Nieuwe Leidlse Couramit Stichting Weg voert actie tegen de ver keer snood Parijse commissaris op straat gedood Volkswoede laaide weer even op Zoeken naar de UK 58 nog vergeefs herinnerings theelepel I Werkgevers staan nu achter AKU-voorstel Luidt noodklok bij overheid Explosie vernielde woning Abrupt einde toen er werd geschoten Commentaren Nederland overweegt India meer te helpen TTocrartaf; 5 Mmiarl 1966, 46-*<- Jaarpanj Dir«cte«r-. F. DIEMER i Or. C. DIEMER CHRtSTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 VLUCHT UIT 00STZ0NE KOST 10.000 MARK Gisteren schreven wij uitvoerig over de merkwaardigheid dat een groot deel van de Nederlandse gelden voor de ontwikkelingsluilp in 1965 onbesteed is gebleven. De „pot van Bot" is ook in de Kamer aan de orde geweest (zie pagina 7) en ook op pagina 2 kunt u erover lezen. 5 milj oen voor Dit zegel was gisteren de sensatie WCrclddiakoiliiat op een veiling in Den Haag. De op brengst van heel de verkoop gaat naar een kleine Hervormde ge- pagina KeiHDierk meente in Groningen zie pagina 7 Nieuwe proef maximumsnelheid Stapliorsters beloven beterschap „Ik zal de radio keihard zeilen dan hoort hij de klap niet als u de garage inrijdt." Tijdens ondersoek in zaak Ben Barka neergeschoten PARIJS Commissaris Maurice Gallibert (34) van de Franse veilig heidsdienst is vanochtend vroeg in de Parijse Rue d'armaille doodgescho ten. Gallibert was met een aantal politie mannen naar een bar in genoemde straat gekomen om iemand te ondervragen in verband met de affaire Ben Barka. Een onbekende werd na te zijn gefouilleerd, verzocht mee naar het bureau te gaan. Op het ogenblik dat de politiemannen in dc gereedstaande auto's wilden stap pen, trok de man een revolver en schoot verscheidene malen op hen. Hierbij werd commissaris Gallibert dodelijk getroffen. Overvaren door Liberiaan? URK Het zoeken naar de UK 58 heeft gisteren vrijwel niets opgele verd. Er werden slechts enkele rie ten manden gevonden. Een tegen valler was, dat de Marineluchtvaart- dienst niet met enkele vliegtuigen aan de opsporing kon deelnemen. Grondmist verhinderde dit. Aanwijzingen, dat de UK 58 zou zijn overvaren door het Liberiaans schip Iona Traveller bij Terschelling, bleken na de mededeling, dat het een Koreaans schip betrof, van weinig waarde. Enige hoop geeft echter de reactie van de Liberiaan: ..De afmetingen van de Koreaan kloppen niet. We hebben een aanvaring gehad met een aanmerkelijk kleiner schip". Vrijwel vast staat nu ook, dat, de UK 58 niet heeft gevist op de plaats waar de grote olievlek is waargenomen. De sehip- ped heeft draadloos gemeld, dat hij zijn netten verderop zou uitwerpen. voor elke verjaardag niet duur wel heerlijk .Weersverwachting Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuid. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 1105 uur). terwijl twee inspecteurs talrijke schot, wonden opliepen. De dader moet het wapen te pakken hebben gekregen toen hij, na te zijn aan gehouden, nog even naar het café terug wilde om zijn regenjas op te balen Hij kreeg hiervoor toestemming en kwam inderdaad met het kledingstuk terug. Aanvankelijk werd verondersteld dat de dader de gangster Julien le Ny was. Achteraf blijkt dat het om een andere bekende van de politie gaat, de 35-jarige Christian David, die ver-1 scheidene overvallen heeft gepleegd en al enige tijd door de politic werd j gezocht. De bar Saint-Clair, waar de man werd j aangetroffen, wordt druk bezocht door i figuren uit de Parijse onderwereld. De dader wist te ontkomen Ter gelegenheid van het Huwelijk van onze Kroonprinses, brengt SOLA een fraaie Sola-Pleet, in etui, zwaar J K verzilverd f 2,50 j K vlekvrij edelstaal in etui f 1,50 JP lUSh Schoolbesturen, WBm clubs en vereni- gingen kunnen op fw 'MÊtè. deze toch al lage •1« prijzen belang- lli Auctie ontvangen. ""SOLA-ZEIST Vakbonden: We kunnen weer praten UTRECHT Het gesprek tussen del deze zienswijze verenigen. Met het oog (Van een onzer redacteuren) SCHEVENINGEN Op het ge bied van het verkeer heeft Neder land er een nieuwe organisatie bij: de Stichting Weg. Deze behartigt in zoverre de belangen van de wegge bruikers dat zij de regering wijst op misstanden, haar afkeuring over be paalde initiatieven laat horen, een een waarderend woord naar voren benrgt als de regering volgens de stichting juiste stappen onderneemt. Dit alles onder het motto: „Exel- lentie, de verkeersnood is groot". Initiatiefnemers tot de stichting zijn: de ANWB, de BOVAG, de RAI, Shell. Esso, Caltex, de Nederlandse vereniging van wegenbouwers en de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. Misstanden Op een persconferentie gistermiddag zijn het doel en vooral het nut van de stichting niet helemaal duidelijk gewor den. De stichting wil wijzen op de ver keersnood die er in Nederland heerst. Zij doet dit aan de hand van een affiche waarop vijftien feiten staan vermeld die geen rooskleurige situatie aanduiden. Om een greep te doen: het verkeer wordt steeds drukker; het aantal doden in het verkeer stijgt onrustbarend; de wegen worden te gebrekkig voor het intensie vere verkeer en de wegenbouw vordert te langzaam. Voor vervolg zie pag. 7) Grote glasschade in Den Bosch DEN BOSCH Door een hevige aardgasontploffing is gisteravond omstreeks zeven uur een woning op de hoek van de Molliusstraat e Koedijkstraat in Den Bosch totaal vernield. De bewoonster, de alleen' staande mevrouw Geenen, kon met een lichte shock door haar buren worden bevrijd. De woning is geheel aan de zijde de Koedijkstraat neergekomen, terwijl het hout van het dak tientallen meters verder op de andere daken terechtkwam. Tot op honderd meter in de omgeving zijn alle ramen vernield, waarvan vele met sponning en al. Hoewel in de straat gistermiddag de gasbuizen werden vernieuwd, staat nog niet vast dat de oorzaak van de explosie hierin is gelegen. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat er in het huis een gaskraan heeft opengestaan. De bewoonster, die de explosie over leefde omdat zij in de erker zat, heeft verklaard dat zij vóór de explosie hevig suizen heeft gehoord. vakbonden en de AKU over de kwes tie georganiseerden-ongeorganiseer- den gaat morgen niet door. De ver tegenwoordigers van de industriële en van de textielarbeidersbonden zijn namelijk verhinderd in verband met de korte gedingen in Den Haag en Amsterdam. Men hoopt zo spoedig mogelijk een nieuwe datum af te spreken. Intussen blijkt, dat er sprake is van enige toenadering tussen de werkgevers werknemers. De vier centrale werk geversbonden hebben namelijk meege- deeld, dat naar hun oordeel het voorste dat de AKU aan de vakbonden heeft ge daan in overeenstemming is met he algemene standpunt van de werkgevers Dit voorstel beoogt het oprichten van een fonds waaruit aktiviteiten bonden, die in het belang van dc onder neming in haar geheel zijn, kunnen den vergoed. Iedere individuele bevoor deling van de georganiseerden is hierbij uitgesloten. De reaktie van het NW was, dat de verklaring de deur misschien open zet om tot een oplossing van het geschil te komen. Maar dan moet er serieus over gepraat worden welke aktiviteiten van de vakbeweging in het belang zijn van de onderneming. Het CNV kon zich in grote trekken met ARNHEM Wegens mishandeling en beroving van homofiele mannen zijn vijf Arnhemse jongelui gisteren veroordeeld tot zes maanden waarvan een voorwaar delijk. Een jongen moet voor hot 6telen van koperdraad van een bliksemafleider nog ccn maand langer in de oei ver- op de korte gedingen is vandaag teren druk overleg gepleegd i bondskringen. Men heeft de juridische adviseurs aangewezen en de personen, die de vakbonden in rechte zullen verte genwoordigen. De volkswoede in het Belgische mijngebicd laait telkens weer op. Foto boven: een jeep met mensen van de ordetroepen breekt door dc stakende mijnwerkers heen op weg'naar de winterslagmijn in Geuk. Op de muur van de mijn staan reeds para's ter bewaking van het werk. Onder: bij de zwartbergmijn stoken demonstranten een cuur van oude banden op de rijweg. Na dag gedwongen rust in Zwartberg Door een hevige aardgasontplof- fing is gisteravond een woning in Den Bosch in een ruïne ver anderd. De bewoonster van de woning kwam met de schrik vrij. De ramen van huizen tot ver in de omtrek zijn vernield. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ZWARTBERG Na meer dan een etmaal gedwongen rust is de volks woede in het stakende Zwartberg weer even opgelaaid. Om tien uur gisteravond werd de gewapende vrede tussen de ordetroepen en twee tot driehonderd kompels plotseling verbroken door een kort, doch hevig gevecht. Pas toen er geschoten werd, kwam aan de nieuwe wanordelijk heden een abrupt einde De aanleiding tot het nieuwe ru moer kan alles zijn geweest. Plotseling was daar weer dat onontwarbare kluwen van mensen, dat schreeuwend cn tierend tegen politiemannen soldaten oprukte. Waterkanonnen traarngasbomrnen vermochten mijnwerkers aanvankelijk niet tegen te houden- pas toen het geluid van schoten weerklonk, verspreidde de menigte zich. Het droge gekraak, dat flitsen op de muur van de mijn te zien gaf. leidde zelfs bijna tot paniek, zo diep zaït de angst van maandag middag er nog in. Aanblazingen Even leek het nog. of zich een nieu we ramp voltrokken had. Als een lo pend vuurtje deed in het opstandige Zwartberg het gerucht de ronde dat er een vrouw dodelijk getroffen zou zijn. Dit behoorde kennelijk tot de aanblazingen van degenen die weder om probeerden de totale anarchie te prediken. Van officiële zijde werd ten minste gezegd dat er in de lucht was geschoten, cn dat niemand door kogels zou zijn neergemaaid. Opvallend was het grote aandal gastarbeiders in de horde, die voor het vuurgevecht op weg was zich in de mijn bevindende si'tdown stakers af te lossen. Er wordt beweerd dat de aanwezigheid van Italianen. Turken. Grieken en Marokkanen mede een van de oorzaken is van de ongewone fel heid van het oproer. Vast staat in ieder geval dat de jonge buitenlanders, die even dapper a<ls hun oudere Belgische collega's Vlaamse leuzen skandeerden, een onverwachte kans hebben gekre gen gewel'dadigheidsgevoelens uit te (Zie ook pag. 5) ONTWIKKELINGS HULP Onlangs signaleerden wij op dexe plaats, dat elk jaar weer een belang rijk deel van de begrotingsgelden voor ontwikkelingshulp onbesteed blijft. Volgens minister Bot in 1965 zelfs 90 miljoen. Onze conclusie: De regering zou aan dit probleem meer aandacht moeten schenken. Nu heeft minister Bot gisteren in de Tweede Kamer ontkend, dat er van enig probleem sprake is: De onbe steed gebleven gelden hebben alle een bestemming gevonden. Ze hebben namelijk betrekking op projecten die in het betrokken begrotingsjaar nog niet tot betalingen aanleiding gaven. Dc bedragen blijven opgepot tot kunnen worden besteed. Deze verklaring lijkt ons afdoende. Er is dus niets verontrustends aan de hand. Wel vragen we ons af, of er niet een tekort aan voorlichting b geweest. Het zegt wat, dat een door gaans goed geïnformeerd Kamerlid als mevrouw Stoffels van Haaften vanuit hetzelfde misverstand rede neerde. Goede en tijdige voorlichting kan misverstanden voorkomen. In dit ge val kan ze de hulpverleningspolitiek minder mistig en schimmig maken dan ze voor velen nog is- WERELDDIAKO- NAAT Ook in kerkelijke kring was men ge schrokken van de aanvankelijke me dedeling van minister Bot. Temeer waar de kerken zondag gaan collec teren voor het werelddiakonaat. Ook daarom is het goed, dat juist gisteren misverstanden konden worden weg geruimd. De collecte mag niet ongun stig worden beïnvloed. De kerken zelf kennen trouwens geen overschotten. Zij gingen in dit werk voorop, hebben vele contacten kun nen leggen en tijd gehad voor een grondige voorbereiding. Steeds meer kerken in de ontwikkelingslanden kloppen aan om hulp en dit Jaar 231 weer meer nodig zijn dan dc vier miljoen, die dc Nederlandse protes tanten vorig jaar bijeenbrachten. Wij hopen dat dc regering haast maakt met de subsidieverlening aan de projecten die de kerken haar heb ben voorgelegd. Dat zou voor de kerkleden een grote stimulans zijn in de eigen taak der kerk in de wereld. Want werelddiakonaat is meer dan ontwikkelingshulp alleen. Moge zon dag ook op ons allen niet tevergeefs een beroep worden gedaan INDIA Bijzonder groot is de nood in India. Daar worden 150 miljoen mensen (een derde van de bevolking) door hongersnood bedreigd. Vorig jaar heeft onze regering honderdduizend gulden beschikbaar gesteld. Veel te weinig, oordeelde de Tweede Kamer gisteren terecht. Gelukkig is aanzien lijke verhoging in overweging. We hopen dat niet te lang zal wor den overwogen, gedacht en gepraat, cn dat het niet om tonnen, maar om miljoenen zal gaan. Snelle en kost bare beslissingen zijn geboden, want het gaat om mensenlevens. Kan van de structurele ontwikke- lingshulp-op-lange-termijn nog wor den gezegd, dat ze voor velen ondoor zichtig is. directe leniging van actuele noden in de wereld spreekt ons hele volk aan. Ze appelleert aan ieders ge weten. Het klimaat is gunstig voor een ver sterkt appèl. Verheugend daarom dat de regering een gezamenlijke hulp actie van overheid en volk overweegt Maar nog eens: De overweging mag niet te veel tijd vergen. Want de tijd Toch tv-uitzending uit Gotcnburg HILVERSUM Dc wereldkampioen schappen schaatsenrijden (19 en 20 fe bruari) in Gotenburg zullen geheel door de NTS worden uitgezonden. Dit is het resultaat van onderhandelingen tussen dc Zweedse tv en de NTS. Hoewel de kosten van dc uitzendings rechten en de lijnverbindingen hoog zijn. heeft dc NTS toch besloten tot uitzen ding van de reportages, die de Zweedse tv exclusief voor ons land zal verzorgen. Jeugd protesteert tegen bombardement AMSTERDAM Politieagenten t« paard hebben gisteravond op de Apollo- laan een groep van circa 200 jongelui uit eengedreven die voor de woning van da Amerikaanse consul demonstreerden te gen de hervatting van Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse re gering overweegt uitbreiding van de hulp aan het door hongersnood ge troffen India. Momenteel is interde partementaal overleg gaande over de wijze cn de financiering van deze hulp. Dit zei de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, dinsdagavond in de Tweede Ka- De heer Van óev Stoel beant woordde hiermee vragen van de heren Ruygers (soc.) en Bos (c.h.) die het thans beschikbaar gestelde bedrag van 1100.000 gezien de ernstige gevolgen van deze hongersnood, te gering vonden. Op de begroting van Buitenlandse Za ken staat, aldus mr. Van der Stoel, een post van f500.000 waaruit voor dit doel geput kan worden. De regering zal de suggestie van mejuffrouw De Vink Ckath. v.), die had gepleit voor een gezamelijke actie van overheid en bevolking nader onderzoeken. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1