Leidlse Courant 'en Haag ontvangt bruidspaar FEESTELIJK WELKOM IN VLAGGENDE RESIDENTIE Beatrix en Claus tekenden aan in Baarn •pvallende stite voor - ;rote drukte na plechtigheid Velen naar binnenstad om niets te missen Giften voor huwelijk voor revalidatie van gehandicapte kind Riddersaal bood een betoverende aanblik Commentaar Dondert a 17 feibrnarf 1966, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER _S*»n*r«it>ck ie gbeblevea CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ■37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 - Klaehtendienst bezorging 18.00 19.00 Vanmorgen in Baarn: Claus von Amsberg tekent de akte van ondertrouw, ter wijl prinses Beatrix lachend toekykt. Een plechtigheid die wel door schrijvende visuele pers werd gevolgd maar toch alle eenvoud van het gewone „aantekenen" had. (Van een onzer verslaggevers) I BAARN Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn van morgen in ondertrouw gegaan. De korte plechtigheid in de trouwzaal van gemeentehuis, gevolgd door een rijtoer door Baarn, droeg overeen- omstig de wens van het jonge paar een eenvoudig karakter, maar was door e spontane toejuichingen van de vele duizenden mensen langs de route jiettemin feestelijk. Opmerkelijk was de geringe belangstelling, voor de :ht naar het gemeentehuis. De Amsterdamse straatweg was een grote vlakte. Er stond geen publiek langs de route en er was geen particu- jere auto te zien. t 11.02 uur vertrokken de Prinses haar verloofde van Paleis Soest- Jijk naar het gemeentehuis, dat met loemen en planten kleurrijk was Tersierd. Burgemeester mr. F. J. van leeck Calkoen begroette hen om ne- jen minuten over elf, een minuut terder dan volgens het officiële sche- lia, op het bordes ên begeleidde hen laar de trouwzaal. De Prinses droeg en bontjas, de heer von Amsberg jen zwartgestreept kostuum met een injer in het knoopsgat. Als sieraden toeg de Prinses een dubbel parel moer en een armand van briljanten. Optredend als ambtenaar van de bur- lerlijke stand las de burgemeester de acte fan ondertrouw voor, nadat het verloof- le paar aan de rechthoekige tafel van pallissanderhout had plaatsgenomen. Kaast de burgemeester zat de secretarie- kmbtenaar C. Renes, die de acte redigeer- |~Nadat de akte was voorgelezen vroeg fetatrix aan Claus: ,,Hoe voel je je nu?" fVotn.pt antwoordde de lachende bruide- pwn: ,,Goed!". De heer von Amsberg zette als eer- te zijn handtekening, daarna tekende Ie Prinses en de burgemeester teken- Ie ten slotte als ambtenaar van de iurgerlijke stand en hield een korte oespraak. Met deze formaliteiten was Ie ondertrouw officieel een feit ge worden. duurde, was koffie de feestdrank. Alco holhoudende dranken mogen op ontvang sten van de gemeente niet worden ge schonken en het gemeentebestuur wilde deze plechtigheid geen uitzondering maken. Prinses Beatrix gaf bij het kopje kof fie te kennen, dat zij zdoh in verband met de voorbereidingen voor de tiende-maart bijzonder verheugt over de elfde maart Bij het verlaten van de trouwzaal vormde het personeel van de secretarie een erehaag en bood mejuffrouw I. A. Sij'bling de Prinses bloemen aan. Voordat zij in de auto stapten, poseerden de Prin ses en de heer von Amsberg enige minu ten voor tientallen fotografen, die bij het bordes stonden te wachten. Gelukwensen Burgemeester Van Beeck Calkoen, de pethouders, de gemeente-secretaris en de eden van de gemeenteraad boden vervol- {ens als eersten hun gelukwensen aan. fïamens het gemeentebestuur verr nr. Van Beeck Calkoen het paar met {eschenk, een paar antiek zilveren zout maten Louis XVI. Bij dit gebeuren dron- jen feestelijke klanken van het carillon n de trouwkamer. Tijdens de receptie in je trouwzaal, die ongeveer een half uur „WERELDRAAD EN HERV. SYNODE WILLEN VREDE IN VIETNAM (Van onze kerkrcdactie) I GENÈVE DRIEBERGEN Opdat tiiet nog meer mensenlevens verloren taan, moeten de Amerikanen in Viet- lam hun bombardementen stoppen en Noord-Vietnam moet ophouden met Infiltreren in het zuiden. Dat zei giste- ren unaniem het centraal comité van Se Wereldraad van Kerken in een Uitspraak, die algemeen als bijzonder wordt beschreven. Ook dringt de Werelraad er op at er een gesprek komt tussen de Zuid- ietnamese regering en de Vietcong. Dat slechts mogelijk zijn, als de Ver- nigde Staten druk uitoefenen. Enkele uren tevoren hield de generale ynode van de Nederlandse Hervormde Cerk zich eveneens met de oorlog in Vietnam bezig. De synode betuigde haar dhesie aan de verklaring van de Na- ionale Raad Van Kerken in de Ver nigde Staten van begin december. Deze \Y verklaring is ongeveer gelijk aan de uit- \1 praak van het centraal comité van de Wereldraad. (Vervolg op pagina 2) onder het huiswerk l??Uy7l niet duur wel heerlijk Weersverwachting Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Over wegend matige noordoostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst Mor genmiddag temperatuur om het vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur). Rijtoer Geëscorteerd door i Gratie voor vonnissen tot 10 maart DEN HAAG In afwachting van d« inhoud van het gratiebesluit ter gelegen heid van het huwelijk van prinses Bea trix en Claus von Amsberg is de .rijks politie zoals we al meldden maandag middag plotseling gestopt met het in- c sseren van bekeuringen. Hoewel nog niet bekend is hoeveel de kwijtschelding of vermindering zal zijn of bedragen, beeft het ministerie van justitie gisteren meegedeeld dat de gratieverlening al leen zal gelden voor vonnissen, die uiter lijk 10 maart 1966 onherroepelijk zullen zijn geworden. Het gaat in dit geval al leen om tijdelijke vrijheidsstraffen er geldboeten. De overtredingen moeten zijn gepleegd vóór 1 januari 1966. Rijkspolitie reed de hofauto door vlag gend Baarn, waar het publiek rijen dik langs de route stond, terug naar het pa leis. Voor de Baarnse schooljeugd ongeveer vierduizend kinderen was de Eemnesserweg gereserveerd. De rijtoer leidde ook langs het In- crementum van het Baarns lyceum aan de Amalialaan. Prinses Beatrix heeft deze school van 1950 tot 1956 bezocht. Bij aankomst van het paar bij het stadhuis en tijdens de ontvangst in de trouwzaal bespeelde beiaardier Gijs Brinks het carillon in de toren van de Pauluskerk. Het veertig man sterke politiekorps an Baarn had versterking gekregen van twintig reservisten en ongeveer zestig Rijkspolitie uit omliggende gemeen ten. Het centrum van de gemeente was i half tien anderhalf uur voor de aankomst van het paar voor alle ver keer afgesloten. De vuilnisbakken waren een uur eerder dan normaal opgehaald. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Residentie had vandaag het feestkleed aangetrok ken, een feestkleed, waaraan al weken geleden de eerste hand was gelegd. Van de gebouwen wapper den vlaggen, de oranje-appels hingen in trossen aan de bomen van het Lange Voorhout, er was groen, bloemen en muziek om het ondertrouwde Paar met ere en blijdschap te ontvangen. Vele men sen kwamen naar de binnenstad om daar deel te nemen aan de festiviteiten; anderen wachtten op de televisie-uitzendingen. De scho lieren hadden vanmiddag vry. DEN HAAG Prinses Beatrix en de heer von Amsberg doen ter gelegenheid van hun huwelijk een schenking ten behoeve van de re validatie van gehandicapte kinde ren in Nederland en de overzeese rijksdelen. Voor ditzelfde doel zouden zij ook gaarne het bedrag besteed zien dat hun naast het persoonlijk huwelijkscadeau als nationaal geschenk wordt aange boden. Het Koninklijke bruidspaar heeft dit vandaag bekend ge maakt ,,Wij willen op deze dag, waarop onze bruidstijd aanvangt, na het aantekenen in Baarn en na de ont vangst die 's-Gravenhage ons be reidt, graag zelf een blijk geven van de vreugde en de dankbaarheid, die ons heden vervullen", aldus wordt in deze bekendmaking o.m gezegd. ,,Onze dank gaat uit naar al de genen. die persoonlijk of namens organisaties, instellingen, verenigin gen en andere groeperingen uit drukking hebben willen geven aan hun medeleven en hun hartelijke gevoelens. Maar daarnaast willen wij getui gen van onze persoonlijke vreugde en ons geluk door zelf een bijdrage te geven voor een algemeen doel. dat ons beider warme sympathie en belangstelling heeft. Wij zijn ons bij de keuze daarvan ten volle be wust geweest van de vele noden en behoeften, die overal ter wereld nog bestaan. Maar de bestemming, die wij aan dit ons eigen per soonlijk geschenk willen geven, hebben wij toch wel zeer uitdrukke lijk willen vinden binnen het Ko ninkrijk. Wij zijn ervan overtuigd, dat er grote waarde gelegen is in de mo gelijkheden van uitwisseling en ontmoeting tussen de bewoners van de landen van het Koninkrijk. Voor al daardoor kan belangstelling en begrip voor elkanders proble men en noden worden verdiept. Wij weten, dat er juist op het gebied van de revalidatie nog grote nood bestaat, en met name ten aan zien van de zorg voor het gehandi capte kind Wij zouden daarom bij het zoeken naar een onderwerp, waarop deze uitwisseling zich in het bijzonder zou kunnen richten, de zorg voor het gehandicapte kind in Suriname, de Nederlandse An tillen en in Nederland centraal willen stellen: Wij willen met deze eigen gift onzerzijds trachten om deze ge dachte niet slechts uit te spreken, doch ook reeds een eerste uitvoering van gezamenlijke hulp aan de ge handicapte jeugd hier en in de West te bevorderen In dezelfde gedachtengang zou den wij gaarne het bedrag, dat ons naast het persoonlijk huwelijksca deau wordt aangeboden als natio naal geschenk, voor deze doelstel ling bestemd willen zien, waardoor de stichtin van revalidatiecentra in Suriname en de Nederlandse Antil len mogelijk kan worden gemaakt. Tevens zou dan hierdoor ook steun verleend kunnen worden aan de organisaties, die op dit ge bied in Nederland reeds werk zaam zijn, teneinde deze in de ge legenheid te stellen, hetzij door uitbreiding van hun instellingen en instituten, hetzij door verrui ming van hun opleiding, aan bo venstaande gezamenlijke doelstel ling zinvol mede te werken''. Toen de koninklijke familie om drie uur op het Binnenhof arriveerde waren al velen aanwezig om hen toe te juichen. Uit de wagens stap ten koningin Juliana, prins Bern- hard, prinses Beatrix, de heer C. G. von Amsberg, mevrouw Gösta von Amsberg, geboren freiin von dem Bussche Haddenhausen, prin ses Margriet, mr. P. van Vollen hoven, prinses Christina en mej Christina von Amsberg, zuster van Claus. Het gevolg bestond uit z.e. J. J. L. Baron van Lynden, groot meester van de Koningin, me vrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin, geboren jonk vrouwe Teixeira d? Mattos, grootmeesteres van de Koningin, luit.-kol. W. F. K. Bisschof van Heemskerck, eer ste stalmeester van de Koningin, luit.-kol. F. van Dorp, adjudant van de Koningin en majoor H. J. Holthuis, adjudant van prins Bern- hard. Voor de Ridderzaal stond een ere wacht bestaande uit een peloton van de Leidsche Studentenvereniging tot vrijwillige oefening in de wapen handel „Pro Patria" en een peloton van de Delftsche Studenten weerbaar heid, elk met vaandelwacht die on der commando van de eerste luite nant van „Pro Patria", K A Hout zager, de voorgeschreven eerbewijzeo brachten. Tegelijkertijd klonk het Wilhelmus, dat werd uitgevoerd door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van da eerste luitenant A. Posthumus. De Commissaris van de Koningin in Ter gelegenheid van het huwe lijk tussen prinses Beatrix en Claus von Amsberg geeft de post administratie van de Nederland se Antillen op 10 maart deze bij zondere zegel zonder toeslag uit. Het ontwerp is van Oscar Ravelo Nadal. De verkoop duurt een jaar. Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten be groetten het gezelschap, maar vóór het de Ridderzaal kon betreden vroegen 45 leden van 't Schevening- se Vissersvrouwenkoor, die op het bordes stonden, om de vorstelijke aandacht. Hun voorzitster, mevrouw Martina Groen, bood het bruidspaar, bijgestaan door mevrouw Glazina Bal, een paar originele Schevendng- se omslagdoeken aan. „Bloemenmeisjes" In de hal stonden weer de traditionele „bloemenmeisjes". Dit keer waren het de 16-jarige Ginette Schouten, dochter van de wethouder van volks gezondheid en financiën, die de Ko ningin, haar 15-jarig zusje Petra, dat prinses Beatrix en de 17-jarige Mar- greet Bol, dochter van de wethouder van economische zaken, die mevrouw Von Amsberg bloemen aanbood. Ook in de hal werden voorgesteld de wethouders mr. A. J. Dankelman van openbare werken en verkeers- aangelegenheden, mr. W. A. Schou ten van volksgezondheid en financiën, drs. J. A. M. H. Damoisseaux, van sociale- en personeelszaken, G. W. Hijkema van stadsontwikkeling en huisvesting, B. Bol van economi sche zaken en drs. H. J. Wilzen van onderwijs, kunsten en sportza- Bij het binnentreden in de Ridderzaal klonk een massaal „Lang zullen ze leven." gezongen door het mannenkoor „Die Haghe Sangers" en genodigden en begeleid door blazers van het Re sidentie-Orkest. Paul Hupperts opende het pro gramma met gedeelten uit de „Royal Fireworks" van Handel. Paul var Vliet, leider van Cabaret Pepijn ver zorgde de conférences, waarin hi; werd bijgestaan door Rob van Kree- veld aan de vleugel. Ook lieten „Die Haghe Sangers onder leiding van Jos Vranken zich weer horen. Zij zongen de „Skotse Trije", „Een meisje, dat van Scheveningen kwam" en, samen Paul van Vliet, „Den Haag met je lege paleizen".. Van Dalsum Het volgende programmapunt was „Aensprake aen de doorlugtige Princesse Beatrix van Orangie en de Heere Claus Von Amsberg, ge houden tot 's-Graven Hage op den gedenckwaerdigen 17 Februari 1966 door den Heere Albert van Dal- sum, sich vereenselvight hebbende met den wijt-vermaerden konstrijc- ken Heer Jacob Cats en s^reecken- de soo met de woorden van voor noemden Heere als «net watter naer den trant van f/nn selven is gedicht door den HPf/e Frederick Postmeester." Vervolgens voerden Uaen van het Ne derlands Danstheater, met begelei ding van Anner Bijlsma (cello), dan sen uit op een prélude, een couran te on een gavotte uit de Zesde Suite van J. S. Bach. Het bruiloftsfeest werd besloten, een couplet van het Wilhelmus. Daar na vertrokken prinses Beatrix heer von Amsberg voor de rijtoer door Den Haag. De overige leden van het gezelschap gingen raar Huis ten Bosch. (Voor vervolg zie pag. 9) OPLOSSING Aan het drama van de financiële be voordeling van georganiseerde werk nemers lijkt althans voorlopig een eind gekomen. De industriële vakbonden hebben gisteren officieel van individuele be voordeling afgezien en genoegen ge nomen met een werkgeversvergoe ding, afgestemd op de algemene acti viteiten in het belang van onderne ming en bedrijfstak. Het communiqué van de werkgevers bonden, waarbij de werkgevers be reid bleken maximaal vijftien gul den per georganiseerde te storten in de vakbondsfondsen, was gisteren een gelukkig bericht. In de eerste plaats omdat het pre cies op tijd kwam. In de tweede plaats omdat de werkgevers toonden een reële bijdrage te willen leveren tot de oplossing van de moeilijkhe den. Op deze basis bereikten nog gisteren de algemene werkgeversvereniging en de drie industriële vakbonden overeenstemming. En speciaal ln de industriële bedrijfstakken had het vraagstuk tot moeilijkheden geleid. Overal mag nu hervatting van het normale overleg over de arbeids voorwaarden worden verwacht. Ook bij de AKU zullen de grootste moeilijkheden spoedig voorbij zijn. Het gesprek in de Stichting van de Arbeid leverde gisteren niets op, maar het was ook overbodig gewor den. POSTZEGEL Opnieuw heeft minister Suurhoff in de Tweede Kamer tijdnood aange voerd als enige oorzaak van het niet- uitgeven van de gelegenheidspostze gel. En opnieuw bleken slechts wei nigen aan deze verklaring geloof to hechten. Het officiële argument streed duide lijk met de officieuze waarheid. Maar bij gebrek aan bewijs moest de Ka mer zich noodgedwongen neerleggen bij de lachwekkende ministeriële po ging om de werkelijke redenen to verhullen. Vreemd is het, als een bewindsman niet openlijk durft toe te geven dat het hem eind september, bij enig op laaiend verzet tegen het huwelijk, niet raadzaam voorkwam een besluit te nemen dat. hoe logisch en onschul dig het mocht zijn, de irritatie had kunnen vergroten. In een democratisch bestel moet zo'n erkenning mogelijk zijn zonder dat de betrokken bewindsman van een „inconstitutionele houding" of van dubbelzinnigheid wordt beticht. Ove rigens had voor ons de postzegel er mogen komen. De vrees voor risico heeft de minister nu verleid tot een erbarmelijke pseu- do-argumentatie. Eenmaal vastge praat, had hii geen weg terug, tenzij die van nog piinlijker gezichtsverlies. OESTERS De schaderegeling voor de oester- kwekers, die de Tweede Kamer gis teren heeft aanvaard, is in grote lij nen royaal ongezet. Ze mag worden beschouwd als een hoopvol preludium op de (straks in te dienen) algemene schaderegeling voor allen die door de Deltawerken in de uitoefening van hun beroep worden getroffen. Wel betreuren we, dat minister Suur hoff zich niet wat positiever heeft opgesteld tegenover de wens van de Kamermeerderheid om de tegemoet koming in de schade die de strenge winter 1962/1963 aan de oestervoor- raden heeft toegebracht belangrijk op te trekken. De Kamer moest genoegen nemen met een compromis. En ze deed het met begrijpelijke tegenzin. Een kabinet dat de rijksuitgaven voor collectieve voorzieningen met vele honderden miljoenen verhoogt, moet niet gaan millimeteren als het gaat om volledige liquidatie van een hele beroepscategorie. Een doosje met levensgevaarlijke tabletten (20 carbromalum tabletten) is verloren in de gemeente Krommenie of in de gemeente Assendelft. De mensen zijn hiervoor gewaarschuwd. Feestelijk De Ridderzaal bood een zeer feeste lijke aanblik, waar aan ook de 400 gele azalea mollis, 300 grote amaryllis en een grote collectie planten met licht en donker blad bijdroegen. Deze bloemenver siering was opgedragen aan de zorg van 'n bekend Haags bloemen- huis, dat voor de presentatie vele vazen uit egen bezit had gebruikt. Het pronkstuk was een reusachtige witte rococo-vaas uit de 17e eeuw, waarin de fijnste bloemen waren opgemaakt. Geschenk Vlak nadat het gezelschap had plaats genomen. sprak burgemeester Kolf schoten een hartelijk en humoristisch welkomstwoord en bood hij het bruids paar het Haagse geschenk: twee Louis Quinze fauteuils aan. De stielen werden vervaardigd door Jean Bap- tiste Lelarge, meester-sohrijnwerker aan het hof van koning Lodewijk XV. Het materiaal van de stoelen is met beige stof bekleed beukenhout De stoelen werden bewonderd en me teen in gebruik genomen door prin ses Beatrix en de heer von Amsberg tijdens de voorstelling, die daarop volgde. Het feestprogramma bestond uit muziek, zang, dans en conférence. Het Residentie-Orkest onder leiding van De duizend dagen met Kennedy zie pagina 5 (Vandaag en morgen enkele gedeelten uit het omstreden boek van Arthur M. Schlesinger, voormalig adviseur van president Kennedy. Onder meer: hoe minister Luns de Nederlandse belan gen inzake Nieuw-Guinea verdedigde Vandaag aandacht Chaos in industrie voor ds. Sülevis Smitt afgewend pagina 5 pagina 7 Sem, Cham en Jafeth zijn nog steeds broeders. Dat heeft iets te maken met de stichting „Wereldhandreiking" en met Senegal. zie pagina 9 Vandaag weer: TOP X „Wees niet bang mevrouw. Het is pagina y geen echte leeuw Tommy en ik zitten er in".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1