STRIJD IN ANGOLA DUURT VOORT ONDER ZWARE DRUK Een woord voor vandaag Hielp vader Bakouche zijn zoon spieken 11.000 Franse kinderen dag uit in ons land Puzzelhoek DUET Onofficiële invoering van nieuwe bundels Herdenkingsbord voor Westminster Abbey Velen vluchten naar Kongo Uw probleem is het onze. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 De geschiedenis van Ehud is een merkwaardig verhaal. Hier is sprake van een goed voorbereide, politieke aanslag. Als hij mislukt was, zou Ehud zeker veroordeeld zijn wegens het plegen van een moordaanslag. Maar voor Israël is hij de verlosser. De vraag komt op: Keurt God zo'n daad goed? Er staat toch in de bijbel: „Gij zult niet doden." Hoe rijmt het verhaal van Ehud met de wet van God? De bijbel laat zich daar helemaal niet over uit. Als we het verhaal goed lezen, zien we dat het de bijbel niet gaat om het al of niet zedelijk juiste van de daad van Ehud, maar om wat hij zegt. Als hij voor de tweede maal bij koning Eglon binnenstapt, met het scherp geslepen tweesnijdende zwaard aan zijn heup, zegt hij: „Ik heb een Woord Gods voor u." Aan deze geschiedenis ontleent de schrijver van de brief aan de Hebreeën de uitdrukking: „Want het Woord Gods is levend en krachtig en scherper dan enig tweesnijdend zwaard." Zoals Ehud Israël verloste, zo is er ook voor ons verlossing door het Woord Gods. Want de bijbel is meer dan alleen maar een boek. Als God uit Zijn Woord tot ons spreekt, moet alles zwijgen. En dat woord is tweesnijdend: Het oordeelt Eglon en het verlost Israël. Het snijdt af en het snijdt vrij. Juist daarom is de bijbel ook een gevaarlijk wapen. We kunnen er niet lichtzinnig mee omspringen. Wij lezen vandaag: Efeze 5 120. Meer kamers j Aanvallen van links en rechts voor studenten Tr T, T T, 7 in Amsterdam R.K. KERK IN AMERIKA DEN HAAG Het aan de Stichting studentenvestiging door de gemeente i Amsterdam aangeboden terrein in i de Buikslotermeer biedt de moge- i lijkheid tot de bouw van circa 625 wooneenheden voor studenten. Daar naast is in overweging de aanbieding van een tweede terrein, in de noord westhoek van Buikslotermeer, waarop ongeveer 300 studentenwooneenheden zouden kunnen worden gebouwd dat eind 1968 bouwri|? zou kunnen zijn. Het terrein aan de Europa boule vard, dat in het overleg betrokken is geweest, bood plaats voor de bouw van circa 900 bouweenheden. Een en ander deelde minister Bo- gaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) in overleg met het gemeen tebestuur van Amsterdam gisteren mee in antwoord op sohriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid me vrouw Brautigam (soc.). De bewinds man wijst er op, dat alle aanvragen om rijksgoedkeuring voor zover daar van de financiering geregeld is, mo menteel zijn ingewilligd. De opperrabijn Unterman en Ni- siem uit Israël hebben een dringende oproep gericht tot de joodse gemeen schappen in de verstrooiing om te emi greren naar het land Israël. Zij achten het een dubbel gebod voor iedere jood, die gelooft in de God van Israël „op te staan en op te trek ken naar Zion om haar te herbou wen". In ieder geval nodigen zij hen uit het heilige land te komen bezoe ken. Moeilijke keus .voor vestiging van vierde TH HAARLEM Waar moet de vierde TH komen? In Alkmaar of Haarlem? Een moeilijke keuze voor de Provin ciale Staten van Noord-Holland. Men is er dan ook niet uitgekomen. Een en ander vertelde gisteren de com missaris van de Koningin in Noord- Holland tijdens de vergadering van de Provinciale Staten. Op zijn voorstel besloot de vergadering de nftta van Gedeputeerde Staten over het onder werp voor kennisgeving aan te nemen. Admiraal sir Varyl Begg is met ingang van 1 augustus benoemd tot First Sea Lord van Groot Brltannlë. Libanon heeft straaljagers aange kocht van een Franse maatschappij, die het officieel boycot vanwege wapenleve ranties aan Israël. Natuurkunde per walkie-talkie (Van onze kerkredactie) NEW YORK De Rooms Katholieke Kerk van Amerika probeert op het ogenblik naar twee kanten een opstand te bezweren. Maar het ziet er niet naar uit dat zij door tucht de gemoederen in de kerk tot bedaren zal kunnen brengen. De tgd dat paters zich dociel bogen onder preekverboden en overplaatsingen schijnt voorbij te zijn. De traditionalist pater Gommar A. de Pauw trekt zich niets aan van een verbod om de mis te bedienen. En aan de andere kant staan strijders voor de burgerrechten van de negers die hun visie in hun bladen niet onder stoelen of banken steken, al mogen ze niet meer spreken of schrijven. De moeilijkheden kwamen vooral in i gressieven hoogleraren te ontslaan, de pers toen de pacifistische jezuiet, Kennelijk hadden de curatoren niet Daniel Berrigan, opdracht kreeg om gerekend met de invloed van prof. dr, drie maanden naar Zuid-Amerika te Peter O'Reilly, voorzitter van de plaat gaan om artikelen te schrijven voor selijke afdeling van de afdeling van een blad. Niet het blad maar de hiërar- j de Verenigde Federatie van Hooglera- chie gaf hem echter deze opdracht, ren, die ook werd ontslagen. De federa- omdat hij lid was geworden van een j tie riep de blijvende hoogleraren organisatie van predikanten en geeste- j prompt op tot een staking lijken die zich verzetten tegen de Amerkaanse strijd in Vietnam. Zij medepredikanten in het comité tekenden protest aan en er was vrij wel geen Amerikaanse krant die er geen verhaal in zag. Al spoedig volgden ook protesten in rooms-katholieke bla den. Zo publiceerde Ave Maria, een vooraanstaand weekblad de namen van elf priesters die om dezelfde of soortgelijke redenen waren overge plaatst of een preekverbod hadden ge kregen. Universiteit PARIJS Een tandarts en zijn zoon moesten woensdag voor de Franse rechter verschijnen op beschuldiging van spieken per walkie-talkie. De zoon is niette min gezakt voor zijn baccalau- reaatsexamen. De kwestie had zich reeds op 3 juli 1963 afge speeld, maar kon pas nu berecht worden. Frankrijk gaat er prat op stenge straffen te geven voor het spieken bij examens. Het geval kwam aan het rollen toen de examinatoren ontdekten dat het werk van Claude Bakouche bestond Massale schoolreisjes AANKOMST IN ROTTERDAM UTRECHT Ruim 11000 schoolkinderen uit Parijs en om geving komen tussen 18 april en 23 mei voor een schoolreisje van een dag per trein naar Nederland om bezoeken te brengen aan Rot terdam, Vlaardingen, Amsterdam en Volendam. Vijftien treinen met elk 750 kinderen zijn al volge boekt. Vorip jaar was ons land voor het eerst opgenomen in het Parijse pro gramma van eendaagse buitenlandse uit de meest erudiete antwoorden en de meest flagrante onwetendheid. Hij zakte, maar de examinatoren herinner den zich een paar opmerkingen van de surveillanten waar zij eerst geen aandacht aan hadden geschonken. Claude was op het examen versche nen in een dikke wollen pullover. Een van zijn armen zat helemaal in het gips. Bovendien zat hij in zichzelf te prevelen. Een ander ontdekte dat Claudes der in een auto voor de school zat te wachten. De man zat over boeken j bogen en sprak in een doosje dat een leren etui zat. Vader Bakouche Claude werden er van beschuldigd via walkie- talkie gespiekt te hebben. Opgeschort Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. vis, 4. vast deel van een boom. 7. opstootje. 8. rivier in Duitsland. 10. water in Noord Brabant, 12. vette vloeistof, 14. eenmaal, 16. telwoord 'Duits», 18. plaats in Zeeland, 20. water in Friesland, 21. zwemvogel. 23. meisjes naam. 25. aanspreektitel van een koning of keizer, 27. metaalhoudende delfstof, 29 gravure, 30. kleur. 32. muzieknoot, 34. geneesheer, 36. gewoonterecht (Ind.), 38. vrouw van Abraham, 40. schermbloemige plant, 42. scheik. element (afk.), 43. Rom. keizer, 45. niet dicht opeen staande, 47. wal. 48 biersoort. schoolreisjes, waarvoor de franse rege ring subsidie geeft. Toen kwamen bij na 20.000 kinderen naar ons land. Dat het er dit jaar minder zijn komt door dat ook Venetië in het programma is opgenomen. De keuze is daardoor ver ruimd, want de kinderen kunnen bo vendien naar Engeland, Zwitserland en Duitsland. Na aankomst in Rotterdam wordt naar Vlaardingen gevaren, waar de reis per trein wordt voortgezet naar Amsterdam (waar een rondvaart wordt gemaakt). Volendam wordt per bus bezocht. Evenals vorig jaar kunnen de kinde ren in Rotterdam bloemen bestellen om 's avonds mee te nemen. De vorige keer werd daar gretig gebruik var gemaakt: er werden ruim 14.000 bos sen verkocht. Eén jongen verliet ons land met 22 bossen. Hij verkocht z Parijs met winst en verdiende aldus zijn reis terug. Behalve bloemen kun nen de kinderen dit jaar ook kleine kaasies kopen. Gebleken is, dat per kind ongeveer 50 wordt besteed in Nederland. In het kader van de intensivering van het jeugdwerk in Indonesië is de Javaanse predikant ds. Reksosoebroto beroepen tot jeugdpredikant. Toen de zaak woensdag voor de j rechter kwam wezen, vader en zoon Jdeze beschuldigingen af. De verdedi- 'ger kon zelfs aantonen dat het een koude dag was en dat het dus hele maal niet verwonderlijk was dat Clau de een dikke pullover droeg. Doktoren legden verklaringen over dat hij inderdaad een gebroken arm had. De vader erkende dat hij in een zendertje gesproken had, maar hij ge bruikte dat om van zijn jacht contact te kunnen onderhouden met zijn thuis. Hij had zich zitten verve- was aan het experimenteren gegaan. De rechter kwam er niet direct uit. Helemaal zeker was hij er kennelijk niet van dat er inderdaad niets aan de hand was. De zaak werd opgeschort tot 15 maart. NET voortzetten EMMELOORD Een nieuw op te richten vereniging „Voor Zijn glorie" zal het evangelisatiewerk voortzetten van het Nederlands Evangelisatie Team van de Emmeloordse evangelist Arie van Gent. Het NET kwam in oktober in opspraak als gevolg van ernstige finan ciële moeilijkheden. Er bleken grote schulden te zijn en een faillissements aanvraag werd ingediend. In het hui dige NET-bestuur zijn vier grote credi teuren opgenomen. Het is bezig alle activa van het NET te verdelen onder de schuldeisers. Besloten is, dat alle kleine crediteuren veertig procent en de grote twintig procent van hun geld uitgekeerd krijgen. De nieuwe vereniging Voor Zijn Glo rie zal evenals het oude NET bijbelcur sussen en samenkomsten organiseren, een blad uitgeven en grammofoonpla- De moeilijkheden openbaren zich vooral aan de r'ooms-katholieke uni versiteiten. Om rust te krijgen in en buiten de collegezalen besloot het cura torium van de St. Johns universiteit in New York 31 van de 510 allen pro- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudemirdum: dr. K. H. Siccama te Oostermeer. c.a. Benoemd door de stichting Evangelie en industrie in het IJmondgebied tot industriepredikant: M. de Jong, dir. v. d. Beukenhof te Mijnsheerenland. Bedankt voor Gouda (vac. H. v. d. Akker)W. Hoogendoorn te Medemblik: j tt *-!de (toez. - vac. A. Oskamp): ;n te Den Haag-Loosduinen.! Het belangrijkste twistpunt is niet een salariskwestie zöals is gesugge reerd of de vraag of hoogleraren zich al dan niet in een „vakverbond" mogen organiseren, maar de vraag hoe aan een rooms-katholieke universiteit gedoceerd moet worden. Moet rooms-katholieke universiteit alleen maar dogma propageren of moet er vrij onderzoek mogelijk zijn. Waren deze spanningen aan de lin kervleugel er al enige jaren, nu moet de kerk zich ook gaan afzetten tegen aanklachten van de rechterkant dei conservatieven en traditionalisten. T raditionalist De Belgische pater Gommar A. de Pauw is de spreekbuis geworden voor de Katholieke Traditionalisten Bewe ging, het rooms-katholieke fundamen talisme. De Pauw verzet zich met hand en tand tegen wat hij noemt de „hootenanny liturgie" (misschien het beste te vertalen met de „volkszangli turgie") de „oecumaniakken" en de „onverschilligen" (die maar weinig onderscheid zien tussen Rome en Re formatie). De Pauw viel onder de jurisdictie van kardinaal Shenan, die niets van zijn geschreeuw wilde hebben. De Pauw besloot echter een kantoor te openen in New York, het gebied van de veel conservatievere kardinaal Spellman. Maar Spellman wilde deze beweging allerminst in zijn gebied to lereren. Overplaatsing De Pauw dacht de vrije hand te krijgen, toen hij kardinaal Ottaviani bewoog om hem over te plaatsen onder de jurisdictie van de Italiaanse bisschop van Tivoli. Maar kardinaal Shenan erkent deze overplaatsing niet en verbood De Pauw voortaan de pre ken en de mis te bedienen. Maar evenals de gecensureerde lin kervleugel weigert De Pauw zich onder dit oordeel te buigen. Hij heeft een journalist verteld dat hij iedere dag de mis zal bedienen. „Ik verzet me niet tegen de orders van de kardi naal," zei hij, „ik leg ze gewoon naast mij neer. Ingewijden zeggen nu dat als de pater op deze weg volhardt er voor kardinaal Shena maar één weg openblijft en dat is De Pauw te excom municeren. -#• Uit leidsters en oud-leidsters van christelijke kleuterscholen in het wes ten des lands is een comité gevormd dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen voor een afscheidscadeau voor de heer F. J. W. Boogaard, direc teur van de chr. Vormschool te Vlaar dingen. Hij gaat per 1 maart 1966 met pensioen. Bijdragen kunnen tot 16 fe bruari worden overgemaakt op postre kening 125237 t.n.v. mej. J. C. Boo- den Floris de Vijfdclaan 196, Vlaardin gen. spaar plezierigmet JVYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart J. A. rHe.ni gende predikanten met emeritaat te ds. U. Elgersma te Leek, ds. J. H. Slager te Duurswoude en ds. G. S. Fernhout te Wolfheze. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Den Helder: M. A. v. Teylingen te Monnikendam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam (Zuidwijk, Pendrecht en Lombardijen)L. Huisman Ds. Groenewoud waarschuwt tegen CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouderkerk a. d. Amstel: M. C. Tanis te Barendrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Den Haag (vac. H. W. Meihuizen): B. Cuperus te Grijpskerk- Noordhorn. Neutrale organisatie van zivakzinnigenzorg DEN HAAG. Als eerste landelijke organisatie voor zwakzinnigenzorg op niet-confessionele basis is opgericht de stichting Verbond van algemene instellin- ;n voor de zwakzinnigenzorg. De Nederlandse vereniging voor soci aal-pedagogische zorg heeft hiertoe sa men met zeven andere organisaties op het gebied van de zwakzinnigenzorg het initiatief genomen. De voorzitter van het bestuur is m H. J. M. Daams. (Van onze kerkredactie) WAGENINGEN Als straks de nieuwe psalmberijming en de nieu we gezangbundel definitief gereed zullen zijn,-is het dringend nood zakelijk, dat men niet volstaat met een „aanbieding" aan de gemeen ten, maar dat zij officieel in de kerk worden ingevoerd. Dit betoogt ds. H. G. Groenewoud in het „Hervormd Weekblad De Gerefor meerde Kerk". Hij wist er op, dat men in de Nederlandse Hervormde Kerk nu beschikt over een ruime voorraad liturgisch materiaal, dat op een ietwat eigenaardige wijze een plaats heeft verkregen in de gemeenten. Daar is de gewone gezangenbundel Velen weten niet beter, dan dat dit het officiële gezangenboek van de Ne derlandse Hervormde Kerk is. Dit is echter een vergissing. Deze gezangen bundel is een dertigtal jaren geleden aan de gemeenten aangeboden, maar nooit officieel ingevoerd. De „oude bundel" is nog steeds de officiële. Naast deze twee is er dan nu weer een proefbundel van 112 nieuwe gezangen bijgekomen. De Nederlandse jeugd zal zich nu ten met geestelijke liederen verkopen, inzetten om zijn pastorie en een deel De actie Broodnodig is, zoals wij giste- van het jeugdwerk te bekostigen. Zen- ren meldden, overgenomen door de dingsinstanties zullen het salaris vanvereniging tot verspreiding van de Hei- ds. Reksosoebroto betalen. lige Schrift. LONDEN Ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van de Westminster Abbey zijn 900 speciaal ontworpen St. Edward-borden vervaardigd, waarvan koningin Elizabeth er een heeft ontvangen. Op de borden is het koninklijk wapenschild aangebracht in emaille, 32 ka raats goud en zuiver platina. Het symboliseert de nauwe band, die altijd heeft bestaan tussen de Abdij en de regerende vorst van Engeland sinds de grond vesting van de Abdij door Eduard de Belijder op 28 december 1065. De randversiering is afgeleid van het koorscherm van de Abdij en is ver vaardigd vaar een honderd jaar oude gravuredie toevallig in de archieven van Spode, de wereldberoemde aardewerkfabriek in de Midlands, die de borden heeft vervaardigd, is ontdekt. Successievelijk schakelt de ene ge meente na de andere over op de nieu we psalmberijming, maar ook deze is niet officiëel ingevoerd, maar aan de gemeenten aangeboden, om er een proef mee te nemen. Ds. Groenewoud verwacht echter, dat de oude psalmbe rijming net als de oude gezangenbun del over enkele jaren geheel zal zijn verdrongen. Ditzelfde geldt ook voor het oude liturgieboek, dat ook in vele gemeen ten plaats heeft moeten maken voor het dienst-boek-in-ontwerp, dat aan de gemeenten ten gebruike is aangebo den. Bepaalde termijn Ds. Groenewoud kan dit aanvaar den, zolang het gaat om dingen, die werkelijk voorlopig zijn en men zich strikt houdt aan de bedoeling van een proefneming met inachtneming van een bepaalde termijn. Maar hij wil niet, dat een nieuwe gezangenbundel en een nieuwe psalmberijming op een dergelijke manier de kerk binnenge smokkeld worden. Het gevaar van de ze methode is, dat de gewoonte om op eigen gezag met nog weer heel andere liederen te gaan experimenteren nog meer terrein zou winnen, dan ze nu al heeft veroverd. Een ander argument van de Amers- foorter pastor is, dat zolang de bun dels vrijblijvend ten gebruike worden aangeboden, men dit vrijblijvende ook kan laten gelden bij de keuze der liede ren. Bij een officiële kerkelijke bun del. die dus ook het karakter belijden draagt, wordt dat anders. Dan is de verantwoordelijkheid zwaarder, omdat alle liederen dan ook kerkelijk verant woord moeten zijn. Vertikaal: 1. voornaamw., 2. lelieachtig gewas. 3. maand van het jaar. 4. scheik. element <afk». 5. stap. 6. mens, 7. ontgon nen land. 9. Europeaan. 11. deel van een kachel. 13. stadje In België. 15. verdik king der opperhuid, 17. overschot, 19. nobel, 22. als 15 vert., 24. zijtak Douro. 26. zijtak Donau. 28. knol, 29. plaats in Gelderland, 31 zijtak Elbe, 33. koraalrif, 35. kant, 37. plaats in Gelderland. 39. vaartuig. 41. speelgoed. 44. water in Fries land, 46. boom. Oi»loM«ing vorige poz7.pl tas, 5. alk - solo- sd. 6. A.D. - Eire- Ria, 7 reep - te - Eem. 8. heg - ge - Deen. 9. elders Kro. Vertikaal: 1. Alkmaar - hé. 2. merel - deel. 3. sein - Kee - gd. 4. tr - at - sip - ge, 5. ed - poorter. 6. raar - Leeds, 7. dm - s'ore- c.k., 8. alt- as - ie- er. 9. Maas dam - no. (Van onze kerkredactie) KIBENTELE, KONGO Iedere week vluchten enige honderden inwo ners van Angola naar Kongo. Velen van hen hebben zich vier of vijf jaar schuil moeten hou den in de bossen \oor de Portugese troepen. Velen getuigen an bloedbaden, bombarde menten en beschietingen. In zendingskringen wordt aangenomen dat de si tuatie dit jaar in Angola kritiek kan worden. Erkend wordt dat de Por tugezen in sommige opzich ten hun best gedaan heb ben om verbetering aan te brengen in de situatie waar in de Afrikanen in dat land leven. Dat geldt in het bij zonder voor de plaatsen waar bezoekers uit het bui tenland dit kunnen zien. Maar Angola is nog steeds een Portugese politiestaat, meent David Grenfell, de leider van het baptisten zen dingswerk voor Angola. Er is geen enkele vrij heid van godsdienst. Protes tantse zendelingen mogen zonder voorkennis van de regering niet reizen. Poli- tievergunningen zijn nodig om kerkdiensten te beleg gen en vaak worden deze niet verstrekt. In het afgelo pen jaar, melden de Engel se zendingsorganisaties, werden nauwelijks visa ver strekt voor Angola aan zen delingen, terwijl zendelin gen die met verlof het land verlieten niet mochten te rugkeren. Het gevolg is dat van de 285 zendelingen die in 1961 nog in dit land werkzaam waren, er nu minder dan honderd over zijn. Negentig procent van hen had al lang een verlofperiode moe ten hebben, maar zij dur ven het land niet te verla ten uit angst voor het feit dat zij niet zullen mogen terugkeren. Uit verhalen van vluchte lingen, die in Kongo arrive ren is op te maken dat nog steeds duizenden negers zich in de bossen verschui len. Ook zou nog een gehe le streek in handen zijn van negers die zelfstandig heid eisen. De los van Por- tugal-beweging is zeker niet dood, maar staat wel onder ontzaggelijk zware druk. Het blijkt dat de vluchtelingen die op het ogenblik Kongo binnenko men veel meer politiek be sef hebben dan enige jaren geleden. Opmerkelijk is dat de Portugezen allen die zich onder hun regime willen schikken in de gelegenheid stéllen om naar hun dorpen terug te keren. Maar het blijkt dat duizenden daar niets voor voelen. Zij wil len de strijd voor de zelf standigheid voortzetten. Volgens vluchtelingen hebben de Portugezen het afgelopen jaar al hun krach ten ingezet om het verzet te breken. De streek waar de negers de macht in han den hebben wordt voortdu rend gecontroleerd door vliegtuigen. Grondpatrouil- les verlaten ver de weinige gebaande wegen. Zij probe ren zoveel gevangenen te maken als mogelijk Mensen die vluchten wor den echter onverbiddelijk neergeschoten. Tuinen in de jungle worden verwoest, of er worden landmijnen in gelegd. Sommige vluchte lingen vertelden dat vlieg tuigen een uitgestrekt ge bied bespoten hadden met een wit poeder, waardoor alles wat groen was ver brandde. Een zendeling van de Engelse Baptist Missionary Society deelde mee dat de ze „strijders voor een vrij Angola", zoals ze zich noe men, in hun gebieden zelf kerkdiensten organiseren. Zij worden meestal geleid door een Afrikaanse evange list, of door Afrikaanse ouderlingen die in hun vroe gere gemeenten dit ambt bekleedden. Brieven die niet zjjn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag: Het door ons^ gehuurde huis wordt sterk verwaarloosd. Zelf heb ik een nieuwe goot moeten aanbrengen omdat de oude overal lek was. Ook in de sohuur regent het steeds door. Wij slapen op zolder omdat er geen slaap kamer aanwezig is. Een douche ontbreekt. De W.C. is buiten. Antwoord: Als de woning verwaar loosd wordt, kan de huurder zich tot de huuradviescommissie wenden om vervallenverklaring van de huurver hoging te vragen. In dit geval, mede met het oog op de oude huurprijs en de ons bekende ouderdom van de wo ning, is het zeker gewenst eens met de commissie te praten. Vraag: Uit een huwelijk werd één kind geboren. De vrouw stierf en de man hertrouwde. Uit het tweede hu welijk zijn vier kinderen geboren. De man en de tweede vrouw zijn gestor ven. Als het kind uit het eerste huwe lijk overlijdt zonder een echtgenoot of kinderen na te laten, wie erft er dan? Antwoord: Als het kind uit het eerste huwelijk zonder testament, ongehuwd en zonder nageslacht sterft, gaat de erfenis naar de kinde ren uit het tweede huwelijk. Het is mogelijk bij testament of codicil de nalatenschap anders te regelen. Vraag: Wordt de pinda gerooid of geplukt? Hoe wordt zij ontdaan van de bast, door mensenhanden, machi- 1 nes^ of tengevolge van het groeipro- Antwoord: Pinda's, ook wel aard> grond-, of olienootjes genoemd, bevin den zich onder de grond. Eigenlijk zijn het een soort peultjes, maar de eigeöaardigheid is dat de vruchtjes na de bloei onder de grond tot ontwikke ling komen. Men oogst de pinda's door de planten uit te rukken en door de noten, die daarna nog in de grond achterblijven, te rooien. De wetenschappelijke naam is ara- chis hypogaes. Het eigenaardige is dat na bestuiving van de bloemen het vruchtbeginsel zich in de grond dringt de ontwikkeling pas begint. Het oogsten geschiedt zowel met de hand als machinaal. De verwijdering van de barst geschiedt tegenwoordig machinaal, maar men ziet ook wel noten in de barst verkopen. Vraag: Wat zijn de adressen van Swiebertje en Bromsnor? Antwoord: Het adres van Swieber tje is: De heer Joop Doderer, Epicu- russtraat 51, Rotterdam en van Brom- nor: De heer Lou Geels, Van Alphen- straat 109, Voorburg, yoerd maar tussen 1600 en het laatste koninklijk besluit terzake van 8 no vember 1825 ontstaan. Vraag: Is de naam Monique een voor de Nederlandse wet aanvaardba re naam en wat is de betekenis? Antwoord: Dit is een naam. waar tegen de Nederlandse autoriteiten op grond van de wet geen enkele be zwaar maken. Het is de Franse vorm van Mica, de naam van Augustinus" moeder. Wil men de betekenis van de naam uit het Latijn afleiden dan is deze „De Vermanende". Geeft men de voorkeur aan een afleiding uit het Griekse, dan betekent de naam De Enige". Ik hou van Roxy.de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Al jarenlang. Zo vertrouwd van kwaliteit, dat ik voor geengeld een andere zou willen. Roxy:altiid eoed.,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2