LEIDEN - EEN TAAIE TOFFEE Weekagenda Drs. G. Nederhorst achter beginselen van de S.V.B. Als 't op afbreken aankomt, dan is.... Burgemeester Van der Willigen gaf „beroepsgeheimen" prijs Doorströmén saneringsgezmlien bedreigd: door vertraging van grenswijziging lacune in bouw NIEUWE LEIDSE COURANT Zaal Koningskerk (Leiden-Noord), 7.30 tot 10 u.: ruilbeurs voor verzame- Jacobazaal Burcht, 8 uur: K. en O. aan vang lezingencyclus door Gabriel Smit over het concilie te Rome. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Aid. Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, marionet tentheater. Eerste Binnenvestgracht 22, 5 uur: opening internationale studenten cen trum door prof dr. H. F. van Panhuys. Rapenburg 10, 8 uur: jongerensoc. 't Venster, Top en Flop. Schouwburg. 8 uur: diestoneel, ,,Een maan voor de misdeelden" DEN HAAG Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Lessen in DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest; met viool en harp. Zaterdag Rapenburg 10, 8 uur: jongerensoc. 't Roefje, sociëteitsavond. Turk, Steenstraat 2, 2 tot 3.30 uur; af scheidsreceptie S G. Jansen (N.V. Katw. Kalkzandsteenfabriek) Hooigracht 84, 3 tot 5 uur: receptie t.g.v. 60-jarig bestaan Alg. Ned. Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie afd. Leiden. Schouwburg, 8 uur: diestoneel, ,,Een maan voor de misdeelden" Breestraat 19, 8 u.: beat-avond m.m.v. The Jailers. DEN HAAG Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De vervolging van en de moord op Jean Paul Marat". DEN HAAG Diligentia, 2.15 uur: toneelgroep Arena met „De verloren trouwring", 8.15 uur: De Nieuwe Ko medie met „De gevierde liefde". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Res.-Orkest, met cembalo.. Zondag Rapenburg 10, 8 uur: jongerensoc. De Spil, volksdansen Welke apotheek 7 Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel 21313. en Haven-apotheek. Haven 18. tel., 20085. Op zaterdag, 5 februari, is in Leiden voor spoedeisende gevallen 's morgens van 8 tot 12 uur, bovendien geopend: Ceiïtraal-apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. De zaterdag-, zondag-, avond, en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven-apotheek. De dienst van apotheek Voorschoten wordt op zondag, 6 februari, van 's mor gens 8 tot 's avonds 22 uur waargeno men door de Doeza-apotheek. De Oegstgeestse apotheek is geopend- Dokter nodig LEIDEN Dokter Tegelaar, Burggra- venlaan 14, tel. 34092; dokter Brand, Zocherstraat 1, tel. 26946; dokter Postel, Witte Singel 69, tel. 23089; dokter Gaas beek, Hogewocrd 138. tel. 20266: dokter Pieters, Hoge Rijndijk 4. tel. 24403. Bij geen gehoor en in noodgevallen: dokters telefoon 22222. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): De vrouw in het zand (18 jaar). Lido (2.30 7 en 9.15 uur): OSS 117. furie in Bahia (14 jaar)). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De man van Istanbul (14 jaar): woensdag: Gee' er de brui aan 'alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Duizend één vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De l'amour (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe ver moord ik mijn vrouw? (14 jaar). Tentoonstellingen j Academiegebouw: schilderijen, goua- I ches en tekeningen van Edouart Arthur (Genève), 26 jan.28 febrdagelijks van 9—18 uur j Taveerne Tastevin. Beestenmarkt: ten toonstelling van gouaches en tekeningen van L. Straman te Leiderdorp (van 22 jan.22 febr.). Pardoeza Doezastraat 43: tentoonstel - line van werk van Bert Jonk ipemeke ningen en olieverven) na 24 jan zedu rende vier wektD Boerbaavezalen Van 3 febr. af de hele maand tentoonstelling beroepen, en studievoorlichting: overdag scholenbe- zoek; maandag- woensdag- _n vrijdag avond van hall acht tot negen uur voor ouders en ouderen 'met rondleiding) De Lakenhal: tentoonstelling vart 25 ge. selecteerde schilderijen uit de inzending voor de Wedgwood-prijs van 11 febr. tot WASSENAAR: kunstzaal Heuff. Hot laan 7, tentoonstelling van équarellen en tekeningen van H Bakke/ en plas tiexen van Kees Verkade (van 29 jan tct en met 17 febr dag van 10 tot 6 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur. zondags gesloten). Afscheid ds. J. H. de Boer LEIDEN Ds. J. H. de Boer hoopt op 24 april afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Leiden. Op 8 mei doet hij zijn intrede te Hengelo na te i zijn bevestigd door ds. Banga te Ede. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 3 februari Kand. ex. Duitse taal- en letterkunde: mej. I M Tijmes (Rot terdam). VRIJDAG 4 FEBRUARI 196« Katoenkrassers en kleigieters in Boerhaavezalen Restaurateur Ook burgemeester Van der Willi gen toonde zich weinig gelukkig met deze Boerhaavezalen en zei, zelfs ronduit dat hij er zich voor schaam de. Hrj hoopte dat er bezoekers zou den komen die, verder dan de pane len ook naar de zaal zelf kijkend, zin zouden krijgen restaurateur te wor den. In zijn, zoals wethouder Sannes la ter zei, „uit het hart gegrepen" speech vergeleek hij de beruchte tij den toen ingenieurs trambestuurders werden met die van nu, waarin ieder een een goed betaalde baan kan krij gen. Belangrijker dan die goede beta ling vond de burgemeester de ar beidsvreugde en hij hoopte dan ook dat vooral veel ouders de tentoon stelling zouden bezoeken, opdat de zen kunnen zien dat er veel meer beroepen zijn dan tramconducteur, boekhouder of timmerman, waar zoonlief wel eens geen zin in zou kunnen hebben. Over die veelheid van beroepen had de burgemeester zich trouwens nog verbaasd, zoals hij zei, toen hij een beroepertlijst inkeek en ontdekte dat er zo'n 2200 mogelijkheden zijn, waaronder wel zeer ongedachte, als zwengelaar. voetjespletter en veriak- '»r. De tentoonstelling, vertelde de heer Van der Willigen, gaf een beeld van 160 beroepen voor jongens en 55 voor meisjes. De voorlichting daarover, zoals hier gerealiseerd, vond hij erg belangrijk; hij eindigde met de wens dat de tentoonstelling vele jongeren zou inspireren. Oneerbaar De heer J. Sjoerds. directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, begon ook al over de Boerhaavezalen, wat ons voor de kunstenaars, die daar hun exposities houden, het beste doet verwachten als ze na een even tuele restauratie tenminste nog een voet aan de grond krijgen daar. Sprekend over de „golvende vloe ren" van de expositieruimte, zei de heer Sjoers dat de tentoonstelling, hoewel me<t volstrekt eerbare bedoe lingen opgezet, toch nog een „schui ne" voorstelling was geworden... De rest van zijn inleiding was min der dubbelzinnig. Hij zette uiteen dat de tentoonstelling is bedoeld voor leerlingen van het lager onderwijs en hun ouders en niet meer preten deert te zijn dan een pre-oriëntatie. Het is niet de bedoeling dat de kin deren hier een beroep kiezen, maar wel dat zij een idee krijgen van de mogelijkheden die er zoal zijn. Tot en met 28 februari kunnen ook de ouders zich elke maandag-, woens dag- en vrijdagavond van half acht tot negen uur op de hoogte stellen van die mogelijkheden. Misschien mag Pietje nu toch nog aftekenaar, handvormer of kleigieter worden. STUDENTEN LACHTEN MR. GEERTSEMA UIT LEIDEN Voor wie in Leiden of omgeving woont hoeft het niet lan ger een beroepsgeheim" te zijn wat nu eigenlijk een overleerstanser, een katoenkrasser, een gradeur of een drupswerker is en doet. De stansers, krassers en allerlei andere werkers zijn bij het uitoefenen van hun be roep betrapt door een fotograaf en de foto's hangen nu aan mooi be lichte panelen in de Boerhaavezalen om pa en ma te laten zien wat Jantje allemaal worden kan. Samen met nog wat andere attributen vor men die foto's de beroepententoon- stelling voor Leiden en omstreken die gistermiddag door burgemeester Van der Willigen zo juist ge bruind van vakantie teruggekeerd is geopend. Stukje doorbraak Noord-zuidroute dit jaar klaar Van een onzer redacteuren) LEIDEN De binnenstad hijgt al vele jaren naar lucht en ruimte de uitzonderlijk dichte bebouwing vormt verkeerstechnisch een niet leapot te krijgen kostuum, dat be halve zeer uit de tijd ook een flink aantal maten te klein is. Samen met de geweldige verkrotting vormt dit een nare erfenis van verre en minder verre vroede voor vaderen. Even stilstaand bij een niet onbelangrijke faze in de af braak voor de Noordzuidverbin- ding (Lammenschansweg - Lange- gracht en verder), bespeurt men dat ondanks inzet van alle krach ten het breekwerk in Leiden even soepelgaat als het breken van een taaie toffee. Behalve onple zierigvoor Leidens bevolking, maakt dit probleem de oplossing ervan een voor liet gemeentebe stuur hoogst ondankbaar werker zit schijnbaar in het geheel geen Dit jaar gaat het krappe ver- keerspakje van de binnenstad gelukkig een beetje losser zitten. Zonder te veel optimisme mag men verwachten dat binnen re delijke tijd 'n zeer ruime weg kan worden aangelegd tussen Hoge- woerd en Levendaal. De afbraak van huizen tussen Sint Joris- steeg en Krauwelsteeg verloopt hier zeer voorspoedig. BULLDOZER gen onder grote publieke belangstel ling zijn talrijke stalen tanden in de grote moppen puin van de afgebroken panden op de hoek van Sint Jorissteeg en Hogewoerd, tegenover de Water- steeg. X- Men stond er zich te vergapen aan de kundigheid waarmee deze Leidse slopers op de vierkante meter eeri vier verdiepingen tellend gebouw tegen de grond halen, zonder dat het verkeer over Hogewoerd of door de bakfiets- brede Sint Jorissteeg moet worden stilgelegd. MOEILIJK JTOMEND van de Hogewoerd treft men in de richting Levendaal op ongeveer veertig kale meters twee panden aan de „verkeerde" zijde van de Sint Jorissteeg. Deze zullen binnen- woérd. Waarschijnlijk zal hier dan vrij behoorlijke parkeeruimte over- FLESSEHALS AAN de Watersteeg blijft de bebou- wing links op de foto (onder het torentje) bestaan. De overkant moet echer een tiental meers wijken. Aan de overzijde daarvan aan ue Hoge woerd moet nog een tweetal panden „geruïneerd" worden. Een van deze twee panden is momenteel echter be woond door vijf gezinnen. Het is de enorme schaarste aan woningen, die de gemeente in deze kwestie grote vertraging in de uitvoering var. het project bezorgt. Vervolgens zal in de toekomst aan de overzijde van de Gansoordbrug de flessehals uit de Hooigracht worden kort in gedeelten op püinwagens wor den afgevoerd- Na een gaping komen dan weer twee panden, waarvan het eerste ook vrij spoedig kan verdwijnen. Het twee de. zichtbaar van het Levendaal af, levert wellicht meer moeilijkheden op. Op de bovenverdieping van dit on bewoonbaar verklaarde pand woont een gezin van zeven personen, dat bijzonder moeilijk elders is onder te brengen. Hoewel de woning in bijzon der slechte staat verkeert er is bij voorbeeld geen' elektriciteit meer wil het gezin allesbehalve gaarne deze woonruimte opgeven. Verwacht mag worden dat ook hiervoor dit jaar een oplossing wordt gevonden- Aan de achterkant van dit £and staat een eenzaam huis aan de Krau welsteeg dat nog moet worden afge broken. Is dat echter gebeurd, öan kan de dienst gemeentewerken over het geëgaliseerde terrein een weg aan leggen van Levendaal naar Hoge- verwijderd. Zoals bekend wordt de rooilijn van het St. Elisabethzieken- huis doorgetrokken tpt aan de Nieuwe Rijn. Dit ziekenhuis gaat L.z.t, in deze riching uitbreiden. VERHUIZING TTOEWEL de meeste woon- en win- keipanden op de inventaris- en af- 'voerlijst van de gemeente zijn opg« voerd. blijft de verhuiziing van de be woners een van de knellendste pro blemen. Speciaal geldt dit voor de bewoners van het stuk Levendaal- Oranjetooomstraat-Geregracht dat de „invoer" van de Noord-zuidverbin ding gaat vormen- Evenmin als dat voor de doorstoot via Haarlemmer straat in Noordelijke richting valt te voorspellen, kan een daum worden ge noemd voor het gereedkomen van deze belangrijke „breekpunten. GEEiV BOUW TV/TEN moet niet uit het oog verliezen L A dat Leiden door de geweldige ver- LINKS de Sint Jorissteeg, midden (dwars) de Hoge woerd en in het versóhiet de Hooigracht met flessehals. Er is hier een aardig stukje wegge broken. Het kaalgemuurde pand, dat rechts de foto uitloopt, wordt voorlopig half geslooptomdat de winkel nog in bedrijf blijft. (Eigen foto) tragdng van het grenswijzigingsplan praktisch gesproken enkele jaren geen nieuwe woningen zal kunnen bou- Voor de uitbreidingsgebieden van de toekomst, voornamelijk de Broek- en Simontjespolder in Noord en de Ste venshof polder in Voorschoten, moeten moderne uitbreidingsplannen worden ontworpen. Vervolgens moeten die in onderdelen worden vastgesteld. Dan nen de polders, moeten opspuiten, bouwrijpmaken en tenslotte gaan be bouwen. Elk gemeentebestuur zou daarvoor enige jaren nodig hebben. Tot die tijd zal de woningbouw Leiden op één oor liggen. Speciaal voor de woningwetbouw o m. nodig voor de saneringsgebieden. waarvan de bevolking moet worden geëva cueerd zal het zeer nadelig zijn. dat pas in '69 of '70 de eerste huizen worden gebouwd. TEVREDEN Tegen de achtergrond van ge noemde historische erfenis, ei grond van het feit dat het huidige gemeentebestuur de meeste spoed betracht bij de uitwerking van de plannen, kan men bezwaarlijk ja loers zijn op Leidens vroede vaderen. Zoals men een toffee nu eenmaal niet als een biskwietje kan breken, zo heeft Leiden de gigantische taak dit dilemma op te lossen. Waarbij wij aantekenen dat dat niet slechts de enige twee problemen zijn. En daar om kan men over de bijna voltooide doorbraak tussen Hogewoerd en Le vendaal tevreden zijn. IJ mevrouw Van Dorsten boven de bakkerswinkel aan het Levendaal zag ons fotografisch oog dit „stil leven", met links de Sint Jorissteeg en rechts (onder de lantaarn) de Krauwelsteeg. Het pand in het centrum is de moeilijk te ontruimen onbewoonbaar verklaarde woning, waar zonder elektrisch licht een gezin van zeven personen woont. (Eigen foto) Wethouder Sannes heette als voor zitter van de Commissie studie- en beroepeiwoonlichting Leiden en omge ving de burgemeester, diéns collega's uit Warmond en Zoeterwoude en ver- der alle aanwezigen welkom. Hij ver telde dat deze tentoonstelling, die voor de eerste keer wordt gehouden, tot stand is gekomen door samenwer king van het gemeentebestuur en het gewestelijk arbeidsbureau en bood zijn exouses aan voor de plaats waar de beroepsvoorhehting gegeven wordt de Boerhaavezalen, die in hun hui- Broeders van Taizé naar Leiden LEIDEN Op woensdag 16 febr. zullen broeders van de prot klooster gemeenschap te Taizé (Fr.) voorgaan in het studenten-avondgebed in de Pieterskerk, dat daar elke woensdag avond om kwart over zeven wordt gehouden. De broeders verblijven eni ge tijd in Nederland en zijn opgeno men in het centrum van de Bergkerk te Amersfoort. Na het avondgebed zul len zij in de consistorie van de Pieters kerk spreken over de doelstelling \an hun orde- Grole belangstelling voor nieuw instituut van dr. L. v. Egeraat DEN HAAG De belangstelling voor de eerste cursus van het pas op gerichte Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisime te Breda, waarvan dr. L. van Egeraat directeur is, is bijzonder groot. Tot op heden hebben zich vierhonderd kandidaten aangemeld, terwijl er slechts voor zestig kandidaten een plaatsingsmo gelijkheid is. Na een globale voorse- i lectie zal daarom op 1 maart een psy chotechnisch onderzoek beginnen. "17 EN knalgele bulldozer van slopèrs- firma De Bolster zette dezer da- £EN blikje halverwege de Sint Jorissteeg in de richting Hogewoerd. Beide panden rechts alleenstaanden die elkaar steunen staan op punt van afbreken. (Eigen foto) <Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Tydens de forumavond van de afdeling Leiden van de Stu denten Vakbeweging hebben de talryk aanwezige studenten meer dan eens en op duidelijke wijze hun afkeuring laten blijken ten aanzien van de standpunten van mr. W. J. Geertsema, fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer. De heer Geertsema kreeg zelfs hoongelach te horen toen hij de stelling poneerde dat de regering de koorden van de beurs moest aantrekken om zo het probleem van de studieduurverkorting en alle bij komstige facetten op te lossen. Uit dit oogmerk was het plan Witteveen geboren. Als opponent van de liberale woord voerder trad drs. G. M. Nederhorst, frac tievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer op. Deze kreeg heel wat instem ming te horen, omdat hij zich grotendeels achter het streven van de SVB kon scha ren. De heer Nederhorst was in principe een vooratander van studieloon, opdat de volwassen student onafhankelijk van de ouders zou komen te staan. In dit ver band zag hij wel een gelijkenis met de A.O.W De heer Nederhorst hekelde fel het plan Witteveen. De woordvoerder van de PvdA was van mening dat men btf dc doorvoering van de democratisering was voorbügegaan aan de universiteiten en hogescnoien. Ook de universitaire appa ratuur is ten achter gebleven. „In 1930 was men nog bij aldus de beer Neder horst, „doch sindsdien hinkt men achter aan. De achterstand moet in versneld tempo worden ingehaald en daartoe moet de regering meer gelden beschikbaar stellen voor bet wetenschappelijk onder wijs". Meepraten De heer Geertsema trachtte dit te ver zachten door te stellen dat het plan Wit teveen slechts inhield dat de vermeerde ring van uitgaven oeperkt diende te wor den. Overigens was dit vrijwel hat enige punt waarover beide sprekers het niet eens waren. Eenstemmig waren bijna in hun oordeel over de medezeggenschap van de student ,-het meepraten en mee beslissen van studenten in universitaire aangelegenheden. De heer Geertsema had voorts nog wat bedenkingen tegen de studie-opbouw. De heer Nederhorst ageerde tegen het con servatieve denken voor wat betreft het studeren. Het „gelijke kansen voor ieder een" is nog niet algemeen doorgevoerd. In dit verband wees hij op het behande len van de studenten in Nederland gelijk ae buitenlandse arbeiders. „Men laat ze wel komen, maar ze moe ten zelf voor huisvesting zorgen". Drs Nederhorst zag het als een overheidstaak Wijziging busroutes in Zuidwest LEIDEN Wegens werkzaamheden wordt het kruispunt Verdistraat— Debussvstraat alsmede de VerdLstraat tussen de Debussystraat en de Eduard van Beinumstraat met ingang \an maandag tijdelijk afgesloten voor alle verkeer. Het brengt onder meer route- en haltewijzigingen voor de NZH- bussen met zich. De route van lijn 13. richting Hout- kwarbier, wordt: Ohurchill-laan Verdistraat rechtsaf Eduard 'van Bednumstraat 'linksaf Mozartstraat rechtsaf Debussystraat De route van lijn 14, richting Lam menschans, wordt: Debussystraat linksaf Mozartstraat rechtsaf Ed. van Beinumstraat linksaf Verdi straat Churchill-laan. De halte Debussystraat wordt ver plaatst naar de Mozartstraat tussen Brucknerstraat en Debussystraat; de halte Verdistraat wordt verplaatst naar de Eduard Beinumstraat. De halte Debussystraat in de richting Houtkwartieir wordt verplaatst naar de Debussystraat, tussen Mozartsrtaat en Vijf-Meilaan. De route van lijn 12 in de richting v. d- Helmlaan wordt: Vijf Meilaan Debussystraat reahtsaf Mozartstraat Linksaf C. Franckstraat linksaf Schubert'laan rechtsaf Brahmslaan Mendelssohnkade rechtsaf Beet- hovenlaan- De halte Debussystraat mi. Oegst- geest wordt verplaats naar Debussy- srtaat, tussen Mozartstraat en Vijf Mei laan. De tijdelijke halten voor lijn 12 op de Beethoven laan worden teruggeplaatst naar de Mendelssohnkade- De halten Brahmslaan worden weer in gebruik genomen De .\>ute van lijn 12 in de richting Oegstgeest wordt: Beethovenlaan linksaf Mendelssohnkade rechtsaf Brahmslaan linksaf Sühubertlaan rechtsaf C. Franekstraat rechtsaf Mozartstraat linksaf Debussystraat ^rechtsaf Vijf Mediaan. De' halte' Bebussystraat ri. v. d. Helmlaan wordt verplaatst naar Mo zartstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3