Leidse Courant Kerken en naties op jbres voor hongerend India Winter teistert nu het westen Rode Kruis: ton voor Vietnam Driemaal ging vandaag oproep tot helpen de wereld in Wereldraad: in 3 jaar tien miljoen gulden Volgende week woensdag /worden er vragen over gesteld amerleden verbaasd over postzegelaffaire5 Dr.E. C. Blake volgt Visser 't Hooft op South America stond in lichterlaaie Snelle hulp uit cle Hoek Commentaren Ook LSD valt voortaan onder de opiumwet Vrflda* 11 februari 1966, 46*te Ji ijrtcteur: F. DIEMER (eofdredseteur: Or. Postbus 76 - CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „StentvtsKch k gheblevefi mPfn hert Ju teghenipoet I" p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachjendienst bezorging 18.00—19.00 De dominee van de KVP —pagina 2 Loena-oog zag minder dan mens pagina 5 Het CNV heeft waardering voor de uitspraak van de presi dent van de Haagse rechtbank. Het recht van staking werd in het gisteren gevelde vonnis niet aangetast. Zie pag. 7. FIETS NOG ALTIJD POPULAIR - pag. 7 Nederland veertiende TV-land pagina 9 Beroep van Thant ROME Evenals de Wereldraad i van Kerken en de internationale s-katholieke hulporganisatie Ca- ritas hebben vandaag secretaris-gene- raai Oe Thant en de Indiase directeur- generaal van de voedsel- en land- bouworganisatie van de V.N., Binay j Ranjansen, in een gezamenlijke oproep een appèl gedaan op het wereldge- weten, om de voedselcrisis in India j het hoofd te bieden. In hun oproep zeggen zij, dat er op het ogenblik 11 tot 14 miljoen ton graan en 130.000 ton melkpoeder nodig j zijn. De toestand in India kan pas aan het eind van dit jaar verbeteren en i dan nog alleen, als de oogst goed is. DEN HAAG Voor de hulpver- ïningsacties in Vietnam is tot op eden op het gironummer 777 van et Rode Kruis f 100.000 binnenge- omen. Na de zendingen goederen, medica- enten en bloedplasma heeft het Ne- srlandse Rode Kruis gisteren een be- ngrijk geldbedrag aan het Internatio- ale Rode Kruis te Genève overge- laakt, eveneens voor de slachtoffers de oorlog in Vietnam. In verband deze acties in Vietnam is het ederlandse Rode Kruis geen speciale Ctie begonnen voor de hongersnood in idia, ook al omdat andere organisaties p dit gebied actief zijn Maar het heeft vel het gironummer 22 000 voor dit doel ipengesteld. Op dit nummer is reeds 5.000 gulden gestort. (Van kerkredactie) GENèVE Driemaal is vandaag een oproep de wereld ingegaan om India te helpen. Er dreigt daar de grootste hongersnood van de laatste eeuw, die als er niet snel geholpen wordt aan minstens twaalf miljoen men sen het leven zal kosten, terwyl honderd miljoen mensen de gevolgen zul len ervaren. Vandaag riep de Wereldraad van kerken zyn leden kerken op om zoveel mogelyk hulp te bieden. In de voormiddag volgde een op roep van de rooms-katholieke kerk. En om vijf uur richtten de Wereld voedselorganisatie (FAO) en de Verenigde Naties zich tot de wereld. In vijf staten van India wordt de honger reeds gevoeld en andere sta ten zullen volgen. De oogst is gro tendeels mislukt, omdat de moesson regens zijn uitgebleven, in sommige staten reeds voor het tweede ach tereenvolgende jaar. Verwacht wordt dat in september de nood het hoogst zal zijn. f DEN HAAG De VVD-er M. Vis- jer zal volgende week woensdag in |e Tweede Kamer aan minister iuurhoff (verkeer en waterstaat) nondelinge vragen stellen over de >ostzegelaffaire. De minister zal bij lie gelegenheid uit de doeken moe- en doen hoe zijn verklaring in de tamer over de uitgifte van een spe- iale postzegel bij het huwelijk van >rinses Beatrix valt te rijmen met esbetreffende commentaren van welingelichte PTT-kringen" en met en gisteren verschenen deüarte- nentaal communiqué. In antwoord op de vraag van de heren iantjes (a.r) en Tolman (c.h.) waarom PTT geen huwelijkszegel uitgeeft, zei e minister dinsdag in de Kamer: „Ik ie te laat gerealiseerd, dat de uit- van zo'n postzegel een vraag zou n zijn. Toen men er eenmaal over legon, was de tijd te kort om nog een tgel voor te bereiden, die werkeliik de oeite waard wai". De Volkskrant van gisteren legt ech- er zegslieden" van de PTT de ver jaring in de mond, dat de centraüe Lireot ie van het staatsbedrijf al een lalf jaair geleden aan de minister heeft (evraagd of zo'n zegel niet zou moeten Porden voorbereid. De bewindsman toen hebben geantwoord: ..Dat toeft niet". Communique Een communiqué van het departe ment van verkeer en waterstaat weer- •preekt. dat dergelijke verklaringen Weersverwachting Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opkla ringen. Hier en daar mist en geen neer- Mag van betekenis meer. Vannacht lichte tot matige vorst, mor gen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordoostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) van de PTT al op 28 september van het vorig jaar met de minister over deze zaak heeft gesproken. „Op dat moment bestond nog geen zekerheid over de datum van het huwe- en moest dus met de eventualiteit een vroeger tijdstip dan 10 maart rekening worden gehouden". Daar over de opzet van het te kiezen postzegelont- werp en de uitgifte daarvan veel meer overleg vereist zou zijn dan wanneer het om een „gewone" bijzondere zegel ging, achtte minister Suurhoff de beschikbare tijd te kort „om zekerheid te hebben, dat een ontwerp tot stand zou komen, dat algemeen zou worden geapprecieerd". Daarom is toen van uitgifte afgezien, aldus het communiqué. T egenstrijdigheid In parlementaire kringen toonde men zich gisteren verbaasd en ook wel geërgerd over de -tegenstrijdigheid in de ministeriële verklaringen. Mr. Aantjes (a.r.). die de zaak dinsdag aan de orde had gesteld, zei: „Hoewel ik niet will beweren dat de minister ons opzettelijk onjuist heeft ingelicht, moet ik toch zeggen dat hij een onjuiste in druk heeft gewekt. In de verhouding tussen regering en parlement is dat een ernstige zaak. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. Het is echter niet goed mogelijk om over deze zaak een parlementair debat te houden zonder dat de sfeer rond het huwelijk er ongunstig door wordt be- invloed. En dat laatste zou voor de Prinses bijzonder triest zijn Op dit mo ment kunnen we het gebeurde dan ook beter laten rusten". Hoofdverdachten PTT-fraude: 27 mnd. cel AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heefr vandaag de beide hoofdverdachten in de PTT-fraude, de 27-jarige K. B. en de 25-jarige publi cist Th. K., veroordeeld tot twee jaar en drie maanden wegens valsheid in geschrifte en oplichting. Tegen hen was vier jaar geëist. De 31-jarige PTT-ambtenaar S. van V. en het ex-redactielid van het literaire tijdschrift Tegenstroom, de 26-jarige R. A. B. van H. kregen anderhalf jaar we gens medeplichtigheid. De 27-jarige ver koper J. A. de K. kreeg één jaar en drie maanden, terwijl de verdachten H. A. L. van de E. (24 jaar) en P. J. H. L. (23 jaar) zes maanden kregen. De zevende verdachte, de juist afgestudeerde geo loog D. J. W., kreeg twee maanden we gens heling. In totaal werden de PTT en de Rijks postspaarbank door hen voor een be drag van ruim 175.000 gulden opgelicht Deze noodsituatie is er de directe oor zaak van dat de hulporganisatie van de Wereldraad en Caritas van de rooms-ka tholieke kerk zullen gaan samen werken. Letterlijk wordt in een besluit, dat gis teren door het centraal comité werd ge nomen, gezegd dat zij hun acties zullen gaan synchroniseren. Met algemene stem men gaf het centraal comité dit mandaat aan zijn hulporganisatie de interchurch Wereldraad De Wereldraad heeft besloten in drie jaar tijds tenminste tien miljoen gul den voor India bijeen te brengen. Op het ogenblik worden reeds 500.000 mensen wekelijks gevoed, dit aantal moet in de kortst mogelijke tijd ver dubbeld worden. Daar de Amerikaanse voedselover- sch'otten waarschijnlijk niet voldoende zullen zijn, zullen ook andere landen gevraagd worden voedsel en vitamine, tabletten ter beschikking te stellen. De Nederlandse kerken, vernamen wij, zullen dezer dagen tien ton melk poeder per vliegtuig naar India sturen. (Zie verder pagina Kernmerk). „Ik ben verpleegster bleek niet ivaar DELFT In het St. Joris Gasthuis heeft de 51-jarige mejuffrouw H. M. V. zich drie maanden lang ten onrechte als gediplomeerd verpleegster uitgegeven. Z(j keerde enige tyd geleden terug uit Australië, waar zij enkele jaren heeft gewoond. 21ij vervalsfte het diploma van een kennis, en knoeide in haar paspoort. Na verloop van enkele weken begon haar onhandigheid als verpleegster van gees telijk gestoorden op te vallen. Bij na vraag is gebleken, dat zij geen enkele bevoegdheid bezit. Op verdenking van valsheid in ge schrifte is ze nu opgesloten. Secretaris-generaal Wereldraad van Kerken (Van onze kerkredactie) GENÈVE. Dr. Eugene Carson Blake is de opvolger geworden van dr. W. A. Visser *t Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken. De 59-jarige Presbyteriaanse predikant nu secretaris-generaal van de Ameri kaanse verenigde Presbyteriaanse kerk. Dr. Blake was reeds lang een zeer be kende figuur in de oecumenische bewe ging. Hij was voorzitter van een aantal belangrijke afdelingen en commissies. Blake werd op 7 november 1906 in St. Louis (Missouri) geboren. Hij behaalde zijn doctorstitel aan het Princeton semi nary en bezit bovendien zeventien ere doctoraten. Hij begon zijn werk in dienst van de zending als docent aan een chris telijke hogere school in India. In 1932 werd dr Carson Blake hulpprediker van een kerk in New York en diende vervol gens als predikant gemeenten in New York en Pasadena. Californië. In 1961 werd hij secretaris-generaal van de ver enigde Presbyteriaanse kerk. Dr. Carson Blake is enkele jaren voor zitter geweest van de Amerikaanse oecu menische raad, heeft als afgevaardigde de Assemblees van Evanston en New Delhi bijgewoond en was onder meer voorzitter van de afdeling voor interkerkelijke hulpverlening. Blake werd internationaal bekend toen hij samen met bisschop James Pike het plan lanceerde om te komen tot een ver eniging van de grootste protestantse ker ken van de Verenigde Staten. Hij is ook lid van de nationale adviesraad, die pre sident Johnson ter zijde staat in zijn strijd tegen de armoede. Poging tot doodslag met bijl: eis zes jaar BREDA Zes jaar met aftrek eiste gisteren de officier bij de Bredase rechtbank tegen de 30-jarige drukker J. R., die terechtstond wegens poging tot doodslag. R had op 30 maart in Tilburg de televisiehandelaar A. Schouten op de Delmerweg met een bijl aangevallen. R. had een schuld van duizend gul den bij de handelaar. Hij wilde deze terugbetalen maar Schouten moest op een afgesproken plaats komen met de kwitantie. Het was de drukker om de kwitantie te doen geweest toen hij de handelaar met de bijl in zijn auto aan viel en hem mishandelde bossen klagen niet. Ze dragen hun leed stilletjes. Wellicht hoort een scherp luisterende liefhebber van de natuur een heel zwak protes terend gekreun als er teveel sneeuw en ijzél op de takken komt en deze bezwijken cmder de druk en het takkenhoofd op moeder aarde leggen. Meer niet. Ook niet in de betoverende bossen in Dren te, zoals de Emmerdennen op dit plaatje. SHEDIAC BRIDGE (New Brunswick) Een echtpaar en hun zeven kinderen zijn gisteren omgekomen bij een brand, die hun woning in de as legde. De eerste die de brand merkte was mrs. Cormi, de moeder van de vader van het gezin, die verderop woont. Het gezin lag slapen m de vier slaapkamers op de tweede etage. Har wit h boot nam 25 man aan boord (Van eeb onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Dertig myl uit de mond van de Nieuwe Wa terweg, ongeveer ter hoogte van het lichtschip Goeree, heeft de Luropoortsleper Maasbank van nacht de bemanning van het fel brandende Liberiaanse vrachtschip South America gered. Op de kapi tein en vier officieren na werden de zeelieden vervolgens aan boord van de Engelse Harwichboot Avalon ge nomen, die al ruim een uur in de buurt van de Liberiaan had gedre ven. Vanmorgen omstreeks zeven uur stepten de 25 bemanningsleden, voor namelijk afkomstig uit Honduras, on gedeerd op de Harwichkade in Hoek van Holland. In het Groene Kruisge- bouw, door de Rode Kruiskolonne snel in orde gebracht, werden de zee lieden op koffie onthaald. Een van hen had bij een val op de Avalon verwondingen aan zijn hoofd opgelo pen. De bemanning van de tienduizend ton metende vrachtvaarder, met een lading, vismeel van Peru onderweg naar Polen, ontdekte dinsdag broei in ruim 5. Het schip voer toen nog op de Atlantische Oceaan, dioht bij de ingang van het Ka naal. Met koolzuur probeerden de zee lieden tevergeefs de broei te smoren. (Voor vervolg zie pag. 11) Amsterdam één ijsbaan Heeft het noorden van land de afgelopen dagen de felste slagen van de winter moeten incasseren, het Westen is nu aan de beurt. Vanmorgen moest de Wegen informatiedienst waarschuwen voor zeer gladde wegen boven de lijn Den HaagUtrechtNijmegen. Ook de wegen tussen Den Haag en Rotter dam waren gevaarlijk. De busdien sten hadden vertraging. Amsterdam was vanmorgen één grote ijsbaan, was vanmorgen één grote ijsbaan, terwijl ijzel alle luchtverkeer op Schiphol onmogelijk maakte. Tot ver na het middaguur was nog geen en kel vliegtuig opgestegen of geland. Bij de spoorwegen deden de eerste moeiiykheden zich voor tussen Den Haag en Gouda. Door een draadbreuk als gevolg van de ijzel konden vanmor gen de eerste drie treinen niet rijden. Op het traject Nijmegen—Eist brak de stroomdraad eveneens. Op de lijn Eind hoven—Boxtel bij Boxtel raakte een auto onder de trein, waardoor beide sporen werden versperd. Het busje werd vernield: van de bestuurder of andere inzittenden ontbreekt elk spoor. Tot ver na de middag kwamen nog op alle lijnen grote vertragingen voor, die konden oplopen tot anderhalf uur. Hoewel de spoorwegen met man en macht werkten, zag het er niet naar uit dat de vertragingen snel werden opgeheven. Gisteravond was de toestand van de wegen hopeloos. Boven de grote ri vieren waren de wegen bijna nergens redelijk te berijden. Op rijksweg 2, Amsterdam—Utrecht, ontstond een kettingbotsing. Er vielen gewonden en de materiële schade was groot. Bepaald gedupeerd door het weer wa ren gisteren de pendelaars, die toen om vijf uur het werk gereed was, maar moesten zien hoe thuis te komen. Niet alleen in Friesland, waar de militairen en de BB te hulp kwamen, maar ook in Groningen ondervindt men veel ongerief. Er zijn in deze provincie 3000 telefoonaansluitingen gestoord. De bovengrondse leidingen zijn door ijzel en vallende takken vernield. De schade bedraagt vele tonnen. Voor de draadomroepabonnees in de getroffen gebieden is het nog de vraag of de leidingen nog hersteld kunnen worden. Er wordt hard gewerkt om artsen, po' litie en brandweer weer voorlopig var een telefoonaansluiting te voorzien. VERKEERDE WEG Dc Haagse rechter heeft in kort ge ding stakingen door vakbonden, al leen om van de werkgevers financieel voordeel voor individuele vakbonds leden af te dwingen, veroordeeld. Vakbonden die dergelijke stakingen toch organiseren zullen per stakings dag 100.000 dwangsom moeten be talen. Na deze uitspraak behoeft geen werkgever nog bevreesd te zijn voor staking in zijn bedrijf bij weigering om aan zijn georganiseerde werkne mers extra uit te keren. Deze rechterlijke uitspraak is in overeenstemming met het de laatste weken onder ons volk gebleken rechtsgevoelen. Dat zovele werknemers ongeorgani seerd zijn en dat dus een minder heid alle lasten moet dragen voor betere arbeidsvoorwaarden en betere rechtspositie voor alle werknemers, blijft onbillijk. Maar dit vraagstuk wordt niet opge lost door de werkgevers te dwingen, aan de georganiseerden grotendeels terug te betalen wat dezen krach tens hun lidmaatschap aan contri butie moeten betalen. Op deze verkeerde weg heeft de rechter thans het nodige halt toege roepen. GEZONDE ZAAK Terugbetaling door de werkgevers aan de vakbondsleden van vak bondscontributies is een wonderlijk iets. Iets anders is, of de werkgevers niet aan de vakbonden financieel kunnen bijdragen voor het vele dat zij ook in het belang van de bedrijfstak ver richten. Dat is immers ook belangen behartiging voor de werkgevers. Daarvoor, duidelijk onderscheiden van contributieterugbetaling door werkgevers, kan men begrip hebben. Dit begrip is inmiddels ook getoond door de werkgevers in de confectie. Bij de nieuwe c.a.o. krijgen daar de vakbonden jaarlijks 150.000 voor activiteiten in het belang van de ge hele bedrijfstak. Dat is een gezonde zaak. Wellicht kan ook elders op deze basis over eenstemming worden bereikt, waar mee het twistpunt van de baan is. Het overleg in de textiel en bij de AKU te Arnhem lijkt ook deze kant op te gaan. Hopelijk wordt het, in het belang van de arbeidsvrede in Nederland, ook hier met succes be kroond. DEN HAAG De Republikeinse Partij heeft zich deze week in een brief tot de minister van economische zaken gericht met het verzoek de verliezen die door de nationale vrije dag op 10 maart voor werknemers en werkgevers ontstaan, te vergoeden. De partij acht het onjuist dat op onvrijwillige basis over de gelden van de Nederlandse staatsburgers wordt be schikt Wij exposeren: HILTON TAPIJT Zuiver wollen tapijt, zeer aparte kleurstellingen, pracht kwaliteit. Eng. imp. gordijnstoffen INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Vogelkooien IN ELKE MAAT Speciale kooien voor kanaries en parkieten. Kamervolières met rondom glas. Tochtvry dus. Fa ma heeft 't beter Breestraat 3 Leiden Tel. 33311 is in een beschikking van de staats- DEN HAAG Het preparaat LSD secretaris van sociale zaken en volks gezondheid (in de Staatscourant van gisteren) aangewezen als verdovend middel in de zin van artikel 2 van de Opiumwet Nu kan regelend worden opgetreden Dy in- en uitvoer, vervaardiging en vei handeling van lysergzuur diethyl amide. Onder de beschikking vallen ook enkele andere z.g. psychotogenen LSD is een medisch hulpmiddel, waarnaar eerst in 1947 in Zwitserland ren systematisch onderzoek werd inge steld. Het oefent op een gezond mens ei-n zodanige werking uit. dat hij enige oren psychotisch wordt, waarbij onder meer hallucinaties, waanvoorstellingen en stemmingsveranderingen optreden. In de psychiatrie wordt LSD wel toege past als hulpmiddel Het gebruik van LSD voor niet- medische doeleinden is reeds lang be kend. In de Middeleeuwen beschreven toverdranken zouden hun effect aan de aanwezigheid van een psyohotogeen preparaat hebben kunnen ontleend. In Nederland kreeg dit middel be kendheid na een door de Amsterdamse psycholoog prof. J. T. Ba:endrecht. uitgevoerd onderzoek, waarbij schakers kunstenaars en letterkundigen (onder wie Simon Vinkenoog) weren be trokken. LSD is hierna in zwang gekomen als „high"-makend middel, vooral ook omdat LSD gemakkelijk te bereiden is Boven dien is een kleine hoeveelheid reeds in staat de betrokkene in extase te bren gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1