Nieuwe Leidse Courant Johnson vraagt Den Haag medische teams Vietnam NKV is werkgevers een slag voor LUNS OP BEZOEK IN WASHINGTON CONFERENTIE OVER HULP AAN INDIA Amnestie verwacht van straffen en boeten Gestopt met incasseren bekeuringen Engeland zal basis in Aden prijsgeven Johnson is Misschien kan Fischböck worden vervolgd Aardewerk: wachten op overleg in Stichting Kolendamp eist drie levens Commentaar Van Acker (soc.) gaat informeren „Neen" in de Stichting niet afgewacht T5 fdbrtrarf 1966. 46-fe Jaarpartg Directe wc: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. OIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 - Giro 58936 .Stentveitidi is gfieblevee ■Mfn Hert m tegHenipoet Crura* Abonnementsprijzen p.w. 0.88, p.m. 3.75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 WASHINGTON Minister Luns heeft een verzoek van president John son. medische ploegen naar Vietnam te zenden, naar Den Haag doorgezon den. Hij sprak langdurig met de Amerikaanse president. Vietnam was een belangrijk onderdeel van het gesprek in het Witte Huis. Mr. Luns vertelde Johnson dat Nederland bereid is deel te nemen aan het rehabilitatiepro gram voor Vietnam. De president deed mr. Luns zeer uit gebreid verslag van de besprekingen in Honoloeloe (Hawaii), waar met Zuidvietnamese leiders de doeleinden van de Amerikaanse politiek in Azië werd besproken. India Volgens Jolmson moeten de Europese landen het eens worden over eventuele deelneming van West-Duitsland a3n een NAVO-kernmacht. Ook de Amerikaanse regering werkt m plannen over zekere vormen van me. dezeggenschap van de NAVO-landen. Ter gelegenheid van huwelijk Mr. Luns verklaarde na afloop van gesprek, dat president Johnson overweegt een internationale conferentie te belej voor het bestuderen van de manier, w op India aan voedsel kan worden gehol pen. Voedselhulp aan dat land is dringend nodig, omdat in de komende maanden meer dan 10 miljoen mensen de honger dood dreigen te sterven. De hulp va Verenigde Staten en andere welvarende landen zal wellicht te laaf komen deze mensen. Een datum voor de conferentie is nog niet vastgesteld, aldus mr. Luns. Later verklaarde een woordvoerder van Witte Huis, dat er nog geen sprake is van voorbereidingen voor de door mr. Luns bedoelde conferentie. De mogelijk heid van een bijeenkomst is slechts een van de denkbeelden, die de Verenigde Staten thans met verschillende regerin gen aan het bespreken zijn. Navo Mr. Luns heeft in zijn onderhoud met Johnson de mogelijkheid geopperd van besprekingen in NAVO-verband over ver anderingen in de structuur van het mi litaire bondgenootschap. Amerika en Ne derland blijven voorstander van een zo veel mogelijk geïntegreerde structuur. DEN HAAG Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg wordt naar wy vernemen een amnestie van straffen en boe ten verwacht. Hoeveel deze kwijt schelding of vermindering zal zijn of bedragen, is nog niet bekend- Goede heertje weer in arrest GELEEN Het „goede heertje" is weer gearresteerd. Dit keer wordt hij verdacht van verduistering bij diverse personen in Zuid-Limburg. In Geleen werkte hij in een radio- en tv-handel. Niet alleen deze werkgever werd door de praktijken van het ..goede heertje" benadeeld Ook wist hij bij verschillende personen het een en ander te lenen voor overname van een technisch bureau. Van de overname is niets terechtgekomen. LONDEN Het Britse blad Daily Ex press meent te weten dat Engeland be sloten heeft zijn militaire basis in Aden Prijs te geven en de troepen die zich daar nog bevinden zo snel mogelijk te eva Dit besluit zou maandag genomen ziin door het kabinet. De regering zou voorts besloten heb ben de Britse troepenmacht in Cyprus. Beetsjoeanaland en in Brits Guvana te verminderen. Weersverwachting Iets meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking, met plaatselijk enkele opklaringen en vannacht hier en daar •nist Op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later overwegend ftatige zuidoostelijke wind. Lichte vorst k>t temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om U.15 uur). Zeker is, dat geen boeten niet meer kunnen worden betaald aan de loketten van de parketgroep Rijkspolitie 's-Gravenhage aan de Nassau Ouwerkerkstraat. Officieel wisten de rijkspolitiemannen, belast met de „executie van fondsen", zoals het incaseren van bekeuringen ambtelijk heet, tot vór gistermiddag 3 uur nog van niets. Zij kwamen dan ook voor een complete verrassing te In hoeverre degenen, die een boete be taalden enkele dagen, uren of zelfs minuten vóór het bekend worden van de inhoud van het amnestiebesluit er van zulen profiteren, is tot nu toe niet bekend Duizend guldens De laatste weken zijn in snel tempo duizenden guldens binnengekomen en in dit verband kan de vraag wor den opgeworpen of er rekening ge houden is met hen. die hun boete op tijd hebben betaald. Zij zouden dan slechter af zijn. dan degenen, die dit nie tdeden en wachtten tot de politie met een arrestatiebevel aan de deur kwam. Minder prettig Het was voor het publiek, dat gistermid dag in de rij stond om een boete te betalen, bijzonder prettig te horen, dat in afwachting van de inhoud van het amnestiebesluit gestopt werd met in casseren. Minder prettig was het voor degenen, die even vór 3 uur een vrij groot bedrag hadden neergeteldl goed gezond Minister Samkalden antwoordt WASHINGTON De gezondheids toestand van president Johnson is uitstekend. Dat is vastgesteld door twee artsen die de president tijdens het weekeinde aan een grondig on derzoek hebben onderworpen. Dank zij een diëet heeft Johnson zijn gewicht beneden de negentig kilo weten te houden. Voor zijn laatste operatie zou hij meer dan tien kilo zwaarder hebben gewogen. Claus von Amsberg heeft gisteren een tocht gemaakt met de kruiser Zeven Provinciën. Hier wordt hü can boord begroet door de com mandant. kavitein ter zee W. A. de Looze. Kwestie-ge organiseerden (Van onze soc.-econ. redactie) MAASTRICHT De werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in de aardewerkindustrie hebben zich gisteren voor het eerst sinds 30 december weer om de onderhande lingstafel geschaard om een uitweg te zoeken in het vraagstuk georgani- seerden-ongeorganiseerden. Zij be sloten evenwel eerst het overleg daarover in de Stichting van de Ar beid, die morgen bijeen komt. af te wachten. De besprekingen in de aardewerk industrie zullen volgende week worden hervat. Na afloop van het beraad van gisteren, dat in goede sfeer verliep, werd van werkgeverszijde verklaard dat wordt vastgehouden aan het standpunt dat ge organiseerde werknemers direct noch indirect kunnen worden gevoordeeld. Wel zün de werkgevers bereid het algemene vakbondswerk te steunen. Namens de betrokken vakbonden, dé algemene bedrijfsgroepen centrale en St. Willibrordus. die zoals bekend door de rechter werd verboden tot staking op te roepen, werd de mening uitge sproken, dat een overeenkomst over de kwestie in de aardewerkindustrie „niet uitgesloten" wordt geacht. DEN HAAG Het openbaar mi nisterie gaat nog na of tegen dr. Fischböck alsnog een vervolging kan worden aangespannen. De bepalin gen op het stuk van de verjaring leggen belangrijke beperkingen op. Aanvankelijk lijkt het evenwel niet ondenkbaar, dat Fischböck alsnog niet-verjaarde strafbare feiten ten laste kunnen worden gelegd. Dit heeft minister jamkr 'en van justitie geantwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid drs. Nederhorst (PvdA). De minister deelt dat de regering 1 standpunt een mogelijk verzoek tot uitleve ..g de regering van het land, --r Fischböck thans verblijft, nog n' n definitief heeft bepaald Problemen Bij de beoordeling van de vraag of uitlevering kan worden verzocht, doen zich problemen voor. die verband houden vragen van verdragsrecht en de omstandigheid, dat uitlevering door een ander land slechts zou kunnen geschie den indien het recht tot strafvordering de feiten, waarvoor de uitlevering wordt gevraagd, ook naar het recht van de staat van verblijf niet is verjaard. Ministc. Samkt 'den. die de vragen ook mede namens minister Vrolijk (cultuur, recreatie en maatschappe.i"; werk) beantwoord,, deelt voorts mee, dat het hem bekend was. dat een aantal journalisten op de hoogte was van het feit, dat Fischböck noe m leven is. Via -ijn amb.genoot n buitenlandse zo' had hij trouwens al mededelingen gevraagd, weet niet welke voorwaarden degene, die de journalisten op de hoogte heeft gebracht, heeft gesteld inzake In Spanje vermist VS-vliegtuig gevonden MADRID De sedert zaterdag ver miste Amerikaanse Globemaster. die met materiaal voor het onderzoek naar de vermiste kern/bom op weg was naar Car tagena, is waargenomen op een van de flanken van de berg Mulhacen op een hoogte van 3.000 meter. Het toestel was zaterdag met een be manning van acht koppen vertrokken van het vliegveld Moron bij Sevilla. Er zouden geen overlevenden zijn. Een red dingsploeg. die het toestel had gevonden, meldde dat de wrakstukken over een groot gebied verspreid liggen. oublikatie. De ministers dragen geen verantwoordelijkheid voor wat er ge- sohreven is. Ook beschikt minister Sam kalden niet over gegevens, waaruit zou blijken dat de publikatie als gevolg heeft gehad, dat een uitlevering van Fischböck feitelijk onmogelijk zou zijn geworden. Duikers helpen bij zoeken naar UK-58 DEN HELDER De op de Noord zee zoekende Urkers krijgen deze week assistentie van drie duikers van de Amsterdamse duikersclub Manta om na te gaan waar de UK-58 zou zijn ge zonken. Leerlingen van de Vakschool voor de detailhandel in Arnhem hebben een actie op touw gezet om voedsel te verzamelen voor India. Op tal van plaatsen wer den kisten opgesteld waar de voorbijgangers hun gaven in konden deponeren. De actie bracht drie ton rijst en 1400 blikjes melk op. Op de foto be kijken enkele leerlingen de op brengst. VEEN DAM Er heeft zich in deze ge meente een geval van koolmonoxyde- vergiftiging voorgedaan. Drie mensen vonden daarbij de dood. De slachtoffers zijn de 64-Jarlge F. Wester, zijn 69-jarige echtgenote B. Wester-Ypjy en hun 25- jarlge zoon Age Wester. Het drama werd gisteravond zeven uur ontdekt. De drie mensen zijn waarschijn lijk zondagavond al om het leven geko- OVERLEG De zaak van de door de werkgevers financieel te voeden vakbondsfond sen blijft de gemoederen bü de vak beweging beroeren. Met de voor de confectie-industrie in onderling overleg gevonden op lossing zijn de betrokken vakbonden nogal gelukkig. Mogelijk zou een dergelijke oplossing voor het hele bedrijfsleven de vakbeweging niet onwelgevallig zijn. Zij zou met ge spekte fondsen en met ere uit deze netelige zaak komen. Morgen komt de zaak weer bij het bestuur van de Stichting van de Ar beid. De vakbeweging hoopt in stilte, dat het aktkoord voor de confectie- industrie het confectiepak zal wor den voor de vakbondsfondsen in alle bedrijfstakken. Te groot optimisme lijkt hier echter gevaarlijk. Na de uitspraak van de Haagse rechter nemen de wekge vers een sterke positie in. Overeen stemming op centraal niveau gaat de werkgevers meer geld kosten dan wanneer zij het gevecht per bedrijfs tak afwachten, wetende dat toch geen openlijke conflicten kunnen uitbre ken. Toch zullen de werkgevers niet te ge makkelijk een uitgestoken hand moe ten afwijzen. Men kan nog altijd om andere zatken staken dan vakbonds fondsen. Ook van dergelijke zaken zijn er nog volop. In de meeste be drijfstakken moet het overleg over de cao-1966 immers nog komen. Hopelijk verkiezen beide partijen morgen goed overleg boven strijd. Het gesprek zal moeilijk zijn. Het NKV heeft al doen weten dat het er niet meer aan wil deelnemen. Kabinetscrisis in België BRUSSEL De 68-jarige socia list A. van Acker heeft vanmorgen een opdracht van koning Boudewijn tot informeren aanvaard. Na de wei gering van de liberale partijvoor zitter O. Vanaudenhove om als in formateur op te treden, wordt aan genomen, dat Van Acker zal streven naar het herstel van de rooms-rod* coalitie. Of Van Acker zelf de leiding van deze coalitie op zich zal nemen, wordt betwij feld. De christelijke volkspartij is name lijk de grootste partij (77 zetels) in d* Kamer van volksvertegenwoordigers en heeft 13 zetels meer dan de socialistisch* partij. Mogelijk is Van Acker tot infor mateur benoemd, omdat het de socialis ten zijn geweest, die het vonnis over het kabinet-Harmei hebben geveld, nadat het onmogelijk was gebleken de meningsver schillen over de ziekte- en invaliditeits wet en het daarmee verband houdend* geschil met de artsen uit de weg te rui- met een gezellig boek niet duur wel heerlijk Hard spel over vakbondsfondsen (Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft beslo ten de kop in de wind te gooien en morgen niet aan het gesprek in het bestuur van de Stichting van de Ar beid deel te nemen, indien daar het vraagstuk van de vakbondsfondsen opnieuw aan de orde komt. Gisteren in de loop van de dag den de geruchten steeds sterker dat aan werkgeverszijde de animo om over deze kwestie opnieuw in het Stich tingsbestuur te praten, bijzonder klein is. Het liberale Centraal Sociaal Werk gevers Verbond zou reeds een circu laire hebben laten uitgaan waarin vijf bezwaren worden geformuleerd tegen het akkoord over de vakbondsfondsen, dat in de confectie-industrie werd be- De werkgevers voelen zich sterk, nadat zij dc steun gekregen hebben van de president van de Haagse rechtbank, die vorige week de vakbonden in de aarde werkindustrie in kort geding in het on gelijk stelde. De werkgevers willen de kwestie van de ongeorganiseerden liever laten uitvechten in de bedrijfstak ken, waar toch niet gestaakt mag worden, dan de kwestie opnieuw in de Stichting van de Arbeid aan de orde te stellen, waar een overeenkomst naar hun oordeel altijd meer geld gaat kosten dan bij af zonderlijke gesprekken in de bedrijfs takken In de kringen van de vakbeweging bestond vorige week echter vrij alge meen de hoop, dat na het akkoord voor de confectie-industrie een dergelijk akkoord over de zaak van de vak bondsfondsen ook op landelijk afgesloten zou kunnen worden. Het C.N.V. suggereerde dit zelfs duidelijk zijn reactie op de uitspraak van de Kwaad bloed De gisteren bekend geworden houding van het C.S.W.V., die zaterdag ook al een rol gespeeld blijkt te hebben bü het A.K.U.-overleg in Arnhem, heeft echter in de verbondsraadsvergadering van het N.K.V. kwaad bloed gezet. Men heeft gisteravond geoordeeld, dat wanneer de werkgevers willen vechten, dan de vak beweging graag de handschoen opneemt. Men heeft bij het N.K.V. de werkgever» een slag voor willen zijn, door niet het gesprek van woensdag in de Stichting van dc Arbeid af te wachten om daar het „neen" van de werkgevers te horen, maar men heeft nu ze'f reeds „neen" gezegd tegen een hervatting van het overleg op centraal niveau over de vakbondsfond- De kans dat er morgen nu toch nog ge praat wordt in het Stichtingsbestuur over deze kwestie en dat er een positief resul taat uit de bus komt, is wel bijzonder klein geworden. Een kleine kans is nog aanwezig dat de beide andere vakcen trales iets genuanceerder denken en het N.K.V. nog weten over te halen tot een gesprek, indien de werkgevers in het Stichtingsbestuur hiertoe inderdaad mor gen bereid zouden blijken. Twee verliezers Dc werkgeversverbonden zullen mis schien op hun beurt begrijpen dat een ontwikkeling zoaLs nu dreigt, niet in het belang is van het Nederlandse bedrijfs leven. Zowel werkgevers als werknemers worden hier verliezende partijen. De werkgeversverbonden zullen onderken, nen dat. al heeft de rechter stakingen verboden over het afdwingen van vak bondsfondsen. de vakbeweging toch nog wel mogelijkheden ziet tot vechten, indien i het kort geding, dat, zij zich dc strijd door de werkgever» ziet

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1