Postzegelaffaire Beurs verrast door fusie VMF-Kromhout Motoren =r H°e Amsterdams straten krijgen een beurt Honderdtien gasten bij regeringsdiner in Uelft Menu is nog niet bekend E Eenwording Tweedehands auto's duur -iKamer 3MUziek INed. tafeltenniste am verloor van België ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 Voor plechtigheid op 10 maart (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Niet alleen de Westerkerk. maar ook tal van hoofdstedelijke straten en wegen krijgen in verband met de plech tigheden op 10 maart een grote „opknapbeurt". De route, die prin ses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen volgen, wordt op het ogenblik nauwkeurig geïnspec teerd en waar dit nodig is ver- De paarden mogen niet uitglijden, en daarom worden versleten straatste nen door nieuwe vervangen. Ook de kleine steentjes rond het Peleis op de Dam zijn vernieuwd. Op het Rokiini is het asfalt verhard en voor het stadhuis wordt de Oudezyds- voorburgwal opnieuw bestraat. Zoals eerder gezegd moet de stoet op de route van het Paleis naar het stad huis en de Westerkerk een aantal bochten „nemen". Om dit te verge makkelijken zijn die bochten ruimer gemaakt. Het trottoir van de Raadhuis straat, het laatste deel van de route naar 'de Westerkerk. is in zijn geheel vernieuwd. Tenslotte: de Prinsengracht voor de Westerkerk wordt nog van nieuwe klinkers De bruidsstoet, met de Gouden Koets, uu bijgaand overzicht. Johan Willem Friso trouwde met land gravin Maria van Hessen. Zij moest zich de populaire naam Marijke Meu" laten welgevallen ue zo^n van JOnau vvuteiui-u- so, prins Willem IV, trouwde met kroonprinses Anna van En geland, Prins Willem V huwde met prinses Wilhelmina van Pruisen. Het was deze prinses, die zo smadelijk werd aangehou den aan Goejanverwellesiuis. In 1795 verliet Willem V ons land om hier nooit meer terug te ke- Zijn zoon, Willem Frederik, werd de eerste koning van Ne derland. Hij ging zijn eerste hu welijk aan met prinses t red. Wil. helming van Pruisen. De echtge note van koning Willem II was een dochter van de tsaar van Rusland, de grootvorstin Annu Paulowna. Koning Willem II trouwde met prinses Emma van Waldeck-Pgrmont en koningin Wilhelmina met hertog Hendrik von Mecklenburg. Het geslacht van prins Bern- hard von Lippe Biesterfeld is te rug te vinden tot het jaar 1123. Het recht van adel van de la- milie von Amsberg gaat terug tot J lUxi, toen ae generual-majoor I Guoriël Amsberg „von" voor lijn naam mocht zetten. Kaarslicht uit 16 koperen kroonluchters Dr. Berghuis (Vervolg van pagina 1) Te beperkt De antl-revolutionadre leider vond de opmerking in het rapport dat instand houding van een christelijke partij een kwestie van doelmatigheid en opportu niteit is. te beperkt gesteld. Het mag dan geen kwestie van beginsel zijn, aldus j dr. Berghuis, maar het heeft wel met ae beleving van beginselen te maken. Het gaat om de overtuiging dat het politiek optreden gedragen en beheerst moet wor den door de beleving van de uitgangs- i punten van het christelijk geloof, die richting- en programbepalend zijn De a.r.-voorman betreurde het dat de eenwording der Reformatorische politiek nog steeds weinig vordert. Hij wees er op dat er een moment kan komen dat de mogelijkheid tot het vormen van zo'n partij voorbij zal zijn. Het zijn in dit stadium voor al de kiezers die duidelijk kunnen maken of zij de totstandkoming van die ene door ons met klem be pleitte Reformatorische partij, wensen en onze pogingen onder steunen. Spreker noemde het merkwaardig, dat men in dCH-krina oebi'den hrnrt en stukken leest, waaruit zou kunnen tf orden geconcludeerd dat sumrmger i in die kring eerder aan een CDU dan aan een nieuwe Reformatorische par tij denken. Tenslotte verklaarde de heer Berghuis de indruk te hebben, dat het KVP-rap- i pórt de voorgestelde nieuwe christelijke i partij als een soort programmapartij in j een centrumpositie ziet. Hij miste het j eigen radicale, dat de christelijke politiek j kenmerkt. De heer Berghuis zei ervan overtuigd te zijn, dat de regering alles zal doen om j niet aan de verkeerde kant van de ge varenzone van het economisch leven de recessie te komen. Hij herinnerde aan de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de SER, die heeft gezegd, dat des noods moet worden afgezien van de voorgenomen belastingverlaging. De heer Berghuis weende dat deze suggestie aan dacht verdient. DELFT Aan het diner, dat de regering op zaterdag 5 maart in het Prinsenhof zal aanbieden aan het bruidspaar prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, zullen honderdtien gasten aanzitten. Onder hen bevinden zich, naast de voltallige koninklijke familie, de ministers en staatssecretarissen met hun dames, een grootmeester en grootmeesteres van de Koningin, de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamér der Staten-Generaal, de chef van.de generale staf, gene raal Zielstra, de president van de hoge raad der Nederlanden, prof. Donner, de burgemeester van Delft, mr. J. A. Ravesloot en de directeur van het Prinsenhof, drs. D. H. G, Bolten. De koninklijke familie en haar gevolg, bij wie zich ook prinses Christina van Zweden zal bevinden, arriveert om aoht uur 's avonds en wordt door een speciale ingang naar de kapittelzaal van het museum geleid, waar een apéritief wordt gebruikt Als de gasten binnentreden zal een sne* ciaal gecomponeerde intrada worden gespeeld door een orkest dat een plaits krijgt in de kapittelzaal. Het diner heeft plaats in de historische zaal by kaarslicht Het wordt verzorgd door hotel Wittebrug in- Den Haag. Het menu is echter nog niet bekend. Kaarslicht Er zullen kaarsen branden in zestien koperen kroonluchters, die men heeft geleend van kerken, die worden ge restaureerd onder meer die van Vo- lendam en Edam. Enkele musea heb ben wandtapijten van de zeventiende eeuwse Delftse tapytwever Frangois Spiering afgestaan, terwyl uit diver- N het nieuwe jaar is de concentra tie in de industrie onverminderd voortgezet en deze week werd de ef fectenbeurs verrast door de fusie tussen Veren. Machinefabrieken en Kromhout Motoren. Het gonst soms ter beurze van fusiegeruchten, welke niet altijd bevestigd worden. Maar het staat wel als een paal boven wa ter, dat in de loop van dit jaar nog diverse fusies beklonken zullen wor den. De moderne tijd dwingt als het ware tot een samenbundeling van krachten, nu een schaalvergroting, met het oog op de stijgende kosten de internationale mededinging, dikwijls uitkomst kan bieden. Zwakkeren Publiek was slim DEN HAAG Er zijn niet veel ge bruikte au.o's in Nederland en de prijzen van de goede exemplaren zijn hoog. Dit ongewone beeld aan het be gin van het jaar is volgens de Bond van automobiel- en garagebedrijven veroorzaakt, doordat het publiek slim' mer is gebleken dan was voorzien. Het heeft in de eerste vier weken vai dit jaar tegen redelijke prijzen bijna de gehele voorraad gebruikte auto's opge kocht. Deze voorraad was toch al extra groot, doordat in het laatste kwartaal van vorig jaar 34,000 nieuwe auto's meer verkocht zijn dan de voorspelling was, daar het publiek de prijsverhoging van 1 januari wilde ontlopen. De inruil auto's waren voor het merendeel „jonge" wagens van goede kwaliteit. zijn mening waren de laatste jaren de groepen uit landbouw en middenstand in de hoek gekomen waar de slagen vielen. Hij was verheugd over de tot standkoming van de ontwikkelings- en saneringsfondsen voor landbouw en mid denstand. Spreker vroeg de grootst mogelijke aandacht voor de ontwikkelingshulp. De a.r.-leider wees erop dat de ver houdingen binnen de partij zeer goed waren. Een aantal leidende figuren uit de kring der zgn. verontrusten had hem meegedeeld, dat zij geen aanleiding za gen voor speciale uitingen van veront rusting. Het Tweede-Kamerlid Kikkert <ch) besprak de betekenis van de ruimtelijke ordening voor het platteland. Hij was van oordeel dat de wet op de ruimtelijke ordening goede mogelijkheden bood op bestuurlijk niveau rekening te houden met de eigen aard van de verschillende streken in ons land. Dank zij de land- aamwinst zal ook, zo meende hy in het jaar 2000 er voor de agrariërs plaats zijn. Hij bepleitte stimulering van de moge lijkheid om vrijkomende boerderijen als weekendhuisjes aan stedelingen te Als laatste spreker betrad de heer Heringa, directeur-generaal landbouw van de E.E.G., het spreekgestoelte. Hij achtte het gewenst, dat in EEG-verband geen structuurmaatregelen worden genomen die voor de boeren onder ling en voor de handel discriminatie scheppen. De heer Heringa beklem toonde de noodzaak ook voor land bouwoverschotten een gezamenlijke verantwoordelijkheid te scheppen. se particuliere collecties belangrijk< stukken tafelzilver konden worden geleend. De bloemschikking wordt verzorgd door de firma Van Houweningen IJsselsteyn in Den Haag. De koffie wordt gebruikt in de tapiitenzaal het museum. Een detachement militairen zal ir loop van de avond een demonstratie geven op de binnenplaats van het Prin senhof. Deze demonstratie, waarom trent nog niets naders werd meegedeeld doch waarvan rrien vermoedt, dat zij het karakter van een korte taptoe zal hebben, zal door de hoge gasten achter de ramen worden gadegeslagen. moet 1.2 kilometer omrijden om. na de huwelijksinzegening in de Wester kerk, haar route naar het Paleis op de Dam te kunnen vervolgen. Het is nl. gebleken, dat de Westermarkt te weinig ruimte biedt voor de stoet lengte 840 meter om te kunnen ke- Een beter „keerpunt" is de Noorder- markt, op ongeveer zeshonderd meter van de kerk gelegen Nadat het bruids paar en de koninklijke gasten op de Westermarkt zijn uitgestapt rijdt de stoet over de verkeerde zijde van de Prinsengracht naar de Noordermarkt, maakt daar rechtsomkeert en komt dan weer in de juiste formatie bij de Wes terkerk Om dat keren op de Noorder- dam vlot te doen verlopen, worden de trottoirbanden van het parkeerterrein verlaagd. Koor en orkest Het koor en het orkest, die tijdens de dienst voor een passende mvzikale omlijsting zullen zorgdragen, dateren uit 1952. Op initiatief van Simon Jansen, eerste organist van de Wes terkerk. werden beide toen opge richt Voor het koor koos men leden die konden bogen op een muzikale ontwikkeling, en voor het orkest leden, die aan andere orkesten ver bonden waren. Daardoor werd het mogelijk regelmatig chntates van Bach uit te voeren. Het koor bestaat uit 45 leden, het orkest omvat dertien strijkers, drie hobo's, twee fluiten en twee trompetten, een clavecimtoel en het grote orgel. De familie Jansen heeft een groot aan deel in de muzikale omlijsting, Simon Jansen bespeelt het grote orgel, zijn echtgenote mevrouw Corrie Jansen- Reder speelt cello in het orkest, zoon Rudolf clavecimbel en de joneste zoon Martien treedt op als orkestbode. PERSONALIA Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau (bij bevordering) de hees- J. Peters, algemeen secretaris van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, te Am sterdam. In de Brabantse gemeente Deurne heeft de Rijkspolitie een gepantserde smokkelauto met 3000 kilo roomboter aangetroffen in de schuur van boer Van der E. De auto, die een Belgisch nummer bord had, was uitgerust met een instal latie voor het strooien van kraaiepoten en rookbommen. Van der E. is aange houden. Hij on-tkende iets met de smok- kelaffaire uitstaande te hebben. Lichte vorst DE BILT De vorst Is erin ge slaagd vanmorgen heel Nederland in zijn greep te krijgen, maar meer dan licht is de vorst momenteel niet. Zowel vandaag als ook morgen blijft het win ters nog wat heel weinig ijzel of sneeuw. Bij de Golf van Biskaye ont wikkelt zich een depressie die zich naar Frankrijk uitbreidt, waardoor zondag de oostenwind geleidelijk gaat toene men. Deze depressie komt geleidelijk naderbij en zaï maandag weer een aanval met regen en ijzel kunnen on dernemen, waarbij een gedeelte van ons land weer in wat zachtere lucht kan komen. Boven Scandinavië is de luchtdruk blijven stijgenzodat de vorstgrens toch nog boven ons land aanwezig blijft in de komende dagen. Zondag 13 februari: zon op 8.00 uur; zon onder 17.49 uur; maan op 3.09; maan onder 11.22 uur. Maandag 14 februari: zon op 7.58 uur; zon onder 17.51 uur; maan op 4.23; maan onder 11.53 uur. Zondag 20 februari: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 februari: 8.46 v.m.; 21.23 n.m. 14 februari: 9.58 v.m.; 22.43 n.m. HET WEER JN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Eelde gh. bew. DeBilt IJzel Twente gh. bew. Eindhoven IJzel Zd.-Llmb. ijzel Helsinki sneeuw Stockholm 1. bew. Oslo onbew. Kopenhagen onbew. Aberdeen gh. bew. Londen motregen Amsterdam gh. bew. Luxemburg mist Parijs gh. bew. Bordeaux mist Grenoble regen Berlijn gh. bew. Frankfort gh bew. -1 -3 1 MOCHT m de verre, verre toe komst nog eens een kroon prinses met huwelijksplannen rondlopen, laat ze dam. ogenblik kelijk de minister van verkeer en waterstaat in vertrouwen nemen. Die kan dan snel de PTT op dracht geven een ,Jiuwelijkspost- zegel" te ontwerpen. Daar komt blijkbaar zoveel voor kijken, dat voorbereidende maatregelen in het allerprilste stadium van de romance geboden zijn. Als het verliefde paar in gebreke blijft de minister tijdig deelgenoot te maken van hun ontluikende ge voelens, moet de bewindsman zelf voorzieningen treffen. Des noods gooie hij er een inlichtin- gervdienstje ad hoe tegenaan. Een paar wakkere ambtenaren-op- ski's in het oord van de op bloeiende verbintenis geconsig neerd, en veel onheil kan worden voorkomen. Want zoals het nu met de postzegel is gegaan, kan het écht niet meer. Gedane zaken nemen evenwel geen keer. Prinses Beatrix en haar verloofde hébben minister Suurhoff niet tijdig ingelicht. En neem het ze eens kwalijk. Ze had den belangrijker dingen aan hun hoofd. Een raadsel blijft echter waarom de minister de PTT niet onmiddellijk in het geweer riep toen John de Rooy's beruchte foto in de boulevardpers verscheen. Nog onbegrijpelijker is dat de mi nister blééf dutten, ook nadat de Financieel weekoverzicht Tijd dwingt tot Deze drang naar concentratie is niet alleen een economisch, maar ook sociaal verschijnsel en kan in de toekomst tot minder gewenste, echter onvermijdelijke ontslagen aan over tollig personeel leiden. Hetgeen wij tot dusver in ons land inzake con centratie hebben gezien, is nog maar voorspel van de dingen, die komende zijn. Willen wij hier mee kunnen, dan worden we genoopt om te concentreren en te automatiseren ook in internationaal verband. Wij wijzen op het sterk gemechaniseerd produktieproces in Amerika, waar tijdens een ongekende hoogconjuns- tuur toch een vrij groot aantal werk lozen te vinden is. Al gaat dit proces van automatisering in ons land niet zo hard en wordt het enerzijds ge remd door de kredietbeperking, ander zijds ontvangt het door de aan de gang zijnde schaalvergroting een stimulans. Het was ter beurze bekend, dat Krom hout al lang een fusie-kandidaat was ten heeft meermalen aan de Ver. Machinefabrieken gedaoht als mogelijke partner. De aandeelhouders van Krom hout krijggen voor f 1000 aandeel f800 contanten plus f500 aand. Ver. Machine fabrieken. De laatste beurskoers van Kromhout is 132 pet., die van V.M.F. 145 pet., zodat de tegenwaarde van het aanbod uitkomt op 152% pet. Voor een intrinsiek sterk aandeel als Kromhout is de prijs niet hoog, maar men moet wel rekening houden met de onzekere rentabiliteit van het bedrijf. Er werd vorig jaar slechts 4 pet dividend uitge keerd tegen de V.M. F. 9 pet. Verder is er deze week een fusie tot stand gekomen tussen Overzeese Gas Droogtechniek en Luchtbehandeling n.v. te Rotterdam. Een samenwerking kwam voorts tot stand tussen Billiton Mij Havenwerken op het gebied van ocea grafisch, hydrografisch en geofysisch onderzoek. GERECHTEN Er gingen deze week ook geruchten over oen fusie in de bankwereld, waarbij de namen van Ver. Bankbedrijven en Ned. Overzeebank werden genoemd, maar deze werden door beide direkties ten stelligste ontkend. Op het gebied het bankwezen is eerder al samenbundeling fusie Amst. Bank en Rott. Bank, Ned. Handel Mij en Twentsche Bank), zodat het de beurs helemaal niet zou verwon deren. als kleinere instellingen op de duur min of meer gedwongen zouden worden om aan de schaalvergroting mee te doen. Men kan ook wel eens ..de boot m'5" n" en dat heeft Ubblnk-Davo ervaren. Deze onderneming van haarden en kachels heeft een verlies geleden van gemaakt heeft. Het eigen vermogen van de vennootschap belieppen uit. 1964 f 5 miljoen doordat men beleidsfouten ruim f 10 miljoen, terwijl het geplaatste aand. kapitaal bijna f 5 miljoen bedroeg Zo op het oog zouden de aandelen dus wel de parikoers waard zijn, maar maar de beurs waardeerde de stukken op 85 pet. (v. w. 105 pet.). Op de vergadering aandeelhouders werd de opmerking gemaakt, dat concentratie in ieder ge val plaats moet hebben, wil men Ubbink- Davo van de ondergang redden. Maar waar haalt men de partners vandaan? Dank zij de hulp van de Herstelbank dochtermij. de Ubbink Gieterij, nog verder, maar men is nog niet uit de liquiditeitsmoelijkheden en de verliezen op haarden e.d. duren De beursstemming is deze week nogal iregelmatig geweest, maar in het alge een was de affaire bedroevend gering. Een goede beurt maakte J. P. Wyers prachtig verslag, waaruit de nog altijd voortgaande groei van dit goed geleid bedrijf is gebleken. De omzet nam in het boekjaar per 30 sept. 1965 toe met 12 pet., wel wat minder het rekordjaar daarvoor, toen 21 pet stijging in de omzet werd be reikt. Maar de resultaten zijn bepaald de aandeelhouders krijgen dit maal 20 pet. dividend in contanten (onv.) plus 20 pet. (v. j. 10 pet.) in agio-aan- delen. De koers van dit fonds liep oop 555 tot 580 pet. Scholten Carton kwam met een verrassend goed verslag bleek, dat het bedrijf een goede produktiviteit heeft herkregen. De omzet steeg in het boekjaar per 31 aug. 1965 met 18 pet. De nettowinst beliep f 586.000 tegen v. j een verlies van f75.000. De aandeelhouders krijgen 12 pet. dividend in contanten plus 50 pet. in aandelen. Dat het bestuur tot laatste overgaat is een aanwijzing, dat men de toekomst van het bedrijf wel gunstig beoordeelt. De koers der aand. kwam van 495 laten op 516 pet. De andere Scholten, tegenwoordig ge heten Scholten-Honig, een grote onder neming op chemisch gebied, vorig jaar gefuseerd met Honig, is met het voorstel gekomen om de aandeelhouders f3.75 per f25 nom. in contanten te betalen, hetgeen neerkomt op 15 pet. dividend. Dat viel de beurs bar tegen en men noteerde gisteren dit fonds op 400 laten (v.w 426 pet.). Toch moeten de aan deelhouders zich o.i. niet laten ont moedigen. want dit concern zal. na eer voortdurende uitbreiding, de vruchten flinke I daarvan in de toekomst vermoedelijk weer best en bruiste boven de 500 pet, uit. Nadat de schuimkraag verdwenen was noteerde men gisteren 491 pet. De vooruitzichten van het bierverbruik worden zeer gunstig beoordeeld. Oranje boom deed deze week niet mee en liep terug van 388 tot 375 pet. De Drie Hoef ijzers zal een onveranderd dividend van 14 pot. uitkeren. De koers van dit fonds bleef nagenoeg onveranderd. Over de internationale aandelen heb- *n we nog niet gesproken, maar dat komt. omdat er weinig opvallends ge schiedde. Slechts Kon. Olie was tijdelijk zeer vast en steeg tot circa f 162. maar het slot kwam gisteren op f 160.80. Over de olieindsutrie is men in het algemeen niet ongustig gestemd, zoals we al eerder hebben doorgegeven. Philips deel het kalm aan en ver anderde weinig Als dit fonds echter in de komende jaren nog eens moet krijgen, wat soortgelijke aandelen in Amerika hebben ondervonden van de kooplust der beleggers, dan zit er (na de komst der kleurentelevisie?) nog heel wat in hei Kon. Ned Stoomboot Mij zal 7% pet. dividend uitkeren (v. j. 8 pet.), welke uitkering gedeeltelijk uit reserves wordt betaald. De beurs reageerde niet op het bericht, dat zo ongeveer verwacht werd. Er komt een emissie van 6'é pet. conv, obligaties Prins N.V. ad f 1.250.000, die pari wordt uitgegeven. Het 6'/i2 pet. rentetype komt op gang! Volgende week Is het inschrijving op de nieuwe 6.25 pet. staatslening ad f250 miljoen. Er is nog niet over hct resultaat der inschrijving zekerheid te zeggen. Het bedrag der lening aclit men ter beurze vry groot. Zweedse voetballers naar Arnhem ARNHEM Ongeveer duizend Zweedse voetballers zullen tussen 14 maart en half april naar Arnhem ko men. Dit is het resultaat van een in de afgelopen maanden door de WV- Arnhem in samenwerking met de Zweedse voetbalbond gevoerde wervings actie die tot doel had Zweedse voet balteams in de omgeving van de Gel derse hoofdstad te laten trainen. Thans staat reeds definitief dc komst vast ui 750 Zweedse sportlieden. De meerste spelers zullen per vlieg tuig naar Arnhem komen. Een char termaatschappij zal van 14 maart tot 11 april wekelijks een groep van 100 voetballers overvliegen. De minister van defensie heeft op verzoek van Arn hems burgemeester erin toegestemd dat de grote DC-7's op het vliegveld Deelen enkele kilometers ten noorden van Arnhem mogen landen. De vliegtuigen zullen de Zweden in weinig meer dan een uur van Malmö naar Arnhem brengen. De sportlieden vinden in ho tels in de stad en omgeving onder dak. De trainingen worden gehouden op de gemeentelijke sportveldencomplexen in Arnhem, Oosterbeek, Ede. Rozen- daal, Rheden en Dieren. De KNVB. de Arnhemse sportraad en de gemeentelijke diensten voor sport zaken van de betrokken gemeenten zul len assisteren bij het organiseren van tenminste 80 voetbalwedstrijden. 7,.4ALH ANDHAL West-Duitsland naar toernooi wereldtitel OBERHAUSEN De Westdultse he ren hebben zich vrijdagavond ln Ober- hausen geplaatst In het eüidtoeraooi om het wereldkampioenschap dat in Zweden zal worden gespeeld. De Duitse formatie versloeg Nederland met 1813 en boekte daardoor de vierde zege in successie. Bij rust was de score 105 in het voordeel van de gastheren. De nummers een en twee van elke groep gaan over naar het eindtoernool. zodat Nederland nog niet is uitgescha keld. De stand in groep B van het kwalifi catietoernooi luidt thans: West Duitsland 4 4 0 0 8 75—40 Zwitserland 3 2 0 1 4 6241 Nederland 4 1 0 3 2 48—62 België 3 0 0 3 0 39—81 De eerste ontmoeting tussen Nederland en West-Duitsland leverde een 1718 zege voor de Duitsers op. ZUTPHEN Het Nederlands tafel- tennisteam men kan beter spreken trio na de uitslui ting van Bert On nes en Ge Bakker heeft vrijdag avond in Zutphen van de naar adem snakkende Belgi sche ploeg met 53 verloren. De Nederlandse ploeg, bestaande uit Frans Schoofs. Carel De ken en Bert Schoofs. was in deze 34e in terland technisch beter dan de heren van middelbare leeftijd die de Belgen achter de tafel brachten. Op de met beleid uitgevoerde vertra gingsacties van de Belgen hadden de Ne derlanders te weinig vat. Bovendien werd in Zutphen opnieuw duidelijk dat Frans Schoofs niet meer de grote man enkele jaren geleden. De oud schaalvergroting tot stand gekomen wel plukken. Heinekens Bier deed het kampioen van Nederland verloor twee de drie partijen en kon alleen moei- in drie sets winnen van Belgie's zwakste man Maurice Cornil. Carel De ken. nauwelijks gerijpt na zijn interland debuut van een jaar geleden won even als toen in Leiden een partij. Ditmaal van Maurice Cornil. Tegen de Belgische kampioen Pierre Juliens en Norbert van der Walle had hij te veel missers van zijn zwak geslagen forehand om goed partij te kunnen geven. Bert Schoofs behoefde slechts twee maal aan te treden. Hij loor van Juliens beste partij van de van der Walle. De uitslagen wj Pierre Julien 1621 1321. Frans Schoofs —Maurice Cornil 21—18 18—21 21—12, Carel DekenNorbert v d Walle 1321 1321 Frans SchoofsPierre Julien 21—13 18—21 19—21. Bert Schoofs—Nor bert v d Walle 22—20 21—15, Carel Deken —Maurice Cornil 18—21 24—22 21—15. Frans SchoofsNorbert v d Walle 1921 2112 1021. Carel DekenPierre Ju- tieos 11—21 7—21. zegevierde de Norbert Bert Schoofs verloving officieel was afgekon digd. Pas op 28 september, toen PTT- chef prof. Bast met het idee op de proppen kwam, schrok de heer Suurhoff wakker. Maar ja, toen was het te laat Nieit voor de PTT. Die zag nog wel mogelijk heden, zelfs al zou het huwelijk in december worden gesloten. Maar de (snel ingewerkte) minister wist het beter dan de mensen van het vak. Hij had onmiddellijk doordat er, hoe dan ook, geen tijd meer was om met iets behoorlijks voor den dag te komen. Immers, op 28 september „bestond nog geen zekerheid over de daitum van het huwelijk en moest dus met de eventualiteit van een vroeger tijd stip dan 10 maart rekening wor den gehouden" (ministerieel com muniqué van jl. donderdag). In die tijdnoodsdtuatie viel er niets moois meer te ontwerpen. En mooi moest het worden. Heel mooi zelfs, of anders niets. Voor de minister was de keus niet moei lijk. Hij moet kennelijk gedacht heb ben aan een huwelijkss!uiting rond Sinterklaas of nog eender. In sep tember had de minister het erg druk en we kunnen ons vooretel len dat er toen geen tijd over schoot om even de memorie van toelichting op de fcoestemmingswet in te kijken. Dat stuk verscheen op 21 september, dus zeven da gen vóór het gesprek Suurhoff- Bast De ministers Calls, Samkai- den en Smallenbroek deelden er in mee: de datum van het huwelijk kan nog niet definitief worden vastgesteld. Wel is het no dig een voorlopige datum aan te houden. De gedachten gaan hier bij uit naar medio maart 1966". Van die gedachten was minis ter Suurhoff blijkbaar onkundig. Miljoenen krantelezers niet. Prof. Bast evenmin. Het mooiste is nog. dat eind september de datum van 10 maart al vrijwel vaststond. In het kabinet was dat nauwelijks nog een omstreden punt. Het ka binetsberaad (dat door minister Suurhoff trouw wordt bijgewoond) ginig toen alleen nog over de plaats van de huwelijksvoltrek king. vreemdeling in het gouvernemen tele Jeruzalem, óf hij heeft de Kamer deze week een smoesje trachten te verkopen. We houden het op het laatste. En zo zitten we dan nu met een politiek pi kante postzegelaffaire met ab hoofdpersoon een minister, die eerst de Kamer een rad voor de ogen draait en dan, als de kran ten de juiste toedracht aan het licht hebben gebracht, daarop rea geert met een ongelofelijk door zichtige verklaring-per- communi- In de Kamer wekte de minister dinsdag de indruk, dat de gedach te aan de postzegel hem pas eind vorig jaar of begin dit jaar te binnen was geschoten. Tegenover de PTT was hij wel verplicht die indruk weg te nemen en te beves tigen, dat de kwestie al ruim vier maanden geleden was aangesne den. Een pijnlijke erkenning, maar de minister maakte het veel er ger door in zijn communiqué tijd nood en onzekerheid over de prer ciese huwelijksdatum aan te voe ren als excuus voor het niet-uit geven van de postzegel. Van tijd nood noch onzekerheid was eind september sprake. Technisch viel er in ruim rijf maanden nog van alles te versieren. TJOLITIEK misschien niet. Daar -*■ zit 'm natuurlijk de kneep. Eind september was er een hand tekeningenactie tegen het huwelijk, regende het ingezonden anti-Claus stukken in de pers en moest dns. Nederhorst zich in alle mogelijke bochten wringen om 73 partijgeno ten duidelijk te maken waarom de PvdA-fractie niet tegen de toe stem mingswet zou stemmen. In die gespannen sfeer kreeg elke regeringsbeslissing in verband met het huwelijk een politiek accent. 't Is begrijpelijk dat een ver antwoordelijke minister op zo'n moment zegt: laten we dat van die postzegel maar niet doen, dat roept weer extra verzet op: bo vendien: bij de vorige huwelijken is het ook niet gebeurd; zo'n postzegel kan net de druppel zijn die de emmer doet overlopen; nee, ik voel er niet voor. Voor de veronderstelling dat het zó op 28 september is gegaan, is weinig fantasie nodig. Ook de Ka merkleden die dinsdag informeer den waar de postzegel bleef, had den natuurlijk wel een vermoe den van de werkelijke toedracht. Ze vroegen naar de bekende weg. En ze verleidden daarmee minister Suurhoff tot een schijn redenering, die hem nu dreigt te gaan opbreken. Want de minister kon natuurlijk niet in het open baar de eigenlijke redenen noe men. Hij moest wat verzinnen. En dat pakte radicaal verkeerd uit. Hij had beter helemaal kunnen zwijgen, óf een antwoord beden ken dat zowel handiger als min der bezijden de waarheid was. De kwestie komt volgende week woensdag in de Kamer aan de orde. De VVD'er Visser wil er mondelinge vragen over stellen en hij is niet de enige. Minister Suur hoff kan het moeilijk krijgen. Maar één ding is duidelijk: hoe fout hij ook zit. z'n politieke nek kost het 'm niet. Ten slotte gaat het maar om een postzegel. Daar over kan je geen (bekwame) mi nister laten struikelen. En als je het goed bekijkt, is het sop de kool niet waard. Vandaar dit ar tikel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9