Engeland wacht slechts op een seintje van De Barka mishandeld, maar in leven Kromhout door YMF gekocht nieuws China klopt aan poort Hongkong Nasser tegen het ,pact' van Feisal Uw collega's noemen u objectief. Bij een geschil waagt men uw mening. U steekt daar rustig een pijp bij op. Zijn we er dus ver naast als we denken datuCoopvtoXt rookt? Coopvaett Saragat wijst Moro aan als informateur Toestand nog gespannen in Dominicaanse republiek DE GAULLE BEREID TE BEMIDDELEN Dwergduikers zoeken naar atoombom Ulbricht wil samenwerken met de SPD AL VOOR f4990: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200A 7 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 mwmwwwmm DOL WE EGBERTS Volgens Zwitsers blad /-v 7 ryse correspondent van het Zwit- Ontvoerd naar ROME President Saragat heeft gisteren de demissionnaire Italiaanse premier, Moro, opgedragen een onder zoek in te stellen naar de mogelijkhe- i den tot oplossing van de regeringscri- sis. Hij moet uiterlijk volgende week dinsdag verslag uitbrengen over de kans op een akkoord tussen de coali tie-partijen, t.w. de christen-democra- I ten, de socialisten en de republikei nen. Proces tegen auteurs Sinjavsky pleit vrijheid van meningsuiting MOSKOU De schrijver Andrei Sinjavsky heeft gisteren voor een hoog Sowjet gerechtshof gepleit voor de vrijheid van artistieke meningsuiting, I maar de president wees hem terecht dat dit niets met zijn proces te maken had. Op de tweede dag van het proces j tegen de schrijvers die ten laste wordt gelegd zich schuldig te hebben ge- i maakt aan propaganda tegen de Sow- j jetunie verdedigde Sinjavsky zich met te zeggen dat zijn gewraakte werk li- I teratuur en geen politieke propaganda is. „Ik wilde spreken over de geeste lijke noden van het volk", aldus de schrijver. De andere schrijver die te recht stond was Yoeli Daniël. Von Hossel: Extremistische stromingen in leger verboden BONN De Westduitse minister van j defensie Von Hassel heeft gisteren ge zegd, dat hij strenge maatregelen zal ne men tegen- extremistische politieke stro mingen in de strijdkrachten, ongeacht of deze links dan wel rechts georiënteerd j zijn. Z.-Marokko GENÈVE Ben Barka zou nog in leven zijn. H\j wordt vastgehou den in de Zuidmarokkaanse plaats Ifkir. Dit meldde gisteren de Pa- Christenen (4) Er attendeerde iemand in deze ru briek op de waarde van de z.g. oud-vaders. Daarop reageerde een andere inzender ongeveer in deze zin, dat wie wedergeboren is de oud-va ders echt niet nodig heeft. Maar pra ten we op deze manier niet langs elkaar heen? Een bekeerde hongert naar geestelijk voedsel, dat hij vindt in de bijbel, daarbij geholpen door de Heilige Geest, maar ook in een preek van een dominee op de kansel of van een oud-vader in een geschrift. Als zo'n gelovige teksten worden voorgehouden als onderdeel van een bepaalde argumentatie dan zullen hem deze niets zeggen, tenzij ze door de Heilige Geest geest en leven voor hem worden. Laten we eigenlijk de Geest wel werken als we zo vlijtig zijn in het teksten aandragen? Of lij ken we meer op mensen in een zelfbe dieningswinkel: we pakken uit de bij bel maar wat we graag willen hebben en dat zou het dan zijn? Ik dacht, dat de bijbel alles geeft wat tot ons geloof dienen kan. maar niet een boek is dat een uitwendig christendom ten dienste kan staan. Ik pleit voor het enige, dat een christen tot christen maakt: hij moet het inner lijk beleven. In dat verband geloof ik dat we nog wel het nodige van de oud-vaders zouden kunnen leren. Ik denk als tegenstelling aan de vele gesprekken van tegenwoordig over Jezus en Zijn verlossingswerk, waarbij men er zo'n afstand van kan nemen, net of men er niet wezenlijk bij betrokken is. Een echte christen kèn niet op „koude wijze" de naam van Christus uitspreken, is het bij hem goed, dan stralen warmte en lief de van hem af. Den Haag J. van Harmeien Christenen (5) Een mens wordt niet tot God be keerd om oude schrijvers te gaan le zen, meende een vorige inzender. Dat kan zijn. Maar wordt een mens be keerd om stil te gaan zitten wachten op de komst van de Heer? Ziehier enkele belangrijke opdrachten die m i. voor iedere christen bedoeld zijn Hij dient te getuigen van zijn geloof tot eer van God. Hij dient voortdu rend te bidden om de doop met de Heilige Geest. Hij dient een gemeen schapschristen te zijn. d-w.z. in prak tijk te brengen dat hij zijn naasten lief heeft. Met lijdenden dient hij mee te lijden, als ware hij door het zelfde lijden getroffen. Wat nu de oude schrijvers betreft, sommigen kunnen daaraan veel hebben, anderen misschien weer niet In de bijbel staan zoveel voor ons onbegrijpe lijke dingen. Wat heerlijk om dan ook bij die oude schrijvers te con stateren, dat het toch in wezen gaat om het eenvoudige kindschap Gods Maar nogmaals: het ware geloof, daar komt het op aan. Den Haag M. C. Petri-Dijkstra serse blad Tribune de Genève. Volgens de correspondent, die dit vernam uit kennelijk welingelichte mohammedaanse bron, zou Barka mis handeld en gemarteld zijn maar niet ernstig gewond. De eind oktober uit Parijs ontvoer de linkse oppositieleider was naar Ifkir gebracht met een Frans vliegtuig via Corsica en Algerije. De Marok kaan werd door de Fransen be schouwd als een „ongewenste vreemde ling" en daarom, aldus de correspon dent, hebben zij aan het ontvoerings plan meegeholpen. Zoals bekend leid de de verdwijning van Ben Barka tot een reeks spectaculaire arrestaties in Parijs en een internationaal arrestatie bevel voor de Marokkaanse minister van binnenlandse zaken, Oefkir. Barka werd dertien geleden in Ifkir gesignaleerd, aldus de Zwitserse cor respondent. den betrekking op leden van de strijd krachten, die vorige maand de oprich tingsbijeenkomst van een rechtse vetera- nenorganisatie. de Sthalhelm hadden bij gewoond. Volgens functionarissen is een sergeant van het leger voorzitter van d( organisatie. De politie en de militaire contraspionagedienst stellen een onder- WEER ONGELUK METSTARFIGHTER BONN Opnieuw is een „Starflghter' van de Westdultse luchtmacht veronge lukt. Het ongeluk gebeurde tijdens eer landing op het militaire vliegveld Nörve- nich in Noordrijnland-Westfalen. De pi loot, die waarschijnlijk misleid is door de mist, werd gewond. Sinds begin 1965 is dit de 29ste „Starflghter" van de West dultse luchtmacht, die verloren is ge gaan. Inmiddels heeft de Westduitse minister van defensie, Von Hassel, een omvang rijk aantal maatregelen voorgesteld om dit type vliegtuigen te beveiligen. Zo zijn sterkere raketten voor de schietstoel nodig en de startbanen dienen een bijzon dere „bestrating" te krijgen om doorslip pen van het toestel onmogelijk te ma ken. AMSTERDAM De Verenig-jte beloften inhoudt. Het bod komt de Machinefabrieken NV (Stork- "eer °P f 15,25 Per aandeel: 205 gulden Werkspoor) neemt Kromhout Mo>°ven beurskocrs' torenfabriek NV over. Dat is de conclusie die getrokken moet worden uit de fusie die gisteren bekend werd gemaakt. Directeur van Kromhout, ir. Th. J. M. van der Pas, zei gisteren tegen het personeel dat geen enkel ontslag zal volgen. Integendeel, de positie van het personeel wordt sterker, omdat men samen met VMF veel meer zal kunnen doen. „Uiteinde lijk zijn wij in het EEG-gebied maar een dwergje", kon men horen. In eerste instantie zullen de aandeel houders van Kromhout misschien niet zo tevreden geweest zijn met het aanbod van VMF: nominaal 1000-aandelen Kromhout geven recht op 500-aandelen VMF en 800 in contanten. Bij nadere overweging zal echter iedereen wel gebruik ma ken van dit aanbod omdat zij nu be lang krijgen bij een concern dat vele malen groter is dan Kromhout en dat voor de toekomst, mede gezien de be langrijke internationale kontakten en de goed gevulde orderportefeuille gro- Bovendien sluit de Kromhout-pro- duktie vann dieselmotoren zeer goe aan bij het type dieselmotor dat door de VMF-groep vervaardigd wordt. Het is de bedoeling dat Kromhout als een afzonderlijke NV blijft bestaan. Behal ve de fabrieken in Amsterdam-Noord heeft Kromhout een machinefabriek in Hansweert, filialen in Rotterdam Groningen (scheepsmotoren), i dochterbedrijf in Frankrijk en minderheidsbelan g i nd e motorenfa- briek Samofa in Harderwijk. Vorig jaar is de omzet 10 procent vergroot en de directie verwacht een gelijke winst als in 1964: 140.000. Het concern VMF omvat onder meer de fabrieken van Stork, Werkspoor, Beijnes, Fran sSmulders, Hainjé, Jaf fa. Volma, Hagenaars, Jansen en Suto- rius, Vits, ImaElst, Van Luxemburg en Gascon. Engeland wacht op een seintje van generaal De Gaulle, alvorens de toelating tot de EEG (Europese economische gemeenschap van de Zes) te vragen. Premier Wilson meent, dat een aanmoediging niet lang meer zal uitblijven. Hij wil een nieuwe voortijdige stap vermij den maar meent, dat De Gaulle Engeland thans nodig heeft als te genwicht tegen de toenemende kracht van Duitsland. De Britten hebben in Frankrijk een toenemende nervositeit opge merkt over de sterker wordende Koning Feisal van Saoedi-Arabië, de grote rivaal van president Nas ser van Egypte. invloed van de regering te Bonn en bezorgdheid over de overheersende positie, die Duitsland in West- Europa zou verwerven, als het here nigd zou zijn. Francois Mauriac gaf eens uiting aan de Franse gevoe lens in dit opzicht met de woorden: „Als de beide delen worden here nigd, zullen wij met open ogen moe ten slapen". Franse bladen hebben opge merkt, dat de bevolking van een herenigd Duitsland (74 miljoen) 40 pet. zou uitmaken van de bevolking der EEG-landen. Dit percentage zou dalen tot 30 pet. als Engeland zou toetreden; dat de kolenproduk- tie van een herenigd Duitsland ge lijk zou zijn aan die van de overige EEG-landen, maar slechts de helft, als Engeland ook lid zou zijn; en voorts dat ook de Duitse staalpro- duktie bijna gelijk zou zijn aan die van de overige vijf EEG-landen, maar slechts de helft van die der Vijf plus Engeland. De Britten zijn van mening, dat het de krachtige houding van Bonn - gesteund door Nederland - is ge weest, die de deelgenoten van Frankrijk bij elkaar heeft gehou den gedurende de bijna zeven maanden van de crisis. Bonn heeft De Gaulle gedwongen tot een com promis in zijn campagne, de EEG te verwateren tot een Europa der vaderlanden. The Economist meent, dat De Gaulle in Luxemburg een nederlaag heeft geleden en dat hij in een zwakkere positie dan zijn tegenstanders verkeert om nog maals een groot risico te lopen. De Britse openbare mening is sterk veranderd ten gunste van toe treding tot de EEG. In de drie ja ren die sinds het veto van De Gaul le zijn verlopen, zijn alle grote par tijen gegroeid naar de gedachte, dat aansluiting bij de gemeenschap voor Engeland niet alleen wense lijk, maar ook noodzakelijk is. De Labourpartij had aanvankelijk vijf voorwaarden gesteld. Daarvan is er slechts een overgebleven: dat van de Britse landbouw. Maar ook daar valt over te praten, zo meent de Economist. Om het de Franse president wat gemakkelijker te maken, Engeland de hand te reiken, heeft minister Stewart onlangs enkele politieke ge dragslijnen voor de toefkomst ge schetst, die Engeland zal bepleiten, als het tot de EEG wordt toegela ten. De voornaamste daarvan is, een krachtige poging, de banden tusnen Oost- en West-Europa nau wer aan te halen. Dit werd gezien als geheel in overeenstemming met de opvatting van De Gaulle betref fende een Europa, dat zich uitstrekt van de Atlantische Oce aan tot de Oeral. De Britse regering heeft laten we ten „zeer verlangend te zijn, zich bij de EEG aan te sluiten als de tijd rijp is". Zij wil echter eerst van de Franse president vernemen, of hij ermee instemt. Velen vragen zioh af, of hij het „verlossende woord" zal uitspreken op de pers conferentie, die hij binnenkort houd Premier Wilson van Engeland wacht nu op een aanmoediging van president De Gaulle, voordat hij de toelating van zijn land tot de EEG weer aan de orde stelt. Communistisdh China heeft luid ruchtig aan de poort van Hong kong geklopt. Het heeft opnieuw geprotesteerd tegen wat genoemd wordt, het gebruik van de haven door de Verenigde Staten als mari nebasis in het kader van de strijd tegen Noord-Vietnam. President Nasser van Egypte is I in verzet gekomen tegen het Isla mitisch pact, dat koning Feisal van Saoedi-Arabië wil vormen. Opmerkelijk is, dat Nasser zijn uitlatingen deed in antwoord op vragen van de Izwestia, het offi ciële Russische regeringsorgaan. Koning Feisal die inderdaad een voorstel heeft gelanceerd om de sa menwerking tussen de mohammeda nen niet tot de Arabische landen alleen te beperken, mocht rekenen op een afwijzende houding van pre sident Nasser. Want deze ziet zijn positie als leider van de Arabische wereld nog sterker aangetast. Hij denkt vooral aan de neiging van de koningshuizen van Saoedi-Arabië, I Jordanië en Perzië, nauw te gaan samenwerken. Er zal waarschijnlijk een topcon ferentie van islamitische landen worden georganiseerd, waarop de vorming van een of andere staten bond zal worden benroken. Maar Nasser heeft al eens laten weten, niet aan een tafel te willen zitten met de Sjah van Perzië, de beste vriend van Israël en met Bourgui- De Chinezen gaan zelfs zover te beweren, dat Engeland de Amerika nen Hongkong laten gebruiken voor toekomstige operaties tegen de Chinese volksrepubliek. Amerikaan se oorlogsschepen zouden vorig jaar niet minder dan 300 maal Hongkong hebben aangedaan. De Britten worden in een nota gewaar schuwd, dat de Amerikaanse „oorlogsactiviteiten" ernstige conse quenties kunnen hebben voor de kroonkolonie. „Als de Britse regering als mede plichtige van de Amerikaanse agres sors optreedt en een vijandige hou ding wil aannemen tegenover de volkeren van Vietnam, China en de Zuidoost-Aziatische landen, zal "i ba, een voorstander van vreedzaam daar stellig de bittere vruchten van China samenleven met de Israëliërs. Als gevolg daarvan van twee groepen in plukken", aldus de Chinese nota. de vorming Van Britse zijde wordt in verband Arabische hiermede gewezen op het feit, dat wereld niet uitgesloten. Egypte. Hongkong uitsluitend als verlofcen- Irak, Syrië en Algerije zouden trum voor Amerikaanse militairen staan tegenover Saoedi-Arabië, Jordanië, Perzië, Marokko, Libye en Tunesië. De situatie in het Mid denoosten zou er overzichtelijker, maar ook gevaarlijker door wor den. Amerika zond pas nog tanks naar Israël en de Sowjetunie voor ziet Egypte, Irak en Syrië van wa pens. De Egyptische kranten vragen zich echter ook en terecht af, wie Jemen moet vertegenwoordi gen op een islamitische topconfe rentie. Nasser en Feisal moeten de Jemenitische kwestie weer met el kaar bespreken, maar er komt wei nig van. Intussen zou Egypte meer (tegen de afspraken in) 11.000 man troepen naar Jemen hebben gezon den. Zelfs zou de mogelijkheid be staan, dat de Egyptische troepen binnenkort door Chinese worden vervangen. Maar dat is een gerucht en dat zal het wel blijven ook. dienst doet. Van gebruik als marinebasis is nooit sprake geweest. Amerikaanse oorlogsschepen nemen geen brand stof in en beschikken over eigen bases voor ravitailleringsdoeleinden in de Stille oceaan. Men ziet te Londen de Chinese nota dan ook voornamelijk als een middel om Engeland wat zijn steun aan de Amerikaanse politiek in Vietnam betreft, onder druk te zetten. De „pachttermijn" van Hongkong loopt pas af in 1997. Het verdrag, waarin Engeland het eiland van China pachtte, bevatte geen beper kende bepalingen ten aanzien van het gebruik er van. Totdusver is er een stilzwijgende samenwerking in wederzijds voordeel. pEORGE KENNAN, vroeger een van de belangrijkste adviseurs van de regering van de Ver. Sta ten is van mening, dat xijn land alles moet doen om te vermijden,, dat het met communistisch China in conflict komt. Hij is dan ook tegen uitbreiding van de oorlog in Vietnam. Uit schakeling van Noord-Vietnam zou tot een regelrecht conflict met rood China leiden. En zelfs verovering van dit enorme gebied zo zij al mogelijk is zou wel eens niet in het belang van de Ver. Staten kunnen zijn. Kennan heeft zich steeds doen kennen als een man met visie. Om dat hij zelf geen regeringsverant woordelijkheid droeg, kon hij zijn gedachten concentreren op de pro blemen, zoals die zich op de lange duur aan zijn land zouden voor doen. Zo is het nu wellicht ook. De strijd in Vietnam brengt verwijdering tussen Russen en Amerikanen, maar ook tussen Aziaten en Ame rikanen. Mogelijk volgt Kennan ook met grote interesse het „debat" tussen partij en leger van China, dat onlangs aan de dag is getreden. Het Amerikaanse Congres zal zeker grote waarde toekennen aan het standpunt van Kennan, temeer, omdat hij geen overijld vertrek nit Vietnam bepleit. Barzel bereid kandidaat te blijven CDU Dr. R Barzel heeft giste- De t< i bereidheid kenoaar ge-1 Dominicaanse Republiek is maakt zich kandidaat te stellen voor het -Y®" d"d® achtereenvolgende voorzitterschap van de Westduitse chris- durfden dc Dominicanen geen voet tendemocratische partij, ondanks het feit I "tten vanwege de dat bondskanselier Erhard deze functie rondvliegende kogels, terwijl de auto- ambieert. hem hebben verzocht zich kandidaat tc stellen. „Mijn antwoord luidde dat ik mij beschikbaar stelde indien dit in het be lang van de partij zou zijn. En dat geldt nog immer", aldus Barzel. Proces-Oentoeng zonder pers DJAKARTA Vertegenwoordigers van de buitenlandse pers mogen het pro ces tegen de leiders van de mislukte staatsgreep, Oentoeng en Njoto, niet bij wonen. Dit is gisteren door een woord voerder van het Indonesische leger be kendgemaakt. President Soekarno heeft bevolen de De strijd in Vietnam PARIJS —President de Gaulle "em werd gevraagd rijn goede diensten -ui te verlenen. De VS hebben geen verzoek is bereid als bemiddelaar op te tre- tot het Franse Staatshoofd gericht, maar den in de oorlog in Vietnam maar het is. waarschijnlijk dat Washington j i j hem niet zouden afwijzen als hij als hy meent dat de omstandigheden bemiddelaar zou willen optreden, van dit ogenblik niet geschikt zyn Een van de redenen dat De Gaulle gelooft dat geen basis voor onderhande voor onderhandelingen. lingen aanwezig is. is de hervatting van rmatu. oucuruo ..mi uevoieu ar ?"r°m heeft hij dan ook geen der dc bombardementen op Noord-Vietnam communistische elementen in Noord-Su- betrokken partijen daarover benaderd. waarvan hij openlijk verklaard heeft dat matra. die achter de mislukte coupe heb- dit.f1 tegenstelling tot desbetreffende be- hij ze betreurt. ben gestaan, te verpletteren. De bevelheo- richten uit Londen Dit is gisteren door De zegslieden zeiden dat het Arneri- ber van Midden-Java heeft laten weten welingelichte zegslieden in de Franse kaanse vredesoffensief waarschijnlijk dat de communistische partij in dat ge- hoofdstad gezegd. een mislukking is geworden omdat de bied en de met haar verbonden groepe- Er wordt aan toegevoegd, dat De Gaul- communisten van nature arwanend zijn ringen spoedig officieel worden ontbon-1 le niet heeft gereageerd op een brief van en dus niet wilden aannemen dat dit op- den. j Ho Tsji Minh yan Noord-Vietnam waarinrecht bedoeld was. De spanning van de laatste weken was namelijk ontstaan door de weigering van kapitein Caminero en zijn rechtse groep om diplomatieke functies in het buiten land te aanvaarden. Bij onlusten zijn tot dusver twaalf mensen om het leven geko- De politieke wending nam eenter een wending ten goede, toen Caminero aankondigde dat hij vandaag naar Wash ington zal vertrekken. LONDEN - Premier Wilson over- en Pakistan op te heffen. Engeland le vert al sinds vijf maanden geen wapens aan de twee landen. Het embargo werd ingesteld tijdens het conflict tussen de twee landen om Kasjmir- PALOMARES Twee dwergonder zeeërs zijn voortdurend bezig voorwer pen naar- boven te halen op de plaats, waar de verdwenen Amerikaanse atoom bom voor de Spaanse kust in zee zou zijn gevallen. Wat de voorwerpen zijn, wordt niet meegedeeld. Het weer is ongunstig. Er woedt een storm. De dwergonderzeeërs gebruiken wel licht mechanische armen om de bodem af tc tasten. De gevonden voorwerpen BONN De Westduitse soclaal-demo- worden overgegeven aan een met kranen craten hebben gisteren een voorstel va uitgerust dokschip. het Oostduitse staatshoofd. Ulbricht, Inza- De rust onder de bevolking in Spanje ke samenwerking tussen de SPD en de keert wat weer Een zestal boeren nabij Oostduitse communistische partij (SED) Palomares is weer naar de bedrijven te- ter voorbereiding van een vergelijk tus- ruggekeerd, nadat bij een hernieuwd sen de twee delen van Duitsland, van de onderzoek weer geen radioactiviteit is hand gewesen. aangetroffen. De SED kan geen onderhandelingspart- MOSKOU De Sowjet-Unie heeft n®r voor de sociaal-democraten zijn. vrijdag haar nieuwe satelliet in de Kos- sldus een verklaring van de SPD-be- mosreeks gelanceerd, de Kosmos 108. De «tuur satelliet heeft volgens Tass apparatuur Het voorstel van Ulbricht stond in een aan boord voor het verzamelen en het open brief in het Oostduitse partijblad naar de aarde seinen van verdere weten-Neues Deutschland. Volgens dit stuk schappelijke inlichtingen over de ruim- den de vertegenwoordigers Bent u zeker van een Volkawagen tót en-mét. MET de degelijke noeate VW-tucht- gekoalde motor achterin. De motor die u nooit in de eteek laat. Bij welk weer u ook etart. MET de uniek beachermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem- plaat. MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruieenelheid ie (voor hoge gemiddel den)). MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop In onderhoud, reparatie en onderdelen I). MET de hoge inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit In deze V.W. va. f 4990.-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. ie met Tót- Oostduitse communistische partij en dezouden moeten deelnemen. SPD elkaar moeten ontmoeten als inlei ding op een grote conferentie van de twee delen van Duitsland, waaraan o.a. de vertegenwoordigers van de twee landen de 1 zouden moeten rieelni

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7