ll^r06* OngemaskerdeBouber in vierde festival-ronde Het geheime dorp J)' Telg uit artiestengeslacht Winnaar van Edison doet graag mee $f/'£Q Uit de Haagse hof geplukt. VARA zendt vanavond betwist spel uit Brick Bradford Senmoet si? 9 DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN Derde documentaire over Deltawerken Eredoctoraten voor drie Nederlanders ITHERGOLVEN-ETHERGOIVÉN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN. 55 (Van onze radio- en tv-redactie) LEUVEN Drie Nederlandse hoog leraars hebben gisteren een eredocto- BUSSUM Voor het derde achter- raat ontvangen aan de Leuvense uni- eenvolgende jaar zal de NTS een film-1 versiteit. Het zijn prof. dr. W. G. Bur- documentaire uitzenden over de standgers van Delft, de Leidse hoogleraar van de Deltawerken. Ieder jaar maakt prof. dr. H. B. G. Casimir en prof. dr. de cineast Johan Blatujaar zo'n film I A. P. Smit, die in Utrecht Neder- en tezamen zullen zij een historisch iandse literatuurgeschiedenis doceert, document vormen. Aan de Poolse kardinaal Stefan Wys- Zoals ook in voorgaande jaren het geval was, kan men de vertoning be gin februari tegemoet zien en nu zal vanavond dat °P maandag de 7e, tussen 8.30 en 9.05 uur via Ned. I. Het stuk bouw- Hilversum i. 4«2 m. NCRV: 19.00 Nieuws geschiedenis van een jaar is dus weer en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Koor-jin beeld gebracht. Leo Boudewijns zang: geestelijke liederen. 19.45 Op de mar. „hrp<lf 6 - 'af nraatif 10 Ml T.irh»» m-ammnfBnnmilfil>V [SV-XIICCi (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Met Milly Scott, die morgenavond de rij besluit, is Bob Bouber de meest-geroutineerde vo calist die meedoet aan het Neder landse Songfestival voor Luxem burg. Hij mag dan al een Edison hebben gewonnen, een prijs waar mee hij in wereld-gezelschap was, dit vaderlandse liedjesfestijn is hem niet te min. Vol enthousiasme heeft hij de uitnodiging aangenomen toen Ed win Rutten moest uitvallen. Voor verbreiding van zijn faam heeft hij het niet nodig, hij geniet voldoende belangstelling, hij vindt het ge woon leuk om van de partij te zijn en een kansje te wagen. Vanavond zal hij dat doen. Aardige, vlotte jongen als hij is, heeft Bob geen last van rancune. Het doet hem niets, dat de organisatoren eerst Edwin Rutten vroegen en daarna hem. Dat tekent Bob, de goede colle ga. Hij is een telg uit een echt artiesten geslacht. De naam Bouber is in de Nederlandse toneelwereld bij mensen heugenis bekend, vele grote Boubers hebben die naam voorgoed vastgelegd in de culturele annalen van ons land. Niemand was dus verbaasd, toen Bob's hart ook „naar de planken" trok. Maar toch was hij geen jongen, die zo van school het toneel op ging: hij préfereerde en kreeg een degelijke opleiding, die zijn veelzijdigheid ten goede kwam. In Parijs ging hij toneel en cabaret studeren. En hij leerde er veel. Lange tijd*wist hij niet. welkè kant hij zou uitgaan. Hij had zeker acteertalent, maar ook een goede stem. Hij heeft alleen zijn weg mogen en kunnen zoe ken. In Amsterdam teruggekeerd, werd Bob directeur van een cabaretschool en het lëek alsof hij daarin zijn draai had gevonden. Toch voldeed het hem niet werkelijk. Tienerivereld En toen stapte hij plotseling de we reld van de tienermuziek binnen. Zijn stem leende zich Uitstekend voor het moderne liedje en aan voldoende tie- ner-pathos ontbrak het hem ook al niet. Een nieuw ensemble:. ZZ en de Mas kers, Ze maakten geweldig furore en in die allereerste tijd wist eigenlijk niemand, wie ZZ precies was. Hun re pertoire was fris en origineel, kortom, de tieners accepteerden hen en dan is het altijd bekeken. Toch...langzamerhand bleek, dat Bob Bouber iets meer kon dan tieners ver maken met liefdessmart en aanverwar- te berijmde gevoelens, in vele kron kels tot uiting gebracht. graag nog eens aan een nieuw muzi kaal team waagde. Niet als begelei ders voor hemzelf, zomaar, om een nieuw ensemble te paard te helpen. Zo richtte hij de beat-groep „Het" op. Neen, zegt hij, met mijn optreden heb ben ze verder niets te maken, ik houd alleen de artistieke leiding." af. "praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. I sl,"m en spreekt de tekst erbij. 120.10 Boeren en Burgers in Buftenveen. hoor- Eerst ziet U de werkzaamheden in "jtaKST. XinSiibp JPui-sluiMncmnplM in het Haring- I -opn). 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws, i vliet, waar men het hele jaar bezig is geweest met het aanbrengen van de schuiven en armen en het omhoogbren- gen en bevestigen aan de zgn. Nabla- ligger. Dan: het Brouwershavensegat, waar een begin is gemaakt met de afsluiting van deze 5 km brede zee-arm en de sluizen in Willemstad, speciaal be stemd voor de scheepvaart door het Volkerak. Beelden uit het Waterloop- periodiek in klank. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Pacifistische Socialistische Partij. 18.30 Licht Lfl.55 Voor de kin- f. 19.05 Sportpara- Zelfgeleerd de 19.30 Gesproken Nieuws. 20.05 Kunstk dio philharmonisch orkest en zangaolisten. 21.40 Niet allen keren terug, hoorspel. 22.30 Nieuws 22.40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. zynski werd het eredoctoraat in del godgeleerdheid verleend. Hij was] echter niet bij de plechtigheid aanwe-' zig. In totaal kregen zestien buitenlan ders een eredoctoraat aan de rooms-ka- tholieke universiteit van Leuven. Zij waren afkomstig uit Engeland, Frank rijk. Italië, Nederland, Polen, Senegal en de Verenigde Staten. kundig Laboratorium tonen de veilig heid van de doorvaart. Hoofdmoot van de film is het grote evenement van 1965: het gereedkomen van de grote verkeersweg door Zee land, die leidt via de brug over het Haringvliet, de Grevelingendam en de brug over de Oosterschelde. Eindelijk vaart Eindelijk kwam er gisteravond met twee van de drie bijdragen vdor The Luckberries toch wat vaart in de festi- valliedjes. Ook geen wereldproblemen meer, maar ruimte voor opgewekte liefde. ..Dromen zijn bedrog" kreeg 13 jurystemmen en die keus was beslist niet slecht gemaakt. Derde vangst voor zaterdag dus binnen. Het blééf verder een en al gemakke lijk kijkplezier op de buis: voor de voetballiefhebbers was er een forse cupwedstrijd Benfica Manchester Uni- ted. En gelukkig weten we nu ook alle I narigheden uit .Melissa" haarfijn. Vrij wel iedereen bleek heel of half schul- I dig aan een of ander te zijn en de jhoofddader Felix (had u hem?) brak 2 luchtig; met de vertoning van de nog altijd boeiende oude speelfilm Schateiland ging vrijwel de hele avond heen. Laat op de avond was bij uitsteken de beelden uit Tsjechoslowakije een beeld te zien van de wereldkampioen schappen schaatsen, paürrijden. We konden der weer getuige van zijn hoe het Russische paar Protopopoff ruim schoots de zege behaalde. DEN HAAG De premier van De nemarken en mevrouw Helle Virkner Krag zijn gisteren per vliegtuig in Ne derland aangekomen voor eer. privé-bezoek. Het enige doel van hun verblijf in ons land is hier enige da gen rust te nemen. Zaterdag keren zij naar Kopenhagen terug. Men begon te zeggen: ze moesten elk hun eigen weg gaan. De Maskers kunnen het alleen wel, Bob niet min der, hun belangen liggen voor de toe komst niet naast elkaar. Zo is het ook gegaan, muziekgroep en leider gingen uit elkaar en Bob was ZZ af. Hoe hij eigenlijk ooit aan dat pseudoniem kwam? Hij heeft het eens voor de televisie verteld: „Ik zocht een vlotte afkorting van mijn naam en ik kon me toch moeilijk BB noemen..! Nou, en toen was verder elke letter goed, waarom dus de z niet gekozen?" Intussen bleef Bob's ster onder alles door rijzen. Zijn muzikaliteit liet hem geen rust: hij had met zoveel plezier „De Maskers" geformeerd, dat hij zich Bob Bouber is beslist geen opschep- j per, maar wel een moderne jonge man, die begrijpt dat hij op z'n 30ste jaar de tienerwereld langzamerhand niet meer als volledig werkterrein moet beschouwen. Hij wil verder als zanger. Hij heeft veel en veelsoortig onderricht gehad: toneel, dansen, mi me, zang. Hij kreeg les van Jack Bow, van Helen le Clercq en studeert nu nog hoe kan het anders bij Bep Ogterop, de zangpedagoge in Amster dam, die welhaast alle Jeugdige Neder landse vocalisten onder haar hoede had of heeft. „Alles wat ik heb geleerd zit nu besloten in mijn liedjes-zingen, ook het dansen en het uitbeelden van een typetje. En bij alles heb ik het gevoel, mezelf nog het meest te hebben ge leerd". Intussen heeft Bob Bouber het een heel eind geschopt. Zijn liedje „Ik heb genoeg van jou" werd in 1965 aanlei ding om hem met een Edison te eren op het Grand Gala du Disque Populai re. Terecht is hij daar trots op. Welke liedjes hij vanavond krijgt te zingen tijdens de. vierde ronde van het Songfestival, moeten we nog afwach ten. Hopelijk zijn ze wat vlotter van stijl dan die waaraan de andere man nelijke solist. Piet Sybrandy, zich moest wagen. Dat Bob er zoveel moge lijk van zal maken, lijdt geen twijfel en we mogen verwachten, dat hij hoge ogen gooit. „Als er geen zwarten bestonden' (Van radio- en tv-redactie) BUSSUM Het valt niet aan te nemen, dat u het nog niet weet: U krijgt vanavond bij de VARA- televisie te maken met een stof- opwaaiend toneelspel van de Britse schrijver Johnny Speight, dat in Nederland, en wel in het Mickery- theatertje in Loenersloot op 8 december jl. zijn première be leefde en een dag later door de VARA zou worden uitgezonden. Op het laatste moment echter nam de programmaleiding het stuk „Als er geen zwarten bestonden, moesten ze worden uitgevonden" terug: men durfde het niet zonder meer op de beeldbuis te brengen vanwege de onweerspreekbare „aanleiding tot misverstanden" welke het zou kunnen opleveren. Inmiddels echter heeft ook dat feit heel wat storm teweeggebracht. U zult zich herinneren, dat de 25-jarige ambi tieuze regisseur John van de Rest daar- over zo boos werd, dat hij de VARA met ontslag dreigde „als niet onmiddel lijk een nieuwe uitzenddatum werd vastgesteld" en dat toen alles en ieder een zioh met de kwestie bemoeide in woord en geschrift. Dit moet u voorbereid hebben op een hele belevenis via het scherm en NTS: 18.30 Teleac: Curaui' voor automobilisten, (les 3). 19.00 Nieuws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker. 19.15 Van gewest tot gewest. VARA: 19.35 Achter het nieuws. NTS: 20 00 Journaal. 30.20 Neder lands Songfestival 1966. VARA: 20.45 Tel uit je winst. quiz. 21.20 Amerikaanse liedjes. 22.00 Als er geen zwarten bestonden moesten uitgevonden, toneelspel. NTS: 23.05 23.10 Journaal. erbezoek. 21.20 Onaantast- TV-fikn. 22.05 Extra. NTS: 22.20 iaat. 22.25-23.25 Europese kampioenschap pen kunstrijden te Bratislava. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Pianorecital (g)r. (7.30 Nieuws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr;. 8.30 Nieuws. 8.32 Lich te grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9 40 Semi-klassieke orkest werken 'gr) 1030 Morgendienst. 11.00 Klas sieke grammofoonmuziek. 11.15 Programma voor oudere luisteraars. 12.00 Hoogtepunten uit bekende musicals (opn). 12 27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Reportages en lichte grammofoonmu ziek. 13.30 Lichte orkestmuziek en zangsolis te 13 50 Stereo: Amusementsmuziek (gr). 14.06 Schoolradio. 14 25 Stereo: Licht instru mentaal kwartet. 14.45 Voordracht. 15.05 Mu zikale herinneringen. 15.30 Voor dr 16.00 Modern pianokwir*- v Telkens weer komt er zo'n ellendig de bejaarde hulp vindt om boodschap- men. Maar overal waar lage bebou- berichtje: Bejaarde dood gevonden in pen voor hem (haar) te doen. Het wing is lijkt het mij een prachtig zijn (haar) huis. En dan altijd erbij, absolute isolement is voor hen, die middel om in geval van nood hulp te dat het dagen, soms weken geleden geen telefoon hebben, tenminste ver- verkrijgen. kan zijn, dat de dood intrad. Soms broken. „rI,.„„.u,n,nj wordt de ontdekking gedaan door be- Of de proef slaagt hangt van ver- de^Srïanfsatie intandenenook zoek. dat voor een gesloten deur soheidene factoren af. De bejaarden HUist^navol^inir RHri^on.tTm^i- komt: soms worden buren ongerust of moeten deze methode willen aanvaar- hanttndheM van de bevolkin? is de bejaagde JSSlSdr»' vlak' in de "«eft buurt. li«t,t bij de buren. had. En dat XdUWiJk^n ïgStaJïSnin en S zich ook min of meer verantwoorde lijk voelen voor de goede gang van zaken in zijn wijk. Ook zelf wel een handje uit willen steken als er ergens hulp nodig is. Zo zien we in de ano nieme samenleving van deze tijd de oude nabuurschap weer betekenis krijgen. Eenvoudig omdat we er niet zonder kunnen. (opn.). 16.30 Df „JBIL_. lezing. 16.45 Gevar. platenpro- gramma. 17.30 Orgelccj Meisjeskoor 18 00 Stereo k 7.30 Van de voorpagina, gebruiker VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 Vara 7.15 uur (NTS) gewestelijk journaal. 7.35 uur „Achter het nieuws", gewijd aan tienerplaten. 8.'20 uur Songfestival met Bob Bouber. 8.45 uur quiz Tel uit je winst. 9.20 uur- de Amerikaanse zangeres Nina Simone treedt op. 10.00 uur tv-spel van Johnny Speight „Als er geen zwarten bestonden moesten ze worden uitgevonden". Ned. 2 VPRO 8.01 uur Leonard Bernstein leidt weer een concert voor jonge mensen. 8.50 uur bezoek aan de Amsterdamse schilder Rudi Bierman. 9.20 uur aflevering van de serie „Onaantastbaar" met een verloren geraakte zoon van een smokkelaarskoning. 10.25 uur ijsdansen in Bratislava. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.30 uur geestelijke liederen. 7.50 uur platen luisteren met Lex Karsemeyer. 8.35 uur steravondprogramma met een potsenmakersleerling, veel mu ziek, zang en het bekende spelletje. 10.45 uur orgelconcert door Simon C. Jansen. 11.15 uur muziekperiodiek Toonkamer. Hilversum II AVRO 7.05 uur sportrubriek. 8.05 uur kunstkroniek. 3.25 uur stereofonische uitzending van Strietman's „Sombra del cn- suefio", wereldpremière, door het Radio Filharmonisch orkest en solisten onder leiding van André Rieu. 9.40 uur hoorspel „Niet allen keren terug" een verhaal uit de Spaanse burgeroorlog. 11.05 uur amusementsmuziek in Discotaria. die mag u dan ook verwachten, wan neer u zich vanavond tussen 10 en 11 uur aan de beeldbuis zet. Denkt u het niet aan te kunnen, vermaakt u zich dan liever met het programma op Ned. 2 of draait u gewoon de knop om. Symboliek In zijn absurdistisch spel wil de schrijver een felle aanklacht richten tot de rassendiscriminatie, mede door aan te tonen, hoe die eigenlijk ontstaat. Naar zijn inzicht is dit de oorzaak: elk mens leeft en bestendigt zijn positie door zich af te zetten te gen anderen. Hij moet dus iemand ofwel een groep personen vernederen om zelf groot te lijken. Dit wordt sym bolisch voorgesteld, zoals ook de mee spelende figuren in feite symbolieken zijn. Zo is de blinde blind omdat hij de blanke jongen zwart wil zien en loopt een andere man achteruit om de feiten niet te hoeven onderkennen. De hele mensheid, zegt de schrijver, moet een stootblok hebben, moet groei en ten koste van een ander. De dok ter heeft patiënten nodig, de priester zondaren, de officier manschappen enzovoort. Dit brengt ons tot de kern van het I spel: discriminatie is (volgens de auteur) de mens ingeschapen. „De j zwarten" vormen een aantoonbare groep en daarom concentreert men zich op hen, maar eigenlijk leeft de discriminatie overal en bij iedereen. Een gedachte, om eens over na te den ken. Speight durft heel wat in zijn stuk. Hij stelt, dat de mens evengoed mar chandeert met zijn godsdienstige bele vingen. Niet God zelf tast hij aan, wél de wijze waarop sommigen hem menen te moeten dienen. Op dit punt hebt u dus de aanleiding tot misverstanden. Het tweede punt is, dat de hoofdfi guur uit het spel, een Joodse jongen met homofiele neigingen, het object van discriminatie voor de overige meespelenden wordt. Hij is degene, die „de zwarte" wordt, ook al is hij blank. Dat hij ten slotte met schoen smeer in 't gezicht wordt gewreven, is j maar een bijkomstigheid, j Alzo zet Speight in zijn figuren een I aantal menselijke fouten neer en daar- mee wil hij de onuitroeibare discrimi- j natie aantonen. I Het ligt voor de hand. dat hij in zijn dialogen ook rauwe en aanstootgeven de taal hanteert: zoiets fels, in modern kleed gestoken, meent men dikwijls met grove en profane bewoordingen te moeten begeleiden. Wij zouden dat echter wel discutabel willen stel len. 't Is maar, dat u ook daarop bent voorbereid: de schrijver meent dat het zo en niet anders moet. Kan men dus waardering hebben voor zijn gedach- tengang, dan behoeft men het met de vorm van het geheel nog niet eens te zijn. Wij zouden u willen aanraden: over weegt u terdege of u het stuk wilt zien Het is geen voorschrift om vana vond na 10 uur naar Ned. 1 te kij ken. Eventueel berichten van de ANWB Wegenin formatie Dienst. 7.35 Lichte grammofoonmu ziek (verv.) (Om 8.00-8.10 Nieuws). 9.00 informatief programma voor weg- en water- ers. VPRO: 9.40 Morgenwijding VA- IÖ.00 Schoolradio. 10.20 Romantische orkestwerken (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Zwitserse muziek uit de Middeleeuwen (gr). 12.00 Stereo: Walsorkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12 30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Licht orgel spel. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Actualitei ten. 13.30 Stereo: Vrouwenkoor. 1350 Kerkor gelconcert. 14.15 Bij de tijd en bij de thee. gevarieerd programma. 15.35 Licht orkest. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Ervaringen van predikant. 16.15 Klassieke grammofoon- Nieuws. 11.02 Gevarieerd (gr). 12.00 Nieuws. 12.02 Li en zangsollst. 12.30 Dansor ^"TTW>1 merger Nederland I. NOT/NTS: 10.45-12.00 School- verbaast een ieverancier zich, dat i maar niet open wordt gedaan. Maar hoe het ook gaat, altijd komt de hulp te laat. In Wassenaar heeft men nu een me thode bedacht, die wel niet afdoende zal zijn, maar toch de mogelijkheid voor een alleenwonende bejaarde om 'hulp te vragen vergroot. De methode is even eenvoudig als goedkoop. Men zal een aantal „geva rendriehoeken" maken: wit met rode rand. Bejaarden die zo'n driehoek wensen krijgen er een. Gebeurt er iets waardoor de bejaarde de woning niet meer veriaten kan en hulp nodig lum lu u heeft dan kan hij (zij) de driehoek adres bij de driehoek vermeldde. Dan dan in de praktijk word beoefend. rXevoo?bTeaniardnateerWiets aan beh°eftv er °penbrekerij bhte De ^iehoek van Wassenaar (en mis- de tand ?sBurenwSkvereIf*Mtïi k?,m*n m gev?1.va" noo%. Dan gchien ook al bekend in een enkele l^en^ranhetUVVdSSlÏÏSÏSS voorbijganger. d.e de andere gemeente) lijkt me een idee Noodsein voor het raam De gevarendriehoek Is ook een klein beetje een noodsein, dat onze medemenselijkheid meer in theorie Natuurlijk is het alleen sing voor degener.. die bijvoorbeeld ziek worden, maar zich nog wel bewe gen kunnen. Maar dat is al heel veel. Er kan een dokter gewaarschuwd wor den, of misschien is het al genoeg als assa bouwen heeft de gevarendriehoek r schien minder zin, want zo hoog wordt zo'n sein moeilijker waargeno- 108 Maar Christina herkende ze toch: tante Saartje en de dikke volksvrouw uit Amsterdam, die bij haar in de hut gewoond had. Ze was ineens won- I derlijk ontroerd ze hier weer te zien en ook cie vrouwtjes hadden de tranen in de ogen. Ze stotter- I den en snikten en konden niet ophouden met tante Christina's handen te drukken, j Intussen stond Bonsma met een witte zakdoek I het zweet van zijn voorhoofd te vegen. Hij legde l oom Chris uit hoe benard de situatie was. Van hel 1 eerste morgengloren af tot nu toe was hij al op pad om zo veel mogelijk vluchtelingen weg te werken uit de omgeving. Dit zou wel de laatste vracht zijn, die hij erdoor wist te smokkelen. Een kordon werd om het dorp getrokken: ze zaten als muizen in de val. Zes van de gevaarlijkste vluchte lingen had hij al naar Elspeet weggebracht; voor deze twee oudjes, die moeilijk te verplaatsen wa ren als er gevaar dreigde, had hij daar ook onder dak gevonden. Hij was verschrikkelijk blij, dat er hulp kwam opdagen, maar ze moesten wel besef fen. dat het moeilijk zou zijn naar huis terug te gaan als ze eenmaal in de belegerde veste wa ren. „Och. wat doet het ertoe waar we zitten", zei oom Chris. „Elke plaats is veilig of gevaarlijk, we zijn zwervend zonder tehuis. Het ene adres is zo goed of zo kwaad als het andere. Vandaag zoeken ze hier, morgen beginnen ze aan de andere kant van de draad. We dobberen op onze valse papie ren als een boei op de wilde baren. De zwaarste storm kan ons ongedeerd laten, terwijl bij kalme zee het schip van verraad over ons heen vaart." Bonsma grinnikte met een brede grijns op zijn warm gezicht. Er hing een druppel aan zijn neus. maar hij merkte het niet. „Als je het verraad DOOR I IVcl I De kwalifeifsfandpasfa I 1* 4 A A behoud van Uwtanden H. H. VAN NUNATTEN— 3 DOFFEGNIES 3 uitsluit, dan blijft er alleen nog het intellect over om bang voor te zijn. Nou en naar wat ik daarvan gemerkt heb. zou je zeggen, dat de Duitsers, die ze ons op het dak gestuurd hebben, te stom zijn om voor de duivel te dansen, al mogen het dan S.D.'ers en S.S.'ers zijn, die van vernuft en speur zin heten te barsten....Je kent Martha en Jopie, die twee aardige Jodinnetjes uit het kamp? Het zijn lieve kinderen, maar zeg nu zelf, kan het donker der en Joodser?" „Nee", zei oom Chris, „het helpt niet of je ze de haren bleekt. Die zwarte karbonkels van ogen cn die neuzen zijn niet weg te werken." „Nou, mijn vrouw en ik hebben ze erdoor gekre gen. We werden prompt aangehouden, door een luitenant en een Feldwebel nog wel. Ze deden vreselijk uit de hoogte en vroegen zo verachtelijk mogelijk: „Juden?" De twee meisjes waren gelukkig niet op hun mondjes gevallen. Ze ontkenden ten stellig ste', lieten hun valse papieren zien... en mochten doorgaan, omdat er geen „J" op hun persoonsbe wijs stond, dus konden ze geen Joden zijn. Maar nu gg'ik er als de wind vandoor, het is nog een heel eind en die weg...." Hij greep naar zijn achterste. „Vraag maar of mijn vrouw een zacht kussen op m'n stoel legt; vanavond zal ik me wel voelen of ik op eieren zit." Hij klom weer op zijn vehikel en bracht het ding langzaam in beweging. Oom Chris en tante Christina keken hem na. „Weet je nog wel, dat we hem vroeger niet uit konden staan?" „Vroeger," antwoordde Christina peinzend, „vroeger, hoe lang lijkt dat geleden?" Vier avonden later kwamen ze weer allemaal te zamen bij Bonsma. De omsingeling was nog altijd niet opgeheven. Er was geen pad onbewaakt en toch gingen de vroegere leiders van het Geheime Dorp bij Bonsma in en uit. Want Bonsma gezegd had, bleek waar te zijn: de Duitsers wisten in werkelijkheid niets, ze kenden noch valse, noch echte namen, ze hadden niet de flauwste notie uit welke personen de kampleiding bestaan had. Ze omsingelden een dorp, dat er eigenlijk niets mee te maken had en ze lieten de ware schuldigen in- en uitgaan op valse persoonsbewijzen. Daarentegen moest de andere partij steeds op het gevaar bedacht blijven. Bij het vervoeren van vluchtelingen mocht niet te veel geriskeerd wor den en menige poging faalde, omdat de grote weg niet genomen kon worden en op de kleinere paden een transport gauwer verdacht leek en opviel. Dikwijls moest haastig rechtsomkeert gemaakt worden als er een patrouille naderde. Oom Chris en tante Christina lukte het de eerste avond om nog een jongen en een meisje mee te Smokk :len naar het dorp. Daarna zat alles hermetisch dicht. (Wordt vervolgd) 0* -v» nn

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9