Nieuwe Leidse Courant Douglas biedt Fokker een miljoenenorder Nieuw laken voor de gouden koets Drie kinderen bij brand omgekomen STOCK Licentiebouw onderdelen Mogelijkheid voor de bouw 200 Skyhawks Staatslening geen succes Olie duurder S=f IEM C O NV Commentaren Segers streeft naar 'n rooms-rode coalitie Zaterdag 19 fcfrnrar! 1966, 46°Tr> Jaargang Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBLAD (Van onze luchtvaartmedewerker) DEN HAAG De Amerikaanse Douglas-vKegtuigfabrieken hebben Fokker en Aviolamda een miljoenencontract aangeboden. Met Fokker is overleg gepleegd over de bouw van hydraulische onderdelen voor de DC-8 en DC-9 straalpassagiersvliegtuigen (een order van f 36 miljoen). Avio- landa zou in aanmerking komen voor de bouw van vloerpanelen voor de DC-9 cabine. Vice-president van de Douglas-fa- brieken Wellwood E. Beall maakte dit gisteren in Den Haag bekend. Een ïissie van Douglas maakt thans eis door Europa op zoek naar fa brieken die onderdelen van Douglas- vliegtuigen willen bouwen- In verband met de relatief lagere loonkosten in Europa is het voor de fabriek voorde liger onderdelen hier te laten bouwen. Of Fokker deze order krijgt is nog niet zeker. Douglas bezoekt nog meer fabrie ken in Europa. Na een algehele prijsop gave worden pas beslissingen genomen. In Nederland heeft men al enige erva ring met de bouw van hydraulische ap paratuur voor de Douglasverkeersvlieg- tuigen. Deze werkzaamheden worden al geruime tijd voor diverse luchtvaart maatschappijen op Schiphol uitgevoerd door de KLM. Nog een order De mogelijkheid bestaat, dat Fok ker nog een grote order krijgt voor de Vouw van 200 Skyhawk-straaljagers. Forse eis tegen handelaar hennep AMSTERDAM. Voor de rechtbank is tegen de 31-jarige goudsmid T. S. A. J. wegens het in voorraad hebben verdovende middelen en verduiste- in dienstbetrekking van in totaal gram goud twee jaar en driemaan den gevangenisstraf geëist. In zijn woning werd 1100 gram hen- ;p en 1650 gram hashish gevonden. De politierechter had hem enkele da gen geleden ook reeds veroordeeld voor het in voorraad hebben van ver dovende middelen. De officier beschreef an als een profiteur van verslaaf den, die louter op winstbejag uit is. Schade van 9 miljoen Gaskrater is nog niet bedwongen SLEEN De pogingen om de gas krater bdj Sleen te temmen zijn tot nu toe slechts gedeeltijlijk geslaagd. De erupties worden van tijd tot tijd on derbroken door perioden van rust. Gisteravond werd het inbrengen van cement nog steeds voortgezet, nadat even tevoren de krater weer actief was gewonden. Gistermorgen zijn in alle vroegte zeven gigantische pomptrucks, uit Duitsland begonnen duizend kubieke meter spoeling onder hoge druk in het tweede boorgat te spuiten. De bedoe ling is een onderaardse verbinding tot stand te brengen mét de eruptieboring. Later begonnen de pompen cement in de put te injecteren. Reeds na twee uur werden de erupties zwakker. In to taal heeft de NAM hier een schade geleden van negen miljoen gulden. De 28-jarige Turkse Abbas Bektas uit Apeldoorn is gister avond ten gevolge van een verkeerson geluk op de Arnhemse weg bij Apel doorn om het leven gekomen, g Volgens een Westduits weekblad is de naar India gevluchte Dalai Lama van Tibet van plan in India een uit 15.000 man bestaand Tibetaans bevrijdingsle ger op te richten. op het sportveld ^Ud?l4y?l niet duur wel heerlijk Weersverwachting Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk mist en hier en daar enige regen of motregen. In het noorden van het land middagtemperaturen om bet vries punt, elders lichte dooi. Zwakke tot mati ge wind in hoofdzaak tussen oost en zuid- Voorwaarde is, dat het toestel zowel door de Belgische als de Nederlandse luchtmacht wordt gebruikt. Zoals be kend heeft' een groep deskundigen uit België en Nederland een bezoek aan Amerika gebracht om zich te oriënte ren welk vliegtuig het meest geschikt zou zijn ter vervanging van de Thun- derstreak aanvalsvliegtuig en het T-33 opleidingsvliegtuig. Daarvan is de Skyhawk (van Douglas) de goedkoop ste. Van dit vliegtuig zijn er reeds 2000 besteld door de Amerikaanse marine- luchtstrijdkrachten die dit type met veel succes in Vietnam gebruiken. De licentie-bouw van deze Skyhawk zou twee tot drie jaar in beslag nemen. Een van de aandeelhouders van Fok ker is de Amerikaanse North rop-vlieg- tuigfabriek. Deze fabriek bouwt de F-5. Tijdens het oriënitatiebezoek van de eerder ge noemde commissie heeft men ook met dit vliegtuig kennis gemaakt. Het moet eveneens als een serieuze kandidaat wor den beschouwd. Nederland heeft tot nu toe nog nooit een militair vliegtuig van de Northrop gebruikt Een deze dagen zal deze oriëntatie commissie nog een bezoek brengen aan de Franse Dassault-fabrieken, die de Mirage-5 in produktie hebben, een aanvalsvliegtuig waarvan nog zeer weinig bekend is. Kort daarna is een beslissing te verwachten aangezien het aan te kopen vliegtuig in 1970 in ope rationeel gebruik zal worden genomen en men gemiddeld voor produktie aanloop van straaljagers twee a drie jaar nodig heeft. De Skyhawk en F-5 hebben het voor- deel, dat er zowel een één- als tweeper soons versie (lessen) van bestaat Het aan te kopen type moet ook geschikt zijn voor lesdoeleinden. België stelt dezelfde eisen. Zoals be kend leiden België en Nederland hun straaljagerpiloten gezamenlijk op. De eerste opleidingheeft in België plaats, terwijl de voorgezette opleiding wordt gegeven op de vlieigbases Woensdrechit en Eindhoven. Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88. p.m. 3,75, p.kw. 11.30 - Klechtendiens. bezorging 18.00-19.00 AMSTERDAM De nieuwe f 250 miljoen 6'A procent staatslening is ten volle toegewezen., nadat de agent het ministerie van financiën met kele grote inschrijvers een geringe af- ropding der inschrijvingen was overeen gekomen. Ex is geen beroep gedaan op deelneming van rijksfondsen en der gelijke ten laste van voorinschrijfreke- ning. Direkt nadat dit bekend was ge* worden kwamen er vrijdagavond te Amsterdam transacties tot stand tegen 99 pet., dus een disagio van een half procent. De omzetten waren niet groot DEN HAAG Op 21 februari wordt de prijs van petroleum een kwart cent per liter hoger. De nieuwe detailprijzen worden: zone 1: 10y4 cenit per liter, zone: 2: 20y4 cent, zone 3: 20% cent. AutogasoLie uit pompen, gasolde andere doeleinden en huisbrandolie I worden met 30 cent per 100 liter in prijs verhoogd. De prijs voor autogas- olie uit de pomipen zal dan 18.1 cent per liter bedragen. Huisbrandolie II en dunne stookolie worden met 20 cent per 100 liter in prijs verhoogd. Geschenk A'damse vrouwen heden „overhandigd" AMSTERDAM. Het huwelijksge schenk van de Amsterdamse vroi aan prinses Beatrix en de heer Amsberg, bestaande uit een in de tuin van Drakesteyn te plaatsen beeldje dat wordt vervaardigd door de beeldhouw ster Gerarda Rueter, werd vanmorgen symbolisch op paleis Soestdijk aange boden. De aanbieding van een foto van het beeldje geschiedde o,a. door me vrouw E. van Hall-Nijhoff, echtgenote van de burgemeester. De één- en tweepersoons versie van de Skyhawk, een van de typen die mogelijk in aanmer king komen om de Thunder- streak van de Koninklijke lucht- macht te vervangen. Huwelijksaankondiging wordt bewaakt BAARN Het publikatiebord van het Baarnse stadhuis, waar sinds gisteren de aankondiging van het huwelijk van de de tien dagen van afkondiging dag prinses Beatrix staat, zal geduren- en nacht door politie-agenten in burger worden bewaakt om te voorkomen dat soevenirjagers het wegnemen. AMSTERDAM De Leidse la- kenspinnerij J. J. Krantz, vermoede lijk het enige bedrijf in Nederland dat nog volledig technisch in staat is het echte laken te produceren, heeft het laken gemaakt waarmee de gou den koets voor de 10e maart op nieuw zal worden bekleed. Aanval g Ieder heeft zo zyn oordeel over de nieuwe mode. Protesten tegen de korter en korter wordende rok klin ken alom. Maar zo venijnig als deze jongedame de mo le tegemoet treedt, zullen slechts wei geren. Het is dan ook een grapje van de Italiaanse >ntwerper Amedeo Perrone. Op pagi- la 9 in woord en beeld de werke lijkheid van het Italiaanse mode- nieuws. Acties vragen om geld. Hoeveel wordt van u verwacht? pagina Kenmerk g Op 22 en 23 februari 1941 wer den te Amsterdam vierhonderd Joodse mannen door de Duitsers gepakt. De bevolking reageerde met de februaristaking. In het Zon dagsblad staat daarover een her innering. Soebandrio: PKI niet ontbonden ry .,U mag onze nieuwe beat-club i pagina l de keider openen. De oorspronkelijke lakense bekleding stamt uit 1898, toen de koets werd ge bouwd en was door hetzelfde bedrijf ge leverd. Eigenlijk was het laken op een enkel motgaatje na nog goed, maar de op- knapbeurt die de gouden koets krijgt, maakt het nodig ook de bekleding weg te nemen, zodat het oude laken, dat wat verkleurd was, niet meer kon worden aangebracht. Het nieuwe laken, iets meer dan acht vierkante meter, is heel licht grijs. De fabriek is er een maand mee bezig ge weest om het te verven. De zittingen van de banken behouden hun oorspron kelijke, eveneens uit 1898 stammende gobelins. Hetzelfde bedrijf in Leiden levert in verband met het huwelijk nog meer stof, namelijk laken voor de uniformen van de garde-regimenten-jagers, garde fuseliers en grenadiers en van het regi ment Jan Willem Friso. Het laken dat nu in de gouden koets komt, is wel motvrij. Vroeger beschikte men niet over preparaten die dat mogelijk maakten. Benelux boycot Rhodesië DEN HAAG Na overleg tussen de Benelux-landen is besloten voortaan geen vergunningen meer te verlenen voor invoer uit Rhodesië. LEUSDEN Een boswachter heeft hier een babylijkje gevonden. Het was in plastic gewikkeld. Dr. Zeldenrust, die sectie heeft verricht, gelooft dat het pasgeboren meisje heeft geleefd en kort na de geboorte door verstikking om het leven is gekomen. Moeder was niet thuis Kamerdeur was op slot AMSTERDAM Een korte, maar heel felle brand in een woonhuis in de Tweede van Swindenstraat in Amsterdam heeft gisteren aan drie kinderen het leven gekost, terwijl er twee nog altijd in levensgevaar verkeren. De kinderen, waarvan de leeftijd varieerde tussen de zes jaar en de veertien maanden waren alleen thuis. Hun moeder, mevrouw Van Oosten, was naar de wasserette en de vader, die een lompenhandel drijft, was aan zijn werk. Vermoedelijk hebben de kinderen met lucifers gespeeld. De deur van de huiskamer, waarin de kinderen zaten, was op slot, toen de brand werd ontdekt door buren. Het kostte de grootste moeite de kinderen te bereiken. Voor een van de kinderen, de drie jaar oude Ronald, kwam de hulp te laat. De andere vier kinderen konden door huurlieden met behulp vai brandweer worden gered via een ladder- Twee kinderen zijn gisteren in de loop van de middag overleden, te weten de twee jaar oude René en de baby San dra. De twee andere kinderen, de vijf jarige Alida en de vierjarige Monica zijn in het ziekenhuis opgenomen. Ze zijn er zeer slecht aan toe, maar het is tot nu toe gelukt hen in leven te houden. Bij hun pogingen de kinderen te redden werden vier brandweerlieden door ver wondingen en de felle rook uitgeschakeld. Een van hen, de heer F. Post, liep ern stige brandwonden aan zijn rug op en moest zich eveneens in hot ziekenhuis Hazen in nood DEN HAAG —De laag ijzel en be- roren sneeuw, die een deel van Fries land bedekt, brengt de hazenstand in moeilijkheden. De jagersvereniging raadt degenen, die de dieren willen voe deren, aan dit tegen de avond te doen en hard voedsel te gebruiken. Ook wordt gevraagd, honden en katten des avonds binnen te houden. En de vogels DEN HAAG Nu de verwachte dooi uitblijft, dringt het comité wintervoede- ring van vogels aan op het verlenen van hulp. In het bijzonder geldt dit de noor delijke provincies. Nu er ijsvorming in de Waddenzee optreedt zullen veel dieren het niet zonder hulp kunnen stellen. Het gironummer van het comité is 656500 te Amersfoort. Mil j oenenschade door de ijzel in Friesland LEEUWARDEN De schade door ijzelvorming aan de hoog- en laag spanningsnetten van het provinciaal edelktniciiteitsbednijf in Friesland loopt waarschijnlijk in de miljoenen. Ook de schade die het bedrijfsleven heeft on dervonden door het uitvallen van de stroom is zeer aanzienlijk. Bij Philips Drachten heeft men alleen al reke ning te houden met een verlies van enkele tonnen in een paar dagen. VOLAUTOMATISCHE In de toekomst zal het waar schijnlijk minder vaak voorko men dat men als automobilist op de rijkswegen een afslag voorbijrijdt: de ANWB neemt proeven met een groot bord, dat op de splitsing van rijks- j en afslag wordt geplaatst, men nu de vier voorrich- tingsborden mist en dan ook nog het nieuwe bord, heeft men het toch wel aan zichzelf te wijten.... laten behandelen. Zijn collega Claus moest het werk staken, maar kon naat huis gaan De twee andere brandweer mensen zijn inmiddels weer zover opge knapt dat zij hun dienst kunnen hervat- Bij een middelbrand in de 2e van Swindenstraat in Amsterdam-oost zijn drie kinderen in de vlammen omgekomen. Hier de redding via een ladder uit de 3e etage, die ge heel uitbrandde, en felle brand gewoed. De brand ont stond in de keuken en greep zo snel om zich heen, dat de met groot terieel uitgerukte brandweer niet i kon verhinderen dat de etage met de keuken en de verdieping erboven ge heel uitbrandden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De brandweer had het alles behalve makkelijk. De vlammen werden eerst bestreden met een miststraal omdat de brandkraan volledig onder leeuw bedolven was en eerst moest worden uitgegraven. Gelijktijdig brak brand uit in een speeltuingebouw. Hier door zag men zich genoodzaakt re- serve-personeel in te schakelen. Dit laatste binnenbrandje leverde de Gro ningse spuitgasten weinig moeilijkheden op. In pension GRONINGEN Kort na middernacht heeft vanmorgen aan de Radesingel een uitslaande brand gewoed, waarbij de bo- venetage werd verwoest. In het huis werd een pension gedreven door mevrouw A. Zuur. Twee bewoon sters, Denise van O. en Wietske V. bei den studentes, slaagden er in naar bui ten te komen. Zij waren opgeschrokken door het hulpgeroep van de 24- jarige P. B., die met brandende kleren uit zijn kamer kwam rennen en vervolgens op het bordes van de stenen buitentiap in elkaar zakte. Met ernstige brandwonden ;n shock werd hij naar het zieken huis gebracht. De 21-jarige UTS-scholier Sieb O. rende eveneens naar buiten maar keerde terug om zijn postzegelverzame ling te redden. Hij werd daarbij door het ingesloten en moest in de dakgoot vluchten, waar de brandweer hem be vrijdde. Op alle verhuurde kamers waren pe troleumkachels in gebruik. RADERTJE De moderne maatschappij garan deert materieel een .onbezorgd" le ven, voorzover de mens dat in eigen hand heeft. Een geïndustrialiseerd land en een hoge graad van ont wikkeling staan er borg voor, dat wij steeds minder betrokken raken bij de tijd dat het allemaal niet zo gemakkelijk ging, dat schrijnende toestanden, honger en armoede ook in ons land voorkwamen. Soms gaat er iets mis, een radertje in de grote machine stokt of het natuurgeweld schudt onze bereke ningen door elkaar. Een wereldstad komt zonder elektriciteit, een vloed golf verwoest een deel van het land, de winter keert met ongeken de herigheid terug en isoleert en kele dorpen. Na enkele dagen van isolement wordt al gesproken van voedseltekorten, zo gevoelig is onze bevoorrading. Op ander vlak kan het zijn een zoekgeraakte kernbom die ge lukkig dan nog waarschijnlijk in zee gevallen is, die ons tot naden ken stemt en ons bepaalt bij het kwetsbare van de onvolprezen wel vaartsstaat Het zijn niet eens de grote rampen die de moderne maat schappij reeds doen schudden op haar grondvesten. ETEN Hoeveel te erger moeten wij ons de toestand in India voorstellen. Het land bezit niet zelf de middelen om de vele honderden miljoenen te voeden. Is er eten dan ontbreekt vaak nog de mogelijkheid tot ver voer naar de meest afgelegen streken die het zwaarst getroffen zijn door de uitzonderlijke droogte die de oogst heeft verwoest Van ons is hulp gevraagd, onmid dellijke financiële bijstand. Com municatiemedia hebben hun niet geringe macht in dienst gesteld van de actie Eten voor Idia. Getallen zeggen vaak meer dan prachtig* volzinnen: het zijn 52 miljoen In diërs die bedreigd worden door de hongerdood. Vanmorgen waren kerken en ge meentehuizen open. Kerk en over heid op één basis: de verantwoor delijkheid voor het wel en wee van de medemens, de liefde tot de nag*t% ook de verre naaste. Wellicht heeft het luiden der klok ken een meer blijvend besef geves tigd dan alleen de spontane hulp aan India- Ons land bezit de moge lijkheid veel te doen. heeft dat ook in het verleden bewezen. Ontwikke lingshulp, onmiddellijke of op lang* termijn, gaat ieder van ons per soonlijk aan. m Overal in de wereld, j overal in Nederland V3 de échte Italiaanse Vermouth en Brandy bij slijterij en horecabedrijf Giften voor India vrij van belasting DEN HAAG. Giften voor de ac tie „Eten voor India" kunnen van de belasting worden afgetrokken. Op overwerk dat speciaal voor deze actie is verricht zal geen belasting worden geheven. Voor schenkingen aan het NOVIB zal geen schenkingsrecht worden gevorderd. Voor goederen di* ondernemers gratis aan de NOVIB ver strekken hoeft geen omzetbelasting be taald te worden. Liberalen uitgeschakeld BRUSSEL De vorming van een nieuwe rooms-rode coalitie is het streven van de Belgische kabinets formateur, de Chr.-democraat P. W. Segers. Hij tracht daartoe een „na tionaal programma" op te stellen. Het feit, dat de socialist Achiel van Acker als informateur niet slaagde van wege de weigering van de CVP, hem als premier te accepteren, noemde de heer Segers op een persconferentie een „bij komend incident". Het zou van geen enikele invloed zijn op de verhouding tussen beide partijen. Met de Liberale partij houdt de heer Segers geen rekening, omdat zij een ka binet van drie partijen van de hand heeft gewezen. De liberalen willen slechts samen met de CVP in een ka binet. Segers wil een zo sterk mogelijk* regeringsploeg vormen, op basis van een concreet programma, dat ook een oplos sing inhoudt van de problemen, waar over het kabinet Harmei is gestruikeld. Zowel CVP als BSP zeggen, niet terug te schrikken voor nieuwe verkiezingen. In werkelijkheid zullen zij beide alles doen om te voorkomen, dat ze noodzake lijk worden. Verwacht wordt dan ook, dat na moeizame onderhandelingen een nieuwe rooms-rode coalitie tot «tand zal worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1