Erhards toekomst in de waagschaal Rennies^ Roemenië doet een beroep op de kernlanden mith meent te winnen Loena-oog kon minder zien dan een mens (jgggi Le Roy nu in staat van beschuldiging San Domingo nog steeds onrustig Geen alcohol na ondertrouw Griep...? Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. Martelmethodes van VS in Vietnam Versterking veiligheid president Soekarno alles goed i en( wer BEDRIIFSAUTO'S rai AMSTERDAM 5 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 -■ Brandend maagzuur? helpen drrekt! GENÈVE Op de Ontwapenings conferentie heeft Roemenië een be roep gedaan op de kernmogendheden, plechtig te beloven, niet de eersten te zullen zijn die kernwapens gebrui ken. SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft voor radio en tv verklaard, dat zijn land bezig is de door Engeland ontketende economi sche oorlog te winnen. De strijd om de olietoevoer is nog onbeslist. Rhodesië is voorbereid op een eventuele militai re actie. Premier Wilson heeft in het Lagerhuis ontkend, het gebruik van geweld te overwegen. Voorzitterschap CDU BONN Erhards toekomst als kanselier wordt in de weegschaal gesteld, als hij niet tot voorzitter van de CDU mocht worden geko zen op het volgende maand te hou den partijcongres. Hierover maakt men zich in Bonn zorgen, naar aanleiding van Erhards kandidatuur tegenover die van fractie voorzitter Rainer Barzel. Deze laatste staat bekend als een der pro-Franse partijleiders achter Adenauer. Hij is een der beste sprekers in de Bondsdag en zou vooral in de belangrijke Rijm landse vleugel van de partij steun ge nieten. Daar komt ongeveer een derde van het aantal stemmen vandaan. Bar zel zou Erhard verzocht hebben, zich niet kandidaat te stellen, omdat dit de partij schade zou doen. Dr. Adenauer behield het partijvoor zitterschap, toen hij in 1963 de leiding van de regering aan Erhard (voordien Pierre Harmei, de Belgische minister-president heeft het af treden van zijn kabinet bekend gemaakt. Morgen, als koning Boudewijn van zijn bezoek aan Kopenhagen (vervroegd) is te ruggekeerd, zal hij hem het ont slag aanbieden. minister van economische zaken) over droeg. Naar bekend achtte Adenauer Erhard niet geschikt als kanselier. Ook thans is hij tegen diens kandida tuur gekant. Voorts is hij thans van mening, dat de functies van kanselier en partijvoorzitter gescheiden moeten zijn. Zelf bekleedde hij veertien jaar lang beide functies tegelijk. MOSKOU Het camera-oog van de Loena-9 heeft minder van het maanoppervlak gezien dan een mens zou kunnen. De Loena was nl. maar 60 cm hoog. Deze bijzon derheden werden onthuld op een persconferentie van Russische ge leerden. De op de Loena gemonteerde came ra heeft maar 1.5 km van het maanop pervlak duidelijk kunnen zien. Een mens zou in staat zijn, 2.5 km. te „be kijken". De Loena woog in totaal 1583 kg. Het bolvormige pakket instrumen ten woog 100 kg. Zonnebatterijen be vatte het niet. Die waren voor de be perkte programma's van de Loena niet nodig. Er is geen poging gedaan, de temperatuur op de maan te meten. Er is een kleine wijziging geweest de positie van de satelliet tussen de uitzendingen over een periode van drie dagen. De reden hiervoor is nog niet opgegeven. De geleerden vermoe den, dat de Loena op een losliggende steen was terechtgekomen of dat er een wijziging van het oppervlak was opgetreden als gevolg van de tem peratuurswisselingen op de maan. Het panoramisch beeld van het maanoppervlak dat door de mera's van de Loena werd bestreken, bestond uit 6000 lijnen. Het vergde 100 minuten om het panorama over te sei nen. De foto's werden in vier uitzen dingen overgeseind. De Loena ver traagde zijn snelheid van 2600 m seconde tot slechts enke'.e meters per seconde tijdens de landing. Zij werd door optische instrumenten naar bene den geleid. Door gyroscopen werd de snelheid van de landing gestabili seerd. Het instrumentenpakket heeft de ra ket bij de landing afgeworpen. Deze raket is kennelijk op enige afstand terecht gekomen, omdat hij op de fo to's niet zichtbaar was. De Russische geleerden weten nog niet, op welke afstand de raket is neergekomen. PARIJS De procureur van de Franse republiek heeft de rechter van instructie Zollinger verzocht, Marcel Le Roy, alias Finville, voormalig lid van de Franse contra-spionage, in staat van beschuldiging te stellen. Dit in verband met zijn gedrag in de affaire Ben Barka. Zoals gemeld bekende Le Roy deze week, voorken nis te hebben gehad van de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider, zonder zijn superieuren daarvan op de hoogte te hebben geuteld. Later werd bekendgemaakt, dat Le Roy is gearresteérd. SAN DOMINGO Bij nieuwe beto gingen zijn gisteren opnieuw doden gevallen. Een politieman werd doodge- stoken en een 18-jarige betoger werd 'neergeschoten. Het dodencijfer steeg I tot 9. In nagenoeg alle straten patrouil- I leren eenheden van de politie en de Interamerikaanse vredesmacht. Spoorwegman redt knaap het leven UTRECHT Door snel ingrijpen heeft de NS'er P. H. Bartolomeus, werkzaam bij de dienst weg en wer ken, gistermiddag het leven gered van de 18-jarige knaap J. Maassen uit Ge leen. De jongeman, werd even voor Sit- tard door een reizigerstrein gegrepen. Hij werd daarbij zwaar gewond. Onder meer liep hij een slagaderlijke bloeding op aan het been. Door het bloed snel te stelpen redde de spoor wegman de jongen het leven, aldus het oordeel van de arts die de jonge man later in het ziekenhuis behandel de. BAARN Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen na hun ondertrouw in het Baarnse stad huis een kop koffie aangeboden krij gen en geen alcoholhoudende dranken. In Baarn is sinds anderhalf jaar een regeling van kracht die bepaalt dat op gemeentelijke recepties geen alcohol mag worden geserveerd. Van deze be paling zal bij de ontvangst van het prinselijk paar door de Baarnse ge meenteraad niet worden afgeweken. In Baarn heerst intussen grote be drijvigheid nu de dag van de onder trouw (volgende week donderdag) na dert. Alle verloven van de politie zijn voor die dag ingetrokken. Dat houdt in dat veertig man gemeentepolitie die dag in dienst komt. Daarnaast kan hoofdinspecteur Backer rekenen op twintig reservisten en vijftig man rijkspolitie uit de omliggende gemeen ten. De restauratie van het gemeentehuis is tot grote opluchting van de ambtena ren vrijwel voltooid. Burgemeester Van Beeck Calkoen heeft de'hortula- nus van het Baarnse Cantonspark, de heer Muyser, verzocht voor een passen de bloemversiering in de. trouwzaal en op het bordes te zorgen. Op de tafel in de trouwzaal zullen in ieder geval twee voorjaarsstukjes worden ge plaatst. Zes procent meer voor GSWers DEN HAAG De lonen voor de werknemers in de Sociale Werkvoor ziening zullen met terugwerkende kracht tot 3 januari 1966 worden verhoogd met 6 procent. Daarin is begrepen de huur- compuensatie per 1 januari 1966. De vakantietoeslag is verhoogd met 2 pro cent. Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid bekend ge maakt. Verder zijn de lonen gecorrigeerd in verband met de loonontwikkeling in 1965. Alle tot nog toe in de vorm van een bijslag gegeven huurcompensatie zijn in de lonen verwerkt Maggie (130) iveet nog heel veel... JOHANNESBURG In Graaff Reinet in Zuid-Afrika woont Maggie, die zegt 130 jaar te zijn en die zich nog alles kan herinneren van de boerenoorlog en zelfs over de „kaffer"-oorlo- gen, waarvan de eerste in 1877 uitbrak, spreekt alsof het giste ren gebeurde. Maggie herinnert zich hoe haar ouders met haar uit Trans kei vertrokken in een tijd dat de stamhoofden de kinderen aan slavenhandelaren plachten te verkopen. Twee feiten zijn haar echter ontschoten, namelijk de mand waarin zij werd geboren en haar huwelijksdatum. Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering: óók voorkinderen! l/ei&uw o/> "3 En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter Ex-sergeant onthult: Pentagon spreekt bewering tegen WASHINGTON Volgens een vroegere sergeant van het Ameri kaanse leger die bij het korps voor speciale diensten in Zuid-Vietnam heeft gediend, passen de Amerikanen in dat omstreden gebied communis tische martelmethoden toe. Deze ex- sergeant, de 34-jarige Donald Duncan, verklaarde gisteren tegenover verslag gevers in Washington dat de meeste Vietnamezen pro-Vietcong en anti- Saigon zijn. Het Amerikaanse minis terie van defensie heeft zich na het bekendworden van Duncans bewerin gen gehaast ze tegen te spreken. Duncan zegt getuige te zijn geweest van wreedheden, toen gevangenen voor ondervraging aan. het Zuidviet- namese leger werden overgedragen. De opleiding bij de speciale dienst is gericht op het organiseren van DJAKARTA De militaire autoriteiten in Indonesië overwe gen maatregelen ter versterking van de veiligheid van president Soekarno, zulks met het oog op een toenemende^activiteit van „vij anden van de revolutie". Men zal alles in het werk stellen om de orde en rust te kunnen handhaven, zo schreef het blad van het Indo nesische leger gisteren. Intussen heeft generaal Gintings gewaar schuwd dat er telkens meer teke nen zijn die duiden op pogingen president Soekarno ten val te brengen. alles &kan met CElat^iO^ifr vraag lijmwijzer in de winkel België B" onze Zuiderburen bleek een kabinetscrisis niet meer te ver mijden. Koning Boudewijn moest een dag eerder uit Denemarken naar zijn land terugkeren om het ontslag van premier Harmei te kunnen aanvaarden. Het zal moeilijk zijn, uit de impasse j te geraken. Het artsenconflict is nl. niet de enige hinderpaal voor over eenstemming. Economische factoren hebben de spanningen vergroot, na dat beide regeringspartijen mei vorig jaar aanzienlijke verliezen hadden geleden. De socialisten hebben het op een kabinetscrisis laten aankomen, om dat zij beseffen een sterke troef in handen te hebben met hun verzet tegen de eisen van de artsen. Als het nu tot vervroegde verkiezingen mocht komen, zouden zij wellicht j iets van het verloren terrein kunnen terugwinnen. Zij realiseren zich echter eveneens,! dat die verkiezingen hun geen meerderheid in het parlement zou den verschaffen. Zij zouden 'toch weer aangewezen zijn op samen-1 werking met de (rk) Christelijke Volkspartij. Vandaar dat zij moge lijk meer verwachten van een rol in de oppositie, als de CVP voorkeur zou geven aan een coalitie met de Liberale partij. Echter zal de CVP zich nog wel even bedenken, voordat zij een der gelijke stap doet. Aangenomen mag worden, dat ze eerst alles in het werk zal stellen om de kloof tussen j CVP en BSP te overbruggen. De badplaa's Scheveningen is in de verhalen van de oudste generatie altijd een oord van distinctie, rust. een tikkeltje :jdelheid en eet- en drin- genoegens geweest. De Pier was een paradeplaats, waar hoffelijke heren i en elegante dames misschien een ietwat ondeugend spel speelden met lonkjes en flirt, maar daarbij nimmer het gamma van goede manieren verga ten. De Hagenaars gingen er heen om te zien en vooral om gezien te worden. De overige Nederlanders en de bui tenlanders kwamen er van jaar tot jaar de gezonde zeelucht halen, omringd door decorum en al naar ge lang van hun leeftijd de dag indelend met slapen, flaneren, baden, eten en borrelen. Veel slapen, veel eten. Ze kenden elkaar en dikwijls ook eikaars familie en vrienden, want het was één kring. Een kring, die na de Tweede We reld oorlog niet meer bestond. Althans niet meer in dezelfde samen stelling. Er kwamen nieuwe en vooral andere rijken en de kleine man was geen onderdanige zielepoot meer. die op veilige afstand van he* chic gedoe bleef. Maar Scheveningen was nog wel Scheveningen. Zelfs zonder pier. Met terrasjes en de man die molentjes verkocht, die hij gestoken had op een groot rad van stro. Men kon er rustig gaan dineren met het uitzicht op Maar één dinerterras heeft de ruim te nodig van tien eettroggen met laad- jes, die we automaten plegen te noe men en waar bruingekorste meelpij pen croquettcn heten. Er moesten biertenten komen en vermaak voor al. Van twee walletjes De nieuwe pier zou geen flaneer- oord meer worden, maar een pret park. Scheveningen moest populair En het is allemaal zo gebeurd. Scheveningen is nu een populaire badplaats, waar de patates geuren en de afschuwelijke souvenirs wegvlie gen. Maar tegelijkertijd is Den Haag gaan broeden op grootse plannen. De moderne mens congresseert. En ieder congres brengt een stoet vreemdelin gen van dikwijls zeer hoog gehalte. De congrescuituur in Den Haag is dan ook uniek Niet alleen kan elk congres rekenen op adviserende en of daadwerkelijke steun van gemeente zijde, bovendien bezit Den Haag een damescomité Den Haag Ontvangt, dat zich ten doel stelt (geheel belangeloos) om de echtgenoten van de congreshou- dende heren een interessant program ma te bieden van uitstapjes, te helpen bij winkelbezoek, voor te lichten bij de bezichtiging van musea e.d. Maar elk congres moet een onder dak hebben en daar wringt het nogal eens. Dus is na jaren dokteren een groots plan gekomen voor een con gresgebouw van allure. Iedereen kon tevreden zijn. Dat zou men zo denken. Maar nu komt de klap. Dr. Paul Risch, Zwitser en wetenschappelijke beschouwer van de kunst vreemdelin gen te trekken, heeft een rapport uitgebracht over Den Haag (en dus Scheveningen» als congresstad. Den Haag prima: Scheveningen best.... mits... er een nieuw Schevenin gen komt. Een rustig oord, een plaats met stijl. Had dr. Risch Scheveningen voor de oorl.<g gekend, dan zou hij wellicht gezegd hebben: zoals het vroeger was. Daar zitten we nu: een deftig con gresgebouw en een pretpark. Van twee walletjes is het altijd moeilijk eten. D militaire commandant van Sumatra heeft de vorming van een Soekar- no-frontn zoals dat was voorgesteld door minister Soebandrio, verboden. Elke po ging tot vorming van een dergelijke orga nisaties zal worden beschouwd als gezag sondermijning. De commandant van West-Java had het front al eerder verbo- Voorts wordt nog uit Djakarta verno men dat Indonesië bezig is met het vor men van een luchtlandingsdivisie, die zal bestaan uit parachutisten van het leger, de luchtmacht en de politie. Als deze divisie gereed is zal Indonesië gevecht seenheden met zware en lichte bewape ning kunnen overbrengen. De divisie komt te staan onder het opperbevel en gebruik kunnen worden in het raam var de politiek om Maleisië te „verplette' Gemeenten kunnen ontvanger ontslaan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag met algemene stemmen verenigd met een wetsont werp, dat de gemeenten de vrijheid geeft om hun financiële administratie en kasbeheer naar eigen inzicht te re gelen. Dit kan consequenties hebben voor de positie van de plaatselijke gemeen teontvanger. De gemeenten zijn vrij hem te handhaven dan wel eervol te ontslaan, in welk geval hem wacht geld moet worden toegekend tot een andere passende functie voor hem is gevonden. De gemeenten kunnen ook een zg. „uitsterfregeling" toepassen, volgens welke de functie van gemeen te-ontvanger slechts wordt gehand haafd totdat degene die ze thans uitoe fent, met pensioen gaat. In dat geval wordt geen opvolger benoemd. Bij de beantwoording van de verschillende vragen zei minister Smallenbroek (bin nenlandse zaken) te verwachten, dat de gemeenten in hun wachtgeldregelin gen een welvaartsvastheidsclausule zullen opnemen, die zeker niet ongun stiger'is dan die welke voor de rijksre geling geldt. Int. School voor wijsbegeerte in 'f goud AMERSFOORT De Internationale school voor wijsbegeerte te Leusden be staat een halve eeuw, een jubileum dat zaterdag op bescheiden wijze zal worden gevierd. De Amersfoortse zakenman J. D. Reiman richtte de school op. met als doel stelling die heden nog geldt de verdieping van levens- en wereldbeschou wing in een onafhankelijk instituut. De school staat derhalve geen richting voor, al staat ze wel open yoor alle richtin- guerrillabewegingen in andere landen, waarbij de nadruk wordt gelegd op het feit dat guerrillastrijders geen gevan genen maken. ..Ons werd voortdurend verteld: je hoeft ze niet zelf te doden, laat dat maar aan je inlandse collega's over". Volgens de sergeant was er een be paalde cursus in Russische martel methodes ter verkrijging van inlichtin gen van gevangenen. „Als we op de man af vroegen of we die methodes moesten toepassen, was het antwoord: dat kun nen we je niet zeggen." De Amerikaanse moeders zouden dat niet goedkeuren, aldus de sergeant, die de beschuldiging uitsprak dat dergelijke en nog veel wredere methodes aan de Amerikaanse soldaten worden onderwezen, maar dat de Vietcong er van wordt beschuldigd Het Amerikaanse Pentagon heeft later meegedeeld dat in tegenstelling tot het geen Duncan heeft beweerd geleerd wordt ,,dat marteling een domme en ondoelmatige manier is om inlichtingen te krijgen". Zowel de vroegere com mandant van de speciale dienst, gene raal Yarborough, als de huidige bevel hebber, generaal Stilwell, ontkennen dat er onderricht wordt gegeven in martel methoden. Wat de Vietnamese crisis betreft kan nog worden gemeld, dat de premier van India, mevrouw Gandhi, niet in staat is een oplossing van de kwestie naar voren te brengen. Zij heeft dat gisteren op het jaarcongres van de Indiase congrespartij meegedeeld. Zij verklaarde verontrust te zijn over deze oorlog, maar dat haar land als voorzitter van de internationale controlecommissie voor Vietnam geen stappen kan doen. Deze verklaring moet worden gezien als een reactie op recente berichten, dat India een boodschap van de Noordvietnamese president Ho Tsji-1 Minh had ontvangen met het verzoek i invloed aan te wenden tot beëindiging van het conflict. Afdeling verdwijnt maar index blijft ROME Paus Paulus heeft de afde- „index", de lijst van boeken, die rooms-katholieken niet mogen lezen, be waren, kopen, verkopen of versprei den. Dat blijkt uit het pauselijk jaarboek stemming met de geleidelijke reorganisa tie van de congregatie voor de geloofs leer (het heilig officie). Het betekent in ieder geval niet, dat nu ook de index zelf is afgeschaft. Op het concilie is wel de suggestie gedaan, om de index af te schaffen. Bis schoppen spraken van een schandaal in de ogen van niet-rooms-katholieken, van dictatoriaal optreden. Boeken werden door het officie op de index geplaatst, zonder dat de schrijvers dikwijls gehoord Boeken worden op de index geplaatst, omdat zij beschouwd worden als ketters, of als gevaarlijk voor de kerk of de goede zeden. Bij de laatste telling kwa men ongeveer vijfduizend boeken op de index voor. Hieronder zijn werken van Sartre, Gide en Simone de Beauvoir. Het iaarboek laat verder zien, dat er 99 kardinalen, 2.006 residerende aartsbis schoppen en bisschoppen en 1.770 titulai re zijn. Bij het Vaticaan zijn 49 ambassa des en 13 gezantschappen. Leerplan vreemde talen wordt bestudeerd DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide heeft gisteren de commissie vreemde talen geïnstalleerd. Voorzit ter van de commissie is prof. dr. G. Storms. De opdracht luidt om „bouwend op de principes die aan de wet op het voortgezet onderwijs ten grondslag lig- gen, voor de verschillende schooltypen j na te gaan in hoeverre de ontwikkelin- I gen die zich in de laatste 50 jaar in de i algemene taalwetenschap hebben voor gedaan voor het onderwijs vruchtbaar kunnen zijn". Ook moet worden onder zocht welke didactiek gewenst is. i waarbij de vondsten van de leer- en ontwikkelingspsychologie betrokken zouden kunnen worden. Prof. Storms zei in zijn antwoord dat het de vraag ls of het vertalen als enige test in de eindexamenopgaven gehandhaafd moet worden. Tevens gelooft hij dat het talenlaboratorium zich een blijven de plaats in het onderwijs heeft ver-1 worven. Songfestival Zijn wij muzikaal werkelijk zo volkomen gedegenereerd, dat men Milly Scott met haar liedje naar Luxemburg zendt? Laten wij ho pen, dat de mening van de jury niet die van de „gemiddelde Neder lander" is. Aan het applaus te ho ren, had het publiek tenminste een betere smaak (Helen Shepherd, the Luckberries). Jammer, dat we ons desondanks (ook wat betreft de pre sentatie) in Luxemburg belachelijk gaan maken. Maar misschien weet de internationale jury Milly Scott beter „op haar nummer" te zetten. Tegenwoordig denken er maar al te veel, die nooit aan een begin zullen toekomen, dat ze er al zijn. Capelle aan den IJssel P. de Bruyn Christenen (3) Van een christen wordt inder- daad allereerst gevraagd Gods Woord te onderzoeken. Maar, heer J. B. Schipper, naast de Bijbel moe ten wij, om geestelijk getraind te worden, bestuderen, wat onze voor mannen ons aan goede uitlegkundi ge werken hebben nagelaten. Ik noem er een paar: K. Schilder, Cal- vijn, Augustinus. Ook goede apolo getische werken verschaffen ons een schat van kennis, die ons ons gehele leven bij blijft, over din gen die wij niet begrijpen. Naast de Bijbel goede ontspanningslec tuur. Kijk daarbij niet allereerst naar de titel, maar naar schrijver en uitgever, dan weet men dat men een goed boek krijgt: Anne de Vries, Ooms, Schippers, Norel, De Hartog enz. Een goed boek kan uw leven verrijken enu zelfs op de knieën brengen voor Gods troon. Alphen aan den Rijn K. Kok Dwaasheid (IS) Dwaasheid noemt men het, als de onderneming financieel bijdraagt aan de vakbondsactiviteiten. Maar dan is het ook dwaasheid, als er gelden van de onderneming worden gebruikt ten behoeve van de werk geversorganisatie. De dwaasheid is groter van hen, die loslopen en zich onttrekken aan verantwoordelijk heid en zo de zeggingskracht ver zwakken van de vakorganisaties. Het is geen dwaasheid, om u te verbinden aan de christelijke vak beweging, die ook in deze tijd de wegen en middelen tracht te vin den, om zowel in binnen- als buiten land de gezinnen te beschermen en zoals voorheen ds. Talma het zei: „voor het volk om Christus' wil!" Hoogvliet C. van Dijk von licht bestel tol iwnnr transport bedrijfsautomobielen chassis aanhangwagens|opleggers|autobussen| touringcars)bestelwagens|microbussenj combinatiewagens (ziekenauto's en auto's voor brandweer, reinigings- en andere bijzondere doeleindent acce ssoires onderdelen gereedschappen} garage-uitrustingen geo'penjd van 10-17»uur en van 19-22 uuE'Zatertfajfen zondag van 10-17 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5