Leidse Cowamut LAND ZUCHT ONDER DIKKE SNEEUWLAAG Bij AKU nog geen overeenstemming Vanmorgen: zware strijd tegen de gladheid Gladheid eiste slachtoffers Vakbonden: weggelopen en teruggeroepen South America: van voor tot achter in brand Maandag 14 februari 1966, 46ste jaargang Cfectourt F. WEMER Pocrfdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD mlfn Keft Kt teghenspoet P Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.n4. 3,75, p.kw. 11,30 Klachjendienst bezorging DE langdurige sneeuwval van zaterdag en de lichte regen die in de af gelopen nacht op sommige plaatsen viel, veroorzaakten vanmorgen vroeg weer veel overlast. Op vele wegen moesten auto's, bussen en fietsers een zware strijd leveren tegen de gladheid. Vooral de weg Amsterdam-Rot terdam was spiegelglad. Het treinverkeer heeft in het weekeinde weinig hinder van sneeuw en ijzel ondervonden. Wel liepen gisteren in het noor den van het land enkele tremen door Ijsafzetting vast. Handreiking aan de eenden (dikke sneeuwlaag maakt zoeken naar voedsel onmogelijk! Het verkeer mocht dan zaterdag avond veel last hebben gehad van de dikke pakken sneeuw, gisteren kon den de grote wegen vrij redelijk be reden worden. Op de meeste binnen wegen was verkeer echter niet of nauwelijks mogelijk. Sommige bus ondernemingen in het noorden, het midden en het oosten moesten gis termorgen vroeg hun diensten sta- De rijksweg Groningen-Nieuwesohans bij Beerta was zelfs voor alle verkeer ge stremd door een muur van sneeuw van een paar honderd meter lengte. Vele uren is men bezig geweest met het op ruimen van dit obstakel. Ook de provin ciale weg naar Winschoten via Midwolda is lange tijd voor alle verkeer gesloten geweest Jukwerd Vreemde natuurtaferelen, zo als ijsschotsen die aan de bomen hangen het water van de gezwol len Overijsselse Vecht ging weer zakken) Personeel van gemeentewerken van Appingedam heeft gistermiddag met behulp van een zware sneeuwruimer en na moeizame arbeid de doortocht naar het dorp Jukwerd vrij weten te maken. De inwoners konden na een isolement van enkele dagen weer vrij ademhalen. Het naburige Nansum bleef ook gisteren nog onbereiktbaar. In Garsthulzen (Groningen) was de mannelijke bevolking de gehele zondag bezig de wegen in het dorp sneeuwvrij te maken. Vandaag zou zwaarder mate riaal worden ingezet om de weg naar de buitenwereld weer begaanbaar te maken. En tóch is de sneeuw een feest (zeker als je bij vader achterop de ski mag, zoals hier op het Kopje van Bloemendaal) niet duur wel heerlijk Weersverwachting Rustig weer DE BILT Zwaar bewolkt, met enkele verspreid voorkomende opklaringen. Plaatselijk enige neerslag en hier en daar Wist. In het noorden van het land over wegend lichte vorst, in het zuiden tem peraturen om het vriespunt. Zwakke tot watige veranderlijke wind (Opgemaakt om 11.15 uur). Schip op strand aan ketting ZANDVOORT De al maanden ten zuiden van de pier van LJmuiden op het strand liggende schip „Santa Kyriaki" is op rechterlijk bevel aan de ketting gelegd. Dat gebeurde op verzoek van een leverancier van de rederij die van de Santa Kyriaki een aanzienlijk be drag heeft te vorderen. Ook al zal het schip dus nog eens vlot worden getrok- ken.dan kan het nog niet zee kiezen. ASSEN De schade die Uzel sneeuw aan de staatsbossen in Drent* hebben toegebracht bedraagt ongeveer twee miljoen gulden. Dat heeft de bo»- bouwconsulent, ir. M. Schrevel verklaard. In het geteisterde gebied zal men zeker een half jaar nodig hebben om de afval te ruimen. De afgeknapte takken wil trachten te verkopen. Het zal bijzonder moeilijk zijn schimmelvorming aan beschadigde bomen te voorkomen. Een dergelijke schade heeft de provincie nooit gehad. het dorp, omdt de landbouwers hun melk niet naar de fabriek in Borger konden rijden. Binnen een nar verza melden de mannelijke bewoners zich om de wegen in en om het dorp sneeuwvrij te maken. Dat is een tra ditie in dit gebied. Vanmorgen hebben de boeren gezamenlijk de weg Bulnen- Exloo vrij gemaakt. Korte metten De gemeente Emmen maakte gisteren korte metten met door automobilisten ln de sneeuw achtergelaten auito's. Versoer- de een auto de weg voor een sneeuw ploeg, dan werd onmiddellijk de kraan- wagen van de brandweer gewaarschuwd. Het voertuig werd met behulp van deze wagen in de berm gezet, of naar de cen trale post te Emmen gebracht Voor enkele Industrieën ln Emmen dreigden in het weekeinde de voorzie ningen met stookolie ernstig gevaar te lopen. Zaterdagmiddag arriveerde een konvooi van zeven tankwagens, elk met OCH) liter olie, uit Amsterdam, dat on danks spiegelgladde wegen, enorme sneeuwophogingen en een woedende sneeuwjacht de tocht had weten te vol brengen. Broodbezorging In Groningen liep de broodbezorging vanmorgen in het honderd. Gezamenlijke Groninger bakkerijen kwamen overeen diverse wijken standplaatsen in te ïen. De bewoners van de binnenstad moesten voor brood naar de winkel. Het verkeer in de grote steden heeft over het algemeen weinig la9t van de gladheid ondervonden. De meeste tram- en busdiensten liepen volgens schema, zonder dat enige vertraging optrad. Treinverkeer Zaterdagavond laat z^n op traject Grondngen-Roodeschool twee reizigers treinen in de sneeuw vastgelopen. De reizigers van beide treinen moesten teruggebracht worden naar Groningen in een eenwagenstel, dat was losge koppeld van een van de vastgeraakte treinen. Een andere mogelijkheid was De passagiers die Roodeschool als eind doel hadden, konden niet meer naar deze Ongelukken op de weg weekeinde waren te wijten aan de gladheid. De omstandigheid, dat de wegen over het algemeen slecht be rijdbaar waren heeft waarschijnlijk zeer veel automobilisten thuis gehou den. Bovendien werd er in het alge meen zeer langzaam gereden. MAARHEEZE In Sterksel (gemeen te Maarheeze) slipte zaterdagmorgen eer auto tegen een boom. De 23-jarige onge huwde C W. F. de Leijer uit Sterksel kwam daarbij om het leven. Zijn 17-ja- rige broer kreeg een shock AVEREEST Gistermiddag streeks half twee slipte een auto met drie inzittenden nabij Avereest. De auto kwam in de Dedemsvaart terecht. Twee der inzittenden wisten zichzelf te bevrij den. De bestuurder, de 24-jarige B. J. van der Vlis uit Ermelo wordt vermist. Vermoedelijk is hij onder het Üs terecht gekomen IJSSELMUTDEN De 60-jarige gara gehouder Jan Weever uit IJsselmuiden is gedood, doordat hij onder ccn twee wielige tankauto die van een kruk zakte werd bekneld. De man had de auto opgekrukt om deze te repareren. ZEVENAAR Een half jaar nadat haar een ernstig verkeersongeval wa: overkomen, is in het ziekenhuis te Zeve naar overleden de 31-jarige mevrouw Van Ueb-van Hal. Het slachtoffer is na het ongeval niet meer by bewustzijn ge Zelfs reuzenmachines als dit vier motorige straalvliegtuig op Schip hol konden tegen de hevige sneeuwval weinig uitrichten. Vele toestellen moesten aan de arond blijven. plaats worden vervoerd. Er reden geen bussen meer en zelfs geen taxi's. De Spoorwegen hebben toen een deel van de reizigers ondergebracht in hotels In Groningen. De overigen konden bij ken nissen en familie terecht Bij Warffum moesten veertig mllitai- m van de Johan Willem Frisokazerne Assen worden Ingezet om de sneeuw- barrières op te ruimen. Gisteravond kon hier het treinverkeer weer worden her vat Luchtverkeer Door de hevige sneeuwval en ijzel op de startbanen en ijsafzetting op de vlieg tuigen werd het luahtverkeer op Schip hol zaterdag vrijwel geheel stilgelegd. Na het middaguur moesten de meeste vluchten worden geannuleerd. De bin nenkomende toestellen namen de wijk andere luchthavens. Op de luchtha ven zelf heerste een chaos. Wachtende ien die passagiers kwamen afhalen, gingen laat in de middag onverrlchter- zake naar huis. Luchtreizigers die had den gehoopt nog te kunnen vertrekken, bleven lange tijd wachten op een mo gelijke verbetering van het weer, maar tevergeefs. Met dat al waren de wacht kamers tot laat ln de avond overvoL Burgemeester van Markelo overleden MARKELO Burgemeester jhr. mr. A J. de Beaufort (55) is hier gisteren overleden. Bij het verlaten van de kerk werd hij onweL Geen kerk, want er werd sneeuw geruimd LEEUWARDEN Typerend beeld voord e winterproblematlek in het hoge noorden: in de kerkgebouwen van West- ei ongenade ei werd gistermorgen een bood schap van de burgemeester voorgelezen waarin mannen werden opgeroepen te helpen bij het sneeuwruimen. In ver band daarmee was er 's middags geen kerk. Vele Friese kerkgebouwen waren gis teren door de moeilijkheden op de wegen bijzonder leeg. De kroon spande een bedehuis in Hoornsterzwaag, waar slechts veertien kerkgangers werden geteld. Ook het voorgaan van predikanten kwam in het nauw op het Friese platte land. Er zijn juist in Friesland vele vakatures en kleine gemeenten die ii combinatie over een predikant beschik ken. Gevolg: de dominees moeten des zondags veelal ..grote reizen" maken. In tal van kerkeraadskamers kwam slechts een kwarter of nog korter de aanvang van de dienst een telefoon tje van „dominee van elders" dat hij daar en daar gestrand was. Een ouder ling moest vaak zonder enige voorbe reiding de kansel op om preek te lezen. Het was soms al moeilijk, weg te rijden, maar als een sneeuwschui ver dan bovendien nog een lading tegen de zijkant van de auto ge kwakt heeft, is uitgraven het enige wat er op zit. Het beeld lanas tien tallen wegen in de steden. Na langdurige onderhandelingen: (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM By de AKU is nog steeds geen overeenstemming bereikt over de kwestie georganiseerden- ongeorganiseerden. In de onderhan delingen tussen de directie en de be trokken vakbonden, die zaterdag van elf uur tot half zes duurden, zijn de uitgangspunten van beide partyen weliswaar wat dichter bij elkaar ge komen, maar groot verschil van me ning bleef nog bestaan over de hoog te van het bedrag voor de finan ciering van vakbondsactiviteiten en de besteding ervan. De onderhande laars zijn uit elkaar gegaan zonder een datum voor verder overleg te hebben afgesproken. Vecht op recordhoogte Boerderijen geïsoleerd- water zakt langzaam COEVORDEN Het water van de Overijsselse Vecht, dat een hoogste stand heeft bereikt van 10.45 boven A.P., zakt sinds de afgelopen nacht. Daardoor is het gevaer voor verdere overstromingen geweken. De dijk- wachten, die twee dagen regelmatig hebben gepatrouilleerd langs de dij ken tussen Hardenberg en Grams- bergen, zijn ingetrokken. Nadat zaterdag een hoogste water stand sinds mensenheugenis was be reikt, heeft personeel van rijkswater staat de pijlers uit de stuw van de Vecht gehaald, omdat deze de vrije doorstroming aanzienlijk vertraagden. Beatrix leidde conferentie LAGE VUURSCHE Prinses Bea trix heeft een driedaagse conferentie van de Europese Werkgroep (EWG) in het vormingscentrum „Venwoude" in Lage Vuursche gesloten- De Europese Werkgroep, waarvai prinses presidente is, houdt zich vooral bezig met werk aan de ontwikkelings landen. Zij is volkomen onafhankelijk. Aan de conferentie hebben enkele tientallen leden van de Werkgroep deel genomen. Voor het grootste deel waren zij afkomstig uit West Europese landen, maar er was ook een vertegenwoordig! nz uit IsraëL Op de foto: naast de Prinses prof. jhr. A. M. Alting von GeiLsau. De acht vakbonden gingen de bespre kingen van zaterdag in met de conces sie. dat zij af zouden zien van recht streekse individuele bevoordeling van hun leden. Daarbij eisten zij evenwel f 200.000 per jaar voor de financiering van activiteiten in het algemeen belang, neerkomend op f 23,50 per georganiseerde werknemer, (bij de AKU-ondernemingen in orxs land zijn in totaal ruim 8300 vak bondsleden werkzaam). In een later stadium van de onderhan delingen, die enige keren voor intern be raad werden geschorst verklaarden d« vakbonden ook genoegen te willen ne men met f 150.000, welk bedrag neer komt op f 17.50 per georganiseerde AKU- werknemer. (De werkgevers in de con- fectie-Jndustrie hebben zich. zoals be kend, bereid verklaard f 16.50 per vak bondslid te betalen ter financiering van algemene activiteiten). Weggelopen De AKU-directie wilde aanvankelijk niet verder gaan dan een bijdrage van 50.000 per jaar, die dan uitsluitend zou mogen worden bestemd voor de finan ciering van vakbondsactiviteiten in het belang van de AKU -werknemers. De vakbonden gingen met de hoogte van dit bedrag niet akkoord, evenmin als met de voorgestelde „bestedingsbeper king". Ondoenlijk Daarna begon het water langzaam te zakken. Intussen waren zes boerderijen vol komen geïsoleerd en was een oppervlakte van duizend hectaren overstroomd. Daar van behoort ongeveer 350 ha tot Neder lands gebied, de rest in Duitsland. Op sommige plaatsen staat het water meter hoog op de weilanden. Afraste- rlngspalen zijn nauwelijks meer te derscheiden. Op een paar wakken na, is de gehele oppervlakte bedekt met ijskorst van enkele decimeters dikte. Roeiboot Hoewel er tot zaterdag een lichte verbetering viel waar te nemen, steeg het water zaterdagmorgen onrustbarend snel tot het recordpeil. Het kwam ten slotte tot anderhalve meter boven nor male hoogte. De zes geïsoleerde boer derijen zijn slechts bereikbaar met een roeiboot. Daartoe moeten de landbou wers eerst de zeer snel stromende Vecht oversteken en zich daarna een weg zoe. ken door de in een ijszee veranderde polder. Levensmiddelen en post worden door de bezorgers afgeleverd aan con tactadressen. Indien mogelijk wordt het daar door de gedupeerde gezinnen af gehaald. Ook de afvoer van melk is bijzonder moeilijk geworden. In de boerderijen zelf staat nog geen water. Sommige landbouwers moeten echter wel pom pen. omdat men anders ondanks de nooddijkjes de situatie niet meester kan blijven. De voorzitter van het waterschap De Bovenvecht, de heer Jonkhans, noemde de toestand even hopeloos als uniek. Wij kunnen niets doen om aan de overstro mingen een einde te maken, zo zei hij. Men vreest nu dat door ijzelafzetting de stroomvoorziening zal uitvallen. Is dat het geval, dan zijn de boeren niet meer in staat hun vee te verzorgen. Ook in Duitsland zijn verscheidene boerderijen van de buitenwereld afgesloten. Vijf Russen ter dood veroordeeld MINERALJE VODY Een Rus sische krijgsraad te Mineralnje Vody ln de noordelijke Kaukasus heeft za terdag vijf Sowjet-burgers wegens sa menwerking met de Duitsers en deel neming aan het op grote schaal doden van landgenoten ter dood veroordeeld. Een zesde beklaagde kreeg vijftien jaar gevangenisstraf. Het is in de praktijk ondoenlijk, ao verklaarden zij, om scheiding te ma ken tussen de vakbondsactiviteiten in het algemeen belang en die in het be lang van de AKU. Dat zou een grote ad minosbratieve rompslomp ge ven, omdat dan bijv. de salarissen en de onkosten van de betrokken bestuur ders voortdurend „in stukjes" zouden moeten geknipt. Het verschil van mening over dit principiële punt liep zo hoog, dat de vakbondsvertegenwoordigers in de loop van de middag de onderhande lingstafel verlieten en meedeelden niet terug te zullen komen, „tenzij de di rectie het zou wensen". Begrip Enige tijd later werden zij terugge roepen en werd hen meegedeeld dat de direotie inmiddels begrip had gekregen voor het standpunt van de bonden. Zij onderstreepte dit door zioh bereid te verklaren om naast de 50.000 voor ac tiviteiten in het directe belang van de onderneming, ook nog 25.000 voor al gemene activiteiten beschikbaar te stel len, (Voor vervolg zie pag. 6) Reformatie van de samenleving Pagiaia Kernmerk De gemiddelde Nederlandse huisvrouw werkt 60 uur per week. Tien procent van hen gaat nooit naar de kapper. Koken doen huisvrouwen het liefst. En nog veel meer over een nieuwe enquête op pagina 5. STRENGE STRAFFEN VOOR SCHRIJVERS GEËIST Pagina 5 Redders van de Ping An beloond Pagina 5 Tijger in de tank of aehter het stuur Verkeersrubriek pag 7 Sport: brons voor Stien Kaiser Pagina 8 en 9 HOEK VAN HOLLAND De Li beriaanse vrachtvaarder South Ame rica vrijdag op de Maasvlakte aan de grond gezet staat nu van voor tot achter in brand. Door uit breiding van de vuurhaard lijkt de kans, het schip te behouden, vrijwel verkeken. Gisteravond omstreeks tien uur sloegen plotseling metershoge vlammen uit het voorschip van de negentien jaar oude South America enige bergers die vrij dag aan boord van het schip waren ge klommen, moesten vanwege het explosie, gevaar snel overstappen op de blussende schepen Maasbank, Steenbank en Schou- wenbank. Even later werd de rook- en hitte-ont- wikkeling zo groot, dat de sleepboten zich van het schiD moesten verwijderen. Huid platen Bergingsdeskundigen vrezen, dat de huidplaten van de Liberiaan het niet lang meer zullen uithouden- Als de huid barst, ls het schip vrijwel zeker ver loren. Tot voor de uitbreiding van de brand hadden de bergers van Leen Smit nog vrij veel hoop dat zij het schip konden red den- Het bergingsvaartuig Buffel heeft een bergingsanker uitgebracht om dc South America bij slecht weer op haar plaats te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1