zelf de wijzigingen in zijn kabinet bekend voor de radio. De uitzending werd te Singapore ontvangen, Sabrini wordt legerchef Generaal Soeharto heeft zich echter als chef-staf van het leger weten te handhaven, evenals de chef-staf van de luchtmacht, vice-luchtmaarschalk Sri Moeljono Herlambang, die na de staatsgreep Omar Dani was opgevolgd, en de chef der politie Soetjipto. Nasoetion wordt opgevolgd door gene raal Sabrini (die na de staatsgreep als anti-communist gold en door Soekarno met een opdraoht enige tijd naar het buitenland werd gezonden evenals ver schillende andere anti-communisten. Martadinata wordt opgevolgd door ad miraal Moeljani. Omar Dani is wee bij koffie of thee Nog 100 De wijzigingen hebben niet geleid tot vermindering van het aantal van 100 mi nisters. Het vreemde van dat alles is dat over de wijzigingen in het kabinet gener lei bericht is ontvangen uit Djakarta. Ook'de terdoodveroordeling van de vak bondsleider Njono werd niet uit Djakar ta gemeld. Alleen het Hongaarse pers bureau MTI vernam dit van zijn cor respondent aldaar. Dr. Soebandrio, dr. Leimena en dr. Chaeroel Saleh blijven vice-premier, maar er is een vierde bijgekomen, dr. Kiai Hadji Idham Chalid, voorzitter van de machtige Mohammedaanse partij Nahdatoel Oelama. Soekarno zei dat hü zelf de portefeuille van voorlichting bij zal nemen. Hij verklaarde dat hij al enige tijd een reorganisatie van het ka binet in overweging had, maar dat de omstandigheden tot nu toe niet gunstig waren geweest. De reorganisatie niet het resultaat van eisen of pressie van enigerlei organisatie, de communis tische partij en de studentenbond incluis. De taak van het kabinet, zo zei hij, „is my bij mijn iverk te helpen. Ik ben de premier en ik ben de president", aldus Soekarno. Meer buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook en kele opklaringen Aanvankelijk krachtige later overwegend matige wind, ruimend naar zuidwest tot west. Over het alge meen iets lagere temperaturen. Opbo uw Voordat Soekarno de kabinetswijzi ging bekendmaakte legde Sabrini voor de radio een verklaring af waarin hij zei 'dat contra-revolutionaire krachten binnen en buiten het land nu hun pogingen intensiveren om het land naar rechts te laten zwenken'. Deze krachten verspreiden kwaadaardige leugens en voeren een psychologische oorlog tegen Indonesië en het volk. (Voor vervolg zie pag. 6) Over het eerste zei hij: „Marokko hoeft niets gedaan om te helpen de waarheid aan het licht te brengen, om dat Oefkir er altijd wel op gelet heeft dat hij rekenschap kan afleggen van zijn doen en laten en omdat hij nog steeds minister is. Het is dus onver mijdelijk dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko daar de gevol gen van ondervinden. Niets wijst erop dat de contraspionage en de politie als geheel van de operatie in het al gemeen zouden hebben geweten en zouden hebben gezwegen", zo zei hij Over Vietnam: De kwestie kan alleen worden opgelost door een vredesverdrag tussen al' belanghebbenden, dat zijn de genen die het in 1954 eens waren. E.E.G. Over de EEG: Frankrijk zal een nieu we poging doen om tot een vorm van enigerlei samenwerking tussen de zes EEG-landen te komen. Wanneer een van de Ic.iden die de Europese gemeenschap opbouwen, meent het initiatief te mc nemen tot een voorstel van een politieke unie der zes, dan zal Frankrijk er posi tief en van harte op antwoorden, aldus de genera ■•L (Voor vervolg zie pag. 6) Direct van vliegtuig in arrestantenkamer SCHIPHOL Vanmorgen is op Schiphol de in Willemstad gearres teerde Duitser Andreas Koskull aan gekomen. Koskull zou volgens niet- officiële berichten een Duitse oor logsmisdadiger zyn. Hij werd direct door adjudant Bosch, hoofd van de Koninklijke marechaussee op de luchthaven, in het arrestantenka mertje opgesloten. Koskull werd vorige week vrijdag in Willemstad gearresteerd aan boord van het Italiaanse passagiersschip Donizetti. Deze arrestatie zou zijn uitgevoerd op grond van een door de Westduiitse re gering uitgevaardigd arrestatiebevel. mmm Gisteren werd Koskuli onder grote geheimzinnigheid op Curasao van de Albert Pies man-Luchthaven aan boord jebracht van een Viasa-vlieg-tuiig naar iew York. Op Kennedy Airpo-rt werd hij overgebracht in hét KLM-toestel voor Schiphol, dat vanmorgen om half acht op deze luchthaven aankwam. Hü werd begeleid door twee recher cheure, de heren Marsman en Johannes. Kort na aankomst van Koskull arriveer den ook commissaris Y. Taeonis van de rijksrecherche in Amsterdam en de of ficier van justitie te HaarLem, mr. L. H. Feitsma, op SehiphoL 8-14 ets 250 gr.) AMSTERDAM In aanmerking ge nomen de verhoging van het invoerrecht op koffie van 2 naar 5 pet., alsmede de stijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt, is een aanpassing van de consumentenprijzen voor gebrande kof fie onvermijdelijk geworden. Daarom zijn met ingang van vandaag de kof fieprijzen in het algemeen met 8 tot 14 centen per pakje van 250 gram ver hoogd. Dit betekent voor de meestge- kochte soort een verhoging van 8 oenten per pakje van 250 gram. Stichting „Eten voor India opgericht DEN HAAG Er wordt naar ge streefd binnen twee weken een grote zending voedsel naar India te versche pen. Contacten zijn gelegd om op zeer korte termijn de beschikking te krij gen over omvangrijke partijen voe dingsmiddelen. Dit is bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst, die de vijf samenwerken de organisaties in die actie „Eten voor India" gisteravond in Den Haag hiel den. Deze organisaties hebben nu de stichting „Eten voor India" opgericht om hun samenwerking te bundelen. Dankbaarheid Onder voorzitterschap van drs. H. A. Korthals waren de besturen by- een van de stichting „Mensen in nood", de oecumenische hulp aan Kerken en vluchtelingen, de NOVIB, de Unesco en de Unicef. Bij deze gelegenheid zijn woorden gesproken van grote dankbaarheid aan het Nederlandse volk, de kerken, de overheid, de organisaties, aan pers, radio en tv voor de prachtige sa menwerking cn het schitterend re sultaat der zaterdag gevoerde actie. Eén groep De vyf organisaties menen hun antwoordelükheid tegenover het volk van India, dat met honger wordt be dreigd en het Nederlandse volk, dat zo spontaan op de oproep heeft gereageerd, het best tot uiting te kunnen brengen door als één groep te blijven samenwer ken om de hulp aan India te verwezen- De stichting „Eten voor India' met grote spoed de hongerbestrijding in India ter hand nemen. Contact wordt opgenomen met de regering van dat land en de internationale organi saties om op zo doelmatig mogelijke wijze -de Nederlandse hulp in de inter nationale hulpverlening in te passen. Water Voor de plaats Indore (waar zuster Baptista Simons, die zaterdag voor de tv een verslag van de noodsituatie gaf, werkt) zal getracht worden boren aan te schaffen om de bevolking aan het zo hoog nodige water te helpen. De ongonisaties kregen bij hun be sprekingen waardevolle inlichtingen en adviezen van ir. H. Davelaar, voe dingsdeskundige van Unicef in Den Haag, die donderdag weeir naar India vertrekt en vandaar de samenwerken de instanties in Nederland nog verder zal inlichten over mogelijkheden en behoeften. ERKENNING De Europese Economische Gemeen schap worstelt met moeilijkheden. Tot nog toe hebben deze moeilijk heden zich naar buiten toe voora! toegespitst op de houding van Frank rijk. Hierdoor is een andere grote moeilijkheid naar achteren gedron gen en in de schaduw gesteld, na melijk de positie van de vakbewe ging in Europa. Het is echter duidelijk, dat de vak beweging in het kader van de EEG niet aan haar trek komt. De econo mische integratie wordt onvoldoende sociaal begeleid. Weliswaar heeft ook de vakbeweging zelf zich niet sterk genoeg opgesteld, maar anderzijds wordt de vakbeweging gedwongen haar positie in Europa opnieuw van dc grond af op te bouwen. Wat op nationaal niveau in verhouding tot werkgevers en overheid werd be reikt, wordt binnen de EEG groten deels genegeerd. Dr. Albeda, secretaris van het CNV, heeft hiervoor terecht bijzonder* aandacht gevraagd. Een goed georga niseerde vakbeweging, die bereid ia een belangrijk stuk verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in het bedrijfsleven te dragen, is een groot algemeen belang. Dit geldt nationaal, maar ook in supra-nationaal verband. De werk geversverbonden in Nederland zul len dit graag erkennen. Zij zullen ook niet moeten schromen hier in ternationaal voor uit te komen. MODERN In een studie over de gespannen ar beidsmarktsituatie is de socioloog dr. P. van Berkel tot de (overigens niet nieuwe) constatering gekomen dat er een verschuiving gaande is in de ver houding arbeiders-beambten ten gunste van de laatsten. De voorbereiding en de administra tieve begeleiding van de produktta vergen langzamerhand meer werkne mers dan de produktie zelf, zo merkt hij op. Deze uitermate boeiende ontwikke ling houdt vanzelfsprekend nauw verband met de toenemende effi ciency en automatisering, waarvan het einde nog lang niet in zicht is en die zich niet beperkt tot het di recte produktieproces. Een eenvou dig voorbeeld moge dit illustreren. Door de invoering van de zelfbedie ningswinkels kan een huisvrouw haar inkopen sneller doen dan ooit. De moderne kassa's, die deze winkels evenwel gebruiken, maken controle op de rekeningen praktisch niet meer mogelijk. Daarvoor zou de huisvrouw een hele staf van administratief personeel nodig hebben Standpunten dicht bij elkaar, doch Vakbonden wezen zeven procent af (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het CAO-overleg voor de 250.000 werknemers in het bouwbedrijf is opnieuw mislukt. Het vorige week vrydag weer op gang gekomen gesprek tussen werkgevers en werknemers werd gisteren vol verwachting voortgezet. Het leek er op dat partijen het eens zouden wor den. Kleine verschillen deden het overleg echter toch nog afbreken. Het bestaande contract voor het bouwbedrijf loopt op 1 maart af. Het belangrijkste meningsverschil was de loonsverhoging. De werkge vers hielden het op 7 procent, zowel voor 1966 als voor 1967, terwijl de werknemers voor deze beide jaren met hun gevraagde tweemaal aoht procent niet verder terug wilden gaan dam tot tweemaal Vh procent. Uurloon Bovendien wensten de werknemers de loonsverhoging te berekenen van uurloon na bij telling van de 22 cent voor verwerking van de huurcompensaties. De werkgevers bleken niet bereid de aangeboden loonsverhoging van 7 pro cent tevens te berekenen over deze 22 cent. Naar het oordeel van de vakbon den bedroeg hiermee het verschil ti de loonvoorstellen niet een half maar bijna een vol procent. Wachtdag De voorgestelde wachtdag voor de ziektewet waren de werkgevers bereid weer terug te nemen, maar zij weigerden vakantieverlenging voor de volwassen werknemers toe te staan. Voor de korting van de 9-urige werkdag een kwartier per dag tot 43% uur week, bleven de werkgevers 1 juni 1967 als ingangsdatum afwijzen. Zij hielden vast aan 1 oktober 1967. Met een optrekking van de vorstver- letuitkering van 90 tot 100 procent gingen de werkgevers akkoord en de gevraag de verwerking van de verplichte loon- toeslag van tien procent in de uurlonen namen de werknemers terug. De standpunten waren elkaar hiermee bü zonder dicht genaderd. Het ziet er thans echter naar uit dat vóór 1 maart geen overeenstemming wordt bereikt en da t dus een con bractloze periode ontstaat. Voor de voortzetting van het overleg is geen nieuwe datum afgesproken. Morgen komt in Utrecht de ledenver gadering van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond bijeen om over de nieuwe c.a.o. te spreken. Verbetering Chr. school Harskamp DF.N HAAG Op vragen van de heer P. Voogd (BP) over de sanitaire voor zieningen In de Chr. school te Harskamp heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Battels geantwoord, dat in deze school Inderdaad slechts écn waterkraan aanwezig is en dat de toiletgelegenheid bestaat uit een ondergrondse septlctank. Voor deze oude school zijn echter nog de bouwbesluiten uit 1924 van kracht. IJMUIDEN De Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. zal in verband met het in no vember 1965 bekendgemaakte investe ringsprogramma overgaan bot de uitgaf- te van een 6,5 pet. obligatielening, groot f 100 min. tegen de koers van 99 pet. De rentebetaling op de obliga ties zal jaarlijks geschieden. De aflos sing vindt plaats in tien gelijke ter mijnen in de jaren 1974 tot en met 1983. Vervroegde aflossing zal voor het eerst mogelijk zijn in 1974 feegen d® koers van 101 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1