Veel verschillen aardgastarief Deining in Kamer door uitdrukking KYP -er Kamer niet achter aantijging Alders Hulp aan India is jodenfooi Mr. Van Thiel liet woord terugnemen WEER Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. Eerste 170 ton voedsel naar India Tien pet. meer a.o.w. Confectie- conflict Duizenden genoten voor scherm Machtige voetbalstrijd in Manchester 7 DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 DEN HAAG Een bijzonder on gelukkige uitlating van de KVP-er Moorman heeft gisteren in de Twee de Kamer nogal wat deining veroor zaakt. Tijdens een debatje over de „ton van Luns" (waaraan de Kamer met 94 tegen 8 stemmen haar goed keuring hechtte) liet de heer Moor man zich het woord „jodenfooi" ont vallen en lokte daarmee vooral ter linkerzijde woedende interrupties uit Tevoren had de heer Moorman nog eens in alle toonaarden zijn overwe gende bezwaren tegen de begrotings post voor juridische bijstand aan slachtoffers van de apartheidspolitiek uiteengezet. Hem was gebleken, dat het Defence and Aid Fund, waarin de Nederlandse bijdrage wordt gestort, onder communistische invloed subver sieve acties tegen het Zuidafrikaanse bewind steunt. Volgens zijn inlichtin gen is de borgtocht van f 50-000 voor de vrijlating van de communistische voorman in Zuid-Afrika Fischer door het fonds gestort Conclusie De conclusie van de heer Moorman was, dat de regering dit alles nog maar eens heel goed moet onderzoe ken. En als de communistische infil tratie in het fonds bewezen kan wor den, is het beter dat de regering haar ton aanwendt voor de hongersnood in India. ,,Want de f 100.000 die het ka binet nu voor India heeft uitgetrok ken, is ik mag wel een uitdrukking uit de volksmond gebruiken maar een jodenfooi". In de context van een debat over het rassenvraagstuk had de hr. Moor- ma moeilijk 'n ongelukkiger uitdruk king kunnen kiezen. De reacties wa ren fel. ,,Een vulgariteit schandelijk, onbeschaamd", riep de socialist Van der Goes van Naters. Voorzitter Van Th iel hamerde het rumoer weg en vroeg de hr Moorman of hij niet beter 'n ander woord kon kiezen. Dat deed de KVP-er „Ik trek het direct in. 'k Heb alleen een uitdrukking uit de Suriname geeft rijst voor India PARAMARIBO Een comité is opge richt met het doel 300,000 kg rijst te zen den naar het hongerende India. Men vraagt van élke Surinamer een kg rijst. Daar de tijd dringt, zal men de rijst in Siam aankopen en niet uit Suriname ver- (Van onze parlementsredactie) volksmond gebruikt, zonder iemand te willen kwetsen", zei hij- Het incident leek gesloten, maar de communist Bakker pijpte het weer op toen hij zei in de woorden van de he ren Moorman en Van Dis (s.g.) de „taal van de rassenhaat" te hebben gehoord. „Wat heb ik over rassenhaat gezegd?", interrumpeerde woedend de heer Moorman. De heer Bakker (schreeuwend): ,.U hebt een schande lijke uitdrukking gebruikt, die u moest H. C. W. MOORMAN terugnemen". De heer Moonman: „Dat heeft er geen fluit mee te maken. Wat heb ik over rassenhaat gezegd? En hoe is het met dc joden in Rusland gesteld?" Het antwoord hleef uit. want voorzitter Van Thiel maakte nu definitief een eind aan het incident- Zaak zelf Daarna kon de Kamer zich met de zaak zelf bezig houden. De Kamermeerder heid keurde de „ton van Luns" goed in de verwachting dat de regering bij de besteding van de gelden de nodige zorg vuldigheid zal betrachten Weliswaar deelde de antirevolutionair dr. Geelker ken mee dat de gift door het overgrote deel van zijn fractie minder gelukkig wordt gevonden omdat de sfeer tussen Nederland en Zuid-Afrika er ongunstig door wordt beïnvloed, maar slechts drie a.r. (de heren Meulink, Schakel en Wal burg) achten dit bezwaar zo groot, dat ze tegen zullen stemmen. Minister Luns weer er nog eens op, dat de beheerders van het Defence and Aid Fund de gevaren van communistische infiltratie volledig onderkennen en der halve de nodige voorzichtigheid in acht nemen. De aanspraken op bijstand zullen van geval tot geval bekeken worden. „We hebben volledige garanties dat het geld niet voor subversieve acties zal worden bestemd" Behalve de drie antirevolutionairen stemden ook de heer Moorman en de vier aanwezige leden van de SGP en de Boerenpartij tegen de ton. Zoals wij gisteren al in een deel van onze edities meldden riep de Ka mer de regering in een (met algemene stemmen aanvaarde) motie-Ruygers (soc.) op het door hongersnood ge> teisterde India snel en royaal te hel pen en in het internationale overleg de verdere hulpverlening te stimule ren. Staatssecretaris Van der Stoel deelde mee, dat de regering „niet denkt aan een verdubbeling, maar aan een verveelvoudiging van het bedrag van f 100.000, dat ze aanvankelijk voor leniging van de hongersnood in India had bestemd". Zachte lucht uit zuidwesten DE BILT. Boven het noorden van Scandinavië is een gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling gekomen. Tussen dit hogedrukgebied en een in het oosten van Rusland aanwezige de pressie ontstond een krachtige stro ming, waarmee zeer koude lucht naar het .zuiden werd getransporteerd. In Finland liepen vanmorgen de tempe raturen uiteen van 32 graden in het zuiden tot 45 graden in het noorden- Uit de Baltische staten werd 20 tot 30 graden vorst gemeld. Uit het oosten van Polen 11 tot 16 graden vorst. Een op het noordelijke deel van de oceaan aanwezige depressie houdt daarentegen over West-Europa nog steeds een zachte luchtstroming in stand. Gisteren kwamen hierdoor in Nederland middagtemperaturen van 10 tot 12 graden voor. Alleen in de noordelijke provincies bleef het een paar graden kouder. Voor morgen zijn er in het weers- verloop geen grote veranderingen te verwachten, in de loop van de nacht en ochtend zal een front met plaatse lijk wat regen passeren. Daarna ko men weer opklaringen voor, maar minder langdurig dan vandaaa. De zuidwestelijke wind blijft zachte lucht aanvoeren en de temperatuur is dus ook morgen ver boven normaal ZON EN MAAN Vrijdag 4 februari: zon op 8.16, onder HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui tsii' i-c Sè s£Ia zl Ypenburg Stockholm Kopenhagen Mallorca Lissabon windstil 13 windstil 13 10 windstil 16 7 0.1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De zware beschul diging van NKV-bestuurder J. Al ders aan het adres van de Antilliaan se Democratische Partij heeft in de Tweede Kamer nogal wat ontstem ming gewekt. Dat bleek gisteren bij de begrotingsbehandeling van het ka binet van de vice-minister-president. Zoals bekend, heeft de heer Alders be- •eerd, dat de democratische partij f 2 miljoen van de f 20 miljoen Nederlandse hulp aan de Antillen heeft verduisterd eigen (verkiezings) doeleinden. Hij zal deze beschuldiging waar moeten ma ken voor de justitie, want de Antilliaanse regering heeft inmiddels een klacht tegen hem ingediend. Nu de zaak „sub judice" is, wilde de KVP-er De Kort er gisteren in de Kamer niet veel over zeg de KVP-er De Kort. Als Suriname de Antillen de huidige 'Staatkundige" banden met Nederland willen verbreken, dan moet dat van henzelf 'uitgaiH. heer Lankhorst vond echter, dat hier taak voor Nederland ligt. „De regering zal daadwerkelijk moeten erkennen, dat de belangen van de West met een losser worden van dc band met Nederland zijn gediend". Ontactisch De hertan Laan (soc.), Berkhouwer (lib.). Meulink (a.r.), Mellema (c.h.) en Lankhorst (pac. soc.) daarentegen noemden de actie van de NKV-er on verstandig, ontactisch en ook onjuist. Zij wezen erop. dat de zeden en ge woonten in de West nu eenmaal anders zijn dan die in Nederland. Het is on juist om Antilliaanse gedragingen te meten aan Nederlandse maatstaven. De heer Laan karakteriseerde de heer Alders als een „kruisvaarder, die het vaderlandse levenspatroon aan de An tilliaanse samenleving wil opdruk ken". Achter regering Met uitzondering van de PSP-er Lank horst onderschreven de sprekers het standpunt van de regering, dat niet Ne derland het initiatief moet nemen tot het eventueel volledig onafhankelijk maken van de rijksdelen in de West. ..Dat zou een stukje gevaarlijk onverstand zijn". Academische examens mond), R a Beukers (Rotterdam). R K Bleek rode en N J Boosman (beiden Den Haag). JEM Bouman (Heieren). M Dll (Delft). G J J M Dingemans (Hoogerheide). C Doesburg (Groningen). N J H Ouijnisveld (Wateringen). A M J Erkelens (Den Haag). SAP Frelier (Voorburg), w Gehner (Am sterdam). P Groenveld (Jutrljp, P J R Grool (Voorburg). P R Hogendoorn (Hilversum). R W P van der Hulst (Amersfoort). M Kerk- hoff (Delft), S J A Knijnenbuig (Schiplui den). R valn Konijnenberg jWestzaan), P Kramer (Rijswijk), E Kruseman (Bilthoven)). C Kruysse (Amersfoort). J G de Lint (Den Haag). H T van LooiJ (Delft). G W Lubking (Rotterdam). L B J 't Mannetje (Rockanje). H G Marsman (Vlaardingen), G M M Men- sink (Dommelen), M A H Munshl (Den Haag) F J Oosterhof (Steenwijk). A H C van Paas- sen (Kwlntsheul), H C Planjer (Eindho ven). A J Poelman (Delft), J H Pot (Zwolle). J W Slotboom (Utrecht, P C van Soest (Rotterdam), G J van Uffelen (Wateringen), R van Wagtendonk (Rijswijk), A WlUemsen (Rijswijk), L Wltmans (Den Haag), W J F van der Zaken (Schiedam); kand werktuig kundig Ingenieur: de heer F H Toneman (Rijswijk); kand. vliegtulgbouwkundig here de). G B Deeelman (Delft), M J van Eenigi (met lof) (Den Haag), JAW Gelens (Am sterdam), P Groenveld (Jutrljp). J A M ter Horst (Den Haag), T J de Jongh (Bilthoven). F J A Jost (Voorschoten), J R Kappetljn (Rotterdam). N H Kaslus (Nleuwcrkerk aan den IJssel), J E Koetsier (Arnhem), A J Koetzier (Wageningen), E Kwakkel (Voor burg), H Schreur (Hulzen), G A Schwippert (Delft). J H Statius Muller (Den Haag). J S Visser (Winssum). J N Vies (Leldschendam). S D Vrlesendorp (Lelden), G Wlerda (Heeg), P van der Wurf (Delft). Actiever De socialist Laan, die het regerings standpunt deelde, meende wel dat Nederland de Koninkrijkspartners iets actiever tot nationale zelfstandig heid zal moeten aanzetten, en dan vooral op het economische en culturele vlak. Het is niet juist dat de kinderen de West nog altijd het „Waar de blanke top der duinen" wordt geleerd. De leesboekjes daar zijn nog te veel op Nederlandse toestanden afgestemd. Het is verkeerd een Surinaams school kind te vermoeien met de wetenschap, dat in 1600 de slag bij Nieuwvoort plaats vond. De vice-premier minister Biesheu vel zal de Kamer volgende week dins dag antwoorden. PTT-beambte raakt gasbuis: explosie - huis onbewoonbaar DE LEEK In een woning in het Limburgse De Leek is gistermiddag door gasontploffing dermate grote ravage aangericht, dat deze onbewoonbaar if geworden. De explosie ontstond toen een PTT- beambte, die een telefoonaansluiting aan legde. een gasbuis raakte. De vrouw de; huizes kon nog juist op tijd naar buiten vluchten, evenals een ambtenaar van het gasbedrijf. Zo spoedig mogelijk zal het gedupeerde echtpaar een noodwoning worden gebouwd. En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter Kamermotie: hulp aan India (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteren met algemene stemmen een motie-Ruygers (soc.) aanvaard, waarin op de regering een dringend beroep wordt gedaan om op snelle en royale wijze de hongers nood in India te helpen lenigen en in het internationale overleg de ver dere hulpverlening te stimuleren. De motie, die door alle vijf grote par tijen was ondertekend, verlangt van de regering „een concrete daad". De indiener van de motie, de heer Ruy- gers (soc.), zei dinsdag geschokt te zijn door de lauwe reacties van de regering op de oproep van de Kamer om zo snel mogelijke royale hulp te geven. Dat moest minister Luns tegenspreken. Vol gens hem heeft de regering duidelijk la ten merken hoe afschuwelijk ook zij de ramp in India vindt en hoe nopdzakelijk zlj'het 'acht extra hulp te bieden. Staats- retaris Van der Stoel voegde daaraan daft het overleg/ dat'thans gaande is over uitbreiding van de hulp aan India, snel vordert. De hulp moet echter niet alleen snel zijn, maar ook goed. Vandaar het overleg. DEN HAAG Met 170 ton voedsel voor India aan boord is vandaag het s.s. Leipzig uit Rotterdam ver trokken. Het is de eerste voedsel- verzending, die de NOVIB in sa menwerking met Unicef verzorgt in de actie „eten voor India". De zending bestaat uit 80 ton melk poeder, 60 ton tarwebloem, 20 ton rijst en 10 ton havermout. Het benodigde geld is afkomstig van de anti-honger-actie (f 25.000), een gift van de Partij van de Arbeid <t 10.000) en fondsen van de NOVIB (f 100.000: de helft hiervan uit de opbrengst van de actie „een gast aan tafel", de andere helft uit andere middelen). Van de lading zal 50 ton melkpoeder in Bombay en omgeving worden gedistri bueerd. Twintig ton melkpoeder, 30 ton tarwebloem, 10 ton havermout en 20 ton rijst gaan door naar Indore, hoofd plaats van Madhya Pradesh, waar hon- geropstand is uitgebroken. En 30 ton tarwebloem en 10 ton melkpoeder zijn bestemd voor Cuddapah. De actie „eten voor India" wordt nog steeds voortgezet (giro 100200), De voorstellen van minister Veldkamp tot verhoging van de sociale verzekering luiden als volgt: A.O.W van f3756,— tot f4110,— per jaar voor gehuwde bejaarden van f 2628 tot f 2892,— per jaar voor ongehuwde bejaarden A.W.W.: van f3756.— lot £4110,— per jaar voor weduwen met kinderen jonger dan 18 jaar van f 2628.— tot f 2892.— per jaar voor weduwen zonder kinderen beneden de 18 jaar van f 834.— tot f 906.— per jaar voor wezen tot 10 jaar van f 1254,tot f 1362,per jaar voor wezen van 10 tot 16 jaar van f 1626,tot f 1764,per jaar voor studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar Interimwet invaliditeitsrentetrekkers: van f 5178,tot f5628,per jaar voor invaliden in klasse A van f 4212,tot f 4578,— per jaar voor invaliden in klasse B van f3240,— tot f3522,— per jaar voor invaliden in klasse C Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kinderbijslagwet roor kleine zelfstandigen: van £83,46 tot f90,48 per kwartaal voor een eerste kind van £95,16 tot f 103,74 per kwartaal voor een tweede kind Algemene kinderbijslagwet: van f 95,16 tot f 103,74 per kwartaal voor een derde kind van f 127,92 tot f 138,84 per kwartaal voor een vierde en een vijfde kind van f 142,74 tot f 155,22 per kwartaal voor een zesde en een zevende kind van f 158,34 tot f171.60 per kwartaal voor een achtste kind en elk volgende kind Consumentengids: sanering kan kosten drukken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Hoewel alle ge meentelijke en regionale gasbedrij ven het aardgas tegen dezelfde prijs betrekken, treden grote verschillen aan de dag in de prijzen die de consu menten in de verschillende gemeen ten voor dit "aardgas betalen. Zo be- taalt.een huisvrouw in Rotterdam 62 gulden per jaar voor het koken op aardgas bij een jaarverbruik van 200 m3 terwijl een huisvrouw Den Haag bij eenzelfde verbruik 80 gulden per jaar betaalt, De Consumentengids, het maandblad m de Nederlandse Consumentenbond, constateert in het februari-nummer dat van de 140 bedrijven die een aardgasta rief hebben vastgesteld, er 86 afwijken van het SROG-tarief een uniform ta rief dart door het overlegorgaan van de gasleverende bedrijven zelf is opgesteld. Deze afwijking houdt in dat in Nederland 57 pet van de mensen die aardgas bruiken meer betalen dan landelijk geadviseerd. Vijf gevallen Om de verschillen duidelijk te maken, gaat de Consumentengids in het over zicht uit van vijf typische verbruiksae- vallea; 0 Gas uitsluitend voor koken. Kosten bij verbruik van 200 m3 per jaar vol- gens SROG-tarief 62 zuiden (incl vastrecht) Nagenoeg volgens dit tarief werken o.a. de gasbedrijven in Rotterdam. Leiden, Leidschendam, Alphein a/d Rijn, Voorschoten en Rijswijk. Tort de gemeenten die boven dit be drag uitkomen horen Den Haag (80 gulden), Katwijk (68 gulden) en Am sterdam (70 gulden!. 0 Gas voor koken en geiser. Kosten bü Jaarverbruik van 300 m3 volgens SROG-tarief 87 gulden. Ook hier wijkt het gasbedrijf in Den Haag sterk af: 105 gulden. Amster dammers hertalen eveneens 105 gulden; in Katwijk bijv. is het verschil duide lijk minder: 93 gulden. De gemeenten die bij kookgas vol gens SROG-tarief werken, doen dit ook in deze categorie 0 Extra gas voor verwarming van één middelgrote kamer. Kosten by jaar verbruik van 1500 m3 volgens SROG- tarief 180 gulden. Ook hier dezelfde gemeenten als vorige gevallen die dit tarief bere kenen. Katwijk en Den Haag werken nu ook volgens SROG-tarief. 0 Extra gas voor verwarming van éér grote kamer. Kartwijk, Den Haag, Rotterdam, Lei. den, Leidschendam. Voorschoten, Rijs wijk en Alphen a d Rijn werken in deze categorie volgens het SROG. tarief van 219 gulden bij een verbruik van 1900 m3. 0 Extra gas voor centrale verwarming van een middelgroot huis, In alle bovengenoemde gemeenten be. taalt de consument het SROG-tarief van 498 gulden bij een jaarverbruik van 5000 m3. Welk gebruik Uit dit overzicht blijkt dat dc aard van het gebruik in de gebieden die bo ven het SROG-tarief uitkomen een door slaggevende rol speelt bij de vraag of Eieren goedkoper ZEIST Na een periode van hoge eierprtjzen hebben deze nu een peil be reikt. waarop het voor de consument weer mogelijk moet zijn eieren in de detailhan del te betrekken voor een prijs van tien cent a viertien cent Per stuk gewichtklasse drie. Dat zijn de ei tussen de 55 en 60 gram, aldus een dedeling van het produktschap voor pluimvee en eieren. men in een dergelijk gebied duur of goedkoop uit is. Kookt men in Den Haag bv. uitsluitend op aardgas, dan is men duurder uit dan wanneer men er erwarming bij heeft. (Er is inmiddels en tariefsverlaging in Den Haag aan gekondigd Over de redenen van de afwijkingen in de tarieven laat de Consumenten gids zich niet. Debet zijn zeker de re latief hoge kosten per aansluiting, ter wijl niet vergeten mag worden dart calorieën, uitgedrukt één m3 aardgas ge lijk staat met twee m3 sbadsgas. Een niet weg te cijferen reden van deze afwijkingen vormt stellig de ge ringe omvang van vele bedrijven. Ons land telt niet minder dan 250 bedrijven; een versnippering, schrijft de Consumentengids, die ver spilling ongetwijfeld in de hand werkt. Sanering zou hier waarschijn lijk verbeteringen teweeg kunnen brengen. (Vervolg van pagina 1) Bij de AKU leeft de verwachting dat de directie verder zal gaan dan de f 10 per georganiseerde werknemer per jaar voor algemene vakbondsacti viteiten. De gevraagde f 50 voor elk Jaar dat een werknemer georganiseerd is geweest, uit te keren op het tijdstip van pensionering, is niet haalbaar ge bleken, maar waarschijnlijk wel een bedrag van f 20 als vergoeding voor algemene vakbondsactiviteiten. Volgens onbevestigde berichten zouden de werkgevers in de confectie-industrie bereid zijn f 20 per jaar per lid te beta len. Voor deze bedrijfstak die ca, 12.000 werknemers omvat, betekent dit voor de werkgevers een jaarlijkse extra uit gave van ca. f 250.000. Indirect zou dit toch een verlichting betekenen van de financiële lasten voor het individuele vakbondslid. Statenlid Van üis Hinderwet luchtvervuiling voldoet niet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De hinderwet als middel in de strijd tegen de lucht verontreiniging schiet te kort. Het is dringend noodzakelijk dat deze wet door een andere wordt vervangen". Dit zei vanmorgen ir. C. N. van Dis (SGP) bij de voortgezette behandeling van de begroting van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Een van de bezwa ren van de heer Van Dis tegen de hui dige wettelijke regeling was dat de pro vincie weinig vat heeft op de toepas sing van de hinderwet De uitvoering daarvan is in handen van de gemeenten. Wanneer er al gewerkt zal worden aan een nieuwe regeling, dan Lijkt het ge wenst dat de provincie meer' bevoegdhe den krijgt, aldus de heer Van Dis. Mevrouw mr. M. N. W. Dettmeijer, liberaal Statenlid, kwam vanmorgen te rug op de financiële steun voor het openbaar vervoer. Zij had er bezwaar tegen, dat alleen de centrum-gemeenten tot nu toe de tekorten van het agglome- ratievervoer moeten aanvullen. Zij voel de meer voor een omslag over alle betrokken gemeenten met als maatstaf het aantal inwoners. De heer F. J. G. Spieksma (katte v.) die uitvoerig praatte over de wegen in Zuid-Holland vroeg speciaal aandacht voor de weg Leidschendam—Voorschoten (prov. weg nummer 16). Hij verwachtte daar een grotere drukte wanneer in Leidschendam de gebouwen voor het ministerie van sociale zaken in gebruik zullen worden genomen. DEN HAAG Volgens voorlopige cij fers van het Centraal bureau voor de statistiek bestond het Nederlandse auto park op 1 augustus vorig jaar uit 1.283.200 personenauto's en 243.600 be drijfsauto's. Ten opzichte van een jaar' geleden (personenauto's 1.059.100, be drijfsauto's 227.650) betekent dit voori de personenauto's een toeneming met 21 pet en voor de bedrijfsauto's met 7 pot. Het aantal motorrijwielen en scooters verminderde van 1 augustus 1964 op 1 augustus 1965 van 152.700 tot 142.200 (da ling met 7 pet). MANCHESTER Manchester United heeft gisteren op eigen veld met 3-2 van Benfica gewonnen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij rust van dit duel het eerste in de kwartfinales stonden de Engelsen met 2-1 voor. Ondanks deze nederlaag lijdt het geen twijfel of de roodwitte Portu gese ploeg zal de returnwedstrijd in het eigen Estadio da Luz op 9 maart met vertrouwen tegemoet Een schitterend staaltje van Eusebio bracht alle hoop van Guttmann's dis cipelen weer terug. Op het moment dat halverwege de tweede helft Man chester United met 3—1 voorstond en. stormachtig toegejuicht door de 64.000 op Old Trafford samengeperste toeschou wers. scheen door te drukken, verander de Europa's voetballer van het jaar het beeld van de ontmoeting volkomen Na een aanvankelijk afgeslagen aan val scheen de bal over de cornerlijn te rollen. Eusebio was echter iets snel ler en draaide de bal met zijn rechter voet geraffineerd voor het doel. De volkomen verraste Gregg, die zijn doel had verlaten met de bedoeling de voor zet te onderscheppen, deed een stap achteruit, sloeg de bal omhoog en viel zelf in het doeL Voor de lange mid- voor Torres was scoren toen slechts kinderspel: 32. Vanaf dat ogenblik beheersten de ge routineerde Portugese elf het spel weer. Manchester verkrampte, werd slordiger en moest zich ten slotte met een over winning van slechts één doelpunt ver schil tevreden stellen. In deze uitstekende wedstrijd heeft het er lange tijd naar uitgezien dat Manches ter United, met briljante voetballers als Denis Law en Bobby Oharlton, een ruime zege zou gaan behalen. De Engelsen wa ren met hun „lange" 'spel aanvankelijk gevaarlijker dan de speelser, maar korter uitgevoerde Portugese attaauc® Score geopend fica kan spelen wanneer Eusebio ln het spel wordt betrokken. Manchester United kwam terug. Met fraai voetbal volgens het boekje werd de Portugese verdediging, waarin de ka lende en te langzame Germano enige malen in paniek raakte, opengereten. Vooral „Beatle" George Best, kanon nier Dave Herd, Bobby Charlton als schakel met rugnummer negen, maar bo venal de snelle rushes van Dennis Law stichtten herhaaldelijk verwarring, waar bij van prachtige combinaties viel te ge nieten Dave Herd kreeg een prachtige pass van Charlton en wist op de rand van buitenspel tussen twee Portugese verdedigers in te scoren (36) en vlak voor het einde van de eerste helft stond Dennis Law, karakteristiek met de rech terhand geheven, voor de verslagen doel man Perreira (43). Manchester leidt Een aanvankelijk niet nauwkeurig ge nomen cbrner van George Best, werd door Charlton overgenomen en ineens in het doelgebied geplaatst. Dave Herd wip te de bal even met het hoofd omhoog en Dennis Law knalde ineens langs de verblufte Portugese doelman: 21. Een furieur aanvallend Manchester trachtte in de tweede helft zo snel moge lijk een beslissende marge af te dwingen. Hert scheen te slagen, toen Costa Perreira na negen minuten bij een hoge vrije trap van linksbuiten John Conelly blundered onder de bal doorliep en de naar voren gekomen stopper Bill Foulkes in het lege doei kopte- 31 Diverse hachelijke situaties deden zich voor het Portugese doel voor. Eusebio. Simoes en Augusto waren herhaaldelijk in hert eigen straf schopgebied te vinden, maar de wereld klasse van Eusebio, die met enige af standschoten Gregg al herhaaldelijk in moeilijkheden had gebracht, bracht het verschil weer tot één doelpunt terug. Benfica heeft voor de thuiswedstrijd nog alle uitzichten op een goede afloop. Mond- en klauwzeer op terugtocht (Van c sociaa 1 -economische redactie) DEN HAAG Het verloop van de mond- en klauwzeer ontwikkelt zich Toch waren het de Portugezen, die het accent op de verdediging hadden gelegd, die het eerst tot scoren kwamen. Eusebio nam na een half uur op miraculeuze wU- thans gunstig, .o Is gisteren in de be- een corner en de bal draalde 10 effectvol stuursvergadering van het Landbouw- voor het doel dat Ilarry Gregg de halh mMledeeld. niet klenvaat kreet en Augoato tnkonte: waren to totall DOg j 401 gevallen tegen 472 op 22 januari. Het was op dat moment iets tegen de Meegedeeld werd voorts dat het aantal verhouding in, maar het beklemtoonde I inentingsgebicden opnieuw is uitgebreid nog eer» hoe gevaarlijk en grillig Ben- en nu in totaal ca. 1.600.000 varkens omvat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7