Ping An zal in duizenden moten worden gebrand Reeds lange lijst met toezeggingen Na start EEG nam welvaart toe Slopers thans baas op gestrand schip Kosten openbaar vervoer oorzaak randgemeenten Bouw-overleg Officier: Dirk B. in krankzinnigengesticht Ruimtevaart Communisten neergeschoten in Indonesië ONTSNAPTEN 9 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 Motregen of regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Een omvangrijke depressie waarvan de invloed reikt tot in zuidwest-Euro pa houdt een zuidwestelijke stroming van zachte en vochtige oceaanlucht. in stand. In deze stroming verplaatsten zich verschillende storingen naar het noordoosten. Een van de storingen trekt met grote .nelheid langs de Azo- ren naar het zeegebied ten zuiden van Ierland. In verband hiermee wordt verwacht dat het weer overwegend zwaar be- I wolkt zal blijven en aanhoudend zacht 1 voor de tijd van het jaar. De wind neemt in kracht toe. vooral aan de I kust. I Frontale storingen veroorzaken van itijd tot tijd enige regen. In noord-oost- Europa duurt de strenge vorst onver minderd voort. De vorstgrens bevindt i zich bij de Elbe, maar hij verandert j weinig van plaats. Hoog water Scheveningen 5 febr.: 2.44 v.m.; 15.02 n.m. Zon en maan Zaterdag 5 februari: zon op 8.14, onder I 17.35; maan op 17.09, onder 8.43. Zaterdag 5 febr.: maan op 17.09, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Eindhoven I Helsinki Stockholm Kopenh. gh. 1 gh. be\ motrege gb. he\ zw. be\ gh. be\ gh. bew. gh. bew. gh. bew. gh. b windstil windstil windstil HEERLEN Boven- en ondergrondse mijnwerkers krijgen voortaan koudetoe- j slag. De gezamenlijke steenkolenmijnen j in Limburg hebben een verzoek hiertoe van de Algemene bond van mijnwerkers in het mijnbedrijf ingewilligd. Hierdoor I zullen veel mijnwerkers nog een uitke- ring krijgen over de afgelopen vorstpe- Het werk van de slopers beperkt zich op het ogenblik nog tot het opruimen van losse rommel'' uit de magazijnen. Begin niaart aanval op toeristische attractie (Van een onzer verslaggevers) TER HEIJDE Na de Chinese bemanning en de bergers zijn nu de slopers van het Krimpense bedrijf Heuvelman heer en meester op de haveloze Ping An, het onfortuinlijke vrachtschip, dat op de vroege mor gen van 24 november door een zware storm hoog op het strand werd gezet. Het Hoogheemraadschap Delfland, door toepassing van de Wrakkenwet, beheerder van het tienduizend ton metende schip geworden, heeft na veel wikken en wegen besloten, de vracht vaarder te laten slopen. Dat was de goedkoopste oplossing om de Ping An, die al een strandhoofd heeft vernield ren thans een. Ijecjrgigiijgy .voor de 'smalle duinenrij, van de kust të krij gen- De firma Heuvelman kreeg de opdracht en die moet nu zien, het Gedeputeerde ACA Deerenberg (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. C. A. Deerenberg (kath.v.) uit Schoon hoven, meent, dat het openbaar ver voer langzamerhand is uitgegroeid tot een agglomeratiezaak. Dat houdt volgens hem in, dat ook de kosten van het openbaar vervoer niet alleen voor de centrumgemeente zijn, maar door de randgemeenten gedeeld moe ten worden. De gedeputeerde, die gistermiddag tij dens de voortgezette begrotingsbehande ling in de Prov. Staten van Zuid-Holland over het openbaar vervoer sprak, be steedde uitvoerig aandacht aan het stads en het streekvervoer. Hij merkte op, dat het nodig is, dat beide takken van ver voer gaan samenwerken waar dat mo gelijk is. De heer Deerenberg deelde mee, dat besprekingen zijn gehouden met de hoofddirectie van de Spoorwegen over het vervoer in Zuid-Holland. Nog geen inzicht In zijn antwoord op vragen over de ontsluiting van het Westland herin nerde de heer Deeneniberg aan de commissie die in -het leven is geroepen om allerlei WesfcLaodse problemen na der te bestuderen, onder meer de aan leg van wegen. Enig inzicht kon de ge deputeerde niet geven. Het is nog niet duidelijk wat er met de oude veiling terreinen gaat gebeurens zodra de con centratie van veilingen wordt doorge voerd. Zouden industrieën worden aangetrokken op de vrijkomende ter reinen dan moet tegelijk het wegen net aangepast worden, aldus de heer Luchtverontreiniging Over de luchtverontreiniging in de provincie kon gedeputeerde mevrouw mr. Chr. A. de Ruijterde Zeeuw Isoc) weinig nieuws vertellen. Met de heer Van Dis was zij ervan overtuigd, dat de Hinderwet geen voldoende waarborgen meer biedt tegen de luchtverontreiniging. De kwestie is evenwel meer een zaak van de rijksoverheid dan van de provin cie. Zoals bekend, is er een studie-com missie die een wet op de luchtverontrei niging voorbereidt. Het water Een tweede, ook zeer belangrijk ver- ontreinigingsvraagstuk, dat van het water, werd behandeld door gedepu teerde mr. T. A. van Dijken (AR). Hij zei, dat de zoetwatervoorziening van Zuid-Holland bedreigd wordt door de Rijnkanalisatie en de verdieping van de Nieuwe Waterweg. Hoewel het Del taplan daar tegenover staat, ver wachtte hij toch niet, dat dit voldoende compensatie zal brengen, We zullen andere wegen moeten zoeken, aldus de heer Van Dijken. schip in de kortst mogelijke tijd in brokstukken te branden- Begin volgende maand start de grote aanval op het roestige wrak, dat elk weekeinde opnieuw duizenden nieuws gierige kijkers naar het strand van Ter Heijde lokt. Van het vroege voorjaar tot eind september is de kans op onafge broken rustig weer het grootst. Heuvel man wil die maanden uitbuiten om zover mogelijk met de sloop te komen. Geen kijkers De zes slopers, die nu een week bezig zijn „losse rommel" uit de magazijnen te halen en van boord te brengen,zijn ruwe, onverschillige kerels, gewend met mokers en snijbranders hun brood te verdienen. Op belangstelling zijn niet gesteld. Stug zeggen ze: „Op de werf in Krimpen slopen we zo dikwijls schepen. Dan komt er nooit iemand kij ken. Waarom hier dan wel Over de duur van de sloop is nog geen verstandig woord te zeggen. De slopers zelf hebben er geen flauw ver moeden van Veel, zo niet alles hangt af van het weer. Het lijkt in elk geval onwaarschijnlijk, dat de Ping An voor het einde van dit jaar helemaal van het strand verdwenen is. Een slechts enkele meters breed stuk weg is de enige toegang naar het, strand, waarvan de slopers gebruik kunnen ma ken. Het wandelpad door de duinen, dat van hét centrum van Ter Heijde naar de kust leidt, blijft gereserveerd voor de badgasten. Geen zorgen Niemand van de slopers breekt er zich het hoofd over hoe de zware machine onderdelen van het strand moeten komen. Waarom zouden ze? „Zolang we nog ha mers en branders hebben, kunnen we van alles brokstukken maken". Met an dere woorden: niemand stelt er kennelijk j prijs op, dat enkele van de machines in tact van boord worden gehaald om later te worden verkocht. De mannen van Heuvelman: „Het gaat ons alleen maar om het schroot De financiële afwikkeling van de sloop is overigens nog niet rond. Delfland heeft de opdracht aan de firma Heuvelman verstrekt en heeft, volgens de letter van de Wrakkenwet, de plicht, het schroot aan de belanghebbenden (de reder of de assu radeur) aan te bieden. De eigenaar heeft inmiddels laten weten, geen prijs te stel len op de stukken van zijn schip, maar het Hoogheemraadschap, wil die uit spraak graag zwart op wit hebben. Voordat de sloop op grote schaal be gint, hoopt Delfland het definitieve antwoord te hebben. Het zal de sloper dan voorstellen, het schroot van de Ping An te kopen. Als de firma Heuvelman breedte is met opzet zo gekozen. De slopers willen geen ongewenst be zoek van dieven, die zich 's nachts door een gat naar binnen wringen. (Vervolg van pagina 1) De drie werknemersvakbonden wezen op hun beurt dit werkgeversvoorstel af. Zelf hadden de werknemers al enkele van hun wensen gematigd in de hoop, dat de werkgevers hiermee akkoord zouden kunnen gaan. Dit werknemerscompromis hield in: Geen 25 maar 22 cent verhoging van de uurlonen voor verwerking van de huurcompensaties en daarbovenop nog 8 pet loonsverhoging. Niet op 1 maart 1966, maar op 1 maart 1967 opnemen van de bestaande ver plichte toeslag van 10 pet in de uur lonen. De verwerking van de huurcom- pensatie ook in de jeugdlonen. Behalve voor jeugdigen ook voor volwassenen de vakantie met tweemaal een dag ver lengen. Het vorstverlet moet 100 pet van het basisuurloon worden, zonder dat er wijziging komt in de uitkeringen krach tens de Ziektewet." De tweede gemeente klasse dient reeds op 1 maart 1966 afge schaft en per 1 juni 1967 zal er een 'werkweek moeten komen van 43uur, dus een kwartier verkorting per dag en zonder verschil tussen werktijd in win ter en zomer. De werknemers hadden aanvankelijk als ingangsdatum voor de werktijdverkorting 1 maart 1967 ge vraagd. Deze concessies in de' voorstellen van de vakbonden vonden de werkgevers ech ter onvoldoende, zodat het overleg werd afgebroken. De bestaande c.a.o. voor het bouwbedrijf loopt op 1 maart a.s. af. MOSKOU Oud-premier Chroestjtsjof, die 71 jaar oud is, ligt in het ziekenhuis, waarschijnlijk al enige maanden Het is bekend dat hij in augustus ter observatie werd opgenomen, maar zijn dochter Rada zei in september dat haar vader weer in zijn buitenverblijf terruggekeerd was en in goede gezondheid verkeerde. Volgens de berichten wordt de vroe gere premier behandeld wegens galste nen of nierstenen. Cons««c*a VOO* VOOR MODERN HUISHOUDEN Bequisitoir van 20 minuten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ontslag van rechts vervolging, plaatsing in een krank zinnigengesticht en ter beschikking stelling van de regering. Dat was na een twintig minuten durend requi sitoir de eis van de officier van jus titie, mr. A. C. van der Spek, tegen de 57-jarige bosarbeider Dirk B. uit Rockanje. De man stond terecht om dat hij op 26 mei zijn 73-jarige werk gever, de Rotterdamse reder James van Hoey Smith in de bossen rond diens landhuis om het leven zou hebben gebracht. Mr. Van der Spek acht schuld bewezen op grond van een aantal tijdens de zitting afge legde verklaringen en op grond van tegenstrijdigheden in de verklaring van Dirk zelf. Dirk B. heeft het requisitoir niet ge hoord. HU wilde helemaal niet op de zit ting aanwezig z(jn. Dirk B. heeft altijd ontkend schuldig te zijn. Wel heeft hij tien dagen na zijn arrestatie, tegenover de officier van jus titie mr. I. H. v. d. Roemer, gezegd „dat hij het had gedaan". Onmiddellijk daarop trok hij die verklaring echter in om daarna tot zijn zwijgzame houding terug te keren. In verband hiermee is even ge speeld met de gedachte, om mr. Van do Roemer als getuige in deze zaak te dag vaardigen. Dat is niet gebeurd. Wel heeft mr. Van de Roemer de zaak overgedra gen aan zijn collega mr. A. C. v. d. Spek. de ernstige grieven die deze tegenover zUn werkgever koesterde in verband met zijn loon. Vervolgens wUst hU op de grote boeveelheid bloed, die op B.'s kleding is gevonden. Hij haakt in op de verklaringen van prof. dr. W. Froentjes en dr. A. H. Witte, beiden van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, die het onaannemelijk achten dat dit afkomstig is van verwon dingen die verdachte zichzelf heeft toe gebracht. Volgens deze getuigen was het bloed van recente datum en dat klopt met het feit. dat B. deze overall pas drie dagen had. Ook op het handvat van B.'s brom fiets werd bloed aangetroffen. De rug van de verdachte vertoonde striemen die kunnen wijzen op een worsteling. Mr. Van der Spek acht het zeer waar schijnlijk dat de gevonden punt van het mes het wapen zelf is nooit opgespoord van Dirks mes afkomstig is. o.m. op grond van de verklaringen die getnlge- deskundige A. Koster daarover aflegde en In verband met het feit, dat hU bU vorige gelegenheden wel navraag deed naar een verloren mes en dit nu niet heeft gedaan. „Het is het goed recht van verdachte om zijn bekentenis tegenover mr. Van de Roemer in te trekken, maar het is wel mogelijk om gebruik te maken van de bijkomende feiten die hij daarbij heeft genoemd. Die passen volkomen in het ge. heel van het drama", aldus de officier. Schuldig (Vervolg van pagina 1) Seinen - Verscheidene westerse radiotele scopen vangen de regelmatig uitge zonden seinen op, maar zijn niet in staat gebleken de code te ontcijferen. En Moskou is karig met zijn mede delingen. Ook over het gewicht van de satelliet en de lanceermethode is niets bekendgemaakt. Alleen is meege- deld, dat de raket met de Loena 9 eerst in een baan om de aarde is ge bracht en daarna in de richting van de maan is geschoten. daarvoor voelt (en waarom niet? het bedrag voor het schroot in mindering gebracht op de sloopkosten. Stel het (theoretische) geval, dat Heu velman het schroot niet koopt. Delfland zal er dan zelf voor moeten zorgen, dat het oud yzer wordt opgeslagen. De burge meester van Monster krijgt vervolgens, alweer volgens de Wrakkenwet, de taak, het schroot te verkopen. Bij laag water is het mogelijk, rondom het schip te wandelen, zo hoog is het op de kust gestuwd. Des ondanks hebben de slopers maat regelen getroffen om te voorkomen, dat de vrachtvaarder bij een even tuele storm tegen de duinen wordt gedrukt. Zij hebben in de huid bij het voor- en achterschip, een meter boven de normaal-hoogwaterlijn, ga ten gebrand. Als windstoten de gol ven hoog opjagen, lopen de ruimen van de Ping An vol en verankei-t het schip zichzelf. De gaten hebben een middellijn van dertig centimeter. Die Tot op seconde DJAKARTA Negcnenveeritg com munistische gevangenen zijn volgens het Indonesische leger neergeschoten omdat zü uit de gevangenis van Rembang trachtten te ontsnappen. De poging ge schiedde toen tweehonderd gevangenen buiten de gevangenis aan het werk wa ren. Gemeld wordt dat de vluchtelingen niet acht sloegen op de waarschuwings schoten. In Jodrell Bank werd de tocht tot op de seconde gevolgd. Deskundigen vinden de Russische prestatie nog groter dan de Amerikaanse, die het eerste rendez-vous in de ruimte op hun naam hebben gebracht. Algemeen gelooft men, dat een bemande landing nu binnen de komende tien jaar mogelijk is. Een Tass-commentator zei: De volgende stappen zijn de nadere bestudering van het gebied bij de zon. van de planeten van het zonnestelsel en bemande vluchten naar andere planeten. Zoals bekend, geloven Amerikaanse deskundigen nog vóór 1970 een mens óp de maan te brengen. Gunstige plaats De directeur van Jodrell Bank, Lovell, verklaarde, dat de Russen hun Loena 9 op een zeer gunstige ilaats hebben laten landen: in een gebied dat 14 dagen lang in het volle zon licht zal baden. De kraoht van de zon kan dus de batterijen geruime tijd van stroom blijven voorzien. Postume hulde De geslaagde landing is een postume hulde aan wijlen Sergei P. Korolov. de geleerde, die vorige maand is over leden. Hij werd officieel de belang rijkste ontwerper genoemd van het raket-systeem van de Loena-serie en de bemande ruimtevluchten. President Johnson heeft nog gisteravond een persoonlijke boodschap naar Moskou gestuurd Het gehele mensdom klapt in de handen zo zei hij. Ook uit andere delen van de wereld kwamen gelukstelegrammen binnen. PERSONALIA Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dokter A. D. J. Berkhout te Wassenaar, medisch adviseur van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Amsterdam. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. G. F. van Balen te Den Bosch, internist bij het St. Carolus ziekenhuis aldaar. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Sonneveldt te Tiel, secretaris van de directie van de Kon. Mij. „De Betuwe" N.V. Benoemd tot president van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. J. H. P. E. Bevoordeling georganiseerden Mijn: Eervol ontslagen op eigen verzoek als rechter van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam mr. A. Heynsius. Benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Eindhoven mr. A. J. J Pfeil. Eervol ontslagen op eigen verzoek als griffier van de arrondissementsrecht bank te Maastricht mr. E. F. Panhuysen. (Van onz soc.-econ. redactie) DEN HAAG Een sterk argu ment van de vakbeweging in het conflict over de kwestie georgani- seerden-ongeorganiseerden is, dat vorig jaar reeds vele werkgevers in de industriële sector voor 1965 gel den hebben toegezegd ter individuele bevoordeling van georganiseerde werknemers en wel voor een totaal bedrag van ongeveer 3,5 miljoen gulden. Nu dit conflict opnieuw in de volle aandacht staat is het wellicht interes sant de bedrijfstakken en onderne mingen, die dergelijke toezeggingen hebben gedaan, eens op een rijtje te zetten. Hieronder volgen ze. waarbij evenwel bedacht moet worden dat een aantal werkgevers de honorering van hun toezeggingen hebben laten afhangen van het bereiken van een akkoord op centraal niveau, zoals bijvoorbeeld ook de AKU-directie heeft gedaan. Diverse andere onder nemingen hebben de toegezegde be dragen al aan de vakbonden overge maakt. Bij het merendeel der hier onder genoemde bedrijven moeten de cao-onderhandelingen nog beginnen. Industrieën Papierindustrie: 2/3 procent van de loonsom. Strokartonindustrie: f 125.000, Keramische industrie: Vz procent van de loonsom. Suikerindustrie: f 65 per georgani seerde werknemer. Aardappelmeelindustrie: f130.000. Vlasindustrie: procent loonsom. Maalindusbrie: f 40.000. 0 Goifkartonindustrie: f30.000. Chemische industrie in Zeeuws- VEaanderen betrokken bij de cao Kanaal- f 130 000.— i Broi rijen: f 100.000,—. Ondememin gen AKU: f250.000.—. 0 Balamundi Nederland nv te Huizen (NH): 1 procent van de loonsom. NV Bata te Best (NB): f30.000.— 0 NV Aagrunol te Groningen: f 10.000 0 NV Nijma te Nijmegen: f40.000, Ned. Thermochemische fabrieken te Nijverdal en Bergum: f 10,000, 0 NV Puritmaatschappij te Kl&ziena- veen: 1 procent van de loonsom. NV De Bruin en Berends te Drach ten: f 52 per georganiseerde werknemer. 0 NV Flebo te Hoogezand: 1 procent van de loonsom. NV E. J. Brands te Zoutkamp: 1 procent van de loonsom. 0 NV Verdugt te Tiel: 1 procent van de loonsom. Voorts en aantal ondernemingen, waarvan de toegezegde bedragen niet bekend zijn gemaakt t.w.: NV Koninklijke Dobbelman te Nij megen. 0 Weerter Kunststoffenfabriek te Weert. NV Cindu. te Uithoorn. 0 NV Smid en Hollander te Amster dam en Hoogkerk. NV Olster Asfaltfabrieken te Olst. NV Splendor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen. NV Ankersmits Chemische Fabrie- 0 NV Gamma te Borgharen. NV Draka te Amsterdam. 0 NV Polva te Enkhuizen. Wattez Glasindustrie te Goes. Afspraak De rechtbank zal op 17 februari uit spraak doen in deze zaak. Is Dirk B. schuldig aan het hem ten laste gelegde? Merkwaardig is. dat hij over zijn aan mr. Vam de Roemer afgelegde bekentenis verklaard: ..ik weet de reden wel waarom ik dat gezegd heb, maar die vertel ik niet. Afspraak is afspraak. Ik wil eerst beter zUn- Ik ben hier gezond gekomen en ik wil hier ook gezond vandaan". Vreemd is ook. dat Van Hoey Smith zeer gesteld schijnt te zijn geweest op B., die hij zelfs vaak „mijn vriend Dirk" noemde en dat Dirk de heer Van Hoey Smith verafgoodde. (Vervoler van naeina 1) De ontsnapten zijn de 23-jarige H. D. uit Amsterdam, de 29-jarige D. A. van de K. uit Amsterdam, de 26-jarige B. G. D. uit Utrecht en de 27-jarige J. H. M. en de 37-jarige K. van B, zonder vaste woonplaats. J. H. M. en H. D. zitten weer in hun cel. Van de overigen ontbreekt elk spoor. De Vijf werkten in de slechtste zaal van de gevangenis. In de zaal was geen gevangenbewaarder. Het toezicht was een werkmeester. In Nederland: 4,7 pet per jaar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nederland heeft de laatste zeven jaar een welvaarts groei beleefd, die uniek is in onze geschiedenis. Sedert 1958, het „start- jaar" van de EEG, is de particuliere consumptie in ons land met 4,7 pet. per jaar gestegen, dat is nog een half procent hoger dan de gemiddel de stijging in EEG-verband. Dit heeft minister Den Uyl gisteren' meegedeeld bij de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamercommissie; voor economische zaken. In hoeverre i die welvaartsstijging aan de E.E.G.-I samenwerking te danken is, is volgens de minister een vraag waarop zelfs de wetenschap nog geen duidelijk ant woord heeft kunnen geven. Wel staat: vast, dat in de E.E.G.-landen de inter nationale handel veel sneller is geste- gen dan het bruto nationale produkt. Dit wijst op een versneld proces van arbeidsverdeling. Nederland heeft daardoor zijn in- en uitvoer sterk kun-l nen vergroten. Gaat 9t zo doorj Of de welvaartsstijging in de E.E.G.- landen kan worden gecontinueerd, Is volgens de minister o.m. afhankelijk van de vraag hoe de gemeenschappe- lijke politiek voor de verschillende eco-j nomische sectoren zich zal ontwikkelen.! Essentiële voorwaarde voor een snelle i ontwikkeling is o.a. het (door Frank-' rijk bestreden) instrument van de meer derheidsbesluiten in de EE.G.-minis- terraad. De minister betwijfelde dat de volledige douane-unie van de E.E.G. nog op 1 juli 1967 een feit zal worden, zoals in de be doeling lag. De tijd om de plannen te verwezenlijken is daarvoor wel erg kort geworden. Maar nu de Franse boycot is opgeheven, zit het er misschien nog in als de E.E.G.-ministerraad en de Europese Commissie de vereiste spoed weten te be trachten. Overigens vroeg de minister zich af of nog moet worden vastgehouden aan de eis, dat de gemeenschappelijke markt voor industrieprodukten en de ge meenschappelijke landbouwmarkt gelijk tijdig in werking moeten treden. De politieke ontwikkelingen in Indo nesië zijn voor onze handelsbetrekkin gen met dit land niet bevorderlijk ge bleken en de perspectieven voor uit breiding van de wederzijdse econo mische relaties zijn beperkt. Toch kon minister Den Uyl de Kamercommissie nog wel bevredigende cijfers over de handel met Indonesië verstrekken. De invoer van Indonesische produkten is toegenomen van f291 miljoen vn de. eerste 10 maanden van 1964 tot f357 miljoen in de overeenkomstige periode van 1965. Onze uitvoer naar Indonesië nam toe van f 38 miljoen in de eerste 11 maanden van 1964 tot f 106 miljoen in dezelfde periode van 1965. Voor bijna het gehele bedrag van f 100 miljoen aan exportkredietgaranties, dat de Nederlandse regering Indonesië in augustus 1964 heeft toegezegd, zijn thans contracten afgesloten- Zestig procent daarvan is definitief. Kernenergie Minister Den Uyl riep over de hoof den van de Kamerleden heen de Ne derlandse industrie op zich grotere of fers te getroosten om onze achterstand op kernenergetisch gebied ln te halen. De inschakeling van de industrie bij de ontwikkeling van de kernenergie voor vreedzame doeleinden is tot dusver niet om op te beroemen, terwijl toch in Engeland is gebleken, dat indus triële investeringen in deze sector ren dabel zijn. In de komende vijfentwin tig iaar zal in de zes E.E.G.-landen f 125 tot f 150 miljard geïnvesteerd worden in de produktie van kernin stallaties. Om daar een deel van te krijgen zal Nederland zich ernstig moeten inspannen. We liggen nu be slist achterop vergeleken bij andere Europese landen. Ingewikkeld Behalve in de terughoudendheid van de industrie moet de oorzaak daarvan gezocht worden in de ingewikkelde struc tuur van ons kernenergiebeleid. Over alles en nog wat moet advies worden ge vraagd en dat vertraagt het tempo aan zienlijk. De oplossing van dit probleem zag de minister niet primair in een wijziging van de Kernenergiewet, maar in verduidelijking, ordening en stroom lijning van de inspanningen, zodat duide lijk kan worden wat men wel en niet gaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9