TV RADIO Met ondertrouwreportages bijna de hele dag tv Contact tussen psychiatrie en maatschappij is nodig Grote radio- en tv-actie landelijke inzameling „Eten voor India" voor Zaterdag a.s. tussen 11 en 1 uur: Spion aan de muur Griep...? ASPRO' WOENSDAG 16 FEBRl'AKI lKi» en (Van radio- en tv-redactie) Commentaar Tweemaal anders ln „Achter het nieuws" van de VARA is NCRV's Nico van Vliet ,voor de ticeede waal scherp aangevallen over zijn serie „Apartheid in Zuid-Afrika". Er werd hem weer gebrek aan objectiviteit verweten, me de op grond van hel feit, dat hij „de klei ne man" onder de Bantoes niet aan hel woord had gelaten, maar alleen had ge sproken met geslaagde ondernemers en door de regering gekozen leden van de Kleurlingenraad. De VARA zou dat nu eens anders doen en vertoonde daarom fragmenten van gesprekken door wie van welke nationaliteit gevoerdmet uit het land gevluchte Bantoes van hogere ontwik keling, die uiteraard tegenstanders van de apartheid zijn en daarom vooruit kwamen. Hier was nu ook niet direct ,de kleine man' aan hel woord. Verder moest Nico van Vliet gevoelige terechtwijzingen in casseren in verband met zijn door de Ne derlandse regering reeds ontzenuwde kri tiek op het Defence and Aid Fund en de niet juist geïnterpreteerde rede van Collins, waarvan wij de getypte tekst te zien kregen. De VAR.4-aanmerkingen richtten zich niet tegen de NCRV maar bleven, terecht, in het persoonlijke vlak. Later op de avond wijdde Henk de Br zijn Signalement geheel aan de zogenaamde zondagsschilder. Een onderhoudend pro gramma, dat een verhelderend inzicht gaf van de naïeve schilderkunst die heel ande re aspecten heeft dan het amateuristisch schilderen. Wat we tekort kregen aan ge legenheid om de schilderstukken rustig te bekijken werd deels goed gemaakt door aardige informatieve gesprekken met schil ders en schilderessen zelf. Ook de NCRV deed het, op Nederland 2, gisteravond eens „anders" cn wel met het bejaardenprogramma „Eén op de tien", waarin elementen van geestelijke welstaiul van de ouderen werden behandeld. HILVERSUM Huisvrouwen en allen, die overdag thuis kunnen of moeten zijn. zullen morgenoch tend vroeg uit de veren moeten, willen zij op tijd het werk aan de kant hebben, zodat zij rustig kun nen genieten van alles, wat de te levisie gaat brengen. Met de reportages van de onder- trouwplechtigheid in Baarn en de feestelijkheden in Den Haag is er bijna de gehele dag televisie, al weer een soort „marathon-uitzen ding" dus, van 's morgens vijf vóór elf tot 't avonds kwart over elf, met tweemaal een onderbreking: van 12.15 (indien de Baarnse ge beurtenissen op tijd verlopen) tot Nu zit er nogal wat variatie in dit lange programma zodat echt niet ieder een de hele dag hoeft te zitten om het zijne van de buis te plukken, 's Middags om 2 uur herhaalt de NCRV de bejaardenuitzending van Ned. 2 over de lichamelijke gezondheid van ouderen en om half 7 komt Teleac een half uur „Pech onderweg" herhalen. Trouwens, wie het in het gezin of anderszins te druk heeft om uren achter elkaar aan het scherm door te brengen, kan de radio aanzetten om de ondertrouw - reportages te horen: ook de geluidsomroep volgt alles nauwkeurig en van dichtbij. Het is voor de eerste maal, dat een ondertrouwplechtigheid op de televisie te zien zal zijn en wie 's morgens niet van de partij kan zijn, kan 's avonds tussen 8.15 en 8.45, ook via Ned. 1, bij de samenvatting van alle reportages zijn schade inhalen. De radio geeft geen samenvatting I 2 en van 5.Id (ook alweer als Den meer, maar laat op Hilversum II tus- Haag niet uitloopt) tot 6.30 uur. sen 8.15 en 8.30 uur nog even weten, hoe prinses Beatrix en haar bruide- gom aankomen in de Kon. Schouw- Nu geen gebrek aan Singerzaal in Laren wat samenkwam. In de pauze van een ontspan- ningsvoorstèlling kreeg men allerlei vormen j van tijdsbesteding te zien: zang, toneel, stu die, beoefening van beeldende kunst enz. Zo trad het Rotterdams Bejaardenkoor op en de Dordtse. Bejaarden Toneelvereniging, maar ook de ijverige Club 500, die met oud en jong voor bejaarden-amusement zorgt en het Haags Knapenkoor. Rien van Nunen verscheen als Stief been om een van-de ook bij ouderen geliefde televisieprogramma's I te vertegenwoordigen en het glansnummer- tje was, dal via het scherm ons aller Walter een eenvoudig Engels toespraakje hield, j waarin hij bejaarden adviseerde zijn lessen 1 te volgen onder het motto „hoe ouder, hoe wijzer. Een aardig slunljc van de NCRV, die dit uitzendinkje speciaal liet maken. Het ge heel was echter wel een soort pauze-pro gramma, wal haastig en een likje rommelig, maar een gezellige afwisseling op de voor gaande nogal statische en wat zware uit zendingen. Mr. Klaasesz: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG We hebben een maatschappij opgebouwd met zo veel spanningen, dat het moeilijk is om onder psychiatrische voor zorg uit te komen. Het contact tussen de psychiatrie en de maat- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zaterdagoch tend a.s. zullen NTS en NRU een grote, snelle actie ontketenen on der de titel „De morgenstond heeft goud in de mond", ten bate van de landelijke inzameling voor het be langrijke doel „Eten voor India". Om 11 uur percies zullen alle kerkklokken van Nederland deze actie inluiden. Over de drie Hil- versumse radiozenders en via de televisiezender Ned. 1 worden dan gedurende twee uren non-stop-pro- gramma's uitgezonden om ons al len te activeren onze bijdragen met gulle hand te geven. Alle kerken en gemeentehuizen in het lond funge ren in deze twee uren als inzame- lingsposten. U hebt het waarschijnlijk wel ge hoord of gelezen: in Italië heeft een dergelijke etheractie in één klap een som van meer dan twee miljoen gul den groot, opgebracht. De in deze samenwerkende organisa ties, evenals NTS en NRU menen, dat ons welvarend land een veelvoud dit bedrag kan bijeenbrengen. In alle kerken en gemeentehuizen wacht men op Uw bijdrage schappij is dan ook zeer belang rijk. Er moet voor gezorgd wor den, dat zoveel mogelijk factoren, die spanningen teweeg kunnen brengen worden weggenomen ten einde de mensen voor storingen te behoeden. Het gaat om het ge luk van de bevolking.'' In deze bewoordingen liet mr. J, Klaasesz, commissaris van de Konin- pin in Zuid-Holland, zich gistermid- j dug uit in een toespraak, waarmee hij het bestuur van de Stichting sociaal- I psychiatrische dienst Zuid-Holland installeerde. Deze Stichting, die met uitzondering van de steden Den Haag Rotterdam en Leiden in de hele pro vincie werkt, is opgericht door de drie provinciale Kruisverenigingen. De Stichting wil een nieuwe vorm ge- ven aan het sociaal-psychiatrische werk. j dat in de afgelopen tien jaar al door de! Kruisverenigingen, het Groene Kruis het Oranje-Groene Kruis en het Wit-Ge- £f.uis* -is 0P8ebouwd. Het doel van de stichting is dit werk sterker te bundelen een samenvoeging, die allereerst in het belang van de patiënt is. Dit laatste weid gistermiddag sterk be. nadrukt door de heer F. van der Brug gen. directeur vun het Wit-Gele Kruis in Zuid-Holland en tevens voorzitter van de Stichting sociaal-psychiatrische dienst. Hij zei dat het ging om een organisatori sche krachtenbundeling, die de levensbe schouwelijke aspecten van het werk niet tekort zou doen. Wij willen werken naar een verdere uitbouw en differentiëring van de bestaande voorzieningen op het vlak van de sociale psychiatrie, aldus de heer Van der Bruggen. Duitse komedie De AVRO zendt vanavond op Ned. 2 8.30 tot 9.45 uur) de Duitse komedie ,JJet gordijn" van de bekende schrijver Gerd Oelschlegel uit. Een vrolijk tv-spel, vol volkse poëzie, zich afspelend in en rondom een oud, romantisch kasteel, dat sinds de 18e eeuw als gevangenis dienst doet en op het ogenblik slechts één heel rustige veroordeelde huisvest. Op de foto een landelijke scène uit „Het gordijn" met v.l.n.r. Herbert Stass, Louise Martini en Robert Meyn. Nadat men vernam wat in Italië is gebeurd, hebben de organisaties Unes co, Unicef, Eueumenische Hulp, Men sen in Nood en NOVIB, die tot nu toe niet meer dan 16.000 uit Nederland bij elkaar kregen met hun actie „Eten voor India" zich maandagavond tot de omroep gewend. In een haastige verga- dering kwam men tot overeenstem-1 drukke zaterdag ming: bier moet wat aan worden ge- programmatische de gemeentebesturen, zaterdag mee te doen en de raadhuizen open te stellen voor de inzameling. Ook de kerkge nootschappen, alle. zegden direct mede werking toe. Zo zullen ook de kerken open zijn voor dit doel. In de uitzendingen zullen de luiste raars en kijkers herhaalde malen wor den verzocht hun bijdrage te gaan brengen naar het dichtstbijzijnde ge- mometerstanden uit het hele land op te zetten. Daarom zal men een soort „menselijke klok" creëren, een stem, die via een geluidsband telkens pre cies de tijd aangeeft, welke nog be schikbaar is voor het einde van de twee uren. Het televisieprogramma wordt geor ganiseerd door Pet te Nuyl. Deze is in ISnndr.nnh hoog tempo bezig te overleggen met de technische dienst van de NTS en de! PTT, hoe men inderhaast in de si Amsterdamse studio Bellevue een een- land, haalde in aansluiting" op traal reportagecentrum kan opzetten, i Klaasesz daarover had gezegd ook de Richard Schoonhoven, hoofdredacteur Preventieve zorg voor de geestelijke ge- i van Brandpunt, zal de leiding van hets« °2£emn"r P^ventie kan programma hebbmr. Ook bier directe reportages, maar in Jfe, ÏSfETSi? minder verscheidenheid, omdat de tele- lijkheden verzei'd rijn geraakt. Ook sig- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.05 uur Franse les. 7.35 uur sportrubriek 8.05 uur onweer op komst in Blijkerk (Stadhuis op stelten) 9.25 uur kunstrubriek „Galerij". Ned. 2 AVRO 8.01 uur selectie uit Franse actualiteitenprogramma's 8.30 uur Duitse televisiespel „Het gordijn", komedie. 9.45 uur reportage ijshockey uit Den Haag: het HOKIJ- team komt uit tegen Düsseldorf en aan beide kaDten spelen Canadezen mee. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.35 uur Leger des Heils-kwartier. 8.00 uur optreden van het koor Novi Cantus en om 8.20 uur concert door het Omroeporkest, beide stereo- fonisch te beluisteren. 9.15 uur klankbeeld over bruiloft en huwelijk in Afrika. 10.15 uur avondoverdenking. 10.50 uur pedagogische etherleergang. 11.20 uur muziek door het Promenade-orkest. Hilversum II VARA 7.10 uur zang door het meisjeskoor De Merels. 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur nieuwe avonturen met veel muziek in Loeren aan de Hor. 9,15 uur optreden van Boy's Big Band. Greetje"Kaüf- feld zingt. 9.40 uur quiz „Alle negen".. 10.15 uur praatjes en liedjes van Dorus. 10.50 uur moderne muziek in „Contrasten". door H jl John le Carré 0 Victor Gollancz Anderen zeiden dat ze dat niet geloofden als Alec zijn slag had willen slaan, zeiden ze, wist hij wel betere wegen om dat te doen dan te knoeien met de HQ-kas. Niet dat hij er niet toe in staat was alleen zou hij het beter gedaan hebben. Maar zij die minder overtuigd waren van het misdadige potentieel van Leamas, wezen op zijn groot alcoholverbruik, op de kosten van een gescheiden huishou ding, op het fatale verschil tussen het salaris dat hij nu ontving en de onkostenvergoeding in het buitenland, en boven dit alles op de vele verleidingen waaraan een man blootstaat die grote sommen geheim geld door zijn handen zag gaan in een tijd dat hij wist dat zijn dagen in de Dienst geteld waren. Maar allemaal waren ze het erover eens dat, als Alec zijn hand in de honingpot had gestopt, als hij voor de verleiding bezweken was, het voor eens en voor al met hem was afgelopen de mensen van Herscho ling zouden hem niet aankijken en Personeel zou hem geen getuigschrift geven, of anders een dat zo koud gesteld was dat zelfs de meest enthousiaste werkgever zou huiveren als hij het las. Verduistering was de enige zonde die Personeel je nooit liet vergeten en ze vergaten die zelf ook nooit. Als het waar was dat Alex het Circus bestolen had. nam hij de gramschap van Personeel mee in het graf en Perso neel zou aan die begrafenis nog niet het bedrag voor de lijkwade ten koste leggen. Tot een paar weken na zijn vertrek vroegen een paar mensen zich nog af wat er van hem geworden was. Maar zijn vroegere vrienden hadden al geleerd hem te mijden. Hij was een wraakzuchtige zeurpiet, die voortdurend de Dienst en zijn administratie aanviel, alsmede de, wat hij noemde, „cavaleriejongens" die naar zijn zeggen de zaken van de Dienst behandelden alsof het de een of andere regimentsmess of -club gold. Hij nam elke gelegenheid te baat om de draak te steken met de Amerikanen en hun Geheime Dienst. Hij scheen aan hen een nog grotere hekel te hebben dan aan de Abteilung, waarover hij overigens zelden of nooit sprak. Hij liet doorschemeren dat zij het waren die zijn net gecompromitteerd hadden, dit scheen een obsessie voor hem te zijn, en dat was maar een armzali ge beloning voor gedane pogingen hem te troosten, het maakte hem tot slecht gezelschap, zodat zelfs zij die hem gekend en zelfs stilzwijgend gemogen hadden, hem afschre ven. Het vertrek van Leamas was slechts als een rimpeling op het water; met de verandering van windrichting en het verwisselen der seizoenen was hij spoedig vergeten. Zijn flat was klein en vuil, bruin geschilderd en versierd met foto's van Clovelly. Hij keek rechtstreeks uit op de grijze achterkant van drie grote stenen pakhuizen, waar van de ramen, om esthetische redenen, met creosoot bestre ken waren. Boven het pakhuis woonde een Italiaanse fami lie, die 's nachts ruzie maakte en 's ochtends kleden klopte. Leamas had maar weinig eigendommen waarmede hij zijn omgeving wat kon opfleuren. Hij kocht een paar lampekap jes voor over de gloeilampen en twee stel lakens ter vervanging van de door de huisbaas verstrekte lappen grof linnen. De rest nam Leamas wel, de gordijnen met het bloemenpatroon, gevoerd noch gezoomd, de versleten, rafe lende vloerbedekking en het plompe meubilair van donker hout, van het genre dat men in een zeemansonderkomen vindt. Uit een gele, aftandse geiser kon hij, voor de somma van 1 shilling, heet water tappen. Hij moest een baan hebben. Hij had geen geld, helemaal niets. Misschien waren dus die verhalen over verduistering wel waar. De aanbiedingen die de Dienst hem gedaan had voor het verschaffen van een andere positie, hadden Lea mas nogal lauw geschenen en bovendien hoogst ongeschikt. Eerst probeerde hij een baan te krijgen in de handel. Bij een lijmfabriek toonde men belangstelling voor zijn sollici tatie naar de functie van adjunct-manager en personeels chef. Onverschillig voor de onvoldoende getuigschriften die de Dienst hem verstrekt had, vroeg men niet naar verdere kwalificaties en bood hem zeshonderd pond per .jaar. Hij bleef een week, na welk tijdsverloop de smerige stank van rottende visolie zijn kleren en zijn haar door drenkt had en in zijn neusgaten bleef hangen als de reuk vn de dood. Wordt vervolgd visie een logger apparaat is met zijn behoefte aan volledig bemande repor- bouw: kerk of gemeentehuis. Talrijke tagewagens en sfraalzenders: vrijwilligers staan daar te wachten. plaat!t men „jet jn dc gauwi6heid op Programma s zijn nog niet veje plaatsen in het land. De NTS Veel reportages Wat men zeker kan verwachten, zijn veel reportages uit het land via beide media. De radio kan daarmee wat beter en vlugger uit de weg dan de televisie, welke die dag al vele technici nodig heeft voor de uitzen ding van de schaatskampioenschappen in Gotenburg. Niettemin kan men rechtstreekse re portages verwachten uit Groningen 'waar de RONO-studio beschikbaar is), Amsterdam, Bussum en Laren. De ze gehele landelijke opzet betekent voor allen die zullen organiseren en meewerken een geweldig stuk arbeid in de voor zaterdag nog resterende dagen. Ook in de steden en dorpen alsmede binnen de kerkelijke gemeen ten en parochies moet hard worden Hilversum is op het ogenblik gewel dig hard aan het werk, want de uitzen dingen komen boven op de toch al men zal tal van technische rnede- I aangewezen. i „Ja" zeiden de in NTS en NRU vere- I nigde omroeporganisaties, we doen mee. wanneer ook alle kerkgenoot- schaopen en alle gemeentebesturen de handen uit de mouwen steken om ons te helnen. Onder hoogsnannine werden deze verzoeken doorgegeven. Minister Smal- lenbrck (binnenlandse zaken) was di rect „in" Persoonlijk adviseerde hij Kees Buurman, die het radiopro gramma produceert, stelt zich voor die ochtend rechtstreeks reportages te brengen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Groningen, Leeuwarden, Enschede, Maastricht, West-Terschel ling, Urk en Axel. Bij deze enorme actie, waaraan ruim 1100 Nederlandse gemeenten meedoen, is het onmogelijk in deze aangepakt, wil men inderdaad zater dagmorgen om 11 uur helemaal klaar staan voor de geldinzameling. Massa op de been naleerde bijz in de ontwikkeling van werken. De heer Frets zei. dat op het ogenblik Senoeg mensen ter beschikking staan en at er ook voldoende basisvoorzieningen zijn om de eerste nood op te vangen. Voor de toekomst zal de stichting zich dan ook gaan toeleggen op het maken I van meer gespecialiseerde voorzieningen. Zo zal zij oplossingen proberen te vinden voor het nijpend gebrek aan opnamemo gelijkheden voor zwakzinnigen en geeste lijk gestoorde bejaarden. Ook zal de stichting haar zorgen uitbreiden over hen, die uit de psychiatrische ziekenhui zen komen. Meer in het preventieve vlak zal zij die mensen begeleiden, voor wie alleen psychiatrische behandeling of hulp van uit het maatschappelijk werk niet vol doende is om zich in de maatschappij te handhaven. In minder moeilijke gevallen zal de Stichting consultatieve hulp bieden aan huisartsen en maatschappelijke wer kers. Op het ogenblik zijn aan de stichting Op zeer, zeer veel mensen moet i verbonden tien zenuwartsen, zeven psy- halsoverkop een beroep worden ge- chplojm drie pedagogen en twintig loei- T VOO? here(t"Je s"?httll "elSf-pïy- e geven voor daadwerkelijke hulp. chiatrische dienst contact met globaal ge- Len waar leger van vrijwilligersnomen achtduizend patiënten. Het aantal! moet op de been komen. Ook moet i jaarlijkse inschrijvingen bedraagt twee- het geld geteld, geregistreerd, zorg-duizend. Met name in de jeugdsector vuldig beveiligd en opgeborgen wor-|loopt het aantal inschrijvingen sterk op. den. aleer men het bijeengebrachte Het FM*1 j"r- v°lge"s.de verwachting bedrag kan nvennake'n. Larvoorj- gemeentelijke voor dil jaar ^en bedrag van 1.2 miljoen! IHI I ÏT°lten aH®rh.ande J -X—, VVU. U.V cc. JUf v.„ .....Jyc, luttele dagen van voorbereiding nog nameen beieid zijn om het geld te in- gulden gemoeid. Het wordt door rijk, - j-•irm-trin-, «rnto ««eo i provincie en gemeenten bijeenge- Kent u dat gevoel van 'ge deeltelijk' leven? Dreigen prikkelbaarheid en nerveu ze spanningen u de bees te voelt u zich een half mens..? Neem dan vóór de maaltijd en vóór 't slapen gaan een glas heerlijke rode bloed lijn. Pleegzuster bloedwijn: goede zorg. Pleegzuster bloedwijn Is even Innemend als versterkendl U voelt zich Iedere dag méór mens! rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank Alle samenwerkende organisaties re kenen eenvoudig op zulk een massale! medewerking en hulp en wij geloven,: het Nederlandse volk kennende, dat zij dit ook mogen doen. Een ten slotte rekenen zij op de miljoenen Nederlanders, die „ja" zul len zeggen op de dringende oproepen, die hun geld zullen klaarleggen en naar de aangewezen plaatsen brengen. India hongert, onze naasten zijn in nood. Het zal ons allen een erezaak zi.in, zaterdag deze actie tot een histo risch, éclatant succes te maken. Niet omdat wij zo braaf zifn, maar omdat wij weten, dat wij „de hongerige moe ten spijzigen", eenvoudig omdat het onze plicht is. Zaterdagochtend, tussen 11 en 1 uur, krijgt u de kans. Onnodig nog te zeg gen, dat alle voor die tijd geplande radioprogramma's op de zenders I, II en III alsmede de herhalingsprogram ma's op Ned. 1 geheel vervallen. In alle nieuwsuitzendingen van ra dio en televisie zult u toch aan het tijdstip waarop de actie begint, aan de speciale uitzendingen worden her innerd. Uetftvbts c-f, Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering: óók voorkinderen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9