I Het geheime dorp Milly Spirituals, swing, jazz.... Scott wil alles en is dol op televisie Uit de Haagse hot geplukt. Brick Bradford VARA en NTS zeggen: er is geen kwestie Senmoet VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 Discriminatie ITHEftGOlVIN-ETHfRGOlVlN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN- (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM/AMSTERDAM Men vindt Milly Scott als me vrouw Hofman op de Hoofdweg in Amsterdam, waar de piano in de hal staat, zodat er fijn ruimte is om te repeteren. Milly, moeder van een twaalf jarige zoon, nu 30 jaar oud, trouwde al toen ze 17 was en nog maar een beginnend zangeresje, dat bij Toon Hermans in de spek takelshow Ballot stond. Toon had haar bij amateurorkestjes horen zingen en gaf haar de eerste ech te kans, die Milly, doorzetster als ze is, uitstekend waarnam. Negen maanden hield ze het vol bij Bal lot, toen kreeg de.liefde voor de jazz haar goed te pakken. En wat is ze nu? Een heel bekende figuur in de wereld van de lichte mu ze. „Een van onze beste jazz-zangeres- sen", zegt haar platenmaatschappij, die haar voordroeg voor deelneming aan het Nederlandse Songfestival. Milly zelf, die niet veinst haar kwali- teiten niet te kennen, vindt dat onvol- doende. Jazz... ja. Of nee, zeg liever „jazzy", waarmee ze bedoelt jazz- achtig, en dan moet het „zo lekker swingen". En blues, dixieland, ge wone liedjes en spirituals.... ze neemt zichzelf zonder blikken of blozen „een kwaliteitszangeres" die alle kanten uit kan en wil. Maar goed, ze werkt er dan ook hard voor, ze heeft «een repertoire dal er mag wezen, ze kan met het Zuid-Amerikaanse lied overweg, met het Zweedse, Italiaanse, Engelse, Duit se... ze vloeit over van energie en zet die om in een ijver, die haar in vrij korte tijd flink hoog op de ladder naar de top heeft gebracht. Ze is Amsterdamse van geboorte, de ze Milly, wier voorvaderen uit het warme land kwamen. Ze ontdekte al heel vroeg haar eigen zangtalent. Ze was toen voor pianostudie op het con servatorium en haar voortvarendheid liet haar toen niet meer toe, deze op leiding af te maken. Zingen moest het aijn en zingen werd het, met de ogen gericht op haar grote idool: Mahalia Jackson. Milly Scott is een van onze Neder landse artiesten, die in het buitenland naam moesten maken eer ze goed en wel op eigen bodem werd'an ontdekt. Haar eerste jaren in hoofdstedelijke etablissementen noch haar optreden bij Toon Hei-mans bezorgden haar een uitgesproken naam. Dat kwam pas, toen zij toernees maakte door Duits land, Zweden, Denemarken en België. Toen zij in Wenen zong en op een boot die naar Amerika reisde. Op het scherm Teruggekeerd in het vaderland wer den er meer oren naar haar gespitst en kon zij voor radio en televisie gaan optreden. Plaat na plaat maakte zij. en de uitnodigingen om overal in het land op te treden begonnen binnen te stromen. Nu heeft Milly Scott een heel druk bezette agenda, nu kent iedereen haar fell«e zwarte ogen en haar krachti ge stem, waarmee ze inderdaad heel veel kan doen. Voor de televisie optreden vindt ze heerlijk: een fijne werksfeer en de zekerheid van een heel groot publiek, ook al ziet zij dat ni'et. De kijkers zien haar en dat vergeet ze geen ogen blik. Sinds ze in 1963 voor de VARA-tele- visie negen eigen shows maakte is ze nooit meer lang weggeweest van het scherm, ze krijgt nu haast uitnodigin- En hoe het haar gelukt is, hebt u dez'er dagen in de Alberti-show op het scherm kunnen zien. Milly weet van aanpakken, ze is eerzuchtig en al is ze „al heel lang bezig", toch weet ze, dat ze nog veel meer kan bereiken 'en dat moet dan ook gebeuren. Vanavond treedt ze op als één in de rij candidaten voor het Songfestival in Luxemburg. Sommigen van degenen die haar kennen zijn daar verbaasd over. want het is voor niemand een geheim, dat Milly niet alleen artistiek, maar ook commercieel denkt. Ziet zij heus brood in deze wedstrijd, waarbij ze alleen maar „gewone" liedjes mag aanbieden? Waarbij re de kans loopt, niet uitverkoren te worden voor het Eurovisiefestijn? Jawel, dat ziet ze. Bovendien kan zij zich best permitteren eens iets te wa gen... en misschien gelooft ze stellig in haar succes. „Er is e'en leuk beat-num mer bij" heeft ze alvast verklapt en daarop moogt u dus voorbereid zijn. Jammer Communistische Partij Jazz-rondo: 18.50 Naar onze mening, orltisch commentaar: 19.00 Voor de rijpere Jeugd; 19.30 Literair programma; 20.00 NieuWB; 20.05 Wie is de baas, lezing (IV): 20.25 Chanson- programma: 20.40 Terugblik over 5 jaren 5-daagse werk- Wij behoeven na de uitzending weinig meer toe te voegen aan de voorbespreking die wij gisteren gaven van het toneelspel „Als er geen zwar ten bestonden", dat de Britse schrijver Johnny Speight in eigen land niet opgevoerd kan krijgen. Hier kwam het onder regie van John van de Rest volkomen naar bedoeling van de (aan- lioezige) auteur in stijl en sfeer en \met animo gespeeld voor het voetlicht als een brok. eigentijdse durf van alles bij de naam noemen en sterk wit- i zwart stellen. Dat we te doen hadden j met werkelijke profanie zouden we _H niet willen zeggen, aangezien de schrijver zelf dat ontkent. Niettemin kon men zeker aanstoot nemen aan de al te vrije en onnodig overvloedige wijze waarop God in het overmoedige „spel" werd betrokken. Blijkbaar zit de godsdienstige beleving de jonge auteur meer dwars dan welk wereld probleem ook en is het zijn streven dat van menselijke fouten te zuiveren. Zo bekeken leed het stuk, dat tegen alles tegelijk in opstand wil komen, NCRV: 19.00 Nieuws Nieu' 22.40 Actualiteiten; 22.50 Lichte laiek; 23.45 Socialistisch 23.55-24.00 Nieuws. 1TUI V aan een bepaalde mate van oneven wichtigheid doordat alles tenslotte moest worden toegespitst op de con troverse blank en zwart, terwijl dit in feite niet het hoofdmotief was. Dat er rake klappen uitgedeeld werden aan de hoogmoed van de persoonlijke mens valt echter niet te ontkennen en dat stemde tot nadenken. Een in wezen veel pijnlijker aan klacht tegen de rassendiscriminatie vormde het tweede optreden van de zeer aparte, begaafde negerzangeres Nina Simone in haar fascinerende liederen. De VARA had er goed aan gedaan de opnamen van Nederlandse ondertiteling te voorzien, zo bereikte haar „boodschap" veel meer kijkers. Arme Bob Bouber ging op het festi val lelijk de mist in. Zijn eerst met veel bravour gezongen liedjes werden door het zaalpubliek luid toegejuicht. De jury koos met acht stemmen het ritmische liedje „Nog wel bedankt". Toen Bob dat echter nog een keer moest zingen, bleek hij zo totaal de tekst kwijt te zijn dat er helemaal niets meer van terecht kwam. Dolf van der Linden gaf hem met zijn orkest nog een goede kans dat te her stellen, maar ook daarvan bracht Bob niets terecht, hetgeen Teddy Scholten een lichte terechtwijzing ontlokte: „Als j je maar weet dat je dat zaterdag- avond niet zo kunt doen, Bob!" Zo ziet men, hoe de zenuwen ook een geroutineerde zanger nog wel eens parten kunnen spelen. Dave Berry: uur twintig mille SOESTERBERG Circusdirecteur Toni Boltini heeft Dave Berry naar ons land gehaald voor een exclusief optreden in zijn winterverblijf Paradiso. Hij heeft er de voorwaarde aan verbonden, dat de clowneske zanger een week voor en een week na zijn optreden niet elders in ons land mag optreden. Dave Berry treedt zaterdag 5 februari twee keer op, 's middags en 's avonds. Boltini heeft daar twintigduizend gulden Ball en haar combo. Vast en zeker is Den Haag de stad worden gezien, maar ook op de televi- actuele informatie - 21.15 Bonanza. TV-film (aflevering 25); 22.05 Volksliedjes: 22.20 Geloofsbrieven (deel 1). NTS: 22.50 Journaal; 22.55-plm. 23.35 Reporta ge van de Europese Kampioenschappen Kunstrijden te Bratislava. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws 2.10-22.15 alles aannemen kan ze heeft nog tal van andere verpliohtingen, zoals bijvoorbeeld het optreden voor militairen, dat ze jaren lang heeft volgehouden, liefst twee maal in de week en dat met enorm succes, z-oals ze graag en ronduit ver telt, met al de beweeglijkheid, die ze ook tijdens het zingen tentoon spreidt. Bij dat alles blijft ze toegewijd aan haar carrière werken, want ze vindt, dat ze nog veel meer roem kan oogsten. Ze heeft eigen combo's gehad en nu is ze geweldig in de weer met haar nieuwe ensemble. Echte sisters Het nieuwste is: Milly and the Scott Sisters. De drie meisjes, die haar zin gend begeleiden. Hoe ze aan die drie „sisters" komt? Wel het zijn haar echte zosters, Ann (29), Carmen (27) en Dolly (21). Niet zomaar een zang groepje, maar show brengen, dat is de bedoeling en Milly heeft haar zusters onderricht gegeven en geregisseerd tot Maar ze is een beetje teleurgesteld in het feit, dat zij niet tijdig heeft geweten dat Helen Sheperd samen met haar broers optrad: „Dan had ik net zo goed ook mijn zusjes kunnen meebrengen". Nu zal Milly het alleen moeten doen, maar daar ziet ze niet tegen op. En het „gewone" van de ltedjes? Ach, het is maar wat je er zelf van maakt. Ze wil er wel voor uit komen, dat ze graag uitsluitend jazz-zangeres zou willen zijn... maar daarvoor heeft Ne- w k derland een te-klein afzetgebied. Milly j Tombola"niMsfso^Lichtbaken, lezing, is wel zo wijs en zo commercieel-den- Hilversum ii. 298 m. VARA: 7.00 kend dat zij dit begrijpt en dat zij dus ffT^Lichte grammofoonmzick: MORGEN Hilversum 1. 402 m. KRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende Woord; 7.15 Klassieke plaonxiiu- ?iek 12r - 7.30 Nieuws; 7.32 Gewijde mu ziek; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.10 Dj inn: gevarieerd programma; (8.30-8.32 Nieuws; 8.32 KNAC/ANWB wegeninformatie 9,35 Waterstan-den); 12.00 Angelus: 12.03 Country and Western Express Marktberichter - '"jj ■HiMiMfl8i5RSoS dilettanten; 14.30 Voor de kleuters: Populaire grammofoonmuzlek denwedstrijd schaatsenrijden tage- 15 05 Franse chansons: 15.30 Frans/Ne derlands programma: 16.CO Muzikale Tombo la I: gevarieerd muziekprogramma; 17.10 17 25 Muzikale Tombola 18.30 Muzikale 12.24 Mededelingen t.b.v. >öuw; 12.30 Nieuws; 12.40 Reli- 12.55 Overheidsvoorlichting; 'kestmuziek (gr/jA" de jeugd; 1 film percentsgewijs op het ogenblik de meeste vrouwen zich bezig houden toond worden, met. het probleem hoeveel en welke Jammer dat het etiketj, hoeden ze moeten gaan kopen. Let maar op: een hoed ondertrouwbruiloft en de Ridderzaal, een hoofdbedekking langs de Hofvijver de Koninklijke Schouwburg, de bin nenkant zit. Dat hoeden kopen doet een vrouw niet graag alleen. Het is de kunst een het lichtspel vriendin mee te krijgen, die eerlijk de voorstelling en meelevend is. Die niet vals je iets geks op je hoofd laat zetten en niet De®iaiss- de receptie op Huis gemeen in de laoh schiet als je 1)lt7nf,nr heel chic dat ding oppast, dat zo beeldschoon vMartvaii' m maar n ot Druiasioiiei van hoofddeksel ten Bosch en dan nog geval voor de grote dag van 10 maart, waar de dames verwacht worden in het lang, met lange mouwen, hand schoenen en hoed. En daar tussen door komen nog wel wat recepties, parties of hoe alle handje-glaasje-hap jebij eenkomst en betiteld mogen wor den. En overal dezelfde mensen dus...overal een andere hoed. Nou is i, maar niet boven jouw gezicht. Later, na de show, toen alles gepast het ganse volk ver- mocht worden, begreep ik het. Me vrouw Zijlstra heeft, wat wij noe men: een hoeden gezicht. Alles staat haar. Het is een plezier haar vrolijk gezicht in een aldoor andere omlijs ting te zien. En dat plezier liet prof. Zijlstra zich kennelijk niet ontgaan. De uiteindelijke keus was iets heel aar dat verklap ik niet, als de hoed die mevrouw Cals uitzocht. Net zo min als het prinses Beatrix, zo ik .grijpt, die zo lekker vast heid. Het haar raakt je neus gaat glimmen, je krijgt «u ----- "i verwilderde blik en het resultaat is, £r°te levenskameraad, de echtgenoot vaardigd om snel de dader op het daar al iets 7 Je moet ee: kunnen laten. Om een geheim ging het die avond ook, want ae oplossing van het Melis- sa-mysterie zou op de t.v. komen. Daar de show werd gegeven in de gastvrije villa Helmhorst van de heer en mevrouw Oosterhuis, een huis op de top van een duin achter het K.L.M.-gebouw, konden show en t.v. gecombineerd worden. Prof. Zijlstra werd naar een andere kamer afge- de oude dop te krijgen. Zeker als die echtge- scherm te ontmoeten. Liet zich ook door vele ernstige besognes grif afvaardigen, omdat hij zelf brand- 1 beslag genomen f ik dan ook stomverbaasd zijn gouden en gelukkige tijd. Niet alleen dekunstenaar, (een e goed verkopen, dat is onthouden moet) Pierre Wattèl (22) en prettige bijkomstigheid, gaf, daar oud-minister prof. dr. J. Zijl- kunnen nu hun fantasie la- stra ontdekte. En zeker niet met een bovendien zullen hun gezicht van „O, wat offer ik me op". hoed kreeg omdat slechts ten werken 0 fraaie produkten straks niet alleen Integendeel. Hoed door de draagsters en haar omgeving zijn aandacht. nieuwsgierigheid. Vertelde me nog, dat het de vierde modeshow was, die hij ooit gezien had. Waarna mijn verbazing en be wondering nog graden steeg. haar jazz-kunst (want die bezit hoge mate!) verpakken meet in ver schillende andere genres, wil zij veel worden gevraagd en een toppunt van populariteit bereiken. Dus doet zij wa ter in de wijn, en zelfs van harte, evenals haar grote voorbeeld Mahalia Jackson dat durfde en kon doen. Veel zijdigheid is ten slotte ook niet te ver smaden, en wie die bezit, mag er zijn voordeel mee doen. Nu maar eens afwachten, welk lied je van Milly vanavond uit de bus komt. Zijzelf vindt ze alle drie goed, maar ze heeft natuurlijk, net als de anderen wel een kleine voorkeur. Of de publiekjury naar haar zin zal kie zen? Laten we het hopen voor ambi tieuze en ijverige Milly. Reportages huwelijk x>rpagim 7.35 Lichte s: 8.10 Lichte mofoonmuziek8.00 orkestmuziek (gr.); 8.20 trips J""~ lofoonmuziek; 9.20 Licht orkest. VPRÖ°9.40 Gezongen leven, lezing 1 tuinbouw; 12.30 Actueel sport- l Nieuws; 13.10 VARA-Varia; Jazzmuziek; 13.40 Voor de twintigera; - - "3 Voor nu en later, uit Italiaanse ope- Nieuws: 16.02 Lichte grair mofoonmuaiek; 16.45 Vragen vuur: (opn. de Nederlander beantwoordt vragen van jon ge mensen: 17.00 Metropole orkest (Stereo); 17.30 Radioweekjournaal; 17.58 Nieuws over de wedstrijd Marathon. Hilversum III. F M NRU/AVRO: 9.00 Nieuws: orkesten-parade: 10.00 Ni> tijdhedendaagse Solisten- en 10.02 Tiener- toekomstige top- NRU/NCRV: 11.00 Nieu'..-. orkestmuziek (gr.): 11.30 Muziek 1 Leger des Heils (gr.); 12.00 Nieuws, eel aktualitelten: 12.02 Licht platenp ma; 12.30 Tienerama: platenshow tieners: 13.00 Nieuws: 13.02 Het 15.00 Ni< illen; werken van de muziek (gr.): 15.30 enprogramma: (16.00 Nieuws); 17.00 Nieuws: 17.02-18.00 Soortshow: reportages, I uitslagen, kommentaren HjUtf operettes, musicals 1 15.02 Toonkunst voo grote meesters ln foonmuziek. lichte grammo- Televisie morsen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er is weer een kwestie gemaakt in de omroepwereld, er zijn weer namen genoemd, er moet weer iets aan de hand zijn. Bij de VARA en bij de NTS- organisatie voor de reportages van het prinsesse- lijk huwelijk worden ze er bijna krib big onder: „Er is helemaal geen kwes tie, er is niets officieel gezegd, er gaan alleen maar vervelende praatjes rond". Want het zou dan zo zijn, dat Leo Kool (VPRO- televisie), Pier Tania en Koos Postema (VARA- tv) zouden hebben gezegd, dat zij niet willen mee doen aan de commentariërende versla gen van de plechtigheden op 10 maart „Misschien hebben ze dat tegen iemand wel gezegd, maar niet tegen de programmaleiding," zeggen de omroepverenigingen. „Wat wij ervan weten hebben we ook maar uit een krantebericht (Het Parool). Mis- VANAVOND TE*ZIEN Nederland 1 KRO 7.05 uur Telixer, jongerenprogramma. 7.35 uur natuurfilm: kangoeroes. 8.20 uur (NTS) vijfde ronde Songfestival met Milly Scott. 9.15 uur Bonanza 10.05 uur Dorris Henderson zingt volksliedjes. 10.20 uur eerste aflevering van vtff programma's over de Bijbel. Nederland 2 AVRO 8.01 uur Danny Kaye-show. 8.50 uur magazine Kijk onder leiding van Ageeth Scherphuis. 9.20 uur Dokter Ben Casey in conflict met een patiënt die niets 1 hem wil weten. VANAVOND TE HOREN Hilversum l NCRV 7.30 uur van allerlei over ons volkslied. 8.10 uur Prisma, een programma met verrassingen. 8.50 uur zangprogramma onder leiding van Kees Deenik. 9.20 uur showmuziek. 10.40 uur zendingsrubriek Wijd als de wereld. 11.00 uur Studio 2300. gevarieerd programma. Hilversum II VPRO en VARA 7.00 uur Ronduit. 7.30 uur literaire rubriek. 8.25 uur chansons van Nico en Janine Knapper. 9.00 uur stereofonisch concert door het Concertgebouworkest en de sopraan Halina Lukomska. 10.50 uur gezellige plaatjes en praatjes. LI.30-12.00 les 4). NCRV: 16.00 Philati allerlei; 16.20 Autorubriek; 16.45-17.30 Voor de kinderen. Nederland I. NTS: 10.30 Tel< schien zijn er verslaggevers die zich leven nu en morg< minder goed thuisvoelen in een kerk dienst.... maar er zijn genoeg andere, die zo'n verslag best kunnen geven. Daar zal heus wel mee gerekend wor den bij de NTS- organisatie." Er zou ook sprake van zijn, „dat de VARA helemaal niet meedoet op die dag". „Niets van bekend", zegt de VA RA- woordvoerder, „en waarom niet? Wij hebben nog andere verslaggevers en bovendien heel goede regisseurs, die zijn ook nodig." De „man bij de NTS" die op het 11.00 jbili.ti.en (herh. les Studievoorlichting 109 Het enerverende was, dat niemand kon overzien hoeveel mensen er gepakt, hoeveel er gevlucht waren en hoeveel er dus nog opgespoord moesten worden. Iedereen, zelfs Bonsma, moest toegeven hoe wijs oom Chris was geweest om te verbieden de namen van de kampleiders en helpers ogenblik bezig is verslaggevers, com- bewoners van het Geheime Dorp bekend te ma- D O O R mentatoren en regisseurs te verzame len voor de grote dae. is zoals u weet Peter van Campen. Met hem spraken wij ook. Hij zei: „Mij is niets bekend van enige wei gering. zelfs niet van „het liever niet doen". Maar ik zou er niet zo bar van schrikken als een of andere reporter mij vroeg hem voorbij te willen gaan. Hier kunnen religieuze en politieke ge voeligheden een rol spelen en daarmee zou men rekening kunnen houden. En dan.... het komt heus wel eens meer voor, dat een of andere medewerker niet zo gebrand is- op een taak die hem wordt opgelegd, 't Zou de eerste keer niet zijn en daarover valt altijd te praten, afgezien nog van het feit dat iedereen wel eens iets moet doen waar hij of zij nu niet direct zo dol op is. Ik ben nog bezig met de samenstelling en ik heb echt niks om me zorgen over te maken." Zo is er dan het zoveelste stormpje in het Hilversumse glas water opgesto ken. Natuurlijk heeft „iemand" wel tegen „iemand" iets gezegd. Hoe gaat dat? „Mij niet gezien, hoor", is een vlug gebruikte uitdrukking. Of het ele gant is, vooral ook tegenover het Ko ninklijk Huis, om zulke voorbarige te genwerpingen snel te publiceren is een tweede. Tot nu toe loopt er niets spaak in Hilversum, was dat wél zo, dan zou het nog tijd genoeg zijn om dat wereldkundig te maken. Nu moet iedereen er w.eer iets over zeggen, ook al om onnodige verwar ring te voorkomen. O, dat opblazen van kwesties! In en om Hilversum is men er zo bekwaam in! G R A M M OFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROE PVANAVOND VAN 18—20 UUR Claudlo Monteverdi, „l'Orfeo"; Pavola in proloog en vijf bedrijven Michaelis; Fritz Wunderlich; Clemens Kai- ser-Breme: Peter Offermar ken. Als de gevangenen nu tot spreken gedwongen werden, konden ze alleen maar voornamen noe men en daar zouden de Duitsers niet veel wijzer door worden. De stemming werd dan ook opgewek ter naarmate het duidelijker bleek, dat velen de dans toch nog ontsprongen waren. De novemberavond viel vroeg. Mevrouw Bons- ma had een stevige stamppot gekookt voor vluch telingen en gasten: er zaten er altijd nog een tiental in weinig rooskleurige omstandigheden in de tent in het kreupelhout. Hun vervoer was een probleem, dat iedereen slapeloze nachten bezorg de. Maar nu kwam Bonsma met de verheugende tijding van een afname der strenge controles. Over één, hoogstens twee dagen zouden de kleine re paden vrijgegeven worden. „Daar neem ik nog een extra hap op", zei Annet en ze schepte haar bord nog eens vol. Ze waren laat aan tafel gegaan, omdat Gert er nog niet was. Niemand maakte zich erg bezorgd over zijn uitblijven, behalve Jackie, die telkens naar de deur keek als ze gerucht hoorde, tot grote voldoening van tante Christina. Toen hij eindelijk kwam, zagen zij het aan zijn zeldzaam opgewekt gezicht: hij bracht goed nieuws. Hij wou niets zeggen voor hij naast oom Chris was gaan zitten en het opschrijfboekje open bij zijn bord had gelegd. Jackie schepte zijn eten op en hij at een paar haastige happen, las dan „Eenentwintig vluchtelingen terecht bij Bons ma, acht in Doornspijk, later nog zeven in die buurt, twee op het hoofdkwartier, acht in Epe bij een boer in een ondergrondse kelder, pet af H. H. VAN NIJNATTEN— 3 f DOFFEGNIES 3 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAf voor die man; hij verzorgt behalve die acht men sen nog twee andere onderduikers en twee Ameri kaanse piloten, ons allen wel bekend, want twee weken geleden zaten ze nog in het Geheime Dorp, zelf hebben we nog gevonden en weggebracht tweeëndertig, zodat er, als we het zaakje optellen, nog acht mensen in Duitse handen gevallen zijn. Een Duitser, die mij aanhield op de weg en die nogal mededeelzaam was, toen ik een beetje door vroeg, heeft het me zelf verteld. Het zijn: de vader met zijn zoontje, de twee oudjes uit de achterste hut, oom Henk en een vader en moeder met een volwassen zoon.„En hoe droevig hun lot ook moge zijn, ik geloof, dat ons een nederig dankgebed past voor de wonderbaarlijke redding uit een avontuur, dat ons allen het leven had kun nen kosten...." Ze keken op naar zijn knap bezield gezicht. Christina zat te denken, dat het land pa de oorlog behoefte zou hebben aan mannen als Gert, Joep en Heintje, aan meisjes als Jackie en Annet.... Maar oom Chris zie bedachtzaam: „Je moet de dag niet prijzen voor het avond is, m'n jongen. Onze taak is met de ondergang van het Geheime Dorp niet afgelopen." Ze werden er opeens stil van. Tante Christina leek het of de vleugel van het noodlot haar aan raakte, zodat het haar vergund werd een blik te slaan in het boek der toekomst. Oh, een ondeel baar ogenblik maar! Ze zag Duitse beulen, Duitse gevangenissen en concentratiekampen, Duitse vuurpelotons.... en sjofele mannen, geboeid maar met opgeheven hoofden starend naar het naakte stukje blauwe hemel, dat de gevangenismuren vrij lieten om een laatste gebed naar op te zenden..„En een van die mannen was Chris.... Ze raakte zo van streek, dat ze eensklaps begon te huilen. De anderen, die dachten, dat het de reactie was op de spanning der laatste weken, trachtten haar tot bedaren te brengen. Ze lieten haar drinken, klopten haar op de rug en probeerden het met goedige grapjes en kernachtige uitdrukkingen zo als: je laat je toch niet kisten, tante Christina, u, de dapperste en flinkste van ons allemaal? Het lukte ook wel. Spoedig glimlachte ze flauw tjes, maar de hele avond bleef ze een beetje stil, terwijl juist de anderen uitgelaten waren. Zelfs oom Chris leek zorgelozer en jonger dan hij in weken geweest was. 's Avonds op de vreemde slaapkamer, toen hij het haar vroeg, beleed ze hem haar angst om het visioen. Ze stonden voor het raam en hij trok haar dicht tegen zich aan en zei bewogen: „En wat dan nog? Zou jij. nu je wijder horizon gezien hebt, terug willen kruipen in het enge leven van vroeger, alleen omdat we elkaar kun nen verliezen? Vertrouw op God, Christina. Is het niet beter te treuren om een die heenging, omdat hij trouw bleef aan zijn idealen, dan te leven met iemand, die geweten en hart het zwijgen heelt opgelegd, alleen maar om het vege lijf te redden? Zeg het zelf, Christina, zou je dat kunnen?" Hij voelde haar trillen. Toen fluisterde ze: „Je bedoelt, dat degeen die met het schip der illegaliteit zee kiest, niet anders dan stormen te verwachten heeft en niet uit kan stappen om een veilige haven op te zoeken voor het doel bereikt is?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6