Nog steeds dorpen geïsoleerd Treinen reden weer Nieuwe ijzelaanval in het westen GEEN LICHT - grootste bezwaar in noorden Minister zou hebben gezegd „Hoeft niet" Rechter: Aardewerk mag niet staken Vakbonden en vakcentrales veroordeeld Belgische regering afgetreden Ds. P. Visser in Tilburg op lijst van de K VP Ruim 250.000 varkens al afgeslacht Commentaren Forensentrein vloog bij Londen in brand Donderdag 10 februari 1966, 46st© jaargang F. DIEMER Soofdredecteur- Or. E. DIEMER Postbus 76 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 DEN HAAG De regen die vanmorgen omstreeks elf uur is begonnen te vallen, heeft in enkele uren tyds voor spiegelgladde en daardoor veelal onbegaanbare wegen gezotgd. Omstreeks één uur was rijksweg 13 van Den Haag naar Botterdam door de ijzel onbegaanbaar, terwijl de rijksweg Den HaagAmsterdam in snel tempo steeds gladder werd. De wegen in de omgeving van Leiden waren, zo meldde de Wegeninformatiedienst KNACANWB, toen nog redelijk te berijden, evenals de Rijksweg Den HaagUtrecht. De wegen vanaf Utrecht in zuidelijke richting waren daar entegen weer glad. dik onder sneeuw en ijs. Tussen Leeuwarden en Zwolle en tussen Gro ningen en Zwolle wordt nog met die- seltreinen gereden. Vanmorgen vroeg waren de Groningse dorpen Westernieland, Oudeschip en Pie- terburen nog geïsoleerd. Gisteravond lukte het Jukwerd te bereiken en de bevolking van brood te voorzien. Op de eilanden Schiermonnikoog en Ameland was de toestand gisteren even- ins zorgelijk. De postboten naar het vasteland waren niet te bereiken door de hoge sneeuw- duinen. In Hollum en Ameland viel bovendien de elektriciteit uit. Duitsland Het Friese platteland zucht. En met recht. Op tal van plaatsen knappen door het weer geteisterde telefoon- en elektriciteitsdraden af. Gevolg: de bevolking zit zon der licht en moet het zonder com municatiemiddelen stellen. DEN HAAG De PTT heeft minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) een half jaar geleden al voorgesteld, een bijzondere postzegel uit te geven j ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix. De bewindsman zou toen hebben gezegd: „diat hoeft Bij het PTT-debat in de Tweede Kamer heeft de minister een totaal andere verklaring afgelegd. Hij zei toen: „Ik heb me te laat gerealiseerd dat de uit gifte van zo'n postzegel een vraag zou kunnen zijn. Toen was de tijd te kort om een zegel voor te bereiden". Familieleden wegens oorlogsverleden niet naar huwelijk j DEN HAAG Ooms en achterneven I van de heer Claus von Amsberg nebben I in een soort familieraad besloten, dat zij op 10 maart niet naar het huwelijk in Amsterdam komen. Zij willen de Neder landse regering niet in verlegenheid brengen met hun oorlogsverleden. De familieleden zijn overigens nog niet uitgenodigd voor het feest. Daarom heb ben zij officieel niemand van hun besluit i op de hoogte gebracht Recept vervalst voor verdovend middel AMSTERDAM Tegen de 27-jarige kantoorbediende G M W. H.. die een recept vervalste om aan verdovende middelen te komen, ié een voorwaarde lijke straf van drie maanden geëist. me< daarnaast opnieuw toezicht van het j medisch consultatiebureau en de bepaling I dat als dat bureau het noodzakelijk ach i H zich zal moeten laten opnemen De jongeman schreef op het recepten briefje (bij de dokter gestolen) een ge wichtseenheid die niet in de handel was I Daarmee liep hij bij de apotheek tegen I de lamp. Weersverwachting Dooi èn vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: In het NOORDEN van hel land over wegend zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuwval, lichte tot matige vorst en ten matige tot krachtige oostelijke wind. ELDERS zwaarbewolkt met enige regen, ijzel of sneeuw en plaatselijk mist. Tij delijk lichte dool cn veranderlijke wind, later weer daling van temperatuur met ten matige wind tussen noord en oost. (opgemaakt om 11.15 uur). Inmiddels zyn grote delen van Friesland ook vandaag nog versto ken van elektriciteit. In verband met de moeilijkheden van de elf ge stoorde hoogspanningscircuits zijn er slechts vier hersteld zijn vanmid dag militairen ingezet om graaf werkzaamheden te verrichten. De directeur van het provinciale elektriciteitsbedrijf sprak gister avond van een ramp. De weers standigheden waren dan ook uitzon derlijk geweest. Nog nooit heeft men voor zo'n overmacht gestaan. Aan de industrie in Friesland is gevraagd ook vandaag zuinig te draaien, om te voorkomen, dat de beschikbare lei dingen door overbelasting zouden uit- In Bolsward weren de moeilijkheden vooral groot. In het verpleeghuis „Bloemkamip" kleumden 120 patiënten. Vier dwangsommen van f 100.000 (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG De vakbonden van werknemers bij de Maastrichtse aardewerkfabrieken Sphinx Cera- mique en Mosa moeten zich op last van de president der Haagse Arron dissementsrechtbank onthouden van iedere aansporing tot of bevorde ring van staking en het verlenen van financiële steun aan degenen, die door deelneming aan een dergelijke staking schade zouden lijnen, zulks onder een dwangsom van elk 100.000 voor iedere dag waarop dit gebod wordt overtreden. De president, jhr. mr. G. Witsen Elias. deed deze uitspraak vanmorgen in het korte geding dat de beide fa brieken tegen de vakbonden (de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale en de r.k. bond van industrie-arbeiders Sf. Willibrordus) hadden aangespannen, nadat zij bij ultimatum met staking waren bedreigd. De vakcentrales, waarbij deze bonden zyn aangesloten, het NVV en het NKV. werd bevolen zich te onthouden van medewerking aan het verlenen van financiële steun aan een eventuele staking, eveneens onder een dwangsom van elk f 100.000 voor elke dag van overtreding- Instructie De vakbonden kregen voorts het bevel om aan alle bij hun vereniging betrok kenen in hun dienst zijnde personen in structie te geven zich van actie te ont houden. De president van de rechtbank is mening dat de door de vakbonden gevoerde grond voor de voorgenomen staking bij de Maastrichtse aardewerk fabrieken deze staking niet kan recht vaardigen. Mr. Witsen Elias, die zich in zijn overwegingen bevoegd verklaarde de onderhavige kwestie te oordelen (hetgeen de vakbonden in twijfel had den getrokken), concludeerde o.m., dat in Nederland het .stakingsmiddel zowel als de aansporing tot stalking rechtma tig kan zijn, indien daardoor een doel wordt nagestreefd dat deze werkwei- gering rechtvaardigt. Kern van het verweer der vakbonden in dit korte geding noemde hij het ver langen naar waardering voor de offers, die de georganiseerde werknemer zich in het algemeen belang getroost. De presi dent meende evenwel, dat deze waarde ring bij de werkgevers wel degelijk be staat, getuige o.m. de bereidheid om hier van in stoffelijke zin blijk te geven door het algemene Vakbondsbond financieel te steunen. Het eigenlijke twistpunt is dan ook niet het gebrek aan waardering, maar de vorm in de werkgevers daarvan blijk wil len geven. Mr. Witsen Elias zei zich te kunnen indenken dat bij de georganiseer de werknemers een zekere wrevel be staat, omdat van hun offers aan tijd en geld ook hun ongeorganiseerde medear beiders profiteren, maar hij meende dat dit gevoel van onbehagen toch niet zo groot is dat verdere arbeid niet van hen kan worden gevergd omdat de werkge vers weigeren die wrevel weg te nemen door hun een extra beloning te geven. Immers, „het voordeel trekken door anderen van door ons gebrachte offers komt in onze maatschappij in velerlei schakeringen voor en leidt in de regel toch niet tot ernstige gevoelsexplosies bij de offerbrengenden". De president overwoog daarbij voorts o.m., dat be voordeling van georganiseerde werk nemers licht onrust binnen de onderne ming teweeg zou kunnen brengen. Ook overwoog hij, diat in de wet op het al gemeen verbindend verklaren van cao's van verbindverklaring zijn uitgesloten bepalingen die ten doel hebben een ongelijke bdhandeliiimg van georgani- seerden en ongeorganiseerden teweeg te brengen. Vakcentrales De twee vakcentrales werden niet, zo als was geëist veroordeeld tot het zich onthouden van aansporing tot staking, omdat zij buiten jiet door de vakbonden uitgegeven ultimatum staan. Wel werd het NW en het NKV bevolen geen me dewerking aan financiële steun te verle nen aan hen, die door deelneming aan kingen schade lijden, omdat de vakcen trales de zgn. weersta ndskassen vai bonden beheren. De vakbonden en de vakcentrales wer den elk veroordeeld in „hun deel" de kosten van het korte geding, resp. f374,— en f250,— De bestuurders van de betrokken or ganisaties zijn onmiddellijk na de uit spraak in vergadering gegaan om het oordeel van mr. Witsen Elias te bestude- Gelukkig kwamen militairen uit We- zep met een noodaggregaat te hulp. Omdat het stadhuis ook geen verwar ming had, vergaderde de raad van Bolsward gisteravond maar in een café. Op de deur van het stadhuis was een briefje geprikt, waarin de warme plaats van samenkomst stond vermeld. -dmaakfccmfw mfw mfw mfw mfwwy Treinverkeer Het treinverkeer ten noorden van Zwolle kwam vandaag weer redelijk op gang Maar op de secundaire baan vakken was men de toestand nog niet meester. Wissels en seinen zaten nog BRUSSEL Minister-president Harmei van België heeft vanmor gen het aftreden van zyn katholiek- socialistisch coalitiekabinet bekend gemaakt. Premier Harmei kondigde het af treden aan na een spoedvergadering van het kabinet die om elf uur begon en slechts veertig minuten duurde. Prof. Harmei legde de volgende ver klaring af: „De socialistische ministers hebben mij vanochtend om elf uur ver zocht hun ontslag aan de Koning aan te bieden. Onder deze omstandigheden ben ik van plan, samen met mijn andere col lega's, vrijdagochtend het ontslag aan de Koning aan te bieden". De spoedzitting van fiet kabinet moet gezien worden als een laatste poging tot verzoening der standpunten tussen de katholieke en socialistische regeringspar tijen over de uitvoering van de ziekte en invaliditeitswet (de thans bestaande toestand voor geheel 1966 in de ijskast plaatsen). In de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers zou vanmiddag een debat beginnen over de verklaring, die prof. Harrr.el gisteren over deze kwestie had afgelegd. Het ontslag kan eerst vrijdagochtend in koning Boudewijn aangeboden wor den omdat de Vorst met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Denemarken brengt en pas morgen met een speciaal militair vliegtuig in Brussel wordt terug verwacht. Koninklijk gezin op weg naar Soestdijk LECH Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zijn vanmorgen uit Lech vertrokken, na een ski-vakantie van 14 dagen. Zij gingen per auto naar het vlieg veld Aliterrrhein om aan boord te gaan van een Fokker Friendship. Leger onderzoekt verplichte bijdrage DEN HAAG Ecu onderzoek wordt ingesteld naar de wijze waarop in het depot van de Koninklijke Marechaussee in Apeldoorn gelden zijn ingezameld voor het huwelijksgeschenk. In het noorden van West-Duitsland is het verkeer gisteren door de zware sneeuwval volkomen ontwricht. Wil helmshaven en de omliggende dorpen n van de buitenwereld afgesneden. Militairen zijn ingezet om de wegen weer vrij te maken. De zware sneeuwval i den. brengt vooral de N.S. in moei lijkheden. In de buurt van Leeu warden zijn militairen bezig met het schoonbranden van wissels Finland koestert vreemde neutraliteit Pagina 11 LEEFT DE OECUMENE BIJ DE JEUGD pagina Kerninerk Akkoord in Confectie geeft weer moed Pagina 9 Voorlopigen vonden 7-0 wel genoeg Pagina 9 De Amsterdam se Westerkerk. op 10 maart centrum van de aandacht van miljoenen- Hoe de trouw- dienst van prinses Beatrix en Claus von Amsberg zal verlopen, vertelde dominee ons. Zie pag. 9 „Tommy wilde mt de knikkers Kater niet geven, die ik van hem ge wonnen heb". TILBURG Op de lijst die de KVP in Tilburg voor de gemeenteraads verkiezingen zal indienen, zal de naam voorkomen van de gereformeerde predikant P. Visser. Dit unieke gebeuren is mogelijk, nu de KVP deze ver tegenwoordiger van de christelijke minderheidsgroep een verkiesbare plaats heeft aangeboden. Ds. Visser verloor vier jaar geleden zijn raads- zetel door het optreden van andere kleine partijen, die overigens niet in de raad kwamen. Iedereen betreurde het vertrek van ds. Visser. Zijn terug keer in de gemeenteraad staat vrijwel vast Zelf heeft hy niettemin als eis gesteld, dat tenminste 100 voorkeursstemmen op hem moeten worden uit gebracht, wil hij zijn benoeming aanvaarden. Wat zijn politieke beleid be treft is hij volkomen vrij. Beschuldigd van laster en smokkel van boeken Russische schrijvers staan terecht MOSKOU De Russische chrijvers An drei Sinyavsky en Yuli Daniel staan van. daag terecht wegens belastering van d< communistische staat en het smokkelen van boeken naar het westen De be klaagden, die beiden in 1925 zijn geboren, werden in september 1965 gearresteerd omdat Sinyavsky, een literair critucus, onder de naam „Abraham Tertz' Daniel, een vertaler, onder de naam „Nikolay Arzhak" in het buitenland ge schreven zouden hebben. Bij het openbaar verhoor mogen geen buitenlandse verslaggevers aanwezig zijn. Ongeveer 200 jongeren, van wie velen evenals Sinyavsky een baard droegen, hebben vergeefs geprobeerd de zaal bin nen te komen. De beide schrijvers weigerden zich schuldig te verklaren, zo méldde radio Moskou vanmiddag. Trein reed brandend station Hardinxveld- Giessendam binnen UTRECHT Vanmorgen omstreeks zeven uur ontstond brand In de motor kamer van een dieseltrein die het station Hardin weld-Giessendam binnen reed. De trein was van Geldermalsen op weg naar Dordrecht De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. De spoorwegen zagen geen kans de brand zelf te blussen. Het korps van Giessendam kwam er aan te pas. Om negen uur was men het vuur meester. De vele forensen werden gedurende die tijd met bussen yeryoerd. Mond- en klauwzeer kost rijk al f 34 min. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De mond- en klauw- zeerepidemie, die nu al enkele maanden onder het Nederlandse vee heerst, heeft de schatkist al f 34 mil joen gekost. Het aantal afgeslachte varkens bedraagt 250.000 tot 300.000 stuks. Voor elk besmet varken dat afgeslacht moet worden, wordt uit de algemene middelen aan de boer een vergoeding betaald Overigens lijkt op het ogenblik het grootste leed geleden. De epidemie lijkt over haar hoogtepunt heen. In het zuiden van het land komen nog maar weinig nieuwe gevallen voor HAARDEN (I) Bij alle berichten over betrekke lijk gunstige bedrijfsresultaten in 1965, steken de verontrustende me dedelingen over de gang van za ken in de Davo-haardenfabrieken in Deventer en Coevorden bijzonder schril af. In een jaar tijds werd hier een verlies gemaakt van f 5 miljoen. Oofk nu wordt nog met verlies ge werkt, zodat de toekomst van deze bedrijven en daarmee van de 570 man personeel onzeker is. Ondanks de sterke omzetstijgingen van gashaarden in het algemeen ie dit bedrijf 'niet in staat geweest winst te boeken. De smaak van het publiek is onjuist aangevoeld, maar wat mis schien nog belangrijker is, de capaci teit van de Nederlandse haardenin dustrie is te groot gebleken. Samen werking met andere ondernemingen zal nodig zijn om dit bedrijf weer rendabel te maken. Hier is een duidelijk bewijs, dat con centratie van ondernemingen, waar over wel eens kritisch gesproken wordt, een gezonde en noodzakelijke aangelegenheid kan zijn, die veel an dere ellende voorkomt. HAARDEN (II) De werkgelegenheidssituatie trekt de laatste tijd, met name in Deventer, de aandacht. Hier ging het textielbe drijf van de NV Texoprint tot slui ting over en hier blijkt thans de be langrijke haardenfabriek van Davo in moeilijkheden. In beide gevallen heeft de regering, in de persoon van staatssecretaris Bakker, zich diep gaand met de problemen bezig ge houden. In het geval van de Davo-haarden- fabriek was het voor de regering uiteraard onmogelijk rechtstreeks financieel in te grijpen om de po sitie van het bedrijf te saneren. Wel heeft de regering een andere oplos sing gezocht en gevonden. De Her- stelbank heeft aan de goed rende rende dochteronderneming, de Ub- bü.Vc-gieterij van auto-onderdelen in Doetinchem, een lening verstrekt en van di bedrijf een pakket aan delen overgenomen. Deze onderneming is hierdoor in staat gesteld haar schuld aan de NV Davo af te lossen en de liqui diteitspositie van laatstgenoemd be drijf te helpen verbeteren. Om de Herstelbank geen risico's te laten lopen is hiermee tevens aan de fin- nanciële verwevenheid van beide bedrijven een einde gemaakt. Dit belctd van de overheid m het be lang van de werkgelegenheid valt te waarderen. PARADOXAAL Het college van rijksbemiddelaars is voornemens een aantal nieuwe c.a.o.'s ter afkeuring aan de minister voor te leggen, omdat de overeengekomen verbeteringen van de arbeidsvoor waarden naar zijn mening in de door de regering aangegeven „gevaren zone" liggen Het gaat hier om enkele kleine be drijfstakken en ondernemingen, die op de totale loonontwikkeling nau welijks enige invloed hebben. De be doeling van rijksbemiddelaars is dan ook kennelijk om een waarschuwen de vinger op te heffen tegen de on derhandelaars in grotere bedrijfstak ken. waar verregaande tegemoet koming aan de eisen der vakbonden wel van grote invloed kan zijn op de uiteindelijke gemiddelde loonkosten stijging. zoals bijv. in de bouw. Uit het voornemen van het college mag wellicht ook worden afgeleid dat de regering-het vaste voornemen heeft de loonontwikkeling vast in de hand te houden om te voorkomen dat het uiteindelijke resultaat al te ver boven het toelaatbaar geachte uit stijgt. zoals in 1964 en 1965 het geval was. Mocht zij daarin slagen dan is er sprake van een paradox. Immers, dan zal de vrijere loonpolitiek die dit jaar werd ingevoerd minder vrij zijn geweest dan de loonpolitiek van de afgelopen jaren. Geval van nekkramp bij dpi. soldaat NIJMEGEN In de luchtmachtka zerne Prins Hendrik te Nijmegen is een geval van nekkramp geconstateerd bij de dpi. soldaat Marselist uit Bloemen- daal. Zijn toestand is goed. Voorzorgs maatregelen zijn genomen om uitbrei ding tegen te gaan. Dit is 't vierde geval van nekkramp dat zich deze winter in de kazerne van Nijmegen heeft voonge- Veel reizigers sprongen in paniek uit de ramen LONDEN Een met grote snelheid rijdende forensentrein, waarin ruim 700 passagiers zaten, is gisteren bij Londen plotseling in brand gevlogen. Tientallen reizigers sprongen door de ramen naar buiten; meer dan dertig mensen raakten gewond, van wie voer ernstig. Paniek :n van de acht wagons (waarin onge- 1 150 mensen zaten) stond onmiddel- na het uitbreken van de brand ge heel in vlammen. Sommige van de In zittenden die de wagon uitsprongen, ble ven een halve kilometer achter de trein, die een snelheid van 110 km per uur had, gewond op de rails liggen. De brand zou zijn ontstaan door een gebroken as onder een van de diesel olietanks van de trein. Het was de zesde brand in een dieseltrein op dezelfde lijn binnen zestien maanden. De Britse Spoor wegen hebben in september meegedeeld, dat de brandstoftanks onder dieseltrei- nen tegen brand beveiligd zouden wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1