Nieuwe Leidse Courant Artsen waren struikelblok voor Belgische ministers Van drie meter afstand Geheime plannen voor fusies Sensationele foto's laten zelfs kiezelstenen zien STOCK NAM niet over zee? Staking als ontslag niet wordt aanvaard Tl Aardbeving in Griekenland f 300 voor een „staanplaats" Regering geeft f 3,6 miljoen aan India al 75jaar 'tHoogeHuys Commentaren Beruchte autodieven in Duitsland gegrepen ZatetfJag 5 februari 1966, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD VOLWAARDIG ELEKTRONISCH BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2—28 Bodegraven Telefoon 01726-2541. Vraagt brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klantendienst bezorging 18.00-19.00 Johnson praat inet Ky Pagina 5 KAMERMUZIEK: TOCH CHEERIO Pagina 11 Feest hij S.S.R. Pagina Kemmerk Westerbork Westerbork, een naam die her inneringen aan onuitsprekelijke ellende oproept, is weer in het nieuws- Terwille van de bouw van een radio-telescoop moet namelijk het kamp verdwijnen- Maar hoort hier geen monument dat de rechtelozen eert die hier hun laatste woonplaats hadden? In ons Zondagsblad een verhaal over het kamp. BRUSSEL Koning Boudewijn "van België had vanmorgen het door premier Harmei aangeboden ontslag van het rooms-rocle kabinet nog niet aanvaard. Hij lieeft zijn antwoord in beraad gehouden, nadat hij twee uur lang met de beer Harmei de crisis had besproken. De artsenkwestie is de onmiddel lijke aanleiding van de kabinets crisis. Tussen de roomskatholieke en j socialistische ministers bestaat diep- gaand verschil van mening over iri- I williging van de eisen der artsen. Bovendien is er een conflict tussen de premier zelf en de socialistische mi nister van sociale zaken, Brouhon. Deze minister wilde zijn veto uit- spreken over een beslissing van commissie van toezicht, welke na delig was voor de socialistische zie- kenfondsen. CNV vraagt doorlichting (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT In honderden directiekamers worden op dit moment in Nederland in het diepste geheim plannen voorbereid voor concentratie van ondernemingen. Produkties van verschillende bedrijven zullen te zijner tijd worden samengevoegd en te kleine of verouderde bedrijven verdwenen. Het Christelijk Nationaal Vakver bond is in hoge mate verontrust over deze gang van zaken. Het voorspelt, dat dit wel zo goed als zeker voor de toekomst vermindering van werk gelegenheid gaat betekenen. Vele mensen, die niet zo makkelijk elders geplaatst kunnen worden, zullen zonder werk komen. Het CNV noemt dit een verontrustende kant aan een overigens juiste ontwikkeling. Een van de secretarissen van het CNV. de heer P. Tjeerdsma inig., heeft gis teravond op een vergadering van de Christelijke Besturenbond te Stadska naal dit standpunt nader toegelicht. Het CNV heeft er begrip voor, dat elk drijf zijm plannen tot ingrijpende ver anderingen ui't concurrentie-overwegin- gen zo lang mogelijk geheim houdt. Het zal daarom bijzonder moeilijk zijn. zo onmogelijk zijn. van elk bedrijf t» vergen, dat het zijn plannen voor een reeks van jaren open en bloot op tafel legt. Maar naaT het oordeel van het CNV moet het toch wel mogelijk zijn. per be drijfstak althans iets te gaan doen. De heer Tjeerdsma dacht aan ..neutrale" instituteen. die elke bedrijfstak grondig „doorlichten'', en op grond van gedegen onderzoek prognoses opstellen van de to verwachten ontwikkeling. Vooruitzien Deze voorspellingen zullen niet voor 100 procent kloppen, maar ze kunnen op z'n minst de richting aangeven van de ontwikkeling, die in de naaste toekomst moet worden verwacht. Dan is er een basis voor een thans nog ontbrekend ar beidsmarktbeleid. Werkgevers, werkne mers en regering zouden zo samen moe ten vaststellen, welke ontwikkeling ons te wachten staat. Een dergelijke arbeidsmarktpolitiek noemde de heer Tjeerdsma van doorslag gevend belang voor ons verdere indus trialisatiebeleid. Wanneer er over twee of tien jaar „overschotten" aan arbeids krachten ontstaan, dan moeten daarvoor 'nu al arbeidsmogelijkheden geschapen worden. Deze verwachtingen moeten tijdig be kend zijn om zo vroeg mogelijk een begin te kunnen maken met voorbereidingen )or omscholing van mensen. Ook dc beroepsopleiding voor de jeugd Weersverwachting Zacht De Bilt verwacht tot hedenavond: Over wegend zwaar bewolkt met nu cn dan wat regen of motregen. Matige tot krach- tige zuidwestelijke wind. Aanhoudend 1 lacht weer. moet zich anders instellen. Deze is thans nog teveel afgestemd op het behoeftepa troon, die er over, vijf of tien jaar zijn. De heer Tjeerdsma vond het een angstig idee, dat op het ogenblik heel wat jon gelui worden opgeleid voor beroepen, die over tien jaar heel anders zullen zijn of niet meer zullen bestaan. Ook voor de beroepskeuzevoorlichting heeft dit zün consckwcnties. Kleine groep Behalve op de concentratie in het be drijfsleven wees de heer Tjeerdsma ook op de automatisering, die met de con centratie ten nauwste samenhangt. Hij constateerde een grote samenballing van macht. Grote delen van het bedrijfsle ven worden afhankelijk van de beslissin gen van een kleine groep. Bovendien zijn nog vele directeuren commissaris in een andere onderneming. Sinds „De venter" word,t het ernst. Binnenskamers wordt er hard gewerkt. De fusies moeten vrucht afwerpen en werken daarom door in het productieproces. Dit betekent: con centraties, automatisering en invoering van nieuwe werkmethoden, aldus de heer Tjeerdsma. Eerder deze week dreigde al een ka binetscrisis. De tragische gebeurtenis sen in het kolenbekken van Belgisch- Limburg, waar twee mijnwerkers om kwamen, leidden echter tot vertraging van de gebeurtenissen omdat verwacht mag worden dat alleen de liberalen de Vlaamse extremisten en andere splinter groeperingen daar wel bij zouden varen. Er zal dus een nieuw rooms-rood kabi net moeten komen, tenzij.een rooms-libe- raal of rood-liberaal kabinet mogelijk blijkt. De artsen hadden gisteren in de loop van de dag geweigerd, hun stakings aanzegging een week uit te stellen. Zondagnacht gaan zij staken, tenzij koning Boudewijn alsnog het ontslag van Harmel's kabinet zou aanvaarden. In de kolenstreek is het weer rustig. De mijnwerkers hebben zich akkoord klaard met de nieuwe' plannen vai regering. Deze komen neer op sluiting onrendabele mijnen, maar bieden di arbeiders gelegenheid eerst ander werl te vinden. Staatssecretaris J. J. F. Borghouts overleden DEN HAAG Na een langdurig ziekbed is de staatssecretaris van de fensie, J- J- F. Borghouts (55) be last met luchtmachtzaken in het St. Fraraciscus ziekenhuis in Rotterdam overleden. De heer Borghouts was ridder in de Militaire Willemsorde. In de tweede wereldoorlog kreeg hij be kendheid als illegaal strijder tegen de Duitse bezetting. Hij stond toen be kend als Peter-zuid. De heer Borghouts werd 5 december 1910 in Bergen op Zoom geboren. Op 13 juli vain, het vorig jaar werd hij benoemd tot staatssecretaris- Actie in het noorden Weeskinderen uit Vietnam krijgen onderdak GRONINGEN In het noorden van ons land is een grootscheepse actie „vluchtelingenhulp Noord-Nederland" ont ketend voor hulp aan weeskinderen uit Vietnam. Het aantal aanmeldingen om een Vietnamees pleegkind een tüd lang op te nemen is groot. Zo heeft het be stuur van de actiekring, Hoogevcen, dat 100 kinderen wilde onderbrengen, al aan biedingen gekregen voor 350 kinderen. Ernaast zal een geldinzameling worden gehouden om geld bijeen te brengen, dat nodig is voor de overkomst van de kin deren (f 2000 per kind). De meeste grote bedrijven doen er aan mee Op 24 fe bruari zullen de eerste kinderen in Ne derland aankomen. Deze maanfoto de eerste die op de maan zélf van het oppervlak werd genomen, op een afstand van drie meter werd door Loena-9 gemaakt en naar de aarde overgeseind. Het signaal werd door het radio-volgstation te Jodrell Bank opgevangen. Op de foto zijn duidelijk stukken rots en ontelbare kleine kraters te zien. Loena gestart met doorseinen LONDEN Het observatorium van Jodrell Bank ontvangt van gister middag zes uur Nederlandse tijd af, maanfoto's van Loena-9, die „de meest sensationele zijn, die ooit zijn binnengekomen", aldus directeur Lovcll. Op een van de foto's zijn duidelijk rotsen te zien. Zelfs voorwerpen ter grootte van enkele centimeters waren te herkennen. Ik denk, dat dit kiezelstenen op de maan zijn, verklaarden Lovell. De foto's kwamen regelmatig bin nen me' 'ussonpftzen van zes minu ten. Ze werden ontvangen met be hulp van een telefoto-apparaat van een krant, dat in ijltempo naar Jod- rell-Bank was gebracht en met de reusachtige radiotelescoop werd ver bonden. m Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Itaüaanse Vermouth en Brandy c Gisteren werd in Rotterdam met het stoomschip Leipzig 170 ton voedsel naar India verscheept. Dit is een eerste voedselzending, die door de NOVIB in samen werking met UNICEF wordt verzorgd. Heel deze week stond de hulp aan de honger gebieden i de belangstelling. Het wereld- diaconaat is actueel. In duizen den kerken wordt er morgen voor gecollecteerd. DEN HAAG Ook Kroonprins Ha- raid van Noorwegen heeft de uitnodi ging aanvaard om het huwelijk van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg bij (Van een onzer verslaggevers) LONDEN/DEN HAAG Zal Engeland de NAM-offerte voor levering van aardgas via een pijpleiding van Katwijk naar de Britse kust afslaan. De NAM verwacht midden deze maand een antwoord van de Britse gasraad. Maar nü al heeft deze een contract afgesloten met British Petroleum, die al enige tijd met succes in het Britse deel van de Noordzee boort. De maatschappij heeft zich verplicht tot een dagelijkse levering van 50 mil joen kubieke voet per dag gedurende 15 jaar, maar zij hoopt deze hoeveelheid binnen drie jaar te verdubbelen. Voor eigen rekening legt zij een pijpleiding met een capaciteit van 200 miljoen kubieke voet aan. De gasraad zal het trans port over land verzorgen. Meegedeeld is echter, dat de onderhandelingen over de aankoop van Nederlands aardgas worden voortgezet. NAM en gasraad gaan midden deze maand weer om de tafel zitten. Op normale manier werden de sig nalen in beelden omgezet: een dunne lichtstraal^ die de variaties in licht er donker overbrengt op een vel afdruk- papier, dat om een ronddraaiende trommel zit. Een woordvoerder vai observatorium zei, diat men dit .„op goed g«luk" had geprobeerd. Men had er tevoren geen idee van of dit zou slagen. Het bleek opmerkelijk een voudig. Voor zover bekend is dit de eerste maal, dat de Russen deze me thode van het overseinen van foto's uit de ruimte hebben toegepast. Schaduw Op welke schaal de foto's zijn ge nomen is nog niet duidelijk. Wanneer wij een reeks foto's hebben, zullen wij meer bijzonderheden kunnen vaststel len, aldus Lovell. Op een der foto's is een donkere schaduw te zien, die van het ruimteschip afkomstig is. Amerikaanse ruimtevaartfunctionaris sen op Kaap Kennedy zeiden, dat alle ge- gevens, die de Loena 9 doorseint waar devol zijn, maar waarschijnlijk alleen voor de Russische geleerden. Tot dusver hebben de Russen maar weinig gegevens van waarde aan de Amerikaanse geleer den doorgegeven. Dat de Loena 9 zachte landing heeft gemaakt, is technisch en wetenschappelijk succes, het betekent nog niet, dat de Sow- jetunie als eerste een man op de maan zal brengen, zo werd gezegd. Zoals bekend, hopen de VS in mei of juni twee kunstmanen naar de maa lanceren: de Surveyor, die een zachte landing zal proberen om tv-beelden door te sturen en de Luna Orb it er, die on maan zal cirkelen en van een hoogte 40 km foto's zal nemen. Poreus Russische geleerden verklaarden dat de Loena-foto's hebben bewezen, dat de maanbodem poreus is en tweemaal zo licht als water. Van een laag stof is geen ATHENE Een zeer zware aardbe ving heeft vanmorgen vroeg het dorpje Krenti in midden-Griekenland getroffen. Volgens de eerste berichten was er een dode te betreuren: een 30-jarige vrouw. De schade wordt groot geacht. Ook veel dorpen in de buurt werden door de be ving getroffen. Hier zouden veel gewon den zijn gevallen. Preciese gegevens zijn nog niet bekend omdat de verbindingen met de dorpen zijn verbroken. AMSTERDAM Hoewel de huwelijks datum van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg ons verwijderd is, lopen de prij- oor „goede staanplaatsen" al aardig op, ondanks de voorbereidingen van de NTS die op een lopend beeldverslag dui- Op de Prinsengracht tegenover de Westermarkt was de vraagprijs voor een raamplaats koffie niet inbegrepen nu al f 300. sprake. Het betrokken gebied is ter plaatse (.bij de kraters Marius en Reiner) tamelijk gemakkelijk te overzien. Bij de huidige volle maan-stand kan men de landingsplaats van aarde af met behulp van een normale veldkijker waarnemer DEN HAAG De regering heeft besloten 3,6 miljoen gulden ter beschik king te stellen ter leniging van dt hongersnood in IndiaNadat de rege ring reeds terstond na de alarmerende berichten omtrent de voedselsituatie in India in december een ton ter beschik king had gesteld, heeft het kabinet be sloten alsnog een aanvullende bijdrage van een miljoen Amerikaanse dollars te schenken. De ambassadeur van dia in Den Haag is van het besluit op de hoogte gesteld. Met de Indiase regering zal overleg worden gepleegd •over de juiste besteding van het geld. Enige deskundige internationale missies onderzoeken thans welke soort voedsel voorrang zou moeten krijgen. MI-AUTOMATISCHE IEMCONV LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING WERK GELEGENHEID Concentratie en automatisering zijn binnen liet bedrijfsleven mo derne verschijnselen, die onmisbaar zijn voor een gezonde economische ontwikkeling. Dat dergelijke ingrijpende veran deringen in het financieel-economi- sche vlak gepaard gaan met ingrij pende consequenties naar de socia le kant, is duidelijk. De economi sche en sociale aspecten binnen het bedrijfsleven zijn nu eenmaal nauw verweven. Dat ook de werknemers vakbeweging deze sociale kant in het oog houdt, is al even vanzelf sprekend. Kan concentratie en automatise ring binnen het bedrijfsleven een nationaal belang genoemd worden, liet zelfde geldt voor de werkgele genheid, waaraan ongetwijfeld de economische veranderingen niet on gemerkt voorbij zullen gaan. Het is daarom geen luxe te stel len, dat er met bet oog op de toe komst een actievere arbeidsmarkt politiek gevoerd dient te worden, waarbij de werkgelegenheid zoveel mogelijk gepland wordt en de op leiding van werkkrachten zoveel mo gelijk hierop afgestemd. Het C.N.V. heeft terecht bij dit grote sociale belang de vinger ge legd. De voorgestelde „doorlichting" van alle bedrijfstakken, om zo tot prognoses voor de toekomstige werkgelegenheid te komen, is over weging waard. VERKEER Versnippering van krachten is in ons land een welbekend begrip. Vaak ligt hieraan een levensbe schouwing ten grondslag en is het als zodanig begrijpelijk. In onze rijk geschakeerde samenleving is de democratie gelukkig leidraad: ieder kan het zijne tot de discus sie bijdragen, waarbij het uitein delijk bereikte compromis vaak nog de beste oplossing is. Dat in zuiver technische zaken echter ook versnippering kan ont staan, die soms nog ontaardt in verdeeldheid, is af te keuren. De bedoeling is goed, het gezond ver stand eist echter bundeling van krachten om problemen het hoofd te bieden. Zo moet ook de situatie op ver keersgebied gezien worden. Het ministerie van verkeer en water staat neemt de geëigende maatre gelen. Het is verheugend dat het verkeer tot een van de hoofdpunten van het kabinetsbeleid is gemaakt. Initiatieven van particuliere zijde kunnen bijdragen tot leniging van de verkeersnood, vooral op het ter rein van wetenschappelijk onder zoek kan veel worden gedaan. De onlangs opgerichte Stichting Weg, onder leiding van dr. E. H. van der Beugel, wil het Nederlandse volk doordringen van de bestaande Het is echter jammer dat de stichting zelfstandig te werk gaat in plaats van aan te sluiten bij be staande organisaties op dit gebied. De verbrokkeling wordt groter. Het verlies aan tijd en geld moet weer standen wekken. AFFICHE De liberale prof. Oud heeft zich gezet tot het schrijven in dc libera le pers van een „verweer" tegen de aantijgingen van de liberaal mr. Stikker in diens Memoires. De toen malige minister van buitenlandse zaken Stikker was boos, dat Oud als partijvoorzitter zich niet verzet had tegen verkiezingsplakkaten van de afdeling Amsterdam van de V.V.D., waarin de Indonesië-politiek aan de kaak werd gesteld onder de leuzen: „Het roer moet om" en „Hebt u er ook genoeg van?" Volgens Stikker werd zijn gezag als minister ondermijnd bij zijn on derhandelingen in do V.N., met de V.S. cn in Indonesië. Commentaar van prof. Oud: „Men zou zich dus in dit internationale milieu druk hebben gemaakt over verkiezings- plakkaten van een Nederlandse po litieke partij. Wie lacht daar?" Wat bedoelt dc heer Oud eigen lijk? Zijn verkiezingsaffiches vod jes papier, waaraan de partij in kwestie geen binding heeft, of moet de Nederlandse politieke partij zich maar niet meer bewegen op het ge bied van de buitenlandse politiek omdat daaraan geen eer te beha len is? Op deze wijze maakt de heer Oud de politieke verantwoordelijkheid op „alle gebied" tot een bagatel. Mi nister Luns heeft de druk van een aanvankelijk klein deel van het thuisfront tot zijn ergernis onder vonden in de kwestie-Nieuw-Guinea. Ook president Johnsons onderhande lingspositie in Vietnam wordt ge schaad door de oppositie van een groep in Amerika zelf. Wie maakt zich druk om vcrkic- zingsplakkaten van de V.V.D.? Na de woorden van de heer Oud is dat niet meer nodig. HIJINSBERG Na een wilde achter volging zijn in Tuddern in Duitsland 30 da en GGn ^e^er^an^er en een Belg door de de Drii- Duitse Politie gearresteerd. Het zou den twee beruchte autodieven zijn, die in Nederland, België en Italië voor tal van diefstallen worden ge zocht. Gisteravond om negen uur werden de mannen in een Belgische auto in Maas tricht gesignaleerd. De gemeentepolitie zette de achtervolging in doch het twee tal wist te ontkomen en naar Sittard de wijk te nemen. Daar nam dc gemeente politie de taak over. Plotseling reden de mannen echter door de gesloten slagbo men bij het grenskantoor. De Neder landse politie was intussen het spoor bijster geraakt en verzocht de Duitse col lega's het tweetal op te sporen. Twintig minuten later vond men de gezochten in Tuddern, waar zij zich zonder verzet aan de agenten overgaven. De mannen bleken zwaar gewapend ta

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1