Piet Sybrandy, terug in Songfestival Het geheime dorp Eens: Nederlandse Pat Boone zanger-af r&vltcf rGRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE' Vanavond laatste feiten over Zuid-Afrika DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 ETHERGOLVEN-ETHERGOtVÏN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN UHERGOtVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN. (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Voor Piet Svbrandj- was het een volkomen verrassing, die uitnodiging om (nog eens) mee te doen aan het Nederlandse Song- festival. Twee jaar geleden zette S hij een punt achter zijn zangerscar- rière die nooit zo overbluffend is geworden, maar in de vorige zomer 1 maakte hij „voor de grap" nog eens een plaatje. 1 «i En wie had verwacht, dat juist dit plaatje aanleiding zou worden 3p|L tot deze uitnodiging? „Maar ik doe het graag, al zat ik er niet op te wachten", zegt hij, „ik heb het wel heel erg druk met mijn zaak WË WËm maar ik ben- vrij man en kan mij dus voor honderd procent geven aan iets wat ik leuk vind. Hieraan meedoen, bijvoorbeeld Piet Sybrandy was nog maar een Jongen van 17 jaar, toen de Pat Boone rage uit Amerika overwaaide naar Europa en ook Nederland er niet aan ontkwam. Pat Boone was een van de eerste „idolen", zoals wij die in de afgelopen tien jaren leerden kennen. Handige re clame-agenten lanceerden hem als „de ernstige, theologie studerende jonge man, die zoveel voelde voor het reli gieuze en fijne lied temidden van de lawine van tienermuziek die destijds, in 1957, begon te rollen". Het beoogde doel werd glorieus be reikt: tal van christelijke jongeren, die nog voor de drempel van de nieu we lawaaimuziek aarzelden, voelden zich plotseling opgenomen in het grote geheel: Pat was het, die ze met één stap over die drempel heen leidde. Zijn rijzende ster, die weldra een snelheid als van het licht ontwikkelde, straalde ook gunstig neer op een ande re jongerenactie: de invoering van het geestelijke lied op moderne ritmische melodieën in godsdienstoefeningen. Het sloot allemaal prachtig in elkaar en Pat was de grote man, met een extra aureooltje, omdat hij niet meer zo jong was en toch deze richting aandurfde... Enige jaren later, toen de legende niet meer vol te houden was en het uitkwam dat Pat Boone nooit iets met theologische studies te maken had ge had en de reclame had geprofiteerd van het feit „dat hij er zo'n goed ge zicht voor bezat", speelde die onthul ling al geen rol meer. Pat verzonk al naar het tweede plan en aan het doel was voldaan: de jeugd had de gelegen heid aangegrepen en kon nu heel best zelfstandig verder, zonder Pat als vlag Piet Pat Intussen echter was Piet Sybrandy een van de jongelui (toen nog niet eoht tieners geheten) die in 1957 pro fiteerden van Boone's populariteit. Zo als in vele landen werd ook bij ons een wedstrijd gehouden: wie kon zich meten met de grote Pat? Wie kon „de Nederlandse Pat Boone" worden? Herinnert U zich die maandagavond nog? Het festijn was in Amsterdam en tot Ieders verbazing werd een onbeken de jongeman, Piet Sybrandy geheten, uitverkoren. Ook hij had dat stille, „in". Zijn enorme succes werd „Het ruwhouten kruis": hij kon het niet genoeg zingen, de plaat vloog weg, de platenmaatschappij kon de vraag nau welijks bijhouden. Hoofd koel Vier jaar lang bleef Piet Sybrandy Piet Pat. Toen taande de belangstel ling voor zijn uitgesproken genre zo ver, dat er „geen brood" meer in zat. En dit is nu de waarde van een man als Piet: hij hield het hoofd koel en was zo verstandig in te zien, dat er voor hem geen toekomst als liedjeszan ger was weggelegd. Hij koos er een andere werkkring bij. Ronduit erkent hij: „Ik heb als zan ger nooit aan de top gestaan, ik was een goede middenklasser". Zonder spijt heeft hij zich daarom twee jaar geleden definitief teruggetrokken. Op het ogenblik is Piet Sybrandy een aardige, vlotte jonge zakenman, die op 25-jarige leeftijd een eigen re- kindertjes, waar hij gek mee is. Hij heeft als directeur een drukke werk kring, maar houdt (ook alweer heel verstandig) voldoende tijd over voor het beoefenen van zijn hobbies, waar van het zingen de belangrijkste is ge bleven. Dat hij intussen nog altijd iets weg heeft van Pat Boone, zult U vanavond kunnen zien, als hij zijn drie liedjes in de tweede voorronde van de Neder landse wedstrijd voor Luxemburg zingt. Het zal Piet er dan niet in de eerste plaats om te doen zijn, straks in de M-finale te winnen: hij vindt het mee- - - 3 doen op zichzelf al een heel plezier. 1 Het is trouwens niet de eerste keer, dat hij meedoet: in 1960 was hij ook van de partij. Hij zong toen het liedje „Niet voor mij" van Pieter Goemans, dat Greet je Kauffeld in de finale bracht, waar het werd verslagen door Rudi Carrell's „Wat een geluk" van Willy van Hemert. Een liedje dat op het Eurovisie-festival in Londen als een baksteen zakte, maar Rudi toch veel populariteit bezorgde. En nu maar eens zien, hoe Piet Sy brandy het vanavond in zijn „come back", welke hij feitelijk te danken heeft aan zijn reclame-connecties met grammofoonplatenmaatschappijen (waardoor hij de kans kreeg nog eens een plaatje te maken) zal doen. Of er een kans voor Luxemburg in zit? De week zal het leren. Voor Luchtmacht was 1965 een veilig vlieg jaar DEN HAAG Ondanks het feit dat ir 1965 tweemaal zoveel vlieguren met Lockheed F 104g Starfigliters van de Koninklijke Luchtmacht zijn gemaakt als in 1964, is het aantal ongevallen met dit type supersone straal jachtvliegtuig per tienduizend vlieguren met niet minder dan veertig procent verlaagd. Dit blijkt uit de vliegveiligheidscijfers over 1965 van de Koninklijke Luchtmacht. Het jaar 1965 wordt voor de Konink lijke Luchtmacht een gunstig en veilig vliegjaar genoemd. Het aantal vliegongevallen per tien duizend vlieguren van alle bij de Lucht macht in gebruik zijnde schroef- en straalvliegtuigen kwam in 1965 op 13,7, tegen 14,9 in 1964 en 18,9 in 1963. Van dit nieuwe laagterecord van 13,7 onge vallen per 10.000 vlieguren was een aan tal van 11,2 van lichte aard en een aantal van 2,5 ernstig. De verbetering in de daling van hel aantal ongevallen bliikt, als men hei over een reeks van jaren ziet: in*n- 1959: 21,0, 1960: 22,5, 1961: 21,5 Hilversum I 402 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Stereo: Metropo- le-orkest en zangsolist. 20.00 Radio Kameror kest en solist (opn). 20.45 Viool en piano opn). 21.30 Stereo: Orgelconcert. 21.55 De lingende Kerk. 22.15 Zie. ik maak alles nieuw. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lich te grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 i 18.17 Actualiteiten met Marathom Licht orkest met zangsoliste. 18.55 Voor i kleuters. 19.00 Gesprc .15 Ontmoetingspunt der levensoi „:n. 21.40 Stereo: Utrechtse ging. 22.10 Dansmuziek. 22.25 Ik geloof, dat, 21,0. Raspoetin wordt weer vermoord (Van onze radio- en tv-redactie) NEW YORK. De 80-jarige Russi sche prins Felix Joesoepoff, die in 1916 de gevreesde monnik Raspoetin, intrigant aan het Tsarenhof, vermoord de, heeft de BBC toestemming gege ven om een nieuw televisiespel aan dit onderwerp te wijden. De BBC had het Amerikaanse stuk willen overnemen, maar aangezien prins Felix daarover enige tijd geleden een proces heeft gevoerd, meende de Britse omroep voorzichtiger te doen met het histori sche feit te laten herschrijven. U zult zich wel herinneren, prins Felix zijn proces verloor. Hij in het geweer gekomen tegen de ernstige in het wat volle gezicht, ook Amerikaanse televisie (N.B.C.), omdat hij zong, a la Pat, warm en overgege ven het populaire geestelijke lied. Goos Kamphuis van de NCRV-radio was er ogenblikkelijk bij en vlak na zijn zege stond Piet al voor de micro- Zelfs al ging het toen nog niet alle maal zo onstuimig vlug als nu en al was er geen direct optreden voor cle camera's bij, toch maakte Piet Pat meteen furore. Iedereen praatte over hem, iedereen vierde hem en de tie ners liepen met hem weg. Piet was helemaal in de mode, ook al bleef hij er zelf bijster kalm onder. Zijn vasthoudendheid aan het geeste lijke lied bezorgde hem in de eerste jaren heel wat roem, want dat was het uitgezonden spel werd aange toond, hoe de prins zijn vrouw naar Raspoetin zond om hem naar de plaats te lokken, waar zijn moordenaar wachtte. Joesoepoff bestreed dit hef tig: zijn vrouw had er destijds niets mee te maken. Smaad en belediging, riep de prins uit voor de rechter, maar die besliste dat de Amerikaanse maat schappij gelijk had: de moord op Ras poetin is verjaard en een brok histo rie geworden. Dus mag men er vrijuit romantische verdichtselen aan toevoe gen. De BBC waagt het er echter niet op. Met toestemming van de prins is de Ierse schrijver Kieran Tunney opdracht gegeven, een nieuw verhaal te maken. VANAVOND TE ZIEN over Zuid-Afrika. Nederland 1 NCRV 7.32 uur (NTS) Engelse les gevorderden 8.20 uur (NTS) tweede ronde Songfestival met Piet Sybrandy. 8.45 uur voortzetting van de serie „Huwelijksvoorwaarden". 9.15 uur 5e aflevering Ooggetuige-seru 9.55 uur komische politiefilm (Duits). Nederland 2 VARA 8.01 uur voortzetting van het thriller-feuilleto^ „Tim Frazer". 8.55 uur Britse politiefilm uit de reeks „Z-cars". 9.45 uur tweede uitzending in de serie „Kinderen of niet?". 10.10 uur 5e aflevering van het Bijbelprogramma ..Dichterbij". VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur optreden van het Metropoleorkest. 8.00 uur concert door het Radio Kamerorkest. 8.45 uur recital te geven door de violist Arthur Grumiaux en de pianist Eugène Tracy. 9.30 uur orgelconcert. 10.45 uur gezellige platen in Disco rendez-vous. Hilversum II AVRO 7.05 uur Gamelan. 8.05 uur amusementsprogramma met Chris Howland. 10.10 uur dansmuziek. 11.00 uur hedendaagse muziek. Vanavond bespreking van werken van Ton de Leeuw. •aatje. 22.30 Nieuws. 22.40 Mireille niet naar Songfestival (Van onze radio- en tv-redactie) kamermuziek PARIJS Een heleboel Fransen .45 Radtokrant 8.00 kunnen het niet begrijpen. Zij hadden muztèk. 9.00 voor dé j er vast op gerekend dat de plotseling n. 9.40 Voor de huis- zo hevig gevierde Mireille (U hebt vrouw. ïo.io Klassieke grammofoonmuziek. haar dezer dagen op het Nederlandse 10.30 Morgendienst.J^^te scherm kunnen zien) hun land zou grammofoonmuziek.0 12.27 Mededelingen vertegenwoordigen op het Eurovisie t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40Songfestival en daar dan „natuurlijk" ?oe£?rtc.ges eiï - Lchte gramT0,,00=^de erepalm veroveren. Maar niets 13.30 Stereo: Licht instrumentaal «nsemble iv,uor en zangsoliste. 13.50 Lichte grammofoonmu- ervan, de jonge Dominique Walter, s in Buiten' (opn.). 15.30 Ste reo: Vocaal ensemble. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.10 Lichte muziek uit Zuid-Amerika (gr). 17.30 Vocaal ensemble. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Koorzang: geestelijke liederen (opn). 18.20 Klassieke pianomuziek (gr). 18.30 Het Spektrum. 18.50 Gitaarkwintet met ritmische begeleiding (gr). 18.58 Nieuws over de wedstrijd Mara- [Uversum II. 298 ochtendgymnastiek. 7.23 Lichte gi de voorpagina, praatje. Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws ii 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voi Engelse les herh°ries' 17). 20.00 J< lands Songfestival lijksvoorwaarder 20.20 Neder- NCRV: 20.45 Huwe- TV-spel. 21.15 Ooggetuige. 1962: documentaire TV-film. 21.55 De methode Wanninger, komische politiefilm. 22.20 Atten tie. NTS: 22.45 Journaal. 22.50-23.20 Teleac: Samen leven nu en morgen (Les 14), (deel 2). NTS: 22.05 Journaal. CVK/IKOR: 22.15-22.45 Dichterbij: wekelijks Vragen over de spoorwegen DEN HAAG. De Tweede Ka- _ier-leden Hogendorp en Oele (beide ?oc.) hebben de staatssecretaris van verkeer en waterstaat schriftelijk om nadere inlichtingen gevraagd omtrent de samenwerking op transportgebied van de NS. met een ingenieursbureau, dochtermaatschappij van de Verenigdë Machine Fabrieken. Zij willen weten of de inbreng van de spoorwegen uit know-how of kapitaal, dan wel uit beide zal bestaan en of dit op langere termijn kan leiden tot een verbetering i van de stucturele positie van de NS. Eventueel bei VARA: 10.10 zoon van Michèle Arnaud, versloeg Mi reille in de vaderlandse finale met één Dat laat ons denken, dat deze Domi nique dan ook wel iets heel bijzonders moet wezen. Enfin, wij zullen het ho ren en zien op 5 maart. Hij zingt die avond een lied van Georges van Parijs en Maurice Dumay. Dit jaar zullen er weer drie Franse vara: 7.oo Nieuws liedjes te horen zijn, want in België is de RTB aan de beurt. Voor de Waalse omroep doet de aardige Tonia mee. Lichte r.de huisvrouw. 9.05 Zagrebs (gr). VPRO: 9.40 Schoolradio. 2 Voor het mba-orkest i. 13.10 Actualitei- en zangsolisten. 13.00 Ni ten en kalender. 13.25 Stereo: Licht orkest afgewisseld door lichte koorzang. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Stereo: Groot koor. Concertgebouworkest en alt. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00-16.02 Nieuws). 17.00 Voor Aktualiteiten. Iirieerd muziek programma (gr). NRU/AVRO15.00 Nieuws. 15.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Volksliedjes uit Engels-spreken- Rhytm gjij Uit de Haagse hof geplukt. HILVERSUM/LOENEN „Hoor eens, als ik nu ga spreken over wat „Achter het Nieuws" over mijn Zuid Afrika-serie heeft gezegd, maak ik de zelfde vergissing als Herman Wigbold, dan praat ik voor mijn beurt. Als de laatste uitzending op zondag 13 februa ri achter de rug is, wordt het anders. Dan wéten we tenminste, waarover we praten." Met deze overigens heel vriendelijk geuite afwijzing van Nico van Vliet moeten wij redelijkheidshalve wel ge noegen nemen. „Welnee, ik ben er helemaal niet van geschrokken. Ik wist, dat „Achter het Nieuws" commentaar zou leveren op de paar afleveringen, die toen wa ren verschenen. Ik vind het zelfs vol komen begrijpelijk, dat politieke jour nalisten, want dat zijn zij toch in dienst van de VARA, het publiek pro beren te beïnvloeden naar hun par tij-inzichten. Ik als partijloos journa list heb daar gelukkig niets mee te maken." „Zeker, ik heb de VARA-uitzending rustig zitten aankijken en ik ben er niet koud of warm van geworden. Zij oordeelden over een deel van een se rie en o ja, ze gaven mijn conclusies er alvast op de voorhand bij, hè? Actualiteiten Gisteravond waren er allerlei activi teiten in de ether. Ten eerste natuur lijk de start van de actie ICEM vluch- telingenvervoer, waarvoor minister president mr. Cals een opwekkend woord sprak. Van tevoren hadden we Herman Felderhof al door de radio gehoord, toen hij bij het vertrek van een vluchtelingenvliegtuig in Rome een en ander vertelde over de onmis baarheid van het vervoer. Zijn hoop, nog in het nationale programma terug te kunnen komen maar dan van Schip hol af, werd verijdeld: Guus Weitzel liet ons tegen elven weten dat hij de eenzaamheid in de mist moe werd. Het vliegtuig zou wel naar Brussel uitwijken vanwege het dicht zitten" van de Nederlandse luchthaven. Mocht deze illustratie dan mislukt zijn, die van de ontwikkeling van de zegelkaartenverkoop kwam goed door. Herhaalde malen vernamen wij door de radio een en ander omtrent de gang van zaken. Dit tijdens een rustig muziekprogramma op Hilversum I en allerlei muzikale gezelligheid met artiesten uit alle provincies op Hilver- Na elven kon men in dit programma ,ooïe een aantal jarige leeftijdgenoten van prinses Beatrix ontmoeten; zij I mochten een zinnetje en een plaatje vragen. Een vriendelijke attentie. Een heel andere actualiteit vormde op het eerste televisienet de opening van het Nederlands Songfestival. Teddy Scholten praatte vooraf genoeg lijk over haar lichte oogkwaal: „Ik hoop dat ik er nu gauw af ben!" en was zo wijs kalmpjes haar bril op te zetten. Zo zag niemand er meer iets van. Zij leidde Helen Shepherd in, die drie liedjes, kennelijk speciaal voor haar geschreven, ten gehore bracht. Alle drie min of meer geforceerd van rijmsel en muziek en alle ook aan hetzelfde thema opgehangen: wat is de wereld toch hard en liefdeloos, laten we haar beter maken. De vijf tienkoppige publiekjury hoor de in het tweede (zeker niet het bes te!) liedje getiteld „Wereld", nog al eens een roep om vrede... en daarop vielen de punten. Zulks tot verbazing van Helen zelf, van Teddy en de orga nisatoren. Wij keken zelf ook een beet je op de neus. temeer omdat het melo dietje niet geheel vrij van bekend in 't gehoor liggende fragmenten leek te zijn. Maar enfin, de NTS laat de keuze over aan het publiek", totaanl 75 sterk. Dat zal onze kansen voor Luxemburg bepalen. Maar dat stelt toch niets voor! Ik vind het gewoon voorbarig en omdat ik dat niet wil zijn vraag ik: wacht de laat ste uitzending af, eer we er eens rus tig over praten." Nico van Vliet weet heel goed, dat het bij die ene uitzending van „Achter het Nieuws" niet is gebleven, dat intus sen deze en gene zijn zegje over het pro en contra te berde heeft gebracht. Ook dat deert hem niet: „Je moet begrijpen, dat ik nu sinds mei bezig ben met Zuid Afrika. Toen ben ik erheen gereisd, na er zoals heel veel Nederlanders dat hebben gedaan, heleboel over gelezen te hebben. Maar ik ben naar aanleiding van wat ik las ook feiten gaan verzamelen. Goed, en die geef ik nu door. Vana vond wordt dat afgerond en op 13 februari geef ik dan in de slotuitzen- ding inderdaad conclusies, en niet alleen de mijne." „Laten we niet vergeten, dat discri minatie een geweldig groot probleem i dat je daarover voor een miljoe nenpubliek maar niet eventjes vlug een meninkje kunt geven als buiten staander. En als ik ten slotte tot be paalde conclusies kom, dan is dat vooi zover het mijzelf aangaat mijn privé-mening en niet die van bepaalde politieke partijen, die achter de NCRV staan. Die hebben er niets mee te ma ken." „Want weet je," vervolgt Nico van Vliet, „dat is hier nu juist zo fijn. Ik ben free lance journalist, ik mag hele maal mijn eigen gang gaan. Ik spreek niet met de stem van de NCRV, ook al kunnen onze beide stemmen heel goed gelijkluidend zijn. Maar ik heb geen opdracht gekregen mijn reportages een bepaald caohet mee te geven. Daarin bij ik totaal vrij. „Toch is tot nu toe uit je vier uitzen dingen min of meer de tendens waar te nemen, dat je niet zo vierkant tégen de apartheidspolitiek bent. Is dat zo?" vragen wij. Dan slaat Nico van Vliet wel niet de deur van zijn woonboot, maar toch figuurlijk een deurtje toe: „Zullen we met praten in dié rich ting wachten tot de serie in haar ge heel op het scherm is geweest? Dan weten we, waarover precies we het moeten hebben." En het is ook zo: we zouden met die voorwaarde accoord gaan- Gisteren was Den Haag bevlagd. Het dundoek moet kunnen wappe- kijgt men ook niet voor niks. Dat mij Geen stad in Nederland die zoveel ren. Bovendien behoort de vlag des het nut ontgaat van het papierenon- vlaggen kan tonen. Alle ambassades avonds met zonsondergang te worden derzoek, zal wel aan mij liggen. Een immers steken hun nationale dundoek ingehaald. Ook zo iets, waar nogal papieren servetje gooi je na eenmalig uit als hommage aan Nederland. En eens de hand mee gelicht wordt. En... gebruik weg. Wie het simpel wil heb- dan alle regeringsgebouwen! een vuile of gescheurde vlag is hele- ben, koopt de goedkoopste stapel, Bii minister Luns aan Plein 1813 maal taboe. Wat dat betreft gaf minis- maar als je ze nou met een goud vlag met oranje wimpel ter Luns een prachtig voorbeeld. Zijn randje wil hebben en er met liefde cle mast op het glooiend vlag was zo schoon, zo pas gestreken, een paar dubbeltjes meer voor neer- blauw er gewoon telt, moet je dat toch zelf weten? Ook achter de luxe-artikelen staan r het statige witte huis. Recht er tegenover de groene vlag afspatte, van Pakistan, even verder de blauw-witte van Griekenland; dan weer de driekleur met wimpel op het kabinet van de minister-president met daar tegenover de mapleleave van Canada en ook van het enige privéhuis, bewoond door ir. C. Th. Thurkow, wapperde de driekleur. Ook in Den Haag waarschijnlijk ''e enige vlag in Nederland van het prins dom Monaco, die fier op hotel Des Indes prijkte. De heer Jean Rey is niet alleen eigenaar van Des Indes en bovendien de enige Monegask in ons land, maar bovendien nog consul-ge neraal van prins Rainiers rijk. Een beetje pijnlijk, dat van de kers verse ambassade van Nieuw-Zeeland de vlag wel uithing, maar de punt met een touwtje aan de stok dat het rood-wit e ondernemers, werknemers alsjeblieft? Diogenes- kroop in een ton om het ware geluk te vinden, maar als iemand zich nou gelukkig voelt met een duur servetje is dat toch zijn zaak? En intussen maar abonné's wer ven via de radio. Mijn simpele ziel vindt het een vreemde meterij. Dat er altijd reclame doordringt in de liefdadigheidsacties via de radio zal wel onvermijdelijk zijn, maar ook dat geeft aan de royale giften toch een bijsmaakje. De ouwetjes weten het misschien n°S- Wat een rel is er geweest voor de oorlog toen iemand in een cabaret- Voor de zoveelste keer me verbaasd Programma het woord „asperientje" over het begrip reclame. Daar is de Jïfj; vaUen- Ach ja, die goeie ouwe uitzending van de Consumentenbond. vastgebonden. Dat mag. volgens het Die heeft nu papieren servetjes op vlaggenprotocol nooit, maar dan ook prijs en waarde onderzocht. Daar mo- oooit. gen geen firmanamen of merken bij Nu we een periode tegemoetgaan genoemd worden. Dat gebeurt ook waarin een paar keer extra de vlag niet, maar wel wordt herhaaldelijk zal worden uitgestoken mag dat mis- verteld, dat men het precies kan le- schien nog wel eens gezegd worden. zen in de Consumentengids. En die tijd Brick Bradford Senmoet 106 Overal kunnen de Duitse spionnen opgesteld staan. Jij, Gert en Annet, jullie gaan nu dadelijk naar het dorp en proberen Bonsma be richt te zenden. Verzin een smoesje, waaruit hij kan opmaken wat er gaande is. Zie zoveel moge lijk mensen te bereiken, maar ga niet verder dan de bebouwde kom. En jij, Heintje, zie naar Elburg te komen en probeer hulp te reserveren voor het geval er werkelijk vluchtelingen rondlopen. Geen van ons mag deze nacht boven de grond slapen. Jackie en Joep kunnen misschien het beste in het hol kruipen, dat de jongens uit de buurt gegraven lebben om te ontkomen aan razzia's „En wij?" vroeg Christina bedroefd. Hij trok haar dichter tegen zich aan. „Hier niet ver vandaan, in dat zomerhuisje waar evacuées ingestopt zijn, weet ik een schuilplaats. De jongen die hielp bij het graven, zegt dat de mensen goed zijn. Het moeten al bar bange hazen zijn als ze ons daar vannacht niet in willen opbergen." „Is dat niet een beetje gevaarlijk?" vroeg Gert, die bezig was zich klaar te maken voor de tocht. „Wij hebben geen keus," antwoordde oom Chris. Jackie, die, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, de tafel had afgeruimd en de vuile boel naar de keuken bracht, kwam haastig binnen. „We mogen wel opschieten," zei ze, „ik hoor auto's op de weg!" Toen greep iedereen zo vlug mogelijk het zijne en ging er met een haastige groet vandoor. Oom Chris en tante Christina waren de laatsten. Hij smeet de koerierspost in de kachel en zij bracht de taart naar de kelder. Ze had hem even goed in het vuilnisvat kunnen gooien. Toen ze buiten kwamen, merkten ze dat het was DOOR tiiiiiiiiimi H. H. VAN NIJNATTENS DOFFEGNIES 5 gaan regenen. Zwarte buien troken op langs de En de vluchtelingen kwamen! Ze hadden zich plat op hun buik in de bossen schuilgehouden en pas uren nadat het geschiet en geschreeuw een einde genomen had, durfden ze zich als bange dieren te verheffen en weg te sluipen Waarheen? .Ze wisten het niet, nóch uur, nóch tijd, nóch richtingOp het dorre blad ritselde de regen, die koud was als ijs. Sommigen waren alleen, anderen liepen in families te za- men. Toen het daglicht opleefde uit het naargeestig nat en grauw van de nacht, waren de meesten vele kilometers van het Geheime Doip verwij derd. Enkelen hadden met het instinct van beesten de weg gevonden naar schuilplaatsen, waar ze vroeger al eens geweest waren. De burgemeester met zijn gezin en nog een grote groep anderen lagen in het kreupelhout achter Bonsma's huis. waar ze voordien in een tent gewoond hadden. Anderen klopten bij boerderijen aan, werden al naar gelang de moed en durf der bewoners naar koude tochtige kippenhokken en schuren verwe zen of opgenomen bij het koesterende vuur van de haard om van angst, kou en ellende te bekomen. Tante Christina deed geen oog dicht op haar matras in het vreemde muffe hol. Toen de eerste ochtendschemer door de luchtkoker binnenviel, wekte ze oom Chris. Ze hadden zich niet uitge kleed. Nu slopen ze, de wegen vermijdend, naar de achterkant van hun tuin en vandaar naar het kippenhok. Zo kregen ze het gezicht op het huis. Er scheen geen onraad te vrezen, maar toch dor sten ze er niet zo maar binnen te gaan. Aan de andere kant van de afscheiding wenkt© de buurman, die al op was. Hij fluisterde hun toe, dat er bij hem al een paar binnen zaten. Ze vonden er twee meisjes, die, de blote voeten in de klompen, blauw en verstijfd van de kou in hun gescheurde en drijfnatte kleren zaten te huiveren bij het inderhaast aangelegde vuur. Van hen hoor den ze het hele trieste verhaal van de overval en de vlucht uit het Geheime Dorp. Het zweepte tante Christina en oom Chris op tot grote activiteit. Bij alle zorg en narigheid begon de hoop te gloren, dat er voor velen misschien toch nog redding mogelijk was. Toen het werkelijk licht was en ook Jackie en Joep uit hun hol opgedoken waren, hielden ze krijgsraad. De twee Jodenmeisjes moesten zo spoe dig mogelijk ergens anders ondergebracht worden. Liefst een heel eind uit de buurt. Joep zou zich daarmee belasten en dan voorzichtig zijn speur tocht voortzetten. Als het allemaal gunstig verliep, wou hij zien Elburg te bereiken en de ondergrond se daar erop uitsturen om in de omliggende plaat sen naar vluchtelingen te speuren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6