Nieuwe leidse Courant ten voor India: op weg naar de 25 miljoen ijnstaal zegt 450 man ontslag aan Paar overstelpt met Explosie: geschenken Politie grijpt twee Duitse misdadigers Rond twee gulden van iedere Nederlander iquiditeit uiterst moeilijk Nieuw Russisch vijfjarenplan Actie slaat elk record Commentaar Beatrix en Claus hadden veel plezier Russen nemen Tarsis burgerschap af Penicilline voor de militairen ravage in modezaak Gas- en alarmpistool in auto Zware jongens bij verrassing gearresteerd Waatjflafc ?T fcf>nra-rf T9G6. 4$»t* fawrg»w^| m ÜMCtavr: I Hoofdradst CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGB1AD im> kart "m toghenspoat Kantoren Leiden Sfeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Deel bedrijf moet dicht ARNIIEM Bü de N.V. Rün- v.h. J. W. Oonk en Co. zal aan werknemers ontslag worden mgezegd. Een belangrijk deel van aantal komt voor overplaatsing nen het bedrijf in aanmerking. gevolg van verliezen is de liqui- !eit „uiterst moeilijk'', zoals direc- t en commissarissen meedelen. Men I een deel van het bedrijf sluiten. jVoor de periode van 1 mei 1965 tot It met 31 januari is het verlies op Nederland nauwelijks meer christelijke natie pagina Kernmerk Evenredige vertegenwoordiging Synode pagina Kernmerk Sport: formidabele prestaties Nederlandse schaatsenrijders - volleybal - tafeltennis - korf balvergadering enz. geveer drie miljoen geraamd. Als ge volg daarvan is de afdeling warmwal- serij. waar naadloze buizen worden gemaakt, stilgelegd. De afzetprijzen, die dit onderdeel maakt, leveren ver lies op. De vooruitzichten zijn ongun stig. De vergaderingen van prioriteits aandeelhouders en die van aandeel houders krijgen en voorstel tot defini tieve sluiting. Streven Er wordt naar gestreefd de afdeling koudwalserijproduktie van gelaste buizen voort te zetten. De thans beperkte mid delen bieden onvoldoende waarborg de continuïteit van dit onderdeel. Aan sluitend op reeds eerder gepleegd overleg heeft Rijnstaal zich nu tot Hoogovens IJmuiden gewend, de voornaamste grond, stoffenleverancier van de koudwalserij. De raad van bestuur Hoogovens is bereid de gestelde vragen snel te beantwoorden. Reeds eerder is er sprake van geweest dat Hoogovens eventueel het aandelen pakket Rijnstaal zou overnemen. Of het i van komt is nog niet bekend. Pagina's 89 10. na de wecfetrijd niet duur wel heerlijk Weersverwachting Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond Vanavond en vannacht enige regen. (Morgen overdag veranderlijke bewolking jmet opklaringen en af en toe een bul. Pverwegend matige wind tussen zuid oost en zuidwest. We in: 3 verandering illlin temperatuur. Opgemaakt om 11.15 Voorraden Belangrijk is in dit verband de grote omvang van de voorraden, de verliezen die by afwikkeling zullen blijken het verlies van een groot deel van aandelenkapitaal. In deze situatie lukt geen gunstige overnemingskoers wachten. Inmiddels is met de vakbonden volle overeenstemming verkregen over de 1 ziening, als gevolg van de sluiting der warmwalserij (annex gieterij). Van don: derdagmiddag tot vrijdagmorgen vroeg i« ononderbroken geconfereerd. Besloten is dat de buitenlanders (het bedrijf heeft 30C Italianen en Turken in dienst op eer totale bezetting van 850) worden ontsla gen. Een negentigtal Nederlanders kan worden overgeplaatst naar de koudwal- De vertrekkenden kunnen aanspraak maken op een z.g. afvloeiingsregeling, die een uitkering ineens inhoudt, afhankelijk van leeftijd en aantal dienstjaren. Wie niet meteen ander werk kan krijgen, ont vangt een aanvullende werkloosheidsuit kering. aanvankelijk tot 100 pet van hel laatste loon. later tot 75 pet van hei wachtgeld. Deze bepalingen zullen niet langer dan tweeënhalf jaar van kracht blijven. Over dit resultaat zijn de bonden niet ontevreden, al betreuren zij niet der in het overleg te zijn betrokken. Niet florissant Het was namelijk al eerder hekend dat de gang van zaken bij Rijnstaal weinig florissant kon worden ge noemd. In het laatste boekjaar verloor de onderneming ruim f l.fi miljoen het jaar tevoren twee ton. Al met al is een verlies geleden dat de 40 pet van het aandelenkapitaal (ongeveer f8.6 miljoen) te hoven gaat. (Voor vervolg zie pag. 10) In Slotervaart bereikte de jeugd zaterdag ook de mensen die wel voor India geven wilden maar om. welke reden dan ook de deur niet uit konden komen. In een grote optocht met span doeken trokken leerlingen van bet christelijk lyceum langs de huizen. In grote lakens werd het geld opgevangen als het uit hel raam geworpen werd. MOSKOU Het nieuwe Russische vijfjarenplan heeft als voornaamste doel het verzekeren van -een verdere aanzienlijke industriële expansie, een snelle, stabiele ontwikkeling van de landbouw en ais resultaat hiervan een belangrijke verhoging van de levens standaard van de bevolking", zo mel^ het persbureau Tass. De produktie van personenwagens zal 1 de komende vijf jaar zowat vervier voudigd worden, die van televisietoestel- verdubbeld en die van koelkasten verdrievoudigd. Ook de levensmiddelen voorziening zal verbeteren. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het bedrag van f 18.1 miljoen, zaterdag in enkele uren ten behoeve van de landelijke actie „Eten voor India" bijeenge bracht, zal in de komende weken nog fors stijgen. Nog niet bekend zijn de opbrengsten van acties ondernomen in tal van bedrijven en georganiseerd door tientallen verenigingen en par ticulieren. Voorts heeft de regering een be drag toegezegd van f 3.6 miljoen en zijn er giften van koningin Juliana en prins Bernhard, het bruidspaar en van de prinsessen Margriet en Christina. Het uiteindelijke bedrag dat de bevolking van hongerend In dia ten goede komt zal dus. naar de verwachting is, belangrijk hoger lig gen dan f 20 miljoen. Maar het bedrag van f 18,1 miljoen betekent, dat op het ogenblik iedere Nederlander gemiddeld 1,50 heeft geofferd. De actie heeft alle records geslagen (voor Het Dorp kwam inder tijd in een heel etmaal 12 miljoen binnen). Een ding is uit de bliksem-uctie duide. lijk gebleken: de honger in India heeft sterk tot de verbeelding de9bevr-tii;ing gesproken. Nog de actie zaterdag begon was al bedrag van f 700.000,gestort op gironummer 100.200. En op het moment, dat de kerkklokken gingen luiden en kerken en officiële ge bouwen hun deuren openden, was er die stroom van mensen, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die hun bijdrage kwamen brengen. In twee uur was er, alleen uit deze bijdragen, f 17.134.000,bijeen. En toen mochten er bijzondere giften tot een totaal bedrag van f 404.000 worden genoteerd. Er waren ook giften in natura. onder meer tien ton rijst en peulvruchten in tropenverpakking ter waarde van 12.000,dozen met levensmiddelen en met rookwaren. De Gront Mij. te De Bilt heeft toe gezegd, dat zij, indien gewenst, voor haar rekening twee deskundigen ge durende drie maanden naar India zal uitzenden voor het verrichten van wetenschappelijk werk. (Voor vervolg zie pag. 10) Zaterdag brachten verschillende afgevaardigden hun geschenken voor he' Koninklijke bruidspaar naar het paleis Soestdijk. Zusters uit het streekziekenhuis in Bennekom overhandigden het paar een verzilverde Invasie op paleis Soestdijk DEUGDEN Zaterdag is opnieuw gebleken, dat Nederland altijd bereid wordt ge vonden te offeren indien het wordt opgeroepen een nood te lenigen. D# actie „Eten voor India", snel georga niseerd en even snel uitgevoerd, nl» in twee uren, bracht meer dan 18 miljoen op. Het behoort tot de schoonste deur den van ons volk anderen te helpen. We hebben dit mogen constateren (in ons eigen land) na de ramp van fe bruari 1953 en nog maar enkele ja ren geleden tijdens dc 24-uurs actie voor Het Dorp. In India dreigen miljoenen mensen het leven te verliezen bij gebrek aan voedsel. Wat het betekent honger te lijden, weten wij ouderen heel goed. Ons staat de hongerwinter 1944'45 nog duidelijk voor de geest. Dit zal er ongetwijfeld toe hebben bijgedra gen, dat de giften zaterdag als een ononderbroken stroom naar de ker ken en de officiële gebouwen vloei den. Dat de jeugd zich niet onbe tuigd liet, bewijst dat de offervaar digheid van generatie op generatie wordt overgedragen. We kunnen one daar als volk gelukkig om prijzen. T ijf gewonden SOESTDIJK De deuren van pa leis Soestdijk stonden zaterdag wijd open voor deputaties van verschillende groeperingen uit het Nederlandse volk, die prinses Bea trix en Claus von Amsberg geluk- wensen en geschenken kwamen aanbieden. Zij werden ontvangen in de Leuvenzaal. Prinses Beatrix gekleed in eer, marineblauw pakje, en Claus, ir, donker kostuum, die kennelijk ple zier hadden in deze invasie, pakten de veelal zelfgemaakte cadeaus op een ronde tafel eigenhandig uit en verraste en bewonderde uitroepen waren niet van de lucht. Zelfgeborduurde servetten, een grote zilveren asverzamelaar. antiek tafel linnen, twee zilveren kemphanen als tafelornament, een linnen wandkleed je met abstracte motieven van gekleurde wol, een complete huisapotheek met alles erop en eraan tot aan babytalc- poeder toe. zes zdlveren vleesschaaltjes en een oude Engelse scheepsbarometer. Dit is slechts een greep uit de vele ge schenken die het pftar van de deputa ties kreeg. Van de bond van christelijke oranje verenigingen kregen Beatrix en Claus MOSKOU De Russische regering heeft het staatsburgerschap ingetrok ken van de schrijver Walery Tarsis, die op het ogenblik in Engeland is. Het Russische partijblad Prawda en het persagentschap Tass hebben dit besluit van het presidium van de Opperste Sowjet vandaag bekendgemaakt. De Opperste Sowjet geeft als motief op. dat Tarsis daden heeft gepleegd, „een Sowjet-burger onwaardig". Onlangs zei Tarsis in Londen, dat het doel van zijn leven en werken is te strij den tegen het communisme in Rusland. Dit communisme is niet meer dan een term Het werkelijke gezicht ervan is po- litiek-fcscisme. De straffen, uitgesproken over de Rus sische schrijver Synjawsky en Daniel noemde Tarsis ..onmenselijk" In een interview met de New York Times voorspelde Tarsis de val van het De emotie werd Cees Verkerk (rechts) te machtig tijdens de huldiging van de nieuwe wereld kampioen op de schaats. Staande »aast Ard Schenk liet hij zijn tranen de vrije loop: het luchtte lekker op en iedereen waardeer de de menselijke reactie van de kleine Verkerk. Verslagen op de sportpagina's Russische bewind binnen vijf of zes jaar. Hoge autoriteiten zouden bij de plannen betrokken zijn om het tegenwoordige be wind aan de kant te schuiven. Er zou een bewind komen als dat van Tito. Op den duur zou een republiek als de Ver enigde Staten ontstaan. Het ontnemen van het staatsburger schap is in Rusland een ongebruikelijke maatregel. een gezinsdagboek Claus ezi: „Daar beginnen we op 10 maart in te schrij ven". Het hervormd bejaardentehuis uit Oostcrwolde bracht als geschenk een met huwelükssymbolen geborduurd kleed mee. Nieuwe maatregelen bestrijding nekkramp NIJMEGEN In het luchtmacht garnizoen Nijmegen is een nieuwe maatregel getroffen om te pogen het nekkramp te bestrijden. Alle onge veer 2.000 militairen en het bjj de luchtmacht in dienst zijnde burger personeel, hebben dertig penicilline- capsules gekregen, die ze, verdeeld over vijf dagen, moeten innemen. Zoals bekend hebben zich in Nijmeeg se kazernes sinds november van het vo rig jaar vyf gevallen van nekkramp voorgedaan. Bovendien is deze ziekte ge signaleerd bij een meisje in Arnhem en een meisje in Doetinchem. welke laatste een broer in Nijmegen in dienst heeft. Tot dusver heeft men getracht door het op grote schaal verspreidden van sulfa - tabletten het besmiettingsgevaar tegen Venter (15)bestal af tl 'ezige klanten UTRECHT In Driebergen arres teerde de Utrechtse recherche een 15- jarige jongen, die een serie inbraken op zijn naam heeft staan en inmiddels bekende. Zijn voorkeur ging uit naar „gewone huizen", waar hij spaarpot ten, geldkistjes, portemonnaies en por tefeuilles stal. Zo nu en dan deed de jongeman een greep in een winkella. Per keer liep de buit uiteen van een tientje tot een paar honderd gulden. NIJMEGEN Zaterdag ontstond een damesmodezaak aan de Burchtstraat een grote ravage als gevolg van een gasontploffing, waar bij vijf mensen werden gewond. Men schrijft de explosie toe aan een lek in een niet gebruikte butagasfles. Het ontsnappende gas kwam tot ontploffing in het atelier van d* zaak, waar juist een andere buta- gasbrander was ontstoken. Drie personeelsleden werden gewond. Een van hen, een naaister, die in een ziekenhuis werd opgenomen, kreeg brandwonden en een shock. De twee an dere gewonden en twee voorbijgangers, die werden geraakt door scherven, kon- n na behandeling in een ziekenhuis ar huis worden gebracht. Alle ruiten het bedrijf sprongen. De kledingvoor- raad is ernstig beschadigd. De schade wordt op vele tienduizenden gulden* go- Angstmeter" voor astronauten MOSKOU De Russische ruimtevaarders waren uitgerust met een „angstmetcr". zo is be kendgemaakt. Volgens het we kelijks verschijnend tijdschrift ,,Ogonje(Brandje) geeft dit instrument aan „Hoe de psychi sche toestand van de man is en het registreert de geringste ner vositeit of gebrek aan zelfver trouwen". De „angstmeter'' zo noemen de cosmonauten het apparaat zelf is voor het eerst gebruikt tijdens de vlucht van Nikolajew en Popowitsj in 1962. Aangetoond werd dat beide mannen voor de lancering ner veus waren, maar dat die ze nuwachtigheid verdween, toen zij in een baan waren gekomen en „gewichtloos" werden. AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft zaterdagavond twee gevaarlijke Duitse misdadigers ge arresteerd. die vastbesloten waren bij hun eventuele aanhouding hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Voor zy ook maar een kans kregen waren zij door acht agenten omsin geld en buiten gevecht gesteld. In de auto vond men een gaspistool, een alarmpistool en twee ploertendoders. Zaterdagochtend was de commissaris •an politie t« Hachweiler. een plaat* in de buurt van Aken, naar Amsterdam ge gaan omdat hem was gebleken, dat twee bekende zware jongens verdacht van een grote inbraak in een magazün in Esch- weiler. met hun buit in een gestolen Mercedes naar Nederland en vermoede lijk naar Amsterdam, waren uitgeweken. De gealarmeerde Amsterdamse re cherche kreeg al spoedig bij enkele opko pers de zekerheid, dat de heren inder daad in Amsterdam waren geweest en een deel van de buit. bestaande uit band recorders. elektrische apparatuur, las- branders en ook kledij en dergelijke za ken. hadden weten te verkopen. De politie kreeg het nummer van do gestolen wagen in handen. Het feit dat de Duitsers van de opbrengst van hun buit de bloemetjes hadden buiten willen zetten in het Amsterdamse vermaakcen- trum werd hen noodlottig. De politie vond de auto op het Thorbeckeplein ge parkeerd en geduldig wachtende recher cheurs zagen rond het middernachtclük uur het tweetal verschijnen. Voor zij ook maar een kans kregen waren zij buiten gevecht «esteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1