usachtige lieve vrienden Aparte ijskast, speciale auto en slagersmes genegenheid Familie Schrama in Sassenheim krijgt internationale roem met kindervrienden-Sint-Bernhards OAR VON SAULIAMT EN HELGA VON HUTWILL: NIEUWE LEIDSE COÜRATST ZATERDAG 19 FEBRUARI Ï966 Oar en zijn pleegzusje Helga zijn goedhartige, lieve honden. (Eigen foto) (Van een onzer redacteuren) SASSENHEIM - „Ik koop en ik kook voor ze, ■"(zou je kunnen zeggen, 's Morgens geef ik ze een heel brood met veel melk en vier eieren. In die VOOC „llOllCISe nm.pap doe ik dan twee eetlepels kalk, twee eetlepels "'^levertraan en 16 AD-druppels (vitaminen). Des "Siavonds krijgen ze zo'n zes a zeven kilo vlees; koeiepens of schapevlees, soms paardevlees; daar hebben we een aparte ijskast voor gekocht. En dan een paar handen hondebrood. Ze eten heel wat. Het zijn echte hongerleeuwen". Mevrouw B. J. Schrama-De Wit jveni Jaat haar diëtistisch betoog vol gen door een puar tevreden hoofdknikjes. Als je de honden goed in conditie wilt houdenmoet je se goed te eten geven, vind ik". En daarmee denkt zij pre cies eender over haar man en vijf kinderen als over de twee reuzen van huisdieren Oar t Helga. Dat verzorgen kan men best aan haar overlaten. „Je mag een hond natuurlijk nooit wassen met zeep of zo. Dan gaat hun vetlaag eraan. Ik borstel ze elke dag, ik kam ze en ik wrijf ze goed in met droogschuimende shampoo. Oh, als ze een goeie beurt hebben gehad zien ze er schitterend uit". EKSTEROGEN JJAAR OGEN schitteren. „Ik zal ze even in de gang laten", zegt ze, opstaand en verdwijnend naar de ach tertuin van Vrouwenpolderstraat 9. Even later klinkt gestamp in de gang, de deur zwaait open en dan is de toch wel ruime kamer voor een zeer be langrijk deel gevuld met duwende zachte hondeneuzen, lange natte ton gen en grote bruine ogen, bijna schuil gaand in de veelheid zacht, glanzend oranjebruin en wit haar. Machtige staarten kwispelen met onverschillig enthousiasme. Onwillekeurig kruipen onze voeten onder de stoel als de ruige armdikke onderdanen van de meter- hoge hondelijven dichterbij komen. Denk om de eksterogen EDEL METAAL Berouwvolle dief zonder diefstal LEIDEN Vannacht omstreeks 2 uur meldde zich een 22-jarige bouwvakker uit Leiden aan het poli tiebureau Zonneveldstraat met de mededeling dat hij zojuist een dief stal had gepleegd. Uit een achterop een bromfiets ge bonden tas had hij een militair vest gestolen; de tas had hij aan het wa ter van de Oude Rijn toevertrouwd, aldus zijn bekentenis. Politiemannen, uitgestuurd om het verhaal te controleren, troffen op de aangegeven plaats geen bromfiets. Vanmorgen is evenmin aangifte ge daan van diefstal. En daarom, be sloot men de bouwvakker vanmiddag maar op straat te zetten. Dubbel ongeluk van Leidse timmerman LEIDEN De 22-jarige Leidse timmerman J. Vineourt raakte tij dens het werk met de rechterhand in een. fraismachine. Toen een oollega de snijwonden aan duim en wijsvin ger verbond, viel hij flauw, waarbij hij met zijn hoofd op een betonnen vloer viel. Met een hersenschudding bracht de EHD hem naar een zieken huis. De 81-jarige mevrouw R. Meijer- Schoor. op bezoek bij haar dochter in de Lanigestraat, struikelde^ gister middag over een drempel. Zij kwam met haar hoofd op de etensbak van de poes terecht, waardoor zij een diepe wond opliep. De EHD bradht haar naar een ziekenhuis. Vola teil 339 leden LEIDEN Onder voorzitterschap van de heer C. L. de Bree werd donder dagavond in de zaal van het Gere formeerde Jeugdhuis de jaarvergadering gehouden van de „Vereniging van oud leerlingen der ambachtsschool". Op 31 december telde de vereniging 339 le den en 57 donateurs. Er is een tig saldo van f778.8. In verband met het 40-jarig bestaan in 1968 werd een feestcommissie mengesteld met de heer A. Gerritsen als voorzitter. Aan het einde van de avond hield zijn wereldreis met de Willem Ruy d« heer D. Scheer een praatje ove oudste zoon Aad P. Schrama (34. on derhoudsmonteur bij de Hanab. onge trouwd 'vader' van beide Sint-Bern- hards): „Ze zijn allebei internationaal kampioen. Kijk (wijst op een kast aan riuur, waarin achter glas een col lectie gegraveerd edel metaal hangt), die prijzen hebben ze al gewonnen. En daar dat bord (ook aan de muur), en een keer een geweer. Hier heb ik een album vol internationale certificaten." Hij bladert wat en toont de bewijs stukken, uitgegeven door de Fédéra- tion Cynologique Internationale. Ze vermelden namen van Gent, Brussel, -Hertogenbosch, Lille (Fr.), Charle- oi. Osnabrück, Groningen. Internatio naal kampioen, beste van het ras, de finitief Belgisch kampioen. Alleen een vierde plaats in Groningen. „Oar was toen zwaar ziek," zegt Aad. „In veer tien dagen wel twintig pond afgeval len. We zijn toch gegaan. Inschrijven en niet komen is onsportief, vind ik." FRAAI STEL DEN fraai stel die twee. Beroemde loten aan een beroemde stamboom van een beroemd ras. Tweeduizend jaar geleden beschermden Sint-Bernhards de voor- raadkampen langs de heirbanen, die het madhtige Romeinse rijk doorkruisten. Drie eeuwen geleden deden (vooral de kortharige) Sint-Bernhards hun intrede in het klooster bij de Grote Sint-Bern- hardpas in Zwitserland. Daar betoonden zij zich trouwe mensenredders met een feilloos instinct voor opsporing van in gesneeuwde lawineslachtoffers, nooit een misstap begaand in de blindmakende sneeuwjachten. Oar, de gladharige reu van 165 pond. heet volgens zijn stamboomcertificaat uit Zwitserland: Oar von Sauliamt. Acht maaden na zijn geboorte (18-6-'62> kwam hij voor het eerst op een internationale show: internationaal jeugdkampioen. He.lga, de iangharige teef van 155 pond. heet volgens haar stamboomcertificaat uit Zwitserland: Helga von Hutwill. Zij kwam voor het eerst op een show in Brussel, vorig jaar toen zij drie jaar oud was <15-9-'62): internationaal kampioeo en beste van het ras. WANDELEN TRADER P. C. Schrama (61, af werker bij aardewerkfabriek Velsen) heeft alle data en feiten in het hoofd. „Wii hadden jaren geleden een vuilnisbakken- rasje. Toen een Keeshond. Daarna een Herder". Aad vult aan: „Die sprong dooi de voorruit als de postbode langskwam Wy wilden daarna een minder agressieve hond hebben, maar een rashond. Wij kwamen in contact met Sint- Bernha.rdskermer C. A. Koninigs in de Reigerstraat in Roosendaal. Die heeft ons aan de 6 weken oude Oar gehol pen. Hij is hem zelf uit Zwitserland gaan halen voor ons. Helga heb i;k la ter zelf uitgezocht, maar meneer Ko- nin'gs heeft bij haar aankoop in Zwit serland weer bemiddeld". Aad en zijn vijf jaar jongere broer Piet (slager van beroep), die allebei zijn op honden, zijn geen fnk- Ze houden van de honden, hun huisvrienden, hun hobby. Moeder kookt en koopt voor de dieren. „En ik mag met ze wandelen", zegt vader. Dl RE HOBBY IJEHALVE de speciale grote ijskast voor het dagelijks vlees zijn er nog wat speciale attributen vóór Oar en Helga. Een hal vernet erlang sla gersmes om de brokken af te snijden. En dan de Volkswagenbus. waarmee de familie geheel of gedeeltelijk Oar en Helga naar en van de internationale shows rijdt, soms vele honderden ki lometers ver. Het is een dure hobby. Onlangs maakten Aad en zijn moeder een ..hobbyreis" naar Londen in het ab solute honden-Niirwana Engeland. De huisvrienden gaan daar nooit naar toe. want elk dier dat voet op Albions bo dem zet gaat een half jaar in quaran taine (ƒ200 per maand per stuk). Er is voor hondehouders wel heel wat te Andere kosten zijn inschrijfgeld voor shows (in Duitsland is dat we! 45 DM per stuk), hokkengeld en belasting. Dan staan beide dieren regelmatig onder controle van Sa«enheims ó:e- renarts G Costermans. Aanschaf (hon derden guldens) en onderhoud zijn dus zeer kostbaar. GENEGENHEID Bern hards, daar nu voor terug Het klinkt misschien wat sentimenteel: genegenheid van de kalfsgrote honden. „Voor mij is het belangrijkste dat onze internationale kampioenen gek zijn op kinderen. En omgekeerd. Onze honden hebben een zacht karakter. „Van 't voorjaar willen we van Helga een nest jongen hebben. In Zwitserland en Duitsland heb ik gezocht naar een waardige, goedaardige partner. Uitgere kend in Holland heb ik de juiste-gevon- Je moet zo voorzichtig zijn met die dingen, dat ben je aan hun stamboom en hun kampioenschappen verplicht. In Zwitserland betalen ze voor de top-pubs wel een paar duizend gulden. Zo gaat dat bij ons niet. In overeg met dokter Costermans heb ik besloten van het nest dat kunnen er wel 12 of 13 zijn hooguit zes pubs aan te houden. Dan doe je noch de moe der noch de jongen iets tekort wat. voe ding en verzorging betreft. ADVIES VRAGEN WIJ er financieel wijzer van wor- den betwijfel ik. Het kan me trou wens niet schelen ook. Je krijgt verlos kundige- en dokterskosten (inentingen bijvoorbeeld! je moet stamboomcertifica ten laten maken en na veertien dagen krij gen ze al bijvoeding, wat heel kostbaar is want dat zijn dan liflafjes. De meeste pubs zijn op papier al ondergebracht. Dat is een hele uitzoekerij, want ik verkoop AAD SCHRAMA (34) stoeit •zA met de gladharige, 165 pond wegende reu Oar voor de ouderlijke woning aan de Vrouwenpolder straat. (Eigen foto) DE kinderen uit de buurt zijn bijzonder gesteld op Oar (links) en Helga (rechts), hun machtig vriendelijke vier voetige vrienden, die interna tionale bekendheid hebben ge geven aan Sassenheim. (Eigen foto) J<m TT if zorgde voor Karolingische avond LEIDEN In de studiezaal van de universiteitsbibliotheek sprak gis teravond op een voor iedereen toe gankelijke vergadering van de Maat schappij der Nederlandse letterkun de de dichter-predikant Jan Wit. Zijn betoog handelde over „De Karolin gische tweelingen (poëzie en muziek in hun ontwikkeling in West-Euro- Jan Wit begon met de constatering dat omstreeks de Karolingische tijd het ontstaan van rijmpoëzie samen viel met het ontstaan van meerstem mige muziek. Vervolgens ging hij de ontwikkeling van de poëzie ener zijds en de muziek anderzijds -na. arbij bleek dat die ontwikkeling niet steeds parallel is gelopen. Er zijn tussen poëzie en muziek, hoe verwant aan elkaar ook. nogal wat essentiële versdhollen bijvoorbeeld dit dat poëzie in principe voor iedereen toegankelijk is, terwijl mu ziek altijd nog onderwezen moet wor- De dichter Jan Wit toonde zidh ook muzikaal bijzonder onderlegd, al deed hij het plezierig genoeg gee.n ogenblik voorkomen de wijsheid in poëticis en op muziekgebied in pacht te helbben. De bijeenkomst, die weer onder lei ding stond van Maatschappij-voorzit- (en virend van Jan Wit) prof. dr. K. Heeroma, werd besloten met de gebruikelijke discussie tussen spreker en (aandachtige) luisteraars. Of je nu een Sint-Bernard of eet dwergpinchertje koopt, je moet al tijd goed weten of een hond bij je past. Laten de mensen toch nooit een hond kopen in een sentimentele bui. Bij elke kynologenclub (Rijn land, RoodenburgerstraM in Leiden) geven ze advies. Als iedereen dat advies ter harte neemt, komt er ook niet zo'n schandalige verwaarlozing voor. Dan hebben de mensen ook meer plezier van hun huisdieren. Net als wij". LEIMUIDEN Terwijl ik door het raadhuisloket stond te vertel len, dat ik een afspraak had met burgemeester B. Kammenga (65), dromde achter mij de raadzaal leeg. Dat duurde nog wel even want er waren veel bruiloftsgas ten. Maar ten slotte, na het bruidspaar, kwam toch de in toga gehulde ambtenaar van de bur gerlijke stand naar buiten: bur gemeester Kammenga, die hier mee waarschijnlijk zijn laatste huwelijksvoltrekking achter de rug had. Even later, in zijn kamer, ver telde de scheidende burgemeester me over dat pas voltrokken hu welijk. dat hij het bruidspaar iets had gezegd over de vele teleur - gestelden en gedesillusioneerden, die er op de wereld rondlopen. Hij had nok de oorzaak genoemd: er zijn veel mensen die meer van 't leven verwachten dan ze ervan kunnen krijgen. EEN meisje van de secretarie bracht ons koffie en nam de toga mee, die de burgemeester zorgvuldig op een hangertje ach ter zich aan de muur had opge hangen. „Man", zei hij tot mij. Kan je toch niet meer doen, over mij schrijven, nu ik weg ga". Voor degenen, die hem niet kennen, moet ik eerst wel vertel len, dat burgemeester Kammenga, die komende week van zijn drie gemeenten (Nieuwveen. Rijnsa- terwoude en Leimuiden) afscheid gaat nemen, een Fries is. wat on der meer betekent, dat hij het hart niet op de tong draagt. Dat wil aan de andere kant nu weer niet zeggen, dot hij geen aardige en wijze dingen kan zeggen. Geboren en opgeleid in Fries land. kwam hij na verloop van jaren op de secretarie van Kam pen te werken om in 1925 naar „het westen" te trekken en daar de gelederen van de provinciale griffie van Zuid-Holland te gaan versterken. Tot augustus 1956 met een korte onderbreking in de jaren 1952 en 1953 toen hij waar nemend burgemeester werd van Zevenhoven. TOEN veranderde er wat in de belangstellingssfeer van de heer Kammenga. ,^ch, ik heb in 't begin nooit geprakkizeerd over een burgemeesterschap", ver trouwde hij me met een wijze glimlach toe. „Maar je voelt wel. toen ik in Zevenhoven zat, kreeg ik aspiraties. Ik vind het een Burgemeester B. Kammenga zoekt een huis, in de Achterhoek bijvoorbeeld. Want komende week gaat deze in Friesland ge boren burgemeester afscheid ne men van zijn drie gemeenten: Leimuiden, Nieuwveen en Rijn- saterwou.de. zeldzaam mooi ambt maar 't is natuurlijk te gek om er zo over te praten als ik mijn leven nog weer eens over kon doen, zou ik toch weer net zo'n loopbaan kie zen als ik nu heb gehad. Op de provinciale griffie hadden we een goede verhouding. Het was er allergenoegelijkst. Je zag in 't ambtelijke leven nog wel eens af gunst en jaloezie maar dat was er daar niet bij. Toen hier de drievoudige bur gemeestersvacature kwam, was ik na m'n ervaringen in Zevenho ven echter wel bereid te sollici teren, al moest ik eerst wel even over een drempel heen. Als je daar jaren tussen de beschutten de muren van de provinci'ble griffie hebt gewerkt en je wordt dan burgemeester, kijk, dan kom je meer in de wind te staan. Je kruipt in een glazen huisje en je komt in de publiciteit. ALs je zelf het idee hebt, dat je iets goed be hartigt en je ziet dan bijvoorbeeld op een gegeven ogenblik in uw en mijn krant je eigen foto bij een artikel over een pontbaas met onder je foto Burgemeester Kammenga - niets gedaan Begrijpt u wat ik bedoel? /K hecht ook als burgemeester altijd veel waarde aan per soonlijk contact. In de wereld van vandaag is voor de enkeling geen plek meer. De meeste men sen leven tegenwoordig in een grote gemeenschap waar niemand meer iemand is. In kleinere ge meenten zoals hier is dat nog an ders en daarom voel ik me hier dan ook als een vis in het water. Trouwens, ik woon nog aan het water ook, aan het Braasse- mermeer. We kunnen hier alleen niet blijven want het is een ambtsbungalow, 't Valt tegen woordig niet mee om een ander huis te vinden. We zoeken iets in 't oosten van het land-, de Achter hoek of zo. Dan wonen we ook dicht bij twee van onze drie kin deren. We zullen van allerlei prettige dingen afscheid moeten nemen. Met alle instanties, waar ik mee te maken had, was het contact bijzonder prettig. Dat geldt ook voor de burgemeesterskringen". EEN vraag mijnerzijds of bur gemeester Kammenga als burgemeester nog profijt heeft kunnen trekken van zijn provin ciale relaties, wekt een lichte ver ontwaardiging in de Fries: „Als je er iets door wilt slepen dank zij je goede relaties, zit er een luchtje aan", zegt hij. Een wat geijkte slotvraag heeft een minder geijkt antwoord tot gevolg. Hobby'sNee, eigenlijk niet. Ik vind dat trouwens een twijfelachtige zaak. Er zijn men sen, die zeggen: ik verzamel post zegels. Nou, ik wil ze na hun pen sionering wel eens de hele dag tussen hun postzegeltjes zien zit ten. Dat doet toch niemand. Het werk is me altijd lief ge weest. Van een privéleven blijft natuurlijk niets over als je bur gemeester van drie gemeenten bent. Je moet de bereidheid heb ben te sjouwen. Als er van wie dan ook een roep komt, ben ik er. Je weet nu eenmaal dat dat van je ivordt verwaclvt. Ik hoop, dat m'n opvolger droge voeten houdt in die ambts bungalow. Zoals u misschien weet, ligt die in een soort uiterwaard langs het meer en loopt de boel daar nogal eens onder water. We gaan nu een dijkje leggen en ho- penlijk profiteert opvolger daarvan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3