Waarom doen we niets met vele miljoenen? Parijs blijft verward: tussen mode en mal Een veter, de kraan, je zakdoek, 'n beker On twikkelingsgeld over: morele misser Tuinbezitters vinden hovenier te duur Verontwaardiging bij volwassen vrouw In winkels duidelijk onderscheid Vereniging tot behoud Waddenzee opgericht DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 Slagvaardiger Doelmatiger Meer coördinatie (Van een onzer redacteuren) De laconieke mededeling van minister Bot, dat een derde van het door de overheid beschikbaar gestelde bedrag voor ontwikkelingshulp in 1965 on- besteed is gebleven, zal velen hebben verbaasd en misschien zelfs wel met verontwaardiging hebben vervuld. Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat van het zeer lage bedrag dat in 1965 gold maar liefst een slordige honderd miljoen is ,,over" gebleven? Na herhaalde aandrang in het parle ment en daarbuiten (met name door No- vib en jongerenorganisaties) was ten slot te verleden jaar besloten het bedrag te verhogen, omdat de' nood zo immens is. Ons land gaf immers ver onder de 1 procent van het nationale inkomen, die als het absolute minimum voor een rede lijke bijdrage beschouwd moet worden. En nu dit! Neen, zeer weinigen kunnen enig be grip opbrengen voor deze onverkwikke lijke ontwikkelingen. Natuurlijk zullen er best argumentaties aan deze gang van zaken ten grondslag liggen, die formeel hout snijden. Maar ideëel? En psycholo gisch ten opzichte van ons volk, waaron der een toenemend daadwerkelijk begrip voor het ontwikkelingsvraagstuk naar vo ren komt? Eerlijk gezegd moet het verbazen, dat de minister in dezelfde Kamercommissie- vergadering tijdens welke hij de „overge bleven honderd miljoen" onthulde, er over sprak dat nog altijd tweederden van de wereld in barre armoede moet Triest Zoiets zou zonder meer lachwekkend heten als het niet droevig was. Men kan «ich in gemoede afvragen wanneer by de overheid het inzicht baan zal bre ken dat ze de VERPLICHTING heeft by het op welke wyze ook niet kunnen besteden van begrote gelden deze elders verantwoord tot gelden te brengen. De hoofdposten die „over" bleven wa ren bestemd geweest voor a. het EEG- ontwikkelingsfonds en b. het VN-fonds jen behoeve van West-Irian. Wat het EEG-ontwikkelingsfonds be treft wordt ter verklaring het z.g. pijplei dingeffect ten tonele gevoerd. Bedoelde post heeft voornamelijk betrekking op Afrikaanse landen. Economisch is bere kend, dat bij een niet nog breder worden van de kloof van armoede in die landen pér jaar totaal x miljoen gulden aan investeringen nodig zijn. Op grond hier van heeft Nederland destijds zijn deel voor het jaar 1965 begroot. Echter kan men wel begroten, het hulp vragende land moet die investeringen ook kunnen verwerken, hetgeen door allerlei omstandigheden helaas niet altyd mogelijk is. Dit nu noemt men het püp- leidingeffect: je kunt slechts zoveel geld door de pUpleidlng pompen als die leiding verwerken kan. stellen. Behalve onze overheid die reeds allerlei projecten voor zijn rekening nam en neemt, zijn er in ons land ruim zeventig particuliere organisaties, inclu sief missie en zending, die zich op eniger lei wijze met ontwikkelingshulp bezig hojden. Het geheel vertoont een dermate bont beeld, dat elke efficlency-deskundige er met graagte zyn tanden in zou willen zetten om In dit hele scala van ontwikke liugsmogeiykheden naar een alomvatten de aanpak te zoeken, die dus de totaliteit der hulpverlenende Instanties zo doelma tig mogeiyk tot gelding laat komen. En dat kan, zonder eigen verantwoordelijkhe den en eigen beweegiykheid te scha den. Tot op heden is het zo. dat twee min of meer uitzonderlijke hoofdlijnen zijn te onderscheiden. Enerzijds de overheid. uitgezonden. Ze komen ervarener dan ook terug, willen meestal graag maar gunnen doorgaans niet opnieuw worden uitgezonden, want het contract is afgelopen. Hernieuwde inzet bi ij kt i: praktijk veelal onmogelijk, terwijl j jist om deze krachten kan zitten springen. Waarom geen contracten voor larger dan twee jaar? Het laatste voorbeeld. Een dokter uit ■r. ontwikkelingsteam constateeit bij net houden van polikliniek dat baby': ondervoed raken Oorzaak: na dc borst ■oeding geven dt moeders knolgewassen als voedsel. Nodig zou zijn babyvoedsel zoals melkfabrieken in ons land dat op dc markt brengen. De dokter schrijft dit huis. Actie liep dood Zijn moeder wil aan de gang met actie, die een forse zending babyvoedsel dit land moet opleveren. Ze deelt baar plan mede aan de overheidsinstan tie die haar zoon uitzond. Reactie: neer mevrouw dat is onze taak. Maar tot op heden is er nimmer babyvoedsel in het betrokken gebied gearriveerd! een gecoördineerde aanpak overheid en particuliere organisaties zouden moeilijkheden als deze veel gemakkelijker en veel sneller tot een lossing kunnen komen. Indien in het ran de dokter naast diens ontwikke lingsteam er ook in datzelfde gebied dere hulpverlenende organisaties zouden werken dan zou in acuut blijkende noden die onverwacht opdoemen op de snelst denkbare wijze kunnen worden vooor Bijvoorbeeld door een bliksemactie op het thuisfront, te organiseren door de particuliere sector. De vraag zou ook der meer tot de particulieren kunnen komen; Novib, of wie dan ook, doe eeni zou zoiets als een centraal werkcen trum moeten zijn, waar overheid en par ticuliere organisaties, later wellicht ook het bedrijfsleven, elkaar konden ontmoe- om gezamenlijk te zoeken naar d€ beste, de meest verantwoorde wijze var hulpverlening door ons land. Dan kon een klimaat voor gecoördineerd optreden op het gebied van ontwikkelingshulp ontstaan ook inzake de voorlichting, Een landbouwer in de Andes over helpen schakelen van de houten ploeg naar de moderne landbouwmachine, vergt een mate van kennis- en ervaringsover drachtdie heel groot is. Deze werkelijkheid is er mede de oor zaak van dat kennisoverdracht vaak achter blijft bij kapitaals overdracht. bonden zijn zou men wellicht veel slag vaardiger met het begrotingsgeld om kun- gaan. Dit geldt temeer daar immers omvangrijker bedragen ter beschikking komen. West-Irian Met het VN-fonds voor West-Irian ligt het weer even anders. Hier is het pro bleem van politieke aard. Men weet, dat Indonesië alle betrekkingen met de Ver enigde Naties verbroken heeft. Datzelfde land heeft ook het beheer over West- Irian. Gevolg: het geld kan niet besteed worden. Niet, dat geen begrip mag opgebracht worden voor moeilijkheden van politieke of andere aard (pijpleidingeffect), tuurlijk kunnen er zich te allen tijde standigheden voordoen, waarbij gereser veerd kapitaal niet besteed kan worden. Maar behoeven dergelijke obstakels in de besteding nu per se een belemmering te zijn om althans de uitgetrokken begro- tingsgelden toch al niet aan de hoge kant, al is er verbetering te besteden? Natuurlijk moeten verdragsmatige toezeg gingen te allen tijde worden gehonoreerd, maar door bijvoorbeeld ook- te werken met fondsen waaraan géén rechten Technische bijstand houdt ook in elementair onderwijs, zoals hier in dit wel heel erg provisorische schooltje. Beweeglijker Maar dan dient ons land de zaak niet' zuiver ambteiyk, niet louter verdragsma tig verder te verwerken zoals thans ken- neiyk geschiedt. Neen, dan dient men z< beweeglijk te kunnen handelen, dat die gelden op een andere manier op even bU- zonder verantwoorde wjjze (hier houdt de overheid terecht aan vast, want het gaat om gemeenschapsgeld) worden besteed. Dat kan heus, daar hebben we by onze informatie genoeg deskundigen met hartgrondig „ja" op horen reageren! De nood is immers te groot. Men zou het ook anders kunnen zeg gen en hier raken we de onoverzichte lijke wijze waarop tot op heden vanuit ons land ontwikkelingshulp wordt ver leend. Er zou de vrijheid moeten komen een zodanig bestedingsschema van Neder land op te zetten, dat men uit kon gaan van verschillende hoge prioriteiten- Zo dat men, als er ergens een kink in de t Lestedings) kabel zou komen elders met- en door kon gaan. Dit is een taak, die overheid en particulieren TEZAMEN zou den moeten verrichten. anderzijds de particuliere organisaties die gelukkig al wel de allereerste stap tot elkaar deden. Het is namelijk sinds kort mogelijk dat organisaties van de staat, na grondig onderzoek, medefinan ciering kunnen ontvangen. Ook de bunde ling in het jongeren-ontwikkelingswerk duidt in de goede richting, evenals de stichting onderwijsfonds, die bundelend in de gang wil gaan. De eerste stap dus. Maar meer ook niet, omdat, ook onder de gewijzigde ver houdingen, overheid en particulieren te veel op hun eigen front biyven opereren Terwijl het toch mogelijk moet worden geacht spoedig te komen tot één aanpak van ontwikkelingsprojecten, een aanpak, liet alleen dienstig kan zijn aan een zo economisch mogelijke uitvoering (de hoogst denkbare prestatie tegen de minst denkbare inspanning), maar die ook als bijdrage van waarlijk nationale aard, een uiting van Nederlandse solidari teit kan worden beschouwd. Daar zijn we nog bij lange na niet Integendeel, de voorbeelden van allerlei kortsluitingen en onvolkomenheden lig- voor het grijpen. We noemen er slechts enkele, ter illustratie. De overheidsgelden voor ontwikkelings hulp zijn in handen van allerlei departe menten. Dit bemoeilijkt een gecoördi neerd optreden zeer. Een ander voorbeeld. Jongeren-vrijwil ligers kunnen voor twee jaar wordeh Structureel Een uiterst moeilijke taak, dat wel. Bij ontwikkelingshulp in de ware zin moet het immers gaan om structuiele hulp d.w.z. een zodanig geplande hulp, dat het land zich mede daardoor op een hoger c-conomisch plan zal kunnen gaan bewe gen, waardoor op den duur de armoede ;.al gaan verdwijnen. Voor de hand lijkt evenwel te liggen bij het toch al complexe vraagstuk tie ontwikkelingshulp in de wereld, eerst orde op eigen (Nederlandse) zaken te Inventarisatie POTTER'S CATARRH PASTILLES PERSONALIA DEN HAAG Tot lid van de kies raad is benoemd mr. W. J. Geertsema, burgemeester van Wassenaar en lid van de Tweede Kamer. Door deze benoe ming is voorzien in de vacature, ont staan door het ziah niet herkiesbaar stellen van mr. L. A. Nijpels. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. Th. I. J. M. Deelen, geneesheer-directeur van het St. Elisa beth's gast- of ziekenhuis te Amersfoort 0 Benoemd tot officier in de orde Oranje-Nassau dr. G. F. van Balen, inter nist te Den Bosch. Negentig procent doet onderhoud zelf Helft van tuiniers ijn „beunhazen'' (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Van de ongeveer twee miljoen particuliere tuinbezit ters in ons land maken slechts circa 200.000 gebruik van de diensten van een hovenier. De overige 1.800.000 verzorgen hun tuin geheel op eigen houtje, deels omdat zij de hovenier te duur vinden, deels omdat zij het tuinwerk plezierig vinden om zelf te doen. Herman en Henk wagongevangenen) heeft gehouden in opdracht van het Produktschap voor Siergewassen op erzoek van de Kring Bloemist Hove niers van dc Vereniging „De Neder landse Bloemisterij". In de ogen van het publiek is dc hovenier duur- Zelfs een-zesde van de tuinbezitters in de hoogste welstandsgroep is dezelfde me ning toegedaan. Helpen hij „zelf doen' Dit wijst volgens het enquêterapport op de wenselijkheid van arbeidsbesparen de maatregelen van de zijde der hove niers Hierbij kan gedacht worden aan het vermijden van transportkosten door te streven naar combinatie van nabU- gelegen objecten en aan een zo doelmatig mogelijke inrichting van de tuin. Ook kan de hovenier streven naar ver laging van de kosten van het tuinonder houd door te trachten de tuinbezitter in meerdere mate bepaalde werkzaamheden zelf te laten doen en hem daartoe een zekere ..opleiding" te geven. Voor vele tuinbezitters is de hovenier toch al iemand, die vooral aanvullende diensten verleent, wanneer men zelf6 iets niet Er zou op dit te creëren niveau eer algehele Inventarisatie van mogeiykhe- den die Nederland te bieden heeft kun nen plaatsvinden. De totale Nederlandse hulp op ontwikkelingsgebied of wat daar voor doorgaat zou er op zyn waarde moeten worden getoetst, in casu onderge schikt moeten worden aan de planning van het betreffende land. Als het begin hiervan zou men kunnen beschouwen een globale inventarisatie die Buitenlandse Zaken in samenwerking met Novib heeft gehouden, welke is neer gelegd in een binnenkort als Kamerstuk verschijnend geschrift. Dat kan een goed uitgangspunt vormen. Hierin vindt men een overzicht van het werk dat de par ticuliere organisaties thans doen. Het fPuri er dan ten slotte om alle hulp zodanig te richten, te coördineren, te bun delen, dat overheid en particuliere orga nisaties zoals dat ook op andere gebieden (typisch Nederlands!) zo vruchtdragend biykt te functioneren, elkaar aanvullen. Dat vereist meer inventiviteit dan tot nu toe Is gedemonstreerd. Met name ook van de zyde onzer buitenlandse diplomatieke dienst, die onschatbare diensten zal kun nen bewyzen door de mogelijkheden voor ons land in de betrokken landen niet al leen te zien, maar ook (onder meer in psychologisch opzicht; een subtiele zaak!) juist te beoordelen. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Kamer 369 van het Sint Franciscuspaviljoen lijkt toel een vertrek met jubilarissen, zo vaak worden de daar liggende twee mannen gefeliciteerd. Och, Herman v. d. Heuvel (24) en Herik Stanz (25) uit Rotterdam worden er niet moe van. Het is heel wat lolliger hier als prinsen verzorgd te worden dan als gevangenen vijf dagen lang door Nederland te wor den gereden in een goederen wagon. koud, nat, dorstig en ver suft door de eindeloos voortkrui- pende uren. We dachten dat we er nooit meer uit zouden komen, is hun voornaam ste commentaar op de vijf etmalen verblyf in de wagon die vol lag met PARIJS Ook bij Castillo weer die enorme tegenstelling tussen mooie uitgebalanceerde kleding en dolle dwaasheden, die meer revuestijl insinueren dan mode voor de ge wone vrouw. Mooie tailleurs met envelopperokken. De inslag zit voor opzij. Langere tailleur jasjes. d.w.z. net tot de heup. Veel ver dekte sluitingen, die we terugzagen bij de mantels. Naast rechte rokken ook plooirokken en rokken met een heel lichte klok. Er zijn ronde kraagjes ent kragen met revers. Veel combinaties van japon met manteltje De lijfjes van de japon of de blouse zyn wel erg hel en meestal in twee felle kleuren. Ook de japonnen hebben de enveloppe-stijl Voor de cocktail; mousseline toiletjes met heel kort lijfje en dan fladdert de rok wijdt uit. Fladderen doen ook de vlinders, die Castille rondstrooit. Om het hoofd van de bruid, in het bruidsbouquet, of op een avondjapon: bezaaid met cellofaan vlinders. Merkwaardig wa ren een paar zijden avondmantels, bedrukt met het dessin van een tijgervel, maar geen imitatiebont. Een was geel, de ander rood. Prach tig borduursel in moderne stijl. Onzekerheid Heel het modebeeld, dat in Parijs geven is, wijst op onzekerheid. De mode heeft zich altijd gepresenteerd voo „ideaal" vrouw: slank, jong, liefst mooi. Nu de vrouwen allemaal jong wil len blijven, maar dat natuurlijk niet kunnen en de jeugd een enorme belang stelling voor de mode heeft ontwikkeld, (Van onze moderedactrice) hebben de ontwerpers zich gericht op die jeugd, mét alle buitenissigheden, welke de jeugd eist. Maar chic eist iets anders. Daardoor de tweeslachtigheid van alle collecties. Verontwaardiging O O En ook de verontwaardiging volwassen vrouwen. Ze weten im mers veel te goed. dat ze zich ir teenerkleding alleen maar belache lijk maken. Ze willen wel een nieuw», mode of ook desnoods de rokken tot de knie accepteren. Wel, die nieuwe mode is er. De algemene lijn is: korte tailleursmanteltjes, rechte, maar geen strakke rokken, flou taille, rechte japonnen. Veel donker blauw met wit, veel wit alleen. Alle nqpnees groen, geel en pastel- Onderscheid Er zal straks in de winkels ongetwijfeld een duidelijk onderscheid komen tussen de teenerkleding en de garderobe voor de volwassen vrouw. Aan de laatste de verantwoordelijkheid in het goede vak te kiezen. Overigens is het wel merkwaardig, dat veel vrouwen van laten we zeggen boven de veertig, jaren en jaren lang elke nieuwe mode genegeerd hebben en het saaie deux-pièces. de overdrukke blommenjapon zo trouw zyn gebleven, maar nu alarm slaan. Misschien leren de twee partijen iets van de verwarrende situatie, die Parijs gesticht heeft. De mode-ontwerpers rekening te houden met de volwassenen en de vrouwen zich wat meer mode bewust te kleden. Benoemd tot ridder in de orde Oranje-Nassau, de heer A. P. C-sizik te Aalsmeer, secretaris van het Bedrijfschap de groothandel in bloemkwekerij produkten. Vertroeteld door een verpleegster liggen htyde twee jonge,,avontu-. rïers die vijf'dagen waren 'opgeslo ten in een spoorwagon. Rechts de 24-jarige Herman v.d. Heuvel uit Schiedam en de 25-jarige Henk Stanz uit Rotterdam. stinkende rubber. Ze hadden woens dag j.l. een laadkarweitje voor een cargadoor, bij wie ze in dienst zijn, opgeknapt en er zou iemand komen om ze ander werk te geven. Die „ie mand" kwam niet dadelijk en ja, wat doe je dan by miezerig weer? Je maakt het je wat comfortabel en doet een tukje. Uren moeten de beide mannen heb ben geslapen. Toen ze wakker werden denderden ze in de inmiddels afgeslo ten wagon ergens over de Veluwe. „Er werd hier en daar gerangeerd en dan probeerden we door schoppen en schreeuwen de aandacht te trekken. Maar niemand hoorde ons", vertelden zij. Henk: De dorst was het ergste. We gebruikten onze zakdoeken als beke> en wriemelde een veter of een das als een gootje naar buiten, die dan de kraan moest voorstellen. Lekker het allesbehalve, maar je droge keel ging er een beetje mee weg. Lekker roken Vijf dagen en nachten al maar roepen, al maar geen eten, dat maakt je ka pot en versuft, zeggen de jongeman nen. die nu niet welbehagen tegen de ziekenhuis voorschriften in hun sigaretjes mogen roken in hun bedden, waar voor tijd tot tijd een lief verpleegstertje verschijnt om te vragen „of de heren nog iets believen". Eindelijk, maandagmorgen na een weekeinde op het stationsemplacement gestaan tc hebben merkte NS-man Klaassen dat we opgesloten zaten en hij opende de deur. Henk was vol komen versuft en bleef liggen alsof er niets gebeurde. Maar toen ging alles vlug: koffie, politie, ziekenwagen, een heerlijk bed en wat een verzorging. Waarom men de jon gelui niet miste? Vrij eenvoudig Stanz woonde pas bij zijn zuster in, die het niet gek vond dat haar broer, ten slotte een man van midden twin tig. een paar dagen wegbleef. En Van den Heuvel had een weck geleden van kamer gewisseld van Schiedam naar Rotterdam. Op dat laatste adres had men geen aanleiding over de kamer huurder ongerust te zijn. want men kende zyn gewoonten nog niet. i kan. Ook in de met-particuliere sector huldigt men veelal de mening dat hoveniers duur zijn. Hier komt nog bij dat de hovenier moet concureren met eigen personeel, gemeentelijke plant soenendienst e.d. „Ernstig euvel" Van de ca. 200.000 tuinbezitters, die >or het onderhoud van hun tuin regel matig een hovenier inschakelen, maakt ongeveer de helft gebruik van niet- erkende hoveniers, zgn. beunhazen Dit wordt vooral in de kleine steden en in de met-stedelijke industriegebieden een „ernstig euvel" genoemd. Ook evenwel in de grote steden doet dit verschijnsel zich sterk voor, omdat dc erkende hoveniers hier over het alge meen met personeelstekort kampen. Het enquêterapport noemt uitbreiding van het aantal vakbekwame werkkrachten in deze steden dringend gewenst Het hoveniers bedrijf blijkt ook te kampen met een aanzienlijke vergrüzing: ca. 31 procent van de hoveniers is ouder dan 60, en ca. 62 procent ouder dan 50 jaar. Voor de sier Ongeveer twee-derde van de tuin bezitters gebruikt de tuin alleen voor de sier en naar schatting houdt onge veer de helft van de Nederlandse vol wassen bevolking, die een tuin heeft, van tuinieren (in de drie grote steden minder). Tuinieren als vrijetijdsbeste ding (meer dan twee uur per week) komt relatief het meest voor op het platteland en het minst in de drie gro te steden. Het verzorgen van kamer planten daarentegen doet men relatief het meest in deze steden- Ca. 80 procent van de tuinen is goed verzorgd en het beeld van de tuinen is overwegend convectioneeL Een en ander hangt nauw samen met de welstand van de eigenaar. De enquête heeft voorts ojti. een zekere passiviteit aangetoond van de woning bouwverenigingen t.a.v. de tuinen. Eén van de redenen, die worden genoemd, is dat door de veranderde levensomstandig heden de bewoners vaak liever een par keerplaats hebben dan een tuin GRONINGEN. Op initiatief van de heer Kees Wevers te Korter.hoef is de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee opgericht, die is ge vestigd ir. Harlingen. De vereniging stelt zich ten doel de bevordering van de belangstelling voor de Waddenzee en de Waddeneilanden in de ruimste zin en streeft naar een zo goed mogelijk behoud van de natuurlijke staat van dit ge bied. Zij wil daartoe een zo uitvoerig mogelijke documentatie bijeen brengen. Voorzitter van de vereniging is mr. G. A. de Lange te Vlieland. De vereniging telt nu reeds 200 leden .verspreid over het gehele land. Statuten en huishoude lijk reglement zullen worden uitgebracht op de algemene ledenvergadering die begin mei zal worden gehouden. Op 1 maart wil men starten met de uitgifte van een maandblad. Rustig weer DE BILT Een zwak front lag vanmorgen vrijwel stil over het mid den van ons land. De lucht aan de noordkant van dit front was kouder dan die aan de zuidkant. In Groningen daalde b.v. plaatselijk de temperatuur tot een graad boven nul, terwijl in Brabant en Limburg geen temperatu ren lager dan 7 graden voorkwamen. Intusen ontwikkelt zich van IJsland tot in onze omgeving een rug van hoge luchtdruk. Dezebeweegt zich heel lang zaam naar het oosten. In verband hier mee zal er vannacht en morgenochtend weinig wind zijn met plaatselijk mist en in de noordelijke provincies mini mum temperaturen dicht bij het vries, punt. In de loop van morgen zal de invloed van een diepe, op het midden van de oceaan aanwezige depressie merkbaar worden. Er komt dan een zwakke tot matige zuidelijke wind, waardoor de zachte, in de zuidelijke provincies aanwezige lucht weer enig terrein wint. De neerslagkansen zijn klein. Zon en maan Woensdag 2 februari: zon op 8.19, onder 17.29; maan op 13.17, onder 5.58. Zaterdag 5 februari: volle maan. HET ff EER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Sc °a Ij? z3 Parijs10' Grenoble Nice BerlUn Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca vlndatll -2 -3 /indstü 13 io wlndsUl 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7