TV RADIO Nederland: 14de plaats op de wereldranglijst ASPIRIN® Twintig radioreporters verslaan het huwelijk Spion aan de muur VRIJDAG 11 FEBRUARI I960 Nu in totaal 123 tv-landen Koningsgambiet De NCRV zendt vanavond weer een gedeelte uit van de serie Koningsgambiet, een produktie van de BBC waarin stukken van Shakespeare zijn verwerkt. In deze aflevering ziet u de James Bond-acteur Sean Connerv als de driftkop Henry Percy tijdenn het be wind van Hendrik IV in opstand tegen de Kroon. Op deze foto: Henry Percy met zijn vrouw, die gespeeld wordt door Patricia Henegtian. Percy, telg uit een invloedrijk geslacht, komt troost en moed bij haar zoeken. Commentaar Overladen Uit het nogal overladen televisie programma van de VPRO dat ons gisteravond tal van mensen echt of gespeeld) in vele situaties toonde, zijn ons twee dingen werkelijk bijge bleven: de schitterende manier waar op de actrice Ina van Faassen een cabaretliedje presenteerde in „Mensen kijken" en de bizarre confrontatie met het „mam-monisme" in het wrange stuk van Albee „De droom van Ame rika". De andere mensen naar wii we mochten kijken zijn we in de loop van de avond vergeten, behalve de krantenbezorgster die zo kranig as sisteerde bij een onverhoedse geboorti en daarvan haar naïeve verslag gaf. De film „Jongens, jongens wat een meid!" vonden we niet zo erg leuk. Hierin frappeerde alleen de moeite welke Pim de la Parra en Wim Ver stappen zich hebben gegeven om zo veel mogelijk cameratreffertjes en onmogelijke speleffecten nog tot een soort koldergeheel te breien, dat eindigde in een reeks sex-opnamen van Shireen Strooker, die plotseling deed vermoeden dat alles misschien moest worden herleid tot de onvol daanheid en ontevredenheid van een modern meisje dat om een of andere reden uit de normale koers was ge raakt. Niettemin kwamen wij van het kunstwerk helaas niet onder de in druk, hoewel het toch een film was, in opdracht van de VPRO gemaakt. Wel ondankbaar jegens de VPRO dus. C boeid hebben wij gekeken naar he' eer knap geconstrueerde en na loos gedialogiseerde Amerikaanse spet, door de toneelgroep Studio met Loudi Nijhoff in een gastrol (haar zoveelste creatie van een onaangename bejaarde dame) uitstekend opgevoerd. Dat we door grove taal moesten heen- bijten verwonderde ons niet: dat is nu eenmaal een van de voorwaarden bij het absurdistische toneel. Wel had de VPRO het aantal vloeken tot dan nog maar meer rauwe uitdrukkingen dienen terug te brengen. Men moet dit stuk in zijn symboliek zien, geen maatstaven van logica aan leggen. Dan is het als tijdsverschijnsel toch wel waardevol in zijn bijna puri teinse moralisering op tal van be kende euvelen in de hardheid en gewetenloosheid van een welvaarts taat, waarin het geestelijk leven is doodgedrukt. De ontmoeting met de filosoof dr. Kwee stelde enigszins teleur. in| uitermate ingewikkelde bewoordingen attendeerde hij slechts op zeer alge mene grondslagen voor een betere samenleving en daarvoor was bij vele herhalingen zoveel tijd nodig, dat het gehele betoog zeer aan de oppervlakte moest blijven. daar staat BAYBZ achter AVRO bereidt >veer jeugddag voor Etherreclame in tachtig staten (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In januari van dit jaar telde men in totaal 123 te levisielanden over de gehele we reld. Daarvan zijn er 21 met een officieel geregistreerd kijkersaan- tal boven het miljoen. Nederland bezet in deze rij met 2,1 miljoen de 14e plaats. In 80 landen maakt men gebruik van televisiereclame, Nederland staat op de nominatie om het 81ste te worden. Nog altijd blijft Amerika het groot ste televisieland, met nu 67,2 miljoen geregistreerde ontvangtoestellen, maar de vergelijking met andere landen gaat mank, omdat dit land zoveel sta ten in zich verenigt. Daarom volgt in rangorde Japan met 21 miljoen officiële kijkers: dit enorme hiaat is nooit te overbruggen. Engeland is met 14,6 miljoen de Sov jet Unie voorbijgestreefd, want deze haalde juist 13,5. Boven de 10 miljoen staat dan alleen nog West-Duitsland: 11,2. Canada is met 9 miljoen „volte- kend", tenzij de kijkers zich mi tweede toestellen gaan aanschaffen. Frankrijk volgt met 6 miljoen, dan komen Italië (5,6), Oost-Duitsland (3,2), Polen (2,5), Brazilië (2,4), Tsje- choslowakije (id.), Zweden (2,2) er Nederland (2,1), direct op de hielen gezeten door Australië met 2 mil joen. U ziet dat ons kleine land een uitste kend figuur slaat op internationaal ni veau. Vermeld dient nog te worden dat in het enorme, dichtbevolkte Chi na, waar de televisie zeer moeizaam, voornamelijk als regeringsapparaat, van de grond komt, nu pas het eerste miljoen is bereikt. COMMERCIEEL Regelmatig neemt het aantal landen dat de commercie in de televisie heeft opgenomen, toe. Hierbij dient echter onderscheid te worden gemaakt tussen commercieel geëxploiteerde zenders en reclameboodschappen in van spon sors onafhankelijke programma's. In Noord- en Zuid-Amerika kent men vo op commerciële zenders: dat is de oorspronkelijke opzet geweest altijd zo gebleven. Alleen uitsluitend educatieve zenders zijn commercievrij, althans door middel van reclame. Zij bedruipen zich (rijkelijk) van de cur susgelden welke worden geheven. Van HILVERSUM De AVRO is weer druk bezig met de organisatie van een radiojeugddag. welke op dinsdag 12 april a.s. wordt gehouden. Dat zal de zesde keer zijn. Niet alleen Minjon- ners (leden van de AVRO-jeugdom- roep) maar ook elke andere radio-ama teur, meisje of jongen, beneden 25 jaar, kan meedoen. Evenals vorig jaar zal de jeugddag het karakter van een wedstrijd heb ben, doordat deelnemers proefopna- men kunnen maken op eigen appara tuur en de bandjes inzenden. Wie er meer van wil weten, informere maar eens bij de AVRO. Het moeten platenprogramma's met originele aankondigingen worden, maar het geheel mag niet langer dan 20 minuten tijd in beslag nemen. Acht finalisten uit deze wedstrijd treden aan voor een vakkundige jury, die de winnaar of winnares uit hun midden kiest. Deze krijgt het predikaat „Topperspil 1966" plus een radiotoe stel als prijs. Early Bird krijgt veel sterkere vervanger (Van onze radio- en tv-redactie) NEW YORK De internationale maatschappij voor telecommunicatie ComSat, die de satelliet Early Bird heeft gelanceerd, wil deze vervangen door eon veel sterker ruimtetuig, dat twintig maal zoveel capaciteit als het huidige „vroege vogeltje" bezit. De nieuwe satelliet zou meer dan 1500 kg wegen en een levensduur van meer dan 5 jaren moeten hebben. Ook deze zal gelijk met de aarde draaien en dus ten opziohte van haar een vaste plaats innemen. Early Bird heeft een capaciteit van televisierelais in twee richtingen of 240, eveneens transatlantische, tele foongesprekken. Nummer 2 zou dus ook op televiisegebied een hele omwen teling betekenen en het zal dan moge lijk zijn, de programma-overbrenging minder kostbaar te maken. De maatschappij heeft aan diverse fabrieken prijsopgaven gevraagd. Ieder heeft anderhalve maand de tijd gekregen om te antwoorden. Naïeve schilderkunst nu in VARA-studio de les-zenders wordt ongelooflijk veel gebruik gemaakt. De cursussen lopen van „lezen en schrijven" voor de ver afgelegen, nog aan analfabetisme onderhevige plaat sen tot volledige vakopleidingen, hob- byonderwijs en universitaire colleges, welke alle gelden voor de officiële exa- Ook in Afrika komen de meeste zen ders commercieel ingesteld van de grond. De televisie is in dit werelddeel pas in opmars. Hetzelfde geldt voor Aziatische landen. Men kent daar geen vrije omroeporganisaties zoals bij ons. De omroep is een staatsaangelegen- heid, of wordt door speciale maat schappijen geëxploiteerd. Vele Europese landen huldigen het systeem van reclame in de ether, hoe wel Engeland sinds lang een commer ciële zendmaatschappij met de nodige dochterondernemingen, over het gehe le land verspreid, kent. Veertien Europese landen hebben op het ogenblik reclame in de ether: Oostenrijk, Finland, West-Duitsland, Gibraltar, Engeland, Ierland, Italië, Luxemburg, Malta, Monaco, Portugal, Spanje, Zwitserland en Tsjechoslowa- Nederland kan dus het 15e wor- Maak een gebaar naar hem of haar. die u na aan het hart ligt. Geef of stuur bloemen - een attentie die altijd op prijs wordt gesteld, zeker op Valentijndag. J>Zeg het met bloemen Wie naam heeft moet zingen.... (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Men moet alleen zingen om naam te maken, maar als men langs andere weg naam heeft ver kregen, moet er beslist ook voor de plaat worden gezongen. Zo heeft Pao Carthwright uit Bonanza al enkele liedjes laten opnemen en van één plaat zelfs een Franse versie gemaakt, welke hem goed van pas komt bij zijn a.s. reis naar Parijs: zijn roem vliegt hem dan reeds vooruit Bonanza's patriarch, zijn toneel naam is Lorne Greene, heeft nl. de Franse prijs voor de verdienstelijkste acteur van het jaar gewonnen, een onderscheiding welke wordt toege kend door het programmablad „Télé 7 Anderszijds heeft ook Roger Moore, ex-Ivanhoe en tegenwoordig Simon Templar, de Saint, in zijn vaderland Engeland een plaatje gemaakt. Of hij zo erg goed kan zingen, doet niet ter zake: zijn bewonderaars(sters) kun nen zijn stem nu thuis hebben. Op de ene kant van de plaat zingt Roger „Tomorrow after tomorrow" en op andere „Where does love go?" Dertien microfoons voor ja-woord (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op 10 maart zullen ongeveer 20 radioreporters op 15 plaatsen in Amsterdam ver slag doen van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De merkwaardigste verslaggeverspost is die in de gla zen uitkijktoren van de gemeente politie bij de Munt, die in de hoofdstad „de duiventil" wordt genoemd. Guus Weitzel zal zich bevinden bij het paleis op de Dam en Rieke van Epen staat op de bovenverdieping van een winkelzaak schuin naast het pa leis. Bij het stadhuis worden de re portages verzorgd door Kees Buurman. Frans Wijsen is daar samen met Leny Verstegen binnen. In de trouwzaal is Klaas Jan Hindriks, en van de plech tigheid in de Westerkerk wordt verteld door Jan Zindel buiten, Fred van Leeu wen bij de ingang en Herman Felder- hof in het koor van de kerk. j De glazen uitkijkpost op de Munt wordt HILVERSUM De fraaie expositie ruimte in het nieuwe deel van de VA- .J HHP RA-studio, waarin regelmatig tentoon-!bemand door Wim Hoogendoorn, de post stellingen van beeldende kunst wor-iin het gebouw van de PTT op de hoek den gehouden, zal van maandag 14 van de Raadhuisstraat door Goos Kamp- februari a.s. af worden gebruikt om J™*-het Doelenhotel staat Jan Derk onderdak ver.enen aan de «positie &E gen op. Ofschoon z(j over zeer betrouw bare apparatuur beschikt, wil men elk denkbaar risico uitsluiten door alle mi crofoons, versterkers e.d. dubbel aan te brengen, zodat eventueel uitvallen van het een of ander apparaat geen handicap zal betekenen. Er wordt op gerekend dat er alleen oor het uitspreken van het ja-woord door het bruidspaar al dertien micro foons nodig zijn. Behalve de twintig verslaggevers zul len op 10 maart 35 technici bij de radio- uitzendingen zijn betrokken. CONCERTED Voor het nationale programma dat de NRU verzorgt zullen er oi* 10 maart uit Vlaardingen en Maastricht rechtstreekse uitzendingen van concerten worden ge geven. Het concert in Haarlem, het zg. Hartewensconcert. wordt kort voor de uitzending opgenomen. Medewerkenden zijn het Noordhollands Filharmonisch Orkest, de Shepherds, het trio Pim Ja cobs met Rita Reys, Rob de Nijs en pia nist Joop Stokkermans met combo. In Maastricht concerteert het Prome nadeorkest onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Solisten zijn de sopraan Miz- zi van der Lans en de tenor Willy Caron. De Maastrichter Staar treedt ook op. j In de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen speelt het Metropoleorkest onder leiding van Dolf van der Linden met zang van lorry Brokken en het meisjeskoor Sweet VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.01 uur Fanclub met o.a. Donovan. 8.45 uur aflevering van het vervolgverhaal „Cesar en Cleo". 9.15 uur Amerikaanse speelfilm „De kunstbewaker". 10.45 uur interview met Rudolf Augstein. Ned. 2 NCRV 8.01 uur kijken naar nachtdieren zoals uilen en vleermuizen. 8.20 uur Literair Kijkschrift. 8.50 uur voortzetting van de Shakespeare-cyclus Koningsgambiet. 9.45 uur actualiteiten, daarna dagsluiting. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur muziek van Poulenc. 8.00 uur pianospel door de Amerikaan Jack Abram: Beethoven en Chopin. 8.45 uur portret in muziek. 9.20 uur verzoekplaten voor militairen. 10.45 uur hoorspel naar een schets van Dostojewski v„De dame die het misschien niet was", een komisch gegeven. Hilversum II VPRO en VARA 7.00 uur de rubriek Ronduit. 7.30 uur kunstrubriek. 7.50 uur middeleeuwse vagantenpoëzie, gezongen en gespeeld. door John ie Carré ©Victor Gollancz „Tja, inderdaad", antwoordde Control, alsof Leamas daar een juiste domerking gemaakt had. „Het is heel ongeluk kig. Heel... ik veronderstel dat die vrouw hem heeft ver raden Elvira?" „Dat kan wel." Leamas was niet van plan hem te vragen hoe hij dat van Elvira te weten was gekomen. „En Mundt liet hem neerschieten", voegde Control eraan toe. „Precies." Control stond op en scharrelde door de kamer op zoek naar een asbak. Hij vond er een en zette die onhandig tussen hun stoelen op de grond. „Hoe voelde je je? Ik bedoel toen Riemeck neergeschoten werd? Je zag het gebeuren, is het niet?" Leamas haalde zijn schouders op. „Ik had behoorlijk de pee in", zei hij. Control hield zijn hoofd scheef en deed zijn ogen half dicht. „Je moet toch meer gevoeld hebben dan alleen maar dat? Je was toch zeker wel overstuur? Dat zou tenminste begrijpelijk zijn." „Natuurlijk was ik overstuur. Wie zou dat niet geweest zijn?" „Mocht je Riemeck wel, als mens? „Ik geloof het wel", zei Leamas onzeker. „Het schijnt overigens niet veel zin te hebben daar verder op in te gaan", voegde hij eraan toe. „Hoe bracht je de nacht door, of wat ervan over was, nadat Riemeck was neergeschoten?" „Hoor eens even, wat stelt dit voor?" vroeg Leamas woedend. „Waar wil je naar toe?" „Riemeck was de laatste", dacht Control hardop, „de laatste van een serie doden. Als mijn geheugen me niet in de steek laat was dat meisje dat ze neerknalden in Wed ding, voor die bioscoop, de eerste. Dan was daar nog die man uit Dresden en de arrestaties in Jena. Het lijkt wel de tien kleine negertjes.) En dan nu Paul, Viereck en Landser allemaal dood. En ten slotte Riemeck." Hij glimlachte verontschuldigend. „Dat is nogal een zware omzet in men senlevens. Ik vroeg me af of je er genoeg van had." „Wat bedoel je genoeg?" „Ik vroeg me af of je moe was. Opgebruikt." Er heerste een lange stilte. „Dat moet jij uitmaken", zei Leamas ten slotte. „We moeten nu eenmaal leven zonder veel sympathie, is het niet? Maar dat is natuurlijk onmogelijk. Al die hard heid is maar vertoon tegenover elkaar, in werkelijkheid zijn we zo niet. Ik bedoel... je kunt niet de hele tijd buiten in de kou staan; zo nu en dan moet je ie wel eens even terugtrekken uit de kou... snap je wat ik bedoel?" Leamas begreep het. Hij zag de lange weg buiten Rotter dam, de lange, rechte weg, die naar de duinen leidde, en de stroom van vluchtelingen die erover trok; hij zag het kleine vliegtuigje, mijlen ver weg en de stroom die stopte en ernaar keek, hij zag weer hoe het vliegtuig op hen afkwam, rakelings over de duinen en hij zag de chaos, de zinloze hel, toen de bommen op de weg terechtkwamen. „Ik kan op deze manier niet praten, Control", zei Leamas ten slotte. „Wat wil je dat ik doen zal?" „Ik zou willen dat je nog wat langer in de kou bleef." Leamas zei niets en dus ging Control verder: „De ethiek van ons werk, zoals ik die opvat, is gebaseerd op een enkele onderstelling. Dat is dat we nooit aanvallers zullen zijn. Ben je het met dat standpunt eens?" Leamas knikte. Als hij maar niet'hoefde te spreken. „Dus doen we onaangename dingen, maar we zijn in de verdediging. En dat, vind ik, is nog steeds juist. We doen onaangename dingen opdat de gewone burgers hier en elders 's nachts veilig in bed kunnen slapen. Is dat te romantisch? Natuurlijk doen we van tijd tot tijd wel eens heel ondeugende dingen." Hij grinnikte als een schooljon gen. „En als we de moraliteiten tegenover elkaar gaan afwegen, hebben we nogal eens de neiging oneerlijke verge lijkingen te maken; je kunt ten slotte de idealen van de ene zijde moeilijk vergelijken met de methoden van de andere zijde, ben je dat niet met me eens?" Leamas begreep er niets van. Hij had de man al vaker een hoop onzin horen uitslaan voor hij het mes erin zette, maar zoiets als dit had hij nog nooit meegemaakt. Wordt vervolgd Naïeve Schilderkunst, welke reeds in iaarsgracht en Frans de Zwaan bevindt Sixteen. Voorts werken mee het Leedy Amsterdam te zien was. «-"•-1— Op de avond van dinsdag 15 februa ri zal Henk de By zijn televisierubriek Signalement geheel wijden aan deze manifestatie van zondagsschilders. Er wordt aan deze uitzending een grote prijsvraag voor andere „naïeve" schil ders gekoppeld en daarvoor zijn vijf geldprijzen met een totale waarde van 2500 beschikbaar gesteld. Maandag opent dr. L. Gans de ten toonstelling welke werk van elf schil ders omvat. De expositie blijft in Hil versum tot en met 11 maart. zich in een radiocabine op de trappen van het Beursgebouw. De centrale post voor de radioverslag geving in het schakelcentrum in Kras- napolsky wordt bezet door Jan de Visser als chef d' équipe. Voor de montage van korte reportages voor Hilversum 3 zijn. daar ook Dick de Vree en Kees van Drongelen. Bert de Winter zal er achtergrond-informaties Trio en Mat Matthews met zijn „electro- DEN HAAG Nederland en Indo nesië hebben een luchtakkoord geslo ten dat inhoudt dat de huidige exploi taties van KLM en Garocda tussen Amsterdam en Djakarta in de toe komst worden uitgebreid. IN TWEE DAGEN In het Zwitserse kanton Aargau is een tyfus-epidemie uitgebroken. Der- De NRU bouwt de ce ntrale post voorl tien mensen, onder wie vijf kinderen, de radioverslaggeving in slechts twee da-1 zijn in een ziekenhuis opgenomen. Hilversum L 4»2 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 Limburgs symfonie orkest. 20.00 Pianorecital. 20.35 Reportag* activeringscentrum in Valken burg. 20.45 Portret in muziek. 21.05 Bespreking v. recente pu blicaties op geestelijk gebied. 21.20 Grammofoonplatenpro- gramma voor de militairen. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Grammofoonmuziek en het hoorspel: De dame die het mis schien niet was. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Deze week. praatje. 18.20 Pianomuziek. geren. 19.30 Kunstkroniek. 19.50 Radio Filharmonisch orkest, zangsolisten. 20.55 Nieuws. VARA: 21.00 Stereo: Radio Filharmonisch orkest en solist (opn). 22J0 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socia listisch nieuws In Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. RADIO MORGEN Gewijde muziek. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn. iprogr ..ie. 12.24 Marktberich ten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Lichte grai foonmuziek. 12.45 Overheids voorlichting. 12.55 Lichte gram mofoonmuziek. 13.15 Intelllgen- schooljeugd. land programma. 16.00 Muziki. Ie tombola. (17.10-17.25 Pro gramma voor twintigers. 18.20-18.30 Sportperiscoop). 18.50 Lichtbaken, godsdienstige igram ties. 8.30 Lichte grammofoon muziek. 9.00 Wiener Barockcn- semble en solist (opn). VPRO 9 40 Ontwikkelingshulp (I) praatje. 955 Vroeg leren lezer (II). praatje. VARA: 10." 135: gevarieerd 00 Nieuws), e kroniek, delingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Aktueel sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VA- RA-Varia. 13.15 Stereo: Melo dieën-Expres. 13.40 Program ma voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.55 Tussen stilstand en beweging, lezing 15.10 Klassieke orkestwerken (gr). 16.00 Nieuws. 16.02 Stere- o: Licht Instrumentaal ensem ble. 16.30 Amateursprogramma 16.55 Lichte grammofoonmu- «kjournaal. r de wedstrijd tiek. 17.30 Radioi 17.56 Nieuws Marathon. Hilversum III. 240 m FM-kanalen. NRU/AVRO: 9 Nieuws. 9.02 Solisten- en orkes tenparade (opn). 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte grammofoonmu- dc tici NRU/NCRV11.00 11.02 Lichte orkestmuziek (gr). 11-30 Muziek van Het Leger des Heils (gr) 12.00 Nieuws. 12.02 Licht platenprogramma. 12.30 Platenshow voor de tie ners. 13.00 Nieuws. 13.02 Geva rieerd muziekprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Hoogtepunten uit operettes, musicals en films (gr). 15.00 Nieuws. 15.02 Klas sieke grammofoonmuziek. 15.30 Licht platenprogramma. (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sportehow: reporta- uitslagen. TELEVISIE VAXAVOM» Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Caesar en Cle- o. TV-spel. 21.13 Uitslag literai re prijsvraag. 21.15 Enigma: De kunstbewaker. TV-comedy op film. 32.05 Zo is het toevallig ook nog eens een keer. 22.45 actuele duitse 120.01 Dié.-- tair programma. 20.20 Literair kijkschrift. 20.50 Koningsgam- 21.45 Attentie. 22.05 Dags ting. NTS: 22.10-22.15 J< 15). 11.00 Tcle- Pech onderweg (herh. les 4). 11.30-12.00 Teleac: Studle- 'oorllchtlng (herh. les 5). Huisje, boompje,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9