„IN EN UIT" IS OOK UIT Op de toekomst gericht beleid Politiek Perspectief ARROGANT OPTREDEN Aanpak degelijk en voortvarend RUIMTE STEMMING VAN NA ONS DE ZONDVLOED IN OUDE KADERS HET is verleidelijk, om bij de beoordeling van het kabinet- Cals twee methoden van benade- j ring te volgen, a. De algemene beleidslijn van het kabinet, b. Het wegen van de ministers af zonderlijk. Bij de laatste metho de komt men tot de verrassende ontdekking dat er zwakke minis ters, en niet louter zware jon gens in het kabinet zitten. Minis ter Vondeling, indertijd zelf be reid om zwakke bewindslieden aan te wijzen, blijkt gezien zijn i financiële beleid in aanmerking 1 te komen voor de Nobelprijs voor j de Chemie, daar hij zilver in nikkel kan vergulden. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 Dure-ideeën-leverancier Hans Ferrée: EEN huis aan de statige Keizersgracht in Amsterdam. Bereikbaar na veel parkeermoeilijkheden. Vlak bij de Westertoren. Een stukje hoofdstad zoals de buitenlan ders voor hun vakantie-dollars en -marken zich wensen. Nummer 179. Misschien wat minder statig om status te kunnen hebben, maar toch: Keizersgracht. Trapje op. 'n Stuk of tien naambordjes en bellen links en rechts van de met giet ijzer beslagen maar gesloten deur. Op een van de bordjes: Hans Ferrée TV/PPF. Een raadselachtige aanduiding. Met punai ses bevestigd visitekaartje geeft meer inlichtingen: „Actie In formatie Dossier" en „Marketing Mix Digest" en „Centrum voor Commerciële Communicatie N.V i.o „Op-art? nog drie maanden" Via lange gang en marmeren draai- trappetje in verveloos einde van die gang kleine souterrain kamer met drie mensen en een heleboel rommel, althans bij eerste aanblik. Een van de drie: Hans Ferrée, bruin jasje, grijs gestreepte broek, rode trui, vol ge zicht met lachende ogen: Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Oh, dat TV/PPF. Niets bijzonders, gewoon Televisie PersPublicaties Film." Belangrijkste uitspraak na een uur praten: „De op-art zal binnen drie maanden helemaal zijn verdwenen. Je kunt er niet meer mee koinen omdat alles er van is. Belangrijkste conclusies: „Of iets Jn" of „uit" is kan twee oorzaken hebben. Of het is zomaar spontaan ontstaan en dan is er geen verklaring voor, of het is een product van veel studie en berekenkig." schrijft Ferrée: „Wat wordt er toch ontstellend veel papier bedrukt met vol strekt oninteressante tekst. Hoewel elk nummer van MMD een distillaat is van gemiddeld twintig bladen, staat er in die bladen vaak zo weinig dat de moei te van het signaleren waard is." Geen gek idee van Hans Ferrée. De directeur kan zijn dure tijd anders gebruiken. Ferrée leest voor hem de bladen, maar daar moet hij dan 350 voor hebben. Voor wat, hoort wat. „Ik heb drie keer een zaak gehad en drie keer ben ik er mee opgehouden. Boekje Hans Ferrée Is de man die drie Jaar geleden in het nieuws kwam toen De Bezige Bij van hem het boekje „In en Uit" uitgaf. Waarin hij toen een opsom ming gaf van alle mogelijke zaken die in en uit de mode zouden komen, en waar van hij nu zegt dat alles wat er in stond bij verschijnen al „uit" was omdat de uitgever veel te lang had gewacht. Op het ogenblik Interesseert het hem matig Hotel te koop „Ik heb een restaurant in Spanje bij Tarragona. Weet u er iemand voor? Het is te koop. Ik heb er twee maanden gestaan met een nozem van het Leid- scheplein die Spaans sprak en enkele andere mensen. We hebben er veel ple zier gehad. Ik zelf liep met een zwem broek en er over een Amerikaans barbe- cueschort. Het was het toppunt van ongedwongenheid. Koken is m'n grote hobby", zegt hij verlekkerd. „Ik vind zoveel dingen fijn. Dat is mijn bottle-neck. Ik hou van reisreporta ges maar ook van het schrijven over moderne stromingen, over de nieuwe klasse. Ik wil graag veel verdienen en het goed uitgeven." Voor Hans Ferrée nu geen „In" of „out" meer. Maar keiharde guldens wer kelijkheid. Ideeën verkopen. Geld ma ken van zijn gevoel „wat het doet", „Je ziet in dit werk het onberekenbare van de mens. Neem de postcapes. In Den Haag begonnen. De fabrikanten kwa men er net te laat mee. Ze willen die dingen al niet meer. Dat ls een rage. Maar met de nieuwe Mexicaanse look ligt dat anders. Er is een enorme publi citeit aan vooraf gegaan. Heel wat grote knapen hebben er zich mee bemoeid." In-man, reclame-provo Hans Ferrée is kennelijk een van hen. Er kan wat schuil gaan achter die oud Amsterdam se geveltjes.... HET kabinet-Cals is gelukkig weer een kabinet met een eigen gezicht. Een uitdagend ge zicht misschien, dat niet ieder een aanstaat, in elk geval durft het je recht in de ogen te zien. Dat heeft er in het jongste verle den wel eens aan geschort. Het was allemaal zo glad en mooi en aardig, zonder werkelijk karakter te tonen. Waarmee ik de ploeg- Cals niet direct wil verheffen bo ven het vorige. Ieder kabinet heeft zijn voor en tegen. Niet één zal ooit voor iedereen goed doen. Gelukkig niet, anders zou het spel gauw gespeeld zijn en zouden mo gelijk alleen nog de knikkers tel len. Ofschoon de oppositie nogal weekhartig voor de dag pleegt te komen, weet het kabinet goed te genspel te leveren. Cals en de zijnen hebben het „spelele ment" weer binnengehaald. Hetgeen het anders vaak saaie politieke bedrijf op zijn minst aantrekkelijker maakt. PAUL BEUGELS te zijn wat menig ander irriteert in dit kabinet. Merkwaardig, de ene keer wordt gesmeten met het verwijt dat de heren te slaperig zijn, d» volgende keer zijn ze te uitgeslapen. Ik mocht lijden dat we de laatste jaren wat meer kabinetten-Cals hadden gehad, omwille van de concrete politiek èn omwille van dat parlementaire spel. Maar wat niet geweest is. kan komen. Van mij mag de stijl-Cals zich nog een flinke poos ver der ontplooien. Mits ook de lijn-Cals valt door te trekken. Om dit laatste gaat I. t nu. Is het kabinet-Cals goed of slecht? Ach ja, de oppositie moet het wel slecht vinden. Maar is het ook werkelijk goed? Ik meen dat het te vroeg is om hier afdoen de op te antwoorden. Het is nog geen jaar aan de gang. Wat valt er dan te (be)oordelen? Enkele losse daden, die misschien samen beleid betekenen dat we doorgaans slechts kennen uit lawi nes woorden, vrachten nota's en stapels verklaringen. Cals' regeringsverklaring was heldere taal, de daarop geënte troonrede was eindelijk een tastbaar po litiek stuk. Als het kabinet-Cals de kans krijgt en zelf alle kansen neemt, worden deze woorden ook daden. Dan pas is een oordeel rechtvaardig. Misschien zijn we er over een jaar aan toe. al vrees ik dat we tegen die tijd, zo vlak voor de Ka merverkiezingen, een vertekend beeld gaan zien. Voorlopig is dit kabinet de plastisch chirurg die onze bejaarde omroep een jonger voorkomen moest geven. Het nieuwe vel is er, zo te zien is de opera tie geslaagd, maar het vlees dat erin steekt is hetzelfde gebleven. Het kabi net is voor deze „ingreep" aangenomen. maar het is nauwelijks zeker of doende reden is om te blijven. Een aantal dringende zaken is stevi ger aangepakt, waarbij ik niet wil ver helen dat er er bij zijn die hun oorsprong hebben in een vorig kabinet. Mensen als Veldkamp en Bogaers deden het voorheen ook uitnemend, maar ik heb de indruk dat zij nu makkelijker uit de voeten kunnen, dat ze zich be haaglijker voelen in dit klimaat, dus nog meer kunnen presteren. Cultuur en recreatie, volkr zzondheid en verkeer, lonen en prijzen, ontwikkelingshulp en welvaartsbeleid worden voortvarend en met visie ter hand genomen. Het is (en zou) door een andere regering ook (zijn) gedaan, maar ik .vermoed minder snel en degelijk. De wezenlijkste winst vind ik dat rooms en rood elkaar opnieuw hebben gevonden. Het andere hebben we voor alsnog op de „koop" toe, en dat is toch heel wat. We moeten hopen dat het tot I een duurzamer en inniger verhouding kan komen. Schijnbaar is ook dit nog wat voorbarig, want wie elkaar zes jaar lang naar de keel hebben gegrepen kun nen elkaar niet ineens spontaan om de hals vallen. Maar laten we vooruitzien,1 zonder wrok. Paul Bengels (KVP) Aad Begemann LJ wat „in" is en „uit". Hij beschouwt dat evenals zijn boekje als een voorbije pe riode. Een opmerking toen gelanceerd, stemt hem nu nog tevrêe. „Ik heb gezegd dat het patroon met slechts wit en zwart het helemaal was. En kijk nu eens naar de op-art en een beetje naar de Mondri aan effecten van Courrèges?" „Ik ver koop ideeën", zo omschrijft Ferrée zijn bezigheden. „Ideeën in de vorm van teksten hoofdzakelijk voor reclame. Voor de meest uiteenlopende zaken vau eten tot kleren." Eend HIJ wijst daarbij op de volle muur met een aantal Ingelijste en achter glas weggehangen oorkondes van de Citroen voor zijn reclames. „Ik was degene die voor het eerst de naam .Jelljke eend" voor de 2 CV in de advertenties en reclamecampagnes bracht, vandaar". Er naast hangt iets van wat hij noemt „De Gruyter nieuwe stijl" en voor hem staan een paar pakken zeeppoeder. „Maar zet de naam er niet bij. De direc tie vindt dat er eens iets moest gebeu ren en hun eigen reclameafdeling zag het niet meer. Toen vroegen ze mij: geef jij eens een paar van die wilde ideeën". „Daar heb ik een bepaald ge voel voor. 'n Soort instinct waaruit zo af en toe iets komt". Ferrée interesseert zich voor alles wat er gebeurt. „Ik heb hele mappen met ideeën voor reclame-tv. Ze betalen voor lopig nog niet. Maar ik heb reclame spots die in dertig seconden helemaal de kant van het amusement opgaan." Ferrée wil niet dat de reclame-tv'het zelfde gaat brengen als de advertentie pagina's. .Je moet snel wisselen van ideeën. VORIG jaar is onder leiding van »«niMn«chapiyooriieninjen belangrij- J j» ker dan belastingverlagingen: oorspron- Cals weer een „rooms-rood kelijk was dat een PvdA-stokpaardje, kabinet aangetreden. De eerste maar de juistheid ervan wordt nu ook eiders ingezien; oud-minister De Pous rooms-rode kabinetten, in de ja- (CH!) heeft zich in die richting uitgela- ren na de oorlog, hadden tot taak *en. Een kleinere verlaging van de di- j i rekte belastingen was mij trouwens ook het puin Van de oorlog op te rui- liever geweest dan de instelling van de men en de basis te leggen voor omzetbelasting op textiel tn schoenen, een goede toekomst. Op die basis Zo valt er meer kritiek te leveren op is he. kabinet-Cals bezig verder te bouwen. moeten zorgen dat onze omgeving be woonbaar blijft, of zo mogelijk meer De tijd ertussen, de tijd dat de VVD bewoonbaar wordt, die gemeenten krlj- In de regering zat. Is voor mijn gevoel gen wel een beetje meer geld. maar een soort pauze geweest.^ De kabinetten toch lang niet genoeg om hun tverk die goed tc doen. Deze keer: HET KABINET In deze aflevering van de ru briek Politiek Perspectief houdt het Comité Jeugd en Politiek zich bezig met het beleid van het kabinet-Cals, dat nu b{jna een jaar aan het bewind is, en het nog een jaar zal zijn tot de Kamerverkiezingen. De leden van het comité Paul Beugels (KVP), Nico Booij (PvdA), Jac. Huijsen (CHU), J. H. J. Rose (ARP) en H. D. Schouten (VVD) geven hier hun per soonlijke mening, die tegelijk in vier kranten van verschillende politieke kleur wordt gedrukt. april 1965 in de Tweede Kamer afgelegde regeringsverklaring bleek een duidelijke koerswijziging in het te voeren beleid ten op zichte van het kabinet-Marijnen. Om hierover een beter inzicht te krijgen moest echter worden gewacht op de Troonrede, de miljoe nennota en de diverse begrotingen. De door de Koningin op 21 september Helaas komen nu de zwakke kanten 1965 uitgesproken Troonrede verstrekte van deze regering naar voren. De plan ons dan ook alle gewenste informaties nen die gebaseerd moeten zijn op de Het spreekt vanzelf dat wanneer een toekomst zijn nog te veel gebonden aan regering zeer ambitieuze plannen heeft de oude kaders. Het ontbreekt bij dlver- er in eerste instantie gezorgd moet wor- se ministers blijkbaar aan de moed en den dat de benodigde gelden daarvoor zelfs aan inzicht die plannen op te stel- beschikbaar zijn. Het Kabinet-Cals len die de basis moeten zijn voor de heeft voor deze gelden gezorgd op een Nederlandse samenleving In 2000. wijze die naast kritiek toch ook lof Ik zal enkele plannen aangeven, toekomt. Maar hoe staat het nu met de Waar blijft het reorganisatieplan om plannen? onze defensie aan te passen aan de hui- Fijnste werk Niettemin is het belangrijk voor ons land. en zeker voor de jongeren, dat tr een kabinet aan het werk is. dat een op de toekomst gericht programma als richtlijn heeft Ik hoop daarom, dat in 1967 de kiezers (dat zijn u en ik) Cals en zijn makkers in staat stellen met dit werk door te gaan. Nico Booij (P.v.d.A.) Mm m M ■i A______M „Heb ik er één opgeschreven, dan komt er weer een ander. Je moet dat aanvoelen. De nieuwe mens zoekt iets. Er is een nieuwe toon In teksten van cabarets, in liedjes, overal in. Kijk, van die zeepfirma. Dat is nou het fijnste werk. Zo maar ideeën zonder meer. Je hoeft niets uit te werken. Daar krijg je maar Schrijfkramp van. Lekker ideeën maken. Ze noemen me een provo in dit vak." „Wat ik van advertenties vind? Stom vervelend, een dode toestand. Al die ontwerpers lijken wel grijsaards. En als ijn, dan gedragen ze zich verkeerde NICO BOOIJ DE wil tot vernieuwing is op zichzelf al een pluspunt en ik geloof dat we dit het hui dige kabinet niet mogen ontzeg gen. Er zijn echter meer punten nodig om een tien te behalen. a?n wïï? be,e,d werkten. Men heeft yan ons jongeren mag man een eigenlijk zes Jaar lang de lopende zaken J afgedaan: telkens als zich een dringend zekere objectiviteit verwachten probleem voordeed, ging men aan dat en nje^ sleohts oppositioneel rea- ene probleem dokteren. Maar er- beleid was er niet. er waren zelfs geen deugde- geren omdat de eigen partij nu hlt v?,fTn.ie*e" net in de oppositie is. Trouwens cl kabinet-Marijnen, rr de protestantse par- gevoel voor nuance is toch al niet onchristelijk-historisch te KVP, WD tijen, mag dan gevallen zijn ding van de omroep-kwestle. ik er jonge bil zijn, dan ged als grijsaards. Ze hebben t houd het erop dat het genoemde gebrek noemen, beleid ook een belangrijke reden voor de breuk. burgerlijk gemakzuchtig. Maar je ziet toch elke dag nieuwe dingen om Je heen en in de kranten?" verzucht hij. Weekblad Een van die Ferrée-ideen is zeker ook het duurste en kleinste weekblad i'an Europa, dat Hij uitgeeft. Als Ferree er over praat, speelt er een glimlach rond zijn mondhoeken. Het is een blad (klein offset) met een bladspiegel van 17 bij 25 cm met acht vellen waarvoor de abonnee f 350 per jaar moet beta len. Waarom een dergelijk bedrag? Ferrée: „Het is vaak makkelijker veel te schrijven dan te weinig. Op de laat ste pagina yan bet februarinummer Hoe dan ook, dit kabinet heeft zijn >ede zijden. Te weten: de neiging tot Het kabinet-Cals heeft daarentegen wel een beleid, het heeft een bepaald beeld van hoe de toekomstige ontwikke- ling eruit zou moeten zien. Het belang- tie. het bevolkingsvraagstuk, de titula- rijkste punt van het huidige regerings- tuur, en gelukkig een voortzetting dige situatie klein land in Europa? De aanschaf van atoomduikboten en in standhouding van gro te oorlogsbodems is voor Nederland uit de tijd. Onze land- en luchtstrijdkrachten moeten uitgerust wor den met het modern ste materiaal maar weer afgestemd op onze ligging. Waar blijven de plannen om alle Ne derlanders te laten de- ïSSWxvaSSw len in de technische mogelijkheden met be trekking tot de radio en televisie? Wij kunnen toch zonder bezwaar in geheel Nederland de TV- uitzendingen opvangen uit de Verenigde Staten, Engeland enz.? Waar blijven de plannen om alle klei ne gemeenten op te ruimen? Zij passen niet meer ln deze tijd. Wanneer wordt ingezien dat alle vormen van plannh H. D. SCHOUTEN mogen we stellen dat minister Bot nog steeds niet overtuigde van zijn steden onmisbaarheid. Een van de zwakste leid? plekken zit in de financiële hoek. Voor De grote verantwoordelijkheden staan •hogingen kun je be- hl r op het pe, Nederland moet toch mppr dan dat! Maar - - r verschillende grip hebben moet dat zo extreem Men wenst matiging van de particulier, maar bij de regering kan het niet op! leefbaar blijven bij SEÏ' =30^®» sterk toene- Wanneer komt er een duidelijk beleid tot stand ten aanzien van de inflatie? En dan het gescharrel met de voorge- Hoe is de stille armoede niet sinds 1 nomen verhogingen. Wel belastingverho- januari toegenomen bij hen die moeten ging op schoeisel en textiel, dan weer leven van alleen maar AOW of soms van besprekingen, terugtrekking van be- een klein kapitaal? Draagt de vakvereni- paalde verhogingen enz. Per vergissing ging bij de loononderhandelingen ten nota bene de schoenreparatie belast. Wa- behoeve van werkende Nederlanders re dit een ander kabinet geweest, dan ook niet de verantwoordelijkheid voor had de hoon van de heer Vondeling nog de niet-werkende? weken via Vara, NW en Vrije Voïk Zo zou ik door kunnen gaan. Maar nageëchood. laten we hopen dat tot 1967 toch nog ti duidelijk beleid zichtbaar wordt. JAC. HUIJSEN dat de gemeenschappelijke welvaart moet meegroeien met de particuliere welvaart, en dat het grootste tekort op het ogenblik bestaat in d«» sektor van de deerd om zijn goede wil gemeenschappelijke welvaart. Nietwaar prestaties, en dan zijn heleboel auto's, maar verhou- prettige zaken image-building Een kabinet wordt echter niet gewaar- Beschamend Beschamend is het zogenaamde ..open" radio- en tv-beleid van minister Vrolijk. Hier wordt van openheid en vernieuwing -esproken. terwijl de ken, schildert zijn image wat vlot bij. met uitdrukkingen als „Kouwe Kak" en verwaterd republikeinse kreetjes. Nederland hee'i behoefte J. H. J. Rose (ARP) dingsgewijs te weinig wegen. Zo zijn ei de verpakking van de prestaties. Voor vele voorbeelden te noemen. Er mag uil het uiterlijk heeft deze regering met - Bepaald ook in tegenstelling met zijn 0(2£ nunder Engelse geestverwant Wilson, die im- ■ermelden.^ Tc eerste populaire maatregelen durft te nemen en ook zichzelf durft te blijven. Toch is dit blijken, dat goede gemeenschapsvoorzie- zijn image-building oog (gehelmd per uiterlijk heeft deze regering met alles siechts franje en geen beleid, zodat ningen óók welvaart zijn. Nu moeten onderwijs, wegen en al die dingen ook betaald worden. Je kunt natuurlijk willen, dat er meer wordt arrogant dat toch komt helicopter ten hove verschenen enz.). De presentatie Is trouwens ronduit en showerlg. De arrogantie de minis ter-president, die i het kabinet e aanvallen. Gescharrel i de inhoud. Ov De onderlinge liefde van de coalitie partners is ook al niet overweldigend Toen de motie-Beernink aan de orde kwam over de temporisering van de uitgaven, beten de niet-socialistische coalitiegenoten zich op de tong om niet voor te stemmen. ge verkiezingsprogramma's doen dat het niet gegeven ls te kunnen luisteren. i het woord heeft, maar die buitenlandse politiek wil ik z ,_.JW alle kabinetten SBHBHHHMPPW is Hoe vaak onderbreekt hij niet «ijn te- nog slap en ongeïnspireerd,.... maar wel gen ook nog wel Wat de ontwikkelingshulp aangaat, rooral dat van de KVP. Onmogelijk het niettemin toch. zoals zelfs de KVP genstanders. Denk alleen donders goed weet. Volgens mij zijn de Indiening van het plan „Joekes" (overi- In elk geval vormt de slepende radio i t.v.-kwestie een band. die een voorlo- ijgen, die pig voortbestaan van deze regering waarborgt, hoewel de Statenverkiezin- invloed kunnen Jac. Huysen. (CHU) J. H. J. ROSE ring-Cals kreeg zij primair de opdracht mee het omroepvraagstuk wettelijk te regelen. Hieraan moet het kabinet j echter voortdurend herinnerd worden, en niet alleen door de oppositie. Het belangrijkste beleidspunt is tot nu toe geweest de uitgaven voor allerlei dringende collectieve wensen te verho gen. Nu wordt ons door velen voorgeto verd. dat dit progressief is. en wie daar op dit moment tegen is. zou conserva tief zijn. Omtrent de wenselijkheid om aan deze voorzieningen iets te doen be staat in alle zich gouvernementeel opstellende partijen, waaronder ook de CHU en de VVD geen verschil van me ning. Verschil van mening bestaat er tussen het kabinet en de VVD ten aanzien van het tempo en de omvang van de uitgavenstijging. Dit heeft niets te maken met de opge schroefde tegenstelling progressief-con- servatief, wel Iets met al of niet verant woordelijk beleid bij de huidige stand der conjunctuur. In de overspannen con juncturele situatie past de overheid een financieel gedrag, dat ons aller reële wclvaartsverhef.erlng niet via dp achter deur aan de hollende inflatie ver dwijnt. De aangewakkerde stemming van de bomen groeien tot de hemel, wordt ons iedere dag duidelijk indien wij horen van hoge looneisen en dito prijsverho gingen. Het kabinet Marijnen daarentegen ginjj van het naar mijn mening gezonde beginsel uit. dat er prioriteiten gesteld moesten worden, aangezien niet alles tegelijk kan. Gelukkig kwam een der oppositiepar tijen met een alternatief, waarbij men de après nous le déluge-stemming (zie o.a. de belastingspaarbrieven) een halt wil toeroepen. Niet in de trant van de CHU van „wij zijn tegen" de uitgaven verhoging, maar weten zelf niet waar dan wel bespaard moet worden. Het plan-Joekes geeft aan waar bezui nigd kan worden. Bij de befaamde ver schuiving van 15000 woningwetwonin gen naar de vrije sector, zou, indien dit kabinetsbeleid werd. dit jaar circa 100 min en ln volgende jaren 480 min bespaard kunnen worden. Deze 100 min ls altijd nog meer dan de 70 min van de regeringsbesparing, en hierbij zou het aantal te bouwen woningen bij deze verschuiving niet in gevaar zijn gebracht. In de vrije sector en op de kapitaalmarkt was dan nog voldoende ruimte aanwezig geweest om dit pro gramma te verwezenlijken, zeker wan neer men kijkt naar het stuwmeer van aanvragen voor een bouwvergunning. En minister Bogaers zou een stapje ver der zijn gekomen bij het na te streveu vrijere bouwbeleid. H. D. Schouten (VVD),

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 18