Nieuwe Leidse Courant Lichte ziektegevallen straks geheel voor eigen rekening? Afstraffen van de tegenstander Regering vraagt Zevenduizend leerlingen eten niet Premier Harmei zou parlement toespreken Liberale pers heeft kritiek op koning om advies Engeland wil graag aansluiting bij EEG Hein Fentener mag een week naar Zwitserland Commentaren Johnson over Vietnam: CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „.Stantvastich i* ghableven mijn hert in teghenspoet Dingdag 8 februari 1966, 46ste jaargang 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Veldkamp en Bartels: nota over volksgezondheid Duits blad houdt beschuldiging vol pagina 5 In 2000 vier miljard m3 water nodig Pagina 7 In Doetinchem leidde een he vig protest van de schooljeugd ertoe, dat een leraar voor een plaats op de kandidatenlijst van de P.v.d.A. bedankteZie pagina 7. Moeten soldaten voor geschenk Erhard bij de Gaulle Pagina 5 Sneeuw en ij zei brachten ongemak en overlast Treinverkeer in noord-oosten uren vertraagd GRONINGEN De afgelopen nacht heeft het weer in het noorden van ons land een grimmig karakter gekregen. Een sneeuwjacht, die ook vanmorgen nog voortduurde, bezorgde het weg verkeer veel overlast, waarna ook de spoorwegen ernstige vertragingen op liepen door ijzelafzetting op de boven leidingen. Enkele treinen kwamen stroomloos te staan en moesten met behulp van diesel locomotieven naar hun plaats van be stemming worden gebracht. De vertragin. gen liepen in een enkel geval op tot twee uur. De spoorwegen hebben om 10 uur besloten op de trajecten van Zwolle naar 'Groningen en Leeuwarden dieseltreinen in te schakelen. Tot Zwolle rijden de [treinen normaal elektrisch. Rhenense actie voor hongerende mensheid RHENEN Zevenduizend leerlin gen van 25 openbare scholen in de gemeente Rhenen zullen vandaag en (morgen niets eten terwille van hongerende medemens. Het plan is jontstaan onder een lesuur van de peer C. S. Schagen, die maatschap pijleer geeft aan de openbare ulo. I Hij liet aan de hand van dia's zien wat honger eigenlijk is. De leerlingen waren bijzonder onder de indruk van de les en beloofden elkaar niets te zullen eten en pet zo verdiende geld ter beschikking fan de Novib of de regering te stellen. Het heeft geen enkele zin, zo redeneer den zij, een bijdrage voor een collecte pan de ouders te vragen als er geen fcigen offer achter staat. De wethouder tan onderwijs van Rhenen, de heer J. Moora. heeft voor hij de oproep doorgaf kan alle scholen de schoolarts geraad pleegd, die geen enkel bezwaar tegen de tweedaagse voedselonthouding had. j De onderwijzers hebben zich solidair niet de leerlingen verklaard en zullen pok twee dagen leven op thee en suiker. Bij het ministerie van buitenlandse bevorderd tot directeur mr. J. i ookmaaker. Weersverwachting Bijna overal zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met a toe enige regen. Matige tot krachtige zuid. toestelüke wind. Zacht weer. In het [Uiterste noordoosten van het land eebter nog geruime tijd oostelijke wind •r.eeuw of regen ~n temperatuur on Vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur BRUSSEL Vanmiddag zou pre mier Harmei in het parlement spre ken over de politieke crisis in Bel gië. Verwacht werd dat hij met het vragen van een vertrouwensvotum zou wachten, totdat de geschillen tussen de Chr. volkspartij en de so cialistische partij zijn bijgelegd. Het bureau van de socialistische partij, dat gisteren vergaderde, heeft zich op- De lieer Asscher van Asscher Diamantslijperij toont president Soekarno een 53 karaats diamant die in zijn slijperij is geslepen en waarvan de waarde op 1 miljoen gulden wordt geschat. De diamant is een deel van een 116 karaats ruwe diamant die in Borneo werd gevonden. Gewonde van A'damse brand overledeu AMSTERDAM De brand in de Bethaniëndwarsstraat in Amsterdam centrum. waarbij in de nacht van za terdag op zondag vijf personen om kwamen. heeft nog een zesde slacht offer geëist. Het is de 29-jarige administrateur G. J. Kramer, die met zijn vrouw en zoon tje bij familie in het huis logeerde. Hij sprong aan de achterzijde van het huis op de binnenplaats en moest zwaarge wond naar het Binnengasthuis worden overgebracht, waar hij gisteren is over- Zijn zoontje, dat ook gewond raakte, ligt ook in dit ziekenhuis. Mevrouw Kra ter, die aan de voorzijde uit het raam sprong, ligt in een ander ziekenhuis. nieuw uitgesproken voor gratis behande ling in de socialistische klinieken en tegen symbolische bijbetaling van 30 frank door de patiënten. Overigens heb ben de socialisten wel waardering voor de wijze, waarop koning Boudewijn de crisis tijdelijk heeft bezworen De liberale bladen in België zijn nl. nogal boos op de Koning, omdat hy het als een landsbelang achtte, dat de rooms-rode coalitie zou worden ge handhaafd. De liberalen, die bij de jongste parlementsverkiezingen be langrijke winst boekten, vinden dat een miskenning van hun positie in het land. De bladen gebruiken grote woorden om de Koning duidelijk te maken, dat hij zich niet moet mengen in een politiek debat. De voorzitter van de liberalen. Van Audenhove, zou vandaag met premier Harmei spreken. Hij wil een volledige behandeling van de kwestie der zieken, fondsen in beide Kamers van het par lement. Hij wenst zich niet uit te laten over de toekomst, Duits concern wil zuidelijke oever Tjeukemeer kopen LEEUWARDEN Er is Duitse be langstelling om in ons land. te begin nen met Friesland, miljoenen te inves teren in recreatie-objecten. Steigenberger, een bekend hotelcon- arn. heeft belangstelling voor de zuide lijke oever van het Tjeukemeer. waar een groot hotel, flats en bungalows zouden gaan verrijzen. Het plan omvat voorts speelweiden, jachthavens en een kam peerterrein bij de Delfstrahuizen (Has- kerland). Grond zou worden aangekocht tot een oppervlakte van ongeveer 8 hec- Het ligt in de bedoeling nog meer pro jecten in ons land tot stand te brengen. De te bouwen flats en bungalows zouden voor de verkoop bestemd ziin. Busje na slip tegen een boom: één dode VUREN Op Rijksweg 12 onder de gemeente Vuren is gisteren een busje, bestuurd door de 25-jarige Da vid Goskes uit Hattum. van de weg geraakt en tegen een boom ^ïbotst. De man is later in een ziekenhuis overleden. De politie neemt aan dat 't busje door te hoge snelheid in een is geraakt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veld kamp en staatssecretaris Bartels zul len aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en de Ziekenfonds raad advies vragen over de moge lijkheid om lichte geneeskundige ri sico's (weinig kostbare behandelin gen door huisarts e.d.) zelf te laten betalen. In de nu bij de Tweede Kamer in gediende Volksgezondheidsnota 1966 vragen zij zich af of het uit een oog punt van goede gezondheidsbeleving niet wenselijk is dat de burgers lichte risico's in het algemeen zelf dragen. Nog afgezien daarvan moet gewezen worden op de enorme be dragen die de nieuwe Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's straks zal vergen. In verband daarmee kan de vraag worden gesteld of het so ciaal nog wel verantwoord is lichte risico's, waarvan gemeend moet wor den dat de burgers in de welvaarts staat deze zelf kunnen dragen, door een verplichte verzekering te dek ken. De bewindslieden schrijven in de no ta, dat in de komende jaren de samen werking van de overheid en autonome organisaties op het terrein van de volksgezondheid kritisch zal worden bezien. De gezondheidszorg vraagt een apparaat dat zowel in zijn geheel als in onderdelen goed functioneert. Om deze structurele samenwerking te be vorderen zal de Centrale Raad voor de Volksgezondheid worden omgebouwd tot een openbaar lichaam van de per sonen en instellingen die bij de volks gezondheid betrokken zijn. Inzicht Met hun nota willen de bewinds lieden inzicht verschaffen in de pro blematiek van het volksgezondheids beleid. Tevens dient dlit stuk als ba sis voor een gedlaohtenwisseHimg met het Parlement over het te voeren ge- zomdlheidsbeleid op lange termijn. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de gezondheidsbescherming. Dit aspect van d'e nota wordt Ciders in dit blad uiteengezet. (Voor vervalg zie pag. 7) i 4. In het bergachtige gebied van Evritania in Midden-Griekenland, dat de algelopen dagen door aardschokken werd getroffen, zijn bijna tienduizend mensen dakloos geworden. De foto toont de ravage na de schokken van zaterdag en zondag. LONDEN Engeland wil graag toetreden tot de EEG, maar het zal geen verzoek daartoe indienen voor het zeker weet, dat men niet op nieuw zyn neus pijnlijk zal stoten. Dat wil zeggen, dat Engeland eerst zeker wil weten, dat de Franse pre sident De Gaulle zyn toestemming zal geven voor het Engelse EEG- Iidmaatschap. In het Lagerhuis zei de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, het gister avond zo: „Engeland zal zijn toetre- Voor zaken en ziekenbezoek (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Via de Zwitserse diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft de in de hoofd stad verblijvende Hein Fentener van Vlissingen vandaag opnieuw toestemming gekregen naar zijn woonplaats Saint Sulpice te rei zen. De tijdelijke verblijfsvergun ning die door de vreemdelingen politie werd uitgeschreven, is pre cies zeven dagen geldig. De Am sterdamse strafpleiter mr. W. J. D. M. van Rompu, die tezamen met een Zwitserse confrère de belan gen van de Amerikaans-Neder landse balling behandelt, heeft er zeker een maand lang onafgebro ken voor gewerkt. Zoals bekend werd de vroegere textiel baron in oktober van het vorig jaar Zwitserland uitgezet, omdat zijn aan het Meer van Genève staande villa 68 cm te hoog was De autoriteiten in Bern gaven hem in de Kerstweek toe- President Johnson in ernstig gesprek met generaal William Westmoreland, commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, in de presiden tiële mtite van het Hawaiian Hotel in Honoloeloe. de feestdagen bij zijn vrouw en kinderen door te brengen. De thans verleende verblijfsvergun ning heeft ten doel de heer Fente ner van Vlissingen in de gelegen heid te stellen zijn zaken op Zwit serse bodem te behartigen, zomede zijn bejaarde moeder die ziek is, te bezoeken. De vrouw van de miljo nair, die de villa op 25 januari zou hebben moeten verlaten, woont er nog steeds. Hein's kansen om weer in zijn nieuwe vaderland te worden toegelaten, schij nen inmiddels gestegen te zijn. Zowel in Saint Sulpice als in Lausanne en Bern heeft men genoeg van de „af- raire-Fentener". De wereldpubliciteit. welke werd uit gelokt, is nogal negatief voor de naam van Zwitserland geweest. ding tot de EEG uitstellen tot de ob stakels uit de weg zyn geruimd". Deze wat raadselachtige woorden van Stewart hebben een belangrijke achtergrond- In hoge ambtelijke krin gen in Londen is bekend, dat premier Wilson wadht op een aanmoediging van president de Gaulle om zich bij de EEG aan te sluiten. En deze aan moediging zal niet zo lang meer uit blijven. President de Gaulle heelt Engeland immers hard nodig als tegenwicht tegen de toenemende kracht van zowel de nomdsohe en politieke invloed van West- Duitslanri. Duitsland zou wel eens dominerende positie in de EEG kunnen gaan innemen. Vooral wanneer de twee Duitslanden zijn herenigd. Franse bladen hebben al uitgerekend, dat een herenigd Duitsland met zijn 74 miljoen inwoners 40 procent zal uitma ken van de gehele EEG-bevolking. Wan neer Engeland toetreedt daalt dit per centage tot 30 pet (Vervolg zie pagina 7) WONING De zaak van de aan de Amsterdamse chauffeur geweigerde woning heeft nu plotseling het karakter gi&regen van een ruzie tussen het Amster damse gemeentebestuur en Ged. Sta ten van Noord-Holland. Op beschuldigingen van het ge meentebestuur heeft het provinciaal bestuur geantwoord met verwijten. Beschuldigt het gemeentebestuur het provinciale, dat dit de eigenaar van de woning in zijn achteruitstellen van de chauffeur heeft gesteund, het provinciale bestuur verwijt de ge meente, dat zij de chauffeur andere woonmogelijkheden heeft onthouden. Ruzie tussen autoriteiten is altijd een kwalijke zaak. Zij komt het gezag dat het in deze tijd toch al niet ge makkelijk heeft niet ten goede. Blijft trouwens het feit dat de huis eigenaar dit gezin in zijn woning niet wil hebben. En dat alleen uit overwe gingen van status. Wat de vraag ac tueler heeft gemaakt, of het merk waardig begrip „status" onze heden daagse samenleving niet tezeer gaat beheersen. Er zijn waarden die er door in het gedrang komen. SCHOON SCHIP Een verschrJJikelijk verhaal, dat van het Westduitsc weekblad Der Spie gel, waarin Nederlanders van een ernstige misdaad, ook in oorlogstijd beschuldigd worden. Het verhaal doet schade aan de Ne derlandse naam. Ook daarom zou de regering er goed aan doen, opening van zaken te bevorderen. Voorlopig achten wij het niet denk baar dat een marine-order het laten verdrinken, ook van vijanden, zon sanctioneren. Men kan natuurlijk stellen dat Duit sers niet de eerst aangewezenen zijn om tot beschuldigingen van deze aard te komen. Van hun zijde is de inval gekomen in een onschuldig en vrede lievend land. Op die inval is een bang schrikbewind gevolgd. Daarna heeft men grote moeite gehad, schoon schip te maken. Het mag ons niet weerhouden ernaar te streven dat oYk in bovenbedoelde zaak schoon schip gemaakt wordt. Ook ernstige beschuldigingen kun nen lichtvaardig zijn, maar geuit zijn ze. Overigens zijn ook lichtvaardige beschuldigingen, zeker in een ern stige zaak, een vorm van onrecht. Taxi's in hoofdstad rijden iveer AMSTERDAM De Amsterdamse taxi's rijden weer. Vanochtend om zes uur kwam de ochtendploeg weer normaal in dienst en om half negen was de totale dagbezetting van 550 wagens (300 loon- chauffeurs en 250 eigen rijders) weer be reikt. Volgens de taxicentrale is de 24- uurstaking rustig verlopen. Alle zieken- vervoerritten konden behoorlijk worden uitgevoerd. Scholen dicht wegens bof BRUNSSUM De eerstkomende twee weken zijn alle kleuterscholen hier gesloten wegens het grote aantal gevallen van botziekten. HONOLOELOE In: Honoloeloe is president Johnson gisteren zijn besprekingen begonnen met enkele Zuidvietnamese leiders. Op de eerste conferentiedag gaven de gespreks partners, het Zuidvietnamese staats hoofd Hgoejen van Thieu en zijn eer ste minister Ngoejen Cao Ky, hun mening over de oplossing van de Vietnamese crisis. De Amerikaanse president ontvouwde een tweeledig plan voor de toekomst: het verslaan en afstraffen van de tegenstander en het scheppen van een goed sociaal en politiek klimaat in Zuid-Vietnam. Premier Ky was van oordeel dat de oorlog in Vietnam niet kan worden ge wonnen. zonder dat de harten van 't volk worden veroverd. Daartoe moeten vol gens hem de maatschappelijke omstandig heden worden verbeterd. De Vietcong moet uit het land worden verdreven en eerst dan kan een ware democratie wor de opgebouwd. Dankbaar Ky zei bereid te zijn met de Ameri kanen naar „een eervolle en recht- •aardige vrede" te zoeken, waarop Johnson antwoordde dat de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk hem dankbaar voor deze uit spraak zal zijn. De Amerikaanse pre sident zei dat Zuid-Vietnam op mili tair, sociaal economisch gebied de lei- I ding moet blijven houden. Anders is alles wat Amerika doet van geen nut. Hij zei het niet meer dan normaal te achten dat er nu en dan eens verichii van inzicht bestaat. Premier Ky zei nog, dat, terwijl de vre despogingen worden voortgezet, het de communisten moet worden getoond „dat we niet van plan zijn te onderhandelen vanuit een zwakke positia" Onafhankelijkheid Zuid-Vietnam is geen agressieve natie en wil slechts in onafhankelijk heid en vrede leven. In het verleden hadden de Zuidvietnamezen gemeend dat hun politieke en sociale gebreken niet konden worden overwonnen, zo lang er oorlog wordt gevoerd- Nu realiseren zij zich dat zij de agressors niet daadwerkelijk kunnen verdrijven, zolang er geen begin wordt gemaakt met het oplossen van de sociale en politieke moeilijkheden, aldus premier Ky. Intussen is van de zijde van de Ame rikaanse militairen in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon meedcgedeeld, dat de oorlogsinspanningen in Vietnam zijn ver groot. Het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam heeft de 200 000 over schreden. Er zijn nu 128.000 ieden van de landmacht, 38.000 mariniers, 25.000 leden van de luchtmacht cn 10.000 man personeel van de marine en de kust wacht. ongeacht de duizenden militairen aan boord van de Amerikaanse zevende viool, die in de Zuidchinese Zee koerst en vanwaar luchtbombardementen en kustueschielingen worden uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1