TNienwe I/eidse Courant Jextiel krijgt f 300.000 p.j. Regering en Verzekeringsraad oneens over maatregelen 1' [aximaal f 10 a f 15 per werknemer MORGEN BEGINNEN DE BRUIDSDAGEN Afvloeiing personeel Raad van Arbeid Onvoldoende inzicht en in problemen Ziekenfondsen verhogen honoraria Commentaar Extraatje van zestig gulden \Toer»«wf»g 16 februari 1966, 46*tw JserprMBg ^•ctei jloefdredi urs F. DIEMER ictaun Or E. OIEMES CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .Stantoatlidi a ghabtevaa iwifi Wart hi twghenjpoel Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 ikkoord over 3-jarig contract (Van onze sociaal-economische redactie) BNHEM Na de confectie-industrie is thans ook in de textiel-industrie tlledige overeenstemming bereikt over een c.a.o. voor drie jaar. De be- ingrijkste concessie van de werkgevers wordt een storting van f 300.000 tr jaar in een vakbondsfonds ter financiering van vakbewegingsactivi- aten in het belang van de bedrijfstak. Van de 90.000 textielwerknemers jjn er ongeveer 30.000 georganiseerd, zodat de bijdrage ongeveer tien ulden per jaar per vakbondslid bedraagt. Loonstijgingen en correcties Jovendien zullen de werkgevers nog dere vakibondskosten voor hun reke- ïg blijven nemen, zoals het overleg de vakraad voor de textielindustrie de daaraan verbonden commissies, k de overeengekomen loonsverhogin- zijn aanzienlijk. Per 1 januari 1966 de lonen met 6V2 pet omhoog, wat ereenkomt met een loonstijging van 13 15 cent per uur. Om de loonlijn te cor- ïren, zoals het witten van zwarte lo- 1 en het verwerken van de onderne- ngsgewijze differentiatie, worden de per 1 jan. 1966 ook nog met 4 pet getrokken. Voor de oude huurcompen- ies wordt het uurloon met 14 cent ver- ogd. Ter correctie van de loonlijn gaan lonen voorts nog op 1 september met 3 omhoog en op 1 september 1967 met >ct. )e gebruikelijke loonkostenstijging aan begin van het jaar zal zowel op 1 1967 als op 1 Jan. 1968 nog eens 5 bedragen. Mochten de kosten voor levensonderhoud de komende jaren trk stijgen, dan zullen de lonen ook «■bij aangepast worden. Per jaar zal maximaal 2 pet loonstijging t de zogenaamde gemengde functies orten de vrouwenionen op 100 pet van mannenlonen gebracht. In de iwet- nengde functies zullen de vrouwenlo- de komede drie jaar van 78 op 90 de mannenlonen worden ge- .Het aantal gemeenteklassen lit verminderd tot twee. Per 1 jan. >8 wordt de werkitijd verkort met een I erhgeversverbonden georga n iseercle DEN HAAG Voor doeleinden met pdsvorming (scholing, vorming enz.) pnen de bijdragen van werkgeverszijde (perkt te blijven tot maximaal f 10 per Br per georganiseerde werknemer. Dit (drag kan slechts op maximaal f 15 wor- m gebracht, als men de tegemoetkomin- zonder fondsvorming (verletkosten vakbondsactiviteiten bijdragen in de i paritaire organen enz.) hier- betrekt en dit voor drie jaar wordt ereengekomen, Oit zijn de centrale werkgeversverbon- oordeel en daaraan zullen zij zich laag houden in de vergadering van Stichting van de Arbeid, als er ge wordt over de kwestie georgani- brdenongeorganiseerden. kwartier per week. tot 43 h uur. De va kantietoeslag komt op driemaal een weekloon, twee weken te betalen in de zomer en een week met de Kerst. Het aantal extra vakantiedagen voor jeug digen komt van twee op drie en voor kostwinners en gehuwden gaat het zie kengeld honderd pet van het loon be dragen wanneer de ziekte vier weken heeft geduurd. Over de bescherming van werknemers bij fusies en opheffingen van bedrijven hebben partijen nog geen afspraak kun- maken. Een speciale studiecommissie zal hier op korte termijn met voorstel len komen. Eventueel zal het resultaat nog tussentijds in de cao worden ver- Levenslang wegens moord op Joden LUNEBURG Een rechtbank in Lü- neburg heeft gisteren de voormalige Duitse politieman Kurt Jericho tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan moord op vijfduizend Jo den in de Poolse stad Czestochowa tij dens de Tweede Wereldoorlog. Morgen zijn prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg bruid en bruidegom. Bij ge legenheid van de ondertrouw maakte Eddy Posthuma de Boer deze zonnige foto. Weersverwachting Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Overwegend ma tige oostelijke wind. In het noorden van het land vannacht plaatselijk matige vorst, overigens lichte vorst tot tempe raturen om het vriesnunt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering in de Sociale Verzekeringsraad zijn het niet eens over de maatregelen die genomen moeten worden, wanneer na invoering van de Arbeidsongeschiktheidswet een belangrijk deel van het personeel van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid over compleet zullen raken. Dit bleek dinsdagavond uit een mededeling die mi nister Veldkamp in de Eerste Kamer deed. onder 't werk niet duur «re/ heerlijk E Jr. Vondeling tot partijgenoten: I AMSTERDAM „Wij moeten ons 5"| Nederland meer bezig gaan hou- H» tol: In met de resultaten van weten pap en met het maken van plan- Èn op lange termijn. Andere Euro pe landen zijn ons ver voor. Daar :bben ze niet die fouten gemaakt bij ons een rechtstreeks gevolg van onvoldoende inzicht in de iblemen, zoals de woningbouw, te- 'isie, verkeer en onderwijs". lister van financiën Vondeling zei gisteren op een conferentie van de Wiardi Beekman Stichting, waar drie igleraren een inleiding hielden over onderwerp „De komende twintig (zie ook pagina 7). 'De heer Vondeling wil op elk departe- studiegroep van 15 tot 20 man. de plannen op lange termijn moet denken in nauwe samenwerking mei Centraal Bureau voor de Statistiek. Centraal Planbureau en een nog te eeren Centraal bureau voor toekomst- udies. Dit bureau zou voornamelijk innen steunen op de universiteiten. Niet alleen de ministeries moeten zich met deze materie bezig houden, aldus de heer Vondeling, ook moet er zijn een Kamercommissie voor wetenschap en ter- mijn-planning. Daarnaast kunnen weten schappelijke studies van politieke par tijen worden gesubsidieerd. Ter illustratie van zijn betoog noemde hij een aantal voorbeelden van fouten, die op overheidsniveau zijn gemaakt en die voorkomen hadden kunnen worden 1. In de woningbouw is onvoldoende re kening gehouden met de jongere leeftijd waarop men trouwt. Deze ontwikkeling was al gaande in enige andere landen. 2. de groei van de televisie, het verkeer en het onderwijs is niet onderkend. Uit de hand gelopen „Het televisievraagstuk is ons een beet je uit de hand gelopen", erkende dr. Von deling. „En het begint erop te lijken dal wij de 91.000 studenten, die verwacht worden niet kunnen herbergen". Ook de situatie waarin de middenstand nu ver keert. had volgens de minister voorko men kunnen worden. Hij concludeerde: „de regering, het parlement of de partij met het beste wetenschappelijk onderzoek levert de grootste bijdrage aan de yooruitgang". De Sociale Verzekeringsraad heeft de regering de volgende afvloeiingsmaat regelen voorgesteld: Personen van 60 jaar en ouder krijgen tot het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd wachtgeld ter hoogte van 100 pet van hun laatst genoten salaris. Personen beneden 60 jaar ontvan- een wachtgeld volgens het Rijks- wachtgeldbesluit. Het laatst ver diende salaris wordt nog één tot dria jaar uitbetaald. Bij berekening van de grondslag UTRECHT De organisatie van ziekenfondsen heeft overeenstem ming bereikt met apothekers, specia listen, tandartsen, vroedvrouwen, heil- gymnasten/masseurs en logopedisten over een verhoging van de honoraria per 1 januari 1966. De overeenstem ming is gebaseerd op een verhoging van 13.28 procent van de netto-hono^ Voorts betalen de fondsen de apothe kers f6 per jaar voor iedere ten i van de apotheker ingeschreven verzeker- ?en kostenverhoging voor elke afle vering van geneesmiddelen, inclusief pakking, van 73.12 cent. plus de prijs de genees- en verbandmiddelen De door de fondsen te betalen tarieven in specialisten zijn in het algemeen gestegen met 12 procent. Van enkele onderdelen van tandheel kundige hulp zijn de tarieven vrij aan zienlijk verhoogd; voor het trekker van tand of kies f3.95, vulling bij gesa neerde patiënt f7.50 zenuwbehandeling f24.05. halfjaarlijks onderzoek f2,15 en tandsteenverwijdering f 4.60. Eeri volledig kunstgebit kost f 162. Hiervan neemt het ziekenfonds f65 voor zijn rekening, zodat de patiënt f97 moet bijbetalen. Voor de door vroedvrouwen aan zieken fondsverzekerden te verlenen hulp gaan de fondsen f 108 per bevalling betalen. Met de landelijke huisartsenvereniging hebben de ziekenfondsorganisaties nog geen overeenstemming bereikt van het wachtgeld wordt rekening gehouden -met loonsverhogingen die ontvangen zouden zijn wanneer de wachtgelder niet ontslagen was. De Sociale Verzekeringsraad heeft zich hierbij laten leiden door de gedachte dat de bedrijfsverenigingen en het Gemeen schappelijke Administratiekantoor personeel nodig zullen hebben. Zij heb ben zich bereid verklaard wachtgelders van de Sociale Verzekeringsbank e Raden van Arbeid in dienst te neme De regering is van oordeel dat deze voorstellen te ver gaan. Met name maakt zij bezwaar tegen de regeling die de Sociale Verzekeringsraad voor personen van 60 jaar en ouder wenst. De regering wil voor deze groep dezelfde regels toe passen als de personen beneden 60 jaar. Zij die ouder zijn dan 62 worden echter ontslagen van de plicht om hen passende arbeid te aanvaarden. De regering zal haar standpunt binnen kort aan de S.V.R. meedelen, aldus mi nister Veldkamp. Eten voor India: zaterdag allemaal met uw geld naar de kerk! Pagina 9 MAANDSALARIS IN DJAKARTA: VIER DAGEN RIJST Koningin TT ïlhelmina ontsloeg De Geer Pagina 7 Het gemeentehuis van Baarn is morgen het middelpunt van de nationale aandacht: daar gaan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in ondertrouw. Zie pagina 5. waar ook staat hoe Amsterdam versierd wordt Zware ijswallen in de Oostzee Jk laat ze zien. dat is huisarrest Deze twee meter hoge hyacinten taart is te zien op de jaarlijkse bloemententoonstelling ,,Westfric- se Flora" De taart zal worden aangeboden aan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Nog een bijzonderheid: de ten toonstelling wordt gehouden on der het motto Romanticaen is geïnspireerd op het aanstaande huwelijk van de Kroonprinses. LONDEN Premier Wilson heeft gis termiddag geweigerd in het Lagerhuis antwoord te geven over de eventuele aankoop van Amerikaanse supersone vliegtuigen van het type F-lll. MOEIZAAM De hulp uit Nederland voor de oor logsslachtoffers in Vietnam komt niet dan moeizaam van de grond. Dit in tegenstelling tot de spontaneïteit waarmee ons volk geeft voor de medemens in nood. mag deze dichtbij wonen dan wel ver weg. Toen deze week de Amerikaanse pre sident aan onze minister Luns om een medisch team voor Vietnam vroeg, kon onze bewindsman blijkbaar niets beters vertinnen dan dat hij het ver zoek terstond naar Den Haag sou doorgeven. Wat zal de heer Johnson op dat ogen blik gedacht hebben? Hij zal zich. vermoeden wij, hebben verbaasd dat men in Nederland niet al lang op de gedachte was gekomen. De werkelijkheid is. dat men In Ne derland inderdaad al lang op de ge dachte was gekomen. Alleen, met de uitvoering wordt getalmd. Dit tal men kan fnuikend zijn voor het Ne derlandse hart. dat waarlijk goed ge- MOEILIJK De communisten buiten Rusland die van China doen er ditmaal het zwijgen toe hebben het moeilijk met de veroordeling te Moskou van de Russische schrijvers. Ze hebben kritiek op het vonnis tegen deze schrijvers, wie zelf de op het communisme geleverde kritiek zwaar is opgebroken. Maar ja, zelf profite rend van hun leven in een democra tisch bestel, mogen ze heel wat meer dan hun in het communistische va derland zou zijn toegestaan. De veroordeling zelf is verhelderend. Er mag dan bij tijden in Rusland wat dooi intreden, de teugels mogen soms wat worden gevierd, dan echter wor den plotseling weer vonnissen geveld» die zelfs communisten in het buiten land onthutsen. Het communisme moet het. zeker buiten Rusland, nog vaak hebben van bepaalde intellectuele groeperingen, waaronder ook schrijvers te vinden zijn. Ze kunnen zich door deze ver oordeling nog eens weer tot naden ken laten brengen. GEORGANISEERDEN Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Het Amsterdamse ochtendblad De Telegraaf mag zich dan soms lus tig afzetten tegen vakbeweging en vakorganisatie, blijkens het orgaan van de georganiseerde Nederlandse journalistiek gaat ook bij dat blad het licht doorbreken. Van meer dan twintig aan het blad verbonden journalisten immers kan het toetreden tot organisaties van journalisten worden gemeld. En nu maar afwachten of het op de inhoud van het blad van invloed zal blijken. Ergens zal het zijn uitwerking toch moeten hebben. Overigens, van de tweeëntwintig toe- getredenen hebben zich eenentwintig aangesloten bij de algemene organi satie en één bij de protestants-chris telijke: stellig een nuttige informatie voor de nro*estantse sympathisanten van het blad. Voor elke ongéórganiseerde in strokartonindustrie: (Van onze soc.-ccon. redactie). DEN HAAG Naar wij vernemen hebben de vakbonden van werknemer* in de strokartonindustrie besloten, de f 125.000 die de werkgevers in deze be drijfstak vorig jaar hebben toegezegd en, zoals w(j gisteren berichtten, thans aan de bonden zullen overmaken, geheel ten goede te doen komen aan hun betrokken Dit betekent dat elke georganiseerde werknemer in de strokartonindustrie bin nenkomt een extraalge zal ontvangen van ruim f 60. Het 16-jarige meisje E. E. Dam is gistermiddag in het academisch zieken huis in Groningen overleden nadat zij op haar fiets in de rulle sneeuw onder uit gleed en onder een trekker met op legger was gekomen. De politie heeft gisteren in de beek langs de rijksweg Drummen-Dieren het lijk aangetroffen van de 72-jarige A Hissink uit Leuvenheim. die sinds zon dag werd vermist. Informateur Van Acker (België) Toestand gedoogt geen lange regeringscrisis BRUSSEL De Belgische infor mateur. Kamervoorzitter A. van Acker, heeft gisteren verklaard dat de huidige situatie in België geen lange regeringscrisis gedoogt en dat de moeilijkheden zo snél mogelijk moeten worden opgelost. Aan het einde van de eerste dag van zijn besprekingen verklaarde hjj op een persconferentie in Brussel, dat geen en kele regering de bestaande vraagstuk ken kan oplossen, zonder dat zij speciale volmachten verkrijgt. Deze vraagstuk ken zijn niet alleen de ziekte- en inva liditeitswet, waarover het kabtnet-Har- mel viel, maar vooral de sanering van het ^gehele economische en financiële Spoedig rapport Dc informateur zei nog niet te kuiv- nen zeggen, wanneer hij zijn eerste rap port aan koning Bouacwijn zal uitbren gen. Hij verklaarde slechts, dat dit .zeer binnenkort" zal zijn Hoewel algemeen wordt aangenomen, dat zal worden ge streefd naar de reconstructie van de aftredende rooms-rode coalitie, werd daarover gisteren geen enkele verUaruig in bevestigende zin afgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1