CeCwa Spaart u ook al Medailles voor redders bij stranding Terheyde Marguérite Long overleden Belgen tanken in Nederland Bij zware Noordwester storm 48 zeelieden van Ping An gered Hun vrouwen kregen bloemen Vrije Burgers in conflict met „Zo is het Zoeken naar UK 58 hervat VOVO ivil man achter stuur opvoeden Zit uw tijger in de tank of achter het stuur KESHBBnHWUflHnaill^Hi STRAKS REFLECTERENDE KENTEKENPLATEN? 7 MAANDAG 14 FFRRTTART 1966 De Koninklijke Zuidhollandse maat schappij tot redding van schipbreu kelingen heeft zaterdag in Terheyde en Hoek van Holland medailles uitge reikt aan zeelieden die zich verdien stelijk hebben gemaakt bij de redding van de opvarenden van de Ping An. Op de bovenste foto de in Terheyde onderscheiden bemanning van de red- dingvlet Prinses Margriet: schipper A. Troost, stuurman C. de Zoete, ma troos J. Zeeman, matroos A. van Ant werpen tractordrijver A. Louwen, hulp W. Vervloet en hulp C. M. Lou wen Op de onderste foto de onderchei- denen in Hoek van Holland, beman ningsleden van de reddingsboot Ko ningin Juliana: v.l.nr.r. matroos H de Weers, matroos D. Kodde, tweede ma chinist B. Seekles, eerste machinist C. Roon, matroos C. Grootenboer, stuurman P. Grootenboermatroos H. van Seters, schipper W. van Seters DE BILT Het hogedrukgebied boven Scandinavië heeft nu een uit- Ioder over Engeland in de richting ven Frankrijk. Deze uitloper verplaatst zich naar het oosten, waarbij de wind in ons land zwak en veranderlijk is geworden. Het weer zal weinig veranderen. In het noorden van het land houdt de lichte vorst aan. In het zuiden bliift de temveratuur om het vriespunt schommelen. In verband met de aan wezigheid van een storing in de ho gere luchtlaaen, blijft de kans on af en toe wat neerslag in allerlei vormen bestaan. De koers van de oceaandearessie blijkt enige verandering te ondergaan. rDe baan in de richting van de Middel landse Zee wordt geblokkeerd, waar door de storingen hun invloed nu over Ierland en zuidwest Engeland aaan uitbreiden. Dinsdag 15 februari: zon op 7.56, on der 17.53; maan op 5.29, onder 12.34. Zondag 20 februari; nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur j bUTeS Ypenburg ijzel Vlissingen gh. bew Eelde gh. bew. Eindhoven mist Zd.-L.imb. gh. bew Helsinki h. bew Stockholm sneeuw Kopenhagen sneeuw Aberdeen sneeuwbui Londen zw. bew. Amsterdam ijzel Brussel gh. bew. Parijs gh. bew Grenoble gh. bew. Nice onbew Berlijn gh. bew. Frankfort gh. bew. München regen Zürich regen Genève regen Wenen gh. bew. Innsbruck regen Belgrado zw. bew. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De be manningen van de reddingboot Ko ningin Juliana (Hoek van Holland) en van de reddingvlet Prinses Mar griet (Ter Heijde), die op 24 no vember tijdens zware noordwester storm de 48 zeelieden van de ge strande Liberiaanse vrachtvaarder Ping An in veiligheid hebben ge bracht, zijn zaterdag met medailles onderscheiden. De Koningin Juliana, die met deze redding voor de eerste maal bij storm buitengaats was en zich liet kennen als een schip met bijzondere kwali teiten haalde ter hoogte van Ter Heijde 27 Chinese bemannigsleden van boord. Nauwelijks terug in de Berg- haven kreeg de schipper Willem van Seters het verzoek, ook de andere opvarenden te redden, nadat zij aan vankelijk de wens te kennen hadden gegeven op het schip te blijven Opnieuw Ruim drie uur na de eerste maal voer de reddingboot opnieuw uit. De storm (windkracht 8 a 9) duurde onverminderd voort en zweepte de met schuim be- kopte golven hoog op. Bij de Ping An gekomen riskeerde schipper Van Seters het niet, zijn reddingboot weer de nauwe opening tussen het achterschip en het strandhoofd binnen te loodsen. Het water was inmiddels gaan zakken, zodat het gevaar, dat de Koningin Juliaaa zelf op het strand werd geslagen geens zins denkbeeldig was. Voor de schipper en zijn bemanning zat er niet anders op dan „stand by" te blijven. Ondertussen was de reddingploeg van Ter Heijde in actie gekomen. De pogin gen om de Chinezen met het whipper- toestel van boord te halen mislukten, omdat niemand aan boord ook de kapitein niet! de in het Engels ge stelde instructies begreep. Er werd weliswaar een lijn overgeschoten, de opvarenden hadden niet door. dat zij met behulp daarvan de „redding broek" naar zich toe moesten trekken. Toen de bemanning aanstalten maakte, één van de reddingsboten buiten boord tè draaien, besloot schip per Arie Troost de reddingvlet Prinses Margriet te water te rijden. Daarmee voorkwam hij, dat de Chinezen gingen proberen in een boot naar het strand te roeien, hetgeen zonder twijfel ern stige ongelukken zou hebben gegeven. Eén voor één Onder de ogen van duizenden nieuws gierigen, die regen, kou en storm trot seerden, voer de kleine vlet naar de Ping An, d'ie telkens door stortzeeën werd overspoeld. Eén voor één klommen de zeelieden via de touwladder naar de op de golven dansende vlet. Niemand hield het voor mogelijk, dat schipper Troost de 21 opvarenden in één keer naar het strand zou brengen. Toch lukte het hem. ,,Dat kan, omdat het van die kleine mannetjes waren", vertelde hij Onderscheidingen De bemanning van de Hoekse red dingsboot ontving de onderscheidingen 's morgens in hotel America. Schipper Van Seters kreeg de gesp op de grote zilveren medaille, stuur-'.an P. Groo tenboer en le machinist C. Roon de zilveren medaille en 2e machinist B. Seekles de gesp op de zilveren medaille. Met de zilveren medaille werden verder onderscheiden de ma trozen H. d Weers, D. Kodde, G. Grootenboer (zoon van de stuurman) H. van Seters (zoon van de schip per). Afscheid Tijdens dezelfde bijeenkomst nam matroos Kodde afscheid van de Konink lijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Door verandering van werkkring kan hij niet meer voortdurend klaar staan om uit te varen. De heer Kodde was van 15 januari 1955 tot 1 april 1960 2e machinist op de President Jan Leis en daarna matroos op dezelfde reddingboot en de Koningin Juliana. Indonesië roept ambassadeur uit Peking terug Soekamo onderbroken door spreekkoren DJAKARTA Indonesië heeft zijn ambassadeur uit Peking naar Djakarta ontboden, zo meldde radio Djakarta gis teren. Volgens waarnemers kan dit een eerste stap zijn voor verbreking van de diplomatieke betrekkingen. Ze merk ten op dat bewijsmateriaal dat tijdens de berechtingen van de leiders van de mislukte staatsgreep naar voren komt, belastend kan zijn voor communistisch China. Indonesië heeft het protest te gen de aanval op de Chinese ambas sade verworpen. Intussen is bekend ge worden dat een vrouwelijke jurist Tien Soenito de twee communistische rebel lenleiders, Oentoeng en Njono, zal ver dedigen. Het proces is vandaag begon nen. Buitenlandse journalisten werden daarbij geweerd. Soekamo heeft zondag in een toespraak ot een massabijeenkomst in het Boeng- Karno-stadion te Djakarta verklaard dat Indonesië zijn confrontatiepolitiek tegen Maleisië zal voortzetten, zelfs wanneer de Philippijnen Maleisië zullen erken nen, en Indonesië in de steek zullen la ten. Hij verdedigde opnieuw de samen werking tussen nationalisten, godsdien- stigen en communisten. Hij verdedigde voorts het Soekarnofront. Terwijl Soe kamo sprak, hieven tweeduizend anti communistische studenten voortdurend spreekkoren aan. Zij riepen om ontbin ding van de communistische partij en verlaging van prijzen. DEN HAAG Wegens een misdrijf, strafbaar gesteld bij artikel 112 van het wetboek van strafrecht, dat luidt: „Opzettelijke belediging van den troon opvolger, een lid van het Koninklijk Huis of een regent aangedaan, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden", wil de partij van Vrije Burgers een vervolging doen instellen tegen dege nen, die Verantwoordelijk zijn voor de uitzending van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van vrijdagavond. De voorzitter van de party, ing.4 E. D. C. Drenthem Soesman en secretins K. G. W. van Oven, hebben dat per te legram te kennen gegeven aan de mi nister van justitie, dr. I. Samkalden. Niet ivaeliten bij bushalten dankzij tv (Van o e verkeersredactcur (Van o e verkeersredacteur) Door gebruik te maken van televi sie over een gesloten circuit en radio telefonie heeft de gemeentelijke ver voersonderneming van Leicester In Engeland het aantal ritten van reser vebussen weten op te voeren, de bus diensten kunnen verbeteren en de ver keersdrukte ontlast. Met drie op 12 meter hoge palen bevestigde camera's worden 30 van de 39 instapplaatsen in de stad bestre ken. Wordt ergens een grote drukte Op het ogenblik telt het verbond waarge„onlen. den stuurt de eentrale ;en kleine twintig leden. Daar zijn Al heeft u een beest in uw auto gedraagt u menselijk in het verkeer In Terheijde In café Sport te Ter Heijde werden middags schipper Arie Troost en zijn annen gehuldigd. De schiipper ontving de zilveren medaille. Stuurman C. de Zoete, de matrozen J: Zeeman en A. van Antwerpen, tractordrijver A. Louwen en de hulpen W. Vervloet en C. M. Louwen (zoon van A. Louwen) werden met de grote bronzen medaille onderscheiden. Evenals hij eerder in Hoek van Hol land had gedaan, prees de president- directeur van de reddingmaatschappij, J. Th. van Munster van Heuven, de goede samenwerking van beide stations bij deze redding. Hij memoreerde sinds de oprichting in 1824 nog nooit een reddingboot binnen is gebleven, omdat er geen bemanning voor was. ,Elke redding is een nieuwe parel in de kroon van onze koninklijke maatschap hij. de redders ontvingen bloemenhulde. Vrouiveii reden hun man naar huis EINDHOVEN Bij een verkeerscon trole in Eindhoven en omgeving bleek 55 vrouwen in de nacht van vrijdag op zaterdag hun man-met-glaasje-op naar huis hebben gereden. In totaal werden 1234 auto's gecontro leerd. Voor verschillende overtredingen werden 108 processen-verbaal opgemaakt Bij 50 automobilisten waren de papie ren niet in orde, 38 wagens hadden on voldoende verlichting, 13 werden me* gladde banden aangetroffen. URK De hele week zullen nog zes Urker vissersschepen zoeken naar de vermiste UK 58. In verband met dc Jaarlijkse biddag voor de visserU was de vloot de afgelopen week blnnenge- Het zoeken wordt geconcentreerd rondom het Borkumer Rif. Slogans in de advertenties, slogans ook in het verkeer. Het Verbond voor Onderlinge Verkeersopvoeding heeft er nu twee. die haar leden allemaal op de achterruit van hun auto plak ken: „AI heeft u een beest in uw auto, gedraagt u menselijk in het ver keer" en: „Zit uw tijger in de tank of achter bet stuur?" Aansprekende Amerikaans gesausde slagzinnen, die dit ten doel hebben: de agressiviteit van de man achter het stuur in te Tachtig procent van de verkeerson gelukken wordt veroorzaakt door menselijke schuld, zegt het verbond, een lerares, een kinderarts En heel vaak is het de agressiviteit hoge ambtenaar van sociale zaken, worden de chauffeurs naar de plaat van de automobilist, die hoofdoorzaak Maar op de weg zijn zij niet meer «estuurd waar moeilijkheden ls van «s ongeluk. Vandaar die den automobilist Zij werken eno- gestuurd, waar moemianeoen daarop gerichte aandacht. Vandaar niem. In het klein. Om op onopvallen- dreigen. Het systeem heeft tot nu ook de kritiek op de Esso-tijger, die de manier hnn steentje bij te dragen perfect gewerkt. Wat ook blijkt uit zegt het verbond juist appelleert jn de strijd tegen de verkeersonveilig- reacties van passagiers, die minder aan de latente agressiviteit, die de heid en het droeve aantal van meer t war,hig,n a™ voor- automobilist overkomt als hij achter dan 2000 verkeersdoden omlaag te lan8 hoeven te wachten het stuur plaats neemt. brengen. heen Onopvallend Overigens is het voeren van op de auto geplakte slagzinnen vrijwel het enige, waarmee het verbond (kortweg VOVO) aan de weg timmert. Het is een strikt particuliere en onopvallend werkende organisatie, opgericht door enkele Rotterdammers, die hun hoofd kwartier in Huis ter Heide hebben. De organisatie sympathiseert met de grote verkeersbonden, maar vindt, dat er nog genoeg gaatjes blijven te vul len door particulier initiatief. Hoofddoel is mee te werken aan de opvoeding van verkeersdeelnemers. De leden beschouwen het als hun taak medeweggebruikers op hun fou ten te wijzen. Niet door te claxoneren of naar het voorhoofd te wijzen, maar door een vriendelijk gesprek. Dat houdt in, dat zij zelf een voorbeeld pogen te geven, zonder zegt het verbond te pretenderen super-auto mobilisten te zijn. Voorts willen zij, waar mogelijk, hulp verlenen: ieder lid heeft ook altijd een blik benzine Auto als fundering (Van onze verkeers redacteur) De Hamburgse beeld houwer George Engst heeft patent aange vraagd voor zijn idee om autowrakken te gebruiken als model voor enorme cementen straatstenen. Ze zou den het puin, dat nu als fundering wordt ge bruikt, kunnen vervan gen. Tevens wordt een tweede probleem opge lost: de duizenden autowrakken langs de weg zouden dan onder de grond verdwijnen. Hoe de beeldhouwer zich de straatstenen voorstel, blijkt duide lijk uit de tekening. Verkeer wordt er veiliger door U weet het: Celwa geeft een subsidie van f 5000,- en 2 x 1000,-; 3 x f 500,-; 4 x f 250,-; 20 x f 100,-; de club, die gemiddeld per lid de meeste dubbelkleurige balletjes van Celwa- verpakkingen inzendt vóór 30 april 1966 krijgt de hoofdsubsidie van f 5000,-; de volgende ontvangt f 1000,- enz., verdere voorwaarden staan op het deelnemingsformulier vermeld. Celwa produkten zijn: toiletpapier, celstof luiers, damesverband, omni- tisjoe, auto-tisjoe, keukenrollen, etc. Celwa, Postbus 57, Nijmegen. PARIJS Op 92-jarige leeftijd is in Parijs overleden de wereldvermaarde Franse pianiste Marguérite Long. Dit be. richt zal de zeer vele pianisten, die uit de gehele wereld naar haar piano-con servatorium toestroomden, wel veel ver driet doen maar niet bepaald schokken. Men wist, dat zij de laatste tijd lichame lijk erg achteruit was gegaan, al bleef haar geest nog altijd even spits. Marguérite Long is in haar lange en werkzame leven een legende geworden Als jong meisje kwam zij na een leertijd op het conservatorium van Nimes naar Parijs en behaalde daar als leerlinge van Marmontel en Planté de hoogste prijzen Zij maakte al heel spoedig kennis met Gabriel Fauré, wiens werken zij op haar recitals verbreidde, en werd opgenomen in de kringen van Debussy en Ravel. In haar kostelijke boekjes over deze grote meesters, „Au piano avec Gabriel Fauré". „Au piano avec Claude Debussy", .Au piano avec Maurice Ravel" vertelt zy allerlei bijzonderheden over hun persoon, lijkheid. hun muzikale instelling, hun kunst en zij, die hun werken vaak als eerste speelde, legt daarbij uit. hoe de meesters zeil hun muziek uitgevoerd wil-1 den hebben. Want behalve een groot pianiste werd Marguérite Long een groot pedagoge. Een van haar vermaardste „premières" is het G-dur Pianoconcert van Ravel geweest. Ravel wilde het oor spronkelijk zelf ten doop houden, maar in tegenstelling tot Debussy, die een on vergelijkelijk pianist geweest moet zijn, heeft Ravel nooit de techniek zo be heerst, dat hij zijn werken vlekkeloos kon spelen. Daarom wilde Marguérite Long dit prachtige concert zelf de eerste uitvoering geven en haar verhaal, hoe zy Ravel er toe bracht het werk aan haar te geven, is een onovertroffen ilustratie van vrouwelijke overredingskracht. Na de tweede wereldoorlog (zij verloor haar echtgenoot Joseph de Marliave in de eerste wereldoorlog) stichtte zij met de even vermaarde violist Jacques Thi- baud het Concours International Margué rite Long-Jacques Thibaud. waar om de twee jaar de beste jonge pianisten en violisten ter wereld werden onderschei den Onder hen bevinden zich o.a. Daniel Wayenberg, Samson Francois, Aldo Cic- colini, Christian Ferras. Langzamerhand leidde zij zelf niet meer op. al hield zij wel de supervisie, maar al de leerkrach ten kwamen uit haar school, zoals Janine Weill, Jacques Février e.a. Zo groot was haar naam, dat een pianist als Svjatoslaw Richter bij zijn eerste bezoek aan Parijs heel nederig nog les bij haar persoonlijk aanvroeg hij wilde weten, of hij De- busy en Ravel wel goed speelde (Van onze verkeersredacteur) Zullen nummerborden op motorvoertuigen in de toe komst reflecterend moeten zijn? Onder auspiciën van de internationale federatie van hogere politiefunctionarissen wordt thans in Italië, Enge land, Frankrijk, Zweden en Amerika een onderzoek inge steld naar de voordelen ervan en de conclusies zijn onver deeld gunstig. In Italië constateerde men, dat de leesbaarheid van zo'n plaat, welke bij dag gelijk was aan een niet reflecte rende. bij nacht door beschijning met gedempte koplichten ongeveer 50 pro cent beter was. In een der staten van Amerika is reeds in 1949 geconstateerd, dat na invoering van reflecterende nummer borden. het aantal ongevallen, ont staan door bij nacht zonder verlich ting stilstaande voertuigen, van 300 daalde tot 73. Op grond van deze er varing is sedertdien geleidelijk in meer Amerikaanse staten het gebruik van reflecterende kentekenplaten In gevoerd. De politie hecht veel waarde aan de invoering van de platen. De identifi catie van motorvoertuigen 's nachts wordt erdoor vergemakkelijkt omdat ze leesbaar zijn tot op een afstand van tenminste 45 meter. Bovendien vergroten ze de veiligheid op de Proefondervindelijk ls vastgesteld, dat wit reflectiemateriaal het gun stigste effect heeft. Een kentekenplaat met witte reflectie kan op twee ma nieren worden uitgevoerd: witte re flectie kan op twee manieren worden uitgevoerd: witte reflecterende tekens op een donkere ondergrond, of donke re tekens op een witte ondergrond. Het visueel effect van beide uitvoe ringen is vrijwel gelijk. Daarom zou den we in Nederland het vertrouwde „wit op donkerblauw" kunnen hand haven. ware het niet dat deze uitvoe ring vrij kostbaar zou zijn. De uitvoe ring zwart op wit is veel voordeliger Het prijsverschil met de huidige bor den zou slechts een paar rijksdaalders zijn. Tot nu toe is het voeren van reflec terende kentekenplaten op alle motor voertuigen in Europa alleen verplicht in het dwergstaatje San Marino In Griekenland geldt die verplichting voor motorrijwielen. (Van onze verkeersredacteur) Sinds de jongste accijnsverho ging op benzine in Nederland zo wel als België, is het aantal „benzinc-ritten" van Belgen naar Nederlandse benzinestations net over de grens sterk toegenomen. Zó zelfs, dat de Belgische grens- pomphouders een actie overwegen. Lonend voor Belgische automo bilisten is een rit over de grens zeker: door de prijsmaatregelen is het verschil in prijs (per liter) nu gestegen tot een dubbeltje. Welis waar kent men ook in België de witte pompen, die enkele centen reductie geven, maar ook met die korting blijven de Nederlandse pompen nog altijd voordeliger Hoewel de nieuwe prijzen nog maar kortgeleden zijn ingevoerd, hebben vele Belgische pompsta tionshouders al een aanzienlijke teruggang in hun omzetten fe zien gekregen. In Belgisch Limburg wordt zelfs gesproken over 14 pro cent. Zij overwegen dan ook er bij de regering op aan te dringen, dat de controle aan de grens wordt verscherpt, waardoor het voor de Belgen niet meer aantrekkelijk zou zijn benzine in Nederland in te slaan Of deze controle uitvoerbaar ia, lijkt echter onwaarschijnlijk. Te onderzoeken met hoeveel liter de automobilist de grens overkomt is zelfs voor de meest actieve douane beambte een haast ondoenlijke Een andere uitweg voor de Bel gische pomphouders is prijsverla ging Maar of de maatschappijen daarmee akkoord zullen gaan, is een vraag. Vast staat wel. dat de Belger zich niet zó maar het brood uit de mond zullen laten nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7