Nieuwe LeMse Courant Chaos in noord en oost Zeven nieuwe cao's in gevarenzone Bijna heel Friesland zit zonder stroom Kritiek in Kamer op verzuim van PTT College van Rijksbemiddelaars: Stichting moet zich uitspreken Amerikanen zouden nu „zwarte doos" zoeken Ruim f 190.000 voor geschenk bij huwelijk Commentaren Toch nog een akkoord op centraal niveau? Woensdag 9 februari 1966, 46*te jaargang Kracteun f. WEMER Stoofdradsetsur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stan*va*tich ia gheblevaa mijn hart in tegherupoet f Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Sneeuwduinen van twee meter IJzel op rails en draden Ook in het westen weer winter Door de ontwikkeling van een rug van hoge druk neemt de neerslagactivi teit tijdelijk af. Ofschoon er plaatselijk nog wel enige sneeuw en aanvankelijk in het zuiden van het land wellicht ook nog jjzel kan vallen. De lucht, die met oostelijke winden uit Duitsland wordt aangevoerd, heeft temperaturen van omstreeks zeven graden Celsius onder nul. Er moet daarom lichte tot matige vorst worden verwacht. Het ziet ernaar uit dat de vorst de eerstko mende dagen zal aanhouden. Suurhoff veegt plan-Lelystad van tafel Pagina 5 Op de pagina Radio en TV vindt u het vierde deel nit de huwelijkscantate Beatrix-Claus op muziek van Oscar van Hemel waarvoor dr. C- Rijnsdorp de tekst dichtte. De cantate wordt op 10 maart in het nationaal programma ten gehore gebracht. Dr. Rijnsdorp zei ervan: ..Ik moet niets hebben van overdre ven verering, maar ik vond het een leuke opdracht en ik heb er met plezier aan gewerkt". KRITIEK OP HOGE POSTTARIEVEN Pagina Davo(haarden): verlies van miljoenen Pagina (Van een onzer redacteuren) PAS nog voorjaar in de lucht, en nu weer in heel het land: sneeuw, ijzel, vorst. Het gehele noorden en oosten van Nederland, maar in mindere mate ook het westen z«n terug in de greep van de winter. De sneeuw, die in het noorden plaatselijk is opgewaaid tot heuvels van twee meter hoog, maakte wegverkeer onmogelijk. Sommige bussen sneeuwden in. Treinver keer werd onmogelijk door ijsafzetting op de bovenleiding. Dieseltreinen brachten ook al weinig soelaas, want ook de rails waren bedekt met een laag ijzel. De stroomvoorziening ondervond ook al moeilijkheden. Tussen Drachten en Oostwold brak gisteren de hoogspanningsleiding van 110.000 volt. Bij Donkerbroek kwam de leiding op de weg terecht. Er was geen verkeer. Was Nederland gisteren nog ver deeld in een koude en een „warme" zone, vandaag bx-eidde de koudegrens zich uit. In heel het gebied boven de gx-ote rivieren kwamen sneeuw, ijzel en gladde wegen voor. Een chaos was het bepaald in het noorden en oosten. Treinverkeer. Vanochtend trekte de ijzelgren zich ui boven de lijn Winers- wij k-Deventer-Amersfoort. Daarboven was treinverkeer vrijwel onmogelijk door sterke ijsafzetting op bovenleiding en vastgevroren wissels De poorwegen wilden te betiding de ijzelchakeling toepassen. Dat betekent dat met stroom stoten gepoogd wordt de bovenleiding van ijzel te ontdoen. Na deze behande ling worden schraaptreinen ingezet, die Geen postzegel bij huwelijk Beatrix Suurhoff neemt schuld op zich (Van onze pax-lementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Ka mer hebben de heren Aantjes (a.r.) en Tolman (c.h.) er gisteravond hun misnoegen over uitgesproken, dat ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix fa ons land geen speciale postzegel zal worden uit- I gegeven. „Waarom wel in de Antil- JR len en niet hier?", wilde de heer jp Aantjes weten. „Het zou toch eigen- i lijk een vanzelfsprekende zaak moe- JR ten zijn. Bij allerlei gelegenheden van minder allure worden dergelijke zegels uitgegeven". Met de heer Tol- 1 man drong de heer Aantjes er bij 10 minister Suurhoff op aan, dit ver zuim alsnog te herstellen. „Ik zou i mij hevig teleurgesteld voelen als de j regering daaraan geen gevolg zou j geven", zei de heer Tolman, j Minister Suurhoff kon er helaas niets meer aan doen. ,,'t Is al te laat", zed hij. Hij had zich pas vrij laat gerealiseerd 1 dat het een punt was. ,,'t Is me aanvan- i kelijk ontgaan. Men kan wel zeggen: als het zo'n vanzelfsprekende zaak was dan 1 had de PTT-directie er maar mee op de j proppen moeten komen, maar ik neem alle schuld op me, want ik ben verant woordelijk". Toen de gedachte eenmaal was, is er nog wel overleg geweest de PTT, maar er was toen geen tijd i j om iets voor te bereiden dat werkelijk I de moeite waard was. Het ontwerpen I van zo'n zegel vergt een prijsvraag vi kunstenaars en daarvoor was het al kort dag. Overigens, zo'n vanzelfspre kende zaak was het nu ook weer niet. Bij het huwelijk van koningin Juliana is immers ook geen postzegel uitgegeven. Geen verwijt De heren Aantjes en Tolman wilden de minister geen verwijt maken. „Het is een verzuim van de bedrijfsleiding van de PTT", zeiden ze. Maar daar wilde minister Suurhoff niet van wei herhaalde, dat zo er al sprake Weersverwachting alleen de betrokken minis ter daarvoor verantwoordelijk kan wor den gesteld. „En als u mij absolutie geeft, dan ook de PTT-directie". Vanmorgen zijn bij een brand, die om ongeveer zeven uur uitbrak in een poeliersbedrijf elf a twaalfduizend kui kens verbrand. Ze waren ongeveer drie a vier weken oud de bovenleiding verder schoonmaken. Tussen Leeuwarden en Meppel was he lemaal geen treinverkeer mogelijk door onvoldoende stroomvoorzienisg. Later op de dag strekte de ijzelgrens zioh verder naar het zuiden uit, zoda ook de rest van Nederland met vertragingen te kam pen kreeg. Forenzen trokken gisteren en vanmorgen veelal vergeefs naar de stations. De eerste treinen gingen nog, maar bleven al gauw steken. Sommige treinen haaien de eerste wissel, maar daar deze ook vastzaten, was doorrijden onmogelijk. Veel reizigers trachtten hun kaartje weer in te leveren en gingen over op de bus, voorzover die reed. of gingen liften. Gisteravond was de situ atie dermate verslechterd dat men be sloot geen enkele trein meer in te zet ten en over te gaan od bussen. Taxi's Tussen Groningen en Roodescliool ging dit niet zo goed. De eerste twee bussen brachten het niet verder dan de voortuin van een niets vermoedende particulier. Tussen Leeuwarden en Sneek reden ge durende het grootste deel van de dag helemaal geen treinen doordat veel tele foonpalen op de baan terecht waren ge komen. Bussen konden gisteravond ook al niet meer rijden. Om de laatste rei zigers toch naar huis te brengen, zetten de Spoorwegen taxi's in. Wegverkeer. Slechts met de grootst mogelijke moeite wist het verkeer zich een weg te banen door de chaos die sneeuw en ijzel op de wegen hebben achtergelaten. Door de zware ijzel waren vele boomtakken afgeknapt en op de weg terecht gekomen Daardoor moest een gedeelte van de weg SneekLeeu warden gisteren door de politie voor alle verkeer worden gesloten Opgewaaide sneeuwduinen maakten dat het verkeer onderweg bleef steken. Sneeuploegen moesten eraan te pas men om gestrande automobilisten te hel pen. De interlocale busdiensten durfden het vanmorgen niet aan. In Groningen gingen de stadsbussen pas om half tien rijde, nadat gemeentereiniging de hoofd straten zoveel mogelijk begaanbaar had gemaakt. Stroomvoorziening In het grootste deel van Friesland was vanmorgen nog geen stroom. In Drachten zonden drie grote bedrijven hun personeel vanmorgen daarom maar weer naar huis. Voorlopig herstellen heeft weinig nut, In Drente viel de stroom gisteravond drie keer uit. Hier en daar trad overslag van elektri citeit op, doordat zowel de hoogspan ningsdraden als de boomtakken b'oot stonden aan ijzel. In sneeuwstorm verongelukt LEEUWARDEN Tiidens een hevige sneeuwstorm is vanmorgen tussen Leeu warden en Stiens de heer J. van de Meu- len uit Jansum bij het oversteken van de weg aangereden door een autobus. Hij werd zo zwaar gewond dat hij kort na aankomst in het Diaconessenhuis te Leeuwarden is overleden. De autobus be landde na het ongeluk la de berm. Terwijl in het zuiden van het land op sommige plaatsen nog het zonnetje scheen, werden enkele plaatsen in het. noorden gisteren reeds bedekt door een flinke laag sneeuw. Twee fietsers wroeten zich in Groningen door de sneeuwmassa. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog kon den melden heeft het College van Rijksbemiddelaars de Stichting van de Arbeid laten weten dat naar zijn mening zeven nieuwe cao's zich in de zgn. gevarenzone bevinden en in aanmerking komen om ter afkeu ring aan de minister te worden voorgedragen. Vóór het college hier toe eventueel overgaat zal tussen ryksbemiddelaars en stichting een De lapjesdekeneen geschenk b\j het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, nadert zijn voltooiing. Als de de ken klaar is sullen er ruim 500 dames aan hebben gewerkt Gisteravond is de. kapitale boerderij van de heer F. Attema door brand ver woest Twee paarden en een nog onbe kend aantal koeien kwamen in de vlam men om. De brand werd veroorzaakt doordat het 7-jarig zoontje Tjerk van de eigenaar bij het hooi met lucifer® speelde. De schade wordt geschat od en kele tonnen. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enige sneeuw I maar in het noorden van het land ook enkele opklaringen, in het zuiden van-1 avond nog plaatselijk ijzel en tempera- i tuur om het vriespunt Overigens lichte tot matige vorst Matige tot vry krach tige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Wl/71 niet duur wel heerlijk Bij de kust van Spanje PALOMARES Bij de tali-ijke geruchten over de aard van het „ge heime wapen" dat een Amerikaanse B 52 vlak bij de Spaanse kust in zee liet vallen, heeft zich nu dat over „het zwarte kistje" gevoegd. Er zijn er die met stelligheid beweren, dat de Amerikanen zo hard zoe ken naar hun elektronisch code-systeem, dat zich in een zwart kistje be vindt. Dit apparaat, Failsafe geheten, stelt het hoofdkwartier van de SAC (Strategische luchtmacht) in staat, voortdurend contact te onderhouden met constant in de lucht vertoevende bommenwerpers, die met kern wapens zijn uitgerust. Het belangrijkste aspect is, dat door dit systeem is uitgesloten, dat vlieg tuigcommandanten van anderen dan zijn hoofdkwartier opdrachten krijgt. Het systeem kan wel op de schroothoop worden gegooid, als een exemplaar van het ^zwarte kistje" in handen van onbevoegden zou vallen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een uitnodiging daar toe gistermiddag aanvaard. Naar wij vernemen gaat het hier om de nieuwe cao's voor het houtbedrijf, het schoon maakbedrijf en de glazenwassers, als mede om de nieuwe arbeidscontracten voor de werknemers van een viertal kleine ondernemingen. Olievlek In zijn brief aan de stichting verklaart het College van Rijksbèmiddelaars dat de in de cao's overeengekomen verbete ringen uitstijgen boven de door de rege ring toelaatbaar geachte 6 a 7 procent en daarbij het gevaar van een „olie vlekwerking" meebrengen. Volgens de huidige (tussentijdse) loonpolitieke spel regels kan het college een cao niet on middellijk aan de regering ter onverbin- dendverklaring voordragen, maar moet eerst het oordeel van de Stichting van de Arbeid daarover worden gevraagd. Motieven Dat heeft het college dus nu gedaan en in het gesprek van volgende week woens dag moet het stichtingsbestuur zijn stand punt ta.v. de motieven van ryksbemid delaars uiteen zetten. Het is niet onwaar schijnlijk, dat dit een verdeeld stand punt zal zijn. Mocht de visie van het College van Rijksbemiddelaars na het gesprek met de stichting niet zijn ge- Eerste tussenstand DEN HAAG Voor het huwelijksge schenk is tot en met maandag 7 februari een bedrag van f 192.362.94 op giro 25 en door stortingen bij de banken bijeen gebracht Aldus een mededeling van de Stichting nationaal comité buwcHjksge- Slechts vijf van de 900 gemeenten die ons land telt. hebben hun inzamelings acties thans afgesloten en hun bijdrage overgemaakt. Dit betekent, dat het in gezamelde bedrag vrijwel geheel af- Komstig is van particulieren De toezeg gingen van het bedrijfsleven zijn in deze «erste tussenstand niet opgenomen. wijzigd dan zal dus de minister worden gevraagd de cao's af te keuren. De loon politieke spelregels laten daarna even wel nog ruimte voor overleg tussen de minister, het college en de stichting, waarna de bij de cao's betrokken par tijen nog de gelegenheid hebben de dan nog bestaande bezwaren weg te nemen. Eerst als hieraan niet wordt voldaan zul len de nieuwe contracten onverbindend worden verklaard. GroWobe*>I*- PRIMA DIEPVRIES (V= IS VOOR U BETAALBAAR Spinazie, fris als dc lente 600 gram, slechts 99 ct Andijvie, heerlijk vers 700 gram, slechts 99 ct CELIBAAT Zelf is bisschop Bekkers naar Toi>- gelre gegaan om de parochianen mee te delen dat hun pastoor en d« oudste kapelaan hun ambt hebben neergelegd. Wij worden daardoor weer gecon fronteerd met de crisis waarin het priesterambt verkeert. De eis van het celibaat veroorzaakt reeds jaren enerzijds een groeiend tekort aan priesterroepingen, ander zijds een toenemend aantal priesters van middelbare leeftijd (doorgaans trouwe dienaars van hun kerk), dl* capituleren en heengaan. Volgens officieuze Vaticaanse bron nen zou het aantal gehuwde ex* priesters al variëren tussen twintig en veertigduizend. Tienduizend ver zoekschriften om ontheffing van de celibaatsbelofte zouden te Rome nog in behandeling zijn. Het concilie heeft dit probleem laten liggen. Steeds duidelijker ziet men in. dat het verplicht celibaat geen bijbels gegeven is. Toch is de publieke opi nie bij vele rooms-katholieken nog vaak zo, dat „ontrouwe priesters* krampachtig proberen hun verleden te verbergen. Een bisschop op het concilie *ek „De kerk Ls barmhartig voor ieder een, behalve voor gevallen priesters". Er zou al veel gewonnen zijn, als de R.K. Kerk hen helpt een nieuwe plaats in de samenleving te vinden. Door zelf naar Tongelre te gaan heeft bisschop Bekkers zich zeker niet so lidair met de beide priesters ver klaard. Wèl heeft hij barmhartigheid en eerlijke openheid bevorderd. BUNDELING en hulpverlening gebeurt reeds veel, maar het lijkt de druppel op d« gloeiende plaat. Verheugend zijn de huidige belang stelling van onze regering, het be sluit miljoenen beschikbaar te stel len voor hongerend India, de werk zaamheid van zovele organisaties en kerkgenootschappen op dit gebied. De krant maakte daar melding van. Centrale leiding en planning, on misbaar voor het welslagen, zijn voor verbetering vatbaar. Zelfs de bewindsman voor ontwikkelings hulp Ls nog te vaak afhankelijk van de welwillendheid van zjjn collega's. Vereist zijn een efficiëntere organisa tie en werkwijze, al was het op voorlichtingsgebied. Verlies aan tijd, geld en mankracht zou bij vollediger coördinatie kunnen worden voorkó- Er dient te zijn inventarisatie van de in ons land beschikbare mogelijkhe den. hechtere samenbundeling van overheids- en particuliere initiatie ven, een werkcentrum waar men el kaar ontmoet en waardoor die nood zakelijke coördinatie binnen bereik komt. Uiteraard met waarborgen voor ieders zelfstandigheid. Eerst dan is met een minimum aan inspanning het maximale te berei ken en via rechtstreekse hulp, in overeenstemming met de wensen van het hulp ontvangende land. de nood te lenigen. SPONTAAN Het allesbeheersende probleem van de honger in de wereld is de laatste weken op allerlei wijze in het nieuws geweest. De collecte van afgelopen zondag bewijst, dat de harten warm kloppen voor die verre volken die ook onze naasten zijn, in hun noden zeker. Het is dan ook meer dan een gebaar alleen, wanneer schoolkinderen te Rheden besloten hebben iets van hun overvloed af te staan aan de hongerende bevolking van India. Materieel gezien mag hun actie slechts symbolische betekenis hebben, zij en via de krant ook wij voelen zich herinnerd aan klemmen de plichten. Het zijn vaak de spontane particu liere initiatieven die, meer nog dan welke overheidsvoorlichting, de schrijnende nood in Azië en Afrika voor ogen plaatsen. Elk jaar stellen wij eigen eisen ho ger. Is het te veel gevraagd, een evenredig deel weer af te staan De schooljeugd geeft ons het voorbeeld. Hun offer is niet zwaar. Dat behoeft het onze ook niet te zijn om ee§ groots resultaat te bereiken. Kwestie ongeorganiseerden (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen is gistermiddag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid zowel van werkgevers- als van werkne merszijde bereidheid getoond om op nieuw over de kwestie geox-ganiseer- den-ongeorganiseerden te beraad slagen „indien bepaalde oplossingen in de bedrijfstakken daartoe aan leiding geven". Zoals bekend hebben de werkge vers- en werknemersorganisaties in de conif eet ie - i ndustrie in principe reeds een oplossing in deze kwes tie bereikt, terwijl een uitweg uit de moeilijkheden ook bij de AKU in het verschiet ligt. De centrale werkgeversverbonden en de vak centrales zien hierin dus kennelijk een nieuwe mogelijkheid om op centraal niveau alsnog tot een ak koord te komen. Summier Gisteren i& hierover echter slechts zeer summier gesproken. wellicht mede omdat de president van de Haagse Arrondissementsrechtbank morgen uitspraak zal doen in het kort geding tussen de Maastrichtse aardewerkfabrieken en de betrokken vakbonden Ln de kwestie. In de wan delgangen werd evenwel de mogelijk heid niet uitgesloten geacht, dat de Stichting van de Arbeid het omstre den vraagstuk opnieuw zal bespreken na afloop van haar gesprek met het College van Rijksbemiddelaars, vol gende week woensdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1