Nieuwe Leidlse Courant CONFLICT IN CONFECTIE VOORLOPIG BEZWOREN Kempense mijnwerkers werken vandaag niet Verbod van staking geëist In diepste geheim was er contact Ultimatum opgeschort - kort geding opgehouden Onderhandelingen over bouw-c.a.o. vastgelopen Vlieg ramp: misdaad niet uitgesloten Moskou: Wij niet de eersten met kernbom Commentaren anjer Denen herkennen het Ylaardingse schip als de boosdoener Donderdag 3 februari 1966, 46ete jaargang ZKfcfim F. DIEMER Soofdrad.cW: Dr. E. DIEMER „Aardewerk in kort geding: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Maastrichtse aardewerkfabrieken Sphinx-Cera- mique en Mosa hebben de president van de Haagse Arrondissements rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, vanmorgen in kort geding gevraagd de r.-k. bond van industrie-arbeiders St. Willibrordus en de Alg. Bedrijfs groepen Centrale, alsmede het NKV en het NW, te gebieden zich te ont houden van iedere aansporing tot, bevodering of financiering van sta king, langzaam-aan-actie of model- aotie door de werknemers bij deze ondernemingen, zulks onder een door de rechter te bepalen dwangsom. Deze eis werd -namens de fabrieken gesteld door de Maastrichtse advocaat en wethouder mr. F. M. J. J. Duynstee in een sterk juridisch getint pleidooi, waarin hij het door de vakbonden aan de directies gerichte ultimatum (in williging der eisen ten behoeve der georganiseerde werknemers en anders staking op maandag 7 februari a.s.l een ongeoorloofde daad en het uitlok ken van wanprestatie noem die Discriminatie Mr. Duynstee betoogde o.m., dat de ver fangens van de vakbonden in de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden dis criminatie binnen de onderneming te weeg brengt, een discriminatie die z.i. in strijd is met artikel 17 van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen. Ook laat z.i. de wet °P de algemene verbin dendverklaring van de cao's geen beidscontracten toe, waarin extra delen voor georganiseerde werknemers zijn opgenomen. De vakbeweging heeft volgens de heersende rechtsopvatting, ■ldus mr. Duynstee, de taak op te treden voor de collectiviteit van werknemers. De pleiter betoogde vervolgens, dat de Hoge Raad in zijn (weinige) uitspraken over het stakingsrecht steeds uitgaat de individuele (wan)prestatie van werknemer. Het ultimatum van de vak bonden roept z.i. doelbewust tot wan prestatie op, terwijl aangenomen mag worden dat de betrokken werknemers nauwelijks voldoende inzicht hebben de zaak. waar het in wezen om gaat. Ongeoorloofd Mrt Duynstee wilde niet het stakings- recht-op-zich veroordelen, maar een sta king mist' z.n. voldoende rechtvaardig heidsgronden als niet rechtensgeldige doeleinden worden nagestreefd, bijv. contractueel overeengekomen lonen. Hij noemde het uitschrijven bij ultimatum van een staking in de twee Maastrichtse fabrieken daarom ongeoorloofd, temeer omdat' daardoor bewuste benadeling van derden plaatsvindt en bovendien omdat het beoogde doel in geen verhouding staat tot de ernst van het (stakings)- middeL (De zitting duurt voort CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBIAD in toghnntpoet 3,75, p.kw, 11,30 IKW: zorg van de Kerk om huizen Pagina Kemnierk Vandaag is in Am sterdam de RAI-ten toonstelling van be drijfsautomobielen geopend. Op pagina 5 een beschouwing en een verslag. Deining: Kamerlid zei „Jodenfooi" Pagina 7 AARDGAS DUUR EN GOEDKOOP Pagina 7 Echtpaar komt om door kolendamp EINDHOVEN Vermoedelijk door ko lendampvergiftiging is in de nacht van dinsdag op woensdag het echtpaar Berte- link uit Eindhoven om het leven geko- Een pensiongast die was gewaarschuwd door de zoon. trof de man en vrouw on beweeglijk aan. De huisdokter, die di rect was gealarmeerd, kon slechts de dood constaterenBij een onderzoek dooi de brandweer bleek, dat de langs de slaapkamer lopende schoorsteen ondeug delijk was en zeer diepe scheuren ver toonde Het mistige weer en de slechte ventilatie in de slaapkamer hebben het ongeval mede veroorzaakt. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In het diepste geheim is er gisteren contact geweest tussen het Sociaal Werkgevers Verbond voor de confectie-industrie en de drie vakbonden, waarbij het personeel in deze bedrijfstak is georganiseerd. Het bijzonder gunstige resultaat van deze geheime bespreking is geweest, dat het stakingsultimatum, dat vrijdag afliep, door de vakbonden is opgeschort, dat het door de werkgevers bij de Amsterdamse rechtbank aanhangig ge maakte kort geding eveneens is opgehouden en dat de onderhandelingen over een nieuwe cao op de kortst mogelijke termijn zullen worden hervat. Dit onverwachte nieuws maakt het t hebben hiertoe gisteren de eerste stap duidelijk, dat er op het ogenblik ach-1 gezet. Ook het feit, dat vorige week bij ter de schermen met alle macht ge- An AIrTT v"ö "r 1 probeerd wordt, een groot conflict tussen werkgevers en werknemers in Nederland te voorkomen. De bemid delingspoging-Steenkamp, waarvar. wij zaterdag reeds melding maakten, heeft kennelijk effect gesorteerd. De aangekondigde stakingen en de daar op in Amsterdam en Den Haag aan hangig gemaakte korte gedingen, hebben waarschijnlijk bij beide par tijen de bereidheid vergroot alsnog een poging te ondernemen om het met elkaar eens te worden. Eerste stap De werkgevers in de confectie-industrie Geen datum voor nieuw gesprek (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In het vierde onder- handelingsgesprek tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf zijn gisteren de on derhandelingen afgebroken. De stand punten bleken zover uiteen te liggen, dat partijen ontstemd uiteen zijn ge gaan zonder een nieuwe datum voor voortzetting van het gesprek te bepa len. Op de minimale tegenvoorstellen van de werkgevers boden de werknemers na intern beraad een compromisvoorstel, dat de werkgevers echter afwezen. De werkgevers verklaarden dat hun voor stel het uiterste aanbod was. De werk nemers hebben daarna hun tassen ge pakt en zijn vertrokken. De datum van maandag a.s. waarop het gesprek zou worden voortgezel, werd vervallen ver klaard. „Tang in hand zeer abnormaal" BREMEN Politiecommissaris Arno Bernecker, die het onderzoek leidt naar de oorzaak van de vlieg ramp met de Lufthansa-Con vair bij Bremen, acht misdaad niet uitgeslo ten. „Wat wij zeker weten is, dat iets zeer ongebruikelijks aan boord moet zijn gebeurd", zo zei hij gisteravond. „Er zijn tot dusver geen bewijzen ge vonden voor sabotage maar wij we ten, dat een tang in de hand van de tweede piloot Klaus Schadhoff tij dens een landingsmanoeuvre zeer ab normaal is". Intussen is het nog steeds niet gelukt de kist met gereedschap op te sporen, welke behoorde tot de bagage van de enige Amerikaanse passagier William Ba ker, die in Duitsland vertegenwoordiger van een Amerikaanse firma. Volgens de politie heeft een bloedverwant van Baker, die is gehoord over de gevonden tang, gezegd, dat deze leek op die in de vermiste kist. Hij was er echter niet absoluut zeker van. Foto's Westduitse bladen hebben gisteren po- litie-foto's gepubliceerd: één toont de tang in de hand van de dode tweede piloot en andere foto's toonden de twee tangen, die bij de stoel van Schadhoff zijn gevon den. De tangen behoorden niet tot de standaarduitrusting van de Convair. Behalve verwerking van allerlei toe slagen in de vaste lonen vragen de werk nemers verhoging van de uurlonen met 8 procent, zowel voor 1966 als voor 1967. De werkgevers willen geen stap verder gaan dan de 7 procent die de regering als grens van de gevarenzone genoemd heeft. De bestaande c.a.o. voor het bouwbedrijf loopt op 1 maart af. Hierbij zijn ongeveer 300.000 werknemers be trokken. De werknemersvoorstellen kregen veel kritiek nog voor de onderhandelingen waren begonnen. De Christelijke aanne- mersbond vond de voorstellen niet reëel (de bond rekende het pakket voorstel len om tot gemiddeld 25 procent); de mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid gaf te kermen, dat de voorstellen afbreuk doen aan het financiering^- en bouwprogramma van de regering. De Centrale commissie bouwnijverheid heeft naar aanleiding van de kritiek van minister Bogaers laten blijken, dat de overheid door het hanteren van de daar toe geëigende instrumenten, in de eerste plaats liggend op monetair en budgettair terrein, ervoor heeft te zorgen dat de verantwoordelijkheid voor de veiligstel stelling van de financiering van het bouwprogramma niet wordt afgewenteld op de organisaties. De drie werknemersbonden beschou wen het als hun primaire taak. de ar beidsvoorwaarden en de rechtspositie van de werknemers te verbeteren, zo verklaarden zij twee weken geleden naar aanleiding van de kritiek van minister Bogaers. Boekhouder met 3 mille spoorloos ZEIST De 62-jarige W. G. van de Kroostweg in Zeist, sedert 19 jaar boek houder bij wasserij Van Melsen in Zeist, is sinds 24 januari spoorloos verdwenen. Gelijktijdig met het verdwijnen van de heer G. miste de directie van de wasserij een bedrag van ongeveer 3000 gulden. De directeur heeft ruim een week op de terugkomst van zijn boekhouder gewacht, maar toen deze dinsdag nog niet ver scheen aangifte bij de politie gedaan. de AKU het overleg niet is afgebroken, maar dat zowel werkgevers als vakbon den hier nog mogelijkheden zagen om het samen eens te worden, heeft het kli maat voor het overleg weer een gunsti ge injectie gegeven. Gisteravond hebben de vakbonden, die betrokken zijn bij het AKU-overleg in Den Haag vergaderd om hun standpunt te bepalen voor het volgende overleg met de AKU-directie. Alleen in de aardewerkindustrie staan de zaken nog op scherp, Hier hebben de vakbonden het stakingsultimatum ge handhaafd en zal vandaag het kort ge ding. dat de Maastrichtse werkgevers aanhangig hebben gemaakt, dienen voor de president van de Haagse rechtbank. Communiqué Als teken van ontspanning in de verhouding tussen werkgevers en werknemers wordt ook aangemerkt het communiqué dat gisteren de werk geversverbonden hebben gepubliceerd. De vakbonden stellen, dat het stand punt van de AKU-directie ook voor hen aanvaardbaar is. Dit houdt in, dat wanneer de vakbonden bij de AKU een compromis weten te gebruiken, dit misschien de grondslag kan worden voor landelijke oplossing van het vraagstuk voor uitkeringen aan geor ganiseerden. waarom het bij alle on enigheid gaat. (Voor vervolg zie pag. T) Geen zakjes plakken maar naaien Gevangenen in Durham Jail op het eiland Wight maken post- zakken. Een nogal wrange be zigheid. voor de drie nog fitten de" treinrovers die thans ook in deze gevangenis verblijven. Op deze manier worden zij wel levendig aan hun misdaad her innerd. Uit het oogpunt van vei ligheid werden zij naar deze speciaal bewaakte gevangenis overgebracht. De drie treinro vers komen te zitten in een spe ciale afdeling met vijf topuit- brekers. Tijdens een interview maakten de treinrovers allesbe halve een gebroken indruk. Om dat de ruimte waarin zij gelucht worden te klein is. blijven de treinrovers binnen, (zie pagina Advies gevraagd aan SER Veldkamp wil tien procent meer a.o.w. DEN HAAG Minister Veld kamp (sociale zaken en volks gezondheid) wil de a.o.w. en a.w.w. met ruim tien procent verhogen. Ook de andere sociale ver- zekeringen wil de bewindsman verhogen. Hierover heeft hij advies gevraagd bij de SER. De verhogingen zouden terugwer kende kracht tot 1 januari van dit jaar moeten hebben". In de verhogingen zijn verwerkt de loonontwikkelingen sedert de laatete herziening tot 1 januari 1965, de toepassing van voorindexe ring van vijf procent in verband met de loonontwikkeling in 1966, alsmede een verhoging ter com pensatie van de huurverhogingen per 1 januari 1966. (Tabellen op pagina 7j. Weersverwachting Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met hier en daar enige regen en op vele plaatsen mist. Meest matige zuidwestelijke wind. Zacht r de UJd van het jaar* Begrafenis van de slachtoffers BRUSSEL Vandaag werd Belgisch-Limburgse kolenbekken niet gewerkt, in verband met de begra fenis van de twee mijnwerkers, die maandag bij onlusten omkwamen. Ongeregeldheden werden niet ver wacht. De Belgische regering is nl tegemoet- lOpgemaakt om 11.15 uurj. jgekomen aan de eisen yan de stakers De sluiting van de mijn te Zwartberg gaa. door. Het stilleggen wordt echter alhankelijk gemaakt van de mogelijk heid, andere bestaansmiddelen te vinden voor de mijnwerkers. Men hoopt, dat cie rust nu zal terugkeren. Gisteren deden zich nog incidenten voor in Opglabbeek op 12 km van Genk Er werden barricaden opgeworpen, die met benzine overgoten en in brand gestoken werden. Doel was, ae bussen tegen te houden, die met wcikwilligen op weg waren naar de mijn te Water schei. De politie „bezette" het dorp en hield een veertigtal mensen aan voor ondervraging. Ook enkele journalisten liepen klappen op. Boodschap aan conferentie Genève: Verplichting ook van anderen MOSKOU Premier Kosygin heeft gisteren gezegd, dat Rusland bereid is de verplichting op zich te nemen niet het eerst van de kernbom ge bruik te maken, mits de andere kero- mogendheden zich ook hiertoe ver plichten. In een boodschap aan de ontwapeningsconferentie rept de Russische leider van de noodzaak tot een akkoord te komen over een ver bod op verdere verspreiding van kernwapens. Om de totstandkoming van een der. gelijk akkoord te vergemakkelijken is Rusland bereid er een bepaling in op te nemen op grond waarvan het gebruik van kernwapens verboden is tegen ondertekenaars van het akkoord op wier gebied geen kernwapens voor komen. zo staat in de boodschap Status quo Kosygin zegt toe. dat zijn land de status quo van de kerawapenvrye zones zal eerbiedigen als andere kernlanden hetzelfde doen. Hij herhaalt dat de Sow- jetunie bereid is een overeenkomst te sluiten voor het uitbannen van onder grondse kernproeven, die zijn opgeno men in het nu drie jaar oude gedeeltelij ke verbod op proeven met kernwapens. Hij zei echter tegen internationale controle te zijn. Het toezicht moet na tionaal zijn, aldus de Rus. Op de ont wapeningsconferentie wordt een be roep gedaan de opheffing van buiten landse militaire bases en het vertrek van vreemde troepen te bespreken Ontwapening op het gebied van kern bewapening moet ook zover gaan, dat de voorraden kernbommen en de mid- esteerd tijdens betogingen. Zij zulleD I delen om deze \c bestemder plaatse te de grens worden gezet. brengen vernietigd worden. Bovendien zo vervolgt Kosygin m zijn boodschap, zou ook de pdoduktie van kernwapens en de midelen tot het .^afleveren" e verboden dienen te worden. Hij vindt tenslotte ook. dat een de belangrijkste taken van de ontwape ningsconferentie is het aangeven doeltrefende maatregelen, die zouden leiden tot beperking van de militaire begrotingen. CONSTRUCTIEF Even verheugend als opzienbarend ie vandaag het bericht, dat het Sociaal Werkgeversverbond voor de confec tie-industrie en de vakbonden weer om de tafel gaan zitten ter hervatting van het gesprek over de c.a.o. voor 1966. De stakingsdreiging Is weggenomen en van het beroep op de rechter is al thans voorlopig afgezien. Een zwaluw maakt nog geen zomer, maar niet onaannemelijk lijkt toch in dit geval. dat. wanneer voor de con fectie-industrie een uitweg uit dn moeilijkheden kan worden gevonden en daar lijkt het op. deze bedrijfs tak door vele andere zal worden ge volgd. Achter de schennen wordt op het ogenblik kennelijk meer gepraat dan naar buiten toe blijkt. In deze situatie is dit wellicht ook nodig. Gelukkig zijn bij dit beraad de gedachten stork constructief gericht. TUINBOUW Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren een serie maatregelen aanbevolen die tot een betere struc tuur van de produktiemogelijkhedes in de tuinbouw kunnen leiden. Aan die structuur schort hier en daa* nogal wat. Zo wordt een efficiënt# aan- en afvoer in veel gebieden ern stig belemmerd door gebrek aan goede toegangswegen. Erger is nog, dat tal van bedrijven, die op zichzelf goede groeimogelijk heden hebben, niet uit de voeten kun. nen, omdat het gebied waarvan zij deel uitmaken is „dichtgegroeid*. Voor een gezond bedrijf is nauwelijks groter handicap denkbaar. Ook vele industriële bedrijven (voorv al in de oude binnensteden) worste len met soortgelijke uitbreidingspro blemen. maar hier kan de oplossing dikwijls gevonden worden in vee plaatsing naar ..buiten" of in neven vestiging. Voor de tuinbouw is soie4a praktisch onuitvoerbaar. Ontsluiting van tuinbouwgebieden door reconstructie, desnoods met een wettelijke stok achter de deur, ver dient dan ook als oplossing de aan- dacht van de betrokken autoriteiten. 9 Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. F. M. Elk, refe rendaris. tevens waarnemend secretarie van de gemeente Monster. Verlovingsringen PIERROT juwelier - horloger Maarsmansteeg 21 Leiden. teL 20778 CürrA) (Van een onzer verslaggevers) IJMLTDEN De zeven Deense vis sers die in verband met het zinken van de Minne Mona naar ons land zijn gekomen, hebben gistermiddag in IJmuiden beweerd de VL 153 te her kennen als het schip, dat dc Deense kotter in de grond heeft geboord. De enige overlevende van de Minne Mona, Hcnry Sörensen. ging aan boord en na zijn rondgang hield hij vol, dat de VL 153 het schip is, dat de Minne Mona heeft aangevaren. De confrontatie met het schip was overigens niet zo gelukkig gearran geerd. Het visserijmerk VL 153 van de breiler was niet een stuk net ge camoufleerd. maar het bleef zelfs van grote afstand zichtbaar. Bovendien Po9tma van de Vlaardingse politie wa. ren op bevel van de officier van jus titie te Rotterdam, mr. J. D. de Jong, zo gesloten als een oester. Zij wensten geen verklaring af te leggen. Wel bleek, dat het nu vrijwel zeker is. dat de Deense kotter zal worden gelicht. Met de aan de VL 153 aange troffen houtschilvers als vergelijkings materiaal kan dan misschien klaarheid in deze mysterieuze zaak worden ge bracht. Van de zijde der justitie deelde men ons vanmorgen mee, dat men geen zinnige verklaring kan afleg gen voordat alle gegevens betreffen de deze zaak op papier staan en zijn was de VL 153 op dat ogenblik de i bestudeerd. Officier van justitie, mr. eniee treüer tussen kotiers en lowers j D dl. j wacht op de „tukken in de Haringhaven, zodat een herken- ning min of meer voor de hand lag. e no® in maak AJn en dan neemt I l hij een beslissing wat er verder moet iresloten gebeuren. Er zullen nog wel enkele Opperwachtmeester Van Dun, van da8en verstrijken voordat het rover de rijkspolitie te water en rechercheur 11S-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1