Weekagenda Economie kan belager zijn van de volksgezondheid Studenten op step naar Utrecht toe Ds. Kronemeijer deed intrede te Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT S MAANDAG 7 FEBRUARI 196« Maandag Rapenburg 10, 5 uur: opening tentoon- I stelling Suriname en Ned. Antillen door dr. J. F. E. Einaar, gevolmachtigd ter van Suriname (jeugd-ontmoetings- oentrum Rehoboth). Den Haag: Diligentia, 8 uur: piano- recital Desiré N'Kaoua Dinsdag Rapenburg 10: tentoonstelling Suriname en Ned. Antillen, 7 tot 10 uur n. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur j Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Petruszaaltje Lammenschansweg 8 u.: i alg. ledenvergadering De Natuurvriend Doelenkazerne, 8 uur: De Clingendae leis uit Den Haag met „Moord op de planken" voor dienst Welzijnszorg koks- sctiool Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Mevrouw Warrens Beroep". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuidh I Orkest met fluit en hobo. Den Haag: Kon. Conservatorium, 8.15 uur: uitwisselingsconcert leerlingen Am I sterdams Conservatorium. Den Haag: Waalse kerk, Noordeinde, 8 uur: kerkconcert Henry Blackmon bas en Wim van der Panne orgel Woensdag Rapenburg 61, 8 uur: K en O-cursus „Welk perspectief voor onze jeugd?", door prof. dr. N. Beets. Museum Volkenkunde, 8 uur: H. U. E. Thoden van Velzen over „Religie en po litiek in een Bosnegermaatschappij". Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadhuis, 4 tot 6 uur: zitting sociaal raadsman. Breestraat 19, 7.30 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwenbond, feestelijke jaarvergadering t.g.v. 15-jarig bestaan. Lakenhal, 8 uur: opening tentoonstel- ling schilderijen uit de inzending voor da Wedgwood-prijs. Breestraat 85, 8 uur: afd. Leiden jon gerenorganisatie WD, drs. E. van Thijn (PvdA) en de heer H. J. L. Vonhoff (WD) over de principiële zaken van hun politieke partij. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Spaans dansensemble. Den Haag: Diligentia. 8 uur: Vereni ging voor Kamermuziek. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Utrechts Stedelijk Orkest, met viool. Scheveningen: Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Duits toneel. Museum Volkenkunde, 3.30 uur film over Griekenland, kinderen onder 12 jaar alleen toegang onder geleide. Donderdag Foyer museum Volkenkunde, 8 uur: dr G. D. van Wengen met muziek en filro uit Suriname. Gehoorzaal, 2 uur: jeugd concert Maat- schappij voor Toonkunst. Rott. Philh Orkest. Zuiderkerk, 8 uur: Maatschappij voor Toonkunst, Rotterdams Philh Orkest Leiderdorp: clubgebouw De Munnik, Plantage, 8 uur. afd. K en O, Kees Hana, lezing met kleurendia's over de bergen van Noord-Span je. Den Haag: Diligentia: 8 uur Vereniging j voor Kamermuziek. Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. J. A Smink. Vrijdag Rapenburg 10: tentoonstelling Suri- I name en Ned. Antillen, 7 tot 10 uur n.m Gehoorzaal, 8 uur: feestavond afd. Lei- j den ANMB, t.g.v. 60-jarig bestaan. Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 tot 8.30 I uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: K en O i lezingencyclus over het concilie door Gabriël Smit Schouwburg, 8 uur: K en O. toneel- groep Theater met Kabaal in Chioggia i Oude Vest 35, 8 uur: afscheid C. J de I Graaf als hoofd Alb. Schweitzerschool Koningskerk, 8 uur: jaarvergadering j herv. jeugdvereniging op GG, li. H Har kt ma te Zeist over Kenia (met iichtbeel Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: Zuid-West Christenvrouwenbond, jaar vergadering. Den ilaag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Er is een moord gepleegd" Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „De gevierde lief- 1 de". Scheveningen: Kurhaus-paviljoen. 8.15 uur: Fiesta Gitana. met gitaar Zaterdag j Rapenburg 10: sociëteitsavond 't Roefje Herv. jeugdgebouw Hoogl. Kerkgracht 14, 8 uur: jongerensoc., muziek, biljart, tafeltennis, dansen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Lessen in las- ter". Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: toneel- groep Arena met „De Spelers". 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met ..Romulus de Grote". Den Haag: Rolzaal, 8.15 uur: Narciso Yepes. gitaar. Den Haag: Luth. kerk, 8 uur: orgelcon- eert Dirk Janszoon Zwart. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u' certgebouworkest, met viool. Scheveningen: Kurhaus-paviljoen, 8.15 i uur: Fiesta Gitana, met gitaar. Zondag Museum Volkenkunde, 3 uur films over Japan, Dr. Kedde op diescollege over water- en luchtverontreiniging LEIDEN De verontreiniging van water en lucht is een probleem dat direct te maken heeft met de volksgezondheid en dat daarom ook de aan dacht heeft van de overheid. Toch zou de aanpak efficiënter en effectiever kunnen zijn, ware het niet dat bepaalde factoren, onder meer economisch, hierop remmend werken. Tot deze conclusie kwam dr. D. L. Kedde, in- ipecteur van de volksgezondheid, die in het kader van de diescolleges sprak over „Enige actualiteiten inzake lucht- en waterverontreiniging". Als maatregel om verontreiniging van het drinkwater tegen te gaan noemde de heer Kedde de zuiverings installaties, die alom in de lande worden gebouwd. Dat is een kostbare aangelegenheid. De inleider wees op de verontreini ging van het water door moderne af- wasmiddelen. In West-Duitsland is een verkoopverbod ingesteld, hetgeen ook in ons land een oplossing zou zijn. Nu wil de ironie dat een goed verdel- gingsuniddel /an bepaalde afzetstof- fen een soort olie is, die wordt gele verd door dezelfde fabrieken die de kwalijke wasmiddelen maken. Volgens zelf uitgevoerde onderzoe kingen kon dr. Kedde zeggen, dat be graafplaatsen die goed geïsoleerd lig gen geen kwaad kunnen, dit in te genstelling tot wat vaak wordt var- ondersteld. De Bilt alarmeert Ook de luchtverontreiniging is een voorwerp van aanhoudende zorg. Hiwrbij speelt zowel het moto risch verkeer als de industrie een kwalijke rol. Dampen van benzine- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30,— en 40,— Of het allerbeste van 200,— en 400,— Horloger v. d. Water - Haarlstr. 181 heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker - Roamer. Altijd, voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. en dieselmotoren bevatten stoffen die bijzonder schadelijk voor de ge zondheid zijn. Doorgaans wordt de dieselmotor als de grootste kwaad doener aangemerkt, omdat deze goed zichtbare zwarte wolken af scheidt. Zo werden vorig jaar ii_ Rotterdam 2500 chauffeurs van met dieselmotoren voortbewogen voer tuigen geverbaliseerd, omdat hun motoren niet goed waren afgesteld. Hoe groot de luchtverontreiniging in een streek als het Botlekgebied is, blijkt uit het feit dat daar per dag 400 a 500, ton carcinogene stoffen be vattende gassen de lucht ingaan door het gebruik van (fossiele) olie. F wanneer uit De Bilt een alarmsein komt, dat de weersomstandigheden bij zonder ongunstig zijn ten aanzien van de gasverspreiding (vochtige lucht, landinwaartse wind), wordit overge schakeld op zwavelarmer olie. Tijdens de discussie kwam uiting dat naar het inzicht van som mige aanwezigen de overheid het be lang van de volksgezondheid meer dient te laten prevaleren boven eco nomische belangen dan zij thans doet. Te vaak worden belangen van indus trieën behartigd mede doordat wij economisch in EEG-verband niet altijd eigen baas zijn waar duide lijk blijkt dat de volksgezondheid wordt belaagd. Opdat het leven bloeien zal LEIDEN Ds D. Kronemeijer, voor het eerst in toga (geschenk van zijn vorige gemeente te Maastricht) deed gisteravond in de Zuiderkerk zijn in trede als predikant van wijk 4 der ge rei. kerk van Leiden na 's morgens te zijn bevestigd door ds. J. H. de Boer. Als tekst vooir zijn preek had ds. Kronemeijer de woorden uit het 9die vers van Ezeehiiël 47 gekozen: „Overall war de beek komt, zal alles Leven". Leven is iets, waarnaar aüfbe mensen hunlkeren, hoe verschillend ze verder ook mogen zijn, zo begon ds. Krone- meijer Wie wil er gem zinvol en vre dig leven? De bijbel zegt: het kan! Overal waar de beek komt, de beek uit de tempel,, zal alles lieven. Het is im mers dlie tempel waarin God wilde wo nen, waarin Hij tot de mensen wilde komen. Die tempel staat ook centraal in het visioen van Ezechiël. Niemand, dlie uit cue beek, uit de ttroom van heil mag putten, mag dat voor zichzelf houden. We moeten er mee de were'd jn. aldu1 dis ;em>. Viering van 66e lustrum, SCHEVENINGEN Vanmorgen is een groep studenten van het Utrechts Studenten Corps (U.S.C.) gestart met een sep-estafette over het traject Sche- veningen-Utrecht. Onder grote hilari teit arriveerde de kotter Ger-Anne om negen uur in de Scheveningse buiten haven, waar een aanital wonderlijk uit- Duikers onder elkaar LEIDEN Op de jaarvergadering van de Leidse Onderwatersportvere niging „Calypso", gehouden in het Prytaneum, bleek dat de drie jaar oude vereniging er financieel gezond voor staat. De grote opkomst wees er op dat de gezondheid zich verder uit strekt dan tot de financiën. Het batig saldo zal besteed worden aan de aanschaffing van een of twee aqualongen en persluchtflessen. Een subsidie van de Leidse Sportstichting stelde de vereniging het afgelopen jaar staat een neopreenrubber duik- an te schaffen ten behoeve van .^w./e leden. Verder werden enkele onderdelen van het huishoudelijk reglement ge wijzigd; de belangrijkste betrof de toe- kennag van meer bevoegdheden aan de instructeur tijdens toekomstige duikexcursies naar de Zeeuwse wa teren en elders. De aftredende instructeur R. J. Itz wordt opgevolgd door ir. H. van den Berg. Het bestuur is thans al volgt samengesteld: dr- C. Altona, voorzit ter; J. G. M. de Regt, secretaris; F. J. Sjardin, penningmeester; J. Raar, comm. materiaal; ir. H- van den Berg. instructeur. Rapenburg 10, 8 uur: jeugd-ontmoe- tingscentrum Rehoboth, Otto Sterman met proza en poëzie uit zijn programma „De neger spreekt". Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek. Doezastraat 31. tel 21313, en Haven-apotheek, Haven 18, tel., 20085. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De vrouw i het zand (18 jaar). Lido(2.30 7 en 9.15 uur): OSS 117 Curie in Bahia (14 jaar)). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De man in Istanbul (14 jaar); woensdag: Gee' de brui aan (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Duizend :n vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur)De l'amoui (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe ver moord ik mijn vrouw? (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: schilderijen, goua ches en tekeningen van Edouart Arthui (Genéve), 26 jan—28 febrdagelijks van 9—18 uur Taveerne Tastevin, Beestenmarkt: ten toonstelling van gouaches en tekeningen van L. Straman te Leiderdorp (van 22 jan.—22 febr.). Pardoeza. Doezastragt 43: tentoonstel me van werk van Bert Jonk tpenieke iir;gen en jlieverven) na 24 tan. iedu Boerbaavezalen Van 3 febr. al de hele maand tentoonstelling beroepen, en studievoorlichting; overdag scholenbe- zoek; maandag- woensdag- -n vrijdag avond van hall acht tot negen uur voor ouders en ouderen (met rondleiding) De Lakenhal: tentoonstelling van 25 ge. selecteerde schilderijen uit de inzending voor de Wedgwood-prijs van 11 febr. tot 2 maart Sociëteit Horus. Rapenburg 127: grafiek en tekeningen van Geert Voskamp, van 10 tot en met 21 febr., open van 5.30 tot 9.30 uur nam, Zaterdag en zondag ge sloten- WASSENAAR: kunstzaal Heufl. Hol laan 7, tentoonstelling van aquarellen tekeningen van H. Bakke/ en plas tieken van Kees Verkade (van 29 jan n met 17 febr dag. van 10 tot b ook op dinsdagavond van 8 tot 10 zondags gesloten). Let op MR 27-52 LEIDEN Zaterdagmiddag, tussen kwart voor vijf en kwart voor zeven, k voor het Elisabethziekenhuds gepar keerde doktersauto gestolen. De auto, een zwarte Opel-Kapitan met :n wit dak en lichtgrijze bekleding, bouwjaar 1963, heeft als kenitekennummer MR 27-52 en was vporzien van een es culaapteken. LEIDEN Vier drop. en kauwgom apparaten, bevestigd aan een blinde muur in de Oosterdwarsstraat, zijn zaterdag avond tussen acht uur en half negen onder slopershanden gevallen. Dc buit bestond uit een bedrag van ongeveer g gulden en een aantal rollen drop C. J. van Cittert (78) overleden LEIDEN Op 78-jarige leeftijd is de heer C. J. Cittert, die woonde aan de Ho-ge Rijndij'k, overleden. De heer Van Cittert voelde zich in zijn vrije tijd sterk aangetrokken tot het plaat selijke werk van het Ohr. Nationaal Vakverbond. Hij is vele jaren be stuurslid geweest van de afdeling van de Chr Bond van Overheidspersoneel (vroeger Ambtenarenbond) en was ook tal van jaren de motor van het sociale fonds Draagt Elkanders Lasten. De laatste functie vervulde hij ook nog na zijn pensionering. Metanlbond Leiden zestig jaar LEIDEN Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der afdeling Lei den van de „Algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektronische industrie" hield het afdelingsbestuur een druk be zochte receptie in gebouw Ons Cen trum aan de Hooigracht. Het bestuur bestaat uit de heren A. Verboom, A. Frèrejean, A. Serdijn, H. Slijkhuis, D. de Haan, E. Oppelaar, H. Montagne en L. Meershoek. Wethouder C. J. Piena vertegen woordigde het gemeentebestuur, de heer P. Burgerjong het districtsbe- stuur, de heer C. Kiel de Chr. Metaal- bedrijfsbond en de heer P. de Kruis de Leidse Bestuurdersbond. Ook me vrouw C. Braggaar-de Does gaf van haar belangstelling blyk. Hoogtepunt van de receptie was een serenade, gebracht door ..Nieuw Le- zijn geslaagd: voor kand. aal- en letterkunde: mej. M Ro- rigo (Den Haag), mej. A W G Eygendaal suttm"ergen v d Grijp mej. A J H V M Perquin (Voorschoten); e heren JAC van Hoeve (Den G Louwe (Lelden). 3 Thomee van bet werölididüaconia'at mogen we zeggen-, diat ook eten, kledlin'g en on- derdiag tot Gods heól behoren. Via de Bijbel God wil. dat het leven bloeien za'l. Dat er geen oorlog zat zym en geen verveldinig. Miaiar het leven za'l a'lfleen bloeien» waar de beek Gods komt. Er ikuninien moerassen zijn, waarin het Levenide water niet meer binnenkomt. De stroom vain Gods beek kan zijn af gedamd» zowel in groter verband als in het persoonlijke leven. Via de bijbel kan Gods geest echter ons leven bin nenstromen. God liaiat zich niet altijd weerhouden door ons verzet en in het eind van de bij bel'mogen we de volko en vervulling van dlit visioen zien. Na de dienst sprak dis. J. H. de Boer de niieuwe predikant toe namens ker- -keraads gemeente en collega's Hij vond het een blij feit, dat de. kerkeraad weer een praeses heeft, dlie het werk van wijlen dr. Wè^rterink kan voort zetten en hij zei de beste verwachtin gen te hebben inzake het komende pastorale werk van ds. Kronemeijer. Namens de classis sprak ds. J. Bo venberg. Deze vond het fijn, dat die va cature op deze wijze is vervuld en hij hoopte, diat ds. Kronemameijer met veel zegen en vrolijkheid mag wer- in Leiden. Sam, in rood-wit gestreepte broek blauw jasje. Hij bood de eerste „esta- fette-stepper" een Egyptische kruik Ve- ronica-boegwater aan. De stepper had tot taak de eerste vijf kilometer op zijn roes- tig-rose kindervervoermiddel af te leg gen Daarna zou hij worden afgelost door een der corpsleden uit het busje reserve- steppers, die dan de volgende vijf kilo meter zou rijden en zo voort tot Utrecht, waar zangeres Liesbeth List de kruik boegwater van de laatste estafetteriider ontvangst zal nemen om de inhoud te gebruiken als doopwatrr voor een Utrechtse brandweerwagen. Branderige zaterdag LEIDEN De brandweer heeft za terdag tweemaal moeten uitrukken: 's morgens om kwart over tien naar de Korevaarstraat en 's middags om kwart over vier naar de Musschen- broekstraat. In de Korevaarstraat was bij een schoorsteenbrandje ook de vloer in brand geraakt. De brandweer heeft ;t vuur geblust en een stoofcverbod >gelegd; de schade was gering. In de Musschenibroekstraat hadden onbekend gebleven jongens een vuur tje gestookt in een onbewoond en voor de sloop bestemd huis. ontvangsten en de aanbieding geschenken door de burgemeesters. Uncle Sam zal in Zoetermeer de eerste paal slaan voor de realisering van Groot-Zoe- termeer en de burgemeester van Harmc. len zal de studenten een varken aanbie- I den. i Deze estafettetocht is door de studen ten georganiseerd om de aandacht te ves tigen op het 66e lustrum van de Rijks universiteit, dat zal worden gevierd van 26 juni tot 8 juli. Ook zal vanaf vandaag tot het begin van de lustrumviering een historische brandweerauto het land af- Met bel onderscheiden Bij aankomst in Benthuizen speelde de vorige week door het Utrechtse Studen tencorps aangeboden carillorabanid vro lijke studentenliederen. Burgemeester Keyzer verwelkomde het gezelschap op het gemeentehuis met een met humor doorspekte speech. Zowel de voorzitter van de masearade- immissie, de heer Kernkamp als de heer Godfried Bomans en de estafette- steppers kregen een bel, gehangen aan een keten van paperclips aangeboden, die zogenaamd verbonden was aan de orde van ere-carillon nisten, alsmede een foto van het carillon. De heer Kernkamp dapkte voor de .gastvrijheid,.en de ere tekenen. Godfried Bomans vond het niet vreemd dat de burgemeester, de heren de bel had omgehangen, omdat diit reeds in de middeleeuwen in geval van besmette lijke ziekten gebeurde. Niettemin stelde hij deze geste van het „opperhoofd van Benthuizen" zeer op prijs. In vliegende vaart ging de veertig man tellende groep daarna naar Boskoop, waar de erwten soep al stond te wachten. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 26 jan. t.rn. 2 febr. 1966 LEIDEN Te Leiden vestigden zich: J C Verkuijlen en fam, Van der Duijn- straait 10, loodgieter; J M A de Wek en fam, Bantóksbraait 124, tandtech- ndeus;' F van Exiter en fam. Plantsoen P C Bilk en fam, Diamanblaan 82, musicus; D Kronemeijer en fam, Roo- denfoungenstraait 64, predikant; J van Jooiingen-de Bruijn en fam, Bartokstr. 152; J I W Sporre, Utr. Jaagpad 90, hulp id. huish; ACM van den Toom, Janivossensteetg 38; J P Roozen» Zoeter- woudsesinigel 95; N J Plug, Rijnsbunger- weg 10, venpleegsiter; W J de Waal, Ho- gewoend 140; R J Hupkes, Hogewoerd 87; L M Wisse, Leliestraat 22a; M Ab- delkade. Varkenmarkt 7, betonwerker; M A Elhaouari, Varkenmarkt 7, beton werker; A M B Boulhfa. Varkenmarkt 7 betonwerker; A M Jansen, Rapen burg 63: M H Kooijmam, Houtlaan 55, li-verpleegster; J H Varekamp, Klik- spaanweg 9; H Corver-Zeeflemberg, Lok straat 21, verpleegster; H A Bos, Riijnsburgerweg 10, ziekemverzongstoer; M Dijkstra, Fagelstraat 4; M A van der Haven, Witte Rozenstraat 21, ver pleegster: J Toorman, Hartmanstraat H8; A M Tjoa, Leuvenstraat 50; M d F Ferreira da Silva, Van Swietenstraat 1,1; A van Buuren. Hoge Monsweg 72; J 'van der Leer, Morsweg 170, militair; L Veniema, Spaarnestraot 55, hoofdlei der jeugdzorg; MAC Luyten» Haar lemmerstraat 01, commercieel eecreta- A H Vniens, Rapenburg 12; P J Dregmans. Wasstr. 53, 11-verpleegster; W K Gjosund, Spieghelstraat lil; M P G R Olieslagers, Rijnsburgerweg 165; D Gonzalez Alvarez, Boerhaavelaan 7, na tuurkundige; M Y E Leniiger-Brtiman, Plantsoen 17; F E M Felten-Scheffer, Sopbiaatraat 60, werkster; ABA Am- tot, Nwe Beestenmarkt 8. produk-arb schrijfmachinefabrM C Bakali. Rood- borststraat 38, haspelaar: H Maas Gees- is, v d Brandeleikade 8: C b H El Ouardirii, De Laat de Kanterstraat 3, spinner touwfaibriek; M J J A P van Steijn-de Vos, Nieuwe Rijn 1; B Huide koper. Groenesteeg 61; O A Liie, Ho ge Rijndijk 90c, juridisch adviseur; A Privé, Raamsteeg 57, med analiste; B J Blair. Raamsteeg 57, onderwijzer; B M Mohamed, Herensingel 34, produk- arb soh rij fm ach Ja brA A Kzabdani, Oude Singel 18, transporteur-werkpl; M Touzanii, Nwe Beestenmarkt 8, loswerk- textielfaibr; M Guillen Fernandez, Gerecht 10; E Martini, Cobetstraat 58, directie-secretaris; J M Bates, De Sit- an 95, secretaresse; ACH Swit- Paul Knugerstraat 27a, mag be diende. Uit Leiden vertrokken: C Sybesma en fam, Mariënpoelstraat 31, Ver Staten Noord-Amerika; W T van Est en Duyvendakstraat 28, Oegstgeest, Aert v Neslaan 628; A van Zomeren- Olvers en fam, a.b. Herensingel to. 3, Steen wijk, Dr Dreesstr 21; A van Eden en fam, Nieuwe Rijn 116, Schiedam, J A Alberdingk Thijmstr 3b; H J Elder- horst en fam, Zonneveldstraat 4, Poor- tugaal, Steekhaamstr 69; H R Bol-van Polanen en fam, De Genestetstraat 88a, Noord wijk, a.b. Hogeweg; N Nagtegaal eh fam, Oppenheimstraat 63, Haarlem, Barbarossastr 41; J J Nievaart en fam, Janvossensteeg 23, Papendrecht, Tollen- str 21; P B Kreukniet en fam, Planta ge 8, Oegstgeest Hofdijck 76; J G de Leeuw en fam, Temminckstraat 36 Hel mond, J van Goyenlaan 164; J A de Klerk Wolters en fam, Melch Treublaan 53, Zevenbergen, Langeweg 74; G van Oeveren en fam, Hogewoerd 87, Rotter dam, a.b. Gijsinglaan 234; H van Kam pen en fam, Hogewoerd 57, Oudenbosch, Linnaeuslaan 12; G O Junge en fam, Hogewoerd 30, Delft, W Bilderdijkhof 132; R Beins en fam, a.b. Zoeterwoud- seweg 11a,- Delft, Bosboom-Toussaintpl 50; M Veldkam-Teske en fam. Bloemis tenlaan 3D, Amsterdam, Spaarndammer- dijk 607; A W van Helden en fam, Nieuwe Beestenmarkt la. Leiderdorp, Mauritssingel 108; J J Kaizer, Rijns burgerweg 153, Zoeterwoude, Weipaart- seweg 19: P C Taams, Klikspaanweg 16, 's-Gravenhage, Werfstr 9c: M M Diergaarde-van Aken, Rijn en Schieka- de 51, Noordwijkerhout, a.b. Haarlem mertrekvaart; C van der Niet, Noord einde 2a, Ermelo, Veldwijk 75; T Struik Groenesteeg 3, Australië; R C Ben schop, Hoogl Kerkgracht 14, België; M G Rigters. Zoeterwoudsesingel 103, Engelen. Diezekant 14; H van der Mey, Willem de Zwijger laan 60, Nieuwpoort, Binnenhaven 3: A B N Brussee-Mar- tijn, Herenstraat 132, Oegstgeest, Hoge Morsweg 142; M Erdogan-van der Louw Willemstraat 36, Turkije: A H M Bre- kelmans, Marislaan 9, Amsterdam, Roe- tersstraat 2; N Monna, Houtlaan 55, Haarlem, Van Dortstraat 56; A J van Mourik, Houtlaan 55, Haarlem, Van Dortstraat 56; M Hannaart-Hillebrand, Kortenaerstraat 84, Katwijk, Ovenrijn 7; M Verver-de Meij, Parkstraat 28a, Kat wijk, Overrijn 7; E B J Prins, Witte Singel 55, Utrecht, Kruisstraat 46; B E Wille, Rijnsburgerweg 81, Amsterdam, Watteaustr 8a; M U Erdogan, Bredero- straat -11, Turkije; L M Dierx, Titus Brandsmalaan 53, Geleen, Lienaertsstr 37; B J Drost, Hooigracht 29, Sassen- heim, Hoofdstr 82; W M J de Boer, Groenhovenstr 23, Oegstgeest, Hofdijck 35; G J van Willigen, Noordeinde 2a, Hilversum, Noodweg 37; N Antonisse, Noordeinde 2a, Hilversum, Noodweg 37; A M Amrani, Oude Singel 18, Marok ko; W de Roode, Leemansstraat 28, Haarlemmermeeer, salonw Hoofdweg 1185; A van Kempen-Waasdorp, Merel- straat 23, Oegstgeest, Aert v Neslaan 527: D A Knetsch-van der Vis, De Laat de Kanterstr 2, Sassenheim, Bea- trixstr 27; A J Baartmans, Leliestraat 128, Oegstgeest, Geversstr 75; S T M van Leent, Hooigracht 15, Wassenaar, Katwijkers zien garnalen aan boord komen KATWIJK AAN ZEE Altijd staan er mensen op de Boulevard. Ze kijken zo maar wat naar de zee of anders naar schepen, die in de verte voorbijgaan. Op het ogen blik echter blijven de vissersvaar tuigen niet zo ver weg. Ze komen zo dicht onder de kant. dat men soms zijn hart vasthoudt voor een stranding. De schippers zoeken de wal op, omdat daar de meesta garnalen zitten. Foto D. Krujt Prof. dr. II. Daalder; Kleine partijen verzwakken het tegenspel LEIDEN In de serie diescolleges» die zaterdag zijn gehouden ter gele genheid van de stichtingsdag van de Leidse Universiteit sprak de Leidse hoogleraar prof. dr. II. Daalder over „De kleine politieke partijen en de Nederlandse democratie". Het ver schijnsel van de kleine nartijen heeft tot vele discussies aanleiding gegeven, zo wel in het parlement als daarbuiten* De minimum-drempel die een partij moet overschrijden is in de loop der jaren verhoogd. In 1922 bedroeg het theoretisch vereiste minimum 22.000 stemmen, in 1937 het dubbele en in 1956 57.000 stemmen. Sinds de uit breiding van de Tweede Kamer is het gedaald tot ruim 40.000 stemmen. Vóór 1940 was het aantal eenmans fracties groot: 8 in 1918, 2 in 1922, 4 in 1925, 3 in 1929 en 6 in 1933. Na de oorlog kennen we slechts Wel ter die in 1948 en Jongelinig, dde in 1963 als eenling verscheen. De kleine partijen waren sterker bij de Tweede-Kamerverkiezingen dart bij de Provinciale Staten-verkiezingen. Dientengevolge ook zwakker in de Eerste dan in de Tweede Kamer. Wat de politieke kleur betreft, on derkent men in de kleine groeperingen 3 categorieën, resp. de confessionele, de links-socialistische en de overige groeperingen, meest rechfs-radicaal gericht. De relatieve kracht van de kleine partijen kan een gevolg zijn van de in ons land bestaande opkomst- plicht- Er is, sinds 1918. sprake van een vrijwel constant stijgen van het aanital geldig uitgebrachte stemmen geweest Kleine partijen zijn vaak onder meer voetnoten bij de grote, meende d» hoogleraar. De mogelijkheid van uit treden doet dissidenten te spoedig capituleren in plaats van doorvechten. Het tegenspel binnen de grote partij wordt hierdoor verzwakt. Kleine par tijen ontlenen hun bestaansrecht spoe dig aan het simpele feit van hun bestaan. Door de lage eis van intree heft men in wezen bepaalde stromin gen boven hun werkelijke betekenis uit. Het achter elkaar optreden van tien fractie-vertegenwoordigers maakt het parlementaire debat tot een serie mo nologen, i.p.v. tot een actieve dialoog tussen regering en oppositie. Het zou, volgens prof. Daalder, aanbeveling verdienen het kiesstelsel zo in te rich ten, dat de kiezer gedwongen wordt tot een reëel kiezen tussen een be perkt aantal partijen. Dergelijke beperkingen zijn in het bestaande kiesstelsel op twee wijzen te verwezenlijken: door het invoeren, van een kiesdrempel, die hoger ligt dan de huidige kiesdeler, en door d« beperking van de mogelijkheid van lijstbinding tussen alle 18 kieskringen. Uiteindelijk schuilen de voornaamst* problemen minder in de kleine par tijen dan in het partijstelsel als zo danig. Fresiaplein 10; H R van Rijn, Hoge woerd 154. Zoeterwoude, Eloutstr 3; H Wergers, Richard Holstraat 83, Apel doorn, C v d Lindenstr 14; P H Smit- tenaar. Haven 32, Hoogeveen, Pesser- straat 10; A J de Wolf v d Waalsstraat Alphen a.d. Rijn, Acaciastr 13; T H A Klein, Alexanderstr 4, Roermond, Wilhelminasingel 10; E T Wiersum, Haarlemmerweg 63f, Roermond, Wilhel minasingel 10; W Smit, Vreewijkstraat 5, Barendrecht, De Zeeg 37; E J M Hoenen, Rijnsburgerweg 10, 's-Graven hage, Sweelinckstr 47; H C Prakken, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, Staten- plein 4; A Treffers, Rijnsburgerweg 10, Dordrecht, v Bosseplantsoen 70; H Harmsen, Fagelstraat 35, Loosdrecht, Ruysdaellaan 23; G J Goedhart, Mors weg 30a, Alphen a.d. Rijn, Dorpsstraat 34; E A de Geus, Houtlaan 55, Lei derdorp, Resedastraat 34; N H van Haarlem, Snouck Hurgronjestraat 10, •Gravenhage, Scheveningseweg 74; H J Schoonewelle, Plantsoen 5. Hooge- I, Nachtegaal 202; A Siecker, Han senstraat 6c, Roermond, Wilhelmina singel 10; P Smor, Koninginnelaan 18» Amsterdam, Javastraat 149 huis; E van Leeuwen, Kooilaan 61, Delft, Konings plein 27; S M A Bhagwandien, Mare- dijk 85, Amsterdam. Willemsparkweg 207; B I Oldert, Hogerbeetsstraat 8, Alphen a. d. Rijn, Acaciastraat 13; A E Faneyte Batista, Hoogl Kerkgracht 5, Deventer, Kon Wilhelminalaan 17; T Lelij Oude Rijn 2a. 's-Gravenhage, Stal- pertstraat 168; M J P Bakker, Lelie straat 128, Oegstgeest, Geversstraat 75} H R Buijs, Breestraat 33a, Alphen a.d. Rijn, Caderstraat 109; B W de Visser, Gerecht 1, 's-Gravenhage, Van Akenstr 22; J Schouten, Gortestraat 96, Roer mond, Wilhelminasnigel 10; J Goeden» dorp-Kantebeen, Stieltjesstraat 27 to Vlaardingen, Boterbloemstr 3d; H Ruij- tenberg, Zeemanlaan 11, Maassluis, Joh Wagenaarlaan 91; M J van Heerwaar- de-Castelein Lage Rijndijk 9. Heems kerk, Lessestraat 78; M J de Geus- Smelt, Fagelstraat 44, Doorn, P Hein- laan 5: H S Boissevain, Rijnsburger weg 106, Oegstgeest, v Wassenaerlaan 25; A G van Lingen, Morssingel 9, Schiedam, Warande 89; M van Dam- Schouten, 4e Binnevestgracht 29, Haar lem, Gasthuislaan 157 rood; P L M van Dam, Lange Scheistraat 3, Haar lem, Gasthusilaan 157 rood; J L Kui pers, Morsstraat 6264, Alkmaar, Ber- gerweg 51; E R van der Steur, Burg» gravenlaan 109, Alphen a. d. Rijn, Flo- risstr 158; MAC van der Steur-Jong- mans Kersenstr 22, Alphen a. d. Rijn, Florisstraat 158.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3