Nieuwe Leidlse Courant LOENA LANDT ZACHT OP MAAN Stap naar bemande ruimtevlucht Tiende schot Ir. Kooy: stoflaag blijkt maar dun Foto s en televisie beelden naar aarde Rusland aan kop in ruimterace Afremmen duurde 46 seconden Overleg in confectie vordert Vijf ontsnapten - twee weer in de cel wederzijds toegeven maar niet genoeg Commentaren Bakkers weigerden 15 pet toeslag Vrijdap 4 februari 1966. 46ste jaarpang Directeur: F. tHEMER WooMredgtfeur, Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD «StantvasHck it ghebleuM «niin hert m tegh«o$poet Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.lew. 11,30 Klachfendienst bezorging 18.00—19.00 ,Ruil stakingswapen in De lieftallige tiener-koningin: Anne- Marie van Griekenland, wil graag een groot gezin. Het eerste persgesprek sinds haar huwelijk wordt op pagina 7 weergegeven. Ping An wordt in moten Welvaartsgroei uniek in de geschiedenis pagina 9 NTS en VARA: Niets aan de hand zie ethergolven gezaagd „Ik ben tot mijn spijt te laat. Kunt u nog een korte samenvatting rin^n^mnlnwirinonni.nnru.iuuw.uu^ MOSKOU/JODRELL BANK Het eerste rechtstreekse contact van de mens met de maan is nog ongebroken: nog steeds seint de Loena 9 na de succesvolle zachte landing gisteravond om kwart voor acht Nederland se tijd in de „Oceaan der stormen" ten westen van de kraters Reinier en Maria zijn gegevens naar de aarde. Er moet al een schat aan foto's van het maanoppervlak zijn overgebracht, maar tot nu toe heeft Moskou ze nog niet verspreid. Nuchter en kort werd het nieuws gisteravond door de Moskouse radio omgeroepen, maar groot was het enthousiasme van de Russische ge leerden. In Jodrell Bank moest men toegeven: de Loena 9 had Rusland aan kop gebracht in de oost-west- ruimterace. De eerste Amerikaanse poging (met de Surveyor) zal pas in mei worden gedaan. En men rekent op vier mislukkingen voordat men de Russen zal hebben geëvenaard. Ruim 3 dagen Ruim drie dagen heeft Loena 9 over de tocht gedaan. Bijna, twee en een half uur eerder dan werd ver wacht kwam het sein van de landing over. Slechts 46 secondenwaren nodig geweest om de satelliet in snelheid terug te brengen van 5600 km tot 24 km per uur. De remraketten werk ten uitstekend: na vier mislukte pogingen was succes niet uitgebleven. Een grote stap op weg naar de eerste landing van de m ens op de maan was gezet. langrijke gegevens zal verstrekken over het oppervlak van de maan: of het hard genoeg is om een ruimteschip te dragen, of dat het uit stof bestaat waarin dit wegzakt. Voorts hoopt men op gegevens over de leeftijd van de planeet en op een antwoord op de vraag of er primitief leven mogelijk (Voor vervolg zie pag. 9) Gegevens Driejarig contract (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het hervatte cao- overleg in de confectie-industrie heeft zich gisteren beperkt tot het wederzijds aftasten van de werk gevers- en werknemersstap. Ii principe werd men het eens over de afsluiting van een driejarig contract. Ook vandaag vond het overleg voort gang. De indruk bestaat dat de werkgevers in de confeatie-industrie bij het bepalen van .hun onderhandelingsbeleid van te- i voren overlog hebben gepleegd met de j textielwerkgevers en de AKU-directie. Wordt op korte termijn overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao voor j de werknemers in de confectiebedrijven. dan valt te verwachten dat het overleg t bij de AKU en in de textiel volgende week ook gunstige resultaten zal ople- Het ministerie van financiën deelt mede dat de beurzen voor geld- en fond senhandel op 10 maart, de trouwdag) van prinses Beatrix, gesloten zijn. in uw trommeltje Cl ?7Uyfl niet duur wel heerlijk Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijke enige motregen of regen. Matige aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opge maakt om 11.15 uur). HAARLEM/AMSTERDAM Op de Hoogtekadijk in Amsterdam is vannacht een van de vijf gevan genen aangehouden, die gisteren tijdens de theepauze ontsnapten uit het Huis van bewaring in Haar lem. Een tweede gedetineerde heeft zich zeven uur na de spectaculaire ontsnapping by de portier van de gevangenis gemeld. De vijf gevangenen, die in preventieve hechtenis zaten, namen hun kans waar tijdens de theepauze. Zij liepen ongemerkt uit de werkzaal en be reikten de dakkapel, waar zP met combinatietangen het gaas doorknip ten. De rest van de ontsnapping leverde nauwelijks moeilijkheden op. De laatste hindernis naar de vrij heid. de hoge gevangenismuur, werd met succes eenomen. Merkwaardig was. dat de politie pas werd gealarmeerd, nadat een oplettende chauffeur, die de vluchtelingen over een muur zag klimmen, zo vriendelijk was op te bellen. Onmiddellijk werden patrouilles uitgezonden naar uitvals wegen rond Haarlem en contact opge nomen met de politiekorpsen in de om liggende gemeenten. Maar de vogels waren gevlogen. Dat ondervond later op de dag de Amster damse spoorwegman De Vries, die ont dekte dat een onbekende man achter hem zqn woning aan de Zceburgdijk binnenstapte. Het was iets voor acht „Geef ine een borrel" De onbekende bedreigde De Vries met' een mes en dwong hem een borrel in te schenken. Via de radio werd het nieuws van de ontsnapping bekend gemaakt en de indringer zei: „Van die vijf ben ik er een. Rustig houden want de anderen staan voor de deur". Toen de spoorwegman door zijn gast ge-' dwongen werd eieren te bakken, zag hü kans te ontsnappen. Hij waarschuw- de de politie die onmiddellijk het huis omsingelde. Maar voor de tweede keer gisteren vluchtte de gevangene metj Drie uitbrekerszijn nog buiten de gevangenispoort. Het zijn v.l.n-r. Klaas van B.. Dick de K. en Bart P. (Voor vervolg zie pag. 9) Het Portugese vrachtschip Con- ceigao Maria op weg naar Bre men. na de aanvaring met het Nederlandse motorschip Simons- kerk gistermorgen. De Portu gees verloor zijn boeg en vloog j in brand. In de loop van de middag slaagde men erin het vuur te blussen. (Luchtfoto ANP) MOSKOU De Loena 9 is het tiende ruimtevaartuig, dat de maan heeft bereikt. De vorige waren: de Loenik 2, die op 13 septem ber 1959 op de maan te pletter dè Ranger 4 (VS), dlie op 26 april 1962 op de van de aarde afgekeerde bant van de maan viel, de Ranger 6. die op 2 februari 1964 na een mislukte poging om foto's te maken te pletter sloeg, de Ranger 7, die op 31 juli '64 zijn einde vond na 4316 foto's te hebben overgeseind, de Ranger 8, d'ie op 20 februari 1965, die 5800 foto's zond, de Ranger 9, die op 24 maart 1965 op slechts 6.5 km van het doeipunt te pletter sloeg, na 5800 foto's te hebben genomen. Na die datum werd met de vier Russische maanraketten Loena 5, 7, 8 en 6 een zachte landing be proefd. De drie eerste (gelan ceerd op 12 mei, 7 oktober en 6 december vorig jaar) hadden echter een te grote snelheid en de Loena 6 miste de maan op grote afstand. Gisteravond maakte het Russisch persbureau Tass groot nieuws bekend: De Loena-9 heeft een zachte landing op de maan gemaakt, om precies te zijn op de Oceaan der stormen", zoals op dit maankaartje -s aan gegeven. Waarom overleg in houw vastliep (V. i de uurlonen oc.-econ. redactie) UTRECHT Het cao-overleg het bouwbedrüf is afgebroken. De 3 f'" k»"koStentó)ging van maximaal ui j l.I 7 procent in 1967. waarin dus ook de drie werknemersbonden vonden het aanbod van de werkgevers te ver verwijderd van hun ingediende eisen. Voortzetting van het gesprek had naar hun mening daarom geen zin. De werkgevers waren bereid tot: 1 Verhoging van de huidige uurlonen met 20 cent ter verwerking van de huur- compensaties. DEN HAAG De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimte vaart. ir. dr. J. M. J. Kooy, vindt de zachte landing van de Russische Loena 9 op de maan een groot succes. Hij acht hierdoor zijn theorie bevestigd, dat de door erosie ontstane laag maar dun is. Anders immers was de ruimtesonde, die naar ir. Kooy aanneemt op poten is geland, in de laag weggezakt. Dat de landing is gelukt is volgens ir. Kooy ook hierom zo belangrijk, omdat het vinden van een andere vorm voor ruimtevaartuigen en de raketten, waar mee ze worden gelanceerd weer veel tijd en geld zou kosten. Zijn mening over het maanlandschap is. dat dit vrij doods zal blijken te zijn. Vooral in de „oceaan der stormen", waarin de Loena is geland, zal het moeilijk zijn herkenningspunten te vinden. Bekend is, dat het landschap ook veel minder geaccidenteerd is dan op aarde, aldus ir. Kooy. secundaire verbeteringen zijn begrepen. Dit zou neerkomen op een loonsverho ging van circa 5 procent. 4 Verlenging van vakanties voor jeugdi gen met een dag in 1966 en in 1967 met nog een dag. Maar geen vakantiever lenging voor volwassenen. 6 Verkorting van de werktijd per 1 ok tober 1967 tot 45 uur in de zomer 40 uur in de winter, bij gelijk loon. 7 Brengen van het vorstverlet op 100 pet van het basisuurloon, mits de uitkerin gen van de Ziektewet gedurende de eerste veertien dagen 90 pet zullen be dragen en daarna 100 en bovendien een wachtdag aangehouden wordt, die de werknemer nooit betaald krijgt. 8 De werkgevers wezen af: verwerking 1 van de huurcompensatie in de jeugd- lonen en het opnemen van de bestaande j verplichte toeslag van 10 pet in de t HOGER De mens beheerst de techniek: Hij wil ook de ruLmte beheersen. Hoger, steeds hoger, is het doel dat bij de ruimtevaart wordt nagestreefd. Straks moet de mens ook de maan kunnen betreden. De beurt was nu weer aan de Rus sen om een prachtige prestatie te leveren. Amerika zal zich haasten die te evenaren. De mogelijkheid, de ruimte te berei zen. blijkt wel een uitdaging. Zal de mens er, ook anders dan letterlijk genomen, verder mee komen? Een vraag die nog weinig wordt gesteld- Het woord Ls voorlopig aan de we tenschap der techniek Blijft echter ook de wetenschap, dat de mens aardsgebonden is, zelfs wanneer hij zich ver van de aarde verwijdert Aardsgebonden ook in zijn onmacht om uit eigen kunnen aardse problemen tot oplossing te brengen. Als daar zijn: honger en oorlog. In die sectoren zijn ook de „zachte lan dingen" nog verre. BETER Het Verbond van protestants-christe lijke Werkgevers heeft nog eens weer inruiling van het stakingswa pen voor arbitrage bepleit. Bij het huidige conflict tussen werk geversbonden en vakcentrales een uiterst actuele aangelegenheid, ook al is men er op dit moment misschien verder van verwijderd dan ooit in de naoorlogse periode Toch blijft ook naar onze mening arbitrage de meest ideale oplossing voor geschillen binnen het georgani seerde bedrijfsleven- Onpartijdige bindende uitspraken bieden de grootste waarborg voor rechtvaardi- ge beslissingen. Alléén zo kunnen geschillen de goe de verhouding, zoals deze gedurende tientallen jaren tussen werkgevers en werknemers langzaam is ge groeid. niet ernstig schaden- Gelukkig leeft deze gedachte ook binnen de christelijke vakbeweging. Wij zijn het bijvoorbeeld graag eens met dr. Albeda. dat uitvechten van een geschil via een staking voor een beschaafde samenleving een primi tief middel is. Arbitrage is beter. Moskouse jeugd mag thuisblijven van school ivegens kou MOSKOU ..Kameraden ouders, u mag uw kinderen vanwege de koude thuishouden". Dat maakte de Russische televisie gisteren bekend. De omroeper zei dat het onderwijs ech. ter wel doorgaat voor die kinderen die de kou toch trotseren. De toestemming om thuis te blijven geldt slechts voor de eer ste vier klassen. Het vroor donderdag in de Russische hoofdstad 28 graden. NYLON-TAPIJT met zware rubber rug. bijzonder mooie kleuren, zéér sterk en praktisch 380 cm breed 158.- p.m. BULTHUIS BOTERMARKT 23 (Voor vervolg zie pag. 9) i HONDEBROOD—. met extra veel vlees FAMA heeft 't beter BREESTRAAT 3, LEIDEN Telefoon 33311 CAO-overleg afgebroken (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het cao-overleg voor het bakkerpersoneel is gisteren ge struikeld over een extra toeslagbe taling. de zogenaamde franchise, in de bedrijven waar dit wenselijk zou blijken. Deze toeslag zou 15 pet. mo gen bedragen en niet meer dan 10 pet. van de totale loonsom per week mogen omvatten. Als bijzondere om standigheden die tot een dergelijke toeslag zouden kunnen leiden, noemden de werknemers gisteren de zuigkracht van grote ondernemin gen in de onmiddellijke nabijheid. De werkgevers wezen dit Voorstel ech ter radicaal elI. omdat zij vreesden dat een dergelijke toeslag spoedig overal be taald zou worden, en een opwaartse druk op de lonen zou uitoefenen. De werknemers waren bereid te stel len dat dc noodzaak van een dergelijke toeslag erkend zou moeten worden door de adviescommissie arbeidsvoorwaarden het bakkerij bedrijf. Ook hiervan wilden de werkgevers echter niet weten. Zij wensten deze bepaling niet in de cao en besloten zich nog enkele dagen te be i-aden en de vakbonden dan hun defini tief standpunt volgende week tc laten weten. Hhiermee is gisteren het overleg voor het bakkerijpersoneel afgebroken. Toeslagen Eerder werden werkgevers en werk nemers het reeds eens over de verwer king van een aantal toeslagc in het func- tieloon en over een loonsverhoging daar overheen van 6!j pet. Hiermee wordt een loon bereikt dat vergelijkbaar is met andere bedrijfstak ken. aldus het commentaar van de chr. bedrijfsbond voor werknemers, werk zaam in de voedings- en genotmiddelen- bedrijven. Ook is de functie-indeling aan gepast bij de moderne bedrijfsstructuur. Voorts is de overuurbetaling verbe-" terd. is de vakantietoeslag opgetrokken vier tot zes pet. is het aantal gemeen tekassen teruggebracht van vier tot dria een vijfdaagse werkweek overeen - gekomen met uitzonderm voor de feest- eken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1