Schrappen artikel pbo lokt opportunisme uit NASA bestelt twee "ruimtescooters" Publiek liep storm voor ICEM-zegels Amateur - organisten komen in augustus naar Den Haag SCHEPEN-. Mr. W. J. Geertseina in interview over beginselprogramma VVD: Nekkramp hij 5-jarig meisje Chefarine 4 BELGIË SOMBER Concours - ook interessante concerten Automobilist verbrand in wrak gevonden Ard Schenk is beste schaatser aller tijden Gasunie lest leiding door IJsselineer Tien jaar voor vader die baby doodde JTTEWE Ï.EIDSE COURANT 9 DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 Geen poging tot politieke doorbraak WASSENAAR „Het is te be treuren dat het artikel over de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie uit het ontwerp-beginselprogram van de VVD is geschrapt. Ik heb de in druk dat de leden die hier op aan drongen aan de komende verkiezin gen hebben gedacht. Zo halen we ons echter het verwijt van opportunis me op de hals. De indruk wordt op die manier gewekt dat wij bang zijn voor de Boerenpartij. Maar aan de andere kant zijn wij liberalen uiter aard ook weer zo democratisch dat we ons bij de mening van de meer derheid neerleggen". Met deze woorden geeft mr W. J Geertsema, de leider ,ran de liberale fractie in de Tweede Kamer ons zijn visie op de onlangs gehouden vergade ring van de VVD. Op deze bijeenkomst is van gedachten gewisseld over de samenstelling van een nieuw beginsel program voor de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Heeft dit stuk het liberalisme een wezenlijke inhoud gegeven?, vragen wij. Mr. Geertsema leunt een ogenblik ach terover in zijn fauteuil. Hij neemt een trekje aan zijn sigaar en antwoordt dan- ..Wezenlijke vernieuwing is natuurlijk niet mogelijk. Er is eerder sprake van een aanpassing aan gewijzigde omstan digheden en van een betere formulering De grondslagen blijven onveranderlijk. Ook in ons nieuwe program zijn vrij- (Van onze parlementsredactie) binnen gebracht. Tijdens de korte pauze in het gesprek hebben we de gelegenheid de fraaie werkkamer van burgemeester Geertsema in het gemeentehuis van Wassenaar te be wonderen. Even later zijn we weer in het wel en wee van de VVD ver diept. Weinig positief „Vindt U niet- dat het liberalisme, in tegenstelling tot de tijd van Thor- becke, thans weinig positief is?" De VVD-voorman is het hierin niet en ons eens. „Zowel in de tijd van Thorbecke als thans staan b.v. vrijheid verantwoordelijkheid voor ons cen traal", antwoordt hij. Momenteel komen wij op voor de vrij heid in het radio- en t.v.-bestel. Ook het financieel beleid vraagt onze aan dacht. Ieder moet de mogelijkheid heb- om een behoorlijk deel van zijn inkomen naar eigen inzicht te besteden. Natuurlijk moet er geld komen voor •Hectieve voorzieningen. Maar wat heeft v. iemand die voor excessief hoge be lastingen geen auto meer kan houden de uitgaven voor wegenaanleg? hp-id, verantwoordelijkheid. verdraag zaamheid en sociale gerechtigheid de fundamenten van het liberalisme". Willem van Oranje „Een ander belangrijk punt dat door de vergadering werd verworpen is de vermelding van Willem van Oranje, als vertolker van de Erasmiaanse geest, die zich in ons land heeft ont wikkeldWas dit een poging van d< VVD om tot een politieke doorbraak te komen?". De liberale leider ontkent dit g ote beslistheid. De VVD heeft o- gens nooit op dezelfde wijze tegen de confessionele partijen stelling genomen als de PvdA dit gedaan heeft, betoogt hij Vanaf de oprichting van de VVD zijn er steeds katholieken en protestanten in onze partij gekomen. Dat de VVD voor her openstond bleek ook al uit artikel 1 van het vorige beginselprogram. Het fiagment over de Erasmiaanse geest is trouwens niet verwijderd omdat men het er niet mee eens was. De tegenstemmer- hadden er geen behoefte aar. om een historische beschouwing in het begin selprogram een plaats te gevn. bij de afzonderlijke begrotingen om ver hoging van verschillende posten vroegen. De VVD heeft in haar plan duidelijk gemaakt dat het mogelijk is verzwaring •ran de belastingdruk te voorkomen. Te gelijkertijd hebben we aangegeven waar bezuinigd kan worden. Toch is de liberale Eerste Kamer fractie bij de financiële beschouwin gen met een aaiital maatregelen van het kabinet Cals akkoord gegaan. Duidt dit er op dat de VVD haar op positie gaat wijzigen? Oppositie ..Er is veel kritiek geweest op de wijze waarop de VVD haar dekkings plan heeft verdedigd. Wat is Uw mening hierover? Vindt U dat de VVD goede oppositie heeft gevoerd? is jarenlang geklaagd vooral on der de kabinetten-Drees. aldus mr Geertsema, dat de partijen bij de alge mene financiële beschouwingen op ver laging van de uitgaven aandrongen, maar Mij-verstand Volgens mr. Geertsema is nier sprake an een misverstand. Hij wijst er op dat de Senaat een andere positie heeft dan de Tweede Kamer. De Eerste Kamer mist het recht van amendement. De Eerste Kamerfractie moest dus het be sluit tot sterke verhoging van de uitga als vaststaand aannemen Zij heeft om vóór een aantal fiscale maatre gelen gestemd, omdat bij onvoldoende dekking de inflatie nog veel sterker zou smen dan thans vermoedelijk al het geval zal zijn. Tenslotte komen we op het ount waar we in het begin van ons bezoek terloops over gesproken hebben: de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 23 maart „Wat verwacht U van de komende verkiezingen?" „Ik heb het nog nooit zo moeilijk ge vonden om een voorspelling te doen als bij deze verkiezingen", antwoordt gastheer. Wij zijn van mening dat dit kabinet op financieel-economisch terrein te grote risico's neemt. Momenteel merken daar nog niet veel van. Over enige tijd kunnen de gevolgen van dit oeleid ech ter voelbaar worden. Een aantal finan ciële deskundigen heeft reeds waarschu wende woorden doen horen. Denkt U maar aan prof. Zijlstra, drs. De Pous, de voorzitter van de SER. dr. Holtrop, de president van de Nederlandse Bank prof. Verijn Stuart. De vraag is echter in hoeverre kiezer die geen financieel expert is deze gevaren voldoende onderkent Dit zal .-.p 23 maart moeten blijken. Aan prognose durf ik mij echter niet te gen", aldus mr. Geertsema. Inmiddels koffie voor ons (Van onze luchtvaartmedewerker) EDWARDS Californië) De Northrop vliegtuigfabriek heeft van de NASA een contract ter waarde van bijna twee miljoen dollar ont vangen voor de bouw van twee lif ting bodies, waarvan men zou kun nen zeggen, dat het dampkringscoo ters zijn. De eerste scooter werd een half jaar geleden afgeleverd en thans is ook het tweede type, dat op be paalde punten afwijkt, op het test- centrum Edwards van de Ameri kaanse luchtmacht afgeleverd. Het zijn de voorlopers van latere ruimte voertuigen. die ruimteschepen er -stations, wentelend rond de aarde gaan bevoorraden en ruimtereddin gen-. inspecties en -verkenningen zullen uitvoeren. Ouder vleugel De nieuwe ruimtevoertuigen zullen onder de vleugel van een B-52 straal- bommenwerper worden meegenomen er bij een snelheid van 900 km per uui en op een hoogte van 15 km worden losgelaten. Daarna zal de testvlieger het verdere verloop van de vlucht voor rekening nemen. Voorlopig zullen alleen nog i zweefvluchten en landingen worden uit gevoerd. maar zodra de beproevingspe- node verstreken is, zullen de raketmo toren worden ingeschakeld voor he bereiken van grote hoagten en een snel heid van maar Liefst 28.000 km per uur. Bij het binnenkomen van de damp kring zal de snelheid weer sterk worden afgeremd. Toch zal de buitenwand van het vaartuig dan een temperatuur van meer dan 3000 moeten kunnen door staan. De speciale lift- en besturings eigenschappen maken het mogelijk, dat de ..lifting bodies" al zwevend zullen kunnen landen op bestaande vliegbases. Men verwacht veel ervaring op te doen met de zeven meter lange, vijf meter brede en vier meter hoge vreemdsoortige ruimtescooter. PTT snel door voorraad heen Op veel postkantoren in Nederland hebben de lokettisten en lokettistes gistermorgen met hun ogen geknip perd. Nog nooit in de geschiedenis van de posterijen werden in een keer zo veel zegels tegelijk verkocht. Het be trof de ICFM-vbichtelinarenzegels Bij honderden tegelijk werden de blokjes van drie (prijs f 1.451 vrkoeht Gis termorgen hadden vee! postkantoren geen enkele vluchtelingenzegel meer in voorraad. De afdelin-5 Hoofdcontrole postwaar- den In Haarlem zat met de handen In het h3ar. Daar moest men zien aan de vele noodkreten om meer zeeels te kunnen voldoen. Toch was er een goede voorraad aangelegd. Men had de postkantoren in t aal 300.000 blokies postzegels ver schaft. Vrijdag werd duidelijk dat dit niet voldoende zou zijn. De voorbestel lingen waren zo hoog opgelopen dat in Haarlem al verzoeken binnenkwamen om meer ICEM-zegels. Waarom de mensen zoveel zegels kochten staat niet helemaal vast. Mis schien omdat de handtekening var koningin Juliana erop staat en da' voor het buitenland nogal waardevol is. Bovendien was er aan de nnstzegels een radiowedstrijd verbonden. Via radio en televisie heeft minister president Cals de ICEM-vluchtelingen- actie ingeleid mét de oproep „Breng hen aar een veilige haven". Op Schiphol kwamen gisteren de erste vluchtelingen aan die via de ICEM en nieuw vaderland krijgen. Het waren en groep Armeniërs en een groep Roe- lencn en Zuldslaven. VAASSEN Gistermiddag heeft men bij het vyf-jarig dochtertje van de familie Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. zwwmwmmM (Vervolg van pagina 1) Bekogeld In een verklaring wordt gezegd, dat de rijkswacht van vuurwapens gebruik moest maken omdat traangasgranaten waarschuwingsschoten geen uitwerking hadden gehad. Er hadden zich felle ii denlen voorgedaan waarbij bomen werden omgehakt, straten werden opengebroken en een vrachtwagen met mijnhout werd omvergeworpen. De rijkswachters waren bekogeld met straatkeien, stukken hout en ijzeren staven. Intussen hebben de stakers buiten de vakbonden om comité gevormd met het doel. de staking verder uit te breiden. Rondom Genk het gisteravond betrekkelijk rustig. Verwacht wordt dat bij de begrafenis van beide omgekomen mijnwerkers zich opnieuw ernstige onlusten kunnen 1 doen. Inmiddels z(jn meer dan 60 be togers, die zondag werden aangehouden, na ondervraging vrijgelaten Later werd nog gemeld dat de regering 3000 militairen naar de onrustige mijn streek heeft gezonden. Ook in het garni zoen van Leopoldsburg is een eskadron gepantserde wagens in alarmtoestand ge bracht- Onder de militairen bevinden zich eenheden para-commando's. Intussen zijn de stakers opnieuw begonnen, de wegen bij Zwartberg en Waterschei te barrica deren. C7it Brussel wordt voorts gemeld dat de ernstige meningsverschillen tussen de beide Belgische regeringspartijen spoedig tot een kabinetscrisis kunnen leiden. Aanleiding tot de crisis is het conflict tussen de artsen en de zieken fondsen. De werkelijke reden zou ge legen zijn in het feit dat de socialisten zich niet willen compromitteren tegen over de stakende mijnwerkers in gisch-Limburg. Ds. J. M. Lindemans overleden (57) ROTTERDAM Op 57-jarige leef tijd is overleden ds. J. M. Lindemans, remonstrants predikant. Ds. Lindemans stond van 1953 tot 1961 in Dordrecht In 1950 werd hij predikant. Zijn eer ste gemeente was Hengelo. In 1961 ver trok hij naar Rotterdam. Voordat hij in het ambt kwam was hij werkzaam als letterkundige en adviseur bij een uitgeverij. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG In de tweede week van augustus zal Den Haag in de vol le belangstelling staan van de zeer vele amateur-organisten, die ons land telt. Want dan zullen twee eve nementen plaats hebben, nl. het der de nationaal orgelconcours voor amateurs alsook een improvisatie cursus, speciaal voor amateur-or ganisten. En bovendien staan in teressante orgelconcerten vermeld. Aan het concours dat in de Goede Vrij- dagkerk is belegd, kunnen deelnemen al le organisten, die de muziek niet als vak beoefenen en niet ouder zijn dan 35 jaar. In de voorselecties, die gehouden wor den op 8/9 juli en op 15/16 juli, moeten in de sector interpretatie gespeeld wor den het koraalvoorspel „Ein feste Burg" van Buxtehude (uit Orgelwerke II) en Fugato van Albert de Klerk (uit 10 orgel werken deel 1), terwijl als opgave vooi de improvisatie gesteld is het spelen van een drie- of vierstemmige zetting en het maken van een meer uitgebreid orgelko raal op een melodie, die een uur vooraf wordt opgegeven. In de halve finale in terpretatie op 9 augustus moeten de kan didaten een keuze maken uit vijf Bach- werken, nJ. Prelude en Fuga in e (P ters III nr. 10). Prelude en Fuga in (Peters IV nr. 5), Fuga in g (Peters IV nr. 7). Fuga in b (Peters IV nr. 8), Fan tasie in c (Peters IV nr 12). alsook naar eigen keuze een der koraalvoorspelen VRIEZENVEEN Twee personen kwamen om het leven toen gistermid dag op de Nieuwe Daarlerveenseweg in Vriezenveen twee auto's tegen elkaar botsten. Eén der wagens vloog na de botsing in brand. De bestuurder, de 55-jarige H. Korblet uit Bergenthei, werd later verbrand in het wrak van de auto aan getroffen. De politie meent, dat' de man al dood was toen zijn voertuig in brand vloog. De bestuurder van de andere auto, de 41-jarige H. Lok uit Almelo werd zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis overleed. Daar nie mand het ongeluk heeft gezien en beide bestuurders alleen in de auto's zaten, is de toedracht van het ongeluk niet duidelijk. UDEN In Bitwijk zijn twee dames om het leven gekomen toen zij met hun wagen tegen een andere personenauto botsten. Een derde vrouw werd zwaar ge wond. De slachtoffers waren de weduwe J. A. A. Krielaars-Berbers (48) en me juffrouw A. W. Doreleijers (40). Mejuf frouw A. A. P. Mathijsen (42) werd zwaar gewond. Alle drie zijn afkomstig uit Schijndel. Snelle tijden tan damesscliaatsteam OSLO De Ned. dames-schaatsploeg, die zich momenteel in Noorwegen voor. bereid op de wereldkampioenschappen in Trondhcim, heeft gisteren in Brandbu uitstekende tijden gemaakt. Onder ideale omstandigheden verbeter de Stien Keyser haar eigen nationale re cord op de 3000 meter en de overige uit slagen maken duidelijk dat, naast de Rus sische meisjes, de Ned. dames favoriet zullen zijn voor de wereldkampioenschap pen. De uitslagen: 500 m: 1 Willy van Wees 46.8: 2 Carry Geyssen. 47.6: 3 Willy Burg- meijer 48.2: 3. Stien Keyser 48.2; 5 Willy de Beer. 48.4: 6 Ellie van den Brom 48.8. 3.000 m: 1 Stien Keyser 5.14.4 (nieuw ationaal record», 2 Carry Geyssen 5.15.7. 3 Willy van Wees 5.17.5. 4 Willy Burg- meijer 5.18.3, 5 Willy de Beer, 5.18.9. 6 Ellie van den Brom 5.31.8. CRICKET De vierde testmatch tus- (ii Australië en Engeland, vandaag in Adelaide geëindigd, is door Australië ge ien met I innings en negen runs. De scores waren: Engeland 241 en 266, Australië 516. TENNIS De Ned. tennisspeelster Elly Krocké. zegevierde maandag in Bloem fontein in de eerste ronde van het dames enkelspel om het kampioenschap van de Oranje Vrijstaat me; 63. 36. 61 over de Zuidafrikaanse Emmy Bunn De „ruimtescooter"waarmee de Northrop Corporation experimen teert. Hij wordt als de voorloper beschouwd van een Amerikaans toestel, waarmee ruimtevaarders in de toekomst op aarde zullen terugkeren. Int. schaaktoernooi in Zwolle gestart j ZWOLLE Gisteren is in Zwolle een int. schaaktoernooi begonnen. De uitsla gen van de eerste ronde luiden: Bobotsof Niekamp in Vaassen nekkramp geconsta- iBulg.)— Gaprindashvili (Rusl.) 1—0; Ong teerd. Het kind is in het Julianazieken- i Yok Hwa (Indonesië)—Ostojic (Zuidsl.) - afg.; Rellstab W Did)—Schoonderbeek tc APdld°°™ opgenomen. De fcleu- T>. Veld(, ,Ned ,_vlsser terschool die het kind bezocht is ge- tNed.) afg.: Van der Weide (Ned.)—Weisz sloten. I (W. Did) afg. A RD SCHENK heeft na zijn recente sehaatssuceessen de eerste plaats op de wereldranglijst aller tijden over de vier klassieke afstanden ingenomen. Rudi Lietrcchts en Kees Verkerk hebben zich met een vierde en vijfde pl eveneens stevig in de schaatstop genesteld. 1. Ard Schenk 2. Per Ivar Moe (Noorwegen» 3. Eduard Matoesevitsj (USSR) 4. Rudi Licbrechts (Ned.) 5. Kees Verkerk (Ned.) 6. Vladimir Geiderich (USSR» 7. Jonny Nilsson (Zweden» 8. Ants Antson (USSR) 9. Knut Johannesen (Noorwegen) 10. Jouko Launonen (Finland) 1500 m 2.05.3 2.06.9 2.07.3 2.06.6 2.07.9 2.08,0 5000 m 735,2 7.38.6 7.35,1 7.35,9 7.28,8 7.43,5 7.37.8 7.41,7 16.02.8 15.47.8 16.06.2 15.56.7 16.02.0 15.53.1 15.33.0 15.57.7 15.42.9 16.03.2 Totaal 176.427 177.150 177.253 177.325 177,663 177 882 178.037 178.135 178 358 178430 voor twee manualen en pedaal. In de halve finale improvisatie op 11 augus tus luidt de opgave het spelen van een koraal-fantasie of koraal-partita op een melodie, die een week vooraf wordt op gegeven Finales De finales interpretatie en improvisatie worden op 13 augustus gehouden. Bij de interpretatie wordt gevraagd het spelen van een by voorkeur modern werk van ten hoogste 15 minuten of twee kleinere werken binnen deze tijdslimiet, en voor de andere sector het spelen van een vrije improvitatie op een thema, dat een vooraf wordt opgegeven Jury De jury bestaat uit Johan van Dom- mele (Arnhem), Bernard Bartelink (Amsterdam), Wim van Beek (Gro- ingen), Adr. Blankenstein (Leiden), Klaas Bolt (Haarlem), Maarten Kooij (Soest) en Stoffel van Viegen (Utrecht). Zij geeft de improvisatie thema's op en kiest uit de voorselectie maximum acht deelnemers per afde ling voor de halve finales en uit dc halve finales maximum vier deelne mers per afdeling voor de finale- Tot de halve finales zijn automatisch de beide winnaars van 1965, de heren H. van Gent en H. Langenkamp toege- latendie hun wisselprijzen moeten verdedigen. Aanmelding tot 1 juli aan het secretariaat van de organiserende Stichting Pro Organo, Sclioutendreef 108. Den Haag. Improvisatiecursus Naast dit concours komt iets heel nieuws, n.l. een improvisatiecursus, die Cor Kee zal houden en waaraan alle amateurs, ongeacht opleiding en leeftijd, kunnen deelnemen. De lessen worden op vijf achtereenvolgende dagen gegeven van 8 tot 13 augustus, voornamelijk op het orgel in de Nieuwe Kerk aan het Spui. De werkende cursisten zullen op enkele orgels kunnen studeren en boven dien zal de beste deelnemer uiteraard alleen met toestemming van Cor Kee mogen meedoen aan de finale van he' concours. Aanmelding voor de cursus to' 1 augustus aan bovenvermeld secreta Opening Deze Haagse Orgelweek zal worden geopend met een concert door het Resi dentie Bachorkest onder Gerard Akker huis. m.m.v. Rineke Cornelissens. so praan. en Wim van Beek. orgel, in de Nieuwe Kerk. Dan zullen orgelconcerten gegeven worden door Nico van den Hoo- ven (8 augustus) in de Goede Vrijdag- kerk. door de winnaars van de concour sen te Arnhem Haarlem en Bolsward in de Lutherse Kerk (10 augustus), alsook door enkele juryleden van het „amateur- de Nieuwe Kerk. O DEN HAAG De Nederlandse Gas unie hoopt dit jaar 800 kilometer lei ding aan te leggen. Het belangrijkste project is de IJsselmeer-ringleiding. Het is een 240 km lange leiding die van het Groningse Sappemeer via Fries land, door het IJsselmeer en via Noord holland naar Voorschoten loopt De buizen krijgen een diameter van 90 cm. Bij Voorschoten wordt de IJsselmeer leiding aangesloten op de hoofdleiding die van Groningen via Ommen en Utrecht naar de Randstad Holland loopt. Als deze leiding gereed is heeft de Gasunie de be schikking over een verdubbeling van de hoofdleiding waardoor een grotere zeker heid ten aanzien van de gaslevering wordt bereikt. Verder wordt dit jaar «en leiding aan gelegd van de Rijndijk (bij Zoeterwoude) naar Dordrecht en twee exportleidingen naar Duitsland. Een exportleiding naar België wordt nog overwogen. De leiding vanaf de Rijndijk bij Zoe terwoude is een aftakking van de leiding Jutphaas-Voorschotcn en dient voor de levering in het gebied ten oosten van Rotterdam en Dordrecht. MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft gisteren de dertig jarige mijnwerker uit Schaesberg veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. De man heeft op 7 maart van het vorig jaar zijn nog geen drie maanden oude zoontje gedood Hij drukte het kind met het ge zichtje'in het matras tot het dood was. De officier had aaht jaar met aftrek ge- eist. REILEN EN ZEILEN othfide6 27 p NRosk?«c'v sMMarris 3lK/w'oibr«lur Uochnb lUalbaovei SOIIBUDFU/OYD 2 Trim 31 Xewportmon vt rsSn -no 10 Daifioi Volhard tol» 30 p Slctï» ^lefpbolfn Tfi, Hudao "SS Golf 38-1 SOOmdJI 72SW

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9