Tweede Kamer berust in hogere tarieven P.T.T. Kolendampvergiftiging: makkelijk tegen te gaan Parijs presenteert: Ligne Chance Ook in textiel nu gesprek op gang Niet dan met grote tegenzin Stijging zilverprijs is niet nadelig voor zilvergeld ons Geen fraude op Antillen C.H.-motie verworpen Onderzoek naar gedrag politie OOOOO Davo leed verlies van vijf miljoen gulden Concern vecht voor zn leven „Goedkope" sigaretten nog niet uitverkocht Werkgevers bereid te praten 7 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 Minister Vondeling meent: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wanneer de Rede ring het zilvergehalte in de guldens en rijksdaalders zal wijzigen, doet zij dit om budgettaire redenen. De vrees dat steeds meer zilvergeld ten gevolge van de stijging der zilver- prijs zal worden omgesmolten is on gegrond. De Amerikaanse regering bezit zoveel zilver dat zij met de Minister Biesheuvel: (Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vice-premier voor de West. minister Biesheuvel, heeft gisteren in de Tweede Ka mer ontkend dat er op de Antillen fraude zou zijn gepleegd met Neder lands geld. „Er is geen enkele aan wijzing, die zou kunnen duiden op onregelmatigheden, bij de besteding van Nederlandse ontwikkelingshulp gepleegd", aldus de minister. Hij verklaarde dit naar aanleiding van vragen uit de Kamer over de beschuldi ging van de NKV-bestuurder J. Alders, dat de Democratische Partij op de An tillen ƒ2 miljoen van dc f20 miljoen Nederlandse ontwikkelingshulp voor eigen (verkieziTigs)doeleinden zou heü- ten verduisterd. De controle op de be steding van dc Nederlandse gelden wordt uitgeoefend door de accountants diensten van de Antilliaanse eilanden en door die van het land. maar bovei*-. dien nog door ambtenaren van het An tilliaanse departement van Financiën. Daarbij is van fraude niets gebleken. Initiatief Minister Biesheuvel onderstreepte nog eens, dat Nederland niet van plan is op eigen initiatief tot wijziging van het Statuut en ontbinding van het Koninkrijk over te gaan. „Wij van onze kant hebben geen behoefte aan verandering. Als Suriname en de An tillen wensen op dit gebied hebben, zijn ze mans genieg om die kenbaar te maken. Het is niet onze taak de rijks genoten een situatie op te dringen, die zij niet of nog niet wensen" Mi- Biesheuvel zei dit naar aanleiding der opmerking van de heer Lankhorst (pac. soc dat Nederland te passief staat tegenover de vraag of Suriname en de Antillen niet geheel souvereir. dienen te worden. „Zou onzerzijds een beslissing in die 'richting worden ge forceerd. dan", vreesde de minister, ..zou dit ons niet alleen internationaal, maar ook door de rijksdelen in de West zelf worden nagehouden". Hij bevestigde ten overvloede, dat Nederland verplicht is de volledige souvereiniteit van Suriname en de An tillen te realiseren, als deze landen daar zelf om vragen. Als dat gebeurt, zullen echter de aangename betrekkingen met het moederland blijven bestaan, ondanks de gewijzigde rechtsverhouding. Statuut noemde de minister ..een beeld van wijs staatsmansbeleid". prijs van dit edelmetaal kan mani puleren. Dit heeft minister Vondeling (Finan ciën) dinsdag meegedeeld in de Eerste Kamer, in antwoord op vragen van de heer Kranenburg (c.h.) De bewindsman verdedigde de begroting 1966 van het S taa t9mu ratibed rij f De christelijk-historische afgevaardig de drong aan op spoedige vervanging van de huidige zilveren gulden en rijks daalder Door de stijgende zilverprijs naderen wij een gevarenzone betoogde hij. Minister Vondeling wees er op dat met het invoeren van nieuwe munten verschillende technische problemen sa men-hangen. De nodige haast wordt ech ter betracht. De bewindsman beloofde de Kamer sohrifbelijk nader in te gaan op het ver zoek van de heer Kranenburg om een inleveringstermijn voor nog in omloop zijnde papieren guldens vast te stellen. De begroting van het Staatsmuntbe- drijf werd tenslotte xh-s. aangenomen- Dit zelfde was het geval met de be groting 1966 van het Staatsvissersha- venhedrijf I.Tmuiden. Mr. Buhnman (c.h.) had tevoren mi nister Suurhoff aangespoord spoedig de n te bezoeken om de situatie rond de watervervuiling na te gaan. Ook wees hij op het nadeel dat IJmui- den ondervond doordat in het havenbe drijf een vijfdaagse werkweek was in gevoerd. Minister Suurhoff antwoordde dat het nadelig effect van de vijfdaagse werkweek momenteel geleidelijk af- Voor de aanvang der vergadering werd de vorige week overleden schaatssecre- Borghouts herdacht. HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui B asifzc Ypenburg motregen Vlissingen gh. bcw. Ijsrege: Eindhovc Stockholm onbew indstil -13 -30 windstil 18 Donderdag 10 februari: zon op 8.05. onder 17.44: maan op onder 10.23 Zaterdag 12 februari: laatste HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 februari: 6.32 vun.; 18.51 n.m- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met duidelijke te genzin heeft de meerderheid van de Tweede Kamer zich gisteravond neergelegd by de aangekondigde verhoging van de PTT-tarieven met gemiddeld vier procent. Tijdens het debat over de PTT-begroting voor 1966 bleek merkwaardig genoeg al leen de liberale oppositie volledig met de verhogingen te kunnen in stemmen. KVP, PvdA en ARP von den het maar een „moeilik te ver teren zaak". Zij konden zich echter politiek niet veroorloven steun te geven aan een motie-Tolman van de CHU om de verhogingen niet te laten doorgaan. Deze motie, die door minister Suurhoff onaanvaardbaar was verklaard, werd vanmiddag door de Kamer verworpen. Beter verging het een KVP-AR- motie van de heer Assmann (kath. v.), waarin de regering werd gevraagd om de tariefsverhoging voor tijdschrif ten en nieuwsbladen niet tegelijk met de andere verhogingen (1 mei), maar drie maanden later te doen ingaan. Hoewel dit uitstel de PTT enkele mil joenen zal kosten, beloofde minister Suurhoff het verzoek in ernstige over weging te zullen nemen. De motie- Inenten delen klappen uit zonder reden ARNHEM De Arnhemse politie stelt een onderzoek in naar het gedrag van een hoofdagent en een agent, die zonder reden twee personen zouden hebben geslagen. Volgens hoofdcom missaris van politie H. G. Maagendans. trof de betrokken agent schuld. Wat nu gebeurd is kunnen wij beslist niet heb Het gebeurde verbaast de politielei ding te meer omdat de betrokken hoofd agent. die een groot aantal dienstjaren heeft, bekend staat als een rustig vrien delijk persoon. De betrokken agent heeft pas een praktisch dienstjaar achter de rug. Beide agenten vormden op de be wuste dag de bemanning van een sur veillance-auto. Op hun rit door de stad zagen zij twee mannen die zich luidruchtig gedroegen en on welvoegelij ke taal uitsloegen. De agenten meenden dat die onvriendelijk heden voor hen bestemd waren en toen zij later beide mannen nog eens tegen kwamen uitten dezen weer beledigende woorden. De hoofdagent en de agent stapten daarop uit de auto en deelden klappen uit. i\a afwijzing vordering G.S. Noord-Holland Zo snel mogelijk een ander huis voor chauffeur AMSTERDAM De gemeentelijke woningdienst zal het gezin van de zandwageuchauffeur Looy zo snel mo gelijk aan een ander huis helpen, nu Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land de vordering van de woning aan de Gloriantstraat 22 hebben afgewe zen. De huiseigenaar had, zoals men weet, bezwaar gemaakt tegen de te lage status van de heer Looy. De commissaris der Koningin, m J. Kranenburg, heeft Amsterdam beschuldigd, geen tijdelijke oplossing voor het wonmgprobleem van het jonge echtpaar te hebben gezocht. De woning, dienst in de hoofdstad wijst die uitla ting van de hand en zal de mening van de Kroon vragen over de wijze, waarop de vorderingscommissie haar bevoegd heid heeft gebruikt. Het socialistische Tweede-Kamerlid J Bommer heeft minister bogaers (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) vragen over deze kwestie gesteld Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer C. de Wolf te Geldermalsen. voorzitter van de coöpe ratieve land- en tuinbouwvereniging „De Boerenbond" G.A. Strijdig Het alternatief: verlaging van de inves teringen met f 44 min., kwam de be windsman uiteraard bijzonder onaantrek kelijk voor, gelet op de enorme behoefte nieuwe PTT-investeringen (met na- in de telefoonsector, waarvoor 80 van het investeringsbedrag is be stemd). Hij voegde er nog aan toe. dat d# tariefsverhogingen de afgelopen jaren steeds te laat zijn gekomen. Tengevolge daarvan is de rentabiliteit van de PTT een dalende lijn gaan vertonen. Aan opvoering van de efficiency en produkti- viteit wordt overigens al bijzonder veel Te laat NIEUW DROP IN SN ELSLUITVER PAKKING Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteertEr is volop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die handige zakjes voor 50 cent. Langs de rand van de afgrond UTRECHT Door grote beleids fouten heeft Davo Haardenfabrieken NV- vijf miljoen verlies geleden, na één miljoen afschrijving. Dit heeft alle reserves groot vier miljoen gulden van Ubbink-Davo opgeslokt Eind 1965 dreigde voor de gehele groep een bankroet, dat met hulp van de overheid voorlopig is afgewend. Davo waggelt langs de rand van een liqui diteitsravijn, maar voor Ubbink is het In de motie-Tolman werden de tariefsverhogingen strijdig genoemd met het dienstverlenende karakter van de PTT, omdat ze geen ander doe) hebben dan de inkomsten van het Rijk te ver groten, Zo scherp wilden de heren Ass- i (kath. v.), Vermooten (soc.) Aantjes a.r.) het niet stellen. Zij ver- j zetten zich ook niet tegen élke taricis- aanpasisng, maar met de hoogte én de motivering van de komende verhogin gen hadden zij toch wel erg veel moeite. ,Ze dienen niet om verlies bij de PTT te •oorkomen, maar om de winst te hand haven. Ook zonder de verhogingen ver wacht de PTT dit jaar een winst van f 17 miljoen", zei de heer Aantjes. De verhoging is vooral zo moeilijk aanvaarden omdat enig inzicht in de berekening van lasten-en winsten bij de PTT ontbreekl- Is het wel juist dat winsten mede gebruikt worden voor nieuwe investeringen? In dit ver band poneerde de heer Aantjes de stelling, dat als de klant verliezen in de postsector moet compenseren, hij ook dient te profiteren van winsten in de telefoonsector Dit laatste blijft echter achterwege- De heer Tolman, die aandrong op een statuswijziging van de PTT, noemde de verhogingen „schrikbarend" en sprak van „belas tingheffing der postzegel". Niet buitensporig Minister Suurhoff vond de verhogingen „niets buitensporigs". Voor 1966 wordt weliswaar een exploitatie-overschot bij de PTT van f 73 miljoen geraamd, maar door een stijging van de loon- en mate- rieellasten met f 127 miljoen slaat dit overschot om in een exploitatietekort van f 54 miljoen. De tariefsverhogingen leve ren „slechts" f 44 min od. De PTT zal dit jaar voor een be drag van f 384 miljoen investeren. Als de tariefsverhoging niet zou doorgaan, moet óf het investeringsbedrag met f 44 miljoen worden verlaagd, óf de bijdrage uit de schatkist aan de PTT zou met bedoeld bedrag moeten wor den verhoogd. Beide mogelijkheden verwierp de minister. „Ik hoef echt niet bij minister Vonde ling om een verhoging van de rijksbij drage aan te kloppen, want mijn amht- genoot zit toch al zo in de moeilijkheden". Algemeen was men in de Kamer van oordeel, dat de tariefsverhog;ng veel te laat is aangekondigd. Een mijn van drie maanden tussen de uu- blicatde en de inwerkingtreding van de nieuwe tarieven achtte men veel te kort. De Kamer betreurde het zeer. I dat overleg met het betrokken be- drijfsleven achterwege is gebleven. Minister Suurhoff had zelf ook een vroegere aankondiging geprefereerd. „Ik had echter nog geen houvast aan de cijfers. Overigens kwam de aan kondiging niet als een donderslag bij heldere hemel. Men was tijdig ge waarschuwd dat er wat in de lucht hing". Voorafgaand overleg met het bedrijfsleven achtte de minister niet wel mogelijk. Draadomroep De minister beloofde geen rendabele netten van de draadomroep te zullen li quideren. Maar dat dit soort netten er straks nog zal zijn, betwijfelde hij sterk. „Op den duur zie ik geen enkele moge- lijkheid voor een rendabele exploitatie meer'', zei hij. De suggestie van de heer Aantjes om het storingsreeht bij de girodienst af te schaffen, wilde de minister nog weieens bekijken, maar kon geen enkele toezeg ging doen DEN HAAG Nauwelijks is het weer na een koudeperiode wat zach ter geworden, of veel mensen wor den het slachtoffer van kolendamp vergiftiging. Vaak wordt de aanwe zigheid van de giftige kolendamp (koolmonoxyde) in de huiskamer tijdig ontdekt, hetzij door de bewo ners zelf, hetzij door omwonenden. In andere gevallen echter blijft de kolendamp onontdekt met alle ge volgen van dien. De oorzaak van de kolendampvergif tiging wordt gevormd door een onvol doende trek in de schoorsteen, die vrij eenvoudig is te verhelpen. De trek in een kachel wordt veroor- Fabrikanten in concurrentiestrijd zaakt door het luchtdrukverschil tussen A (in de kachel) en B (buiten de kachel op dezelfde hoogte*. Dit verschil ontstaat doordat warme lucht lichter is dan kou de. De luchtkolom AC in de schoorsteen 5 dus lichter dan de kolom BD. Het ge- olg is. dat als we de klep onder het rooster openzetten, de kamerlucht de kachel ingaat, het vuur feller doet bran- len en via de schoorsteen wordt afge- oerd. Zetten we de bovenklep open, dan gaat de zuurstof niet door de kolen naar de schoorsteen en wordt het vuur ge temperd. Deze situatie nu veranderdt, wanneer het weer beter wordt en de temperaturen bulten stijgen. In de eerste plaats gaat de kachel dan slechter branden, waar door het giftige koolmonoxyde wordt ge vormd. In de tweede plaats, en dat is het belangrijkste, wordt dit koolmonoxyde slecht afgevoerd en kan het de kamer in- Deze slechte afvoer vindt zijn oorzaak het feit dat de schoorsteen AC koe ler blijft (d.w.z. zich minder snel aan de DEN HAAG De „goedkope siga-i retten zijn nog niet op. Volgens „De tabakdetailhandel", het vak-| blad voor de tabaksdetailhandel en rokersbenodigdheden zal de verkoop nog wel even voortduren. Het blad noemt dit een zeer merk waardige situatie: van een prijs verhoging van de sigaretten, die officieel per 1 januari had moe ten ingaan is nog niet veel te merken. De fabrikant krijgt dus (voorlopig) niet de welkome prijsverhoging. De reden daarvan is eenvoudig: de concurrentie bussen de fabrikanten. Ze zetten de winkeliers in september, oktober, no vember en zelfs nog in december od rantsoen. Plotseling kwam in deze politiek ver andering. Ze gingen de winkeliers, zelfs ongevraagd, extra-hoeveelheden toezenden. En voor de winkeliers het wisten, hadden ze tweemaal zoveel In huls als anders. De plotselinge „mildheid" moet wor den toegeschreven aan het feit. dat er plotseling twee (bijna) nieuwe merken op de markt verschenen, merken In de 1,25 klasse, in 25 stuks verpakking en met een zeer aantrekkelijke introductiekorting. Schrik De fabrikanten van andere goede mer ken, vooral van het topmerk van f 1,25 per 25 stuks, sloeg toen de schrik om het hart. Het gevaar dreigdeimmers. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het Syndicat Haute Coiffure Frangaise et Coif fure Creation heeft gisteren de we reld op de hoogte gesteld van de eisen, die in het komend seizoen aan het dameskapsel gesteld moeten worden. Dat is een hele plechtigheid in Parijs en de Nederlandse sectie van dit hoog college heeft in het Apollohotel er een kleine afspiege ling van gegeven. Acht modellen, in acht kleuren haar, hebben er de Ligne Chance gepresenteerd. Acht kleuren met hele mooie namen, want blond is niet meer blond en bruin niet meer bruin. Tachtig pro cent van de Nederlandse vrouwen schijnt een haarspoeling te gebruiken, waardoor allerlei tussentinten en extra glanzen het haar overwazen Bruin met een tikkeltje rood, blond met wat goud, onder het flatteuze licht heel mooi. Kapsel En nu het kapsel. Het meest karak teristieke van de nieuwe lijn is de duidelijke a-symetrie. Aar. één kant valt het haa-i op de wang, aan de andere kant zo ongeveer tot oog hoogte. De lange kant ligt plat te gen het gelaat, de korte kant loopt schuin omhoog van oorlelletje tot wenkbrauw. Op de kruin is het haar wat gebold, maar achter ligt het in losse veerachtige lokken tegen het hoofd. De nekpartxj past zich bij de natuurlijke haarlijn aan en is zo veel mogelijk in een puntje geknipt. Het is een flatteuze lijn, die het gezicht smaller maakt, want de meeste Ne derlandse vrouwen best kunnen heb ben. Er zijn enorm veel variaties op mogelijk van jong-nonchalant tot wat meer geposeerd. Het knippen is na tuurlijk het grete geheim, dan een lichte permanent en wat handigheid met kam en vooral borstel. dat na 1 januari beide nieuwe merken nog volop voor f 1,25 be krijgen zouden zijn naast de bestaande gangbare mer ken tegen verhoogde prijzen. -Is een fabrikant tegen de oude prijs gaat doorleveren, kunnen de anderen niet achter blijven. Hun concurrentie positie zou dan immers gevaar lopen. Vandaar dat geen enkele fabrikant haast heeft gemaakt met de nieuwe prijzen. Fiscus Onnodig te zeggen, dat bij die onder linge concurrentie het publiek uitein delijk de lachende derde is. De „huilen de" derde is de fiscus. Maar niet alleen de fiscus. De winkelier zou vanaf 1 januari 15 cent op een pakje sigaretten van f 1,50 gaan verdienen. Hij rr.oet nu nog genoegen nemen met 13'a cent op het oude pakje van 11,25. En wie het eerste door de goedkope sigarebten heen is, zal dit ook nog wel merken in de omzet. Haar werkgever schaker') in Bréda aangehouden Maria Achterberg vandaag terug bij haar ouders? jarige (gearresteerde) boekhouder van G.. zou vandaag bij haar ouders terugkomen. Via de raadsman van de boekhouder had het meisje haar ouders gevraagd ol bij hen mocht wonen. Slager Achterberg, die al die maanden niets zijn dochter heeft gehoord, zei, dat zij hartelijk welkom is en dat zij niets :r haar buitenlandse avontuur hoeft vertellen. Haar moeder kreeg na "het bericht dat zvj nog leefde, een zenuw, pzinking. De boekhouder, die ziin vrouw in de steek liet om er met het (toen nog) ze ventienjarige meisje vandoor te kunnen gaan, houdt vol, dat hij Maria Achterberg tn Spanje heeft achtergelaten. Zondag werd hij aangehouden, nadat hii weer in Breda was gesignaleerd. Heeft de schatkist voordeel van geldontwaarding DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Slotemaker de Bruine (pac.) heeft dc minister van financiën schriftelijk ge vraagd of de schatkist voordeel heeft van de geldontwaarding. Het Kamerlid heeft een rekensomme tje gemaakt. Op 31 december van het vorig jaar ws de uitstaande binnenlandse gevestigde schuld ruim 15 miljard gul den. Elke procent muntontwaarding zou de schatkist in 1966 150 miljoen gulden reële koopkracht opleveren. Als de ver wachtingen van het centraal economisch plan 1966 juist blijken, zou de op deze manier ontstane bate voor de schatkist in een jaar 675 miljoen gulden bedragen. |B buitenlucht aanpast) dan de luchtkolom BD. Deze kolom is dus lich ter en er ontstaat een luchtdrukverschil tussen A en B, waarbij de lucht, in te genstelling tot wanneer het buiten koud de kachel A naar B stroomt. Deze „verkeerde trek" kan worden tegengegaan door of de kachel geheel uit te laten branden óf door harder te stoken, waarbij men eventueel een raam kan openzetten Bij harder sto ken vormt zich die giftige kolendamp niet en blijft de schoorsteen heter dan de buitenlucht, waardoor het „ver keerde" drukverschil wegvalt gevaar van een faillissement afge wend Davo blijft in 1966 nog verlies lijden en werkt hard om het voortbe staan te waarborgen, wat nog niet ze ker is. Commissarissen hebben zich verzekerd van de heer H. Meijer als adviseur. Deze heeft zich b(j sanerbtgen een zekere naam verworven. Hij vertelde dat het bedrijf te lang aan dc afgrond heeft ge staan en dat het nog niet mogelijk is ge weest korte schuld te veranderen in lange. De geldschieters zijn niet bereid ook maar één cent in het bedrijf te ste ken. Zij verdringen zich om geld en de telefoon bij Davo staat rood-oloeiend Het bestuur hoopt deze maand een voortzettingsplan aan schuldeisers voor te leggen om wat verademing te krijgen. Het derukt aan snelle consolidatie, sterk drukken van kosten, de grootste effi ciency en produtotiviteit, en samenwer king van Davo binnen de vakgroep. Davo heeft te Deventer en Coevorden de werk tijd voor 500 van de 570 werknemers verkort en zou daarmee nog wait verder moeten gaan. Gashaarden Voorzitter lr J. C. Keiler zette uiteen dat Davo moest overgaan op gashaarden na tientallen jaren olie- en kolenhaarden te hebben gemaakt. Juist op dat ogen blik werd te Coevorden een veel te scherp gefinancierde fabriek gebouwd en ingericht. Tegen de verwachting ont ving het publiek de nieuwe gashaarden zeer slecht en het bestuur verzuimde de kosten bij de moeilijke toestand aan te passen. Bovendien ging Davo begin 1965 tot rechtstreekse levering aan dc klein handel over. wat de resultaten schaadde, al was dit laatste niet de oorzaak van da De heer J. de Blij, directeur, zeide dat commissarissen eerder hadden moeten Ingrijpen. Volgens de president-commissaris slok ten de moeilijkheden van Daw de mid delen op voor de noodzakelijke investe ringen van de bevredigend werkende gieterij Ubbink. zodait deze veel lagere resultaten boekte dan mogelijk was ge weest. De overheid kon Davo ndet helpen omdat er al te groot productievermogen, voor haarden bestond, doch zij hielp de gieterij Ubbink de enige in hei land dat auto-onderdelen maakt een uniek bedrijf in Nederland. De Herstelbank verstrekte een lening en nam tijdelijk duizend 7 pet cumulatief-preferente aan delen in Ubbink Gieterij. Voorts bezit Ubbink-Davo 500 gewone aandelen dezer gieterij. Ubbink Machinefabriek en Handelson derneming had goede resultaten en de fa bricage van dakramen was zeer winst gevend. Ook deze zoekt samenwerking. Ubbink Gieterij had na f 1 min afschrij ving redelijk overschot en verwacht dit eveneens voor 1966. Erop of Davo tracht in 1986 de omzet 35 pet te vergroten zij verwacht dit tc halen en een sluitende rekenirug te krijgen. Een nieuw model gashaard is in ont wikkeling en van de streefomzet is al 40 pet door vaste orders gedekt. Het is beslissend of dit model in de smaak zal vallen. Doet het dit niet, dan is het met ons afgelopen, aldus ir. Keiler, maar de goede ontvangst is mot alle mogelijke ze kerheden omringd. In de grote voorraad onverkochte haarden schuilt nog enig risico. Davo is weer op grossiens overge stapt, en de samenwerking met de Steen kolen Handelsvereniging bij de afzet De heer W. C. Posthumus Meyjes, aan deelhouder, meent dat de positie van het bestuur opnieuw moet worden bezien en bestuur en directie ondergingen felle kritiek in de vergadering, die 214 uur duurde, al hadden vele aandeelhouders waardering voor het ,,mea culpa". DAVO ROTTERDAM De rechtbank heeft gisteren de 29-jarige Andries IJ uit Gouda veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar m.a- en ter beschik king stelling van de regering, wegens het doden van zijn 22-jarige verloofde In de berm van de Parallelweg te Gou da op 10 juni 1965. Per janr f150.000 aan vakbonden (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM Nadat vorige week reeds de moeilijkheden bij het over leg voor de confectie-industrie gro tendeels werden opgelost, is er gis teren ook uitzicht gekomen op een oplossing voor de textielindustrie. Bijzonder belangrijk noemden de werknemers na afloop van het ge sprek de bereidheid van de werkge vers te praten over de cao-voorstel len, zoals deze door de vakbonden baar is Zij hadden na vrijdag geen con tact met hun collega's van de confectie- industrie gehad. De komende dagen zal deze ontmoeting nu tot stand komen. Aanstaande vrijdagmiddag wordt het overleg voor de texticlindustie voort gezet. Het overleg over de cao-1966 voor de AKU wordt aanstaande zaterdag hervat Tegemoetkoming Voor de werknemers in de confec tie-industrie zullen de directies per jaar f 150.000 aan de vakbonden beta len. of ciTca f 15 per georganiseerd lid. Daarbij komen nog vergoedingen voor het vakbondswerk in vakraden, pen sioenfondsen. bedrijfsverenigingen, bij vakopleidingen en voorts krijgen de zijn ingediend. De textielwerkgeversI werknemers voor het bijwonen van „nrt vakbondscursussen of -vergaderingen waren tot nog toe met bereid ge- hun loon doorbetaald. Voor de vak- weest over de cao-voorstellen te bonden betekent dit met elkaar een praten, indien de vakbonden het. verlichting van de financiën met circa punt van de bevoordeling van geor-,* p?r. vakbonden stellen zich voor hiervan ie>ts extra's te betalen ganiseerde werknemers niet van de aan dc ]ede„ de vorm van hoRere lijst afvoerden. Gisteren bleken deuitkeringen bij huwelijk, jubileum of werkgevers hierop teruggekomen tn; pensionering. zijn. Vakbondsvertegenwoordigersi Het lijkt er op, dat deze oplossing noemden dit een principiële door- jn 0rolc jifren voor het hele bedrijfs- h k leven gekozen zal worden, waarme* I het conflict tussen werkgevers en De textielwerkgevers konden niet zeg- werknemers over het vraagstuk van Je gen, of voor hen de oplossing die in de ongeorganiseerden uit de wereld pe- confectie-industrie is bereikt, aanvaard- hol pen zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7