Me in Italië FEL VAN KLEUREN EN MARKANT VAN LIJN Effectenbeurs had weer een lusteloze week \JeuiQ^oiu Ex-korpschef Culemborg wil eerherstel Reconstructie Haagw 3,2 miljoen Zonder Tilanus had de Unie niet meer bestaan eg kost Politici over Tilanus Zwolsman gaf geen cijfers ZATERDAG 19 FEBRUARI 196« rW - (yc/itim j V'"" Zoveel hoofden zoveel zinnenzoveel modehuizen zoveel kragen. Deze wollen mantel van Forquet is uitgevoerd in flanel bedrukt met zwarte, oranje en rode vierkantjes. De brede leren ceintuur wordt op heuphoogte gedragen. Venturi ontwierp deze mantel met kaleidoscopiscli dessin in wit en kastanje bruin. (Van onze moderedactrice) JTALIE wordt steeds belangrijker als bron van het modenieuws. De Italiaanse jersey modellen, de fijne, dikwijls geborduurde wollen pullovers, ze hebben al jaren een vaste markt gekregen over de ge hele wereld. Maar na 1950 zijn tal van couture huizen zowel in Rome als in Milaan en Florence gevestigd, terwijl de Italiaanse schoenenmode toonaangevend is. Toch laat Parijs zich niet verdrin gen en zo is er ieder seizoen de estafette ItaliëFrankrijk. Eerst een week modellen tonen in Milaan of Rome, dan stroomt het legertje mo deredactrices naar Parvs en een maand later komt een goede week vóór het Parijse fotonieuws gepubli ceerd mag worden de Italiaanse mode in-beeld vrij- En dan blijkt duidelijk het verschil tussen Italië en Pariis. De Italianen zijn temperamentvoller, feller in de keuze van hun kleuren, markanter in hun lijnen. Maar daarbij houden ze toch wel heel goed in de gaten, welke richting Parij6uitstuurt Korte rok Dus zien we ook in de Italiaanse mo de de korte rok, niet zo kort als bij sommige ontwerpers in Parijs. Erger dan 10 cm. boven de knie vindt men nergens. Wat men ook niet vindt is de taille, ae mgenepen taille. Alles valt soepel en zijn er ceintuurs, dan vooral niet op de plaats van de tail le, wel er boven of er ver onder. Vrijwel alle modellen zun versierd met stiksels, heel dikwijls in geome trische figuren. De geometrie speelt ook een grote rol in de dessins, waarbij de zwart-wit combinatie en drie kleuren druk het meest gekozen zijn. De tailleurs hebben vrijwel allemaal korte manteltjes. Bij Antonelli die vierkante schouders eist (ze desnoods een lichte padding geeft) zijn het bij na bolero's. Wie het korte jasje niet flatteus vindt kan tot het andere uiterste overgaan en een negentiende mantel passend bij de tailleurjapon kiezen. ten. Maar ook statige lange gewaden, waarbij dan een avondmantel in re dingotestijl behoort En voor de groot ste tuinfeesten, die men onder de Italiaanse hemel houden kan roman tische gewaden met „terraspyama's", die heel wijde geplisseerde pijpen hebben en waarin men waarlijk niet de pantalon herkent. Of een exotisch gewaad in burnousstül. Maar waarom zoveel woorden? Be halve de foto's van de Italiaanse haute couture, geven we een aantal schet sen van modedetails, zoals die ii verschillende modehulzen gebracht Onderzoek fraude op Curacao WILLEMSTAD lar mogelijke fraude hotel Curagao Intercontinental is een vijftal personen voor verhoor aangehou den, onder andere de twee directeuren Deze werden uit een vliegtuig gehaald toen zij op het punt stonden naar Miami te vertrekken. Politie en justitie deden geen mededelingen. Een japon, geheel recht. Het bovenstukje versierd met verticale incrustaties. Het korte majnteltje heeft mouwen met aangeknipte schouders. Een ontwerp van Balestra. Zaak gisteren voor ambtenarengerecht UTRECHT Het ambtenarenge recht heeft gisteren het beroep be- landeld van de voormalige inspec- pur-korpschef van de Culemborgse [emeente politie, de heer P. E. van liessen. Twee jaar geleden is hij lervol uit de politiedienst ontslaan pegens ongeschiktheid. Hij miste vol lens zijn superieuren eigenschappen 'an geest, karakter en gemoed, die lodig zijn voor de functie van >n- pecteur-korpschef. De heer Van Riesen wil niet meer :rug in politiedienst hij heeft op het ;enblik een functie bij Martin's Air larter maar wenst eerherstel, al- zijn verdediger mr. H. W. Wierda Harmeien. „Men zou dit in hem :en prijzen. Er zouden veel meer sen op deze manier voor hun eer jn recht moeten opkomen. Niet voor rechter j Mr. Wierda herinnerde eraan dat pjn cliënt onder meer alcoholmisbruik i „verduistering van bezine" voor par- Iculier gebruik werd verweten. Maar heeft de heer Van Riesen niet de strafrechter gedagvaard. De psporingsambtenaren hebben zelf recht esproken. Mr. Wierda zei elke waar- motivering van het ontslagbe- puit te ontkennen. Niet onberispelijk Porf. mr. Simons uit Rotterdam, die college van B. en W. van Culem- forg vertegenwoordigde. zei dat er sprake van is geweest, dat de icteur-korpschef zich in alle opzich- onberispelijk heeft gedragen. Hij lakte zich schuldig aan een overma- Itg gebruik van alcohol in en buiten dienst en hij handelde onvoorzich- laakbaar bij het beheer van auto. De gewezen korpschef heeft ook bij herhaling aanstoot gegeven aan leden van het- politiekorps en anderen. Prof. Simons vond dit alles voldoende om het ontslagbesluit te rechtvaardigen. Hij verzocht het ambtenarengerecht het besluit te handhaven. Uitspraak over drie weken. Links voorrang" schrijft minister DEN HAAG Het comité „Links Voorrang" heeft de minister van ver keer en waterstaat een brief geschre ven waarin de ondertekenaars zeggen dat hen ter ore is gekomen dat de mi nister het wegenverkeersreglement op het stuk van de voorrang wil verande- Zou men. aldus het comité, links voor rang als algemeen geldende norm volle dig invoeren dan zou daarmc2 een nu al vrij algemeen als juist erkende rijmetho- de wettelijk worden vastgelegd, zonder dat er behoefte zou bestaan aan uitzon deringsbepalingen, die het navolgen van de huidige starre regel zo moeilijk ma ken. Tevens wijst het comité er op dat er in verscheidene Europese landen een steeds krachtiger actie wordt gevoerd voor het voorrang verlenen van links UTRECHT De AKU heeft giste ren de samenwerkende vakbonden be richt, akkoord te gaan met een vergoe ding van maximaal f 15 per lid per jaar voor algemene vakbondsactiviteiten. De voorstellen, die de AKU-directie op za terdag 12 februari deed, komen hierdc r te vervallen. De AKU wil op korte ter mijn de besprekingen over een nieuwe cao hervatten en vraagt de vakbonden dinsdag 1 of vrijdag 4 maart voor een vergadering te reserveren. Antonelli hield een strakke, ietwat vierkante lijn aan. Zo werd de schouderlijn van het japonnetje links verbreed met een ietwat af staand mouwtje. De kragen zijn vrijwel steeds of zelfs niet meer aan een smal boord je of een rolletje: ook kraagjes met revers en enige a-symetrisch sluitende kraagjes. De sluiting geschiedt dan met een knoop, die zoals alle knooen od mantels en pakjes dikwijls afsteekt bij de kleur van het model. De rokken zijn niet wijd, maar licht gerend Het materiaal is echter dikwijls schuin werkt. Over rechte rokken dikwiils ge plisseerde panden, die dus wijdte sug- geren. Kleuren De Italiaanse modekleuren zijn abrikoos, perzikroze, zwavelgeel oranje, vuurrood, de poederlinten zachtroze en rachel, violet, sprinkhaan- groen, hortensiablauw, enorm veel ge broken wit, verder donkerblauw, en alle combinaties zwart-wit (wat Pa rijs zoveel mogelijk vermijdt). Mila Schön combineerde OU voorkeur caramelbruin met vieuxroze: Antonelli voegde turquoise en hortensiablauw men: Galitzine liet een schaduwspel van abriKoos en perzikkleuren Veneziani gaf een teer waas door taupe en wit samen te gebruiken: Forauet speelde met abrikoos, geel en violet en Balestra bepaalde zich tot verschil lende tinten van één kleur ln een tollet. Veel bedrukte materialen, maar effen stoffen, die echter vrijwel steeds enig relief tonen zoals piqué, gabardine en jaquardstoffen. Behalve ziide katoen fijne wollen stoffen al dan niet een kleurrijk soms bijna kaleidoscopiscb dessin. Voor de avond heel korte jurkjes, vrijwel altijd geborduurd met glin sterende steentjes, parels of paillet- Bij onderzoek Drie ontvluchte jongelui gepakt AMSTERDAM Drie van de vijf jongens die gisteren kans zagen uit het huis van bewaring aan de Oos telijke Handelskade in Amsterdam te ontsnappen zijn weer terug. Een van de knapen bleek naar huis te zijn gegaan en werd in de loop van de middag door zijn vader weer afgeleverd. Twee anderen werden op hun vlucht in Utrecht door man schappen van de rijkspolitie herkend ingerekend. Trawlers kunnen visreizen maken DEN HAAG Voor trawlers der Ne derlandse visserij is de gelegenheid open gesteld tot het ondernemen van een be perkt aantal bedongen visreizen binnen het raam van de volgende projecten: 10 robvisserij bij IJsland. 20 pelagische ha- ringtrawlvisserij in en buiten de Noord1 zee, 30 makreelvisserij op en in de om geving van de Jonas-bank. De reizen vallen binnen het kader van de structuur maatregelen 1966. Als de resultaten naar tevredenheid van de directeur-generaal van de Voedselvoorziening en de Visse rijen zullen zijn. kan een overheidsbij drage worden uitgekeerd. RIJSWIJK De reconstructie van Haagweg in Rijswijk zal totaal 3.2 min gulden kosten. Iets meer dan anderhalf min daarvan komt voor rekening van de gemeente Rijswijk. De rest wordt betaald door Den Haag, de HTM en het rijk. Dit blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeenteraad om een extra krediet voor de reconstructie beschikbaar stellen. Na de reconstructie zal de Haagweg hetzelfde profiel hebben als de Rijswijk- seweg, die eerder al verbeterd werd. Dit geldt niet voor het deel van de Haagweg tussen de Laan Hofrust en de Heren straat. De bestaande bebouwing laat daar te weinig ruimte over. Op het kruispunt Haagweg en Jan der Heydenstraat zuillen verkeerslichten worden aangebracht. Dat zal ook ge beuren bij de aansluiting van de Linde laan op de Haagweg. Op het ogenblik zijn honderd tuintjes van de huizen langs de Haag weg eigendom van de gemeente. Met 22 eigenaren is overleg gaande. Tegen vijftien* eigenaren, die beslist weigeren mee te werken, zal een onteigenings procedure worden ingesteld. Tussen de Broeksloot. en de Herenstraat heeft de gemeente alle voortuintjes in bezit, dat daar met de reconstructie kan u den begonnen. De reconstructie zal worden uitgevoerd door de NBM uit Zaandam. Mr. Beernink voor hoofdbestuur: (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Zonder overdrijving mag worden gezegd dat wanneer dr Tilanus, na de bevrijding, toei velen wankelden en weifelden, gee; krachtige stoot in de richting van het opnieuw functioneren van de CHU had gegeven, de Unie als po litieke organisatie zou zijn verdwe nen. Met deze woorden schetste mr Beernink in een herdenkingstoe spraak voor het hoofdbestuur van de CHU de betekenis van de over leden Unieleider, dr. H. W. Tila nus. Dr. Tilanus was, aldus mr. Beernink. innig overtuigd van het bestaansrecht der OHU, die naar zijn oprechte nd-ng een eigen plaats in ons volks leven inneemt en behoort in te De heer Beernink vertelde dat dr. Ti- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Hoewel hij de laat ste jaren niet meer actief aan de politiek deelnam, beschouw ik het overlijden van dr. Tilanus toch als een verlies voor het Nederlandse openbare leven. Dit was de eerste reactie van dr. W. Drees, toen hij het bericht van de dood van de heer Tilanus vernam. De oud-premier herinnerde ons dat hij samen met de overledene in het kamp Buchenwald geïnterneerd geweest Sinds die tijd bestond tussen ons een hechte persoonlijke verbonden heid. vertelt de heer Drees. „Ik heb Tilanus altijd gewaardeerd om zijn ob jectiviteit en de evenwichtige zakelijke manier waarop hij de politieke vraag stukken benaderde. „bi politiek opzicht waren er tussen ons wel verschillen maar ik kon het altijd goed met Tilanus vinden.", telt de heer Van Dis. De fractieleider van de SGP was door het overlijdens bericht zeer geschokt. „Kortgeleden heb ik de heer Tilanus in de tram nog ontmoet. Hoewel hij al over de 80 was. zag je dat niet aan hem", zeet hii ..Ik had veel respect voor Tilanus". aldus Van Dis. „De eerste maal dat ik de heer Ti lanus ontmoette, was in het gijzelaars kamp te Sint Michielsgestel", zegt de voorzitter van do ARP. dr. W. P Berghuis ons ..Na de oorlog heb ik hem veelvuldig ontmoet. Vooral bij de bespre kingen tussen ARP en CHU. Ik voelde veel sympathie voor hem. Met ontroe ring heb ik de tijding van zijn lijden -vernomen". Financieel weekoverzicht AMSTERDAM Door het ont breken van stimulerende berichten was de stemming op de effecten beurs deze week ongeanimeerd. De meeste internationale aandelen wer den lager verhandeld, waarbij voor al Philips van Amexikaans aanbod te lijden had. De New Yorkse beurs heeft tot dusver de barrière van 1000 voor het Dow Jones gemiddelde van industriële aandelen niet kun nen nemen en is inmiddels afgezakt tot 975. Er was op onze beurs gele genheid genoeg te spreken over het al of niet gelukken van de staatsle ning en over de vergadering van de Expl. Mij Scheveningen. Deze laatste is geëindigd in een overwinning van de heer K. Zwolsman. die in zeer ruime mate het vertrou wen van de aanwezige aandeelhouders kreeg. Na het optrekken van de kruit damp, ging men zich echter afvragen, welk resultaat de vergadering had opgeleverd. Toegegeven, dat het een soort publieke vermakelijkheid was, waarin mr. Polak en Zwolsman elkaar geducht in de haren zaten, waarin de vrolijke noot niet ontbrak, de ver versingen in ruime mate werden ge serveerd in de vorm van koffie, soep sherry en zelfs eenmaal de kreet weerklonk van „brand", wat echter gelukkig in de letterlijke zin des woords een loos alarm was. Maar in materiële zin was de vergadering als .,de berg, die een muis baarde". Vermakelijk was de aandeelhouder, die telkens naar voren snelde en dan riep, dat hij niet voor. dat hij niet le gen was. omdat hij het niet kon be oordelen. En in de grond van de zaak, raakte deze aandeelhouder de kern want de onzekerheid rondom E.M.S. is gebleven en concrete cijfers zijn niet gekomen. Wel weer nieuwe toezeggingen over het nr>g komend omwisselingsaanbod, over de publi- katie van het jaarverslag. Het is bui tengewoon jammer, dat de heer Zwols man deze unieke gelegenheid niet heeft aangegrepen om met keiharde cijfers op tafel te komen, die het wan trouwen kunnen wegnemen. Tekenend is het, dat de koers der aand. EMS op de dag der vergadering tot 215 pet steeg, maar gisteren al weer was af gezakt tot 205 pet. Staatslening Verder werd ter beurze gesproken over het al of niet slagen van de 6.25 pet staatslening tot een bedrag van f 250 miljoen. Erg enthousiast was men niet over dc toeloop voor de inschrijving en de lening werd ten volle toegewezen. Intussen houdt men er rekening mede. dat de kapitaalmarkt weinig rust zal worden geschonken, omdat nieuwe kan didaten voor emissies in de r(j staan. Men denkt b.v. aan de Gas Unie, aan de Bank voor Ned. Gemeenten, die in de komende tijd zeker wel een nieuw be roep op de kapitaalmarkt zullen doen. Eén der grote in het binnenland werk zame hypotheekbanken is op de markt verschenen met OVz pet pandbrieven, welke tegen pari verkrijgbaar zijn. Een aanwijzing van het feit. dat de schaar ste en dus de duurte van het geld nog steeds voortduurt. Internationalen Van de internationale aandelen hield Kon. Olie zich best. Dit fonds kon zich deze week goed handhaven, in tegen stelling tot Philips, welk aandeel van f 128.50 tot f 124 terugliep. Op de buiten gewone vergadering van aandeelhou ders, welke deze week gehouden werd. deelde de president-direkteur mede, dat het Eindhovens bedrijf in de toekomst in de kleuren t.v een zelfde rol hoopt te kunnen spelen als de Radio Corp. in Amerika. Laatstgenoemd concern heeft met haar kleuren t.v een erote vlucht kun nen nemen en het zou prachtig zyn. als over enkele jaren hier in Europa ons nationaal bedrijf, dat in Eindhoven gevestigd is, dit voorbeeld zou kunnen volgen. Wij wezen daar vorige week al op, welke mogelijkheden hier nog voor Philips liggen. Over een paar jaar zal Philips met een eigen compu ter op de markt komen. Wij menen, dat hier de research achter gebleven is, want men had met de ontwikke ling van de eigen computer nu al veol verder moeten zijn. Unilever zal op 22 febr. na beurs met de voorlopige cijfers over 1965 komen. Afgaande op de koersontwikkeling ter beurze, wordt gerekend op een voort zetting van de lichtelijk neergaande lijn in de resultaten. Het fonds kwam van f 114.60 op f 112.80. Toch blijft Unilevar een prachtig fonds, dat internationaal vertakt is en op chemisch gebied eeo vooraanstaande positie inneemt. Waarschuwing Het eerste bankverslag over 1965 is ve. schenen en wel van de AMRO-bank. de Amsterdamsche en Rotterdamscha lanus hem. de avond voor zijn dood nog. hem met nadruk had verzocht niet toe te geven aan pogingen de Unie te laten verdwijnen, n dc Kamer was dr. Tilanus een man van gezag. Zijn gouvernemente le instelling bracht mee dat hij het een minister bepaald niet moeilijker zou maken dan strikt noodzakelijk was. De momenten waarop hij meen de scherp te zijn waren zeldzaam, maar wanneer hij scherp was. was dat nodig, aldus mr Beernink Wij missen hem zeer. vervolgde mr. Beernink, vanwege zijn persoonlijke eigenschappen, vanwege de gans eigen benadering der vraagstukken, van wege zijn grote ervaring, vanwege zijn niet aflatende trouw, tot in zijn laatste ogenblikken, aan zijn en on ze Unie De nagedachtenis van de ze Christen-staatsman zal bij ons in hoge ere blijven. Akkoord over c.a.o. vleeswarenindustrie UTRECHT In de vleeswarenindus- rie is overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. Werkgevers en werkne mers werden het eens over een loonsver hoging van 7 procent. een verhoging de vakantietoeslag tot 6 procent, af schaffing van de derde gemeenteklasse en minimumloon van 120 gulden. Verder een stuk van de oververdiènsten in dc basisionen wofden opgenomen. Automatische bellen met Zwitserland en Noorwegen DEN HAAG Zwitserland en Noor wegen zijn op beperkte schaal begonnen met de auUpnatisering van het telefoon verkeer met Nederland. Sinds 1 jan. is voor abonnees van het net Mon- treux mogelijk automatisch met Neder land te spreken. In Noorwegen is met het Oslose net hetzelfde mogelijk. Volgend jaar zal men begin maken met het invoeren van automatisch tele foonverkeer in heel Zwitserland. Auto matisch telefoonverkeer tussen Neder land en heel Noorwegen is voorlopig nog niet mogelijk Bank. Het resultaat viel tegen, daar de onkosten sterker zijn gestegen dan d» inkomsten. De nettowinst van de gefu seerde banken beliep f 51 miljoen tegen f 53.5 miljoen over 1964. Het volume zaken over het afgelopen jaar is toe genomen. De balanstelling vertoont een stijging van 13 pet, maar de post onkosten, waarin de salarissen van het opmerkelijk toegenomen aantal perso neelsleden zijn begrepen, vermeerderde met 23 miljoen. Wel dient men er reke ning mede te houden, dat veel extra werk verbonden is aan de samenvoeging der werkzaamheden van de beide ban ken. In d komende jaren kunnen de vruchten van de fu9ie eventueel duide lijker blijken. Er wordt een onveran derd dividend van 14 pet uitgekeerd. De koers der aandelen zakte in van f 54 tot f 51.20. De beschouwingen over de economi sche positie van ons land, welke in leder bankverslag plegen voor te komen, dienen thans zeker de aandacht, daar de directies van bankinstellingen door de intensieve verbindingen met het bedrijfs leven „de vinger op de pols" kunnen houden. Het bestuur van de AMRO- bank is van oordeel, dat de forse loon stijging der laatste jaren voor sommige bedrijfstakken en marginale bedrijven noodlottig kan worden, omdat men de kostenstijging niet kan bij houden. Dien tengevolge kan er een sanering in het bedrijfsleven tot stand komen door slui ting van fabrieken met alle gevolgen van dien. Neemt deze beweging grotere vor men aan, dan ontstaan massareacties, die ook gezonde bedrijven schade kun nen berokkenen Het verleden heeft ge leerd. dat het openbaar worden van de feitelijke zwakte van bedrijven resp. van bedrijfstakken vaak een epidemisch karakter heeft. De Stoomvaart Mij „Nederland" keert ee*- onveranderd dividend van 8H pet uit, maar de beurs honoreerde de aan kondiging ervan met een koersverlies voor de aandelen van 6 punten. Toch maakt men op deze basis een rende ment op de aandelen Nederland van ca 6.4 pet. De grote intrinsieke waarde van scheepvaartaandelen speelt momen teel helemaal geen rol. Het geïnvesteerde kapitaal in de onderneming brengt in feite slechts een minimaal rendement op en daarvoor heeft men tegenwoordig meer oog. Bierbrouwerij d'Oranjeboom liep ver der terug van 375 tot 356 pet. J P. Wy- ers deed het beter en scteeg van 580 tol 600 pet cum dividend en agiouitkering. Overzeese Gas kwam van f 36.50 op f 90. Tïiomsens Ver. Bedrijven zijn als een ballon in elkaar geploft en deden deze week slechts 195 pet, een heel verschil met enkele weken geleden. De geruch ten over een fusie zijn momenteel geheel verstomd. „Ik wil mijn bezit bescher men tegen 'uitholling' door geldontwaarding. Daarom kies ik eersteklas aande len. Met een participatie- bewijs A.F. ben ik mede bezitter van een zorgvul dig beheerde, ruim ge spreide portefeuille van Nederlandse en Ameri kaanse aandelen. Een rus tige, veilige belegging Inlichtingen bij elke commissionair of bankier Zachter DE BILT Na de strenge vorst van gisternacht is de zachtere lucht via Frankrijk en België snel naar het noorden gekomen. Deze voormiddag werd alleen in het noorden lichte vorst gemeten. De temperatuur blijft langzaam stijgen tot 5 a 6 gradem Maar doordat de lucht teel vochtiger is en bovendien de sneeuw afkoelt, zullen er mistvelden ontstaan. In zijn geheel wijst de situatie op een defi nitieve aftocht van de winter, die het deze maand 12 dagen wist vol te houden Zon en maan Zondag 20 februari: zon op 7.46, onder 18.02; maan op 8.24, onder 1754. Maandag 21 februari: zon op 7.44, onder 18.04: maan op 8.39, onder 19.05. Maandag 28 februari: eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen 20 febr. 3.36 v.m.; 15,46 n.m. 21 febr. 4.08 vjn.; 16.16 njn. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I? i<i d i| »i '5e asisyzj I Helsinki z Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg z Frankfort geh I Innsbruck —7 —17 1,5'

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9