Nieuwe Leicis e Courant Rapport van de kVP is goede gespreksbasis STOCK ÏJsregen ontwricht verkeer weer Spoorwegstaking afgelast Voorzitter van ARP is van mening: DE OORLOG EN DE KINDEREN S# IEMCONV Knelpunten bleven in textieloverleg Commentaren Ijsvlakten langs de Overijsselse Vecht 19 Zaterdag 12 februari 1966. 46ste Oiractauri f. DIEMER Jfoofdredactcun Or. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 „StantvasMdi ia gkabiavM mï\r\ kart M tegkantpeaf t" jaargan krant van formaat Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachjendienst bezorging 18.00-19.00 STRATEN WORDEN OPGEKNAPT VOOR 10 MAART Na vier jaar pioniersarbeid in de binnenlanden van West-lrian is ds. G. Kuijt van de Gereformeerde Ge meenten met verlof in ons land. Hij heeft een bewogen tijd achter de rug. Naast zijn zendingswerk knap te hij de onmogelijkste karweitjes op, tot het zoeken van een bruid voor een gemeentelid toe. De vraag naar antiek neemt toe, maar van een rage is nog geen sprake. Daar komt bij dat er weinig te koop is. En de prijzen liggen bijzonder hoog. Zie pagina 1 van ons Zondagsblad. Kamermuziek: Suurhoff net niet f.| i. Nieuws achter filatelistisch genoeg o o het meuivs Pagina 9 VMF koopt Kromhout Pagina 7 en 9 Pagina 7 ..Wilt u die fles voor me openma ken. Er zijn wat wespen in ge vlogen". Drie maanden voorwaardelijk Praktijkwaarnemer recept „afgezet" AMSTERDAM Drie maanden ge- i Vaagemissitraf voorwaardelijk heeft de of/icier van justitie bij de Amster damse rechtbank geëist tegen twee handelsagenten, die door oplichting van een praktijkiwaarnemer van een arts een recept voor 100 palfiuimtoablet- ten hadden weten te verkrijgen. De beide verdachten, de 49-jarige H. 1 en de 47-jarige F. A. O. waren in augustus bij elkaar op visite. O. vertelde pijn te hebben gehad. Ze besloten een willekeurige arts te bellen, maar ze kre gen diens praktijkiwaarnemer. Zich uit gevend voor een ander, vertelde O. dat hij en zijn vrouw patiënten van de arts waren. Ze gingen op vakantie en daar voor wilden ze giraag een voorraad de tabletten meehebben. O. schreef op een papiertje een aanwijzing voor het recept, waarmee H. naar de waarnemer ging. De arts gaf een recept voor 100 tabletten af. De 37-jarige medicus verklaarde, dat H. bij hem was gekomen om een pijn stillend middel en hij uiteraard was af gegaan op de mededeling, die hij kreeg. De president van de rechtbank merkte op, dat tegenwoordig maar al teveel prakitijkwaarnemers „worden bespongen door mensen als verdachten die van de gelegenheid gebruik maken!". DEN HAAG. Prins Bernhard is gistermiddag met een Fokker Friend ship op het vliegveld Gilze Rijen aange komen. De Prins onderbrak de reis van Oostenrijk in Parijs om een arts te bezoeken. Over de aard van het bezoek is niets meegedeeld. VOL-AUTOMtK TISCHE Overal in de wereld, rn overal in Nederland Vil de échte Italiaanse Vermouth en Brandy tgsaa bij slijterij en horecabedrijf ynnooTiJ Weersverwachting Overwegend droog weer De Bilt verwacht tot hedenavond Zwaar bewolkt met hier en daar ee opklaring en aanvankelijk p'latseljjk mist. Geen neerslag van betel.anis meer. bi de ochtend lichte tot matige, in de middag ovcrv.gend lichte vorsl. Zwak ke tot matige noordoostelijke wind, ARNHEM Het overleg over de nieuwe c.a.o. voor de textielindus trie heeft ook gisteren niet tot een resultaat geleid. Knelpunten bleven de loonkostenstijging en de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden. Klacht van de vakbonden: „De werkgevers zijn niet bereid het loonaanzien van de textielindustrie op te trekken tot het gemiddelde van de Nederlandse industrie. Daar door zou een achterstand ontstaan, waarvan met name de arbeiders in Twente, die de laagste lonen ver dienen, de dupe worden". Voor het inhalen van de achterstand voelen de werkgevers in beginsel wel, maar over het tempo verschilt men van mening. „De werkgevers trekken liever duurdere buitenlandse arbeiders aan," klaagt de vakbeweging. De werkgevers zouden gedreven worden door vrees voor het effect voor anderen; ze wilen een gelijk loon voor alle branches, en baseren zich dan op het minimum. De werkgevers hebben de vakbonden een aanzienlijk bedrag aangeboden, maar over de grootte zwegen beide partijen. De werkgevers zoeken aansluiting bij het akkoord in de confectie-industrie, drie jaar lang 150.000 gulden per jaar naar de vakbeweging gaat. In de textiel is volgens de vakbonden meer noc omdat de bedrijfstak zoveel groter (90.000 werknemers). Andere De Stichting van de Arbeid gaat v moedelijk 16 en 17 februari het c< fectie-akkoord nader bekijken. De r.k. bond van werknemers in industriële bedrijven betrokken bij het conflict in de Maastrichtse aardewerk- industrie, heeft inzage van het confectie- akkoord gevraagd, Overeenstemming is bereikt over de c.a.o. voor de suikerverwerkende indus trie: loonsverhoging van 7 procent, en binnenkort nader overleg over de kwes tie van de ongeorganiseerden. Het gaat hier om 10.000 werknemers. Ook de c.a.o. slagersbedrijf is rond (ook 10.000 werknemers). Loonsverhoging van 7 procent, vakantietoeslag van 6 pet, en van het variabele deel van de fran chise zal 10 pet in het vaste loon worden opgenomen Het aantal gemeenteklassen wordt teruggebracht tot twee. Akkoord inkomen en een ho gere bijdrage van de werkgevers in de pensioenpremie. Looptijd 16 maanden. Ook hier later een gesprek over de on georganiseerden. Het overleg over het bakkersbedrijf is opgeschort, omdat de werkgevers ge weigerd hebben een compromisvoorstel van de voorzitter van het overleg te aan vaarden (de franchise buiten de loon- paragraaf te houden en de paritaire ad- ommisie de bevoegdheid te geven zich uit te spreken over verzoeken van individuele werkgevers die hun personeel meer willen betalen). Lancering Franse satelliet mislukt BRETIGNY De Diamant-raket die de Franse kunstmaan D-l a in een baan om de aarde moest brengen is vanmorgen niet van de grond geko- gezellig avondje. Wens is: één reformatorische partij J DEN HAAG „Een eventuele medewerking aan de door de KVP voorgestelde werkgroep om de for matie van een brede christelijke par tij te onderzoeken, zullen wjj eerst mot het dagelijks bestuur van de CHU moeten bespreken. Wy hebben altyd gestreefd naar een zo nauw mogelyk samengaan van ARP, CHU en KVP, zowel internationaal als na tionaal. Daarnaast beschouwen wy echter het handhaven van een Re formatorisch christelijke politieke organisatie in ons land zinvol. Maar dan een nieuwe formatie waarin in elk geval AR en CH moeten opgaan. Op deze punten zijn wy steeds actief en duidelijk geweest. En in deze con ceptie past niet een Nederlandse CDU". Aldus dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de ARP vanmorgen in zijn rede op de Deputatenverga- dering van deze partij te Utrecht. De heer Berghuis besteedde veel aandacht aan het onlangs verschenen rapport van de structuurcomimissie van de KVP. Hij noemde het een goed document voor een gespreksbasis tus sen katholieken en protestanten. De ARP-voorzitter zag echter wel reden tot het plaatsen van enige opmerkin gen. Hij had uit het rapport de indruk gekregen, dat de KVP wel bij het be palen van haar politiek beleid onaf hankelijk van kerkelijke instanties is, maar niet ten aanzien van een chris telijke mens- en maatschappijbeschou wing. Dit was naar zijn mening een wezenlijk verschil met de ARP, waar ook zelfstandig gedacht wordt over de vraag wat de Bijbel ten aanzien van de staatkunde te zeggen heeft. Voor vervolg zie pag. 9) DE OORLOG EN DE KINDEREN Terwijl de kinderen van het dorp Tan Phu in Zuid-Vietnam toekij ken. gebruikt een Vietnamese sol daat een mijndetector om het plaatsje te zuiveren van eventuele explosieven. Dit zijn veiligheids maatregelen voor het bezoek van de Amerikaanse vice-president Humphrey aan de dorpen. Winter trekt naar het zuiden Rest van land aan de beurt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het front tussen vorst en dooi is vanmorgen plotseling Jl'M Engeland haalt verlicht adem: LONDEN De dreiging van eeni arbeiders gepraat en gepraat met re- algemene spoorwegstaking in Enge- genngsleiders. Zij eisten vóór alles, D«„„«ij dat de voor oktober a.s. overeengeko- land is afgewend. Prem.er Harold |men ,oonsveI.hoging van 3,5 procent Wilson kwam persoonlijk tussenbei-| in april reeds van kracht zou worden, de en deelde na afloop van het ge-1 De minister van economische zaken, sprek mee, dat de staking, die het Brown, wilde tot september gaan. Dit economische leven had kunnen ver-|»"J?» lammen, is afgelast. Nog niet dui- staking ingaande zondag te midder- delijk is, waarom de spoorwegman- nacht. niet duur wel heerlijk» 'nen van gedachten veranderd zijn. Van gistermorgen heel vroeg af heeft 'het uit 23 leden bestaande bestuur van de nationale unie van spoorweg- Toen er slechts één stem verschil was tussen de beide standpunten riep Wilson de vakverenigingsleiders bij zich op Downingstreet 10 voor een confrontatie op het laatste ogenblik. Militairen van de 43ste afdeling Veldartillerie in samenwerking met monteurs van het PEB ne men de afgebroken kabels van het elektriciteitsnet op, die door de vorst zijn afgeknapt, om ze te herstellen. Drie uur lang werd in de kabinetska mer gesproken tussen de vakverenigings- lelders aan de ene kant en Wilson met ryn minister van vervoer en minister van arbeid aan de andere kant. De beidersvert.egenwoordigers trokken zich toen in een zijkamer terug, aten sand wiches en dronken wat. Het gesprek werd voortgezet, nu in tegenwoordigheid van de minister van financiën. Er werd naar Links en rechts getelefoneerd en Wilson kwam de leiders tegemoet in hun grootste zorg: hoe komen de lager betaalde arbeiders bij het gevoerde regeringsbeleid aan hun trekken Hij stelde voor om onder zijn voorzit terschap op 11 maart te vergaderen en een onderzoek in te stellen naar de be talingsstructuur bij de spoorwegen. Er werd gestemd en met 13 tegen 10 stemmen werd besloten de staking af te Celasten. in beweging gekomen. De winter rukte verder op naar het zuiden. Een gesta dige ijzel begon te vallen en het ge volg was dat de wegen in Rotterdam en ten zuiden van de Maasstad niet meer waren te bereiden- De interlo kale busdiensten konden niet i worden uitgevoerd en de Spoorwegeen moesten weer een gevecht leveren te gen vertragingen. Op de grote wegen werd het verkeer verrast door de ver raderlijke ijsregen- Er deden zich ket tingbotsingen voor. Op de provinciale weg tussen Heeze en Sterksel slipte 'n auto tegen een boom. Een van de in zittenden kwam om het leven. Werden gisteren vooral Amsterdam en omgeving getroffen door de glad heid. vandaag waren vooral de pro vincies Zuid-Holland (het zuidelijke gedeelte), Utrecht, Noord-Brabant. Gelderland en Limburg aan de beurt. In de vroege morgen was er nog weinig aan de hand. De wegen waren droog en goed begaanbaar, maar bin nen een half uur waren de wegen ijs banen. In Rotterdam kwam er geen autobus uit de omliggende plaatsen meer bininen. Pas in de loop van c morgen vertrok er weer een enkele. Ook Dordrecht en omgeving kreeg de nodige slagen van de winter te incas- seren. Op de rijksweg ter hoogte van Ridderkerk vloog een vrachtauto, toen de ijzel begon te vallen, in de midden in de alarmcentrale van de rijkspolitie kreeg men het poltsellng razend druk. Het eerste grote karwei: het weer op gang brengen van het verkeer bij Drie bergen tussen Maarn en Maarsbergen waar de rijstroken waren geblokkeerd als gevolg van kettingbotsingen. OPVOLGER Het zou ons niet gemakkelijk vallen, ons de Wereldraad te denken zonder een man als dr Visser 't Hooft Reeds daarom moest het welkom zijn. dat hij er od een of andere wijze ook naar functie aan verbonden blijft. Het ware al te vrijwillige armoede, indien men, zij het uiteraard in ge reduceerde vorm. niet ook verder van zijn grote gaven van hoofd en hart gebruik zou maken. De stichting van de Wereldraad betekende, dat de kerken elkaar weer waren gaan zien. elkaar mogen we zeggren el kaar weer hadden ontdekt. Eerst als protestantse kerken onder elkaar, laastelijk was het ook het geval tos sen de protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk. Daaraan heeft Visser 't Hooft bijzon der bijgedragen. Hij was de man die de contacten wist te leggen en die de organisatie schiep. Daardoor werd de Wereldraad ook werkelijk van wereldwijde omvang. De geschiede nis van de Kerk kan niet worden ge schreven zonder dat mogelijk on der protest zijnerzijds ook zijn naam wordt genoemd. Op het bereikte zal zijn opvolger, dr Blake, moeten en mogen voort bouwen Wellicht zal dit gaan in de richting, door dr Visser 't Hooft zelf reeds aangegeven, namelijk dat de kerken zullen worden opgeroepen, op de basis van het bereikte en van het zien van elkaar, tot een meer be leven van en een gestalte geven aan de eenheid- Wij weten dat dit alleen kan door te zien naar en door te luisteren naar de Heer der Kerk. Die om haar een heid heeft gebeden, daaraan vandaag nog werkt en daarnaar vandaag ook nog uitziet. SCHRIJVERS Een opmerkelijk geval van inbreuk op de vryheid van meningsuiting is dat van de twee Russische schrijvers die te Moskou terechtstaan wegens kritiek op Russische toestanden- De ernstigste zonde was hun kritiek op Lenin. De partij is er heilig cn ook haar voorman. Eens werden de critici met de dood gestraft. Het klimaat is inmiddels wat milder geworden. Het communis tische bewind, vast in het zadel zit tend. kan zich dit veroorloven. Maar de vrijheid is een bij uitstek beperkte gebleven. Modern Rusland wordt ons voorge steld als een tevreden volk, trots op verworvenheden en gehoorzaam aan lang niet alles goud is. Kritiek wordt gesmoord. En dat terwijl aan de wieg van het communisme ook eens de schrijvers WERKSTUK Aan de volksvertegenwoordiging is deze week als een omvangrijk werk stuk de Volksgezondheidsnota gepre senteerd. Een verdienste van dit en het vorige kabinet is. dat zij de noodzaak inzien van planning ook op wat langere termijn. Is dat nuttig voor goed be heer van ondernemingen, zeker niet minder voor het besturen van een land. Daartoe is vereist inventarisatie van wat gebeurt en van wat nog moet gebeuren, ook op het gebied van de volksgezondheid, wil ons land be woonbaar blijven. De nota. waarop wij nog wel te rugkomen is op de toekomst ge richt. immers zullen op korte termijn niet de bedragen beschikbaar kunnen lijn die de reeering denkt nodig te hebben. Een gezond Nederland is de studie waard, in deze nota neerge legd Treinen In het noorden van het land hebben de spoorwegen duidelijk terrein gewonnen. De HJn GroningenZwolle kon weer met elektrische treinen worden bereden. Maar nieuwe moeilijkheden deden zich .oor op de IUn WoerdenLelden. De bo venleidingen zaten onder een dikke Rzel- laag. De oplossing was weer dieseltractie. De treinverbinding GoudaAlphen aan den RUn kwam pas gistermiddag weer op gang. Een ernstig ongerief was vender nog het vastvriezen van de brug over de Gouwe ln Waddinxveen. De brug kon niet open en de scheepvaart was ge- GRAMSBERGEN Uit Over ijssel komen nieuwe noodkreten in verband met wateroverlast. De Vecht is er weer buiten haar oevers getreden. Grote stukken land staan onder water en zijn herschapen in reusachtige ijsbanen. Gevreesd wordt dat het kruiende ijs de dijklichamen zal beschadigen. De wateroverlast in Overijssel heeft weer een bijzondere oorzaak. Kon het water tijdens de overstromingen in de cember niet geloosd worden, doordat de harde westenwind heft water op het IJsselmeer te hoog opzweepte, nu wor den met de oostenwind grote ijsschot- sen meegevoerd in het snelstromende waiter. By lozing op het IJsselmeer, dat een lage stand heeft, zet heit ijs zich af in de flessenhalzenHot gevolg is dat het ijs gaart kruien en de dijken bedreigt Tussen Grrms bergen en Handenberg stond het water van de Vecht gisteren 10.42 meter boven NAP, dat is 1.32 m. hoger dan normaal en ruim 10 cen timeter hoger dan tijdens de over stromingen in december. Hot water is vooral weer afkomstig uit Duitsland, waar het de afgelopen weken veel heeft geregend. Bovendien blijkt dat sommige dijken nog niet weer gerepareerd zijn. zodat het ijskoude water een vrije loop heeft. Een gelukkige omstandigheid ie. dat het water bevriest terwijl het over de dijken stroomt zodat natuur lijke barricaden worden gevormd. Nog steeds is de situatie echter pre cair. De polders in de omgeving bie den eon troosteloze aanblik. Over de grote ijsvlakte stroomt steeds opnieuw water. De waterschappen Isrten dag en nacht patrouilleren. Het water op de Maas te Roermond zakt weer wat. hoewel het nog twee meter hoger staat dan normaal. Gis ternacht moest een stuw worden ge streken vanwege de waterstand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1