Nehroe bleek grote teleurstelling Schlesinger: Nederland oorlogsmoe H' HUWELIJKSPREEK Ds. Sillevis Smitt: dominee van de baren billik Ex - Nederlander doodde meisje Uit de Haagse hof geplukt 5 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1966 De duizend dagen met Kennedy (II) De duizend dagen. John. F. Kennedy in het Witte Huis, door Arthur M. Schlesinger Jr. Twee de deel. Uitgave H. J. Paris, Amsterdam. (619 blz., 18,50). Slechts voor Jacqueline Kenne dy legde Nehroe werkelijk belang stelling aan de dag. Toen Schlesin ger hier later een opmerking te gen de President over maakte, merkte deze op: „Heel wat staats lieden die hier op bezoek komen hebben dezelfde moeilijkheid". gesprek op Vietnam kwam tijdens IJdel lunch verviel hij in een afwezig zwijgen. Het ging moeizaam, toen en later. ET tweede deel van Arthur M. Schlesin- gers De Duizend da gen, John F. Kennedy in het Witte Huis, is aanzienlijk sterker dan het eerste deel dat wij enige maanden geleden heb ben besproken. Schlesinger, per soonlijk adviseur van Kennedy en in een positie om de acteurs op het wereldtoneel van achter de coulissen te volgen, toont zich meer de historicus. Zijn be oordeling van Kennedy's politiek is weliswaar nog niet vrij van de grote verering die hij de presi dent toedroeg, het oordeel over figuren en situaties is wat objec tiever. De lezer heeft houvast aan een hoeveelheid van histo risch belangrijke feiten zonder gehinderd te worden door de uit gesproken mening van de auteur. De enige zondebok, ook in dit tweede deel, is minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en zijn ministerie. Schlesinger kan nog steeds niet Toegrijpen dat deze minister het heeft zijn post te behouden. Ruimtegebrek noodzaakt te volstaan met de weergave van enkele passages uit Schlesingers bijzonder interessante omvangrijke werk. De onthullingen één van Kennedy s naaste medewerkers en de veelheid van belangrijke onderwer pen die worden aangeroerd zijn het waard door een groot publiek gelezen te worden. Schlesingers boek over John F. Kennedy, hoewel in Amerika aan veel kritiek onderhevig, zal er zeker tc dragen een goed inzicht te krijgen grote problemen van onze tijd. President Kennedy noemde het bezoek van premier Nehroe, een bezoek waar van hij zich zo veel had voorgesteld omdat hij India beschouwde als de poten tiële macht die in Azië een eerste viool zou kunnen spelen tegen de agressieve aspiraties van China, „het ergste bezoek van een staatshoofd dat Ik ooit heb ge had". Kennedy vilde hem op zijn gemak stellen door een ontvangst in huiselijke kring. Dat stelde Nehroe op prijs en hij babbelde met Jacqueline. Maar toen het Passief Tijdens een officieel diner, later, viel Nehroe's dochter, Indira Gandhi, de Pre sident aan in verband met de Amerikaan se politiek, prees Krisjna Menon, de be roeps anti-Amerikaan van New Delhi, en droeg ook verder het hare bij tot de stemming van de avond. De volgende morgen nodigde B. K. Nehroe, de intelligente en plezierige ambassadeur van India in Washington, een groep van de New Frontier-mannen uit op de ambassade voor een audiëntie met de eerste minister, Deze bijeenkomst bevestigde datgene wat men de vorige avond had gedacht. Ik kreeg de indruk van een oude man, wiens energie ver bruikt is, die de dingen hoorde als van een afstand en die de meeste vragen onverschillig beantwoordde. De particuliere ontmoetingen waren al niet beter. Nehroe was verschrikkelijk passief en op sommige ogenblikken had Kennedy moeite het gesprek op gang te houden. Op een gegeven moment sprak Nehroe er zijn twijfel over uit of Ameri- Ook het probleem-Indonesië stelt Schle singer aan de orde: „Soekarno's ontmoe tingen met Kennedy waren geen groot succes. De ijdelheid van de Indonesische president was onverhuld en zijn belang stelling voor een redelijke gedachtenwis- seling leek beperkt. Hij maakte de indruk van een knappe politicus die de ten /eggegooid 3 net were! Oorlog AMSTERDAM Ds. J. H. Sillevis Smitt houdt, daartoe soeciaal aangezocht, in de dienst waarin het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg kerkelijk wordt bevestigd de preek opnieuw een bewijs, dat de „dominee van de baren", zoals de oud-hoofdvlootpredikant bij de marine werd ge noemd, door het Hof goed staat aangeschreven. 5? Het is trouwens niet de eerste keer dat hij zich in de Amsterdamse Westerkerk tot leden van ons vorstenhuis richt. Hij deed dit eerder. In 1962 leidde hij ook de Dienst waarin koningin Juliana en prins Bernhard hun zilveren huwe lijksfeest vierden. Kennedy echter wilde Indonesië behou den voor de westelijke wereld. „Hij geerde dan ook meteen positief op het voorstel van Robert Komer, dat de Vere nigde Staten het initiatief moesten men tot een poging om de Nieuw-Guinea- probleem op te lossen eer het uitgroei de tot een crisis. Een oplossing hield in. dat de Nederlanders overreed moesten worden om Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen aan Soekarno op grond van een behoorlijke formule om hun ge- Vendetta TTET jongste bloedbad in de Do- minicaanse republiek wijst erop, dat de bittere vete op dat deel van het Caribische eiland Hispaniola nog lang niet is opgelost. Ook het voorlopige bewind van president Garcia Godoy steunt op Amerikaan se bajonetten. Alles duidt er overigens op, dat de Amerikaanse regering het vorig jaar niet bij het verkeerde eind had, toen zij constateerde, dat de Domi nicaanse republiek op het punt stond een tweede Cuba te worden. De verdeeldheid te San Domingo is zo groot en de invloed van het castroisme zo sterk, dat ook Godoy er niet in kan slagen, een verzoe ning te weeg te brengen. Hij zond de militaire leiders uit beide kam pen naar het buitenland. Maar de verdeeldheid bleef. Bijzonder teleurstellend is de hou ding van de vroegere president Juan Bosch. Zou hij zich boven de partijstrijd hebben geplaatst, de moeilijkheden op het Caribische eiland zouden wellicht reeds tot het verleden hebben behoord. Albanië Albanië de laatste tijd toenadering tot de landen van wat men vroeger het Sowjetblok noemde. Er is zelfs een speciaal ministerie voor buiten landse handel opgericht. Albaanse delegaties brachten reeds bezoeken aan Polen, Hongarije en Roemenië. Polen heeft zijn zaak gelastigde te Tirana onlangs tot ambassadeur verheven. Anders dan de Sowjetunie had Polen zijn be trekkingen met Albanië niet geheel verbroken. Geen delegaties werden gezonden naar Tsjechoslowakije (een van de belangrijkste leveranciers van Al banië) en het economisch sterk op de Sowjetunie leunende Bulgarije. In de afzijdige houding van Albanië tegenover Comecon (de communis tische tegenhanger van de EEG) kwam geen verandering. Het geeft er blijkbaar de voorkeur aan zijn handel uit te breiden, zonder iets van zijn onafhankelijkheid prijs te foven. ka werkelijk wilde ontwapenen, waarbij hij Eisenhowers afscheidswoorden over het „militair-in iustriële" geheel citeerde. Was het geen feit, zo vroeg hij zich af, dat machtige belangengroepen enorme druk zouden uitoefenen tegen iedere poli tiek die een eind dreigde te maken aan de wapenfabricage? Mist Kennedy antwoordde, in plaats van zich te vergenoegen met diplomatieke banaliteiten over Amerika's hoop op vrede, dat zijn bezoeker nog niet half wist hoe erg het was, dat de druk inderdaad enorm was; hij noemde be paalde leden van het Congres, gene raals en industrieën. Maar zelfs deze openhartigheid bracht nog weinig reac ties teweeg. Het was, zei de President later, alsof je iets in je hand wilde nemen terwijl het achteraf alleen maar mist bleek te zijn. Het was alle maal zo triest: deze man had zoveel gedaan voor India's onafhankelijkheid, maar hij was te lang aangebleven en nu verdween het bij stukjes en beet jes." In zijn gezin kon Kennedy afstand nemen van het politieke gewoel. Jacqueline begreep wat hij nodig had en ontving hem nooit met een: ,JIoe is het van daag met Castro?". „De Nederlanders, of althans de mi nister van buitenlandse zaken mr. Jo seph Luns, die de persoonlijke belang stelling van een kruisvaarder aan de dag legde voor Westelijk Nieuw-Gui- nea, een belangstelling die de nuchtere bezorgdheid van zijn regering wellicht te boven ging, waren hardnekkig ge kant tegen de Amerikaanse bemidde lingspoging. Tijdens een bezoek aan de President was Luns zo overweldigd door de onrechtvaardigheid van alles dat hij een slappe wijsvinger op en neer schudde voor Kennedy's gezicht, een gebaar dat door Kennedy hoffelijk werd genegeerd. Tegenover al dergelij ke manifestaties stelde Kennedy de di recte vraag: „Wilt u oorlog voeren om Nieuw-Guinea?" Hij maakte duidelijk dat de Nederlanders aan de Verenigde Staten de schuld mochten geven van de afloop als ze alleen maar toe den staan dat het probleem werd opge lost". Schlesinger noemt vele zaken, zoals de verhouding tot De Gaulle en Mac millan, het kernstopverdrag en binnen landse problemen. In de krant var morgen geven wij zijn verhaal weer over de rakettencrisis op Cuba. Expansie-beleid Franse economie PARIJS De Franse regering heeft gisteren de eerste maatregelen bekend gemaakt die deel uitmaken van haar nieuwe, op economische expansie ge richte beleid. Besloten is onder meer tot verho ging van het minimum inkomen, de gezinstoelagen en de uitkeringen bejaarden. Het toezicht op de prijzen zal geleidelijk worden verzacht. Onder nemingen die willen moderniseren kunnen in aanmerking komen voor cale tegemoetkomingen. De maatrege len zijn door de minister van economi sche zaken, Michel Debré, aan de mi nister-raad voorgelegd, die ze heeft aanvaard. Doodstraf ingevoerd in Nigerië Het enige alternatief was oorlog, en de President was er zeker van dat de Nederlanders, die geen oorlog meer hadden willen voeren om Java en Sumatra, nauwelijks ten strij de zouden willen trekken ter wille van dit laatste dorre fragment van hun overzeese rijk in de Stille Oce aan. (Alsof er geen politionele acties waren geweest die gestopt moesten worden mede door toedoen van de VS, red.). aan de doodstraf. Dit is gisteren per decreet door het hoofd van de nieuwe militaire regering, generaal- majoor Agoeiyi-Ironsi, bekendgemaakt. Terroristische daden zullen door bur- gerreohtbanken worden berecht, maar mochten zij in afgelegen streken een grote omvang aannemen dan worden deze gebieden tot militaire districten verklaard en worden de daders door tribunalen berecht. DOOR Nee maar, er kunnen toch merk waardige dingen gebeuren. Daar krijg ik •- op! En wat ik dan „mijn volk" zou moeten leren? Nou een heleboel. Be leefd zijn en lief zijn. En het mag „geen hondenstank" verspreiden. Om maar een paar opvallende pun ten uit het zeer lange epistel te noe- nen in bij beste mensen, maar op een met vakantie, in een auto nog wel. En zolderkamer en het toilet is twee trap- ze krijgen bezoek, ja zelfs logés! pen lager. En ze hebben nog niks Ds. G. P. Klijn van de Open Deur >rd over een woning, ondanks heeft in de Ikor uitzending van jl. :elevisie-optreden en alle verha- zondag ook over de inwoning gespro- i de kranten. ken. Helaas heb ik het niet gehoord, Overigens zijn er inderdaad over want ds. Klijn volg ik bijzonder inwoning malle verhalen genoeg en graag. Maar degene die de brief ge- tragische en hele nare. In de brief schreven heeft was wel aan het luiste- staat, dat ik gemakkelijk praten heb, Hoe de gedachtengang precies ge weest is kan ik niet helemaal constru eren. want ik kan me niet herinneren in jaren ook maar iets over inwoning geschreven te hebben. Wel over een vrije woning, die niet aan een chauf feur mocht worden toegewezen omdat op hetzelfde portiek een commissaris van politie woonde. Waarover ik nog iets merkwaardigs omdat ik geen ruimte wil vertellen. Wat opeens zomaar, zon- heb. Dat J der dat de goede man vermoedde, dat dacht, dat ik ooit stukjes schrijf, mij medege- HB W-- velen geweest, die r deeld werd door een Amsterdamse wijzer hebben gemaakt door taxichauffeur. Met niemand heb je van nood gewoon bij ons in sneller een boeiend gesprek! Hij zat ken. Maar dat zijn verhalen er namelijk verschrikkelijk over te tob- goede wil, van ver< ben, over dat jonge paar, want dat gen moest worden, waren nou net vrienden van hem. De het chauffeur is een Aalsmeerder uit de ga je g( rozenkweek, die zandrijder is gewor- die we li den. Het vrouwtje komt ook uit de sierheesters en ze hebben een kind van een jaar: „Een dot van een wurm", aldus de beschrijving. Ze wo- Immers (ik citeer) De doorsnee student is een proleet ook al zijn de ouders intellectuelen. Er is geen waar digheid, geen schaamtegevoel, geen so ciaal gevoel, de gewone degelijke be leefdheid is uitgestorven. Enzovoort. En dan wordt mij gevraagd of ik „deze brief zou durven bespreken met ds. Klijn en er over schrijven in uw artikel?" Nou dat laatste durf ik wel, het geen" ruimte "hebben, eerst °°k- maar dat wil ik *»iet. want dominee Klijn zou er beslist bedroefd geval zijn wijze hoofd over schudden, trek. Maar over durven gesproken, weet veel u wat zo grappig is? verdriet dat opgevan- Deze hele lange brief en deze uitda- pret omdat g'ng was ondertekend met...Xan(tip). pseudoniem. Oftewel ano- Die gaan anders primitief moest zijn, van „het ;oed" bij het vertrek, verhalen liever in het hart bewaren. Tot later, misschien... De verhalen over inwoning in de neel. brief zijn allemaal in mineur. Die jon- Ik moet aldoor ge inwoners doen maar. Gaan lekker ners denken. Ds. Sillevis Smitt Rotter dammer van geboorte, 69 jaar, lang van postuur heeft, naar hijzelf eens heeft gezegd, een boeiend leven mogen leiden. Hij was twintig jaar predikant van de Gereformeerde Kerk van Semarang als hij ergens preekte kwam men van heinde en ver naar hem luisteren toen de Nederlandse regering in Londen het beroep op hem deed als tijdelijk vlootpredi- kant de Koninklijke marine te dienen, en hij zei ja. Dat was op 15 juni 1941. Die zondag 29 april had hij tot tekst Johannes 2 vers 5: „Wat Hij u ook zegt, doet dat", een woord dat hem altijd sterk heeft ge fascineerd, van waaruit al zijn aktiviteiten vallen te verklaren en dat hij wie-weet-hoevelen op hun levensweg heeft meegegeven. Hij werd een evengoed ma rine-man als hij een goed pre dikant was. Zijn stelregel werd: Je gaat waar de man gaat, je staat waar de man staat, en je valt, als dat moet, waar de man valt. Dat hem dat ernst was bleek de commandant van de mijnen- dienst in Engeland, bij wie hij informeerde hoe laat de sche pen zouden uitvaren. Stenen Die commandant vroeg: Waarom wilt u dat welen? Sillevis Smitt: Omdat ik mee wil varenl Commandant: U vaart niet mee. Sillevis Smitt: Ik vaar wel mee! Het werd enkele malen Ja en nee, en tenslotte zei de commandant: Ik zal u vertellen, waarom ik niet wil, dat u mee uitvaart. Bij de mijnen- dienst zijn ettelijke marinemannen. Als we er één verliezen is dat al erg genoeg. Maar we hebben slechts één vlootpredikant en die kunnen we niet missen. Toen keek ds. Sillevis Smitt die commandant recht in de ogen en zei: Ik geloof in God. Ik weet, dat Hij uit de keistenen op de kade evenveel vlootpredikanten kan slaan als Hij vindt, dat de Koninklijke marine no- „Meesterlijk" Ruim zestien jaar heeft hij leiding gegeven aan de geestelijke verzor ging van het protestantse personeel van de Koninklijke marine. Toen hij in oktober 1961 de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet, had hij een instituut Gruwelijke misdaad in Duitsland DETMOLD De voormalige Nederlandse missionaris J. B., die nu als handelsvertegenwoor diger in de Duitse plaats Det- mold woont, heeft bekend schul dig te zjjn aan moord op een 20-jarig meisje. De misdaad ge beurde op 12 juli 1964. Op een kampeerplaats in het Eiffelge- bergte werd de 20-jarige Anke Simonsmeier met een sjaal ge wurgd. De uit Etten (NB) afkomstige B. w de sedert 1942 in Duitsland. Hij was trouwd met een Duitse vrouw. Eerder behoorde hij tot de orde van de „Witte paters" maar werd daar om onbekende redenen uitgestoten. B. verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen, omdat het meisje verhoudingen onderhield met andere mannen. Vermoed wordt even wel, dat het B. meer was begonnen om "1.000 Dmark, die het meisje bezat. een in Nederland wonende zuster zouden daarvan getuigen zijn. Beide getuigen hebben tegenover Interpol hun aanvanke lijke verklaringen echter ingetrokken. B. heeft de papieren vervalst. De vrouw en kinderen van de Neder lander waren nkundig van de mis- In kachel Na de moord vervoerde B. het lijk van het meisje in zijn auto naar Westfalen en begroef het daar langs de rijksweg. Ongeveer een half jaar later groef hij het weer op. .takte het in stukken en i verbrandde de stoffelijke resten voor een1 deel in de kachal bij hem thuis, de rest begroef hij in de tuin. Getuigen Toen B. destijds werd verdacht, vertel de hij dat het meisje met een miljonair naar Parijs was gegaan. Wel zou ze hem het bedrag van 30.000 Dmark hebben vermaakt. Een Eelgische zakenrelatie en Partijbestuur stelt voor: Erhard wordt voorzitter BONN Het partijbestuur van de Westduitse-Christen-Democra- tische Unie heeft besloten bonds kanselier Erhard voor te dragen als opvolger van Konrad Aden auer als partijvoorzitter. De CDU-CSU-fractievoorzitter, dr. Rainer Barzel zal eerste vice- voorzitter worden. India bereid met Pelting te praten NEW DELHI India is bereid onder handelingen te beginnen met China over het grensgeschil tussen beide landen, maar in geen geval onder omstandighe den waar zijn positie op enigerlei wijze in gevaar zou worden gebracht, zo heeft woensdag de Indische premier, mevrouw Gandhi in het parlement verklaard. Zij sprak niet over de „voorstellen van Co lombo", die na het gewapend conflict in 1962 door zes Afrikaanse en Aziatische landen zijn geformuleerd. Daarin werd wederzijdse terugtrekking van de grens en de instelling van de gedemilitariseerde zone aanbevolen. Tot dusver had India aanvaarding van die voorstellen door China als een absolute voorwaarde voor de totstandkoming van onderhandelingen aangemerkt. Advocaten contra Portugese politie MADRID De beide Spaanse advoca ten van de verwanten van de vermoorde oppositieleider Humberto Delgado blij' ven geloven dat er contact, Is geweest tussen de moordenaars van Delgado en de Portugese politie. Volgens de advocaten staan twee feiten in de akte van beschuldiging, die hierop wijzen. Zo had het hoofd van de Portuge se politie van de grenspost San Leonardo een zekere Filipe Garcia Tavares aan zijn collega's voorgesteld als het hoofd van de politie van Angola. Voorts was het paspoort, uitgeschreven op naam van een Pakistaan en gebruikt door een ande re verdachte „voor een formaliteit over handigd aan de Portugese politie in Lissa bon". De politie had toen de Pakistaan verteld dat zijn paspoort zoek was. De advokaten hebben laten weten „de bevoegde internationale autoriteiten te zullen vragen de zaak Delgado op te helderen als de Portugese autorite'ter, mochten blijven zwijgen". Papandreou: nieuwe verkiezingen De beraadslagingen bestuur hebben urenlani in beslag ge nomen. Besloten werd voorts een com missie te bemsmen, die voorstellen tot wijziging van partijtop in persoonlijk en organisatorisch opzicht zal moeten doen Voorzitter van deze commissie werd waarnemend CDU-voorzitter Josef Her- i Dufhues. Het congres van de CDU vergadert van 21 tot 24 maart in Bonn. ATHENE Op een massa-bijeenkomst .j Athene heeft de Griekse oppositielei- het partij- j der Papandreou een beroep op koning Constantijn gedaan om nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. Het volk heeft daar volgens de 79-jarige leider de Unie van het Centrum recht op demonstratief karal Ook tijdens bijeenkomsten in andere delen van het land zijn nieuwe verkiezin gen geëijt. opgebouwd dat 22 vlootpredikanten telde. Op zijn afscheidsreceptie die werd bijgewoond door prins Bernhard. noemde de toenmalige minister van defensie hem een man met groot ge loof en grote moed. Maar juister werd hij misschien getekend door die zeemilicien, die sprak van „een meesterlijke vent". En die zeemili cien zou best een rooms-katholieke jongen kunnen zijn geweest. Want ds. Sillevis Smitt heeft nog nooit één woord gesproken, waarnaar een rooms-katholiek niet zou kunnen lui teren. Omdat hij altijd heeft getracht oecumenisch te denken. Onderscheiding Dit Is tot uitdrukking gebracht ln de Amerikaanse onderscheiding, de medaille van de Four Chaplains Award, hem als eerste niet-Ameri kaan verleend, en ingesteld voor „de geestelijke van zee-, land- en lucht macht. die Let meeste heeft gedaan voor de oecumenische gedachte in de strijdkrachten". De medaille houdt de herinnering levend aan de vier geestelijken (twee predikanten, een rabbijn en een rooms-katholiek) die toen hun schip werd getorpedeerd hun red dinggordel afstonden aan jongeren en met het schip in de diepte ver dwenen. Het is niet zijn enige onderschei ding. Op de dag waarop hij de Ko ninklijke murine verliet, benoemde Hare Majesteit de Koningin hem tot Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw, hem zo dankend en Rijk Na zijn emeritaat ging hij zich met nog meer kracht wijden aan het Nederlands Bijbel Genootschap, dat toen op het punt stond te gaan Jubi leren. Daarnaast maakte hij enige reizen naar Ethiopië, waar hij optrad als geestelijk verzorger van de Ne derlandse kolonie. Zijn hand heeft altijd gedaan wat zijn hand te doen vond, en daarom ls voor hem nog niet de periode van stil zitten zangebroken. Hij zou het ook niet kunnen, hij moet bezig zijn, bezig met het brengen van het evan- Hlj u ook zegt, doet dat". Brandend maagzuur? Rennies|§ helpen direkt! Advertentie (4) Ik begrijp niet wat dhr. Arkenbout bezielt, dat hij nog een goed woord overheeft voor de door dhr. Van Haarst gewraakte bieradvertentie met het „zich rotlachende" nozemmeisje. Bovendien gaat hij zover de inzender min of meer belachelijk te maken en er op smalende wijze de blauwe knoop" bij te halen, hetgeen niet voor zijn mentaliteit pleit. wat de lezers het recht verschaft „zich een oordeel in deze zaken aan te matigen" lijkt me nogal eenvoudig: omdat zij van een chr. dagblad, dat ze op principiële gronden verkiezen te lezen, mogen verwachten, dat het de principes die het in zijn kolommen aan de zijde van dhr. Van Harst en noem hetgeen de advertentie te zien gaf een decadentieverschijnsel. Het is de taak van de chr. dagblad pers dergelijke verschijnselen te be strijden. Niet ze met levensgrote advertenties te propageren. Vlaardingen C. Kijne Advertentie (S) Voor pubers, zoals de afgebeelde meisjes van 17 jaar, kan gebruik van alcohol stoornissen veroorzaken in hun fysische en psychische ontwikke ling; o.m. lijden studie en arbeid daaronder Hun minder afgeremd zijn dan volwassenen kan voorts regelma tig en/of overmatig gebruik in de hand werken, hetgeen blijvende scha de kan doen ontstaan, terwijl daarbij hun zedelijke en sexuele moraal ver zwakt worden en in uitzonderingsge vallen geheel kunnen wegvallen. „Geen laffe drankjes meer, maar bier. Dat drink ik ook", zegt het „moder ne" meisje van ca. 17 tegen haar leef- tijdgenootjes. Het wordt „modern" ge suggereerd en de jeugd staat daarvoor open. Erg is het. dat de grote zaken wereld (zoals bierbrouwerijen nu) zich in hun reclame aldus recht streeks wenden tot onvolwassenen, dus over de hoofden van hun ouders heen. Bewust appelleren zii hiermee aan de zucht tot een eigen-leven-wil- len-leiden van die jeugd. Vele ouders tolereren dat blijkbaar gelaten; ouders echter, die minder „progres sief" zijn zien zich door die reclame in de opvoeding bemoeilijkt. M.i. is deze nieuwe vorm van reclame geraf fineerd en immoreel, een dreigend maatschappelijk gevaar waartegen stelling moet worden genoemen. Ik verwachtte, dat de chr. pers daarbij het spit zou afbijten en veroordeel, de gewraakte bieradvertenties opneemt. Ingeval van financiële nood zaak ware verhoging van abonne mentsprijs verkieslijker. Oegstgeest J A L L. van Haard (Discussie gesloten Red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5